نماینده جنبش حماس در ایران با اشاره به عادی‌سازی روابط کشورهای عربی با اسرائیل گفت: برخی کشورهای منطقه از پشت به ما خنجر زدند. - اخبار فرهنگی -

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از روابط عمومی فرهنگسرای رسانه کنفرانس بین‌المللی «تأثیر راهبرد روز جهانی قدس بر زمینه‌سازی‌های فروپاشی اسرائیل» همزمان با روز جهانی قدس به‌صورت مجازی و با حضور جمع بزرگی از نخبگان، چهره‌های سیاسی و فرهنگی از دو کشور ایران و سوریه برگزار شد.

در این برنامه که با ابتکار فرهنگسرای رسانه و رایزنی فرهنگی ایران در سوریه برپا شد، شاخصه‌های فروپاشی اسرائیل از منظر نخبگان ایرانی، فلسطینی و جهان عرب در قالب وبینار مورد بررسی قرار گرفت.

در این کنفرانس تخصصی، چهره‌های نام‌آشنای محور مقاومت از جمله ناصر ابوشریف نماینده جنبش جهاد اسلامی فلسطین در تهران، خالد القدومی نماینده جنبش حماس فلسطین در تهران، سیدحمیدرضا عصمتی رایزن فرهنگی ایران در سوریه، امیر موسوی دیپلمات سابق جمهوری اسلامی ایران، سید عبدالله صفی‌الدین، نماینده حزب‌الله لبنان در تهران، صلاح فحص، نماینده جنبش امل لبنان در تهران، خلف الجراد تحلیلگر و پژوهشگر عضو انجمن علوم سیاسی عرب، جورج جبور سفیر سابق سوریه در سازمان ملل متحد، ترکی الحسن سفیر سابق سوریه و... سخنرانی کردند.

جبهه مقاومت تنها گزینه‌ای است که می‌تواند سرزمین‌های فلسطینی‌ها را آزاد کند

صلاح فحص نماینده جنبش امل لبنان در تهران در این نشست با تأکید بر اهمیت موضوع قدس در جهان اسلام گفت: امام خمینی با نامگذاری روز قدس تلاش کرد تا قدس نه تنها در ذهن مردم مسلمان بلکه در ذهن تمام ملت‌های جهان بماند چرا که این مکان مقدس برای همه ادیان است. امروز می‌بینیم که مردم جهان در روز قدس با حضور در خیابان‌ها آرا و نظرات خود را بیان کرده و از آرمان قدس حمایت می‌کنند.

وی اضافه کرد: خط مقاومت ثابت کرده است که تنها گزینه‌ای است که می‌تواند سرزمین‌های فلسطینی‌ها را آزاد و این خاک را از لوث وجود دشمنان پاک کند. باید دقت داشت که روز قدس فقط یک روز نیست بلکه دائما در ذهن و فرهنگ مردم ما حضور دارد و به ما و فرزندان ما یادآوری می‌کند که اسرائیل دشمن دائمی ما است. نام‌گذاری روز قدس باعث شده است که هرگز فلسطین و آرمان قدس را فراموش نکنیم و اگر هم تا امروز فراموش نشده است به خاطر تدبیری است که امام خمینی درباره این موضوع داشتند.

گزارشی از یک دیدار متفاوت در آستانه روز قدس/ کودکان ایرانی و سوری روبه‌روی هم نشستند+ فیلم

مشکل دموکراسی، معضلی که اسرائیل را از درون تهدید می‌کند

جرج جبور، سفیر سابق سوریه در سازمان ملل متحد با اشاره به چالش‌های رژیم صهیونیستی گفت: باید به روح رهبرانی که قدرت امروز را برای جبهه مقاومت رقم زدند درود فرستاد، چرا که به‌ واسطه مجاهدت‌های آنها امروز برخلاف گذشته قادر به دفاع از خود و حتی حقوق دیگر ملت‌ها هستیم، در واقع امروز به واسطه رهبران بزرگ‌مان از آیت الله خامنه‌ای گرفته تا حافظ اسد قوی‌تر از هر زمانی هستیم.

وی همچنین با درود بر روح امام خمینی، او را از رهبران بزرگ جهان برشمرد که اقدامات او توانست به تقویت ملت‌های آزاده جهان در عرصه مقابله با استکبار و استعمار کمک کند‌.

جورج جبور در ادامه به چالش‌های داخلی رژیم غاصب صهیونیستی اشاره کرد و گفت: مشکلات دموکراسی و ... این رژیم را از درون تهدید می‌کند. امروز رژیم صهیونیستی با چالش‌های زیادی در زمینه مسائل داخلی روبه‌رو است که تمام آنها ناشی از شکاف‌های عمیق سیاسی و اجتماعی این رژیم نامشروع است. رژیم صهیونیستی امروز حتی در درون مرزهای غیرقانونی خود که به زور آنها را اشغال کرده از مشروعیت برخوردار نیست و حتی صهیونیست‌ها نیز علیه آن دست به اعتراض می‌زنند.

وی ادامه داد: اگر کشورهای آزادی‌خواه جهان و مدافعان آزادی فلسطین با هم متحد شوند، قطعاً با بهره‌برداری از شکاف‌ها و چالش‌های درونی رژیم صهیونیستی می‌توان این غده سرطانی غرب آسیا را از بین برد.

سفیر سابق سوریه در سازمان ملل متحد همچنین تصریح کرد: تشکیل جبهه مقاومت تجربه‌ای موفق در عرصه دفاع از استقلال و آزادی ملت‌های مسلمان بود و طبعاً با بهره‌برداری مؤثر از این تجربه می‌توان جبهه جهانی آزادسازی فلسطین را شکل داد.

نماهنگ 3 زبانه «قدس ضربان قلب ماست» منتشر شد

پیروزی انقلاب اسلامی، طراحی غربی‌ها برای عادی‌سازی روابط را برهم زد

امیر موسوی، دیپلمات سابق جمهوری اسلامی و مدیر مرکز مطالعات استراتژیک در تهران در بخش دیگری از این جلسه گفت: در ابتدا باید از فرهنگسرای رسانه و سفارت ایران در سوریه تشکر کنم که برای برگزاری چنین کنفرانس مهمی اقدام کردند.

او با اشاره به عادی‌سازی روابط کشورهای عربی با اسرائیل گفت: کلامم را با موضوع مهم معاهده کمپ دیوید آغاز می‌کنم. این اقدام، آغاز عادی‌سازی روابط کشورهای عربی با اسرائیل بود اما پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، این طراحی غربی‌ها را برهم زد و باعث شد که نوعی بیداری اسلامی در منطقه ایجاد شود.

وی اضافه کرد: معتقدم که نامگذاری روز قدس توسط امام خمینی باعث شد که قضیه فلسطین به طور کامل برای مردم جهان مشخص شود. در واقع نامگذاری این روز در ماه مبارک رمضان، ملت‌های اسلامی را وارد رویارویی فلسطینی‌ها با دشمن صهونیستی کرد. متأسفانه کسانی که با رژیم صهیونیستی عادی‌سازی کرده‌اند، در واقع جای جلاد و قربانی را عوض کرده‌اند. روز قدس باعث شد تا ما قضیه فلسطین را هیچ وقت فراموش نکنیم.

مدیر مرکز مطالعات استراتژیک در تهران با اشاره به عادی‌سازی روابط کشورهای عربی با اسرائیل در ماه‌های اخیر گفت: تعجب می‌کنم که قطار عادی‌سازی روابط با اسرائیل سرعت گرفته است، اما باید اعلام کنم که همه این تلاش‌ها با شکست روبه‌رو خواهد شد چرا که ملت‌های منطقه بیدار شده‌اند.

وی در پایان صحبت‌های خود گفت: در پایان یاد می‌کنم از امام موسی صدر و همه شهدایی که جانشان را در راه فلسطین و آرمان قدس تقدیم کردند. جا دارد از دولت سوریه که در صف اول مقابله با رژیم صهیونیستی و حمایت از مردم فلسطین ایستاده است و به نوعی رابط بین ایران، لبنان، عراق و فلسطین است، تشکر کنم.

ملت‌های آزاده جهان از بی‌ثباتی اسرائیل استفاده کنند

ترکی الحسن دیپلمات و سفیر سابق سوریه با اشاره به اهمیت روز قدس و ابعاد جهانی آن، این روز را فرصتی برای اتحاد ملت‌های آزاده جهان معرفی کرد و اظهار داشت: با بزرگداشت روز قدس می‌توان افکار عمومی جهان را نسبت به جنایت‌ها و اقدامات غیرقانونی و نامشروع رژیم صهیونیستی در قبال ملت فلسطین آگاه کرد.

وی افزود: رژیم صهیونیستی در طول عمر نامشروع خود کلکسیونی از جرایم و جنایت‌های مختلف را علیه ملت فلسطین و دیگر کشورهای منطقه خصوصاً سوریه مرتکب شده است که افکار عمومی منطقه و جهان نسبت به بخش عمده‌ای از آنها بی‌اطلاع است.  طبیعتاً با بهره‌برداری مؤثر از روز قدس می‌توان تمام این جنایت‌ها و اقدامات نامشروع را فهرست‌وار در معرض دید ملت‌های جهان قرار داد.

ترکی الحسن در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: امروز رژیم صهیونیستی در شرایط بی‌ثباتی قرار گرفته است که این بی‌ثباتی ناشی از افزایش شکاف‌های عمیق سیاسی، اجتماعی و فرهنگی این رژیم است. طبیعتاً اگر ملت‌های آزاده جهان بتوانند از این فرصت استفاده کنند و این شکاف‌ها را عمیق‌تر کنند. طبیعتاً رژیم صهیونیستی بسیار سریع به پایان راه خود خواهد رسید.

وی افزود: افکارسنجی‌های معتبر جهان نشان می‌دهد که سطح انزجار ملت‌های جهان از اقدامات نامشروع رژیم صهیونیستی در حال افزایش است، حتی در ایالات متحده آمریکا که به صورت تاریخی و سنتی حامی این رژیم محسوب می‌شود نیز نسل جدید این کشور دارای نگاهی منفی به رژیم صهیونیستی هستند، از این رو باید از فرصت به وجود آمده استفاده کرد و رژیم صهیونیستی را بیش از هر زمانی در منظر افکار عمومی جهان منزوی کرد تا دیگر قادر نباشد با فریب افکار عمومی برای خود در سطح جهان سرمایه اجتماعی خلق کند.

این دیپلمات سوری تصریح کرد: ملت‌های عضو جبهه مقاومت خصوصاً سوریه و ایران نقشی کلیدی و تاریخی در مقابله با رژیم صهیونیستی و آزادسازی فلسطین دارند.

برخی کشورهای منطقه از پشت به ما خنجر زدند!

خالد القدومی نماینده حماس در تهران آخرین سخنران این جلسه بود. او در ابتدا گفت: از برگزارکنندگان این برنامه تشکر می‌کنم و امیدوارم طاعات و عبادات همه شما قبول باشد. از اینکه این برنامه توسط دو پایتخت مقاومت یعنی دمشق و تهران برگزار می‌شود، خوشحالم.

وی با اشاره به اقدام راهبردی امام خمینی در نامگذاری روز قدس گفت: معتقدم که امام خمینی و همکاران او در برابر چالشی بزرگ قرار داشتند چرا که ایشان یک عالم دینی بودند و باید حکومت اسلامی تشکیل می‌دادند که به مسائل مبتلابه اسلام بپردازند، در حالی که انقلاب اسلامی نوپا بود. به نظرم واقعاً چالش بزرگی بوده است. در این شرایط می‌بینیم که امام خمینی تصمیمی بزرگ می‌گیرد و سفارت اسرائیل را به سفارت فلسطین تبدیل می‌کند و روزی را به نام روز قدس نامگذاری می‌کند. این کار بسیار بزرگ است. این کار امام در حالی بود که این دولت نوپا می‌توانست به سمت شرق آسیا برود اما امام به سمت منطقه آمد.

القدومی تأکید کرد: امام خمینی با نامگذاری روز قدس پروژه‌ای واحد برای همه مسلمانان در موضوع فلسطین و آرمان قدس طراحی کرد.

نماینده حماس در تهران با اشاره به آخرین تحولات در فلسطین گفت: می‌خواهم کمی درباره تحولات فلسطین صحبت کنم. به صورت مختصر باید بگویم که جوانان فلسطینی امروز در برابر شهرک‌نشینان پشتیبانی شده از سوی پلیس اسرائیل ایستادگی کردند. این جوانان و این قهرمانان از روز قدس الهام گرفته‌اند. اینها هستند که وضعیت بسیار مهمی را برای فلسطین در برابر اسرائیلی‌ها درست کرده‌ و جلوی عادی‌سازی روابط را گرفته‌اند. عملیات جدیدی که در منطقه ما صورت گرفت، نتیجه تلاش همین جوانان فلسطینی است که امروز بیدار شده‌اند. این قهرمانان با اراده و ایمان به پادگان اسرائیلی‌ها حمله کردند.

وی بیان داشت: ای مردم مسلمان، ما ارتش شما را نمی‌خواهیم. ما به اندازه کافی جوانان قهرمان داریم. متأسفانه برخی از کشورهای منطقه از پشت به ما خنجر زدند. ما به اندازه کافی قهرمان داریم. دقت کنید که پروژه مقاومت، پروژه مقدسی است که با خون شهدا آبیاری شده است.

القدومی در پایان صحبت‌های خود گفت: حرف آخر اینکه تنها راه ما مقاومت است؛ خیلی‌ها می‌گویند که شما عاطفی هستید اما ما برای مقاومت کردن دلیل داریم که نمونه آن را در خروج اسرائیل از جنوب لبنان می‌بینید. شکست سال 2006، شکست در جنگ 33 روزه و 22 روزه، شکست در جنگ 8 روزه و 51 روزه دلایل ما برای موفقیت مقاومت است. به قول امام خمینی ما می‌توانیم و مقاومت خواهد توانست که با اراده و ایمان حقوق فلسطینی‌ها را بار دیگر طلب کند. به شما می‌گویم که رژیم صهیونیستی نابودشدنی است و ما قادریم که آنها را شکست بدهیم و جوانان ما پیروز خواهند شد.

انتهای پیام/

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: تسنیم

کلیدواژه: عادی سازی روابط اعراب و اسرائیل رژیم صهیونیستی اسرائیل جبهه مقاومت اسلامی اخبار فلسطین رژیم صهیونیستی اسرائیل جبهه مقاومت اسلامی اخبار فلسطین عادی سازی روابط کشورهای عربی با اسرائیل کشورهای منطقه از پشت ملت های آزاده جهان رژیم صهیونیستی نامگذاری روز قدس سفیر سابق سوریه نماینده جنبش جبهه مقاومت افکار عمومی فلسطینی ها امام خمینی آرمان قدس خنجر زدند شکاف ها باعث شد ملت ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.tasnimnews.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «تسنیم» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۱۸۲۳۹۷۱ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

نامه مطهری به رئیسی: به دنبال رفع تحریم و پیوستن به FATF باشید| از قربانیان آبان دلجویی و به آزادی‌های اساسی ملت توجه کنید

اصولگرایان و حاکمیت یکدست؛ حالا چه خواهد شد؟

پیش‌بینی آرای نامزدهای ریاست‌جمهوری پس از موج انصراف‌ها

نتایج غیررسمی انتخابات ریاست‌جمهوری؛ مشارکت بالای ۵۰ درصد| پیشتازی رئیسی

نرخ تورم ایران در بالاترین نقطه ۲۶ سال گذشته

خبر بعدی:

دبیرکل سازمان ملل: حملات شهرک نشینان به محله شیخ جراح نگران کننده است

به گزارش امروز (چهارشنبه) پایگاه خبری «الخلیج الجدید» سخنگوی دبیرکل این سازمان «استفان دوجاریک» طی یک کنفرانس مطبوعاتی در مقر سازمان ملل در نیویورک گفت: ما از تحولات اخیر مطلع هستیم و صحنه های خشونت در محله شیخ جراح نگرانی ما را افزایش می دهد.

وی افزود: برای رهبران سیاسی و مذهبی مقاومت مهم است که با خشونت، تحریک و سخنان خصمانه مقابله کنند.

دیروز یکی از اعضای کنست از حزب راست گرای "صهیونیسم دینی" تحت حمایت نیروهای اشغالگر اسرائیلی  به محله شیخ جراح در قدس حمله کرد.

وی با همراهی گروهی از شهرک نشینان انجمن های "نخلات شمعون" و "عطیرات کهانیم" به محله شیخ جراح در قدس حمله و به خانه عده ای از فلسطینیان وارد شدند و به دنبال آن تعدادی از فلسطینیان در درگیری  با نیروهای اشغالگر زخمی شدند.

هلال احمر فلسطین در قدس اعلام کرد که در این درگیری ۲۰ نفر از جمله ۱۶ نفر با گاز فلفل ، ۲ نفر  با گلوله های فلزی با روکش لاستیک و ۲ نفر دیگر با ضرب و شتم مصدوم شدند.

نظامیان اشغالگر صهیونیست ۲۰ اردیبهشت حملات و تجاوزهای وحشیانه علیه باریکه غزه و فلسطینی‌ها را آغاز کردند که بر اثر آن، ۲۶۲ تن از جمله ده ها کودک، زن و سالمند شهید و یک هزار و ۷۱۹ نفر زخمی شدند. 

اقدام های رژیم صهیونیستی برای تخریب و اشغال محله «شیخ جراح» در بخش خاوری قدس اشغال شده، موجب آغاز دور جدیدی از درگیری‌ها در سرزمین‌های اشغالی و ادامه این درگیری‌ها منجر به اعتراضات جهانی به جنایات صهیونیست‌ها شد. مقاومت فلسطین نیز در پاسخ به تجاوزهای صهیونیست‌ها و حملات به غزه، اقدام به موشک‌باران سرزمین‌های اشغالی کرد. 

کابینه رژیم صهیونیستی پس از ۱۲ روز ناتوانی در متوقف کردن حملات موشکی گروه‌های مقاومت در غزه و ناتوانی در رسیدن به اهداف خود، روز ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ پس از یک نشست سه ساعته به آتش بس تن داد. 

برچسب‌ها قدس رژیم صهیونیستی آنتونیو گوترش

دیگر خبرها

 • پیروزی مجدد اسیر فلسطینی اعتصاب غذا کرده در زندان رژیم صهیونیستی
 • هشدار دبیرکل اتحادیه عرب درباره انفجار دوباره اوضاع در فلسطین
 • هشدار حماس به تل آویو درباره تداوم حملات علیه محله الشیخ‌جراح
 • هنيه مقاومت را کوتاه‌ترين راه براي احقاق حقوق فلسطينيان دانست
 • حماس: مقابل اشغالگران متحد می‌مانیم
 • وزارت خارجه کره شمالی: تل آویو نابودگر صلح در منطقه است
 • فرصت نه چندان طولانی مقاومت فلسطین به میانجیگران پیش از تشدید تنش با رژیم صهیونیستی
 • احتمال بالای درگیری مجدد مقاومت فلسطین و رژیم اشغالگر صهیونیستی در غزه/ مسدود شدن چندین وب‌سایت نزدیک به محور مقاومت از سوی واشنگتن/ احتمال تغییر طرح عقب‌نشینی نیروهای آمریکا از افغانستان
 • جهاد اسلامی فلسطین: همچنان به شکست محاصره متعهد هستیم
 • تلاش‌های دشمن برهم زدن پیروزی مقاومت، راه به جایی نمی‌برد
 • مقاومت فلسطین بر مقابله با تجاوزهای رژیم صهیونیستی تاکید کرد
 • رژه نظامی سرایا القدس به مناسبت پیروزی مقاومت در نبرد اخیر غزه
 • مقاومت فلسطین: برای رفع محاصره غزه دست بسته نخواهیم نشست
 • شواهد حاکی از احتمال بالای درگیری مجدد مقاومت و رژیم صهیونیستی است
 • یورش نیرو‌های اسرائیلی به محله شیخ جراح
 • از سرگیری حملات رژیم صهیونیستی به محله الشیخ جراح
 • درخواست گروه‌های فلسطینی برای تشدید مقاومت در برابر اسرائیل
 • گروه‌های مقاومت: باید اقدامات تحریک آمیز رژیم صهیونیستی در قدس متوقف شود
 • گروه‌های مقاومت: باید اقدامات تحریک آمیز در قدس متوقف شود
دیگران می‌خوانند: