بیشتر شاخص های مهم بورسی جهان ریزش کردند.

به گزارش ایسنا به نقل از بلومبرگ، در حالی که شمار مرگ و میر در آمریکا رو به کاهش رفته، دور جدید شیوع کرونا در اروپا و آمریکای لاتین باعث شده است تا شاهد رکوردشکنی مجدد کشته های کرونایی به ویژه در برزیل باشیم. در نتیجه وادار شدن دولت ها به اعمال محدودیت های مجدد، رشد اقتصادی این کشورها که عموما بازارهای بزرگ شرکت های آمریکایی نیز هستند کاهش خواهد یافت و این مساله باعث نگرانی سهامداران شرکت های آمریکایی از کاهش سودآوری فصلی شده است.

 

تا پایان ماه فوریه نرخ بیکاری در منطقه یورو بدون تغییر نسبت به مدت مشابه ماه قبل به ۷.۵ درصد رسید اما این نرخ در سطح اتحادیه اروپا با ۰.۱ درصد کاهش نسبت به ماه قبل به ۸.۳ درصد رسید. این نرخ بیکاری بالاترین نرخ بیکاری ثبت شده در کشورهای عضو اتحادیه اروپا در سه ماه اخیر بوده است. تخمین زده می‌شود تا پایان این ماه ۱۵ میلیون و ۹۵۳ هزار مرد و زن در سطح اتحادیه اروپا بیکار باشند که از این تعداد، ۱۳ میلیون و ۵۷۱ هزار نفر ساکن کشورهای عضو منطقه یورو بوده‌اند.

سخنان جدید رییس بانک مرکزی آمریکا باعث اطمینان خاطر بیشتر معامله گران نسبت به آرامش بازارهای پولی شده است. جروم پاول با بیان اینکه بانک مرکزی ابزارهای لازم را برای مدیریت فشار تورمی در اختیار دارد، افزود: به تدریج که اقتصاد به سمت بازگشایی حرکت کند سیاست ها عادی تر خواهد شد. وی همچنین وعده داد در صورتی که مسیر حرکت تورم به گونه ای باشد که خطر تغییر انتظارات بازار را تشدید کند، بانک مرکزی وارد عمل شود. در مدل جدید سیاست گذاری فدرال رزرو قرار است اجازه عبور محدود نرخ تورم از سطح دو درصدی داده شود.  

در حالی که موج جدید کرونا اروپا را در نوردیده و در آمریکای لاتین نیز روند شیوع بیماری کماکان در سطح نگران کننده قبل باقی مانده است، در آمریکا نیز احتمالا شاهد خیزش مجدد ویروس خواهیم بود. دکتر آنتونی فاوچی- رئیس مرکز کنترل و پیشگیری بیماری های عفونی آمریکا در اظهاراتی که معامله گران را نگران کرده است، گفت: هم اکنون در مرحله بسیاری قرار داریم و با کوچک ترین اشتباهی شاهد آغاز موج چهارم شیوع بیماری کووید-۱۹ در آمریکا خواهیم بود.  

صندوق بین المللی پول در گزارش جدید خود اعلام کرد با بهبود نسبی در روند مبارزه با کرونا، متوسط رشد اقتصادی امسال جهان ۶.۰ درصد خواهد بود که این رقم نسبت به گزارش قبلی که در ماه ژانویه منتشر شده بود، ۰.۵ درصد بهبود یافته است. پس از رشد منفی ۳.۳ درصدی در سال قبل، انتظار می رود متوسط رشد اقتصادی جهان در سال آینده مثبت ۴.۴ درصد باشد. با این حال طبق گفته گیتا گوپیناث- اقتصاددان ارشد این نهاد- احیای رشد اقتصادی در نقاط مختلف یکسان نخواهد بود.

در حالی که انتظار می رود متوسط رشد اقتصاد جهان در سال جهانی به بالاترین سطح خود در نیم قرن اخیر برسد، احیای کامل اقتصادها طولانی تر از چیزی خواهد بود که پیشتر تصور می شد. کریستالینا جیورجیوا- رئیس صندوق بین المللی پول- با اشاره به در دسترس نبودن واکسن برای همه مردم جهان گفت: کماکان مردم بیشتری شغل های خود را از دست می دهند و فقر بیشتر می شود. به صورت کلی چشم انداز اقتصادی جهان بهبود یافته است اما ریسک ها کماکان به قوت خود باقی هستند.  

وزارت کار آمریکا اعلام کرد که شمار متقاضیان دریافت مزایای بیکاری در این کشور تا پایان ماه مارس با ۶۱ هزار نفر افزایش نسبت به دوره قبل به ۷۱۹ هزار نفر رسیده است. اگر چه این رقم نسبت به رکوردهای ثبت شده چهار ماه قبل کاهش خوبی داشته اما این ارقام هنوز فاصله معناداری با رقم ۲۲۰ هزار نفری ثبت شده قبل از آغاز بحران کرونا دارد. برآورد می شود درآمد بیش از ۱۸ میلیون شاغل آمریکایی تحت تاثیر کرونا کاهش پیدا کرده باشد.  

اتاق بازرگانی آمریکا با انتشار گزارشی نسبت به مخاطرات برنامه دولت بایدن برای سرمایه گذاری دو تریلیون دلاری در زیرساخت های اقتصاد آمریکا هشدار داده است. به گفته این اتاق، منابع مالی این طرح قرار است از طریق افزایش محسوس مالیات ها تامین شود که این مساله باعث کاهش رقابت پذیری اقتصاد آمریکا در سطح جهان و سرعت احیای رشد اقتصادی خواهد شد که دقیقا متضاد چیزی است که این بسته پیشنهادی هدف گذاری کرده است.

تاکنون بیش از ۱۳۶ میلیون و ۹۳۶ هزار و ۴۰۱ مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است که در این بین دو میلیون و ۹۵۳ هزار و ۷۴۷ نفر جان خود را از دست داده‌اند. در بین کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۵۷۵ هزار و ۸۹۶ نفر، برزیل با ۳۵۳ هزار و ۲۹۳ نفر، مکزیک با ۲۰۹ هزار و ۳۳۸ نفر، هند با ۱۷۰ هزار و ۶۷۳ نفر و انگلیس با ۱۲۷ هزار و ۱۰۰ نفر بوده است.

دریک هالپینی - تحلیلگر ارشد بازار سرمایه در بانک میتسوبیشی - گفت: به طور کلی هنوز ریسک های زیادی در بازارهای مالی وجود دارند که روند معاملات را دست کم تا نیمه نخست امسال تحت تاثیر خود قرار می دهند. وضعیت کرونا هنوز مایه نگرانی بزرگی است به ویژه آن که هنوز نمی توانیم با قاطعیت بگوییم که واکسن های موجود در برابر گونه های جهش یافته ویروس هم کارایی بالای خود را حفظ کرده اند. اینکه تنش های ژئوپلتیکی تا چه حد مناسبات تجاری را تحت تاثیر قرار دهند هم مهم است.

بورس آمریکا

در وال استریت همه شاخص ها نزولی بودند؛ تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح پایین تری از روز قبل خود بسته شدند.

شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۲۷ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۳۳ هزار و ۷۰۸.۲۲ واحد بسته شد. شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۰.۰۲ درصد کاهش تا سطح ۴۱۲۷.۹۶ واحدی پایین رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۰.۳۲ درصد ریزش در سطح ۱۳ هزار و ۸۵۵.۹۵ واحدی بسته شد.

بورس‌های اروپایی

در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۳۸ درصد ریزش نسبت به روز قبل و در سطح ۶۸۸۹.۱۲ واحد بسته شد.  شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با کاهش ۰.۱۳ درصدی و ایستادن در سطح ۱۵ هزار و ۲۱۵ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با عقبگرد ۰.۱۲ درصدی در سطح ۶۱۶۱.۶۸ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۰.۳۹ درصد پایین رفت و به ۸۵۳۲.۶۰ واحد رسید.

بورس‌های آسیایی

در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص‌ها عملکرد بدی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با ریزش ۰.۷۷ درصدی تا سطح ۲۹ هزار و ۵۳۸.۷۷ واحدی پایین رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ‌کنگ ۰.۸۶ درصد پایین رفت و در سطح ۲۸ هزار و ۴۵۳.۲۸ واحد بسته شد. در چین شاخص "شانگهای  کامپوزیت" ریزش ۱.۷۴ درصدی را تجربه کرد و در سطح ۴۹۴۷.۷۵ واحد بسته شد.

در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۳ درصد کاهش و ایستادن در سطح ۶۹۷۳.۹۶ واحدی به کار خود خاتمه داد. در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن نزولی بود. (معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت پایانی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است.)

نفت

در بازار طلای سیاه روند قیمت‌ها ریزشی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۰.۱۱ درصد افزایش به ۵۹.۶۹ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با صعود ۰.۱۴ درصدی به ازای ۶۳.۲۴ دلار در هر بشکه مبادله شد.

طلا و نقره

همچنین در بازار فلزات گران‌بها، بهای هر اونس طلا با ریزش ۰.۶۶ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۷۳۲.۴۳ دلار معامله شد. هر اونس نقره با کاهش ۰.۸۰ درصدی به ازای ۲۴.۸۷ دلار مبادله شد.

انتهای پیام

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: ایسنا

کلیدواژه: بورسهای جهانی کرونا در جهان واحد بسته شد رشد اقتصادی رشد اقتصاد پایین رفت درصد کاهش هزار نفر شاخص ها روز قبل ۳ درصد

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.isna.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «ایسنا» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۱۵۶۹۵۶۰ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

تغییر قانون انتخابات در دقیقه ۹۰؛ مگر شورای نگهبان قانون‌گذار است؟

پناهیان: ساده لوح‌ها می‌گویند برجام خوب است

احمد خاتمی: ریشه گرانی‌ها به خاطر مذاکرات است با مقاومت این مشکل حل می‌شود

توافق احتمالی ایران و آمریکا؛ بعد از آن چه خواهد شد؟

کرونا هم زورش به باجه‌های عوارضی‌ آزادراه‌ها نرسید

خبر بعدی:

ریزش ۴ هزار واحدی شاخص در اولین روز هفته

شاخص بورس و اوراق بهادار تهران در معاملات امروز ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ با اُفت بیش از ۴ هزار واحدی به کانال یک میلیون و ۱۶۷ هزار واحدی بازگشت.

خبرگزاری میزان - شاخص بورس و اوراق بهادار تهران در معاملات ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ با اُفت بیش از ۴ هزار و ۷۶۱ واحدی به پله یک میلیون و ۱۶۷ هزار واحدی رسید.

در معاملات امروز تعداد ۲۶۴ هزار و ۷۱۱ سهم اوراق بهادار به ارزش ۲۶ هزار و ۹۹۵ میلیارد ریال در بیش از ۳ هزار و ۲۷ نوبت معاملاتی داد و ستد شد.

بر این اساس شاخص بازار اول ۱۹۵۸ واحد، شاخص قیمت (وزنی-ارزشی) ۱۲۳۸ واحد، شاخص آزاد شناور ۳۰۳۶ واحد، شاخص بازار دوم ۱۴۸۹۱ واحد، شاخص کل (هم وزن) ۸۳۶ واحد و شاخص قیمت (هم وزن) ۵۴۳ واحد اُفت کرده است.

بیشتر بخوانید: شاخص بورس در هفته‌ای که گذشت/ ریزش ۳۵ هزار واحدی شاخص

لازم به ذکر است فملی، شستا، وپاسار، وتجارت، فولاد، شپنا و اپال از جمله نماد‌های پرتراکنش امروز بودند.

معاملات بازار فرابورس

شاخص فرابورس نیز در معاملات امروز با اُفت بیش از ۵۹ واحدی به پله ۱۷ هزار و ۳۶۵ واحدی رسید.

در بازار فرابورس نیز تعداد ۷۲ هزار و ۳۳۴ سهم به ارزش ۵۵ هزار و ۹ میلیارد ریال در بیش از ۴۹۵ هزار نوبت معاملاتی داد و ستد شد.

انتهای پیام/

برچسب ها: اخبار اقتصادی شاخص بورس

دیگر خبرها

 • پایان هفته ایی درخشان برای بورس های جهانی
 • توصیه مهم یک کارشناس به سهامداران/ خرید خود را تکمیل کنند
 • ارزش سهام عدالت و دارایکم در ۱۴۰۰/۲/۱۸ +جدول
 • ۴۹ میلیون سهم در تالار بورس فارس داد و ستد شد
 • بورس امروز با افت شاخص به رقم یک میلیون و 167 هزار و 502 واحد رسید
 • بورس امروز با کاهش 4000 واحد قرمز شد
 • روشن شدن چراغ قرمز بورس در نخستین روز هفته/ تغییر مالکیت ۳.۵ میلیارد سهم در تالار شیشه‌ای
 • کاهش 4759 واحدی شاخص بورس تهران / ارزش معاملات دو بازار از 8 هزار میلیارد تومان گذشت
 • کاهش ۴ هزار و ۷۶۴ واحدی شاخص کل بورس
 • ثبت رکورد جدید شاخص داو جونز
 • کاهش بیش از 4 هزار واحدی شاخص کل بورس
 • بورس هفته را با چراغ قرمز آغاز کرد
 • بورس امروز شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ + اخبار و وضعیت
 • ورق بورس برگشت؛ شاخص دوباره نزولی شد
 • ریزش دلار در بازار جهانی
 • نقشه بورس امروز براساس ارزش معاملات+عکس
 • نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات+عکس
 • جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰
 • مبادله بیش از ۵ میلیون و ۷۶۷ هزار سهم در بورس منطقه ای همدان