رئیس انستیتو پاستور ایران با اشاره به جزئیات فاز سوم مطالعه انسانی واکسن ایرانی-کوبایی کرونا، با تاکید بر آنکه برند "پاستور" برندی است که نمی‌توانیم آن را بر روی هر واکسنی بگذاریم؛ زیرا یک برند ۱۰۰ ساله است، گفت: از ماه‌ها قبل سعی کردیم که در طراحی، واکسنی را به عنوان واکسن پاستور طراحی و معرفی کنیم که اولا مطمئن باشیم که کاراست و ثانیا از کم بودن عوارضش کاملا مطمئن باشیم.

دکتر علیرضا بیگلری در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به جزئیات آغاز فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن تولید مشترک میان انستیتو پاستور ایران و انستیتو فینلای کشور کوبا، گفت: این واکسن حاصل همکاری انستیتو پاستور ایران و انستیتو فینلای کشور کوبا است که یک واکسن نوترکیب است که بر روی یک پروتئین دیگر سوار شده تا بتواند آنتی‌ژن‌های کووید را حمل کند. طراحی واکسن به گونه‌ای است که تاکنون و با توجه به نتایج فاز یک و دو بالینی، یکی از کاراترین واکسن‌های دنیا بوده است و از نظر عارضه هم در مقایسه با سایر واکسن‌ها، در مطالعات بالینی فاز یک و فاز دو، بی‌نهایت کم عارضه بوده است.

وی افزود: با توجه به همکاری که دو دهه قبل انستیتو پاستور ایران با کشور کوبا در زمینه تولید واکسن‌هایی از جمله واکسن هپاتیت و پنوموکوک انجام داده است، در زمینه تولید واکسن کووید هم با این کشور وارد همکاری شدیم. این واکسن یکی از بهترین واکسن‌هایی تشخیص داده شد که می‌تواند بین دو کشور مورد همکاری مشترک قرار گیرد.

فازم سوم مطالعه انسانی واکسن انستیتو پاستور؛ در ۷ استان با ۲۴ هزار داوطلب

بیگلری ادامه داد: در فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن تولید مشترک ایران و کوبا در هفت استان کشور و هشت دانشگاه علوم پزشکی شامل مازندران، بابل، اصفهان، یزد، کرمان، هرمزگان، همدان و زنجان این واکسن مورد مطالعه قرار می‌گیرد که مجموعا در کل کشور ۲۴ هزار داوطلب وارد مطالعه می‌شوند که از هر دانشگاه علوم پزشکی، بالغ بر ۳۰۰۰ نفر پذیرش خواهند شد.

اولین واکسن کرونا با دوز "یادآور"

وی گفت: باید توجه کرد که خوشبختانه این واکسن اولین واکسنی است که در دنیا برای آن دوز یادآور هم طراحی شده است. زیرا اکنون کارشناسان بهداشتی دنیا به تمام شرکت‌های واکسن‌ساز توصیه می‌کنند که حتما برای واکسن‌های خودشان دوز یادآور هم تولید کنند تا چند ماه بعد از تزریق واکسن کووید، تزریق دوز یادآور یا بوستر (Booster dose) باعث می‌شود که سطح ایمنی حفظ شود. بر همین اساس در پنج  استان دو دوز واکسن تزریق می‌شود و در دو استان علاوه بر دو دوز واکسن، یک دوز یادآور هم داریم که یک ماه بعد از اتمام واکسیناسیون در دو استان زنجان و یزد تزریق می‌شود. نشان داده شده که این دوز یادآور، هم منجر به افزایش ایمنی‌زایی می‌شود و هم باعث می‌شود که ایمنی در مدت زمان بیشتری در بدن باقی بماند. البته دوز یادآور بین یک تا ۹ ماه بعد از تزریق می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. این واکسن، اولین واکسنی است که دوز یادآور هم برای آن طراحی شده است.

ورود به فاز واکسیناسیون عمومی؛ پایان خرداد

وی گفت: با توجه به نتایجی که از فاز یک و دو کارآزمایی بالینی این واکسن که در کوبا انجام شده داریم و همچنین با توجه به طراحی واکسن، پیش‌بینی می‌شود که بتوانیم در دهه دوم یا سوم خرداد ماه جمع‌بندی را داشته باشیم و با نتایجی که می‌گیریم بتوانیم وارد واکسیناسیون عمومی با این واکسن شویم. ان‌شاءالله یکی از واکسن‌هایی خواهد بود که در ایمن‌سازی مردم‌مان در مقابل بیماری کرونا مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

برآورد از میزان تولید انبوه واکسن ایرانی-کوبایی

بیگلری درباره میزان برآورد از تولید انبوه این واکسن در کشور، گفت: تولید همه واکسن‌ها به صورت پلکانی است؛ به این صورت که در ماه‌های اول معمولا تولید کم است و هر چه زمان می‌گذرد، می‌توان تولید را افزایش داد. ما پیش‌بینی‌مان این است که در خرداد ماه حداقل بتوانیم یک میلیون دوز واکسن را آماده داشته باشیم که بلافاصله بعد از تایید نتایج مورد استفاده قرار گیرد، اما از ماه تیر به بعد تولید افزایش می‌یابد؛ به طوری که در حدود مهر و آبان می‌تواند حداقل به حدود پنج تا شش میلیون دوز در ماه برسد.

چرا در ۷ استان؟

رئیس انستیتو پاستور ایران درباره علت انجام فاز سوم کارآزمایی بالینی در هفت استان کشور، گفت: این استان‌ها با توجه به توزیع جغرافیایی انتخاب شدند. این استان‌ها را با توجه به معیارهایی که داشتیم و نوع گستردگی بیماری در کشور انتخاب کردیم تا این واکسن در نقاط جغرافیایی مختلف کشور مورد بررسی قرار گیرد و همچنین با توجه به اینکه کلا قرار بود که در کشور ۲۴ هزار نفر را وارد مطالعه کنیم، در هشت دانشگاه علوم پزشکی کشور و هفت استان این اقدام را انجام می‌دهیم که دو دانشگاه در مازندران مورد مطالعه قرار می‌گیرند و در هر دانشگاه هم نمی‌توانیم بیش از ۳۰۰۰ نفر پذیرش داشته باشیم. طراحی مطالعه به این صورت است که ما گستره جغرافیایی را داشته باشیم.

ورود ۴۴ هزار داوطلب به فاز سوم این واکسن در کوبا

بیگلری گفت: در کوبا ۴۴ هزار نفر در فاز سوم کارآزمایی بالینی این واکسن شرکت می‌کنند. با توجه به اینکه در آنجا ریت بیماری بسیار کم است، باید تعداد بیشتری را وارد مطالعه می‌کردند.

وی گفت: فراخوان آغاز ثبت‌نام برای فاز سوم مطالعه بالینی آغاز شده است و با توجه به اینکه ظرفیت فراخوان فورا پر خواهد شد، ان‌شاءالله پیش‌بینی می‌کنیم که از دوشنبه هفته آینده بتوانیم کار کارآزمایی فاز سوم این واکسن را آغاز کنیم.

بِرَند "پاستور" را روی هر واکسنی نمیگذاریم این واکسن کارا و کم عارضه است

بیگلری درباره نتایج دو فاز اول واکسن تولید مشترک، گفت: نتایج این واکسن به طور کامل از نظر اثربخشی موفق بوده است. باید توجه کرد که برند "پاستور" برندی است که نمی‌توانیم آن را بر روی هر واکسنی بگذاریم. زیرا یک برند ۱۰۰ ساله است. این واکسن به دقت انتخاب شده است. زیرا نام پاستور مورد اعتماد مردم است و پاستور ۱۰۰ سال سابقه واکسن‌سازی دارد و به همین دلیل از نظر فنی حتما دقت می‌شود که بهترین واکسن انتخاب شود. اکنون می‌بینید که هر یک از واکسن‌ها یک عارضه خاص می‌دهند. ما از ماه‌ها قبل سعی کردیم که در طراحی واکسنی را به عنوان واکسن پاستور طراحی و معرفی کنیم که اولا مطمئن باشیم که کاراست و ثانیا از کم بودن عوارضش کاملا مطمئن باشیم و به همین دلیل این واکسن انتخاب شد.

وی ادامه داد: هر دو انستیتویی که در این واکسن کار کردند هم انستیتو پاستور ایران و هم انستیتو فینلای کوبا در دنیا صاحب‌نام هستند و به همین دلیل برندمان را بر روی واکسنی می‌گذاریم که کاملا اطمینان داریم و نتایج فاز یک و دو هم این را کاملا ثابت کرده که واکسن کارایی بسیار خوبی دارد و از نظر عارضه هم بسیار کم عارضه است. ما واکسنی را انتخاب کردیم که به خودمان هم همین واکسن را تزریق خواهیم کرد.

به گزارش ایسنا، بر اساس اعلام انستیتو پاستور ایران، افراد واجد شرایط شرکت در این کارآزمایی شامل سن ۱۸ تا ۸۰ سال، ساکن در شهرهای اصفهان، بابل، بندرعباس، زنجان، ساری، کرمان، همدان، یزد و داشتن سلامت عمومی و بیماری‌های زمینه‌ای کنترل شده، هستند.

علاقه مندان به شرکت در این کارآزمایی بالینی می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام به آدرس زیر مراجعه کنند:
https://www.pasteurcovac.ir

انتهای پیام

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: ایسنا

کلیدواژه: کروناویروس همه باهم علیه کرونا واکسن کرونا انستیتو پاستور ایران وزارت بهداشت فاز سوم کارآزمایی بالینی انستیتو پاستور ایران داشته باشیم مطمئن باشیم قرار گیرد واکسن ها فاز یک بر روی

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.isna.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «ایسنا» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۱۶۷۸۰۷۰ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

رؤیاهای تاجزاده یا دوراهی لاریجانی– جهانگیری؟

لاریجانی: مساله امروز ایران با سوپرمن بازی قابل حل نیست /عده‌ای با صدای بلند، اداره‌ی کشور را از مسیر عقلانیت خارج کردند

چه کسانی نامزد انتخابات ریاست جمهوری شده‌اند؟

آخرین روز ثبت‌نام داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری| رییسی و جهانگیری آمدند

کمالوند : تصمیمم برای استعفا قطعی است/ به استقلال برنمی‌گردم

خبر بعدی:

هلال احمر: ۸ میلیون دُز واکسن کرونا تا پایان خرداد وارد می‌شود

سخنگوی جمعیت هلال احمر از فرآیند ورود ۸ میلیون دوز واکسن کرونا تا پایان خرداد خبر داد و گفت: طی دو بار مکاتبه با وزارت بهداشت آمادگی خود را برای واکسیناسیون در ۱۶۰ مرکز جمعیت هلال احمر اعلام کرده‌ایم.

به گزارش تسنیم، محمدحسن قوسیان مقدم؛ سخنگوی جمعیت هلال احمر با اشاره به ورود محموله‌های واکسن کرونا به کشور اظهار کرد: طبق اعلام ریاست جمعیت هلال احمر شده قرار است در خرداد ماه ۱۰ میلیون واکسن وارد کشور شود.

وی تصریح کرد: بنابر برنامه‌ریزی انجام شده در طی روز‌های گذشته محموله ۲ میلیون دوز واکسن کرونا از طریق فرودگاه مهرآباد وارد و در اختیار جمعیت هلال احمر قرار گرفت که بلافاصله این دو محموله ۲ میلمیون دوز واکسن در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفت.

سخنگوی جمعیت هلال احمر خاطرنشان کرد: فرآیند ورود سایر محموله‌ها نیز در دستور کار قرار دارد و به ترتیب و براساس برنامه‌ریزی انجام شده این محموله‌ها وارد کشور خواهند شد.

وی همچنین از آمادگی جمعیت هلال احمر برای واکسیناسیون کرونا هموطنان خبر داد و تصریح کرد: ما طی دو بار مکاتبه با وزارت بهداشت این مسئله را اعلام کرده‌ایم و ۱۶۰ مرکز واکسیناسیون در جمعیت هلال احمر که در سال‌های گذشته فرآیند واکسیناسیون حجاج را انجام می‌دادند، آمادگی دارند در این برهه زمانی اقدام به واکسیناسیون کرونای هموطنان بکنند.

قوسیان مقدم با تأکید بر اینکه جمعیت هلال احمر در همه موارد تابعه ستاد ملی کرونا است گفت: تلاش ما بر این بوده که هیچ تداخلی را با وزارت بهداشت نداشته باشیم و همکاری مشترکی بین این دو مجموعه وجود دارد.

دیگر خبرها

 • پایان کارآزمایی بالینی واکسن کرونای پاستور در هرمزگان/ کرونا همچنان قربانی می گیرد
 • سرعت‌ روند واکسیناسیون با ورود ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار دوز واکسن/حمایت همه جانبه از تولید واکسن داخلی
 • روحانی: سرعت‌گیری واکسیناسیون با ورود 2 میلیون و 400 هزار دوز واکسن از روز گذشته تاکنون
 • سرعت‌گیری واکسیناسیون با ورود 2 میلیون و 400 هزار دوز واکسن از روز گذشته تاکنون
 • تزریق واکسن تولیدی مشترک ایران – کوبا به ۳۰۰۰ هرمزگانی
 • مخبر: تا پایان شهریور ۱۴۰۰ دغدغه‌ای به نام واکسن کرونا نخواهیم داشت
 • وزیر بهداشت: از خرداد واکسن‌های ایرانی می‌آید / تا پایان ۱۴۰۰ واکسیناسیون کرونا در کشور کامل می‌شود
 • آیا واقعا تزریق ترکیبی واکسن کرونای فایزر و آسترازنکا عوارض جانبی بیشتری دارد؟
 • واکسیناسیون کرونا در استان کرمان با چه نوع واکسن‌هایی انجام می‌شود؟
 • بررسی اثربخشی واکسن کرونای سانوفی
 • عرضه واکسن‌های کرونای ایرانی برکت و پاستور در روزهای آینده به بازار
 • جزییات واکسیناسیون خبرنگاران اعلام شد
 • ورود یک میلیون دوز واکسن کرونا به کشور از سوی هلال احمر
 • تزریق واکسن تولیدی مشترک ایران – کوبا به سه هزار هرمزگانی
 • ورود ۸ میلیون دوز واکسن کرونا تا پایان خرداد
 • واردات ۸ میلیون دوز واکسن کرونا تا پایان خرداد 
 • نامزدهای پاستور بی‌خیال کرونا
 • ورود ۸ میلیون دوز واکسن کرونا تا پایان خرداد/ آمادگی برای واکسیناسیون در ۱۶۰ مرکز هلال احمر
 • انستیتو پاستور ایران: تا آخر تابستان ماهیانه چهار میلیون و از اول پاییز ماهیانه ۷ میلیون دوز واکسن تولید خواهیم کرد