خبرگزاری فارس ـ گروه غرب از نگاه غرب: ارسطو انسان را «حیوانی اجتماعی» می نامد و مردم قرن هاست که می دانند جوانان برای تکامل و تبدیل شدن به بزرگسالانی سالم به حضور در اجتماعات نیاز دارند. همه گیری فعلی نگرانی هایی را در مورد اثرات انزوا بر رشد اجتماعی و روانی کودکان و نوجوانان به وجود آورده است.
اما هرچند ممکن است این روزها جوانان نتوانند به صورت حضوری آنطور که دوست دارند دور هم جمع شوند، ولی ضرورتا منزوی نیستند.

آنها مدت هاست که از اجتماعات آنلاین برای کنکاش در هویت خود و برقراری روابط اجتماعی استفاده می کنند.
آنها در فروم های ناشناس بحث درباره موسیقی، گروه های حمایتی مشکلات روحی روانی در فیس بوک یا گروه های کلاسی زیست شناسی در اینستاگرام چت می کنند و در بخش نظرات زیر ویدئوهای پربیننده یوتیوپ نظراتشان را با دیگران در میان می گذارند. بسیاری از این دست اجتماعات آنلاین وجود دارد که در مجموع طیف گسترده ای از موضوعات را پوشش می دهند. این اجتماعات اغلب در مرکز زندگی کاربرانشان قرار دارند. با این حال والدین، معلمان و روانشناسان مکررا می گویند که این فضاها می توانند باعث ایجاد اضطراب در جوانان شوند و حتی آنها را در معرض ایدئولوژی های خطرناکی قرار دهند.
با توجه به اینکه شاید در حال حاضر اجتماعات آنلاین بیشتر از همیشه برای جوانان اهمیت داشته باشند، پرسش در این باره که  بزرگ شدن در اجتماعات آنلاین به چه معناست، مستلزم کنکاش بیشتری است. من و همکارانم به عنوان یک پژوهشگر روانشناسی که درمورد اجتماعات آنلاین مطالعه می کنیم، می توانیم پشتیبانی های اجتماعی و روانی لازم را که در خانه، مدرسه یا محلاتشان در دسترس ندارند، در اختیار جوانان قرار دهیم.

تعیین کننده و خطرناک
آن عده از ما که با حضور پر رنگ اجتماعات آنلاین در زندگی مان بزرگ شده ایم، می دانیم که این جنبه از زندگی تا چه اندازه می تواند تعیین کننده باشد. من به عنوان یک جوان 24 ساله می توانم چندین لحظه کلیدی را در تکامل روانی ام به یاد بیاورم که در اجتماعات آنلاین شکل گرفته اند.
بعضی از این لحظات دردناک بوده اند، مثل زمانی که در 10 سالگی پسرعمویم مرا از زره به سختی به دست آورده شده ام در بازی ایفای نقش «رانداسکیپ» جدا کرد. بقیه این لحظات مفرح بوده اند، مثل زمانی که برای اولین بار با شکل موسیقی خاصی در یک ایستگاه رادیویی آنلاین در 12 سالگی آشنا شدم. و بسیاری لحظات دیگر که عجیب و جالب توجه بوده اند، مثل 13 سالگی که با دوستانم برای تعامل برقرار کردن با افراد غریبه در سراسر جهان، به یک سایت چت بزرگسالان سر زدیم.
در نهایت دنبال کردن و مشارکت در فرهنگ های غنی و همواره در تکامل اجتماعات آنلاین بود که علاقه مندی مرا به دنبال کردن تحقیقات روانشناسی شکل داد.
هرچند با وجود موانع فعلی مرتبط با کووید19 کودکان با خطرات جدید و – امیدوارم - موقتی درباره غرق کردن خود در اجتماعات آنلاین مواجه هستند. اجتماعات آنلاین قواعد اساسی تعاملات انسانی را تغییر می دهند و  تجربیات اجتماعی بی سابقه ای را با اثراتی غیرقابل پیش بینی بر ذهن های در حال شکل گرفتن امکان پذیر می کنند.
در انتقادهای پر طرفداری مثل فیلم مستند سال 2020 «معمای اجتماعی»، اعتقاد بر این است که سایت های شبکه سازی اجتماعی مثل اینستاگرام، روی ادراکات کاربران جوان از واقعیت تاثیر می گذارند و باعث اضطراب روانی در آنها می شوند. یک نگرانی خاص این است که جوانان خودشان را با جریانی بی امان از موفقیت های بسیار دستچین شده همتایانشان و سلفی های بهینه سازی شده با کمک الگوریتم ها مقایسه کنند.
سست شدن هنجارهای اجتماعی در فضای آنلاین به دلیل ناشناس بودن یا بعد فیزیکی، می تواند شرایطی را برای برخی از  رفتارهای بدنام تر در اجتماعات آنلاین فراهم آورد، مثل قلدری کردن، دیدگاه های مرگ انگارانه و ذهنیت های  دار و دسته ای. بعلاوه اجتماعات آنلاین می توانند سرعت انتشار اطلاعات جعلی و ایدئولوژی های افراطی را تسهیل کنند، همانطور که ظهور راست آلترناتیو، مجموعه ای مرکب از گروه ها و فعالان راست افراطی را در میان کاربران جوان معدودی از فروم های آنلاین گمنام در دهه 2010 پدید آورده بود.

مکان هایی برای حمایت
این نگرانی ها از جهاتی موجه هستند، اما ممکن است ترمیم پذیری و قابلیت جوانان برای سازگار کردن خود با بسترهای اجتماعی تازه در آنها دست کم گرفته شود. اجتماعات آنلاین همچنین می توانند فرصت هایی را برای ایجاد مهارت های اجتماعی، به اشتراک گذاشتن تعاملات حقیقی و کشف و تشریح ایده های جدید با همتایان خود در سراسر جهان برای جوانان فراهم کنند.
در حال حاضر شواهد این ایده را تایید نمی کنند که شبکه های اجتماعی به طور کلی برای خیر و سعادت جوانان زیانبار هستند. در واقع در مقایسه با برخی پست های مثبت شبکه های اجتماعی، آنها حتی می توانند با ایجاد انگیزه برای پیشرفت بیشتر، سعادت آنها را بهتر تامین کنند. با این حال تحقیقات بیشتری برای کند و کاو در این مورد نیاز است که کدام انواع مشخص از کاربردهای شبکه های اجتماعی می تواند برای جوانان مختلف مفید یا مضر باشد.
من و همکارانم برای دانستن به دست آوردن اطلاعات بیشتر در این باره که جوانان چگونه در فضای آنلاین حمایت های مورد نیاز خود را پیدا می کنند، از 334 عضو ده فروم آنلاین سلامت روانی پیمایشی به عمل آوردیم. ما نتایج این تحقیق را در  گردهمایی سالانه سال 2020 «انجمن علوم روانشناسی» ارائه کرده ایم. نیمی از کسانی که مورد پیمایش قرار دادیم زیر 24 سال داشتند و 82 درصد آنها به سلامت روانی خود نمره بسیار بد یا ضعیف داده بودند.
ما متوجه شدیم که این فروم های حمایتی مشاوره های با ارزش، حمایت های عاطفی، احساس تعلق و تاییدی را در اختیار کاربران قرار می دهند که در اجتماعات فیزیکی آنها در دسترسشان قرار ندارد. همچنین  فهمیدیم که نگرش و رویکرد هر فروم نسبت به مواجهه با مشکلات سلامت روانی منحصر به فرد است و بر اساس تجربیات و شناخت دست اول کاربران از پایین به بالا شکل گرفته است. همچنین برخی از کاربران گفته بودند که این اجتماعات حمایتی همتایان می توانند کاربرانی را که نگرش های بدبینانه یا اطلاعات جعلی را انتشار می دهند از ورود به جمع خود منع کنند.
بسیاری از جوانانی که با مشکلات شخصی دست به گریبانند، برای کسب حمایت به اجتماعات آنلاین مراجعه می کنند. برخی برای یافتن چت های گروهی از پیام های متنی با دوستان نزدیک با هدف خالی کردن احساسات خود و گرفتن مشاوره به سراغ آنها می روند. برخی درخواست خصوصی کمک و به شکل گمنام از غریبه هایی در گوشه و کنار جهان از فروم های حمایتی را ترجیح می دهند. جوانان در اینترنت می توانند از انگ اجتماعی که اغلب با درخواست کمک به طور حضوری رخ می دهد دور بمانند و تلاش آنها برای یافتن همتایانی که پیشینه ها یا چشم اندازهای مشابهی دارند محدود به موانع جغرافیایی نباشد.

فضاهای متمایز
اجتماعات آنلاین نقش های مهمی در زندگی بسیاری از جوانان ایفا می کنند،  بنابراین آنها  ملاحظه دقیقی را مطالبه می کنند. فرصت ها و ریسک هایی که این اجتماعات به وجود می آورند با اجتماعات جهان واقعی فرق می کند و چالش های اجتماعی که جوانان در فضای آنلاین با آنها مواجه اند، مستلزم انواع توجه برای تاثیرگذاری بهتر است. والدین و معلمان نقش حساسی در آموزش این موضوع به جوانان دارند که آنها چگونه شهروندان دیجیتال مسئول و قابل احترامی باشند.
با این حال درست مثل اجتماعات دنیای واقعی، جوانان به آزادی برای دنبال کردن کنجکاوی های خود به شکل مستقل در فضای آنلاین نیز نیاز دارند. همراه با تحول اجتماعات آنلاین، نسل های آینده از جوانان همچنان به دنبال کردن مسیر بازتعریف نقش هایی که این فضاها در زندگی آنها ایفا می کند ادامه خواهند داد.
نویسنده: بنجامین کاولادزه (Benjamin Kaveladze) پژوهشگر، کارشناسی ارشد دانشگاه کالیفرنیا، ارواین
منبع: https://b2n.ir/e01646

انتهای پیام/ 

 

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: فارس

کلیدواژه: جوانان اینترنت کودکان انسان فضای آنلاین برای جوانان دنبال کردن

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.farsnews.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «فارس» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۱۶۷۸۱۳۲ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

رؤیاهای تاجزاده یا دوراهی لاریجانی– جهانگیری؟

لاریجانی: مساله امروز ایران با سوپرمن بازی قابل حل نیست /عده‌ای با صدای بلند، اداره‌ی کشور را از مسیر عقلانیت خارج کردند

چه کسانی نامزد انتخابات ریاست جمهوری شده‌اند؟

آخرین روز ثبت‌نام داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری| رییسی و جهانگیری آمدند

کمالوند : تصمیمم برای استعفا قطعی است/ به استقلال برنمی‌گردم

خبر بعدی:

لزوم افزایش آستانه تحمل جوانان با آموزش سبک زندگی اسلامی

فتح اللهی با تاکید بر لزوم افزایش آستانه تحمل جوانان با آموزش سبک زندگی اسلامی گفت: با نگاه دانشگاهی و کلاسیک عمل کردن آسیب های اجتماعی حل نمی شود.

به گزارش خبرگزاری شبستان از رشت، «علی فتح اللهی» امروز (چهارشنبه، ۲۸ اردیبهشت ) در کارگروه فرهنگی و اجتماعی شهرستان رشت به آسیب های اجتماعی اشاره و اظهار کرد: شناسایی اقشار آسیب پذیر و اثرات آن یکی از راهکارهای مقابله و جلوگیری از پیشروی آسیب های اجتماعی در جامعه است.

 


فرماندار رشت با بیان اینکه شناخت از آسیب های اجتماعی برنامه ریزی و کنترل آن را برای متولیان و مسئولان ذی ربط سهل تر می کند، گفت: شناسایی آسیب ها و اقداماتی که در این راستا انجام می شود، جامعه را از فضای نگران کننده برای متولیان امر خارج می کند.فتح اللهی با بیان اینکه یک نهاد اجرایی به تنهایی نمی تواند معضلات جامعه را بررسی و حل کند ادامه داد: با تشکیل کارگروه های حل آسیب های اجتماعی مربوط به هریک از دستگاه، اجرای طرح ها سهل تر می شود.وی تصریح کرد: با تشکیل کارگروه و با هم فکری، شناسایی و بررسی آسیب های اجتماعی، این جلسات بایستی نتیجه اش در کف جامعه قابل مشاهده باشد.‌فرماندار رشت به جامعه سالم و ارکانش پرداخت و خاطر نشان کرد: زیربنای داشتن یک جامعه سالم، خانواده است.

 


فتح اللهی با اشاره به اینکه مشاهده حل آسیب های اجتماعی به مانند امنیت در جامعه بایستی برای عموم جامعه قابل مشاهده باشد، به ازدواج و ماندگاری بنیان خانواده پرداخت و اظهار کرد: شکل گیری خانواده با ازداوج مهیا می شود، عواملی که در دوام یک ازدواج تاثیرگذار است را شناسایی و تقویت کنید و همچنین عواملی که یک خانواده را فرو می پاشد و به سمت طلاق می کشاند راشناسایی و راهکار حل این معضلات ارائه شود.

 

وی اعتقادات و باورهای دینی و سنتی را از عوامل ازدواج در جامعه برشمرد و اضافه کرد: هر چه قدر مقوله های ازدواج قوی تر باشد استحکام بنیان خانواده و دوام و پایداری زندگی نیز افزایش می یابد.

 

فرماندار رشت با تاکید بر اینکه مشکلات جوانان را بشناسید و بعد به حل آسیب ها بپردازید افزود: اگر در جامعه همنشین با جوان نباشیم و باورها و واقعیت ها را نبینیم، با نگاه دانشگاهی نظر دادن و کلاسیک عمل کردن، مشکلات حل نمی شود .

 

وی به تاثیرگذاری مستقیم اقتصاد در دوام زندگی اشاره و خاطرنشان کرد: اگر شغل مناسب نباشد و در آمد یک خانواده کفاف چرخش زندگی را ندهد، زندگی پایدار مهیا نمی شود و ادامه زندگی با مشکلاتی روبه روبه رو خواهد بود.فتح اللهی تصریح کرد: اعتماد و صداقت حلقه بسیار مهم و تاثیر گذار در پایداری و ماندگاری تمام فعالیت هاست.وی اخلاق و رفتار مناسب را از دیگر مقوله های مهم زندگی مشترک دانست و افزود: اگر اعتماد و اخلاق در زندگی مشترک وجود نداشته باشد دوام زندگی با چالش جدی مواجه می شود.فرماندار رشت با تاکید بر اینکه با آموزش و ارائه سبک زندگی سالم تحمل جوانان را در برابر مشکلات ارتقا دهیم خاطر نشان کرد: بی اعتمادی، بی احترامی، عدم داشتن صداقت و داشتن رفتارهای خشن و تند، آرام و آرام زندگی را به سمت فنا خواهد برد.فتح اللهی تصریح کرد: هریک از دستگاه‌های اجرایی در راستای مخاطبین برنامه هایی برای شناسایی و کاهش آسیب های اجتماعی ارائه دهند.

 

وی به مناطق محروم پرداخت و تاکی کر: مناطق کم برخوردار هم از نظر اقتصادی و هم فکری، اجتماعی و فرهنگی محروم هستند این مناطق بر دیگر مناطق بایستی اولویت داشته و مورد توجه قرار گیرد. ‌

پایان پیام/383

دیگر خبرها

 • راه‌اندازی واحد رسیدگی به شکایت از کسب و کارهای اینترنتی
 • اچ پی گالری؛ فروشگاه اینترنتی ماشین های اداری
 • سازمان شیلات: هجمه‌ علیه تیلاپیا باعت بروز وقفه در کار سرمایه‌گذاران پرورش تیلاپیا و زیان آنها شده است!
 • فروش اینترنتی گوشت آهو کیلویی ۶۸۰ هزار تومان! +عکس
 • مزایا و معایب ثبت شرکت در ترکیه (آنچه درباره ثبت شرکت در ترکیه باید بدانید)
 • آغاز به کار تلویزیون اینترنتی به چهار زبان
 • توسعه خدمات اینترنتی در استان فارس
 • سوپرمارکت اینترنتی و مزایای استفاده از آن
 • صف نشینی مجدد فروشندگان خساپا / خساپا با زیان پنج درصدی همراه شد
 • خرید اینترنتی انگشتر فیروزه مردانه اصل
 • خرید الکترونیک دارو با الکترونیکی شدن دفترچه‌های بیمه
 • بررسی شیوه های کسب درآمد از نگاه مجله اینترنتی دفتر شما
 • طرح مجلس برای جبران زیان مردم در بورس
 • روش وسوسه کننده کلاهبرداران اینترنتی
 • طرح مجلس برای جبران زیان اشخاص حقیقی در بورس + متن کامل
 • افزایش ساعت کاری مراکز تعویض پلاک کرمانشاه تا ساعت ۱۶
 • تمدید اینترنتی بیمه ثالث
 • ضرر و زیان بی سابقه بزرگترین شرکت هواپیمایی اروپا
 • ریزش‌های یک باره قیمت دلار می‌تواند به زیان اقتصاد باشد؟