تیرماه سال گذشته ستاد ملی مقابله با کرونا با پیشنهاد دولت پرداخت وام ودیعه مسکن به مستأجران را در زمان شیوع کرونا تصویب کرد. این تسهیلات با عنوان «تسهیلات کمک ودیعه اجاره مسکن» برای حمایت از مستأجران پرداخت شد.

افزایش هزینه اجاره مسکن و همچنین کاهش درآمدها به خاطر شیوع کرونا و از دست رفتن برخی مشاغل، علت اصلی پرداخت این وام به مستأجران دارای شرایط بود.

تسهیلات ودیعه مسکن برای مستأجران در شهر تهران 50 میلیون تومان، برای ساکنان کلانشهرها 30 میلیون تومان و برای مستأجران سایر شهرها ۱۵ میلیون تومان در نظر گرفته شد.
با توجه به نزدیک شدن پایان مهلت یکساله پرداخت وام ودیعه مسکن و از طرفی ادامه شیوع کرونا، محمود محمودزاده، معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی در گفت‌وگو با «ایران»، از درخواست دوباره دولت برای پراخت تسهیلات به مستأجران برای رهن مسکن در سال 1400 خبر داد.
محمودزاده گفت: وزارت راه و شهرسازی این درخواست را به ستاد ملی مقابله با کرونا ارسال کرده است و این ستاد تا دو هفته دیگر با بررسی پیشنهادات جدید، چگونگی پرداخت این وام را برای امسال اعلام می‌کند.

افزایش وام
با توجه به ادامه شیوع کرونا، افزایش هزینه‌ها و بخصوص افزایش هزینه اجاره مسکن، افزایش میزان تسهیلات ودیعه مهم‌ترین تقاضای مستأجران است که متولیان بخش مسکن، این تقاضا را به اطلاع ستاد ملی مقابله با کرونا ارائه کرده‌اند. معاون وزیر راه و شهرسازی اما جزئیات بیشتری از افزایش وام را اعلام نکرد. محمودزاده احتمال افزایش سقف این تسهیلات در ستاد ملی مقابله با کرونا را یادآور شد و گفت: با توجه به اینکه ستاد ملی مقابله با کرونا 2 هفته برای بررسی پیشنهادات زمان دارد بهتر است آن موقع میزان افزایش وام از سوی ستاد اطلاع‌رسانی شود چون ممکن است ستاد پیشنهادات ما را تغییر دهد.
جدیدترین آمار متوسط هزینه اجاره بها که مرکز آمار منتشر کرده است نشان می‌دهد علی رغم محدودیت‌هایی مانند تعیین سقف برای میزان افزایش اجاره، اما اجاره بها از سقف تعیین شده(25درصد در تهران،20 درصد کلانشهرها،15 درصد شهرهای کوچک) بالاتر رفته است.براساس گزارش مرکز آمار، شاخص اجاره‌بهای مسکن در شهرهای کشور، در زمستان ۹۹ در مقایسه با زمستان 98 با 28.9درصد افزایش داشته است. این شاخص در مقایسه با فصل قبل یعنی پاییز 99 نیز معادل 4.4 درصد افزایش داشته است. بررسی‌ها درباره تغییرات شاخص اجاره‌ بهای مسکن در شهرهای کشور در زمستان 99 نشان می‌دهد خانوارهایی که در این فصل قراردادهای یکساله آنها سررسید شده و اقدام به تمدید قرارداد در واحدهای مسکونی کرده‌اند رشد شاخص اجاره ‌بها معادل 38.6 درصدی را تجربه کرده‌اند.
با توجه به بالا رفتن نرخ اجاره بها، افزایش میزان مبلغ وام ودیعه مسکن با تصویب ستاد ملی مقابله با کرونا، به خانوارهای مستأجر دور از انتظار نیست.
 
زمان پرداخت
مصوبه پرداخت تسهیلات ودیعه مسکن سال گذشته از تیرماه به تصویب رسید. معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به این زمان گفت:  هنوز فرصت یکساله پرداخت تسهیلات تمام نشده و متقاضیان همچنان می‌توانند برای درخواست وام اقدام کنند. همچنین با توجه به اینکه تا دو هفته دیگر شرایط جدید پرداخت تسهیلات برای امسال از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام می‌شود بنابراین مستأجرانی که مهلت اجاره آنها به پایان رسیده نباید نگران باشند. مستأجرانی که زمان قرارداد آنها تا تیرماه  به پایان می‌رسد می‌توانند بر اساس مصوبه سال گذشته برای وام اقدام کنند و اگر قرارداد جدید اجاره بعد از تیرماه باشد هم طبق مصوبه جدید اقدام می‌شود.
معاون وزیر راه و شهرسازی اطمینان داد «مستأجرانی که سال گذشته از وام ودیعه مسکن استفاده کرده‌اند امسال هم می‌توانند متقاضی دریافت وام باشند و با تطبیق شرایط، این وام را دریافت کنند.»
بنا بر آمار وزارت راه و شهرسازی در سال 99، تعداد 920 هزار نفر پیامک تقاضای دریافت تسهیلات ارسال کرده‌اند که 805 هزار نفر مشمول بوده‌اند و نهایتاً 214 هزار نفر این وام را دریافت کرده‌اند. کمبود منابع بانکی و شمار زیاد متقاضیان، باعث شده که وام ودیعه مسکن به تمام متقاضیان پرداخت نشود. سال گذشته اولویت‌هایی مانند تأهل و سرپرست خانوار بودن، داشتن سه فرزند،داشتن اجاره‌نامه رسمی همراه با کد رهگیری، اقامت 5 سال در شهر محل سکونت و... برای دریافت وام در نظر گرفته شد که امسال هم احتمالاً این اولویت‌ها تعیین کننده دریافت وام باشد.
بر اساس آمار نزدیک به 7 میلیون خانوار در کشور اجاره نشین هستند. میزان تقاضا برای وام ودیعه در سال گذشته نشان می‌دهد تعداد کمتری از کل اجاره‌نشینان برای وام متقاضی بوده‌اند یا شرایط دریافت آن را داشته‌اند.
 
وام اجاره جدید
علاوه بر پرداخت وام ودیعه به خاطر شرایط کرونایی، در بوجه امسال هم تسهیلاتی برای مستأجران در نظر گرفته شده است. وام ودیعه مسکن با هدف تشویق به فرزندآوری در قانون بودجه امسال تصویب شده است. بر اساس این قانون، امسال قرار است به خانواده‌هایی که فرزند سوم به بعد را در سال گذشته به دنیا آورده یا امسال به دنیا می‌آورند تا سقف 900 میلیارد تومان (هر خانواده 150 میلیون تومان) تسهیلات ودیعه، ساخت یا خرید مسکن اعطا شود که بر این اساس ۶ هزار خانوار می‌توانند این تسهیلات را دریافت کنند. بنابر اعلام مرکز پژوهش‌های مجلس، در حالی که طبق اطلاعات ثبت شده، 80 هزار خانوار دارای 3 فرزند و بالاتر فاقد مسکن در کشور داریم فقط 7.5 درصد مشمولان می‌توانند وام ودیعه مسکن فرزندآوری دریافت کنند.
همچنین علاوه بر این وام، براساس مصوبه شورای پول و اعتبار به اعضای فاقد مسکن هیأت علمی دانشگاه تا سقف 200 میلیون تومان وام دیعه پرداخت می‌شود. بر اساس قانون بودجه امسال وام قرض‌الحسنه ودیعه مسکن تا سقف 200 میلیون تومان (هر یک از زوجین 100 میلیون تومان) به خانواده‌های دارای 2 فرزند و فاقد مسکن پرداخت می‌شود. قانون بودجه همچنین مصوب کرده وام قرض‌الحسنه ودیعه مسکن به خانوارهای دارای یک فرزند و فاقد مسکن تا سقف 160 میلیون تومان (هر یک از زوجین 80 میلیون تومان) پرداخت شود.
برای خانواده‌های بدون فرزند هم  وام قرض‌الحسنه ودیعه مسکن 100 میلیون تومانی (هر یک از زوجین 50 میلیون تومان) در نظر گرفته شده است. وام قرض‌الحسنه ودیعه مسکن 100 میلیون تومانی به کارکنان و بازنشستگان نیروهای مسلح (ناجا، ارتش، سپاه و ودجا) هم پرداخت می‌شود.
نکته مهم در پرداخت تسهیلات به مستأجران و حمایت از اجاره‌نشینان بویژه در زمان کرونا، تأمین بموقع منابع این تسهیلات است. سال گذشته برخی مستأجران زمان انتظار طولانی را برای دریافت وام گذراندند که با توجه به سررسیدن موعد اجاره، مشکلاتی برای آنان ایجاد شد. بر اساس اعلام بانک مرکزی سال گذشته 20 هزار میلیارد تومان برای پرداخت تسهیلات ودیعه مسکن مصوب ستاد ملی مقابله با کرونا در نظر گرفته شده بود که اگر ستاد مبلغ تسهیلات را افزایش دهد امسال منابع بیشتری برای پرداخت وام ودیعه مسکن مورد نیاز است. 

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: ایران آنلاین

کلیدواژه: وام قرض الحسنه ودیعه مسکن ستاد ملی مقابله با کرونا وزیر راه و شهرسازی پرداخت وام ودیعه پرداخت تسهیلات نظر گرفته شد وام ودیعه مسکن تسهیلات ودیعه پرداخت می شود میلیون تومان دریافت وام شیوع کرونا فاقد مسکن اجاره بها سال گذشته امسال هم بر اساس تا سقف

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.ion.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «ایران آنلاین» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۱۶۴۵۷۸۱ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

مخالفت با افزایش قیمت خودرو نقشه دشمن است!

تصاویر | رژه موتوری زنان در تبریز

عکس| دختری با تیپ خاص در مراسم روز قدس تهران

احمدی‌نژاد: فضای انتخابات بسیار سرد است؛ اتفاقات زیادی در راه است

آیا واقعا واکسن‌ها در مقابل کرونای آفریقایی تاثیر مطلوبی ندارند؟

خبر بعدی:

تعیین تکلیف ۸۹۵ پرونده تسهیلات کرونایی در خرمشهر

به گزارش خبرنگار مهر، محمد حیدری دوشنبه‌شب در جلسه شورای اشتغال در فرمانداری خرمشهر، اظهار داشت: مسئله اشتغال و اعطای وام‌های تسهیلات به مشاغل آسیب‌دیده از کرونا بسیار اهمیت دارد که همه باید تلاش کنند تا نتیجه مطلوب حاصل شود.

وی، به وظایف بانک‌ها در قبال مردم تأکید کرد و گفت: بانک‌ها موظف به پرداخت و خدمت‌رسانی به مردم هستند و بر همین اساس باید به ۴۸ پرونده‌ای که در بانک ملت نقص مدارک دارند، رسیدگی شود و مدارک لازم نیز تکمیل شوند.

فرماندار خرمشهر، بانک‌های عامل را ملزم به وحدت رویه و اعلام مدارک مورد نیاز دانست تا از سرگردانی متقاضیان وام کاسته شود.

وی افزود: دستگاه‌های اجرایی مکلف به اطلاع‌رسانی و ساماندهی گروه‌های شغلی دو و سه هستند و باید سه سایت برای ثبت‌نام کسبه و گروه‌های آسیب‌دیده راه‌اندازی شود و مدیران مرتبط نیز باید نظارت و پیگیری‌های لازم را انجام دهند.

اختلال در سامانه کارا

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت خرمشهر نیز درباره مشکلات دریافت تسهیلات گفت: افرادی به بانک‌ها معرفی می‌شوند که دارای جواز کسب هستند و مشخصات آنها وجود دارد اما با وجود اینکه گرفتن تسهیلات کرونایی بدون ضامن اعلام شده است ولی بانک‌ها این را نمی‌پذیرند و حتی برخی از متقاضیان با آوردن ضامن اما نتوانستند تسهیلاتی را دریافت کنند.

نعیم مقدم گفت: بسیاری از متقاضیان وام تسهیلات کرونایی در بانک‌های عامل، بدهی دارند و به همین دلیل بانک مانع اخذ تسهیلات می‌شود.

وی، به اختلال در سامانه کارا هم اشاره کرد و گفت: اکثر متقاضیان که درخواست وام دارند اما تاکنون نتوانسته‌اند که در آن ثبت‌نام کنند.

رئیس اتاق اصناف خرمشهر نیز در این نشست گفت: سامانه کارا برای ۹۰ درصد اعضای صنفی خطا می‌زند و ۱۰ درصدی که ثبت‌نام کردند، بانک‌ها با آنها همکاری نکردند.

حمید براجعه با بیان اینکه تمام اصناف که به بانک‌های عامل معرفی شدند اما تاکنون موفق به دریافت تسهیلات کرونایی نشده‌اند، افزود: برخلاف قول و وعده‌هایی که بانک‌های عامل در جلسه قبل داده بودند که بر اساس شیوه‌نامه‌ها وام‌ها را پرداخت کنند اما این امر اجرایی نشد.

وی ادامه داد: این وام برای رفع حل مشکلات مردم در نظر گرفته شده و حق مردم است و مسئولان ذی‌ربط باید برای پرداخت این وام به مردم تلاش کنند.

مسئولان بانک‌های حاضر در جلسه اما به گفته‌های اصناف اعتراض کردند و بنا به گفته آنها هیچ‌گونه سخت‌گیری در مورد ضامن وجود نداشته است و از جمله دلایل اختصاص نیافتن تسهیلات اصناف متقاضی و مراجعه‌کننده به بانک، ناقص بودن پرونده و یا قرار گرفتن در گروه‌های شغلی یک بوده است.

به گزارش خبرنگار مهر، از ۸۹۵ پرونده دریافت تسهیلات کرونایی تشکیل شده در خرمشهر ۲۶۱ مورد پرداخت شده است.

سهم بهزیستی از ثبت‌نام‌ها ۴۱۲ مورد، میراث فرهنگی ۱۲۰ مورد، اداره ورزش ۹۴ مورد بوده است.

کد خبر 5209192

دیگر خبرها

 • از بازار نابه‌سامان مسکن تا ارتقا مدرک برای فرهنگیان
 • وام ٣٠٩ هزار میلیارد ریالی بانک صادرات به ٥٠ هزار بنگاه کوچک و متوسط
 • ماجرای بیم کانکسی شدن عروس گیلان
 • پیش‌بینی افزایش بی‌سابقه قیمت مسکن در آمریکا
 • رشد ۷۵ درصدی تسهیلات وام دانشجویی پیام نور
 • توقف ثبت‌نام صندوق پس‌انداز یکم مسکن
 • رشد ۷۵ درصدی تسهیلات وام دانشجویی دانشگاه پیام نور/اختصاص ۲۸۱ میلیارد ریال اعتبار در ترم جاری
 • اجاره نشین ها منتظر نرخ اجاره تیرماه
 • بانک توسعه تعاون ۱۹۲۰ میلیارد ریال وام به مددجویان کمیته امداد پرداخت کرد
 • رشد ۷۵ درصدی تسهیلات وام دانشجویی دانشگاه پیام نور
 • لزوم زمینه سازی برای مسکن دار کردن افراد محروم در هشترود
 • ◄ نرخ مسکن قابل کنترل است
 • رشد بی حساب و کتاب قیمت اجاره و خرید مسکن در قروه/ مستأجران توان پرداخت اجاره های سنگین را ندارند
 • ثبت‌نام صندوق پس‌انداز یکم مسکن متوقف شد
 • صبح آخرین روز/شهروندهای محترم در امور جامعه مطالبه گر باشند/اجاره مسکن راه خود را می رود
 • اجاره نشین ها منتظر؛ نرخ اجاره تیرماه مشخص می شود
 • ۵۲ میلیارد تومان وام به چایکاران و کارخانجات فرآوری چای پرداخت شد
 • از افزایش رهن و اجاره در کنگان بوشهر تا ویرایش اطلاعات آزمون وکالت99
 • ۸۹۵ پرونده تسهیلات کرونایی در خرمشهر تعیین تکلیف شود