رویداد۲۴ هرچه به زمان ثبت نام کاندیدا‌ها در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ نزدیک می‌شویم، تب و تاب احزاب برای معرفی کاندیدا‌های نهایی بیشتر می‌شود. اصلاح طلبان تاکنون به صورت رسمی کاندیدای نهایی خود را معرفی نکرده‌اند اما ظاهرا افرادی همچون اسحاق جهانگیری یا محمدرضا عارف به عنوان گزینه اصلی معرفی شود.

اسحاق جهانگیری در این مدت یکبار در کلاب هاوس حاضر شد و اعلام کرد اگر بر سر او به اجماع برسند، او کاندیدا خواهد شد.

جهانگیری پدیده انتخاباتی سال ۹۶ بود؛ معاون اولی که در قامت کاندیدای پوششی حسن روحانی وارد رقابت شد و در مناظره‌ها خوش درخشید. جهانگیری در آن زمان آنقدر با صراحت سخن گفت که بسیاری دلشان می‌خواست در لحظه آخر حسن روحانی به نفع او کنار بکشد. اما شرایط جهانگیری آن روز با اکنون تفاوت بسیار دارد؛ چه آنکه دو موضوع «دلار جهانگیری» و «پرونده برادرش» در همین سال‌ها اتفاق افتاد و در جایگاه او تاثیر زیادی گذاشت. با این حال اصلاح طلبان همچنان معتقدند می‌توانند از ظرفیت‌های اسحاق جهانگیری استفاده کنند. اما سوال مهم این است که شرایط جهانگیری برای ورود به انتخابات چگونه است؟

رویداد‌۲۴ ظرفیت جهانگیری را در محورهای «قابلیت اجماع»، «رای‌آوری»، «شناخت سیاست خارجی»، «اقتصاد» «و ارتباط با حاکمیت» را بررسی کرده است. 

بیشتر بخوانید: شروع بی‌رمق آقای معاون اول در انتخابات ۱۴۰۰ / پیام انتخاباتی اسحاق جهانگیری چه بود؟

اسحاق جهانگیری و فاکتور اجماع

علی صوفی وزیر دولت خاتمی درباره وضعیت اجماع اصلاح طلبان روی اسحاق جهانگیری به رویداد‌۲۴ گفته «شرایط اجماع را جبهه اصلاحات ایران که متشکل از احزاب اصلاح طلب است تعیین می‌کنند، بنابراین هنوز مشخص نیست که جبهه اصلاحات ایران چه ارزیابی در خصوص کاندیدا‌ها خواهد داشت و چه نتیجه‌ای به همراه خواهد داشت. نه تنها در رابطه با آقای جهانگیری بلکه در رابطه با همه کاندیدا‌ها شرایط همین است.

محمدعلی نمازی عضو حزب کارگزارن و فعال سیاسی نیز به رویداد‌۲۴ گفته از لحاظ رزومه و شرایط لازم برای عهده دار شدن مسئولیت ریاست جمهوری، در بین همه کاندیدا‌های احتمالی که مطرح هستند، هیچ یک روزمه آقای جهانگیری را ندارند. او کار خود را از فرمانداری شروع و بعد از آن استانداری و بعد وزارت و معاون اولی را در کارنامه خود داشتند و به نوعی همه مسئولیت‌های اجرایی را عهده‌دار بوده‌اند.

او گفته احزاب نظر مساعدی روی جهانگیری دارند و آن‌هایی که روی او نظر مساعدی ندارند معتقدند جهانگیری دور دوم را با دولت روحانی ادامه داد در حالی که براساس گفته‌های خود جهانگیری اختیاری در دولت نداشته است و از همین با توجه به همراهی جهانگیری با دولت در دور دوم، میزان رای آوری او کمتر شده است.

میزان رای جهانگیری در انتخابات ۱۴۰۰ چقدر است؟

محمدجواد حق شناس درباره احتمال رای‌آوری اسحاق جهانگیری در انتخابات ۱۴۰۰ به رویداد‌۲۴ گفت: بر اساس نظرسنجی‌های موجود، به نظر می‌رسد که آقای جهانگیری در این خصوص باید تلاش بسیاری داشته باشد تا بتواند آرا مخاطبان و رای دهندگان را به سمت خود جذب کند. به نظر می‌رسد اگر آقای جهانگیری بعد از حضور در فضای انتخاباتی سال ۹۶ که سرمایه اجتماعی خوبی را هم برای خود جمع کرده بودند، باید از دولت فاصله می‌گرفتند، اما به مرور در دوره دوم دولت روحانی و خصوصا عملکرد حلقه نزدیکان روحانی متشکل از واعظی و نوبخت و کاهش نقش او در دولت که به گفته خودشان اختیار تغییر منشی دفترشان را هم ندارند. ماندن در جایگاه و نقش معاون اولی دیگر کاربردی برای او نداشت و همین باعث ریزش آرای او در افکار عمومی شد.

نمازی معتقد است شرایط برای رای آوری جهانگیری در جامعه سخت باشد زیرا مهمترین مانع رای آوری او را هم همکاری در دولت دوم روحانی است. او باید به نشانه اعتراض از دولت خارج می‌شد، اما ماند و از عملکرد دولت دفاع کرد. خصوصا اینکه مسئولیت ارز ۴۲۰۰ تومنی هم به دوش جهانگیری افتاد. بحث برادرش هم روی رای آوری آقای جهانگیری تاثیر دارد.

ارتباط جهانگیری با حاکمیت چقدر است؟

حق شناس با تاکید براینکه جهانگیری در بحث ارتباط با حاکمیت وضعیت مطلوبی دارد، گفت: در میان مجموعه اصلاح‌طلبان، به نظر می‌رسد جهانگیری از کانال ارتباطی خوبی برخوردار است.

صوفی عضو حزب اتحاد ملت، با بیان اینکه جهانگیری اکنون عضوی از حاکمیت است، تصریح کرد: او از این نظر مشکلی ندارد و ارتباط خوبی هم با رهبری و حاکمیت دارند. اکنون معاون اول رئیس جمهور و عضوی از حاکمیت است.

نمازی گفته جهانگیری عملکرد خوبی داشته است، ضمن اینکه برخی مواقع از حاکمیت هم انتقاداتی داشته اما ارتباط خوبی با رهبری دارد.

شناخت جهانگیری از سیاست خارجی چقدر است؟

حق شناس با بیان اینکه جهانگیری در بحث سیاست خارجی مشکلی ندارد، گفت: ایشان اگر بخواهد در جایگاه ریاست جمهوری افکار عمومی را با خود همراه کند، می‌تواند در این بخش روی همکاری و همراهی آقای ظریف در نقش وزیر خارجه خود حساب کند. اما صوفی معتقد است که اسحاق جهانگیری تجربه مستقیمی در سیاست خارجی ندارد.

نمازی نیز بر این باور است که جهانگیری حامی تنش‌زدایی در سیاست خارجی است و معاون اولی او در گسترش و شناخت سیاست خارجی بی‌تاثیر نبوده است و در این رابطه جز آقای ظریف، از سایر گزینه‌های مطرح احتمالی دست پُر‌تری دارند.

جهانگیری سیاست داخلی را میشناسد؟

حق شناس معتقد است جهانگیری در بحث سیاست داخلی نسبت به روحانی رویکرد مناسب‌تری را دارد زیرا هم در استانداری سابقه کار داشته و هم در جهاد سازندگی فعالیت داشته و به نظر می‌رسد اطلاعات و تسلط او در مسائل داخلی در مقایسه با آقای روحانی، نمره بالاتری دارد.

نمازی با بیان اینکه جهانگیری در موضوع سیاست داخلی شرایط بسیار خوبی دارد و شناخت خوبی هم نسبت به احزاب و جریان‌ها دارد، گفت: او شم مدیریتی خوبی هم دارد. در زمانی که او استاندار و وزیر بودند، رابطه بسیار خوبی با مجلس هم داشتند.

اقتصاد، نقطه قوت اسحاق جهانگیری است؟

حق شناس با اشاره به اینکه نقطه قوت اسحاق جهانگیری بحث اقتصاد است، گفت: حضور در موقعیت وزارت صنایع و معادن به عنوان فردی است که فهم و درک درستی از اقتصاد دارد و این بخش می‌تواند نقطه قوت او باشد.

محمدعلی نمازی نیز گفته او در این موضوع چه زمانی که نماینده بوده، چه زمانی که وزارت صنایع و معادن بوده و چه زمانی که معاون اول بوده، توانسته عملکرد خوبی داشته باشد. او در این ۸ سال امور اقتصادی را تا حد زیادی به عهده داشته و درگیر این موضوع بوده است.

لینک کوتاه: کپی در کلیپ بورد کپی لینک خبر های مرتبط

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: رویداد24

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.rouydad24.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «رویداد24» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۱۸۳۲۵۸۶ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

ستاد ملی مقابله با کرونا: رئیسی ۴۰۰۰ نفر را با اتوبوس از ۲۸ شهرستان خوزستان به اهواز آورده بود

برنده آخرین مناظره انتخابات ریاست‌جمهوری چه کسی بود؟/ شما رای بدهید

بگو مگوی تند همتی، رئیسی و مهرعلیزاده | زاکانی عصبانی شد

الگوبرداری گزینشی اصولگرایان از مدل چینی برای ایران

قیمت پراید امروز بیست و سوم خرداد

خبر بعدی:

همتی: رقیبی جدی برای برنده شدن در انتخابات ندارم

عبدالناصر همتی نامزد سیزدهمن دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: در میان ۶ نامزد موجود رقیبی جدی برای برنده شدن در انتخابات ندارم اما رقیب جدی من کسانی هستند که با صندوق رای قهر کرده‌اند که اگر قهر را کنار بگذارند و پای صندوق های رای بیایند رقیبی نخواهم داشت.

به گزارش ایرنا؛ همتی عصر یکشنبه در گفت و گوی تلویزیونی با مردم خراسان رضوی که از شبکه تلویزیونی این استان پخش شد افزود: با مردم فرهیخته استان و با خانواده های جانباختگان کرونا که به دلیل حاکمیت شرایط خاص حتی نتوانستند مراسم سوگواری برگزار کنند ابراز همدردی می کنم و قول می دهم در صورت انتخاب شدن، واکسیناسیون سریع و جدی و عادلانه را در دستور کار قرار دهم تا در کمترین زمان ممکن بتوانیم شر این بلا را از سر جامعه کم کنیم.

وی ادامه داد: شرایط اقتصادی کشورمان شرایط مطلوبی نیست و من فکر کردم که اگر ما این روش و شیوه را که اکنون جریان دارد ادامه دهیم ممکن است نتایج بدتری برای کشور داشته باشد هم اکنون اقشار مختلفی از ملت عزیز در تمام استانها گرفتار بیکاری و شرایط سخت اقتصادی هستند و رفاه و آسایش زندگی شان تحت تاثیر تحریم های ظالمانه و فشار حداکثری دشمن به مراحل دشواری رسیده بنابر این تغییر ریل و بازنگری در سیاست ها اجتناب ناپذیر است از این رو بازنگری در نحوه نگرش به اداره جامعه جز اولویتهای من است.

این نامزد ریاست جمهوری گفت: مشکل این است که سیاست بیش از حد بر اقتصاد حاکم شده‌ است و تمام مسایل اقتصادی ما تحت تاثیر نگاه سیاسی قرار گرفته است که باعث مغفول ماندن شکوفایی شایسته ظرفیت های استانهای مختلف شده و نتوانسته ایم یک ارتباط منطقی بین توسعه استانهای مختلف با هم و کشور های همجوار فراهم آوریم.

همتی افزود: علت آن هم این است که متاسفانه نگرش اقتصادی بین مسوولان کم است در حالی که در نظام های دنیا سیاست را برای بهبود زندگی مردمشان در خدمت اقتصاد قرار داده اند از این رو معتقدم هر عملکردی که دولت انجام می دهد باید موجوب بهبود کیفیت زندگی مردم شود و اگر قرار است اقداماتی انجام شود که نتیجه آن فقر بیشتر مردم باشد دیگر توفیقی نیست.

وی ادامه داد: نباید این گونه باشد که کارهایی انجام شود که همان مردمی که رای داده اند از نظر اقتصادی فقیرتر و از نظر اجتماعی و سیاسی محدودتر شوند و این، مطلوب مردم نیست. من فکر می کنم یک تجدید نظر لازم است در این موارد بشود.

این نامزد ریاست جمهوری گفت: علت این که من وارد صحنه شدم نیز به این دلیل است که از تخصص اقتصادی لازم برخوردارم و در طول ۴۰ سال گذشته مدیریت کلان اقتصادی از جمله بانک مرکزی را بر عهده داشته ام و به مسایل اقتصادی داخلی و بین المللی اشراف کامل و به اطلاعات لازم برای بهبود اوضاع دسترسی دارم.

دیگر خبرها

 • توافق هسته‌ای با ریاست جمهوری ابراهیم رئیسی بر روی میز باقی خواهد ماند / رئیسی موافق احیای برجام است
 • همتی: برنامه های خوبی برای بازار سرمایه و بورس دارم
 • دعوت به سراب فریبنده عدالت اجتماعی در انتخابات ۱۴۰۰
 • همتی: سیاست کشور بیش از حد بر اقتصاد حاکم است
 • بانک‌ها در خدمت «زرسالاران» هستند/فرهنگ و اجتماع اولویت ما است
 • مشکلات اقتصادی ما ناشی از سیاست زدگی است
 • درخواست جهانگیری از وزارت خارجه در خصوص موافقتنامه تجارت ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا
 • جهانگیری: تجارت آزاد با اتحادیه اوراسیا فرصت مناسبی برای اقتصاد کشور است
 • پیشنهاد اقتصادی جهانگیری
 • جهانگیری: تجارت آزاد با اتحادیه اقتصادی اوراسیا فرصت مناسبی برای اقتصاد کشور است
 • جهانگیری: تجارت آزاد با کشورهای همسایه می تواند ایران را توسعه دهد
 • پیام تبریک جهانگیری به مناسبت سالگرد استقلال فدراسیون روسیه
 • حضور آگاهانه در انتخابات، آینده سیاست و اقتصاد ایران را تضمین می‌کند
 • جهانگیری آیین‌نامه اجرایی قانون تعاونی کردن تولید را ابلاغ کرد
 • جهانگیری لغو روادید متقابل گذرنامه‌های عادی ایران و عراق را ابلاغ کرد
 • شما نظر بدهید/مواضع نامزدهای انتخابات 1400 درباره سیاست‌خارجی را چه طور ارزیابی می‌کنید؟
 • جهانگیری موافقت‌نامه استرداد مجرمان ایران و تاجیکستان را ابلاغ کرد
 • جهانگیری سالگرد استقلال فدراسیون روسیه را تبریک گفت
 • اتفاقی ترسناک در مناظره های انتخابات 1400: بی توجهی به مسئله تحریم ها/ محسن امین زاده تحلیل کرد
دیگران می‌خوانند: