بهترین ورزشها در طول ماه مبارک رمضان، شنا، پیاده روی و ورزش های هوازی و بهترین زمان سه ساعت پس از صرف افطار است که البته این موضوع برای ورزشکاران تا حدودی متفاوت از سایرین است.

به گزارش ایسنا، ورزش در ماه مبارک رمضان، از تجمع چربی در بدن جلوگیری و عمل سوخت و ساز را تسهیل می کند. همچنین ورزش علاوه بر تاثیر مثبت بر توانایی های جسمانی، سهم زیادی در افزایش قدرت یادگیری و توانایی های ذهنی انسان دارد و از آنجا که در سال جاری ماه مبارک رمضان با بهار و شیوع ویروس کرونا همزمان شده است، روزه داران باید قدری بیشتر مراقب حفظ سلامت خود باشند، چراکه ممکن است علاوه بر روزه داری، گرمای هوا نیز انجام فعالیت های جسمی روزانه از جمله ورزش را با مشکل مواجه کند.

اگر شما به ورزشی منظم و مرتب عادت داشته اید، شاید نخواهید که یکباره تمام فعالیت های خود را متوقف کنید، اما چگونه باید در طول این ماه ورزش را ادامه داد؟ تداوم ورزش، راهی مناسب برای سلامت و لذت بردن بیشتر از این ماه است و اگر فرد اصول تغذیه‌ای صحیح را رعایت کند، می‌تواند در کنار روزه داری به ورزشی منظم و ملایم نیز بپردازد و این گونه سلامت جسمی خود را تامین کند، در ضمن این نکته مهم را در نظر داشته باشید که قطع تمامی فعالیت ها به مدت یک ماه، ممکن است قدرت و استقامت قلبی - عروقی شما را با مشکل مواجه سازد.

کاهش شدت ورزش کردن

بر اساس این مطلب که از سوی ابوالفضل هاشم پور، متخصص پزشکی ورزشی تهیه شده و از سوی فدراسیون پزشکی ورزشی در اختیار ایسنا قرار گرفته، آمده است: برای جلوگیری از ضعف قوای جسمانی در ماه رمضان باید از انجام حرکات سنگین ورزشی اجتناب کرد و فعالیت زیاد فرد روزه دار در ماه رمضان به صرف انرژی بیشتر و افزایش تعریق طی ساعات روز منجر می شود که می‌تواند موجب عطش فراوان و افت فشار خون فرد شود.

با کاهش شدت برنامه ورزشی، می‌توانید فعال بمانید و در عین حال انرژی خود را از دست ندهید؛ به عنوان مثال اگر همیشه می دویدید، آن را به پیاده روی سریع تبدیل کنید یا اگر همیشه به مدت یک ساعت ورزش می کردید، زمان آن را (بسته به قدرت جسمانی خود) به ۳۰ تا ۴۵ دقیقه کاهش دهید.

تداوم در فعالیت های بدنی

نکته مهم آن است که در این ماه به ورزش ادامه دهید. ثبات و تداوم فعالیت بدنی، عنصری کلیدی برای حفظ سلامت و تناسب اندام است که نباید فراموش شود و با این که شاید در ماه مبارک رمضان، فرصت زیادی برای ورزش و انجام تمرینات بدنی نباشد، اما حداقل ۲۰-۳۰ دقیقه فعالیت هم کمک زیادی به حفظ سلامت و وزن مناسب می کند و این گونه پس از ماه رمضان برگشتن به برنامه ورزشی عادی، ساده تر خواهد بود.

لازم نیست که یک ساعت تمام و به همان شدت سابق ورزش کنید، فقط همان قدر که می توانید تلاش کنید تا در طول این ماه نیز تداوم برنامه ورزشی را حفظ کرده باشید.

بهترین زمان

به جای این که هر زمان راحت بودید ورزش کنید، زمانی را انتخاب کنید که بیشترین میزان انرژی را دارید و ورزش لطمه ای به روزه شما نمی زند. شاید راحت باشید اگر ۲۰ دقیقه زودتر از خواب بلند شوید و قبل از خوردن سحری ورزش کنید، گروهی نیز ممکن است ترجیح دهند پس از وعده افطار ورزش کنند، اما به یاد داشته باشید که بلافاصله بعد از مصرف غذا نباید ورزش کرد. در عین حال گروهی هم پیشنهاد می کنند بلافاصله قبل از افطار ورزش کنید تا بتوان بعد از فعالیت ورزشی آب و مواد غذایی کافی مصرف کرد.

پس به میزان انرژی خود در طول روز دقت کرده و زمان مناسب را پیدا کنید و هر زمان از شبانه روز که شما بتوانید بدون لطمه به روزه و احساس خستگی ورزش کنید، همان زمان مناسب خواهد بود.

بهترین ورزش

بهترین ورزش در طول ماه رمضان، شنا، پیاده روی و ورزش های هوازی، سه ساعت پس از صرف افطار است چرا که از گرفتگی‌های هوازی عضلات پیشگیری می‌کند.

ورزش های تفریحی، ملایم و با نشاط (به ویژه تمرینات هوازی) موجب تسریع گردش خون می شوند، به این ترتیب خون و در نتیجه اکسیژن بیشتری به مغز می رسد و شادابی و نشاط را در ورزشکاران روزه دار به دنبال دارد و ذهن را برای یادگیری و تمرین، خلاق تر می کند، این امر تنها منحصر به نوجوانان و جوانان نمی شود، بلکه در بزرگسالان نیز صادق است.

گفتنی است به انواع ورزش هایی که به طور مستمر و طولانی مدت (بیش از 20 دقیقه) طول می کشند و ضربان قلب در هنگام تمرین کمتر از ۷۰ درصد حداکثر ضربان قلب است تمرینات هوازی گفته می شود؛ پیاده روی، دوی نرم، دوی استقامت، شنا و دوچرخه سواری، استفاده از تردمیل و دوچرخه ثابت جزء ورزش های هوازی به شمار می روند.

اهمیت مصرف مایعات و آب

استفاده به موقع و به اندازه از آب از دیگر نکاتی است که باید در طول این ماه به آن توجه کرد. در ماه مبارک رمضان کم آبی می تواند در برخی از موارد به خصوص هنگام ورزش کردن مشکل ساز شود، اما با تغییر زمانی در برنامه های ورزشی می توان با این مشکل مقابله کرد.

بهترین زمان برای ورزشِ ورزشکاران

ورزشکاران می توانند برنامه ورزشی صبح خود را به پیش از غروب آفتاب و یا سه ساعت بعد از افطار منتقل کنند و به این ترتیب احتمال وقوع مشکلات را به حداقل برسانند، به افرادی که امکان تغییر برنامه ورزشی خود را ندارند نیز توصیه می شود که در هنگام سحر و افطار مقدار بسیار زیادی آب بنوشند تا علاوه براینکه این نیاز بدن را مرتفع کرده باشند، مقداری آب در بدن ذخیره کنند تا در موقع نیاز و در زمان از دست رفتن آب بدن، از آن بهره جویند و به این ترتیب احتمال وقوع خطرات ناشی از کم آبی را به حداقل برسانند، راهکار دیگر هم این است که افراد از مصرف مواد غذایی که باعث از دست رفتن آب بدن از راه ادرار می شود، خودداری کنند؛ در این بین کافئین یکی از مهمترین این مواد است که در قهوه و چای فراوان وجود دارد.

خودداری از ورزش در محیط های گرم

شرایط محیطی در حین ورزش در طی ساعات روزه داری اهمیت زیادی دارد و اگر در چنین ساعاتی قصد ورزش کردن دارید با توجه به اینکه مجاز به مصرف مایعات نیستید، از ورزش در محیط گرم و مرطوب یا با لباس های گرم و چسبان خودداری کنید و سطح بدن خود را خنک نگه دارید تا دچار گرمازدگی و از دست دادن آب بدن نشوید.

بلافاصله بعد از صرف غذا به خصوص غذای جامد و پرچرب، ورزش نکنید و باید بدانید از زمان سحر تا افطار قند خون به تدریج کاهش می یابد، بنابراین اگر قصد دارید در ساعات روزه داری ورزش کنید، به ویژه در تمریناتی که مهارت های حرکتی زیادی می طلبد یا حافظه، توجه و تمرکز زیادی لازم دارد، بهتر است این تمرینات را صبح ها انجام دهید یا آن را به بعد از افطار موکول کنید. با این وجود برخی از ورزشکاران ترجیح می دهند جلسات تمرینی خود را نزدیک افطار انجام دهند و در این صورت بهتر است مدت یا شدت کاهش داده شود تا افت قند خون ایجاد نشود.

در صورت داشتن علائمی از قبیل سرگیجه و سیاهی رفتن چشم ها شدت تمرین خود را کاهش یا حتی جلسه تمرین را قطع کنید.

زمان مناسب دیگر برای ورزش کردن دو تا سه ساعت بعد از افطار است اما توجه کنید که محتوای افطار شما غذای چرب و پرحجم نباشد، بلکه زود هضم و سبک مصرف کنید. مصرف مایعات در طی ورزش اهمیت فراوانی دارد، اگر شما در طی ساعات روزه داری ورزش می کنید باید در اولین فرصت، کمبود مایعات بدن خود را جبران کنید. تشنگی معیار خوبی برای تشخیص کم آبی نیست و یک راهنمای خوب برای بررسی وضعیت آب بدن، رنگ و حجم ادرار است چراکه رنگ تیره و حجم کم ادرار نشان دهنده کم آبی بدن است.

خواب کافی

تغییر در ساعات خواب و بیداری در ماه رمضان ممکن است کارایی ورزشکاران را تحت تأثیر قرار دهد، بنابراین اگر نمی‌خواهید عملکرد شما کاهش یابد، سعی کنید ساعات استراحت و خواب شما مشابه روزهای عادی سال باشد. شما می توانید شب ها زودتر بخوابید و یک چرت میان روز هم داشته باشید تا ساعات کل خواب شما به دلیل بیدار شدن زود هنگام در سحر کاهش نیابد.

انتهای پیام

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: ایسنا

کلیدواژه: ماه رمضان ورزش ورزشکاران ورزش هوازی روزه ورزش در ماه رمضان علم ورزش ماه مبارک رمضان برنامه ورزشی ماه رمضان ورزش کنید پیاده روی برای ورزش روزه داری فعالیت ها ورزش کردن ساعات روز سه ساعت کم آبی آب بدن

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.isna.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «ایسنا» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۱۶۷۷۹۳۹ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

آخرین روز ثبت‌نام داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری| رییسی و جهانگیری آمدند

درگیری در وزارت کشور؛ احمدی‌نژاد نیامده جنجال به پا کرد+فیلم و عکس

نامه اعضای هیات علمی دانشگاه شریف به مسئولان نظام: مرادی و یونسی را آزاد کنید

دستور رئیس‌جمهور به وزارت کشور درباره مصوبه انتخاباتی شورای نگهبان

واکنش کاربران به کری خوانی وزیر ارتباطات و سرمربی استقلال

خبر بعدی:

باشگاه‌های بدنسازی قزوین با رعایت مسایل بهداشتی فعالیت می‌کنند

جواد بابا حبیب روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با توجه به تاکید ستاد مقابله با کرونا رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی از جمله اینکه مربیان، ورزشکاران و موسسان باشگاه‌ها باید از ماسک قبل و بعد از هر سانس استفاده کنند، الزامی است و این مهم مورد نظارت دقیق هیات و اداره ورزش و جوانان استان قرار دارد.

وی با اشاره به آغاز فعالیت باشگاه های بدنسازی استان، گفت: طی رایزنی‌های مستمر هیات استان و ارائه درخواست کتبی بازگشایی باشگاه‌ها به اداره ورزش و جوانان استان و ستاد مبارزه با کرونا، موفق به اخذ مجوز بازگشایی شدیم به این شرط که فعالیت در سالن‌های ورزشی به ازای هر ۱۰ متر یک نفر و حداکثر با ۲۰ نفر ظرفیت در هر سانس باشد.

بابا حبیب تصریح کرد: در استان قزوین نزدیک به ۸۵۰ باشگاه ورزشی فعالیت دارند که حدود ۳۰۰ واحد متعلق به بدنسازی و پرورش اندام است.

این مسوول ورزشی اضافه کرد: متاسفانه باشگاه‌های بدنسازی استان قزوین با شیوع کرونا خسارات و آسیب‌های زیادی را متحمل شده‌اند که با اقدامات صورت گرفته، تاکنون چهار میلیارد تومان از این خسارت‌ها جبران شده است.

بابا حبیب اضافه کرد: مدیران و موسسان باشگاه‌های بدنسازی در اجرای پویش تعطیل کردن باشگاه‌ها پیش‌قدم و قاصدان و بانیان سلامت در جامعه ورزشی بودند و باید از همراهی و همکاری آنها برای کنترل و مهار کرونا قدردانی کرد.

وی گفت: هیات استان بعد از عبور از این وضعیت قصد دارد با اخذ مجوز از ستاد کرونا و اداره ورزش و جوانان استان قزوین، مسابقات مچ‌اندازی را در سطح استان برگزار کند که اولین مسابقه استانی در دوران شیوع کرونا تاکنون خواهد بود.

برچسب‌ها ویروس کرونا فدراسیون بدنسازی و پرورش اندام وزارت ورزش و جوانان استان قزوین

دیگر خبرها

 • استقرار ۹۷ کانون یاریگران ورزش با هدف انتقال پیام‌ پیشگیری از اعتیاد
 • کشتی‌گیر قهرمان البرزی از دغدغه‌هایش می‌گوید/ آرزو دارم شرایط رقابت در المپیک فراهم شود
 • کشتی‌گیر البرزی از دغدغه‌هایش می‌گوید/از آرزوی حضور در المپیک تا حمایت مسؤولان
 • سیاست گذاری اشتباه کابوسی بر پرده سینما در روزهای کرونایی
 • افطار خونین فلسطین و عید مبارک مقاومت
 • آغاز مجدد فعالیت باشگاه‌های ورزشی
 • ممانعت از فعالیت مدیران باشگاه‌های متخلف در فضای مجازی
 • تغییر چهره ورزش گیلان با سرمایه گذاری ۷۷۰ میلیارد ریالی
 • ثبت اطلاعات ورزشی در سامانه مبین
 • اولویت های پژوهشی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی سال ۱۴۰۴-۱۴۰۰ اعلام شد
 • آغاز مجدد فعالیت باشگاه‌های ورزشی از امروز در خراسان شمالی
 • نیمی از افراد جامعه کم‌تحرک هستند
 • گزارش علی‌نژاد در خصوص تشکیل اتحادیه باشگاه‌های ورزشی
 • گزارش علی نژاد در خصوص تشکیل اتحادیه باشگاه‌های ورزشی
 • اجرای پیست چند منظوره در مجموعه ورزشی ۱۵ خرداد/ ۴۰۰ میلیون تومان اعتبار اولیه نیاز است
 • وام 16 درصدی باشگاه های ورزشی عملا کارگشا نیست
 • برای حضور در بزرگ‌ترین رویداد ورزشی تلاش می‌کنم/ بار سنگینی بر دوش من است
 • مومن زاده: برای حضور در بزرگ‌ترین رویداد ورزشی تلاش می‌کنم/ بار سنگینی بر دوش من است
 • تلاش جامعه ورزش در ماه رمضان برای برگزاری پویش کمک مومنانه چشم‌گیر بود/ چهل هفته برنامه‌های فرهنگی تا زمان برگزاری کنگره شهدای ورزشکار خواهیم داشت