به گزارش جماران؛ وزیر سابق راه و شهرسازی گفت: ما در ایران با پدیده بی اخلاقی گسترده‌ای مواجه هستیم. من اصلا خرید و فروش بورسی نداشتم و متاسفانه در وضعیت بد اخلاقی قرار داریم و شایعاتی در این خصوص به من نسبت می‌دهند. من از طبقه متوسط هستم، نه بنگاه‌داری می‌کنم و نه ثروت عظیمی دارم، دفتری به غیر از دفتر دانشکده ندارم.

عباس آخوندی، سیاستمدار و عضو هیات علمی دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران با حضور در کلاب‌هاوس اقتصادآنلاین به پرسش‌های افراد حاضر در این اتاق پاسخ داد.

گزیده مهم‌ترین سخنان عباس آخوندی به شرح زیر است:

سیاست‌گذاری در ایران در بحران بسیار جدی قرار دارد و باید تدبیری برای وضعیت بی دولتی در ایران شود.

کرونا یکی از نمونه‌های بارز این بی‌دولتی است؛ تمام کشورها بعد چند ماه کرونا را  تدبیر کردند؛ اما در ایران هنوز در مراحل اولیه هستیم و اکثریت مردم هنوز واکسن دریافت نکردند.

تشکیلات ما قادر است روزی یک میلیون نفر را واکسینه کند ولی بی‌دولتی و عدم سیاست روشن ما را در این وضعیت قرار داده است.

بودجه ١۴٠٠ غیر متعهدانه تصویب شد. در شرایطی که دنیا درگیر کروناست و کاهش عرضه و تقاضا داریم، رشد ١٢٠درصدی بودجه بی‌معنی است.

مجلس  دولت را استیضاح کند نه وزیر

این درست است که بعد انقلاب نهادهای مدنی در ایران توسط حاکمیت تضعیف شدند و حتی مجلس به دنبال حاکمیت بر اتاق‌های بازرگانی است.

دموکراسی در انتخابات شورای شهر شکل می‌گیرد و اگر انتخابات شهرداری‌ها دموکراتیک شود، می‌توانیم نهادهای حزبی متکی به آرای عمومی داشته باشیم.

در ایران مشکل این است که برخلاف کشورهای جهان، دولت  تک سطحی است و فقط دولت مرکزی داریم. 

اکنون که انتخابات شورای شهر و ریاست جمهوری باهم در حال انجام است، انتخابات شورا تحت تاثیر ریاست جمهوری کم رمق شده است.

شوراهای شهر باید بتوانند مطالبه‌گری کنند و رییس جمهوری نیز باید متعهد شود از دولت‌های محلی حمایت کند.

برای اینکه این حجم مداخلات دولت و مجلس از بین برود، مجلس باید به دولت رای دهد نه وزیر. همچنین مجلس باید دولت را استیضاح کند نه وزیر.

برجام یک شاهکار سیاسی بود

در دوره اول، دکتر روحانی تکلیفشان روشن بود و تلاش داشت تا شرایط را در عرصه بین‌المللی بهبود ببخشد.

برجام یک شاهکار سیاسی بود که توانست ایران را از وضعیت خطرناک نجات دهد و در آینده نیز از آن به عنوان شاهکار یاد خواهد شد.

پس از برجام که باید مسائل مالی و تجاری حل می‌شد، دولت فاقد دید و نظریه روشن بود.

دولت بعد برجام نتوانست در سایر حوزه‌ها درخشش لازم را داشته باشد؛ البته برخی وزرا کار خود را انجام دادند.

روحانی در دوره دوم تسلیم فضاسازی رقبا شد در حالی که نباید از قرارداد اجتماعی دور و تسلیم رقبا می‌شد.

پس از سال ٧۶، اصلاح‌طلبان وارد کشور شدند و توانستند دموکراسی را پیش ببرند، اما بعد از آن در پیشبرد گفتمان خود دچار مشکل شدند و از سال ٨۴ به بعد، گفتمان اصلاح‌طلبی پیشروی نداشت.

اگر اصلاح طلبان گفتمان محوری شوند و برای مشکلات ایران راه حل دهند، بهتر است به جای شخصیت طلبی به سمت گفتمان محوری حرکت کنند.

تزریق واکسن به کمتر از ٢٠٠هزار نفر تا به امروز، جفا به مردم است

ظرفیت تزریق واکسن در ایران تا یک میلیون نفر در روز وجود دارد؛ اینکه بعد از این مدت بگوییم تعداد افرادی که واکسن دریافت کردند کمتر از ٢٠٠هزار نفر است، جفا به مردم است.

در کشورهای همسایه مانند افغانستان و... مساله واکسن حل شده است؛ کرونا نه یک مساله ملی که مشکلی در سطح جهانی بود پس از ابتدا رویکرد اصلی اشتباه بود.

افغانستان و عراق نسبت به ما بهتر پیش رفته‌اند؛ اگر ما ٣٠درصد این کشورها پیش می‌رفتیم وضعیت ما بسیار بهتر بود.

با مساله جهانی باید جهانی برخورد کرد نه اینکه ابتدا انکار شود: بعد بگوییم چند هفته‌ای حل می‌شود و سپس بعد از ١۵ماه هنوز هم بگوییم تنها راه تعطیل کردن است.

اضافه برداشت بانک‌ها از منابع اصلی تورم است

باید ببینیم منشا تورم کجاست؟ منشا تورم به مسائل زیادی برمی‌گردد؛ ابتدا بدهی‌های دولت است که باید تعیین تکلیف شود.

در سال‌های ٩٢ و ٩٣ گزارشی از اینکه دولت چه اندازه بدهی دارد وجود نداشت، اما هر کس که می‌خواهد رئیس جمهور شود باید تصویر روشنی از بدهی‌های دولت داشته باشد.

بدهکاری دولت یعنی دست دولت در جیب مردم. اکنون بدهی‌های دولتی از ١٢٠٠هزار میلیارد تومان عبور کرده و این یعنی به بدهی‌ها توجهی نشده است.

همچنین بودجه ١۴٠٠ از ۵۶٠هزار میلیارد تومان عملکرد به ١٢٣٠هزار میلیارد  تومان در مجلس رسیده این یعنی ١٢٠درصد رشد در شرایط تعطیلی، حل نشدن مساله FATF و...

عده‌ای واقعا منافع کشور را نادیده می‌گیرند و فکر می‌کنند با شعار می‌توانند مسائل کشور را حل کنند.

گفتمان یعنی دولت باید بگوید من نسبت به کنترل و کاهش تورم متعهد هستم اما رشد ١٢٠درصدی بودجه یعنی منافع بزرگی پشت این قضیه وجود دارد. 

سه جراحی باید در کشور صورت بگیرد؛ یک روشن شدن تکلیف بدهی‌ها. به هیچ وجه نمی‌توانیم با این وضعیت بانکی مسامحه کنیم. 

اضافه برداشت بانک‌ها یکی از دلایل اصلی تورم است؛ از دیگر منابع تورم چاپ پول و عرضه ایست که به آن دسترسی نداریم؛ باید مساله تجارت خود را با دنیا حل کنیم.

 مذاکرات وین به نتیجه خواهد رسید/ برجام اول راه است 

مذاکرات وین به نتیجه می‌رسد؛ چراکه مذاکره یعنی دو طرف تصمیم گرفته‌اند مساله را حل کنند. اخبار دو طرف نیز اخبار مثبتی است و تصور من این است که مذاکرات به نتیجه می‌رسد.

وقتی که مذاکرات انجام شود مانع امنیتی برطرف می‌شود اما برطرف شدن یک مانع به معنی حل شدن کل شرایط نیست و موانع دیگری وجود دارد که مهم‌ترین آن FATF است. 

وقتی مسائل با جهان حل نشده نمی‌توان تجارت رسمی کرد پس علاوه بر برجام مساله FATF هم باید حل شود.

برجام تنها ابتدای راه است و اقدامات بعدی نیز باید صورت گیرد.

اف ای تی اف باید حل شود و پس از آن باید مساله رژیم تجاری مطرح شود؛ باید به سمت اصلاح رژیم تجاری برویم در اصلاح رژیم تجاری تولید در ایران راه می‌افتد.

آزادسازی قیمت‌ها به نفع مصرف‌کننده است

در قانون برنامه پنجم تصویب شد قیمت بلیت هواپیما آزاد شود و این یک قانون بود؛ اما موانع جدی برای آزاد سازی قیمت بلیت وجود داشت؛ یک در جامعه و دوم در خود دولت و حتی صدا سیما هم بر علیه این کار فضاسازی کرد.

پس از اجرای قانون مردم متوجه شدند این کار چه اندازه کارآ و به نفع آن مردم است.

پیش از آزادسازی، قیمت بلیت حدود ١۵٠هزار تومان به صورت ثابت بود ولی بعد از آزادسازی گاهی به ۴٠هزار تومان هم کاهش یافت و گاهی با قیمت قطار رقابت داشت.

وقتی اجازه دادیم قیمت را بازار تعیین کند، این مساله طرفداران خود را پیدا کرد.

رقابت قیمت در بازار به نفع مردم است و فقط در روزهای پیک معادله معکوس می‌شود.

تصمیم برای نامزدی در انتخابات ندارم

من تصمیمی برای نامزدی در انتخابات نگرفته‌ام ولی اگر تصمیم بگیرم، و اگر بخواهم ورود کنم، دلیلی برای رد صلاحیت خودم نمی‌بینم.

از نظر خودم فرد سیاستمدار قانونمندی هستم که همواره به کشور وفادار بوده‌ام و جمهوری اسلامی را دوست دارم؛ بنابراین از این جنبه در خود نقطه ضعفی نمی‌بینم.

همه نهادهای عمومی غیردولتی باید از بنگاه‌داری خارج شوند

موضع من در خصوص نهادهای عمومی غیردولتی مشخص است؛ تمام نهادهای عمومی غیردولتی باید از بنگاه‌داری خارج شوند. این راهکار اقتصاد ایران است.

رقابت بخش خصوصی با نهادهای عمومی غیردولتی ممکن نیست؛ محیط اقتصاد ایران باید به گونه‌ای شود که بنگاه‌ها بتوانند فعالیت کنند.

نهادهای عمومی غیردولتی باید از بنگاه‌داری خارج شوند و بنگاه‌داری در اختیار بخش خصوصی قرار گیرد.

امکان شکل‌گیری فساد در سیستم تجارت غیر رسمی ایران

رییس جمهوری باید از قبل گفتمان روشنی داشته باشد و اگر ریاست جمهوری را دوره کارآموزی بداند، نمی‌تواند از فرصت سرمایه اجتماعی استفاده کند.

اقتصاد کشور ما در حال حاضر بسیار پر ریسک است، انواع تحریم‌ها، فرار سرمایه، عدم ثبات قوانین، ثبات مالی و پولی و.... از دیگر مشکلات ماست.

در چنین شرایطی در گام اول نباید انتظار داشت از بیرون جذب سرمایه کنیم و باید در ابتدا التهاب اقتصاد را کاهش دهیم.

تجارت ایران غیررسمی است و این یعنی امکان شکل‌گیری فساد وجود دارد و در چنین شرایطی توسعه غیرممکن است.

در سال‌های اول باید وضعیت باید آرام شود و تعارضات را مدیریت کرد و پس از آن راه برای توسعه باز خواهد شد.

مانع امنیتی باید با برجام برداشته شود؛ مانع مبادله مالی با  FATF و مانع تجارت باید با پیوستن به اتحادیه‌های منطقه‌ای برداشته شود.

مانع امنیتی، مبادله تجاری و... از موانع اصلی ایران هستند. باید دید رییس جمهوری جدید ظرفیت حل و فصل مسائل در جهان را دارد یا خیر؟

بعد از سال ١٣٨۴ و به علت عدم تربیت نیروی ماهر در نظام دیوان سالاری، این نظام قدرت مذاکره ندارد. کسی که می‌خواهد رییس جمهور شود باید ایران را بفهمد و بداند ایران چهار راه جهان است.

ایجاد ثبات از اصلی‌ترین مسائل کشور است

برجام اگر با بحث FATF و تغییر رژیم تجاری همراه نشود، بی فایده است؛ ما وضعیت بسیار نامعینی هم داخل ایران و هم در صحنه بین‌المللی داریم. تا وقتی عدم قطعیت داریم، هیچ سرمایه‌گذاری، در کشور سرمایه‌گذاری نخواهد کرد.

ایجاد ثبات اقتصادی، مالی، اصلی، پولی و... از اصلی‌ترین مسائل کشور است و ما به ثبات نیاز داریم.

با بودجه فعلی ایران به سمت ابرتورم حرکت خواهد کرد.

با آمدن بایدن دنیا در حال حرکت به یک قدرت نرم است؛ ما هیچ تصویر روشنی از شرایط جدید در سیاست جهانی نداریم.

اگر برای FATF مانع ایجاد نکنیم ممکن است اتفاق خوبی رخ دهد اما هنوز چشم‌انداز روشنی وجود ندارد.

تنها انتخابات رقابتی و منصفانه می‌تواند وضعیت فعلی را تغییر داده و انسداد کنونی را بشکند.

من اصلا خرید و فروش بورسی نداشتم 

ما در ایران با پدیده بی اخلاقی گسترده‌ای مواجه هستیم. من اصلا خرید و فروش بورسی نداشتم و متاسفانه در وضعیت بد اخلاقی قرار داریم و شایعاتی در این خصوص به من نسبت می‌دهند.

من از طبقه متوسط هستم، نه بنگاه‌داری می‌کنم و نه ثروت عظیمی دارم، دفتری به غیر از دفتر دانشکده ندارم.

افرادی که شایعه درست می‌کنند خود می‌دانند که دروغ می‌گویند.

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: جماران

کلیدواژه: سهام عدالت انتخابات 1400 ویروس کرونا لایحه بودجه 1400 لیگ برتر 99 اقتصاد ایران عباس آخوندی وزارت راه و شهرسازی برجام بورس FATF ایران واکسن کرونا مذاکرات وین سهام عدالت انتخابات 1400 ویروس کرونا لایحه بودجه 1400 لیگ برتر 99 نهادهای عمومی غیردولتی رژیم تجاری بنگاه داری بدهی ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.jamaran.news دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «جماران» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۱۶۷۸۱۳۸ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

رؤیاهای تاجزاده یا دوراهی لاریجانی– جهانگیری؟

لاریجانی: مساله امروز ایران با سوپرمن بازی قابل حل نیست /عده‌ای با صدای بلند، اداره‌ی کشور را از مسیر عقلانیت خارج کردند

چه کسانی نامزد انتخابات ریاست جمهوری شده‌اند؟

آخرین روز ثبت‌نام داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری| رییسی و جهانگیری آمدند

کمالوند : تصمیمم برای استعفا قطعی است/ به استقلال برنمی‌گردم

خبر بعدی:

کسب درآمد خانواده آلمانی از قرنطینه کرونایی (+عکس)

در سایه بازگشت تدابیر و محدودیت‌های مربوط به ویروس کرونا در آلمان یک خانواده آلمانی موفق شدند از ممنوعیت‌های اعمال‌شده درآمد کسب کنند.

روزنامه آلمانی بیلد طی گزارشی در این باره نوشت: یک خانواده آلمانی ساکن ویسبادن در غرب این کشور دست به ابتکار یک بازی زدند که ابتدا برای پر کردن اوقات فراغت خود در روزهای قرنطینه آن را انجام می‌دادند؛ اما کمی بعد به فکر تولید انبوه این بازی افتادند، نام آن را «بازی کرونا» گذاشتند و تاکنون به سود قابل توجهی هم دست پیدا کرده‌اند.

این بازی که به نوعی شبیه بازی مار و پله است برای بازی چهار نفر طراحی شده است و ۲ خواهر ۱۴ و ۲۰ ساله این خانواده آن را ابداع کرده‌اند.

گفته می‌‌شود این بازی ابتدا توجه خانواده و سپس اقوام و آشنایان را جلب کرد و اکنون با سرمایه‌گذاری ۲۰ هزار یورویی خانواده به تولید انبوه رسیده و در ۱۰۰ سوپرمارکت آلمان به قیمت ۳۸ یورو به فروش می‌‌رسد.

به گفته این خانواده، ۱۰ درصد از سود فروش بازی صرف فعالیت‌های خیریه می‌‌شود.

منبع: اعتماد آنلاین

بیشتر بخوانید: ویروس کرونا، زوج بریتانیایی را میلیونر کرد لینک کوتاه: asriran.com/003IAc

دیگر خبرها

 • اعمال قانون با نیوجرسی پدیده‌ای نوبرانه در کلان شهر کرمانشاه+فیلم
 • اعمال قانون با نیوجرسی پدیده‌ای نوبرانه در کلان شهر کرمانشاه
 • جزییات تحلیل تحولات اقتصاد کلان و اقدامات بانک مرکزی در فروردین ۱۴۰۰ / ثبات نسبی در بازارهای ارز و مسکن بدلیل تعدیل و مدیریت انتظارات تورمی
 • چرا تلاش لاریجانی برای مرزبندی با دولت روحانی بی‌فایده است؟
 • دستگیری ۱۰ نفر در رابطه با پرونده‌های کلان مالیاتی توسط پلیس امنیت اقتصادی
 • بورس امروز سه‌شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ + اخبار و وضعیت
 • آخوندی: مخالف کمک دولت به مالباختگان بودم
 • فاصله طولانی حرف و عمل نامزد ناکارآمد/ کارنامه آخوندی در نوسازی بافت فرسوده هم خالی است
 • شکایت عباس آخوندی از دو نماینده مجلس وارد دانسته نشد
 • آخوندی: مخالف کمک دولت به مالباختگان موسسات مالی بودم
 • آخوندی: مخالف کمک دولت به مالباختگان موسسات مالی بودم/ روحانی پایه پولی را ۲۸۰ هزار میلیارد تومان افزایش داد
 • دستگيري 10 متهم پرونده‌هاي کلان فرار مالياتي در تهران
 • حاکمیت گفتمان انقلاب اسلامی، نویدبخش حضور دین در عرصه‌های علمی و اجتماعی است
 • مرخصی جهانگیری از روحانی/ آخوندی: دولت ملی نداریم
 • مرخصی جهانگیری از روحانی/ سامان‌بخشِ کشور نداریم/ آخوندی: دولت نداریم
 • آخوندی: در ایران دولت وجود ندارد/ متخصص «جمع‌آوری سرباز خیابانی برای فتنه» در ستاد جهانگیری چه می‌کند؟
 • خشونت در کشور در معرض هشدار قرار دارد/سالانه 600 هزار پرونده با موضوع ضرب و جرح در پزشکی قانونی تشکیل می‌شود/دگرکشی یا قتل فرزند حاصل خشونت است
 • انتقادات جدی به وزیر سابق با چه روئی نامزد شدی؟
 • انتقاد شدید رییس سازمان محیط زیست: طبیعت ایران قربانی سیاست‌های کلان شده؛ جنگ آب از استان‌ها به روستا‌ها می‌رسد