خال ها دو گونه اند مادرزادی و اکتسابی. اکتسابی ها تا قبل از 35 سالگی روی بدن ایجاد می شوند که معمولا خوش خیم هستند و بدون خطر.

به گزارش برنا؛ خال یک نتوپلاسم خوش خیم سلول های رنگدانه ساز است که بسیاری از افراد روی پوست نقاط مختلف بدن خود در اندازه های متفاوت دارند و همیشه به فکر برداشتن آنها هستند .

اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستید و به فکر برداشتن خال های بدنتان هستید بدانید که خال ها ضایعات پوستی هستند که انواع مختلف دارند و بهترین روش برای برداشتن آنها بعد از شناسایی عدم وجود خطر توسط پزشک،جراحی کردن آنها است.

همه چیز درباره خال و نحوه برداشتن آن ها

خال ها به دو گروه بزرگ اکتسابی و مادرزادی تقسیم می شوند. گروه اول که شامل بیشتر خال ها می شوند، اکتسابی اند و حدود 80 درصد مردم دارای یک یا چند خال ملانوسیتی هستند. این خال ها در دوران کودکی و بلوغ ایجاد می شوند اما پس از 35 سالگی دیگر خال جدید ایجاد نمی شود.

خال های مادر زادی در گروه دوم خال ها جای دارند که یک درصد نوزادان، هنگام تولد این نوع خال ها را در اندازه های کوچک، متوسط و بزرگ دارند . قطر خال های بزرگ، بیش از 20 سانتی متر است و در برخی موارد آنقدر بزرگ هستند که قسمتی یا تمامی تنه یا اندام را در بر می گیرند.

بیشتر این خال ها در قسمت تحتانی پشت و در ناحیه ران ها قرار دارند. در این خال ها 4 تا 6 درصد خطر ایجاد سرطان بدخیم پوست یعنی ملانوم وجود دارد. در موقع تولد گاهی خال های مادر زادی بسیار کمرنگ هستند و مورد توجه قرار نمی گیرند؛

در حالی که خال های ملانوسیتی مادر زادی کوچک و متوسط سرعت رشد کمتری نسبت به سرعت رشد شیرخواران دارند و با گذر زمان کوچک می شوند. این نوع خال ها هنگام بلوغ تیره تر می شوند و بر روی آنها موهای زبر و خشن رشد می کنند.

چند نوع خال داریم؟

خالها حتما باید توسط متخصص پوست و با روش درست برداشته شوند

خال ها اصولا خوشخیم هستند مگر خال های مادرزادی و خال های غیرکلاسیک (دیسپلاستیک)، اما دیگر خال ها اغلب بدون خطرند. این متخصص تاکید می کند:هرگونه تغییری در اندازه، رنگ، قوام سطحی خال و پیدایش درد، خارش و خونریزی حتما باید مورد توجه قرار گیرد و در صورت بروز هر یک از تغییرات فوق باید به متخصص پوست مراجعه شود که در صورت شک پزشک به بدخیمی خال، نمونه برداری یا برداشتن ضایعه انجام خواهد گرفت.

درباره سرطانی شدن خال های ملانوستیک مطالعاتی در سراسر جهان انجام شده است. حدود 25 تا 50 درصد ملانوم ها روی خال های ملانوستیک اکتسابی ایجاد می شود، ولی از آنجا که هر انسان بالغ 20 تا 30 خال اکتسابی دارد در مقایسه با شیوع ملانوم بدخیم می توان گفت اغلب خال های اکتسابی در شرایط معمولی، سرطانی نمی شوند.

دو گروه از خال های ملانوستیک بیشتر خطر سرطانی شدن دارند که همان مادرزادی ها یا خال هایی است که در موقع تولد وجود دارد. درواقع هر خال مادرزادی اعم از کوچک و بزرگ می تواند به سرطان تبدیل شود، اما این خطر در خال های خیلی بزرگ مادرزادی بخصوص آنها که قسمت وسیعی از تنه را پوشانده اند بیشتر است. گروه دوم نیز خال های دیسپلاستیک هستند.

چه خال هایی را می توان برداشت؟

خال هایی که دارای حاشیه نامنظم هستند.

خال هایی که دارای یک یا چند نمای غیرمعمول بوده مانند عدم تقارن ضایعه و یکنواخت بودن رنگ خال هستند.

خال هایی که اندازه آنها بیش از هفت میلی متر باشد.

خال هایی که با بالا رفتن سن به رشد خود ادامه می دهند یا دچار تیرگی و تغییر شکل می شوند.

کدام خال ها قابل برداشتن هستند؟

خال هایی که در معرض اصطکاک یا تحریک مداوم هستند مانند خال هایی در ناحیه ریش آقایان یا در ناحیه کمربند یا آرنج زیرا احتمال بدخیم شدن دارند

در برداشتن خال های بد منظره و ناخوشایند که از لحاظ زیبایی اصرار به عمل می کنند باید با دقت و رعایت اصول جراحی برای باقی نماندن یا به حداقل رسیدن خطر جوشگاه عمل انجام شود.

جراحی بهترین روش برداشت خال

برای برداشت خال بهترین و استانداردترین روش ، جراحی است زیرا احتمال بازگشت خال با جراحی بسیار کم است. البته در این روش بخیه با ایجاد اسکار و جوشگاه همراه است و برخی از پزشکان به علت نا زیبایی آن را بکر نمی برند ، در هر صورت پزشک برحسب اندازه و رنگ خال باید روش برداشتن آن را تعیین کند .

مثلا پزشکان ترجیح می دهند خال پررنگ و مودار را جراحی کنند و نسوزانند، اما اگر اندازه خال در حد میلی متر و مسطح باشد با روش های دیگر مانند رادیوفرکوئنسی یا روش های مدرن سوزاندن می توان آن را برداشت و در این روش ها جوشگاه ایجاد نمی شود ، اما احتمال عود وجود دارد.

افراد نباید خال روی گردن یا سینه را بردارند زیرا گوشت اضافه در این نقاط ایجاد می شود و در کل برداشتن خال برخی نقاط بدن معادل جوشگاه بیشتر است.خال ها را به هیچ وجه نباید لیزر کرد، زیرا لیزر سبب تغییر بافت آن می شود و اگر بعد از لیزر کردن خال عود کرده را جراحی نماییم و به پاتولوژی بفرستیم، ممکن است غیرطبیعی گزارش شود.

آیا خال نیاز به جراحی دارد؟

به گفته ی متخصصان پوست بعضی از خال ها اکتسابی هستند و احتمال دارد پس از تولد و در دوران مختلف زندگی در پوست ایجاد شوند. در مورد این دسته خال ها باید گفت حتی تغییرات هورمونی دوران بارداری یا قرار گرفتن در معرض آفتاب هم می تواند باعث ایجاد چنین خال هایی شود.

کدام خال ها را نباید لیزر کرد؟

گروهی از این خال ها اندازه بزرگی دارند و تشخیص بزرگی یا کوچکی خال هم برعهده متخصص پوست است نه خود فرد. به طور کلی خال های بزرگ یا خال هایی که عمق رنگدانه آنها خیلی زیاد است را نباید لیزر کرد.

درمان های خانگی برداشت خال

روش خانگی نخ بستن خال های گوشتی علمی و درست نیست و خونریزی و درد زیادی هم دارد. این روش حذف خال در خانه مورد تایید هیچ پزشکی نیست زیرا خونریزی های متعاقب آن و استفاده از انواع و اقسام ضمادهای تجویزی گیاهی، دست ساز و ... خطر التهاب و عفونت در محل خال را افزایش می دهد.

اثر خال برداشته شده

بعد از عمل خال اینکه اثرات زخم روی پوست باقی بماند بستگی به مهارت پزشک و نوع ترمیم پوست بیمار دارد. در پوست برخی افراد بعد از جراحی ، در محل عمل پوست اضافه تشکیل می شود و خطر تشکیل جوشگاه محل عمل زیادتر است.

روش هایی در خال های بزرگ وجود دارد که موجب محو کامل خال نمی شود، اما از نظر ظاهری وضعیت بهتری در آن ایجاد می گردد مانند لایه برداری (پیلینگ)، درم ابریژن و لیزر که خال را کمرنگ تر می کند ، اما این روش ها موقتند و موجب کاهش خطر ابتلا به سرطان (ملانوما) نمی شوند.

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: خبرگزاری برنا

کلیدواژه: خال خال هایی برداشتن آن خال ها خال ها روش ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.borna.news دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «خبرگزاری برنا» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۱۵۶۹۵۳۳ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

آخرین روز ثبت‌نام داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری| رییسی و جهانگیری آمدند

نامه اعضای هیات علمی دانشگاه شریف به مسئولان نظام: مرادی و یونسی را آزاد کنید

دستور رئیس‌جمهور به وزارت کشور درباره مصوبه انتخاباتی شورای نگهبان

ظریف: نامزد انتخابات نمی شوم؛ دلواپسان به کسب قدرت بپردازند و بگذارند ما هم تحریم‌ها را رفع کنیم

واکنش کاربران به کری خوانی وزیر ارتباطات و سرمربی استقلال

خبر بعدی:

چگونه از اگزما در فصل گرما جلوگیری کنیم؟

به گزارش جام جم آنلاین، برای افراد مبتلا به اگزما، تابستان همیشه خیلی شیرین نیست. افزایش دما، شنا و گذراندن ساعت ها در آفتاب، می تواند عامل اگزما باشد.

اگزما معمولاً در زمستان، هنگامی که هوا سرد و خشک است ، بدتر می شود. اگرچه زمستان در واقع معمول ترین زمان بروز بیماری است اما اگزما می تواند در طول سالن نیز شعله ور شود. بر طبق مطالعات انجام شده یک سوم کودکانی که اگزمای آتوپیک را به سختی درمان می کنند ، شروع آن را در بهار و تابستان گزارش کرده اند.

اما تابستان نیز زمان بسیار پر دردسری برای اگزما است. افزایش گرما و رطوبت می تواند منجر به تعریق بیشتر شود و تعریق دشمن شماره یک برای پوست مستعد اگزما است زیرا می تواند منجر به تشدید بیماری شود.

عرق حاوی نمک های مختلفی است که می تواند پوست شکسته مانند پوست دارای اگزما را تحریک کند. به طور دقیق تر، عرق می تواند حاوی روی، مس، آهن، نیکل، کادمیوم، سرب، منگنز، سدیم و کلرید باشد و در صورت تجمع ، باعث تحریک شود. اگزما بیشتر در مناطقی که رطوبت به دام می افتد، مانند آرنج، پشت گردن یا پشت زانوها بدتر می شود.

سایر عوامل محیطی فصلی نیز می توانند مقصر باشند. افزایش آلرژن ها در محیط ،به عنوان مثال گرده، می تواند باعث ترشح هیستامین شود که باعث خارش می شود.

شنا و استفاده ازکرم های ضد آفتاب دو عادت رایج در تابستان است که می تواند باعث ایجاد آشفتگی در اگزما شود.

اما شما می توانید برای به حداقل رساندن این خطرات رویکردی پیشگیرانه در پیش بگیرید.

هفت راهکار برای جلوگیری ازشعله ور شدن اگزما در تابستان:

۱. خونسرد باشید، از تعریق زیاد جلو گیری کنید و به اندازه کافی آب بنوشید.

خنک ماندن و کاهش تعریق، مهمترین راهکار است. وقتی بیرون هستید سعی کنید در سایه باشیدیا هنگام بالا رفتن دما در محیطی مطبوع مانند خانه بمانید و حتماً مقدار زیادی آب بنوشید. بدن خود را در دمای طبیعی نگه دارید و لباس های گشاد و متناسب با پارچه های قابل تنفس را انتخاب کنید .

۲. یک ضد آفتاب فیزیکی انتخاب کنید.

انتخاب ضد آفتاب فیزیکی در مقابل یک ماده شیمیایی بهترین گزینه برای افراد مبتلا به اگزما است.برخی از ضد آفتاب های شیمیایی می توانند پوست حساس راتحریک کنند. ضد آفتاب های فیزیکی مرطوب کننده تر هستند. در انتخاب ضد آفتاب به دنبال کلمات «فیزیکی» یا «معدنی» و موادی مانند اکسید روی و دی اکسید تیتانیوم باشید.

۳. برای کمک به جلوگیری از عود بیماری، فتوتراپی را در نظر بگیرید.

در این گزینه درمانی از نور ماوراءبنفش همان که در نور خورشید وجود دارد ،استفاده می شود که برای از بین بردن جنبه های آسیب رسان فیلتر شده است. قرار گرفتن در معرض نور ماوراء بنفش در طول روز می تواند باعث بهبود اگزما و جلوگیری از عودآن به دلیل خواص ضد التهابی طول موج های فرابنفش B شود. درمان با ماوراءبنفش B علائم اگزما را تا۶۱ درصد کاهش می دهد. این کار باید در طول سال نیز انجام شودومحدود به تابستان نباشد.

۴- لباس های مرطوب را زودتر عوض کنید.

اگر پوست شما مستعد اگزمااست، خشک ماندن لباس باید در اولویت باشد. اگر احساس می کنید عرق کردید ولباس به شما می چسبد، لباس های خیس خود را در اسرع وقت عوض کنید، که این یک راه موثر برای مدیریت عرق در صورت ابتلا به اگزما است.

۵- برای مبارزه با عوامل محیطی از دستگاه تصفیه هوا استفاده کنید.

تصفیه کننده هوا را برای خانه خود در نظر بگیرید که به شما کمک می کند تا گرد و غبار ، گرده گل و سایر مواد حساسیت زا را از هوا پاک کند. زیرا استنشاق ، این ذرات هوا می توانند واکنش های آلرژیک را در پوست به وجود آورند. برای محافظت بیشتر ، تصفیه کننده HEPA را با فیلتر کربن انتخاب کنید.

۶. بلافاصله بعد از شنا کردن، دوش بگیرید.

مواد شیمیایی موجود در استخرهای کلردار و نمک موجود در آب دریا می تواند برای کسانی که پوست حساس دارند مشکل ساز شود. در صورت عدم مشاهده دوش آب ، بطری اسپری پر از آب را به همراه داشته باشید و از آن برای شستشو استفاده کنید. برای محافظت از پوست و جلوگیری از خشک شدن آن ، از مرطوب کننده و ضد آفتاب استفاده کنید.

۷. برای تمیز نگه داشتن پوست روزانه دوش بگیرید.

دوش گرفتن هر روزه می تواند به پاک شدن پوست از باکتری ها و همچنین عرق و گرد و غباری که ممکن است در طول روز جمع شده باشد کمک کند. بهتر است همیشه خود را با صابون ملایم که شامل رنگ یا عطر نیست شستشو دهید.

منبع: بهداشت نیوز

دیگر خبرها

 • دفتر حافظ منافع ایران در مصر: خانه‌های غزه از نو ساخته می‌شود اما هیبت دورغین اسرائیل هرگز
 • لواندوفسکی: هرگز فکر نمی‌کردم به رکورد گرد مولر برسم/ رکوردها متعلق به کل تیم است
 • دفتر حفاظت منافع ایران در مصر:هیبت دروغین فروپاشیده اسرائیل،هرگز بازسازی نخواهد شد
 • دفتر حفاظت منافع ایران در مصر:هیبت دروغین فروپاشیده اسرائیل، هرگز بازسازی نخواهد شد
 • دفتر حفاظت منافع ایران در قاهره: هیبت دروغین فروپاشیده اسرائیل، هرگز بازسازی نخواهد شد
 • بیماری پای ورزشکار چیست؟
 • پوست هندوانه را دور نریزید
 • یا علی ابن موسی‌الرضا(ع)؛ هرگز دلم ز کوی تو جایی دگر نرفت
 • منطقه در حال پوست‌اندازی است/احیای برجام می‌تواند سورپرایز خرداد باشد
 • ۷ راه حل برای جلوگیری از اگزما در فصل گرما
 • روغن ماکادمیا چیست؟
 • ۷ حقیقت که درباره زندان‌های آمریکا نمی‎دانید
 • خواص باورنکردنی سرکه سیب و عسل
 • پادووانی:هرگز نخواهم توانست دوباره راه بروم
 • لباس هایی که هرگز از مد نمی افتد
 • روبرت لواندوفسکی: هرگز فکر نمی کردم که روزی به رکورد گرد مولر برسم
 • فرشته غزه چگونه پر کشید
 • بیانیه عجیب باشگاه پرسپولیس در حمایت از وزیر ارتباطات/ هرگز هواداران‌مان را تنها نمی‌گذاریم!
 • هرگز از ترک بارسا و پیوستن به اتلتیکو پشیمان نشده‌ام