خشکسالی بی‌سابقه کم‌کم تبعات خود را نشان می‌دهد و به سراغ جامعه عشایری رفته است. عشایر که 25 درصد گوشت مورد نیاز کشور را تأمین می‌کنند، این روزها برای تأمین علوفه مورد نیاز دامشان با مراتعی خالی از علوفه روبه‌رو هستند و به همین دلیل کوچ زودهنگام را آغاز کرده‌اند.

 این اقدام می‌تواند به فقیر شدن مراتع دامن بزند اما عشایر هم می‌گویند برای تهیه هر کیلو علوفه باید 6 تا 8 هزار تومان پول بدهند و این برای آنها با توان مالی پایین میسر نیست البته اقداماتی برای تأمین علوفه مورد نیاز دام عشایر درجریان است ولی به نظر کافی نیست.


 شرمنده عشایر هستیم
 «فضل خرم»، مدیرعامل اتحادیه عشایری دامداران متحرک به «ایران» گفت: در سال‌ جاری به‌ دلیل کمبود بارش شدید در ماه‌های بهمن و اسفند سال گذشته، خشکسالی وحشتناکی در مراتعی که معمولاً دام عشایر را از آن تعلیف می‌کرده‌اند، داریم و متأسفانه وضعیت تأمین علوفه دام عشایر بحرانی است. وی افزود: هر چند اتحادیه مسئولیت تأمین بخشی از علوفه مورد نیاز دام عشایر را برعهده دارد اما باید شرایط آن مهیا باشد. ما در سال گذشته با وجود نیاز یک میلیون و 300 هزار تنی عشایر به علوفه برای دام‌هایشان فقط توانستیم 509 هزار تن را تأمین و توزیع کنیم ولی امسال نیاز دام عشایر به‌دلیل خشکسالی که اتفاق افتاده به 2میلیون و 300 هزار تن افزایش یافته و ما کماکان با محدودیت‌هایی برای واردات علوفه مواجه هستیم و این شرایط موجب شده ما شرمنده عشایر شویم زیرا کار بیشتری از دستمان بر نمی‌آید. به گفته وی درحال حاضر اتحادیه درتدارک وارد کردن 18 هزار تن علوفه وارداتی با ارز 4200 تومانی است که قیمت آن برای هر کیلو حدود یکهزارو 800 تومان می‌شود. به گفته وی عشایر در حال حاضر برای خرید علوفه هر کیلو جو را 4 هزارو 500 تا 6 هزار تومان و یونجه را تا 3هزار تومان خریداری می‌کنند که قیمت تمام شده گوشت را افزایش می‌دهد. وی در پاسخ به این پرسش که آیا با افزایش قیمت هر کیلو گوشت قرمز به حدود 180 هزار تومان تولید گوشت برای عشایر را باصرفه نکرده است؟ توضیح داد: در واقع خیر چون بازار کشش ندارد. همانگونه که همه می‌دانیم مصرف گوشت خانوار به‌دلیل مشکلات اقتصادی مردم به کمتر از 50 درصد دوسال قبل رسیده است. درست است قیمت رفته بالا ولی مردم توان خرید ندارند به همین خاطر اتحادیه دامداران طی نامه‌ای از دولت خواسته اجازه صادرات دام مازاد داده شود. ما معتقدیم اگر اجازه صادرات دام داده نشود به هر جهت دام از مبادی غیر رسمی قاچاق می‌شود و ارز آن نفعی برای مردم و عشایر ندارد ولی اگر این دام را به‌صورت رسمی صادر کنیم می‌توانیم در تهاتر ارز آن علوفه وارد کنیم. وی همچنین در خصوص تبعات کوچ زودهنگام عشایر گفت: درست است که عشایر باید در زمان مناسب کوچ کنند تا فشاری به مراتع وارد نشود ولی امسال واقعاً شرایط بحرانی داریم و نمی‌توان به زور جلوی عشایر را گرفت ولی باید برای اینکه فشار کمتری به مراتع وارد شود، وزارتخانه‌های ذیربط و اتحادیه در تأمین علوفه همت بیشتری کنند.
 کوچ رسمی عشایر میهمان از خوزستان
31 فروردین ماه آغاز می‌شود
 در همین حال «سیدهدایت موسوی»، مدیر کل امور عشایری خوزستان به «ایران» گفت: استان ما که منطقه گرمسیری است درفصل زمستان قشلاق به‌ شمار رفته و ما در این فصل میزبان عشایر 8 استان می‌شویم. البته برخی عشایر درون کوچ هستند و برخی هم اسکان دائم یافته‌اند ولی تعداد خانوار عشایری ما با احتساب عشایر میهمان در زمستان به 39 هزار خانوار می‌رسد. امسال به‌دلیل وضعیت هوا و مشکلاتی که عشایر برای تعلیف دام در مراتع به‌دلیل خشکسالی داشتند کوچ زودهنگام اتفاق افتاده و برخی بار سفر بستند و از خوزستان رفتند ولی مابقی دیگر امکان ماندن برایشان وجود ندارد و ما تاریخ31 فروردین ماه جاری را برای کوچ رسمی عشایر تعیین کرده‌ایم. وی افزود: البته بر اساس ستاد ملی کرونا مقرر شده بود که عشایر یک‌ماه کوچشان را به عقب بیندازند و ما در جاهایی که امکانش وجود داشت این کار را انجام دادیم. موسوی گفت: با توجه به مشکلات عشایر برای تأمین علوفه به عشایر حتی تا 100 میلیون تومان تسهیلات قرض‌الحسنه با ضمانت زنجیره‌ای خود عشایر داده شده است و کماکان هر کدام از عشایر که بخواهند می‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند.
 بحرانی ‌ترین شرایط 50 سال گذشته را داریم
 از سوی دیگر «شاهپور علایی مقدم»، رئیس سازمان امور عشایر کشور هم به «ایران» گفت: جامعه عشایری روش زندگیشان هماهنگ با اقلیم است و بر اساس شرایط اقلیمی حرکت و کوچ می‌کنند تا از منابع طبیعی و مراتع برای تعلیف دامشان استفاده کنند و معمولاً به ییلاق و قشلاق می‌روند. وی افزود: در شرایط طبیعی از 84 میلیون هکتار مرتع، 34میلیون هکتار آن در اختیار عشایر است تا بخش عمده علوفه مورد نیاز دامشان یعنی 8.5 میلون تن را به‌صورت طبیعی در اختیار داشته باشند و معمولاً سالانه یک میلیون و 200 هزار تن هم علوفه از منابع داخلی و خارجی برایشان تأمین می‌شود. وی تأکید کرد: در شرایط خشکسالی مانند امسال که دام‌ها علوفه مورد نیازشان را نداشته باشند عشایر کوچ زود هنگام می‌کنند. متأسفانه سال 1400 بدترین سال 50 سال اخیر برای عشایر به‌دلیل خشکسالی وتبعات آن است که بی‌سابقه است. میزان بارش در کل کشور تاکنون نسبت به بلندمدت 41 درصد ونسبت به سال گذشته 53 درصد کاهش داشته است که این عامل رشد نیافتن علوفه است. بررسی‌های ما نشان می‌دهد هر یک میلیمتر کاهش بارندگی یک کیلوگرم از تولید علوفه در مراتع کم می‌کند و این یعنی 7 هزار میلیارد تومان ضرر بابت کاهش علوفه در مراتع! 41 درصد کاهش بارش در 34 میلیون هکتار مرتع در اختیار عشایر نه تنها تولید علوفه را کاهش می‌دهد بلکه مراتع را نیز فقیر می‌کند. وی با اشاره به اینکه معمولاً عشایر باید در 15 اردیبهشت کوچ کنند، افزود: البته مصوبات ستاد کرونا می‌گوید باید یک‌ماه دیرتر یعنی در خرداد کوچ کنند که در آن صورت می‌بایست علوفه مورد نیازشان را تأمین کنیم. سازمان امور عشایر برای تأمین علوفه دام عشایر رایزنی‌هایی با وزارت جهاد کشاورزی و مجلس برای طرح دوفوریتی یارانه علوفه و تسهیلات خرید علوفه و حتی کمک بلاعوض داشته است که امیدواریم هرچه زودتر به نتیجه برسد واجرایی شود. وی اما مشکل نگران کننده رافروش دام مولد عشایر اعلام و تصریح کرد: این نگرانی وجود دارد که اگر عشایر نتوانند علوفه با قیمت مناسب برای دام‌ها تهیه کنند این ذخایر ژنتیکی را به کشتار گاه‌ها می فرستند که برای سال‌های بعد خطرناک است. عشایر سالانه 25 درصد از 108 هزار تن گوشت مورد نیاز کشور را تأمین می‌کنند.

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: ایران آنلاین

کلیدواژه: برای تأمین علوفه کوچ زودهنگام هزار تومان سال گذشته دام عشایر هزار تن

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.ion.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «ایران آنلاین» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۱۶۴۵۷۸۸ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

آخرین روز ثبت‌نام داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری| رییسی و جهانگیری آمدند

نامه اعضای هیات علمی دانشگاه شریف به مسئولان نظام: مرادی و یونسی را آزاد کنید

دستور رئیس‌جمهور به وزارت کشور درباره مصوبه انتخاباتی شورای نگهبان

ظریف: نامزد انتخابات نمی شوم؛ دلواپسان به کسب قدرت بپردازند و بگذارند ما هم تحریم‌ها را رفع کنیم

واکنش کاربران به کری خوانی وزیر ارتباطات و سرمربی استقلال

خبر بعدی:

مرگ و میر کرونا در کودکان چاق/علت آغاز واکسیناسیون با گروه سالمندان

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه ۸۷ درصد مرگ های ناشی از کرونا در افراد بالای ۶۰ سال یا دارای بیماری زمینه‌ای بوده و به همین دلیل واکسیناسیون را از این گروه سنی شروع کردیم، گفت: دو مرحله از واکسیناسیون را دنبال می‌کنیم، مرحله اول کاهش مرگ و میرها و مرحله دوم قطع زنجیره بیماری است.

به گزارش ایمنا، سعید نمکی در مراسم اختتامیه طرح کنترل وزن و چاقی دانش آموزان (کوچ) با بیان اینکه یکی از واژه‌های پر رمز و راز آفرینش همین واژه کوچ است گفت: رمزها را می‌شود با عقل و علم گشود ولی رازها گشودنی نیست و کوچ از رازهای مگوی آفرینش است. کوچ و هجرت در شریعت ما نیز جایگاه مقدسی دارد و تاریخ اسلام را برمبنای میلاد پیامبر اکرم (ص) نگذاشته‌اند؛ بلکه بر مبنای هجرت و مهاجرت ایشان است. کوچ گاهی کندن از یک مکان به مکان دیگر و گاهی کوچ در درون است. مبدا تاریخ تحول و حرکت عرفانی مولانا نیز تاریخ تولدش نیست بلکه زمانی است که شمس را در قونیه دید و هجرت در درونش از همان روز آغاز شد.

وی افزود: جهانیان از کووید درس‌های بسیاری آموختند. آموختیم که مرگ و میرها در کووید یا به دلیل سن بالا و یا بیماری‌های زمینه‌ای است. قبل از بروز و شیوع کرونا، هرسال ۳۸۰ هزار مرگ داشتیم که حدود ۳۱۳ هزار مورد به علت بیماری‌های غیرواگیر بود. از این مرگ‌ها ۹۷ هزار مورد به علت پرفشاری خون و عوارض ناشی از آن بود و درصد بالایی از این مرگ‌ها ریشه در بیماری‌های غیرواگیر و عواملی چون چاقی، بی تحرکی و شیوه زندگی غیرمتعادل داشت. این دستاورد ایام غیرکروناست. در ایام کرونا آموختیم که بیماران غیرواگیر بیشتر جان خود را از دست می‌دهند و متأسفانه در میان کودکان و نوجوانانی که گرفتار شدند، آنهایی جان خود را از دست دادند که یا یک بیماری مادرزادی زمینه‌ای داشتند و یا چاق بودند.

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه از نخستین لحظه‌هایی که ویروس کووید ۱۹ در دنیا بروز و ظهور کرد، کار را رصد کردم، گفت: اولین مرگ کودک، مربوط به کودک ۹ ساله‌ای در قشم است که مسافری از قم بود و متأسفانه فقط چاق بود و بیماری دیگری نداشت. بعد از آن بچه‌های متعددی را به علت کووید از دست دادیم که ام‌المرض‌شان چاقی بود.

وی افزود :۸۷ درصد مرگ‌های ناشی از کرونا در افراد بالای ۶۰ سال یا دارای بیماری زمینه‌ای بود و به همین دلیل واکسیناسیون را از اینها شروع کردیم. دو مرحله از واکسیناسیون را دنبال می‌کنیم، مرحله اول کاهش مرگ و میرها و مرحله دوم قطع زنجیره بیماری است. در کاهش مرگ و میرها ۱۳ و نیم تا ۱۴ میلیون جمعیت هدف ما آنهایی هستند که سن بالای ۶۰ سال یا بیماری زمینه‌ای دارند.

وی با طرح این پرسش که چگونه می‌شود با پدیده مهلک چاقی درافتاد، آیا یک کار صرفاً درمانی است و متولیان نظام سلامت باید این بحث را اداره کنند؟ گفت: خیر، این کار صد درصد یک کار فرهنگی است و یک تغییر رویکرد و نگاه را در شیوه زیستن آدم‌ها می‌طلبد؛ آن هم از کمترین سن ممکن و از دوران مدرسه. مدرسه مناسب‌ترین مقطع و برشی است که می‌شود در رفتار کودک تأثیر گذاشت.

نمکی افزود: از سنین مدرسه است که می‌توان تغییر شیوه زندگی، مبارزه با چاقی، خودخواهی، فزون خواهی، بی احترامی به حقوق اجتماعی، قانون شکنی و پروتکل شکنی را به افراد آموخت. مدرسه بهترین عرصه برای ورود به این مقولات است. چگونه می‌شود به کسی که در دهه چهارم و پنجم زندگی است تغییر سبک زندگی و ورزش منظم را آموخت. تحرک در هر سنی خوب است. برخی در سنین پیری ورزش می‌کنند، اما زمانی که می‌شود بهترین مداخله را داشت دوران کودکی است.

وزیر بهداشت با بیان اینکه یکی از نگرانی‌هایم برای مدیریت بحران‌ها، این بچه‌ها هستند که اضافه وزن زیادی دارند، گفت: اگر سیل آمد و زلزله شد کودک ۱۲۰ کیلویی را چه کسی می‌خواهد مدیریت کند. بچه‌ها الان نمی‌توانند بدوند و خدایی ناکرده ممکن است زیر آوار بمانند و قدرت مراقبت از خویشتن را ندارند. این آفت گریبانگیر نسلی شده که فست فود و تنقلات مضر می‌خورد. متأسفانه تبلیغات رسانه‌ای برای درآمدهای سرشار وجود دارد و این تبلیغات قطع هم نمی‌شود. جریمه ای هم بر کالاهای زیان آور نمی‌گذاریم و خبری از آن هم نیست.

وی ادامه داد: متأسفانه نسلی را تحویل خواهیم گرفت که زودتر دیابت و بیماری قلبی و عروقی می‌گیرند. در آی سی یوها و سی سی یوها مرتب سن گرفتاری‌های قلبی و عروقی در حال کاهش است. ۳۰ سال قبل اداره کل بیماری‌های غیرواگیر را راه اندازی کردم، زیرا می‌دانستم روزی از بیماری‌های واگیر به سمت بیماری‌های غیرواگیر گرفتار می‌شویم. در تغییر سبک زنگی و تغییر نظام تغذیه‌ای چقدر در وزارت بهداشت می‌توانیم نقش داشته باشیم؟ تغییر سبک زندکی یک کار عظیم بین بخشی می‌طلبد. اگر بی تحرکی ادامه یابد و فضای مجازی به جای افزایش آگاهی، تنبلی را ارمغان آورد، نظام سلامت در آینده دچار چالش‌های عمده خواهد شد.

نمکی با بیان اینکه یک شب بستری شدن در ارزان‌ترین سی سی یوها و آی سی یوهای دنیا یک هزار دلار آب می‌خورد و نظام‌های سلامت دنیا با چالش‌های عظیم هزینه‌های سرسام آور سلامت روبه‌رو خواهند شد، گفت: ارزان‌ترین راه اجرای برنامه‌های پیشگیرانه مانند طرح کوچ است که بتوانیم تغییر شیوه و سبک زندگی را در کشور نهادینه کنیم. آن هم از مدرسه که بهترین عرصه برای ورود به این حیطه است. از بودجه سلامت باید برای بودجه مدارس گذاشت و بچه‌های تندرستی تربیت کرد که نسلی سرشار از امید و نشاط در آینده باشند. ما همواره همراه هستیم و خودمان را مکلف به هرگونه همکاری می‌دانیم.

منبع: ایسنا

کد خبر 493906

دیگر خبرها

 • تصویب طرح خرید تضمینی دام عشایر و روستاییان
 • ۴۰ هزار مربی تربیت بدنی و سلامت آماده خدمات رسانی هستند
 • آغاز کوچ بهاره عشایر استان اردبیل
 • کاهش اضافه وزن دانش‌آموزان با اجرای طرح کوچ/ دانش‌آموزان گیلانی و تهرانی در صدر چاقی
 • کوچ بهاره عشایر استان اردبیل آغاز شد
 • فشار خون دلیل 97 هزار مرگ افراد مبتلا به کرونا/ چاق ها و مبتلایان به بیماری های مادرزادی بیشترین فوتی های کودکان و نوجوانان در کرونا/ احتمال افزایش ابتلا به دیابت و بیماری قلبی در نسل آینده
 • بهره‌برداری زودهنگام چاه‌های کشاورزی در اردبیل آغاز شد
 • خشکسالی باعث کاهش چشمگیر تولید لبنیات میان عشایر خراسان رضوی شده است
 • خداحافظی زودهنگام قهرمان جهان در اعتراض به بی عدالتی در کشتی فرنگی
 • پیش بینی شکست زودهنگام لاریجانی کاملا اشتباه است
 • دوقطبی زودهنگام؟
 • جدیدترین اخبار کرونا در ایران| آتش زیرخاکستر ویروس‌ جهش یافته و پیک جدید/ عبور بسیار شکننده از پیک چهارم / بازگشایی زودهنگام مشاغل نگرانی عمده در کلانشهرها+ نقشه و نمودار
 • با تبلیغات زودهنگام برخورد می‌شود
 • هواداران داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری تبلیغات زودهنگام نکنند
 • خداحافظی زودهنگام قهرمان جهان در اعتراض به «بی عدالتی» در کشتی فرنگی
 • شناسایی دو کانون ملخ کوهان‌دار / کمبود علوفه، فاجعه بزرگ سال‌های آینده است
 • کوچ بهاره ۱۲ هزار عشایر اردبیل به ییلاقات
 • کوچ اجباری پیش از موعد عشایر به دلیل خشکسالی/ اجازه کوچ زودهنگام به عشایر؛ تصمیم سازمان جنگلبانی و منابع طبیعی!
 • حراج دام‌های مولد و نارس به دلیل خشکسالی در کرمان