به گزارش خبرنگار احزاب و تشکل‌های گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، روز دوازدهم اردیبهشت بود که آذر منصوری سخنگوی جبههٔ اصلاحات ایران گفت: فهرست افرادی که توسط حداقل ۱۰ عضو مجمع عمومی جبههٔ اصلاحات ایران برای ارزیابی نامزدی ریاست‌جمهوری‌شان در جبهه اصلاحات ایران به دبیرخانهٔ مجمع پیشنهاد شده‌اند از این قرار است (به ترتیب تعداد پیشنهاددهنده):

۱- محمدجواد ظریف (۳۷ پیشنهاد)
۲- اسحاق جهانگیری (۳۵ پیشنهاد)
۳- مصطفی تاج‌زاده (۳۲ پیشنهاد)
۴- مسعود پزشکیان (۲۵ پیشنهاد)
۵- محمدرضا عارف (۲۱ پیشنهاد)
۶- محسن هاشمی (۲۰ پیشنهاد)
۷- محمد شریعتمداری (۱۹ پیشنهاد)
۸- مصطفی کواکبیان (۱۵ پیشنهاد)
۹- محمد صدر (۱۳ پیشنهاد)
۱۰- محمود صادقی (۱۲ پیشنهاد)
۱۱- شهیندخت مولاوردی (۱۱ پیشنهاد)
۱۲- زهرا شجاعی (۱۱ پیشنهاد)
۱۳- عباس آخوندی (۱۱ پیشنهاد)
۱۴- صادق خرازی (۱۰ پیشنهاد)

اعلام فهرست ۱۴ نفره جبهه اصلاحات گذشته با حاشیه‌هایی همراه شد.

نفر اول این فهرست محمدجواد ظریف است که انتشار فایل صوتی محرمانه از وی سر و صدای زیادی به پا کرد، تا جایی که حسام الدین آشنا رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک نهاد ریاست جمهوری که فایل صوتی ظریف در زیرمجموعه وی ضبط شده بود از سمت خود استعفا کرد و برخی نمایندگان مجلس هم به دنبال استیضاح ظریف در آخرین ماه‌های دولت تدبیر و امید افتاده‌اند.

البته ظریف هیچ گاه اعلام نکرده که قصد ورود به انتخابات را دارد، اما قرار گرفتن نامش به عنوان نفر اول در فهرست ۱۴ نفره جبهه اصلاحات می‌تواند نشان از تمایلش برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم باشد. ناگفته نماند فهرست ۱۴ نفره اصلاحاتی‌ها به معنای حضور حتمی آن‌ها در انتخابات نیست.

علی محمد نمازی عضو حزب کارگزاران سازندگی درباره نحوه ساز و کار اعلام فهرست ۱۴ نفره جبهه اصلاحات برای انتخابات ریاست جمهوری گفت: اصلاح طلبان باید در جبهه اصلاحات دو سوم آرا را به دست آورند و ممکن است یک نفر باقی بماند.

وی درباره احتمال ثبت نام وزیر خارجه در انتخابات گفت: من مطمئنم که محمدجواد ظریف برای انتخابات ثبت نام نخواهد کرد.

مطمئن بودن نمازی از ثبت نام نکردن ظریف در انتخابات این سوال را ایجاد می‌کند که آیا ظریف حضور نیافتن خود در انتخابات ریاست جمهوری را به اصلاح طلبان اعلام کرده است؟ که نمازی در پاسخ به این سوال بیان کرد: نه، اما ظریف به رهبر انقلاب نامه‌ای نوشت مبنی بر اینکه قصد کاندیداتوری ندارد و فقط قصد پیگیری مذاکرات برجام را دارد.

نفر اول بودن ظریف در فهرست ۱۴ نفره و بالاتر قرار گرفتن وی از اسحاق جهانگیری که در انتخابات ۹۶ کاندیدای اصلاح طلبان در انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم بود با این پرسش از نمازی همراه بود که اگر ظریف قصد نامزدی در انتخابات را ندارد پس چرا در فهرست جبهه اصلاحات نفر اول است؟ که نمازی در پاسخ گفت که اصلاح طلبان دیگر قبولش ندارند.

این پاسخ نمازی که فقط باعث افزایش ابهام نسبت به عملکرد اصلاح طلبان در ارائه فهرست ۱۴ نفره است باعث شد تا از وی بپرسیم آیا سخنان رهبر انقلاب در نکوهش اظهارات ظریف باعث شده تا اصلاح طلبان دیگر وزیر خارجه را قبول نداشته باشند؟ که نمازی در پاسخ گفت: نه. ظریف از ابتدا در جبهه اصلاحات مطرح و کاندیدای مد نظر اصلاحات بود و هیچ وقت کنار نرفت و الان هم جزو نامزد‌های احتمالی است و اگر ثبت نام کند و تائید شود نشان می‌دهد موقعیت بسیار خوبی در جبهه اصلاحات دارد، اما اگر ثبت نام نکرد و یا رد صلاحیت شد که کنار می‌رود و از لیست خارج می‌شود.

فهرست افرادی که توسط حداقل ۱۰ عضو مجمع عمومی جبهه اصلاحات ایران برای ارزیابی نامزدی ریاست جمهوری در جبهه اصلاحات به دبیرخانه مجمع پیشنهاد شده در روز‌های آتی برگزار می‌شود و طبق گفته نمازی ممکن است بعضی از این ۱۴ نفر ثبت نام نکنند. نمازی درباره ارزیابی کاندیدا‌ها در مرحله دوم تصریح کرد: این ۱۴ نفر کاندیدای احتمالی هستند و در مرحله بعد تعدادی از کاندیدا حذف و تعدادی دیگر تائید می‌شوند و باید برنامه‌های خود را ارائه دهند.

عضو حزب کارگزاران درباره حضور بانوان در فهرست ۱۴ نفره جبهه اصلاحات بیان کرد: خانم‌ها قطعا از فیلتر شورای نگهبان عبور نخواهند کرد، چون شورای نگهبان نظر تفسیری خود را اعلام کرده است. نکته جالب فهرست ۱۴ نفره جبهه اصلاحات حضور محسن هاشمی رئیس شورای شهر است. نمازی از آمادگی هاشمی برای ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری خبر می‌دهد.

هاشمی پسر که پس از درگذشت پدر با حضور در انتخابات شورای شهر به ریاست آن رسید و روز به روز در عرصه سیاست نقشش پررنگ‌تر شده با حاشیه سازی‌های خواهرش (فائزه) مبنی بر اینکه در انتخابات رای نمی‌دهد و یا طرفدار ترامپ برای فشار بیشتر بر ایران بوده، مواجه شده است. البته فرزند ارشد مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی با حاشیه‌های برادرش مهدی هم که در حال گذراندن دوره محکومیتش در زندان است مواجه بوده، اما نه به اندازه حواشی که خواهرش برایش ایجاد کرده است.

بنا بر گفته نمازی وضعیت اسحاق جهانگیری، محمد صدر و محمود صادقی برای ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری هم نامعلوم است.

وضعیت نامعلوم جهانگیری، صدر و صادقی را باید در کنار ظریف که به گفته نمازی اصلاح طلبان دیگر از وی حمایت نمی‌کنند، گذاشت. همچنین رد صلاحیت احتمالی شهیندخت مولاوردی و زهرا شجاعی به دلیل قرائت‌های مختلف از واژه رجل سیاسی و نبود اتفاق نظر بر تفسیر یکسان از آن، وضع اصلاح طلبان برای معرفی کاندیدای نهایی را سخت‌تر کرده است. البته در فهرست ۱۴ نفره افرادی مثل مصطفی تاجزاده، مسعود پزشکیان، عباس آخوندی، صادق خرازی، عباس آخوندی، محمد شریعتمداری، محمدرضا عارف و مصطفی کواکبیان نیز حضور دارند که به دست آوردن دو سوم آرای جبهه اصلاحات و تائید شدن نامزد‌های نهایی در شورای نگهبان بر سختی کار آن‌ها برای رسیدن به پاستور افزوده است.

رد صلاحیت احتمالی برخی نامزد‌های اصلاح طلب باعث شده تا زمزمه‌هایی از معرفی نامزد دقیقه نودی از طرف برخی اصلاح طلبان به گوش برسد. حسین مرعشی سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی از اصلاح طلبانی است که حرف از نامزد دقیقه نودی زده است، اما نام آن را اعلام نکرده است.

نمازی درباره حضور نامزد دقیقه نودی اصلاح طلبان در انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: جبهه اصلاح طلبان تا کنون اعلام کرده است که کاندیدای نیابتی نخواهیم داشت و اگر بر آن موضع مصمم باشد و نتواند از آن ۱۴ نفر کسی را انتخاب کند بعید است به سراغ کاندیدای نیابتی برود.

نمازی افزود: من با کاندیدای نیابتی مخالفم و حتی معتقدم اصلاح طلبان در این دوره کاندیدا معرفی نکنند بهتر است و بگذارند اداره کشور یکپارچه شود و تقصیر‌ها گردن این و آن نیفتد.

اظهارات نمازی نشان از شکنندگی اوضاع اصلاح طلبان در انتخابات دارد. شخصی مثل ظریف حمایت گروهی از اصلاح طلبان را از دست داده و وضعیت ثبت نام جهانگیری هم نامشخص است و در کنار آن معلوم نیست اصلاح طلبان بر سر حمایت از محمدرضا عارف به توافق برسند. بنابراین یا باید منتظر کاندیدای دقیقه نودی اصلاح طلبان باشیم و یا منتظر بمانیم که کدام یک از این ۱۴ نفر می‌تواند در صحنه انتخابات حاضر شود.

انتهای پیام/

محمد امیرحسینی

 

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: باشگاه خبرنگاران

کلیدواژه: انتخابات ریاست جمهوری انتخابات 1400 انتخابات ریاست جمهوری فهرست ۱۴ نفره جبهه اصلاحات اصلاح طلبان اصلاحات ایران دقیقه نودی ثبت نام نفر اول

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.yjc.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «باشگاه خبرنگاران» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۱۸۲۲۲۸۱ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

انتقاد روحانی از ۷ نامزد ریاست‌جمهوری

مهرعلیزاده انصراف داد

بازی اصولگرایان در انتخابات ریاست‌جمهوری؛ شگفتی در راه است؟

واکنش روحانی به ادعاهای رئیسی و یارانش

سخت‌ترین و آسان‌ترین قرعه تیم ملی/ فرمول صعود ایران به جام جهانی

خبر بعدی:

عارف: منویات مردم باید از طریق صندوق‌ های رأی دنبال شود

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، محمدرضا عارف عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام صبح امروز (جمعه ۲۸ خردادماه) در حسینیه جماران پس از انداختن رأی خود در صندوق آرا در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: نظام ما، نظام جمهوری اسلامی است و بُعد جمهوریت نظام یعنی حضور مردم در انتخابات و انتخابات هم با صندوق رای محقق می شود.

وی افزود: حضور مردم در سنوات گذشته علی رغم مشکلات، مسائل و گله‌ها همواره وجود داشته و در این دوره گله‌های مردم جدی‌تر از گذشته است و نگرانی که حداقل بخشی از نخبگان جامعه داشته اند احساس می‌شد که برخی از عوامل و نهادهای مسئول علاقه‌مند هستند که نظام و جمهوریت را به سمت یکدست شدن جلو ببرند که امیدواریم با حضور جدی مردم همچون انتخابات گذشته، حرف آخر را بزنند و منتخبین آنها در راستای قانون اساسی و منویات امام (ره) و آرمان‌هایی که دغدغه انقلاب بوده در جهت رفع مشکلات مردم گام بردارند.

رییس شورای عالی سیاستگذاری اصلاحات گفت: مردم صاحب انقلاب هستند و منویات مردم باید در چهارچوب قانون اساسی و از طریق صندوق های رای اجرایی شود. این بار بخش هایی از مردم بیش از گذشته از نهادهای نظارتی و اجرایی گله داشتند و احساس می‌شد بخش هایی از جامعه نمایندگان خود را در پای صندوق رای نمی‌بینند.

عارف تاکید کرد: مشکلات و مسائل در فضای بعد از انتخابات به طور جدی مورد بررسی قرار بگیرد و پرونده این قبیل گلایه ها و شکایت ها بسته شود و مردم با آرامش و نگاه مثبت‌تری پای صندوق های رای حاضر شوند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، در پاسخ به این پرسش که برخی از اصلاح طلبان تاکید دارند که پای صندوق رای حضور نمی‌یابند، گفت: چرا موضوع را جناحی می‌کنید؟ اصلاح طلبان و اصولگرایان به عنوان دو جریان اصلی دغدغه مردم و نظام دارند. طبیعتا بخش هایی از جامعه از طرف خود نمایندگانی را نمی‌بینند. 

وی افزود: مثلا در جریان انتخابات ریاست جمهوری علی رغم معرفی ۹ چهره از سوی نهاد اجماع‌ساز اصلاح طلبان هیچ یک از آنان تایید صلاحیت نشدند؛ بنابراین در این شرایط نمی توان انتظار حضور حداکثری داشت. اما علی رغم این شرایط توصیه جریان اصلاحات به همه مردم حضور حداکثری بوده است و امیدواریم امروز مردم نشان دهند علیرغم گله ها حضور می یابند.

عارف در مورد عملکرد شورای نگهبان تصریح کرد: ما از نهادهای نظارتی به ویژه شورای نگهبان گله داریم و اتفاقاتی که افتاد مسبوق به سابقه بوده است. امیدواریم با تذکراتی که داده شده و تذکرات مقام معظم رهبری که امیدواریم برای آخرین بار باشد، نهادهای نظارتی مُر قانون را عمل کنند و جای مردم تصمیم‌گیری نکنند و اجازه دهند افرادی که شرایط حداقلی را دارند خود را در معرض رای بگذارند و مردم تصمیم نهایی را بگیرند که این بُعد جمهوریت نظام را تقویت می کند و تقویت این بُعد یعنی حل همه مشکلات داخلی و خارجی.

پربیننده ترین نشست خبری دختر شهید سلیمانی +تصاویر محسن هاشمی بستری شد +عکس من تا آخر ایستاده ام / نخبگان و سیاسیون مرا تنها گذاشته اند تاثیر انصراف کاندیداهای اصولگرا بر نتیجه انتخابات ریاست جمهوری زاکانی به نفع رییسی کناره گیری کرد

دیگر خبرها

 • خبر خوش برای هواداران استقلال ؛ بازگشت آقای ستاره به تمرینات آبی ها + سند
 • گزارش تمرین استقلال؛ حضور عارف غلامی در تمرین آبی ها
 • گزارش تمرین استقلال / عارف غلامی به تمرین اضافه شد
 • هدف حمله گل‌محمدی، دیاباته بود؟
 • رمزگشایی از کنایه یحیی علیه فرهاد مجیدی/ گل محمدی دیاباته را نشانه گرفت؟
 • گل محمدی، دیاباته را نشانه گرفت؟
 • عارف در حسينيه جماران آراي خود را به صندوق انداخت/ مشارکت حداکثري مردم، انتخابي آگاهانه را رقم مي‌زند
 • آخرین خبر از دلیل تاخیر در بازگشت دیاباته به استقلال
 • دیاباته هنوز به تهران نیامده است
 • آرزوی سیاسی عارف بعد از رأی دادن /گلایه یونسی از شورای نگهبان /توصیه آملی لاریجانی به مردم: با صندوق رأی قهر نکنید
 • مردم علی‌رغم گلایه ها، حضورشان را نشان دهند
 • عارف: نمی‌توان انتظار حضور حداکثری داشت
 • عارف بعد از رای دادن: از شورای نگهبان گله داریم/ برخی علاقه مند هستند نظام و جمهوریت را به سمت یکدستی ببرند
 • عارف: مردم علی‌رغم گلایه ها، حضورشان را نشان دهند
 • واقعا از نهادهای نظارتی گله داریم
 • عارف: توصیه جریان اصلاحات به همه مردم حضور حداکثری است
 • عارف: انتخابات با صندوق رای تعریف می‌شود
 • دو مدافع جدید مدنظر یحیی برای جایگزین کنعانی زادگان/ اگر شجاع خلیل زاده نیاید
 • توئیت عارف درباره انتخابات ریاست جمهوری
دیگران می‌خوانند: