به گزارش اقتصادآنلاین ، مرکز پژوهش‌های مجلس گزارش نهایی خود را درباره طرح بانکداری جمهوری اسلامی ایران، قسمت بانک مرکزی آن که در قالب طرحی جداگانه به صحن علنی مجلس شورای اسلامی ارسال شده است را ارائه کرد.

در خلاصه گزارش مرکز آمده است:

مشاهده عملکرد بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در سالهای پس از تصویب قانون 1351 و مقایسه آن با سایر بانکهای مرکزی فاصله معنادار آن از عملکرد بانک های مرکزی دیگر کشورها را تأیید میکند.

از سال 1351 تاکنون قدرت خرید ریال که بانک مرکزی بر اساس قانون، موظف به حفظ ارزش آن بوده است 3320 مرتبه ضعیف‌تر شده است و نرخ متوسط تورم کشور بسیار بیشتر از نرخ تورم متوسط جهانی رقم خورده است. اگرچه بانک مرکزی از تمامی ظرفیت‌های قانون پولی و بانکی مصوب 1351 استفاده نکرده است و عملکرد ضعیف بانک مرکزی تماماً ریشه در قانون نداشته اما منشأ بخشی از ناکارآمدی و عدم توفیق بانک مرکزی در رسیدن به اهداف، قانون پولی و بانکی مصوب 1351 بوده است.

پس از تعلل دولت در ارسال لایحه اصلاح قانون پولی و بانکی، مجلس شورای اسلامی برای برطرف کردن آسیب های مذکور، طرح بانکداری جمهوری اسلامی ایران را تهیه و تدوین نمود که در مجلس دهم پس از بررسی‌های متعدد به نتیجه نرسید و مجددا در آغاز مجلس یازدهم اعلام وصول گردید. طرح بانکداری جمهوری اسلامی ایران شامل سه قسمت بانک مرکزی، بانکداری و بانک توسعه است که این گزارش صرفاً به قسمت اول یعنی احکام مربوط به بانک مرکزی می‌پردازد.

هدف قسمت بانک مرکزی طرح مذکور، زمینه‌سازی جهت بهبود عملکرد اقتصاد کلان کشور از طریق بهبود کیفیت سیاستگذاری پولی و افزایش قدرت نظارت بانک مرکزی است. بخشی از اصلاحات صورت گرفته در طرح، مربوط به ساختار حکمرانی بانک مرکزی بوده است و قسمت بانک مرکزی طرح بانکداری سعی کرده است مبتنی بر تجربه دنیا در اداره بانک مرکزی و تنظیم روابط آن با سایر نهادهای حاکمیتی، بانک مرکزی را مستقل از اشخاص تحت نظارت و به‌طور نسبی مستقل‌تر (نسبت به وضعیت فعلی) از دولت، پاسخگو و شفاف و در امر نظارت مقتدر نماید. در کنار این موارد، کنترل تعارض منافع ارکان بانک مرکزی و همچنین اصلاح فرآیند و چارچوب تصمیم‌گیری بانک مرکزی و تقویت تخصص‌گرایی درآن رامیتوان مهمترین اصلاحات ایجادشده در ساختار حکمرانی بانک مرکزی قلمداد کرد.

بخش دیگر اصلاحات در این طرح ناظر به وظایف بانک مرکزی یعنی سیاست‌گذاری پولی، ارزی و احتیاطی است که البته نسبت به اصلاحاتی که در ساختار حکمرانی انجام شده در درجه دوم اهمیت قرار دارد. با این‌حال به نظر می‌رسد اعمال برخی اصلاحات در محورهای زیر می‌تواند احکام مربوط به بانک مرکزی را در این طرح ارتقا بخشد:

1. افزایش میزان استقلال بانک مرکزی از دولت: این طرح به دلایلی از سلب حق عزل رییس‌کل از رییس‌ جمهور خودداری کرده و همچنان رییس جمهور حق عزل رییس کل را دارد؛ با این‌حال در مقایسه با وضعیت موجود با تعبیه الزامات و فرآیندهایی، استفاده از این حق، برای رییس جمهور پرهزینه‌تر شده است. باوجوداین به‌واسطه اهمیت استقلال بانک مرکزی در ثبات اقتصاد کلان و سیاست‌گذاری اقتصاد در کشور، پیشنهاد می‌شود به‌منظور افزایش میزان استقلال بانک مرکزی، حق عزل از رییس جمهور سلب شود و در صورت ایراد مغایرت با قوانین بالادستی (از حیث حقوقی) از فرآیندهای پیش‌بینی شده در قانون اساسی برای تصمیم‌گیری این موضوع مهم استفاده شود.

2. تقویت شفافیت و پاسخگویی: موارد دیگری در راستای ارتقاء شفافیت در ارکان مختلف بانک مرکزی می‌توان به طرح افزود که مهمترین آنها عبارت‌اند از:

- تعیین قواعد محرمانگی از سوی نهادی غیر از هیات عالی بانک مرکزی،

- تعریف معیار و سقف زمان محرمانگی برای مصوبات هیات عالی بانک مرکزی.

البته شفاف‌سازی آراء، مصوبات و مذاکرات هیات عالی به تنهایی کافی نیست و باید ضوابط شفافیت به شوراهای تخصصی ذیل هیات عالی (موضوع مواد 19 و 20 طرح) نیز تعمیم داده شود. این ارتقاء شفافیت، پاسخگویی هیات عالی به عموم را افزایش می‌دهد و موجب می‌شود هیات عالی اختیارات خود را در راستای منافع عمومی به کار گیرد.

3. ایجاد سازمان نظارت بر مؤسسات اعتباری: برای ارتقای نظارت بر مؤسسات اعتباری دو رویکرد وجود دارد، رویکرد نخست ارتقای معاونت نظارتی بانک مرکزی است و رویکرد دوم ایجاد یک سازمان با استقلال نسبی از نظر سازمانی به‌گونه‌ای که رییس سازمان نسبت به رییس کل بانک مرکزی دارای استقلال کافی در نظارت بر مؤسسات اعتباری و برخورد با تخلفات آنها باشد که رویکرد دوم با توجه به آسیب شناسی صورت گرفته از نظارت بانک مرکزی در ایران و برخی تجربه‌های بین‌المللی توصیه می‌گردد.

در مجموع بررسی‌ها نشان می‌دهد قسمت بانک مرکزیِ طرح بانکداری در بسیاری از محورها وضعیت موجود را (از نظر قانونی) بهبود می‌بخشد و با توجه به اصلاحات مناسب و مطلوب صورت گرفته در طرح موافقت با کلیات آن و تسریع در تصویب آن در مجلس شورای اسلامی مورد پیشنهاد است. در عین حال در برخی محورها و مواد طرح، پیشنهادهای اصلاحی وجود دارد. شایان ذکر است برخی از پیشنهادهای اصلاحی مطرح شده در این گزارش، در جریان بررسی این طرح در کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی مورد توجه قرار گرفته و توجه به سایر پیشنهادهای اصلاحی می‌تواند در تصویب یک قانون مطلوب برای بانکداری مرکزی در کشور مثمر ثمر باشد.

خروجی تحلیل های این گزارش که در جدول زیر خلاصه شده است، نشان می‌دهد قسمت بانک مرکزی طرح بانکداری در بسیاری از محورها وضعیت موجود را (از نظر قانونی) بهبود میبخشد و باتوجه به اصلاحات مناسب و مطلوب صورت گرفته در طرح موافقت با کلیات آن و تسریع در تصویب آن در مجلس شورای اسلامی مورد پیشنهاد است.

متن کامل گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس در اینجا قابل مشاهده است.

 

پربیننده ترین اعطای زمین و تسهیلات ساخت به خانواده های فاقد مسکن / حمایت مالی و اعتباری و تامین زمین برای صنعتی‌سازان اجاره ای امتیاز طرح ملی مسکن ۲۰۰میلیون معامله می شود ظریف درباره فایل صوتی منتشر شده توضیح می‌ دهد کدخدایی: هنوز خودمان هم نمی‎دانیم چه کسانی تایید صلاحیت می‎ شوند اجماع برای عرضه زنجیره فولاد در بورس کالا

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: اقتصاد آنلاین

کلیدواژه: مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران مجلس شورای اسلامی قسمت بانک مرکزی طرح بانکداری بانک مرکزی هیات عالی

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.eghtesadonline.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «اقتصاد آنلاین» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۱۸۳۸۱۳۳ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

نامه مطهری به رئیسی: به دنبال رفع تحریم و پیوستن به FATF باشید| از قربانیان آبان دلجویی و به آزادی‌های اساسی ملت توجه کنید

اصولگرایان و حاکمیت یکدست؛ حالا چه خواهد شد؟

پیش‌بینی آرای نامزدهای ریاست‌جمهوری پس از موج انصراف‌ها

نتایج غیررسمی انتخابات ریاست‌جمهوری؛ مشارکت بالای ۵۰ درصد| پیشتازی رئیسی

همه باید به رئیس جمهور منتخب و دولت بعدی برای کسب موفقیت کمک کنیم/ با حضور موثر مردم در انتخابات جنگ روانی دشمنان با شکست مواجه شد

خبر بعدی:

تاریخچه ارکسترهای دولتی کتاب می شود/ معرفی گروه پژوهش

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل بنیاد فرهنگی هنری رودکی، دو پژوهش تازه بنیاد فرهنگی هنری رودکی در قالب کتاب‌های «تاریخچه ارکستر سمفونیک تهران و ارکستر ملی ایران» و «گنجینه نت‌نوشت‌های رودکی» منتشر می‌شود.

به منظور ثبت چگونگی شکل گیری و روند فعالیت‌های دو ارکستر سمفونیک تهران و ارکستر ملی ایران، طرح پژوهش و تدوین تاریخچه دو ارکستر از اواخر سال گذشته توسط سیدعلیرضا میرعلینقی، پژوهشگر موسیقی و با حمایت بنیاد فرهنگی، هنری رودکی آغاز شده است.

هدف و روند تشکیل ارکستر، مراحلی تاریخی و تداوم فعالیت ارکستر، برنامه ها و نحوه اداره و ساختار ارکسترها در دوره های مختلف از جمله مواردی است که در پژوهش و تدوین تاریخچه ارکستر سمفونیک تهران و ارکستر ملی ایران ثبت می‌شود.

همچنین کیاوش صاحب نسق، دبیر هنری و اجرایی سامان‌دهی کتابخانه بنیاد رودکی «گنجینه نت نوشته های رودکی» را در دست تدوین دارد.

درباره این پژوهش آمده است: «هویت موسیقی ارکستری ایران وابسته به خلق و اجرای آثاری از آهنگسازان ایران است؛ هر اثر که خلق و اجرا شده، برگی از تاریخ پویای موسیقی است که با وجود دغدغه های متفاوت خالق اثر آن، اشتراک ایرانی بودن و ایرانی اندیشیدن و تلاش مشترک برای حفظ ریشه های هنر و فرهنگ ایران را در دل خویش جای داده است.

از نگاه ژرف و بدیع آهنگسازانی که نواهای محلی ایران را در قالبی تازه و جهانی به رنگ ارکستر مزین کردند تا جاودانی کردن آثار ادبی کهن ایران در قالب موسیقی تیاتر و اپرا ها و یا موسیقی‌های بدون کلام با بدنه محض و انتزاعی تر، همه و همه در مسیر تکامل تاریخی زبان موسیقی این مرز و بوم در طی کمتر از ٨٠ سال از تاسیس ارکستر سمفونیک تهران خلق، اجرا و به آرشیو و کتابخانه این ارکستر اضافه شده است.

برای هرچه بیشتر شناساندن این آثار به جامعه دانشگاهی، آهنگسازان، نوازندگان و پژوهشگران موسیقی، ۲۰ اثر منتخب از گنجینه نت‌نوشت‌های رودکی از آهنگسازان صاحب نام و تراز اول در تیراژ محدود توسط انتشارات بنیاد رودکی منتشر می شود تا یاد تمام نغمه ها و نواهای آنان به دست فراموشی سپرده نشود و قدردان هنرشان باقی بمانیم».

کد خبر 5242764 علیرضا سعیدی

دیگر خبرها

 • نشست ارتقای همکاری‌های نخبگان حوزوی با مرکز پژوهش‌های مجلس
 • از گذشته ارکستر سمفونیک و ارکستر ملی پرده برداشته می‌شود
 • تاریخچه ارکسترهای دولتی با نگاه پژوهشی کتاب می‌شود
 • تاریخچه ارکستر‌های دولتی کتاب می‌شود
 • جزئیات خدمات صندوق پژوهش و فناوری صنایع خلاق به شرکتها
 • تاریخچه ارکسترهای دولتی کتاب می شود
 • زاکانی: فقط دو نفر را به مرکز پژوهش‌های مجلس اضافه کردم
 • پژوهش‌های حوزه مدیریت شناختی حمایت می‌شوند
 • پاسخ زاکانی به انتقادات درباره استخدام نیرو
 • واکنش زاکانی به اتهامات: فقط ۲ نفر را به مرکز پژوهش‌های مجلس اضافه کردم
 • نهضت استادی بسیج برای حل مشکلات از دولت جدید پشتیبانی‌­ علمی و حکمرانی می‌­کند
 • واکنش زاکانی به هزینه‌های میلیاردی در مرکز پژوهش‌ها
 • زاکانی چند نفر را به مرکز پژوهش‌های مجلس اضافه کرده است؟
 • تلاش نسخه دستِ دوم احمدی نژاد برای راه یافتن به کابینه رئیسی/زاکانی پذیرفت کاندیدای پوششی باشد /حاشیه های تمام نشدنی حضور زاکانی در مرکز پژوهش های مجلس
 • اولین واکنش زاکانی به ادعای هزینه های میلیاردی در مرکز پژوهش ها در دوره ریاست او
 • واکاوی نظریه عدالت در تفکر اسلامی منتشر شد/بررسی جایگاه عدالت
 • بهترین سن برای حرکات اصلاحی بدن
 • بهترین سن برای حرکات اصلاحی؟
 • تعلیق فعالیت شرکت‌های بهره‌بردار هواپيماهای سبک و فوق سبک خاطی
دیگران می‌خوانند: