به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شهرکرد، اگر امروزه کشور‌های «توسعه‌یافته» با این نام شناخته می‌شوند و دیگر کشور‌ها را با واژه‌هایی، چون «جهان سومی» و یا «در حال توسعه» خطاب می‌کنند، اگر اقتصاد و یا صنعتی قوی دارند و توانسته‌اند مسیر ترقی را به‌درستی طی کنند، همه و همه به خاطر آموزش صحیح در مدارسی مجهز و پیشرفته برای کودکانشان است.

مدرسه مهم‌ترین مکانی است که کودکان می‌توانند در آن رشد کنند، اصول انسانی را بیاموزند و در نهایت پیشرفت کشور را حاصل کنند.

برای تحقق چنین امری نیازمند آن هستیم که تمامی کشور به مساوات از مدارس مجهز و امکانات آموزشی پیشرفته استفاده کنند تا توسعه و عدالت به‌طور همه‌جانبه در کشور توزیع شود؛ بنابراین برای رسیدن به چنین مطلوبی نیاز است تا همه مردم دست‌به‌دست هم دهند و موجبات این رشد را فراهم سازند.

اهمیت مدرسه سازی در ایران

بهره‌مندی از فرصت تعلیم و تربیت رسمی کشور حق هر کودکی برای رسیدن به آرزو‌های بعدی در سایه آموزش‌های پایه و غنای فرهنگی است.

به طور تخمینی چیزی حدود ۷ میلیون و ۴۰۰ هزار کودک محروم از تحصیل در ایران شناسایی شده‌اند که می‌توان در میان کودکان کار، کودکان مناطق محروم یا بی‌سرپرست و بد سرپرست آن‌ها را جستجو کرد.

بیشتر بخوانید

مدارس با آجر‌های مهربانی ساخته می‌شوند

از سویی دیگر طبق آمار‌های رسمی چیزی حدود ۱۴ میلیون دانش‌آموز در کشور وجود دارد و سطح استاندارد سرانه فضای آموزشی که در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و سند زیرنظام فضا، تجهیزات و فناوری، به ازای هر دانش‌آموز ۸/۳۹ مترمربع تعیین شده است، علاوه بر این، بیش از ۳۰ درصد مدارس موجود فرسوده هستند و این آمار در مناطق محروم کشور بسیار وخیم‌تر گزارش شده است؛ بنابراین لازم است تا مدارس جدیدی ساخته شوند و مدارس فرسوده بازسازی یا مقاوم‌سازی شوند و این مهم به سرانجام نمی‌رسد مگر آن‌که خیرین مدرسه ساز و نیکوکار به صحنه بیایند و نقش بی‌جایگزین خود را در توسعه فضا‌های آموزشی ایفا نمایند.

وجود ۱۲۰ مدرسه فرسوده در چهارمحال و بختیاری

فرحناز قائد امینی مدیر کل آموزش و پرورش استان چهارمحال بختیاری گفت: در سطح استان ۱۲۰ مدرسه فرسوده وجود دارد که نیازمند مشارکت خیرین مدرسه ساز است.

او افزود:۸۹ پروژه آموزشی نیمه تمام خیرساز در سطح استان چهارمحال و بختیاری وجود دارد که ۳۷ مدرسه در مهرماه پارسال افتتاح شد و ۲۹ مدرسه در بهمن ماه به بهره برداری رسید.

قائد امینی با تاکید براینکه تمام مدارس در دست احداث تا مهرماه ۱۴۰۰ به بهره برداری می‌رسد اظهار داشت:۱۲۰ مدرسه در سطح استان وجود دارد که نیازمند تخریب و بازسازی و مستلزم مشارکت خیرین است.

پویش «آجر به آجر» فرصتی برای مشارکت آحاد جامعه در ساخت مدرسه و توسعه فضای آموزشی

آموزش، تعلیم و تربیت رکن مهم و اساسی در داشتن آینده‌ای روشن و کشوری آباد است و تحقق این راهبرد مهم نیازمند کمک آحاد جامعه در کار خداپسندانه مدرسه‌سازی است.

طرح «آجر به آجر» فرصتی برای سهیم شدن اقشار مختلف جامعه با هر میزان درآمد و در هر سطح و طبقه‌ای برای گسترش فضای آموزشی است تا هیچ دانش‌آموزی از تحصیل جانماند و بتواند در مدارس باکیفیت و با امکانات مناسب تحصیل کند.


در طرح «آجر به آجر» مهم نیست می‌توانید چه میزان کمک کنید، مهم این است هر فردی به اندازه وسع خود احساس مسوولیت کرده و با اهدای کمترین مبلغ و حتی با تامین هزینه یک آجر، یار و یاور آموزش و پرورش در تامین فضای شاد و ایمن برای آینده سازان کشور باشد.

طرح آجر به آجر در واقع نمادی از همیاری اجتماعی در محرومیت‌زدایی و نوسازی مدارس در راستای تحقق سند تحول بنیادین با استفاده از جلب مشارکت‌های مردمی است.

تجلی آرزوی کودکان در حلاوت مدرسه‌سازی

یکی از خیران مدرسه‌ساز که نخواست نامی از وی برده شود گفت: مدرسه‌سازی در واقع خدمت به وطن و اوج وطن‌دوستی است که آرامش روح و روان را به فرد هدیه می‌دهد چراکه این کار خیر به ترسیم آینده کشور و نسل آینده می‌تواند کمک کند.

او اضافه کرد: هیچ لذتی بالاتر از این نیست که بتوان با مهیا ساختن شرایط آموزش به رویا‌های شیرین کودکانی که آینده‌ساز مملکت هستند و استعداد دارند جامه عمل پوشاند و کاری کرد که نبود فضای آموزشی مانع از علم آموزی آنان نشود.

این خیر مدرسه ساز ادامه داد: فرهنگ مدرسه‌سازی باید در جامعه ترویج شود و مردم بدانند اگر می‌خواهند کشورشان پیشرفت کند و در عرصه‌های جهانی حرفی برای گفتن داشته باشد باید پایه‌های آموزشی تقویت شود و برای تقویت پایه‌های آموزشی کمک خیران اجتناب‌ناپذیر است.

او با اشاره به شعری از استاد سخن سعدی شیرازی مبنی بر اینکه نام نیکو گر بماند ز آدمی، به کزو ماند سرای زرنگار، بیان کرد: آموزش و ارتقای فرهنگ موجب پویایی جامعه و زدوه شدن آسیب‌های اجتماعی از چهره جامعه می‌شود و از این رو کمک به آموزش و اعتلای فرهنگ با گسترش فضای آموزشی ثواب دنیا و آخرت را به همراه دارد.

خشت اول مدرسه سازی در لردگان گذاشته شد

کامران رهی مدیرکل نوسازی، توسعه و تجیهز مدارس چهارمحال و بختیاری، از اجرای خشت‌گذاری نخستین مدرسه در طرح آجر به آجر در منطقه دره شیر شهرستان لردگان خبر داد.

او افزود: در مرحله نخست پویش آجر به اجر که همزمان با ماه محرم و صفر پارسال در سراسر کشور اجرایی شد تعهد استان یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال برای احداث یک مدرسه ۲ کلاسه در روستای «دره شیر فلارد» بود که این میزان با مشارکت یک مؤسسه محقق شد.

رهی اضافه کرد: به منظور جمع‌آوری کمک‌های خرد برای مدرسه سازی در پویش آجر به آجر طرح من مادرم، همه بچه‌های ایران فرزندان من نیز ۹ هزار نفر از مردم نوعدوست استان مشارکت و یک میلیارد و ۳۸۰ میلیون ریال برای ساخت مدرسه در روستای سربیشه بخش بازفت شهرستان کوهرنگ کمک کردند.

او ادامه داد: عملیات خشت‌گذاری این مدرسه نیز در چند روز آینده آغاز می‌شود.

رهی گفت: هم اکنون اجرای «پویش آجر‌های مهربانی» از ابتدای ماه مبارک رمضان همزمان با سراسر کشور در استان آغاز شده و خیران برای شرکت در این پویش با هر میزان توان مالی می‌توانند به سامانه www.ajorBajor.ir و یا «مهر مدرسه» http://MehreMadrese.ir مراجعه و چهارمحال و بختیاری را انتخاب کنند.

او با اشاره به اینکه در شهرستان لردگان حدود ۳۵۰ مدرسه وجود دارد، افزود: ۴۰ مدرسه از این تعداد تخریبی است.

۴۱۰۰ نفر در طرح "آجر به آجر" چهارمحال و بختیاری مشارکت کردند

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس چهارمحال و بختیاری با اشاره به طرح آجر به آجر گفت: استان جایگاه ۲۱ مشارکت خیّر در امر مدرسه سازی را با حدود ۴ هزار و ۱۳۲ نفر شرکت‌کننده دارد و از لحاظ پرداخت در رتبه ۱۳ کشور قرار گرفته‌ایم.

کامران رهی اسفندماه پارسال در شورای طرح مشارکت خیران مدرسه‌ساز آجر به آجر استان، اظهار داشت: امسال ۵۷ پروژه خیّری با ۳۹۳ کلاس، ۱۰ هزار و ۸۴۰ مترمربع مساحت و ۳۰ میلیارد تومان اعتبار با همکاری خیّران در طرح تکمیل قرار گرفتند.

اوعنوان داشت: به طور متوسط برای هر مدرسه ۴ میلیارد تومان هزینه مورد نیاز است و در طرح آجر به آجر ضمن فرهنگ‌سازی، مشارکت مردمی موجب کاهش فشار بر خیّران می‌شود.

جذب ۲۰ میلیارد تومان برای اجرای طرح «آجر به آجر» در چهارمحال و بختیاری

فرحناز قائد امینی مدیر کل آموزش و پرورش چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه درحال حاضر ۲۰۷ هزار دانش آموز در استان وجود دارد، ادامه داد: درحال حاضر در بسیاری از مناطق استان معلم و سیستم آموزش و پرورش فعال و درحال خدمت رسانی هست و البته در بعضی از نقاط دور دست هم دسترسی به سیستم آموزشی وجود ندارد که در تلاش هستیم در این فرصت باقی‌مانده از همه ظرفیت‌ها استفاده کنیم تا پایان خوبی برای این سال تحصیلی رقم بزنیم.

قائد امینی از جذب ۲۰ میلیارد تومان در طرح «آجر به آجر» خبر داد و بیان کرد: برای تهیه زیرساخت و تجهیز امکانات مدارس تلاش‌های بسیاری انجام شد که مهم‌ترین آن جمع آوری ۲۰ میلیارد تومان کمک‌های خیریه در طرح «آجر به آجر» بود که به این وسیله توانستیم مدارسی را در مناطق محروم کلنگ‌زنی و یا بازسازی کنیم.

در استان چهارمحال و بختیاری با مشارکت ۳۲۰ خیر مدرسه ساز۳۳۰ پروژه خیری با زیربنای بیش از ۲۱۱ هزار مترمربع احداث شده است.

تعلیم و تربیت از گذشته‌های بسیار دور در فرهنگ مردم ایران جایگاه برجسته‌ای داشته است، از این رو خیران نیز با فرهنگ ساخت مدرسه را مورد توجه قرار داده اند، اما خیران مدرسه‌ساز در گذشته افرادی بودند که از نظر مالی توانایی ساخت یک مدرسه را داشتند، اما طرح «آجر به آجر» اقدامی ارزشمند برای گسترش و توسعه مدرسه‌سازی است که می‌توان شرایط حضور خیرانی با توان مالی اندک برای سهیم شدن در مدرسه سازی را نیز فراهم کند.

انتهای پیام/ش

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: باشگاه خبرنگاران

کلیدواژه: مدرسه امکانات آموزشی آجر به آجر چهارمحال و بختیاری میلیارد تومان طرح آجر به آجر آموزش و پرورش مدرسه سازی فضای آموزشی قائد امینی مشارکت خی مدرسه ساز سطح استان

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.yjc.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «باشگاه خبرنگاران» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۱۹۱۸۴۸۰ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

کنایه واعظی به نامزدهای پوششی رئیسی

نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری؛ رئیسی با ۱۷ میلیون و ۹۲۶ هزار رای، رئیس‌جمهور شد

اولین نتیجه رسمی انتخابات ریاست جمهوری؛ رئیسی با ۱۷ میلیون و ۸۰۰ هزار رای، رئیس‌جمهور شد

فیلم| جنجال سوتی جدید بهاره رهنما

خطرناک‌ترین جهش‌های کرونا

خبر بعدی:

از نوغان تا پاستور؛ ابراهیم رئیسی، هشتمین رئیس «جمهور» کیست؟

سرانجام حجت الاسلام ابراهیم رئیسی در انتخابات ۲۸ خرداد ماه در رقابت با محسن رضائی، امیر حسین قاضی زاده هاشمی و ناصر همتی توانست حائز حداکثر آرا شود و با رای ۱۷ میلیون و ۸۰۰ هزار رای به عنوان منتخب نهایی مردم ایران به زودی عازم پاستورشود.

گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو، زهرا مهران راد؛ حجت الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رئیسی؛ منتخب دورسیزدهم انتخابات ریاست جمهوری از سوی ملت شریف ایران در انتخابات ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ است، وی پیش از این عهده دار ریاست قوه قضاییه بود و قبلتر هم تولیت آستان قدس رضوی بوده است.

منتخب ملت در انتخابات سیزدهم در سال ۱۳۳۹ در محله نوغان مشهد مقدس متولد شد و در ۵ سالگی پدر خود را که از روحانیون مشهد بود از دست داد. رئیسی تحصیلات ابتدایی خود را در مدرسه جوادیه و تحصیل در علوم حوزوی را در مدرسه نواب و سپس در مدرسه آیت الله موسوی‌نژاد شروع نمود.


سال ۱۳۵۴ بود که جهت ادامه تحصیلات به حوزة علمیة قم، مدرسه آیت الله بروجردی رفت و مدتی نیز در مدرسه‌ای که با مدیریت آیت الله پسندیده و در واقع با نظر امام خمینی (ره) اداره می‌شد، اشتغال به تحصیل داشت.

وی در حوزه علمیة قم، اصول فقه را نزد آیت الله مروی، لمعتین را محضر آیت‌الله فاضل هرندی، رسائل را نزد آیت‌الله موسوی تهرانی، مکاسب محرمه را خدمت آیت الله دوزدوزانی، کتاب البیع مکاسب را نزد آیت‌الله خزعلی، خیارات مکاسب را نزد آیت الله ستوده و آیت‌الله طاهری خرم‌آبادی و کفایه را خدمت آیت‌الله سید علی محقق داماد، تفسیر قرآن کریم را نزد آیت الله مشکینی و آیت الله خزعلی، شرح منظومه و فلسفه را نزد آیت‌الله احمد بهشتی و دوره شناخت را نزد آیت الله مطهری و نهج البلاغه را محضر آیت الله نوری همدانی آموخت.

 رئیسی همچنین از محضر اساتیدی، چون درس خارج اصول آیت الله سید محمدحسن مرعشی شوشتری و آیت الله هاشمی شاهرودی و خارج فقه آیت الله آقا مجتبی تهرانی و آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب استفاده کرده است، رئیسی البته تحصیلات دانشگاهی خود را نیز با اتمام حوزه آغاز کرد و توانست به دوره کارشناسی ارشد رشته حقوق خصوصی راه پیدا کند و پس از دفاع از پایان نامه خویش با عنوان «ارث بلا وارث» در سال تحصیلی ۱۳۸۰ با قبولی در کنکور دکترای مدرسه عالی شهید مطهری در رشته فقه و حقوق خصوصی ادامه تحصیل دهد؛ و در نهایت ازرساله دکترای خود را با عنوان «تعارض اصل و ظاهر در فقه و حقوق» دفاع نمود.

شاید بتوان مبدا اقدامات سیاسی رئیسی را اعتراض به هتک حرمت به امام خمینی در روزنامه اطلاعات دانست، رئیسی بدنبال هتک حرمت امام خمینی (ره) در روزنامه اطلاعات و آغاز حرکت‌های مردمی، در اجتماعات اعتراضی که مبدأ اغلب آن‌ها مدرسه آیت الله بروجردی (مدرسه خان) بود، شرکت داشته و در قالب هسته‌ای از طلاب انقلابی فعالیت می‌نمود.

وی در این دوران فعالیت‌های مبارزاتی خود را در قالب ارتباط برقرار کردن با علمای انقلابی که از زندان ازاد شده بودند و یا در تبعید به سر می‌بردند پی گرفت.

 پس از پیروزی انقلاب اسلامی، در دوره تربیتی خاصی که مرحوم شهید بهشتی جهت کادرسازی برای تأمین نیاز‌های مدیریتی نظام اسلامی برگزار می‌نمود، شرکت داشت.


وی به دنبال شورش‌های مارکسیستی و ایجاد مشکلات متنوع در شهر مسجد سلیمان، جهت شرکت در فعالیت‌های فرهنگی همراه با گروهی از طلاب عازم آن منطقه شد.

*ازدواج با دختر امام جمعه مشهد
سید ابراهیم رئیسی در سال ۱۳۶۲ در سن ۲۳ سالگی با دکتر جمیله السادات علم الهدی دختر ارشد آیت الله سید احمد علم الهدی ازدواج کرد. دکتر علم الهدی دانشیار رشته فلسفه علوم تربیت دانشگاه شهید بهشتی تهران، رییس سابق پژوهشگاه علوم انسانی و رییس کمیسیون تربیت شورای عالی انقلاب فرهنگی است.

حاصل این ازدواج دو فرزند دختر است. دختر اول اومتاهل و دارای دو مدرک کارشناسی ارشد است. یکی در رشته علوم اجتماعی از دانشگاه الزهرا (سلام الله علیها) و دیگری در رشته علوم قرآن و حدیث از دانشگاه علوم حدیث شهر ری و دختر دوم وی نیز متاهل و دانشجوی کارشناسی رشته فیزیک دانشگاه شریف است.

 


رئیسی را بیش از هرچیز باید مرد عدلیه و عدالت دانست، سوابق اجرایی او بیشتر این ادعا را ثابت می‌کند، وی کار رسمی خود را با دادستانی همزمان کرج و همدان آغاز کرد، معاونت دادستانی تهران، دادستانی تهران وعضویت در هیات امنای ستاد اجرایی فرمان امام (ره)، ریاست سازمان بازرسی کل کشور، معاونت اول قوه قضاییه، دادستانی کل کشور، دادستان ویژه روحانیت، عضویت شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز تهران، عضویت در مجلس خبرگان رهبری و هیات رییسه دوره چهارم و پنجم به عنوان نماینده مردم استان خراسان جنوبی، ریاست شورای نظارت بر سازمان صدا و سیما، عضویت در هیات عالی گزینش کشور، نخستین دبیر ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر کشور، تولیت آستان قدس رضوی و در آخرین سمت اجرائی در ۱۶ اسفند ماه ۹۷ طی حکمی از سوی مقام معظم رهبری به عنوان رئیس قوه قضائیه منصوب شد، برآیند تمام این مسئولیت‌ها و عملکرد قابل قبول سید ابراهیم رئیسی در این کسوت‌ها همانطور که عنوان شد عملکرد عدالت محور رئیسی را بیش از پیش به رخ می‌کشد.

سرانجام حجت الاسلام ابراهیم رئیسی در انتخابات ۲۸ خرداد ماه در رقابت با محسن رضائی، امیر حسین قاضی زاده هاشمی و ناصر همتی توانست حائز حداکثر آرا شود و با رای ۱۷ میلیون و ۸۰۰ هزار رای به عنوان منتخب نهایی مردم ایران به زودی عازم پاستورشود.

دیگر خبرها

 • یادبود چهلمین روز شهادت کودکان مدرسه سیدالشهدای کابل+فیلم
 • پرداخت شهریه در مدارس هیات امنایی یک امر آگاهانه و داوطلبانه است
 • حمایت غذایی کمیته امداد از 2888 مادر باردار و شیرده در استان
 • واکنش وزیر آموزش‌وپرورش به ترک تحصیل ۳ میلیون دانش‌آموز | دروغ است
 • هنوز تصمیمی درباره فوق العاده ویژه فرهنگیان گرفته نشده است/ 40 هزار کلاس اولی به مدرسه نرفتند!
 • ۴۰هزار بازمانده از تحصیل در پایه اول داشتیم/آخرین وضعیت اعمال فوق العاده ویژه فرهنگیان
 • طرح مکان‌یابی مدارس استان سمنان تیرماه بهره‌برداری می‌شود
 • شهرستان نجف آباد هر ساله نیازمند ۱۰ باب واحد آموزشی جدید است
 • تراشه مغزی ایلان ماسک یادگیری زبان را منسوخ می کند
 • مار آویزان از سقف کلاس، دانش آموزان را فراری داد + عکس
 • ریزش در ساختمان مدرسه 5 قربانی گرفت
 • ۵ کشته در حادثه ریزش ساختمان یک مدرسه در بلژیک
 • معلمی که با تخت متحرک به مدرسه می‌رفت! + فیلم
 • فعال‌سازی معادن؛ اقدامی برای ارزآوری و اشتغالزایی در ۸ سال
 • مار آویزان از سقف کلاس، دانش آموزان را فراری داد
 • سقوط فردی در چاه ساختمان مدرسه مخروبه در قزوین
 • حمایت غذایی کمیته امداد از دو هزار و ۸۸۸ مادر باردار و شیرده در خراسان شمالی
 • تراشه هوشمند یادگیری زبان را منسوخ می کند
 • اعتبارات به کمک نوسازی مدارس می‌آیند/ خداحافظی با بخاری‌های نفتی
دیگران می‌خوانند: