فرارو-  علی لاریجانی، رئیس اسبق مجلس صبح شنبه بیست و پنجم اردیبهشت با حضور در وزارت کشو نامزد انتخابات ریاست جمهوری شد. حضور او در شرایطی است که هیچ یک از جناح‌های سیاسی از لاریجانی به عنوان کاندیدای حزبی نام نمی‌برند. با این حال برخی ناظران معتقدند که علی لاریجانی شانسی در انتخابات پیش رو ندارد و احتمالا برای کسب قدرت در کابینه بعدی تلاش می‌کند.

اما در مقابل برخی از تحلیلگران سیاسی بر این عقیده اند که رئیس پیشین مجلس با هدف ریاست جمهوری به میدان آمده و به نظر می‌رسد که با رویکرد تازه اش بتواند آراء غیر سیاسی را با خود همراه کند.

به گزارش فرارو، رئیس پیشین مجلس پس از ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری پشت تریبون خبری رفت تا رویکردش را در حوزه‌های اقتصادی، سیاست داخلی و خارجی، اجتماعی مشخص کند. او که معمولا در نطق‌های خود محافظه کارانه موضع می‌گرفت. این بار به رقبای انتخاباتی خود تاخت.

علی لاریجانی، در این رابطه گفته که «تجارت، نظامات پایدار می‌خواهد. حوزه اقتصاد، نه پادگان است و نه دادگاه که با تشر و دستور اداره شود. سیاست روشن و ثبات در قواعد می‌خواهد و فعل و انفعالات طبیعی خود را می‌طلبد و با اقدامات نمایشی، مسایل پیچیده کشاورزان، بازنشستگان، کارگران، بیکاران و ... حل نمی‌شود.»

رئیس اسبق مجلس می‌گوید که حل مسایل پیچیده بین المللی نیازمند افراد کاربلد است که بدون دستپاچگی و بدون تعلل، زمام امور دیپلماتیک را از دست بد اندیشان خارج کنند.

او که در طول هفته‌های اخیر از سوی برخی از فعالان رسانه‌ای و سیاسی به عنوان نماینده دولت روحانی در دوره سیزدهم انتخابات ریاست جمهوری معرفی شد، این موضوع را تکذیب کرده است.

لاریجانی گفته که «دولت من ادامه دولت روحانی نیست سبک و سلیقه من برای اداره کشور متفاوت است. این خط تخریبی است که شروع کردند. هرکس ایده‌های خاص خود را دارد. من راه سومی را برای اداره کشور در نظر گرفته ام.»

او می‌گوید که به صورت مستقل در انتخابات شرکت کرده و بنا نداشته در انتخابات شرکت کند. اما در هفته اخیر به این نتیجه رسیده است.

رئیس پیشین مجلس در حالی پا به میدان انتخابات گذاشته که ابراهیم رئیسی به عنوان کاندیدای نهایی اصولگرایان معرفی شده و جبهه اصلاحات نیز لیست نهایی ۱۴ نفره خود را روز‌های گذشته منتشر کرد. اما مسئله مهمی که قابل بررسی خواهد بود این است که شانس علی لاریجانی در جدال انتخاباتی چقدر است و آیا او از پس کاندیدای اصولگرایان و اصلاح طلبان بر خواهد آمد؟ لاریجانی حریف قدری در برابر رئیسی خواهد بود! احمد زیدآبادی، روزنامه نگار و تحلیلگر مسائل سیاسی در گفتگو با فرارو، با بررسی شرایط کنونی رئیس پیشین مجلس در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری گفت: «با نطقی که امروز علی لاریجانی ارائه کرد، به نظر می‌رسد که او برای رقابت انتخاباتی و گرفتن پست ریاست جمهوری آمده است.

او معتقد است که علی لاریجانی با رویکرد تازه‌ای که در پیش گرفته، احتمالا حریف قدری برای سیدابراهیم رئیسی خواهد بود.

زیدآبادی با اشاره به وضعیت کنونی انتخابات ریاست جمهوری می‌گوید: «این انتخابات برخلاف تحلیل‌هایی که در هفته‌های اخیر مبنی بر مدیریت آن به نفع کاندیدایی خاص شکل گرفته، اتفاقا عکس آن در حال رخ دادن است. بدین معنا که شخصی را پیشاپیش نمی‌شود به عنوان برنده انتخابات اعلام کرد؛ حتی آقای رئیسی.»

این تحلیلگر مسائل سیاسی در استدلال خود در این رابطه گفت: «کاندید‌ها باید در تلویزیون باید نطق کنند و حتی ممکن است که مناظره هم میان نامزد‌ها برگزار شود؛ بنابراین با منطقی که لاریجانی ورود کرد. من فکر می‌کنم که رئیسی آنچنان در برابر موضع گیری‌های لاریجانی حرفی برای گفتن نداشته باشد.»

او می‌گوید که رئیسی با مسائل اقتصادی، سیاست خارجی و داخلی شعاری برخورد می‌کند و حرف‌هایی می‌زند که کسی باور نمی‌کند در عمل قابل اجرا باشد. اما در مقابل لاریجانی بخشی از اهداف و ایده‌های اصلاح طلبان را در رویکردش گنجانده و با توجه به نزدیکی او با مقام‌های اصلی قدرت، احتمالا بتواند رای بخشی از جامعه غیرسیاسی را بگیرد. در آن سو و در چنین شرایطی برای آقای رئیسی نیز به نظر می‌رسد که تنها آراء ایدئولوژیک جناح اصولگرا باقی بماند.

زیدآبادی بر این عقیده است که پیش بینی شکست زودهنگام لاریجانی کاملا اشتباه است. او می‌گوید که اگر لاریجانی با این رویه نطق و رویکردی که در پیش گرفته، مسیر را ادامه دهد و برای موضع گیری‌های خود استدلال بیاورد؛ با توجه به استعدادی که علی لاریجانی در جعل بعضی از عبارات دارد و نکته پرانی‌های جذابی هم می‌کند، ممکن است در ادامه موقعیت خوبی در انتخابات پیدا کند.   لاریجانی گزینه نهایی اصلاح طلبان نیست! احمد زیدآبادی، تحلیلگر مسائل سیاسی در پاسخ به این سوال که آیا رویداد‌های انتخابات ۱۳۹۲ برای اصلاح طلبان رخ می‌دهد، گفت: علی لاریجانی تا این لحظه مخالفان بسیار زیادی در میان اصلاح طلبان دارد. اما اگر جهانگیریبه عنوان کاندیدای اصلی معرفی شود. در نهایت نیز نظرسنجی‌ها نشان دهد که رای قابل توجهی ندارد، باز هم بعید به نظر می‌رسد که اصلاح طلبان به سمت معرفی لاریجانی به عنوان گزینه اصلی بروند و حیثیت شان بدین وسیله از بین برود.

او همچنین می‌گوید: البته ممکن است طیفی از اصلاح طلبان به این موضوع فکر کنند که به علی لاریجانی رای دهند یا با توجه به سیاست‌های هم سویی که در پیش گرفته است با او صحبت کنند و به صورت غیر رسمی با علی لاریجانی همراه شوند.

زیدآبادی دراین رابطه حزب کارگزاران را مثال این موضوع معرفی کرد و گفت: «حزب کارگزاران به شکل خاص چنین استعدادی دارد که به سمت لاریجانی برود و اگر به این نتیجه قطعی برسند که آراء جهانگیری پایین است به نظر می‌رسد که احتمال پیوستن آن‌ها به علی لاریجانی وجود دارد.»

این تحلیلگر مسائل سیاسی وضعیت آراء اسحاق جهانگیری را ضعیف ارزیابی می‌کند و می‌گوید: «آقای جهانگیری می‌توانست در برابر آقای رئیسی حرف‌هایی برای گفتن داشته باشد. ولی در برابر آقای لاریجانی به نظر می‌رسد که زبان او الکن باشد.»
واکنش‌ها به ثبت نام علی لاریجانی؛ از دولت سوم روحانی تا تلاش برای ماندن در قدرت   پس از ثبت نام علی لاریجانی در دوره سیزدهم انتخابات ریاست جمهوری، بسیاری از کارشناسان و فعالان سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و رسانه‌ای به این موضوع واکنش نشان دادند. بررسی واکنش‌ها نشان می‌دهد که موضع گیری‌ها سه دسته است. دسته اول معتقدند که علی لاریجانی بدون توجه جناح راست و چپ و با حمایت حسن روحانی و اطرافیان او و طیف موسوم به اعتدالی‌ها در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کرده است.

این دسته معتقدند که لاریجانی به شکل جدی وارد عرصه شده است تا ادامه دهنده راه حسن روحانی در موضوعات سیاسی و اقتصادی باشد.

رضا غلامی، کارشناس اقتصادی در این رابطه معتقد است برخلاف ادعای لاریجانی که می‌گوید مستقل آمده است، اما موضع اش در حوزه اقتصادی نشان می‌دهد که همسان با رویکرد روحانی فکر می‌کند. او در توئیترش نوشت: «بیان شیوا و روش خطابه علی لاریجانی را دوست دارم، ولی بررسی نگاه اقتصادی اش نشان می‌دهد که دقیقاً در چارچوب تفکر اقتصادی دولت تدبیر و امید (و دولت اصلاحات) می‌اندیشد. یعنی با انتخاب ایشان، باید ۸ سال دیگر منتظر بود تا دیپلماسی راه اقتصاد را باز کند.»

در این میان دسته دوم که بخشی از فعالان رسانه‌ای و اجتماعی بوده اند، با نگاهی خوش بینانه به ثبت نام علی لاریجانی بر این عقیده اند، که او برای ریاست جمهوری به میدان آمده است و حضور او می‌تواند کشور را از افراط و تفریط دور کند.
سپهر سبحانی، جامعه شناس در این باره در توئیتر نوشت: «یک اتفاق خوب! بنظرم علی لاریجانی تتمه ذخیره عقلانی نظام سیاسی است و می‌تواند با آمدنش به سال‌ها رفتار مخرّب افراط و تفریط، ابتذال و عوام‌فریبی و تشدیدگر شکاف درون ساختاری نظام پایان دهد و یا لااقل از حجم آن بکاهد.»

بهروز عزیزی خبرنگار و فعال رسانه‌ای هم نوشت: «انصافا سخنرانی علی لاریجانی بیانیه نبود؛ یک مانیفست حکومت داری بود. جمله به جمله آن حساب شده و دارای منطق بود معلوم است برعکس کسانی که مدعی هستند با اکراه کاندید شده اند، لاریجانی با برنامه آمده است.»   دسته سوم نیز معتقدند که لاریجانی رقیبی جدی برای رئیسی نیست و تنها به دنبال ماندن در قدرت است. این دسته می گویند که او پا به عرصه گذاشته تا در آینده قدرت جایگاه مطلولی داشته باشد.

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: فرارو

کلیدواژه: علی لاریجانی انتخابات ریاست جمهوری انتخابات ریاست جمهوری 1400 انتخابات ریاست جمهوری تحلیلگر مسائل سیاسی علی لاریجانی علی لاریجانی رئیس پیشین مجلس نظر می رسد اصلاح طلبان رسانه ای ثبت نام

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت fararu.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت « فرارو» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۱۹۱۸۴۰۵ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

فیلم| جنجال جدید بهنوش بختیاری؛ اعتراض الکی نکنید و رای بدهید

وزیر اطلاعات احمدی‌نژاد: به شورای نگهبان گفتم هاشمی پیروز انتخابات است، ردصلاحیت شود

رویا‌های خطرناک یک جریان؛ چرا اصولگرایان نگران مشارکت پایین مردم در انتخابات نیستند؟

ستاد ملی مقابله با کرونا: رئیسی ۴۰۰۰ نفر را با اتوبوس از ۲۸ شهرستان خوزستان به اهواز آورده بود

برد شیرین پرتغال در اولین گام

خبر بعدی:

اسنایدر: امیدوارم هلند قهرمان اروپا شود، اما ایتالیا شانس بیشتری دارد/ یوونتوس اُفت کرده بود؛ منتظر قهرمانی اینتر بودم

خبرگزاری میزان – وسلی اسنایدر بازیکن پرآوازه تیم ملی فوتبال هلند در دوران بازیگری خود توانست به افتخارات بیشماری دست پیدا کند. او فوتبال خود را از رده‌های سنی پایه تیم آژاکس آغاز و به سرعت توانست برای خود نامی دست پا کند.

اسنایدر بین سال‌های ۱۹۹۱ تا ۲۰۰۲ در تیم‌های نوجوانان و جوانان آژاکس حضور داشت و سپس با انجام درخشش بی‌نظیر خود به تیم اصلی این باشگاه راه یافت و در طی پنج فصل حضور در تیم بزرگسالان در ۱۲۶ بازی موفق به زدن ۴۳ شد و از همین رو نظر مساعد سران‌کهکشانی را برای خرید خود جلب کرد و در انتقالی ۲۷ میلیون یورویی به این تیم پیوست.

اگر چه دوران حضور این هافبک هلندی خوش تکنیک در تیم نخست شهر مادرید دوام چندانی نداشت و پس از دو فصل حضور در سانتیاگو برنابئو به تیم اینتر تحت هدایت آقای خاص نقل مکان کرد تا ادامه فوتبال خود را در شهر هنری میلانو سپری کند. او چهار فصل درخشان را در آنجا سپری کرد و از مهمترین عناوین او می‌توان به قهرمانی معروف سه گانه در سال ۲۰۱۰ اشاره کرد. گالاتاسرای، نیس و الغرافه قطر هم از دیگر تیم‌هایی بودند که اسنایدر سابقه بازی کردن در آن‌ها را داشته است.

اسنایدر در مجموع موفق به کسب ۱۸ قهرمانی در لیگ‌های هلند، اسپانیا، ایتالیا، ترکیه و قطر شده است که از مهمترین آن‌ها می‌توان کسب پنج جام همراه با نرآتزوری و قهرمانی در لالیگا در سال ۲۰۰۷-۲۰۰۸ همراه با مادریدی‌ها اشاره کرد. او در ترکیه هم همراه با گالا، دو قهرمانی لیگ و شش جام دیگر را به ویترین افتخارات ورزشی خود اضافه کرد تا از این رو جزو بازیکنان موفق نام‌بگیرد. او در پایان سال ۲۰۱۹ برای همیشه کفش‌هایش را آویخت.

اسنایدر در رده ملی هم در مجموع افتخار ۱۳۴ بار پوشیدن لاله‌های نارنجی را پیدا کرد. وی با تیم ملی هلند در تورنمنت‌های بزرگی نظیر جام جهانی ۲۰۰۶، یورو ۲۰۰۸، جام جهانی ۲۰۱۰، یورو ۲۰۱۲ و جام جهانی ۲۰۱۴ حضور داشت و در تمامی این مسابقات هم ضمن فیکس بودن نمایش خوبی نیز از خود به جا گذاشت.

وسلی اسنایدر به همراه تیم ملی هلند عنوان نایب قهرمانی جام جهانی ۲۰۱۰ را به دست آورد. وی یکی از نفرات مهم و مفید در راه رسیدن به این عنوان بود. او با اینکه در پست هافبک بازی می‌کرد به عنوان آقای گلی جام جهانی ۲۰۱۰ به همراه توماس مولر، داوید ویا و دیگو فورلان رسید و در پایان نامش در تیم منتخب جام جهانی ۲۰۱۰ هم قرار گرفت.

وی در جام جهانی ۲۰۱۴ عضو تیم ملی کشورش بود و در تمامی مسابقات به صورت فیکس به میدان رفت و بازی‌های خوبی هم از خود به نمایش گذاشت و در پایان با تیم ملی هلند به مقام سوم این مسابقات رسید.

گفت‌وگوی خبرگزاری میزان با این بازیکن پرآوازه را در زیر بخوانید:

*امسال انتظار داشتید اینتر قهرمان شود؟

بله، منتظر قهرمانی اینتر بودم. زیرا تیم خوبی و همچنین دارای بازیکنانی منحصر به فرد است. در کل انتظار این اتفاق را داشتم، چون یوونتوس هم خیلی اُفت کرده بود و به نظرم تیم محبوبم لایق چنین قهرمانی بودند.

*به نظر شما علت اصلی قهرمانی اینتر در فصل جاری سری آ چه بود؟

به نظرم تیم و گروه موفق، علت اصلی این قهرمانی بودند، چون هیج بازیکنی به تنهایی و بدون کمک دیگران نمی‌تواند تیم را به جام و موفقیت برساند.

*به نظر شما آیا کسی شبیه مورینیو است؟

به نظرم هیچکس نمی‌تواند شبیه هم باشد. زیرا مربیان با هم فرق می‌کنند، اما برای من مورینیو مربی برتری است و بی دلیل نیست لقب آقای خاص به او داده‌اند. او یک جنتملن واقعی است.

*با توجه به حضور مورینیو در رم، او در فصل آینده تیم را به چه جایگاهی می‌تواند برساند؟

نمی‌توانم بگویم او بلافاصله و خیلی زود با رم می‌تواند برنده چیزی باشد، در ابتدا باید ببینیم چه کارهایی می‌تواند انجام بدهد. شاید آن‌ها نیاز به چند بازیکن جدید داشته باشند، هر چند که نمی‌دانم آیا برای خرید بازیکن پول دارند یا خیر.

در کنار آن هم، نتایج بستگی به تیم و بازیکنان دارد، اما همه ما می‌دانیم که مورینیو این لیاقت و شایستگی را دارد که تیم را به بهترین اتفاقات رهنمون سازد و آن‌ها را دوباره به عناوین متعدد برساند.

*بعد از قهرمانی، آیا از دوستان و هم باشگاهی قدیمی چیزی شنیدی، که پس از قهرمانی اینتر جشن گرفته باشند یا خیر؟

بله از تیم ٢٠١٠ شنیدم. گروهی که همچنان در آن هستیم و با هم در ارتباطیم، گروه چت. پس از قهرمانی باهم شروع به جشن گرفتن کردیم، زیرا دوباره می‌توانیم خودمان را تیم برتر ایتالیا قلمداد کنیم.

*چه زمانی در واقع این تیم برای تو، می‌تواند تیم دوران اسون گوران اریکسن باشد؟

اکنون هم می‌تواند مانند تیم دوران اریکسن باشد، هر چند به نظرم مثل تیم ٢٠١٠ است، اما کمی با کیفیت پایین‌تر، اما مثل یک تیم واقعی و برای همین بود که توانستند مقتدرانه قهرمان فصل جاری و با اختلاف امتیازی زیاد نسبت به سایر تیم‌ها شوند.

*کدامیک از بازیکنان اینتر توجه شما را بیشتر جلب کرده و بیشتر از همه تاثیرگذار بوده؟

فکر کنم اریکسن کمتر از لوکاکو بود، اما باید بگویم که لوکاکو از دیگران برایم جالب‌تر بوده و بیشتر از همه نظرم را به خود جلب کرده است.

*به نظرت اینتر می‌تواند بار دیگر قهرمان لیگ قهرمانان اروپا شود؟

به نظرم رقم زدن این اتفاق، خیلی سخت است چون که برنده شدن در سری آ یک چیز و قهرمانی در چمپیون لیگ موضوع دیگری است. مانند یوونتوس که ٩ سال متوالی قهرمان لیگ شده، اما هیچوقت نتوانستند قهرمان اروپا شوند.

*در تیم اینتر آیا نیاز به بازیکنی مثل دیپای است و به نظرت او می‌تواند گزینه خوبی برای خط حمله تیم در فصل آینده باشد؟

شاید, ممفیس دیپای بله، اما اکنون به حضور او در تیم بارسلونا مطرح است، اما بازهم تاکید می‌کنم اینتر نیاز به بازیکنی دارد که متفاوت باشد و بتواند با آمدن خود قدرت خود را به تیم القا کند، بنظرم دیپای از دسته بازیکنانی است که می‌تواند متفاوت باشد.

*چلسی و سیتی دو تیم قدرتمند اروپا بودند که به فینال لیگ قهرمانان اروپا راه یافتند؛ چه شد که شاگردان توخل به این موفقیت بزرگ رسیدند؟

از ابتدا هم این حدس را می‌زدم که چلسی بازی را برنده می‌شود. چون آن‌ها را یک تیم واقعی دیدم، مخصوصا در بازی مقابل رئال مادرید که به معنای واقعی یک تیم منجسم بودند و در بازی پایانی هم خیلی متفاوت و با برنامه‌تر از شاگردان پپ در زمین ظاهر شدند. به نظرم آن‌ها برای تمام تک تک دقایق بازی دارای برنامه خاصی بودند و همین عاملی شد که توانستند پس از چند سال بار دیگر قهرمان چمپیون لیگ شوند.

*تیم مورد علاقه‌ات در مسابقات یورو در سال ٢٠٢٠ کدام تیم است؟

تیم مورد علاقه من ایتالیاست.

*ایتالیا فشار زیادی در بازی دوستانه به هلند وارد کرد؟ احتمال دارد که شاگردان مانچینی قهرمان اروپا شوند؟

مطمئن هستم و امیدوارم بازیکنان کشورم بتوانند پس از نزدیک به ۳۳ سال بار دیگر به یک جام مهم دست پیدا کنند، البته از نظر من ایتالیا خیلی قوی‌تر از هلند است.

امیدوارم که هلند قهرمان اروپا شود، اما ایتالیا شانس بیشتری برای رسیدن به قله افتخار دارد. در کنار آن‌ها هم آلمان و فرانسه و چند تیم مطرح دیگر هستند، اما هلند نه زیاد.

*هلند با پیروزی مقابل اکراین کار خود را در یورو ۲۰۲۱ آغاز کرد؛ چه نظری در این مورد داری؟

اگر مروری بر بازی داشته باشیم، متوجه می‌شویم که تیم در مجموع خوب بود، اما در ۱۰ دقیقه انتهای بازی موقعیت‌های زیادی را از دست دادند که آن هم به کم تجربه بودن برخی بازیکنان تیم بر می‌گردد که نخستین حضور خود را در چنین رویداد معتبری پشت سر می‌گذارند. خوشحالم که شاگردان دی بوئر استارت خوبی با بُرد در یورو داشتند و امیدوارم تا پایان جام با همین صلابت به کار خودشان ادامه دهند در بازی پایانی هم شاهد تقابل دو تیم ایتالیا و هلند باشم. بیشتر بخوانید: یورو ۲۰۲۰| خط و نشان لاله‌های نارنجی برای رقبا با شکست شاگردان شوچنکو/ اوکراین حریف هلند نشد + عکس و فیلم

انتهای پیام/

دیگر خبرها

 • کروس: ما خوب و قابل قبول بازی کردیم
 • فدراسیون وزنه‌برداری در انتظار تصمیم مرادی
 • توئیت معنادار علی لاریجانی پس از برد تیم ملی مقابل عراق
 • واکنش فوری علی لاریجانی به پیروزی تیم ملی فوتبال مقابل عراق
 • بیانیه علی لاریجانی برای شرکت مردم در انتخابات ریاست‌جمهوری
 • عقب‌نشینی مصلحی از ادعای جنجالی/ دیدگاه حسین شریعتمداری درباره عدم مشارکت در انتخابات/ پینگ‌پنگ لاریجانی و شورای نگهبان ادامه دارد/ روایت محمد قوچانی از جریان رقیب اصلاحات
 • پیام علی لاریجانی/ برخی برای حرکت ملت مزاحمت ایجاد کردند
 • لاریجانی: عدم حضور در انتخابات پیشرفت جامعه را کند می‌کند
 • دعوت برای مشارکت در انتخابات
 • پیام انتخاباتی علی لاریجانی خطاب به مردم
 • علی لاریجانی: ظفر نزدیک است/ مردم 28 خرداد 1400 را به روز ملی سرنوشت بدل کنند
 • لاریجانی: عدم حضور در انتخابات پیشرفت جامعه را کُند می‌کند
 • دعوت علی لاریجانی از مردم برای شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری
 • لاریجانی: عدم حضور در انتخابات پیشرفت جامعه را کند می‌‌کند
 • نامه علی لاریجانی به مردم ایران در مورد انتخابات 1400
 • لاریجانی : ظفر در پیش است
 • بیانیه جدید علی لاریجانی
 • بیانیه جدید علی لاریجانی خطاب به مردم ایران
 • دلیل ردصلاحیت علی لاریجانی از زبان مهاجری
دیگران می‌خوانند: