Web Analytics Made Easy - Statcounter

اگرچه چین در حال حاضر رتبه سوم قدرت نظامی جهان را دارد اما این کشور هم اکنون نیز در برخی از شاخص ها مانند کشتی سازی از آمریکا جلو است و در نظر دارد تا اواسط قرن جاری به یک ارتش «مدرن و در کلاس جهانی» تبدیل شود.

 به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو، ارتش آزادیبخش خلق چین (PLA) علاوه بر کمیسیون مرکزی نظامی و چندین واحد جزئی زیر نظر آن، دارای پنج شاخه نیروی زمینی، دریایی، هوایی، موشکی و حمایت استراتژیک است.

بیشتر بخوانید: اخبار روز خبربان

ارتش آزادیبخش خلق چین بزرگترین نیروی نظامی جهان است و دومین بودجه بزرگ دفاعی جهان را دارد. ارتش چین یکی از سریعترین نیروهای مدرنیزه و سومین قدرت نظامی جهان به حساب می اید.

گزارش «Global Fire Power» پایگاه ویژه رصد قدرت های نظامی جهان براساس آمار سال ۲۰۲۱ میلادی و بر اساس تعداد نظامیان در حال خدمت، نیروهای احتیاط، نیروهای هوایی، زمینی و دریایی و تعداد فرودگاه های قابل استفاده نشان می دهد ارتش های آمریکا، روسیه و چین به ترتیب در رتبه های اول، دوم و سوم قرار دارند.

بر اساس این گزارش، جمعیت چین یک میلیارد و ۳۹۴ میلیون نفر است که از این تعداد ۷۵۳ میلیون نفر نیروی انسانی فعال هستند .شمار نیروهای نظامی در حال خدمت چین ۳ میلیون و ۳۵۵ هزار تن و نیروهای احتیاط  آن ۵۱۰ هزار نفر هستند.

ارتش چین بیش از ۳ هزار و ۲۶۰ هواپیمای نظامی از جمله یک هزار و ۲۰۰ جنگنده و ۳۷۱ هواپیمای تهاجمی دارد و همچنین دارای ۹۰۲ بالگرد نظامی از جمله ۳۲۷ بالگرد تهاجمی است.

این ارتش ۳ هزار و ۲۰۵ تانک و بیش از ۳۵ هزار دستگاه خودروی زرهی دارد. همچنین بیش از یک هزار و ۹۷۰ تانک خودکششی، یک هزار و ۲۳۴ توپخانه میدانی و ۲ هزار و ۲۵۰ سامانه موشک انداز در اختیار دارد.

از نظر قدرت دریایی، ناوگان دریایی چین متشکل از ۷۷۷ شناور دریایی است که شامل دو ناو هواپیمابر، ۷۹ زیردریایی، ۵۰ ناوشکن، ۴۶ ناوچه و ۳۶ کشتی مین روب است.

با این حال وزارت دفاع آمریکا در گزارشی آورده است که چین هم اکنون در حوزه‌های مشخصی مثل کشتی‌سازی از آمریکا پیش افتاده است. چین بزرگ‌ترین ناوگان در جهان را دارد، به‌طوری که رزم ناوهای این کشور حدوداً ۳۵۰ ناو و زیردریایی شامل ۱۳۰ شناور پهن پیکر است که در مقام مقایسه باید گفت نیروی دریایی آمریکا تا سال ۲۰۲۰ شامل حدود ۲۹۳ ناو بوده است.

آخرین گزارش کنگره آمریکا از قدرت نظامی چین که بتازگی منتشر شده است ،رشد انفجاری ارتش آزادیبخش خلق را در دو دهه گذشته، به ویژه در سیستم های موشکی جدید نیروی دریایی و پیشرفته نشان می دهد.   بر اساس این گزارش، چین نیروی دریایی خود را به عنوان بزرگترین نیروی دریایی جهان ارزیابی می کند و پیشرفت های عمده ای در زرادخانه موشک های معمولی و هسته ای چین شکل گرفته است.


چشم انداز ارتش چین؛ ارتشی در کلاس جهانی

«شی جین پینگ» رییس جمهوری چین در سال ۲۰۱۷ میلادی دو هدف اصلی شامل «تکمیل مدرنیزاسیون ارتش تا سال ۲۰۳۵» و تبدیل ارتش چین به یک ارتش «در کلاس جهانی»  تا سال ۲۰۴۹ میلادی را تعریف کرد. پنتاگون در گزارش خود می افزاید: مطمئن نیست دقیقا "کلاس جهانی" در عمل تحقق یابد اما مطمئن است که چین قدرت نظامی خود را نشان نمی دهد ولی برای پیشبرد سیاست خارجی حزب کمونیست از جنبه های نظم بین المللی آن را تقویت می کند.

بخشی از ایجاد نفوذ جهانی، چین را قادر به حمایت از نیروهای نظامی خود دور از خانه می کند. این کشور در حال حاضر دارای یک پایگاه نظامی در جیبوتی و همچنین پروژه های زیربنایی متعدد غیرنظامی در منطقه اقیانوس هند است.

پنتاگون ارزیابی می کند که چین احتمالا امکانات تدارکات نظامی اضافی در میانمار، تایلند، سنگاپور، اندونزی، پاکستان، سریلانکا، امارات متحده عربی، کنیا، سیشل، تانزانیا، آنگولا و تاجیکستان را ارزیابی می کند اما کارشناسان شک و تردید دارند که بسیاری از این کشورها به ویژه همسایگانی مانند سنگاپور، اندونزی و میانمار مایل به میزبانی چین باشند.

 

نیروی دریایی قدرتمند

اما قابل مشاهده ترین تلاش های چین برای تقویت توان دفاعی خود در شرق آسیا و جهان، نیروی دریایی آن کشور است.براساس گزارش های منتشر شده چین با  برخورداری از حدود ۳۵۰ ناو و زیردریایی بزرگترین نیروی دریایی جهان است در حالی که آمریکا حدود ۲۹۳ ناو و زیردریایی دارد.

نیروی دریایی چین در حال حاضر دارای ۱۳۰ کشتی جنگی بزرگ است. رشد نیروی دریایی این کشور توسط بزرگترین ظرفیت کشتی سازی در جهان و سلاح ها و سنسورهای مدرن پشتیبانی می شود. انتظار می رود که دومین هواپیمای جنگی ساخته شده در داخل کشور در سال ۲۰۲۳ آماده شود و اولین کشتی خود را با توانایی حمل و نقل قابل توجه به آب بیاندازد.

کارشناسان معتقدند چین برای بازدارندگی مداخله جویی قدرت های خارجی مانند ایالات متحده، در حال گسترش زرادخانه خود از موشک های بالستیک و کروز مبتنی بر زمین است که می تواند علاوه بر اهداف نزدیک، به جزیره گوام به عنوان قلمرو آمریکا هم برسد.

بر اساس گزارش ها، چین دارای یک هزار و ۲۵۰ موشک بالستیک و کروز زمینی با برد پنج هزار و ۵۰۰ کیلومتر، ۶۰۰ موشک برد کوتاه و ۱۵۰ موشک برد متوسط ‌هسته ای است.  اعتقاد بر این است که برخی از موشک های برد متوسط چین مانند موشک پیشرفته DF-۲۶، قادر به تغییر سریع بین کلاهک های متعارف و هسته ای هستند.

 

بودجه دفاعی کمتر از آمریکا

بودجه دفاعی و متوسط ‌هزینه های سالانه ارتش چین حدود ۱۷۸ میلیارد دلار آمریکا است که فقط یک و نیم درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور است. به نظر می‌رسد که چین عجله‌ای برای ایجاد و افزایش قدرت نظامی خود نداشته باشد. این کشور فاصله طولانی تا تبدیل شدن به دومین قدرت برتر نظامی جهان یعنی پشت سر گذاشتن روسیه دارد، اما فقط یک سوم آمریکا در بخش نیروهای مسلح خود هزینه می‌کند.  

بودجه دفاعی چین در سال 2021 با حفظ روند رشد مناسب ​​و ثابت،  نسبت به سال 2020 میلادی، 6.8 درصد افزایش یافت آنگونه که "وو چیان" سخنگوی وزارت دفاع چین گفته است بودجه نظامی سال 2021 میلادی به طور عمده در زمینه های اجرای پروژه های مهم بر اساس چهاردهمین برنامه پنج ساله ارتش؛ تسریع در به روز رسانی تسلیحات؛ تسریع در تغییر روش تمرینات نظامی و ایجاد سیستم پرورش استعدادهای نظامی و در نهایت بهبود رفاه زندگی و درآمد افسران و سربازان به کار گرفته خواهد شد.

چین معتقد است در حال حاضر، عوامل بی ثبات کننده و  نامعلوم در امنیت بین المللی بیش از پیش برجسته شده است با توجه به شرایط پیچیده کنونی باید توان دفاعی کشور تقویت شود. 

استراتژی نظامی چین صلح جویانه و دفاعی است.این کشور اعلام کرده است هرگز از توان هسته ای خود علیه هیچ کشوری استفاده نمی کند مگر اینکه مجبور شود در مقام دفاع بر آید، «شی جین‌پینگ» رییس جمهوری این کشور هم بارها تاکید کرده است که مسئله مهم ایجاد یک قدرت نظامی بازدارنده استراتژیک با توانمندی در سطح بالا است.

منبع: خبرگزاری ایرنا صرافی ارز دیجیتال

منبع: خبرگزاری دانشجو

کلیدواژه: سیاسی ارتش چین وزارت دفاع آمریکا بزرگترین نیروی نیروی دریایی حال حاضر کلاس جهانی قدرت نظامی نظامی جهان کشتی سازی یک هزار ارتش چین بر اساس

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت snn.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «خبرگزاری دانشجو» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۱۶۶۲۵۶۴ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

نیروهای دریایی، هوایی و پدافند هوایی ذاتاً تجهیزات‌محور هستند

فرمانده کل ارتش گفت: نیروهای دریایی، هوایی و پدافند هوایی ذاتاً تجهیزات‌محور هستند و از همین روی، رابطه تنگاتنگی با حوزه علم و فناوری دارند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛  سرلشکر سیدعبدالرحیم موسوی فرمانده کل ارتش صبح امروز (سه‌شنبه ۱۵ آذرماه) در همایش جایگاه علم و فناوری در دفاع مقدس گفت: جنگ ترکیبی از ایمان، علم فناوری حماسه و خلاقیت است. علم جنگ مجموعه‌ای است از آگاهی‌های متنوع و تجربیاتی که تبدیل به دانش شده است.

وی ادامه داد: شاید بتوان بدون علم جنگیدن را در سطح نفرات با شجاعت جبران کرد، اما در صحنه‌های وسیع‌تر نقش علم و فناوری در جنگ پر رنگ‌تر می‌شود.

فرمانده کل ارتش بیان کرد: فرمانده معظم کل قوا به خاطر هزار و ۱۸۴ شهید دانش‌آموخته دانشگاه افسری امام علی (ع) پرچم فداکاری را به این دانشگاه اعطا کردند؛ زیرا این دانشگاه در حقیقت محل فراگیری دانش و فناوری است. بر اساس مقررات، یک دانشجوی افسری پس از گذراندن دوره افسری باید یک دوره یک‌ساله را هم بگذراند تا بتواند وارد عرصه عملیاتی شود.

وی افزود: افسران برای طی مراتب بالاتر باید دوره‌های دیگری را در دانشگاه‌های مختلف بگذرانند؛ این بدان معنا است که در ارتش همه کار‌ها بر مبنای علم و فناوری است.

سرلشکر موسوی با بیان اینکه اگر فناوری را مجموعه‌ای از ابزار و ماشین‌آلات تعریف کنیم، ارتش با ۶۰ میلیارد دلار تجهیزات وارد دفاع مقدس شد، تصریح کرد: علاوه بر این، علم و دانش بکارگیری و تعمیر و نگهداری این تجهیزات نیز توسط ارتش وارد دفاع مقدس شد.

فرمانده کل ارتش در بخش دیگری از سخنان خود ضمن تاکید بر استفاده از فناوری در جنگ تأکید کرد: یک نظامی خوب باید با ذهن پرورش‌یافته خودش به یک فناوری برای احاطه بر مسائل جنگ دست پیدا کند.

سرلشکر موسوی با بیان اینکه نیروی هوایی ارتش در همان روز‌های ابتدایی جنگ با دو عملیات بزرگ توانست نقش بسزایی در توقف ماشین جنگی عراق ایفا کند و تمام محاسبات صدام را به هم بریزد، خاطرنشان کرد: در حقیقت نیروی هوایی ما توانست ضرباتی به نیروی هوایی بعثی‌ها وارد کند که آن‌ها در طول جنگ مجبور شدند دوبار نیروی هوایی خود را بازسازی کنند.

فرمانده کل ارتش با بیان اینکه نیروهای دریایی، هوایی و پدافند هوایی ذاتاً تجهیزات‌محور هستند و از همین روی، رابطه تنگاتنگی با حوزه علم و فناوری دارند، گفت: در طول دفاع مقدس حدود دو میلیون پرواز عمومی در کشور انجام شد و پدافند هوایی با تکیه بر سامانه‌های فرماندهی کنترل یکپارچه، کمترین ضریب خطا را داشت، این باعث شد که در دوران جنگ هیچ فرودگاهی بسته نشود که این کار بزرگ با تلفیقی از علم و فناوری به سرانجام رسید.

وی در پایان عنوان کرد: اگر نیروی دریایی ارتش توانست رگ حیات اقتصادی رژیم بعثی عراق را ببندد و با اسکورت بیش از ۱۰ هزار کشتی رگ حیات اقتصادی کشور را باز نگهدارد، این مهم، تنها با تکیه بر علم و فناوری و ایمان رزمندگان صورت گرفته است.

دیگر خبرها

  • آمریکا از بزرگ‌نمایی توان اتمی چین به دنبال چیست؟
  • مسابقات ماراتن قایقرانی به میزبانی نیروی دریایی ارتش برگزار شد
  • اسامی ۱۰ کشور برتر جهان با بزرگترین ناوگان زیر دریایی نظامی
  • نیروهای دریایی، هوایی و پدافند هوایی ذاتاً تجهیزات‌محور هستند
  • سرلشکر موسوی: نیروی دریایی ارتش رگ اقتصادی کشور را در جنگ زنده نگه داشت
  • نیروی های دریایی، هوایی و پدافند هوایی ذاتا تجهیزات محور هستند
  • چتر امنیتی جمهوری اسلامی ایران بر فراز خلیج فارس
  • شلیک ده‌ها گلوله توپخانه از سوی کره شمالی به مرز‌های دریایی با کره جنوبی
  • شلیک ده‌ها گلوله توپخانه از سوی کره شمالی به سمت کره جنوبی
  • شلیک ده‌ها گلوله توپخانه از سوی کره شمالی به سمت مرزهای دریایی با کره جنوبی