معاون کل وزیر بهداشت گفت: روز گذشته 42 هزار و 598 نفر از هم‌وطنانی که در کشور تست مثبت کرونا بوده‌اند، از اصول قرنطینه تخطی کرده و قرنطینه را نقض کرده‌اند، نام این‌ها را می‌توان تروریست انتحاری نهاد، زیرا علاوه بر این‌که با عدم استراحت، جان خود را به خود خطر می‌اندازند، موجب انتقال این ویروس به سایر هم‌وطنان نیز می‌شوند.


به گزارش شریان نیوز،معاون‌کل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در جلسهٔ ستاد پیشگیری و مقابله با کرونای استان قزوین که عصر امروز در محل محوطهٔ استانداری قزوین برگزار شد، گفت: استان قزوین با توجه به خصوصیات جغرافیایی و تراکم جمعیتی و ترددهای آن، جزو استان‌هایی است که در این پیک به لحاظ تعداد بیماران از متوسط کشوری بالاتر است.

وی افزود: طبق گزارش‌های واصله، تصمیماتی که در سطح استان در رابطه با مقابله با این ویروس اتخاذ شده، مناسب بوده و قزوین جزو استان‌های موفق و نمونه است که با تعطیلی‌هایی که برای مشاغل مختلف در نظر گرفته، در کاهش زنجیرهٔ انتقال به موفقیت‌های قابل توجهی رسیده است.

این مسؤول در ادامه عنوان کرد: بهترین راه مقابله با بیماری کرونا که یکی از مهم‌ترین مشکلات جوامع بشری است، برگزیدن راه‌حل‌های جامع و همه‌نگر برای مقابله با این ویروس است؛ با توجه به این موضوع، بهترین راه مقابلهٔ موفقیت‌آمیز با این ویروس، تلاش در عدم ابتلا و قطع زنجیرهٔ انتقال ویروس از طریق قرنطینهٔ مبتلایان است، زیرا با توجه به جهش‌های مداوم این ویروس، حتی واکسیناسیون موفق هم راه مقابله با این ویروس نیست، بنابراین مسؤولین نیازمند کمک و همراهی مردم جهت مقابله با کرونا هستند، زیرا هیچ وزارت بهداشتی نمی‌تواند بدون کمک قوهٔ مجریه، قوهٔ قضائیه و قوهٔ مقننه در مقابله با این ویروس موفق باشد.

معاون‌کل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بیان کرد: کم‌هزینه‌ترین و یکی از مؤثرترین راه‌های قطع زنجیرهٔ انتقال و مقابله با کرونا، قرنطینهٔ مبتلایان و اطرافیان آنان است که متأسفانه در این زمینه عملکرد مطلوبی در کشور نداشته‌ایم.

وی تأکید کرد: آمارها نشان می‌دهد روز گذشته 42 هزار و 598 نفر از هم‌وطنانی که در کشور تست مثبت کرونا بوده‌اند، از اصول قرنطینه تخطی کرده و قرنطینه را نقض کرده‌اند، نام این‌ها را می‌توان تروریست انتحاری نهاد، زیرا علاوه بر این‌که با عدم استراحت، جان خود را به خود خطر می‌اندازند، موجب انتقال این ویروس به سایر هم‌وطنان نیز می‌شوند که طبق مادهٔ 688 قانون مجازات اسلامی، تهدید سلامت مردم جرم بوده و مستحق مجازات است.

حریرچی اعلام کرد: متأسفانه در رابطه با بحث قرنطینه، در حوزه‌های فرهنگی و نظارتی دچار مشکلات عدیده‌ای هستیم، بنابراین لازم است یکی از اقدامات اصلی ما در شرایط فعلی ایزوله و قرنطینهٔ مبتلایان باشد، زیرا ابعاد موج چهارم کرونا از موج‌های دیگر شدیدتر بوده و ممکن است آمار مرگ و میر آن نسبت به پیک‌های دیگر بیشتر باشد.

این مسؤول اظهار کرد: کمک‌های مؤمنانه در سطح کشور باید هم‌چنان ادامه دار باشد و کمک‌های مؤمنانه به مبتلایان نیازمند بیش از سایر مردم باشد تا این عزیزان برای تأمین نیازهای اولیهٔ خود ناچار به نقض قرنطینه نباشند.

معاون‌کل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بیان کرد: امروز تهیه و تأمین تست کرونا، واجب‌تر از هر پروژهٔ عمرانی غیرضروری در کشور است، زیرا انجام تست موجب شناسایی بیشتر مبتلایان و رعایت بیشتر پروتکل‌های فردی و اجتماعی می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: میزان انجام تست‌های کرونا در کشور باید افزایش یابد، تست مطلوب و هدفمند این است که کمتر از 5 درصد آن‌ها مثبت باشد، زیرا زمانی که 10 یا 20 درصد تست‌ها مثبت می‌شوند به معنای این است که میزان تست‌ها کم است.

حریرچی در ادامه اظهار کرد: بزرگ‌ترین وظیفهٔ دینی، اجتماعی و ملی مسؤولین در حال حاضر مقابله با کرونا است و لازم است همهٔ دستگاه‌ها و نیز هم‌وطنان عزیز دست در دست هم تلاش کنیم با انسجام، هماهنگی و همدلی بتوانیم با این ویروس مقابله کنیم.

وی اعلام کرد: متأسفانه علی‌رغم تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ ها و نیز علی‌رغم تعطیلی بسیاری از صنوف، میزان تردد مردم در جامعه کاهش قابل ملاحظه‌ای نداشته است، برای مثال میزان ترددها در 6 ماه اخیر، تنها 4 الی 10 درصد کاهش یافته است، بنابراین لازم است به هر نحو ممکن ترددهای اجتماعی کاهش یابد، زیرا ویروس انگلیسی به گونه‌ای است که به‌صورت ناگهانی تشدید خواهد شد، بنابراین اگر مبتلایان از همان ابتدا شروع به استراحت کنند بسیار در روند درمان مؤثر خواهد بود.

این مسؤول ادامه داد: مراقبت و درمان در منزل که در استان قزوین به‌عنوان استان پایلوت اجرا شد و سایر استان‌ها نیز باید از آن الگوبرداری کنند، موفقیت‌های خوبی داشته است و باید گسترش داده شود؛ هر چقدر بیماران کمتر در بیمارستان‌ها بستری شوند بهتر است، البته بیمارستان‌ها با تمام قوا در خدمت بیماران هستند.

حریرچی عنوان کرد: از بیمارستان‌های خصوصی در کشور و هم‌چنین در استان قزوین گلایه داریم، زیرا مطابق ظرفیتی که دارند باید پای‌کار باشند و کماکان سهم تخت‌های خصوصی در رابطه با مبتلایان کرونایی پایین است و باید بالا برود، در این هنگام که زمان بروز سختی در جامعه است به داد مردم برسند و اکنون زمانی است که نباید به فکر کسب درآمد و درآمدزایی باشیم، بلکه باید به فکر این باشیم که از همهٔ ظرفیت‌ها استفاده کنیم تا مشکلات موجود در حوزهٔ کرونا مرتفع شود.

وی بیان کرد: سرعت واکسیناسیون نیز یکی از عوامل بسیار مهم است که حتی به اندازهٔ چند ساعت نیز نباید آن را به تعویق بیندازیم و هر واکسنی را که مورد تأیید وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو است و اکنون در دسترس است، باید به اقشار در معرض خطر و ابتلا تزریق کنیم و شایعات و اغراق‌ها در این زمینه را نیز کنار بگذاریم.

حریرچی تصریح کرد: واکسن بر اساس جمعیت بالای 75 سال در استان‌ها، بیماران صعب‌العلاج ثبت شدهٔ استان‌ها و جمعیت بهداشت و درمان استان‌ها توزیع می‌شود، هر روز که واکسن زودتر تزریق شود زنجیرهٔ انتقال زودتر کاهش پیدا می‌کند.

این مسؤول در پایان گفت: پس از فاز نخست واکسیناسیون که گروه بهداشت و درمان و افرادی که در مراکز نگه‌داری سالمندان و جانبازان بودند، گروه دوم واکسیناسیون که در هفتهٔ اول و دوم اردیبهشت انجام می‌شود شامل گروه‌های سنی از بالاترین ردهٔ سنی و سپس افراد 15 الی 64 سالهٔ دارای بیماری زمینه‌ای است.

دسته بندیاجتماعي

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: شریان

کلیدواژه: معاون کل وزیر بهداشت مقابله با این ویروس بیمارستان ها استان قزوین استان ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت shariyan.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «شریان» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۱۶۴۵۸۴۴ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

مشاور سابق احمدی‌نژاد: خبر دیدار خاتمی با سوروس را من ساختم!

مخالفت با افزایش قیمت خودرو نقشه دشمن است!

تصاویر | رژه موتوری زنان در تبریز

عکس| دختری با تیپ خاص در مراسم روز قدس تهران

نمایندگی ولی‌فقیه در اهل‌سنت کرمانشاه حمله تروریستی کابل را محکوم کرد

خبر بعدی:

مسافران به انگلیس از شرایط زندان مانند قرنطینه شکایت دارند

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از تارنمای خبری این روزنامه انگلیسی، نگرانی ها در مورد غذا، کمبود هوای تازه و فاصله اجتماعی برای افرادی که از کشورهای حاضر در فهرست قرمز به انگلیس سفر داشته و مجبور به قرنطینه در هتل های انگلیس شده اند، افزایش یافته است.  

گاردین نوشت: مسافرانی که در هتل های قرنطینه ای در انگلیس اقامت داشتند، از شرایط "زندان مانند" آنجا شکایت کرده و می گویند در این هتل ها حتی پنجره ها باز نمی شد، کمبود هوای تازه وجود دارد و از ورزش و غذای مناسب خبری نیست.

روزنامه گاردین در این خصوص با ۹ مسافری که به تازگی در این هتل ها اقامت داشتند و اتباع کشورهای برزیل، هند، پاکستان و آفریقای جنوبی بودند، صحبت کرده است. آنها از بدتر شدن سلامت روحی و جسمی خود به دلیل حبس شبانه روزی در اتاق خواب و اجبار برای پرداخت یک هزار و ۷۵۰ پوند هزینه برای دوره قرنطینه، شکایت داشتند.

برخی از این مسافران به دلیل بیماری یا مرگ عزیزانشان به خارج از کشور سفر کرده بودند و بنابراین قبل از ورود به قرنطینه در وضعیت پریشانی بوده اند. آنها اعلام کردند که علاوه بر عدم وجود فاصله اجتماعی در فرودگاههای انگلیس و افرادی که برای انتقال مسافران به هتل های قرنطینه انتخاب شده بودند، در این سفر مشکلات روحی هم به سایر نگرانی هایشان افزوده شده است.

از سخنان مسافران اینگونه برمی آید که هیچ کدام نیاز به قرنطینه را به چالش نمی کشند، بلکه شکایت اصلی آنها بر سر نحوه رسیدگی است.

یک پزشک متخصص قلب و عروق اهل کنیا که برای دیدار والدین بیمار خود به کشور متبوعش سفر کرده و به تازگی به انگلیس بازگشته است، گفت: "هرکسی توانایی پرداخت هزینه یک هزار و ۷۵۰ پوند را ندارد. به نظر می رسد موضوعی بی شرمانه در این شرایط رخ داده باشد. هرچند به نظر می رسد اگر از کشوری در فهرست قرمز وارد می شوید، گزینه دیگری ندارید.

یک پزشک دیگر و از مشاوران نظام سلامت انگلیس (NHS) هم که به تازگی از هند بازگشته گفت: «رسیدن به هتل پس از فرودگاه چند ساعت طول کشید. غذا خوب نیست و مقادیر آن اندک است. برای صبحانه یک جعبه کوچک غلات با املت پنیر به ما دادند که بسیار سفت بود به گونه ای که اگر به سمت کسی آن را پرتاب می کردم آسیب می دید. برای شام هم نصف نان دادند. نمی دانم چه کسی نصف دیگر را گرفت».

وی ادامه داد: «افراد در قرنطینه برای ۱۵ دقیقه استشمام هوای تازه باید توسط ماموران امنیتی اسکورت شوند». وی افزود: «ما زندانی نیستیم و سعی در فرار نداریم».

یک مسافر ۵۸ ساله اهل پاکستان هم در خصوص تهویه هوا، غذای نامناسب و نبود امکان لازم برای ورزش ابراز نگرانی کرد.  

وی گفت: «همه چیز یک کابوس بود. من بیماری قلبی دارم و باید روزانه و به توصیه پزشک معالجم ورزش کنم. اما از ۱۱ روز حضورم در هتل قرنطینه تنها دوبار اجازه خروج برای ورزش کردن را داشتم. من در طول زندگی خود هرگز در زندان نبوده ام اما تجربه این سفر مشابه زندان بود. من پیش از این هرگز افسردگی نداشته ام اما بعد از حضورم در هتل قرنطینه معنای این بیماری را درک کرد».

یک زن ۶۹ ساله مبتلا به دیابت  فشار خون و کلسترول بالا هم که پس از بازگشت از برزیل در یک هتل قرنطینه نگهداری شده بود، گفت که خوردن غذای چرب و شیرین برای او غیرممکن است. لذا هنگامی که از غذا شکایت کردم به من چند دانه میوه دادند و از آن به بعد بسیار گرسنه ماندم».

زن دیگری که پس از دیدار مادر بیمار خود در آفریقای جنوبی به همراه همسر و نوزاد چهار ماهه اش به انگلیس بازگشته بود گفت: «با ما مانند حیوانات رفتار می کردند. در فرودگاه هیچ فاصله اجتماعی وجود نداشت و من از گرفتن کووید-۱۹ در فرودگاه وحشت داشتم. غذا غیرقابل خوردن بود، نمی توانم توضیح دهم که چقدر بد بود. ضمن آنکه برای پرداخت هزینه یک هزار و ۷۵۰ پوندی مجبور به قرض گرفتن شدیم و اکنون بدهکار و خسته مانده ایم».

سخنگوی دولت در واکنش به شکایات این افراد گفت: «اولویت اصلی ما همیشه محافظت از مردم بوده و مرزبانی قوی ما در به حداقل رساندن خطر ورود انواع جدید ویروس کرونا به انگلیس بسیار یاری رسان است. دولت باید اطمینان حاصل می کند که هر فرد در قرنطینه پشتیبانی مورد نیاز خود را دریافت می کند و کلیه امکانات قرنطینه مدیریت شده نیازهای اکثریت قریب به اتفاق مردم را تامین می کند. هتل ها تمام تلاش خود را می کنند تا اقدامات لازم را برای رفع نگرانی های مطرح شده توسط میهمانان انجام دهند.

منابع دولتی همچنین در واکنش به اعتراضات بر سر نبود فاصله اجتماعی در فرودگاه ها و خودروهای حمل مسافر به قرنطینه، ضمن رد این شکایات، افزودند: برای اطمینان از حفظ فاصله اجتماعی در وسایل نقلیه ای که برای انتقال مسافران به هتل های قرنطینه استفاده می شود، قوانین سختگیرانه ای وضع و حتی برای نحوه نشستن آنها در خودرو برنامه ریزی شده بود. .

برچسب‌ها ویروس کرونا انگلیس قرنطینه

دیگر خبرها

 • ۹۰۳ هزار مورد نقض قرنطینه کرونایی‌ها/ تمام استان‌ها در شرایط نزولی و مهار کرونا
 • بازگشت تعدادی از کرونایی‌های آلومینیوم اراک/۴عضو تیم همچنان در قرنطینه
 • باید با مبتلایان نقض کننده قرنطینه با جدیت برخورد شود
 • روحانی: با نقض کنندگان قرنطینه باید با جدیت برخورد
 • دولت برای حفظ توأمان سلامت انتخابات و رأی‌دهندگان تلاش خواهد کرد/ باید با مبتلایان نقض کننده قرنطینه با جدیت برخورد شود
 • تصمیمات ستاد ملی کرونا درباره سفرهای منتهی به عید فطر/ روحانی: باید با مبتلایان نقض کننده قرنطینه با جدیت برخورد شود
 • گلایه سخنگوی شورای نگهبان از ثبت نام افراد مختلف در انتخابات / برج آزادی عزادار مردم افغانستان / گنبد آهنین هم نجات دهنده صهیونیست ها نشد
 • استان یزد قرنطینه شد
 • از پرداخت نشدن بیمه بیکاری تا گلایه از برگزاری حضوری امتحانات پایه نهم و دوازدهم
 • از کمبود مرغ در شیراز تا گلایه از پلاک نشدن خودروی نیسان
 • تیم ملی فوتبال مردان واکسینه شد، زنان قرنطینه!
 • کاهش ۳۰ درصدی بستری بیماران کرونایی در بیمارستان باقرالعلوم اهر
 • تیم ملی مردان واکسینه شد، زنان قرنطینه!
 • فیلمی از پروژه نیمه‌کاره مسکن مهر دانش در کرمانشاه
 • گلایه یک مستندساز از توهین‌های نمایش خانگی به خیرین/ آهنگساز غریبانه‌های کویتی پور برای جشن رمضانی‌ها خواند
 • بچه‌های آپارتمانی در قرنطینه دائمی
 • پاداش صعود پرداخت نشد/ صدای بازیکنان استقلال درآمد
 • تاکید بر رعایت قرنطینه توسط همه افرادی که در معرض بیماری قرار گرفته اند
 • گلایه شدید رییس هیات مدیره باشگاه تراکتور از بازیکنان