به گزارش خبرنگار دفاعی امنیتی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، توان موشکی ایران یکی از دستاوردهای بزرگ جمهوری اسلامی ایران است که باعث شده تا بازدارندگی بزرگی برای ایران ایجاد شود. ایجاد این قدرت و توان را باید مدیون تجارب ایران در دفاع مقدس دانست. طی این دوران ایران اسلامی تحت شدیدترین موشک‌باران‌ها قرار داشت، اما موشکی برای دفاع از خود نداشت.

سردار شهید حسن طهرانی مقدم پدر موشکی ایران اسلامی است که از دوران جنگ تحمیلی با ورود به این عرصه فعالیت‌های مهمی را در حوزه طراحی و ساخت انواع مختلفی از موشک ها داشت. 

دانش و قدرت موشکی ایران امروزه به قدری گسترش داشته و توسعه پیداکرده است که با رونمایی از هر موشک جدید پیشرفت ایران در این حوزه نمود بیشتری پیدا می کند. بررسی تکنولوژی موشک‌های ایران نشان می‌دهد که برد این موشک‌ها به دورترین نقاط اروپا و بیش از ۷۰ درصد آسیا می‌رسد و این توان دفاعی باعث نا امیدی دشمنان در حمله نظامی به خاک و تاسیسات حیاتی کشورمان شده است.

چرا موشک کروز!؟

موشک‌های کروز یک نوع از موشک‌ها هستند که مسیر آن تا رسیدن به هدف قابل تغییر و هدایت است. در اغلب سامانه‌های کروز از نوعی موتور جت استفاده می‌شود، در حالی که موشک‌های دیگر از موتور راکتی استفاده می‌کنند. این موشک‌ها معمولاً تمام مسیر خود را در ارتفاع بسیار پائین برای جلوگیری از تشخیص توسط رادار‌های دشمن و با سرعت تقریباً ثابت با سرعت مافوق صوت یا نزدیک به صوت طی می‌کنند. تفاوت موشک کروز با پهپاد این است که کروز‌ها فقط به عنوان یک سلاح استفاده می‌شوند و کلاهک جنگی بخشی از بدنه آن‌هاست.

حوزه کروز‌های زمینی، عرصه‌ای بسیار حساس و مهم هستند و بسیاری از کشور‌های قدرتمند دنیا، بیشتر توان تهاجمی خود را بر پایه استفاده از این موشک‌ها قرار داده‌اند؛ چرایی ینکه کشور‌های قدرتمند توان خود را در حوزه تهاجمی «بهره‌گیری از قدرت موشکی در حوزه کروز» گذاشته‌اند می‌توان از چند جهت و با چند دلیل به‌راحتی فهمید. موشک‌های کروز به‌دلیل هزینه کم‌تری که در فرآیند تولیدشان به‌نسبت تولید موشک‌های بالستیک دارند و از سوی دیگر، مؤلفه‌هایی که در فرآیند حرکت موشک به‌سوی هدف مانند پروفایل پروازی و فرآیند شلیک و هدایت دارند، سال‌هاست که توسط کشورهای قدرتمند دنیا مورد توجه قراردارند. 

کدام موشک‌های ایرانی دست بلند ایران هستند؟ موشک کروز هویزه

موشک کروز هویزه یکی از موشک‌های کروز ساخت وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح است که ۱۳ بهمن ماه سال ۱۳۹۷ و در جریان نمایشگاه دستاورد‌های دفاعی و سازندگی توسط امیر سرتیپ حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح و با حضور سردار حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه رونمایی شد.

برد موشک:  ۱ هزار و ۳۵۰ کیلومتر.

نوع هدایت: سیستم هدایت چندگانه(ترکام - TERCOM)، گلوناس و INS.

مزیت‌ها: استفاده از برخی سیستم‌های پیشرفته مانند از جمله Gps و Dsmac.

موشک کروز سومار

موشک سومار یکی از انواع موشک‌های کروز ساخت ایران است که اواخر اسفندماه ۹۳ با حضور سردار دهقان وزیر دفاع و سردار حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی رونمایی شد.

برد: ۷۰۰ کیلومتر.

ابعاد: ۶ متر طول و هزار و ۲۱۰ کیلوگرم جرم.

ویژگی‌ها: تاکتیک پذیری بالا، ماندگاری طولانی در صحنه نبرد، رادارگریزی، اندازه نسبتا کوچک، قابلیت حرکت در ارتفاع پایین و استفاده از پرتابگرهای کوچک.

موشک کروز یا علی(ع) 

موشک کروز یاعلی (ع) اوایل سال ۹۳ با حضور فرمانده معظم کل قوا در بازدید ایشان از نمایشگاه دستاورد‌های نیروی هوافضای سپاه پاسداران رونمایی شد. این موشک در این نمایشگاه با رنگ قرمز به نمایش درآمده بود.

برد عملیاتی: ۷۰۰ کیلومتر.

وزن کلاهک موشک: ۲۰۰ کیلوگرم.

نوع موتور: توربوجت. 

ویژگی‌ها: قابلیت شلیک از پرتابگرهای زمینی و شلیک از روی جنگنده سوخو ۲۲ سپاه.

موشک کروز نور

موشک کروز دریاپایه نور یکی از انواع موشک های کروز ساخت صنایع دفاعی کشورمان است که دهه ۷۰ به ناوگان نیروهای نظامی دریایی کشور الحاق شد.

ابعاد: ۶/۳۸ متر طول کلی که ۱/۲۴ متر مربوط به موتور اولیه و ۳۶ سانتی‌متر قطر.

برد عملیاتی: ۱۲۰ کیلومتر.

جرم کلی: ۷۱۵ کیلوگرم.

نوع موتور: توربوجت با سوخت مایع.

نوع کلاهک: نفوذگر شدیدالانفجار و نیمه زرهی دارای فیوز تاخیری با وزن ۱۶۵ کیلوگرم.

سرعت: ۱ ماخ.

سیستم هدایت: رادار داخلی و رادار فعال، هدایت با توانایی ضد اغتشاش پذیری قوی، رادار زمینی بومی ۲۰۳۱.

مزایای عملیاتی: توان جستجو در منطقه دریا و کشف شناور‌های دشمن تا فاصله ۲۱۰ کیلومتری، نمایش وضعیت تاکتیکی سامانه، وضعیت موشک، انتقال اطلاعات و کنترل آتش همزمان ۴ سکوی پرتاب موشک و قابلیت پرواز در ارتفاع پایین.

کاربران: ناوچه‌های رده «تندر» و «سینا»، ناو‌های رده «بایندر» و ناوشکن (ناو محافظ) رده «الوند» و «جماران»، هواناو‌های BH-۷، بالگرد‌های میل-۱۷ و هواپیما‌های جنگنده مانند اف ۴ فانتوم ازجمله تجهیزات نیرو‌های دریایی سپاه و ارتش و همچنین نیروی هوایی ارتش هستند که از این موشک استفاده می‌کنند.

موشک کروز قادر

موشک کروز قادر برای نخستین بار در رژه ۳۱ شهریور سال ۱۳۹۰ رونمایی شد.

ابعاد: ۷۴۰ سانتی‌متر طول، ۳۶ سانتی‌متر قطر و سرعت  ۰.۹ ماخ.

کلاهک: شدید الانفجار (High explosives) با قابلیت نفوذ در زره کشتی‌ها با فیوز تأخیری.

موتور: همان موتور موشک نور با موتور قوی‌تر.

ویژگی‌ها: خلبان خودکار دیجیتال (DAP- digital auto pilot)، قابلیت گریز از سیگنال‌های پارازیت، سامانه‌های جنگ الکترونیک، امکان نصب بر روی هواگرد‌هایی همچون میل۱۷ و جنگنده‌های اف ۴ و دقت و سرعت بیشتر در انهدام اهداف.

موشک کروز نصر

موشک کروز نصر یکی از موشک‌های کروز ساخت وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح است که در دو نوع دریاپایه و هواپایه ساخته شد که برای نخستین بار در رزمایش وحدت ۸۷ در آب‌های خلیج فارس آزمایش شد.

ابعاد: ۳/۵ متر طول و ۰/۲۸ متر قطر.

وزن: ۳۵۰ کیلوگرم در مجموع که ۱۵۰ کیلوگرم از آن به کلاهک جنگی اختصاص دارد.

برد عملیاتی: ۳۵ کیلومتر.

سرعت: ۰/۹ - ۰/۸ ماخ (معادل ۲۷۰ تا ۳۰۰ متر بر ثانیه).

کلاهک: شدید الانفجار با توان نفوذ در بدنه شناور‌هایی با زره نیمه سنگین.

هدایت: هدایت تلویزیونی و راداری و حسگر‌های سختی‌سنجی.

توان ویژه: توان نابودی شناور‌های سه هزار تنی دشمن و قابلیت شلیک از ساحل و انواع شناور‌ها و بالگرد‌ها.

مناسب برای: این موشک دفاع ساحلی توانایی عمل به عنوان مکمل پدافند ساحلی در کنار سامانه‌های توپخانه‌ای را دارد که این ویژگی قدرت منهدم کردن شناور‌های نفوذکننده به آب‌های ساحلی کشورمان را برای سیستم دفاعی کشورمان ایجاد می‌کند.

موشک‌‎های کروز قدیر و نصیر نیز ویژگی‌های مشابهی با موشک‌های بالا دارند که فقط در برخی نمونه‌ها برد بیشتری دارند.

انتهای پیام/

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: باشگاه خبرنگاران

کلیدواژه: موشک کروز اقتدار نظامی دفاع مقدس صنایع دفاعی وزارت دفاع موشک های کروز ساخت رونمایی شد موشک ها موشک کروز ویژگی ها شناور ها متر طول

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.yjc.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «باشگاه خبرنگاران» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۱۹۱۸۴۸۱ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

کنایه واعظی به نامزدهای پوششی رئیسی

نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری؛ رئیسی با ۱۷ میلیون و ۹۲۶ هزار رای، رئیس‌جمهور شد

اولین نتیجه رسمی انتخابات ریاست جمهوری؛ رئیسی با ۱۷ میلیون و ۸۰۰ هزار رای، رئیس‌جمهور شد

فیلم| جنجال سوتی جدید بهاره رهنما

منتخبین شورای اسلامی شهر آباد مشخص شدند

خبر بعدی:

رانا پلاس جدید به زودی وارد بازار می‌شود

رانا پلاس جدید ایران خودرو، مجهز به سقف شیشه ای و گیربکس شش سرعته، به زودی وارد بازار خواهد شد.

ایکوپرس- راناپلاس جدید ایران خودرو، دارای مشخصات فنی نظیر موتور پر قدرت +TU5 با ۱۱۳ اسب بخار قدرت و ۱۴۴ نیوتن متر گشتاور است. این موتور در مقایسه با موتور پایه TU5 به فناوری CVVT یا همان زمان‌بندی متغیر سوپاپ ها مجهز است که علاوه بر بهبود میزان آلایندگی، قدرت و گشتاور آن را افزایش داده است.
 

با توجه به جایگاه خودروی رانا پلاس به عنوان خودروی با کیفیت و راحت، لزوم توجه به انتظارات مشتریان این خودرو و افزایش رضایتمندی آنها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. به همین سبب شرکت ایران خودرو، پروژه رانا پلاس با گیربکس MT6 و سقف شیشه ای را برای ارتقا، بهبود ظاهری و سطح تجهیزات این محصول تعریف کرده است.

از شاخصه های مهم خودروی رانا پلاس با سقف شیشه ای، می توان به گیربکس جدید و داخلی سازی شده آن اشاره کرد. این برای نخستین بار است که گیربکس شش دنده و خودروی سواری مجهز به این نوع گیربکس در کشور تولید و عرضه می شود. دنده ششم در گیربکس MT6 موجب پایین نگاه داشتن دور موتور، کاهش مصرف سوخت، کاهش فشار روی موتور در سرعت های بالا و در نتیجه افزایش عمر پیشرانه می شود.

از مهم ترین تجهیزات خودروی رانا پلاس با گیربکس MT6 و سقف شیشه ای، می توان به برخوردار بودن آن از فرمان برقی، کروز کنترل، مجموعه کنسول میانی بین دو صندلی و مجموعه کلیدهای شیشه بالابر درها و آیینه برقی جدید، غربیلک فرمان با آرم کرومی به همراه کلیدهای کنترلی بر روی فرمان(MFC) اشاره کرد.

این خودرو مانند راناپلاس فعلی، دارای امکانات و تجهیزات به روز شده‌ای مانند مجموعه داشبورد، چراغ های جلو و عقب جدید، جلو پنجره طرح جدید، مجموعه صندلی ها با روکش جدید به همراه ایزوفیکس، دستگیره ها و زه‌های جانبی هم رنگ بدنه، آینه های جانبی جدید راهنمادار و سنسور دنده عقب است.

دیگر خبرها

 • دلایل رشد قاچاق پوشاک/واردات غیرقانونی چطور جایگزین تولید داخل می شود؟
 • جدیدترین قیمت محصولات کرمان ‌موتور + جدول
 • ماجرای حمله به بازیگران «دودکش»/ به ما و آیت الله رئیسی ناسزا می گفتند
 • تجاوز به چپ سواری موتور سوار را به کشتن داد
 • ویراژ در دل حادثه برای یک لقمه نان
 • ایست پلیس نائین به کامیون حامل کالای قاچاق
 • (تصاویر) رانا پلاس با سقف پانوراما و گیربکس ۶ دنده در آستانه ورود به بازار
 • تلاش مدیران سایپا برای افزایش و رونق تولید خودرو، كشور را از وابستگی نجات می‌دهد
 • برای فروش نفت باید قواعد بازار بین‌المللی را بدانیم
 • رونمایی از پیکاپ فولکس واگن برای رقابت با ماوریک و سانتا کروز
 • هوش مصنوعی به بورس چه کمکی می‌کند؟
 • بازداشت عاملان ۲۰ فقره سرقت در چهارمحال و بختیاری
 • "رانا پلاس" با سقف پانوراما و گیربکس 6 سرعته در آستانه ورود به بازار (+جزئیات و عکس)
 • درخشش شاهین بال خراسانی در آسمان پرتاب وزنه قزاقستان
 • دستگیری عاملان ۲۰ فقره سرقت در چهارمحال و بختیاری
 • هدایت نقدینگی به سمت تولید با تامین مالی از طریق شرکت سهام عام پروژه
 • واردات لوازم خانگی تهدید یا فرصت؟ / ایجاد ثبات اقتصادی راه‌ حل نجات تولید داخل
 • چگونه بازیگر شویم (۴۲۹) /تاثیر آواشناسی بر تبحر یک بازیگر
 • سودجویی از دانش آموزان نگران امتحان+فیلم
دیگران می‌خوانند: