تکلیف امتحانات پایان سال دانش‌آموزان در تمام پایه‌های تحصیلی مشخص شده است که امتحانات متناسب با شرایط کرونایی، از 27 اردیبهشت آغاز شده و تا 22 خرداد ادامه دارد.

به گزارش فارس؛ سال تحصیلی 1400ـ1399 رو به پایان است و حالا این سؤال مطرح است که قرار است امتحانات دانش‌آموزان چگونه برگزار شود. با توجه به اینکه عمده آموزش در سال تحصیلی جاری به دلیل شیوع ویروس کرونا به شکل مجازی و تلویزیونی برگزار شد، نحوه ارزشیابی به چه شکلی خواهد بود؟

این سؤال در شرایطی مطرح است که مسؤولان وزارت آموزش و پرورش از برگزاری حضوری امتحانات پایه‌های نهم و دوازدهم خبر دادند؛ برخی خانواده‌ها نیز نسبت به برگزاری حضوری امتحانات گلایه کردند.

تعدادی از این خانواده‌ها با ثبت سوژه‌های متعددی در سامانه فارس من مبنی بر «درخواست لغو امتحانات حضوری پایه دوازدهم» و «لغو امتحانات حضوری پایه های نهم و دوازدهم» خواستار پیگیری شدند.

در این زمینه معاونت آموزش ابتدایی با توجه به اینکه شیوه ارزشیابی در این دوره به صورت کیفی ـ توصیفی است، تکلیف را روشن کرده است. رضوان حکیم‌زاده معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش در این خصوص به خبرنگار فارس گفت: «پایان دوره آموزشی در دوره ابتدایی، ۳۱ اردیبهشت است و معلمان با توجه به اینکه ارزشیابی به صورت کیفی ـ توصیفی هست، این فرصت را دارند که حداکثر تا ۱۰ خرداد نتایج نهایی ارزشیابی را بر اساس شواهد و مستنداتی که در طی فرایند یاددهی ـ یادگیری در خصوص دانش‌آموزان جمع‌آوری کردند، ثبت کنند».

ارزشیابی پایان سال تحصیلی جاری از 27 اردیبهشت‌ آغاز می‌شود

مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی وزارت آموزش و پرورش هم در این خصوص تعیین تکلیف کرده است. بر همین اساس به استناد مصوبه ۹۷۷ مورخه ۱۳ مرداد ۱۳۹۹ شورای عالی آموزش و پرورش و آیین‌نامه‌های مربوط، ارزشیابی پیشرفت تحصیلی تربیتی نوبت دوم سال تحصیلی ۱۴۰۰ـ ۱۳۹۹ در بازه زمانی ۲۷ اردیبهشت لغایت ۲۲ خرداد انجام می‌شود.

به استناد بند 8 مصوبه 977، در شرایطی که امکان حضور فیزیکی دانش‌آموزان برای ارزشیابی پیشرفت تحصیلی ـ تربیتی فراهم باشد، ارزشیابی مطابق آیین‌نامه‌های مربوط و مجوز از ستاد کرونا و رعایت شیوه نامه های بهداشتی انجام می شود. ارزشیابی پیشرفت تحصیلی تربیتی نوبت دوم دوره ابتدایی و ثبت نتایج طبق مواد ۱، ۲، ۳، ۴ و ۹ مصوبه جلسه ۷۹۳ تاریخ ۲۰ مرداد ۱۳۸۸ شورای عالی آموزش و پرورش انجام می‌شود.

وقتی امکان حضور دانش‌آموزان برای امتحان در مدرسه نیست

بر اساس بند ۹ مصوبه ۹۷۷، در شرایطی که امکان حضور فیزیکی دانش آموزان برای ارزشیابی پیشرفت تحصیلی تربیتی فراهم نباشد، ارزشیابی دانش‌آموزان مدارس روزانه دوره‌های اول و دوم متوسطه به استثنای پایه‌های نهم و دوازدهم به صورت غیرحضوری و با مسؤولیت معلم و نظارت مدیر مدرسه انجام می‌شود.

برای ارزشیابی تراکمی پایان سال با توجه به مرجعیت معلم و تقویت رویکرد مدرسه محوری، به معلم اختیار داده می‌شود با استفاده از آزمون‌های برخط یعنی آنلاین در سامانه‌های بومی مورد تأیید مدیر و شورای مدرسه و سایر شیوه‌های نوین ارزشیابی نظیر کارپوشه، آزمون شفاهی، آزمون عملکردی، آزمون کتاب باز (طراحی سؤال در سطوح بالای یادگیری)، تکالیف کلاسی، پروژه‌ها و پژوهش‌های دانش‌آموزی، خلاصه نویسی، خودسنجی (از طریق ارائه متن، صوت، تصویر و فیلم عملکرد یادگیرنده)، ارزشیابی همتایان، همکاری والدین در نظارت و ارزشیابی به صورت برخط و برون خط، نمره پایانی نوبت دوم را تعیین کند.

البته اعتراض دانش‌آموزان به نتایج ارزشیابی پیشرفت تحصیلی تربیتی غیر حضوری، در شورای مدرسه مطابق بند ۱۲ مصوبه ۹۷۷، بررسی و تصمیم‌گیری می‌شود.

 وضعیت امتحانات پایه نهمی‌ها

خانواده‌ها عنوان می‌کنند در شرایطی که وضعیت کرونایی شهرها به رنگ قرمز متمایل است، چرا باید فرزندانشان، در امتحان حضوری شرکت کنند؛ یکی از والدین به خبرنگار فارس گفت: «آمار مرگ و میر کرونا هر روز بیشتر می‌شود؛ ضمن اینکه آمار مبتلایان هم آنقدر زیاد است که بسیار نگران کننده است. چرا باید در چنین شرایطی، بچه‌ها به مدرسه بروند؟».

وی افزود: «چند روز پیش احساس سرماخوردگی داشتم و به درمانگاه برای تست کرونا مراجعه کردم که فکر می‌کنم تقریباً اکثر افرادی که مراجعه می‌کردند، تست کرونایشان مثبت بود. این موضوع خیلی نگران کننده است و چرا برای آموزش و پرورش، سلامتی دانش‌آموزان مهم نیست؟».

در دستورالعمل ارزشیابی دانش‌آموزان آمده است: در پایه نهم مدارس روزانه، ستاد امتحانات استان می‌تواند با توجه به مقتضیات آن استان، سؤالات امتحانات را بر اساس بارم‌بندی وضعیت قرمز به صورت هماهنگ استانی و یا منطقه‌ای طراحی و به شیوه مدرسه برگزار کند.

ارزشیابی پیشرفت تحصیلی تربیتی دانش‌آموزان مدارس بزرگسالان، آموزش از راه دور، ایثارگران و داوطلبان آزاد، متقاضیان تغییر رشته، تعیین رشته، تعیین پایه و جهش تحصیلی در تمام دوره‌های تحصیلی به صورت حضوری انجام می‌شود.

البته طراحی سؤالات پایه نهم این دانش‌آموزان به صورت هماهنگ استانی یا منطقه‌ای و برای داوطلبان آزاد پایه ششم، به صورت هماهنگ منطقه‌ای و درهر دو مورد بر اساس بارم بندی وضعیت قیمت انجام می‌شود.

دانش‌آموزان پیش‌دانشگاهی که از سال‌های قبل فارغ‌التحصیل نشده‌اند، می‌توانند پس از تطبیق دروس، در امتحانات نهایی حضوری دروس معادل پایه دوازدهم شرکت کنند که در بند دو مصوبه هجدهم جلسه کمیسیون معین شورای عالی به تاریخ ۱۷ بهمن ۱۳۹۷ آمده است. همچنین دانش‌آموزان پیش دانشگاهی رشته هنر مطابق برنامه تنظیم شده می‌توانند در امتحانات شرکت کنند.

نحوه آموزش و ارزشیابی دروس کارگاهی فنی

شرایط دانش‌آموزان فنی و حرفه‌ای و کاردانش در ایام کرونا بسیار متفاوت‌تر از سایر دانش‌آموزان است چرا که این دانش‌آموزان دروس کارگاهی دارند و این دروس را هم با آموزش مجازی نمی‌توان به راحتی یاد گرفت.

به استناد بند ۱۰ مصوبه ۹۷۷، آموزش و ارزشیابی دروس کارگاهی شایستگی‌های فنی و همچنین دروس عملی هفت رشته هنری خاص شامل نمایش، نقاشی، سینما، موسیقی ساز ایرانی، موسیقی ساز جهانی، نقشه کشی معماری و گرافیک درشاخه فنی و حرفه‌ای، استانداردهای مهارت شاخه کاردانش داخل و خارج از هنرستان‌ها و دروس کارآموزی و کارورزی به صورت تراکمی و حضوری با رعایت شیوه نامه بهداشتی انجام می‌شود.

با توجه به تغییر شرایط مناطق و بر اساس نظر مراجع ذیصلاح، تکمیل فرایند آموزش و ارزشیابی حضوری متناسب با آن، پس از تصویب در شورای مدرسه و با هماهنگی اداره آموزش و پرورش منطقه تا ۱۵ مرداد ۱۴۰۰ بلامانع است. گروه‌های آموزشی و تربیتی با هماهنگی دبیرخانه‌های راهبری و معاونت آموزش متوسطه در هر استان می‌توانند و حسن اجرای آن نظارت کنند.

نمرات دروس شایستگی‌های فنی، استانداردهای آموزش مهارت‌ و کارآموزی/ کارورزی به صورت «جاری» در خردادماه لحاظ و پس از اتمام ارزشیابی در کارنامه خردادماه هنرجویان ثبت می‌شود؛ در دروس پایه فنی و شایستگی‌های غیرفنی، مسؤولیت حصول اطمینان از آموزش حضوری، غیرحضوری(مجازی) از پودمان‌ها با معلمان و هنرآموزان مربوط خواهد بود.

درس کارآموزی و کارورزی شاخه فنی‌وحرفه‌ای و کاردانش متناسب با مصوبات ابلاغی از سوی مراجع ذیصلاح و شرایط فعالیت‌های مشاغل گروه ۱، ۲، ۳ و ۴ در وضعیت‌های سفید، آبی، زرد، نارنجی و قرمز با رعایت کامل شیوه‌نامه‌های بهداشتی و نظارت شورای کارآموزی شهرستان، ناحیه و منطقه به شکل زیر انجام می‌شود.

 تکلیف امتحانات پایه دوازدهم

سؤالات امتحان نهایی پایه دوازدهم بر اساس برنامه درسی و بارم‌بندی وضعیت قرمز در شرایط همه‌گیری بیماری کرونا طراحی می‌شود. البته سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی برنامه درسی پایه دوازدهم را متناسب با شرایط کرونا مشخص کرده و بر اساس آن، برنامه درسی شرایط کرونا در وضعیت قرمز، بارم‌بندی دروس و برنامه امتحانات در پایگاه اطلاع رسانی مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی به نشانی www.aee.medu.ir قابل مشاهده است.

آموزش و پرورش اعلام کرده است که امتحانات حضوری در مناطق زرد، نارنجی و قرمز با صدور مجوز ستاد ملی مقابله با کرونا و با رعایت کامل دستورالعمل های بهداشتی که متعاقبا ارسال می‌شود و نظارت مراقبین بهداشت انجام خواهد شد.

البته باید دید که ستاد کرونا در این خصوص چه واکنشی خواهد داشت و آیا با برگزاری حضوری امتحانات با هر شرایطی موافق خواهد بود؟!

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: فرارو

کلیدواژه: امتحانات دانش آموزان شرایط ارزشیابی پیشرفت تحصیلی تربیتی آموزش و پرورش پایه دوازدهم انجام می شود دانش آموزان سال تحصیلی بر اساس

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت fararu.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت « فرارو» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۱۶۷۸۱۴۶ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

آخرین روز ثبت‌نام داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری| رییسی و جهانگیری آمدند

نامه اعضای هیات علمی دانشگاه شریف به مسئولان نظام: مرادی و یونسی را آزاد کنید

دستور رئیس‌جمهور به وزارت کشور درباره مصوبه انتخاباتی شورای نگهبان

ظریف: نامزد انتخابات نمی شوم؛ دلواپسان به کسب قدرت بپردازند و بگذارند ما هم تحریم‌ها را رفع کنیم

واکنش کاربران به کری خوانی وزیر ارتباطات و سرمربی استقلال

خبر بعدی:

نوید غیبت کرونا در جلسه امتحان

فردا دوشنبه 27 اردیبهشت ماه بعد از گذشت ٨ ماه از سال تحصیلی٩٩-١٤٠٠ درهای مدارس به روی ٦٥٠ هزار دانش آموز پایه دوازدهمی و یک میلیون و ١٣٥ هزار دانش آموز پایه نهمی باز می‌شود تا آنها به صورت حضوری یکی از مهمترین آزمون‌های تحصیلی خود را برگزار کنند.

پیش از این، وزیر آموزش و پرورش در مصاحبه‌های مختلف اعلام کرده بود که به علت «حیاتی بودن امتحانات» و برای «جلوگیری از تضییع حقوق دانش‌آموزان» وزارت آموزش و پرورش مجبور است امتحانات پایه نهم و دوازدهم را حضوری برگزار کند هرچند برگزارى حضوری این  امتحانات با واکنش خانواده‌ها هم مواجه شده است. از یک ماه پیش تاکنون بسیاری از خانواده‌ها اعلام کردند که نگران سلامتی فرزندانشان هستند و ممکن است دانش‌آموزان داخل مدرسه پروتکل‌ها را رعایت نکنند.  با این حال خبرنگار«ایران» به چند مدرسه که محل برگزاری امتحانات نهایی است، سری زده تا از حال و هوای آماده سازی مدارس برای ورود دانش‌آموزان با خبر شود. یکی از این مدارس ،مدرسه پسرانه غدیر در خیابان شهید مدنی تهران است ، این مدرسه فردا، میزبان ٣٦ دانش‌آموز پسر پایه نهم است.
در کنار در اصلی مدرسه چند دانش‌آموز به همراه خانواده‌هایشان ایستاده‌اند. آنطور که  می‌گویند دانش آموزان پایه دوازدهمی هستند و آمده‌اند تا کارت امتحانات نهایی را بگیرند.
از آنها پرسیدم که چرا کارت را آنلاین دریافت نکرده‌اند؟ در جواب  گفتند: «سامانه خراب بود برای همین حضوری آمدیم.» پدر یکی از دانش آموزان هم تا فهمید خبرنگارم ، درباره برگزاری حضوری گفت: «مدیر مدرسه تلاش می‌کند تا ما خیالمان راحت باشد اما باز هم استرس داریم.وقتی ما دورکاریم چرا بچه ها باید به مدرسه بیایند.»
در مدرسه غدیر البته خبرهای دیگری هم هست. حدود ٥٠ دانش آموز، در حال برگزاری آزمون  المپیاد کشوری ریاضی هستند.
اسماعیل مؤمنی مدیر مدرسه مرا به سالن اصلی امتحانات می‌برد، او سالن بزرگ اجتماعات و راهروها را برای امتحانات نهایی دانش آموزان آماده کرده است: «امروز دانش آموزان المپیادی امتحان دارند. صندلی ها را با فاصله دو متر چیده ایم. بعد از رفتن این دانش آموزان تمام سالن ضدعفونی می‌شود. اینجا مدرسه پایه دوم متوسطه است و چون مدرسه خودمان فضای کوچکی داشت برای همین با مدرسه غدیر برای امتحانات هماهنگ کردیم. یک سالن٢٣٠ متری را برای ٣٦ دانش آموز در نظر گرفتیم فاصله صندلی‌ها بیش از دومتر است.
از تمام دانش آموزان خواستیم وسایل بهداشتی داشته باشند. هنگام ورود دانش آموز با دستگاه تب سنج وضعیت جسمی آنها را بررسی می‌کنیم. علاوه بر این گفتیم بدون ماسک و دستکش وارد مدرسه نشوند.»
او درباره  استرس این روزهای خانواده ها می گوید:«خودمان را جای اولیا می‌گذاریم و به آنها حق می‌دهیم. ما سعی کردیم پروتکل ها را رعایت کنیم تا مشکلی برای دانش آموزان بوجود نیاید. خانواده ها باید بدانند این امتحانات سرنوشت ساز است و نمی‌توانیم به صورت غیرحضوری برگزار کنیم.
دانش آموزان با ماسک امتحان می‌دهند
مدرسه موفقیان هم حوزه امتحانی دانش آموزان دختر پایه دوازدهم است. مدرسه ای تقریبا بزرگ که حوزه امتحانی ١٣٧ دانش آموز دختر رشته ریاضی و ١٣٠ دانش آموز دختر  رشته علوم انسانی است. صندلی ها در راهروهای اصلی مدرسه با فاصله ۲متر از هم چیده شده، معصومه افشاری معاون مدرسه در این باره می‌گوید: «وسایل ضدعفونی کننده را جلوی در اصلی مدرسه قرار داده ایم و چندین صندلی‌ هم در فضای باز برای دانش آموزانی که بیماری زمینه‌ای دارند گذاشته‌ایم تا این دانش آموزان در حیاط مدرسه امتحان دهند. ما تنها کاری که باید انجام دهیم چیدمان صندلی ها با فاصله دو متر است و به همه بچه‌ها گفتیم با ماسک و ضدعفونی کننده ها به مدرسه بیایند. اجازه تجمع به دانش آموزان و خانواده‌هایشان را نمی‌دهیم. خانواده ها هم باید با مدرسه همکاری کنند آنها باید بدانند که تجربه برگزاری سه امتحان را داشتیم.»
او درباره اینکه آیا آنها دانش آموزان مبتلا به کرونا دارند یا خیر؟ گفت: «هنوز خانواده ای به ما اعلام نکرده است البته وزارت آموزش و پرورش هم کد ملی دانش آموزان را از طریق وزارت بهداشت چک می‌کند. ما دانش آموز کرونایی نداریم اما چندین دانش آموز داریم که مشکل دیابت و یا کلیوی دارند که از فضای بیرون برای آنها استفاده می‌کنیم.»
برگزاری امتحان در فضای باز مدارس
محمد محسن بیگی، مدیر کل دفتر سلامت وزارت آموزش و پرورش درباره برگزاری حضوری امتحانات نهایی به خبرنگار «ایران» گفت: ما نگرانی خانواده ها را درک می‌کنیم اما مجبوریم که در این دو پایه امتحانات را حضوری برگزار کنیم. تجربه برگزارى امتحانات نهایی را در سال گذشته را داشتیم. از یک ماه پیش هم برنامه ریزی برای امتحانات را شروع کردیم. وزارت بهداشت و مجموعه کمیته های ستاد کرونا هم دراین باره کمکمان کردند. هم اکنون 6 هزار و 700  حوزه امتحانی برای دانش‌آموز پایه دوازدهم داریم فاصله دانش‌آموزان از هر طرف 2 متر پیش بینی‌شده، در بحث تهویه نیز سالن‌ها در شرایط بهتری قرار گرفته اند و در ٢٦ هزار مدرسه هم امتحانات پایه نهم را برگزار می‌کنیم. به مدارس گفتیم از فضای باز هم استفاده کنند. بویژه برای دانش آموزانی که بیماری زمینه‌ای دارند. البته کد ملی تمام دانش‌آموزان شرکت کننده در آزمون را در اختیار وزارت بهداشت قرار دادیم و ٢٤ ساعت قبل از امتحان در سامانه ماسک وضعیت آنان چک خواهد شد.

دیگر خبرها

 • مدارس البرز برای برگزاری امتحانات حضوری آماده می شود
 • تعداد پایگاه های امتحانی دوازدهمی ها به ۷ هزار پایگاه افزایش یافت
 • بعد از کش و قوس‌های فراوان؛امتحانات نهایی پایه‌های نهم و دوازدهم، حضوری شد
 • بیش از 36 هزار دانش آموز همدانی حضوری امتحان می‌دهند
 • آیین‌نامه ارزشیابی مدارک تحصیلی مدارس کشورهای خارجی تصویب شد
 • امتحانات نهایی پایه‌های نهم و دوازدهم، حضوری شد
 • امتحانات ‌نهایی پایه‌های نهم و دوازدهم در گیلان فقط حضوری برگزار می‌شود
 • اعلام شرایط ارزشیابی مدارک تحصیلی مدارس کشورهای خارجی
 • نحوه ارزشیابی مدارک تحصیلی مدارس کشورهای خارجی
 • شرایط ارزشیابی مدارک تحصیلی مدارس کشورهای خارجی اعلام شد
 • ده‌ها هزار امضا برای الغای امتحانات حضوری در «فارس‌من»؛ مرغ آموزش‌وپرورش یک‌پا داشت!/ وزیر: امتحانات حتماً حضوری است
 • تمهیدات بهداشتی آموزش وپرورش کرمان برای برگزاری امتحانات حضوری/ غربالگری دانش آموزان قبل از امتحانات
 • تعداد حوزه‌های امتحانی در استان قزوین ۴ برابر شده است/ حضور مراقبان سلامت در جلسات امتحانی
 • در مقطع ابتدایی ارزشیابی‌های پایانی به صورت کیفی و توصیفی برگزار می‌شود
 • امتحانات حضوری و نوید غیبت کرونا
 • ۳۶ هزار و ۵۰۰ دانش آموز همدانی حضوری امتحان می‌دهند
 • توضیحات معاون اداره کل آموزش و پرورش استان کرمان در خصوص نحوه برگزاری امتحانات نهایی
 • جزئیات برگزاری آزمون حضوری پایه‌های نهم و دوازدهم در اصفهان؛ تعداد حوزه‌های آزمون به ۵۰۰ رسید
 • چرا ستاد کرونا به آموزش و پرورش اجازه برگزاری حضوری برخی امتحانات را داد؟!