Web Analytics Made Easy - Statcounter
به نقل از «باشگاه خبرنگاران»
2022-12-08@09:19:07 GMT

حلقۀ گم شده رسیدن به خوشبختی چیست؟

تاریخ انتشار: ۱ خرداد ۱۴۰۰ | کد خبر: ۳۱۹۸۱۲۹۰

حلقۀ گم شده رسیدن به خوشبختی چیست؟

به گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از سنندج ، در این گزارش، به نقش قدردانی در شادی و آثار آن در زندگی فردی و اجتماعی می پردازیم و راهکار‌هایی برای تقویت این ویژگی اثربخش در زندگی به شما پیشنهاد می‌کنیم، امید است که با این کار گامی هرچند کوچک در مسیر سعادت و رستگاری جاودان برداریم.

بیشتر بخوانید: اخبار روز خبربان

سعدی چه زیبا در دیباچۀ گلستان خود اهمیت و نقش قدردانی در سعادت و خوشبختی بشر را به ما یادآوری می‌کند و بر این اساس برای هر نفسی که می‌کشیم باید شکری به جا آورد و ما حتی اگر همۀ زندگی خود را صرف شکرگزاری از خدا کنیم تنها قدردان نفس‌هایی هستیم که می‌کشیم و سایر نعمت‌های خدا را بی پاسخ گذاشته ایم.

میان قدردانی و خوشبختی رابطه مشخص و مستقیمی وجود دارد. شکرگزاری ممکن است روشی آسان و قابل دسترس برای تقویت شادی شما باشد. بسیاری از متفکران و صاحب نظران از گذشته تاکنون در این باره اظهار نظر کرده اند و حتی ردپای آن را در منابع دینی نیز می توان یافت.

از دیدگاه قرآن، تشکر و سپاسگزاری باعث تربیت و تکامل انسان‌ها می‌شود و شکر منعم واجب است و قرآن بر اهمیت و وجوب شکرگزاری در برابر نعمت‌های الهی تأکید و اصرار دارد.

گروهی از آیات در قرآن، شکرگزاری را نتیجه عالی تقوا معرفی کرده و ارزش عالی شکر در این گروه از آیات به خوبی روشن است، چراکه در آن تقوا که عبارت است از نگهداری خود انسانی از تباهی و رسانیدن آن به مقام رشد و کمال و این مقدمه‌ای برای شکرگزاری معرفی شده است.

شکرگزاری سوداگرانه با آن شکر که نتیجه عالی تقوا و فضیلت است تفاوت بی نهایت دارد، چراکه این سپاسگزاری پس از آزادی روح از همه دام‌ها و زنجیر‌های شهوات و خودخواهی صورت می‌گیرد.

در یک جمله کوتاه و مختصر می توان گفت که قدردانی، حلقۀ گم شدۀ آرامشی است که انسان درمانده امروزی به دنبال آن است.

خوشبختی چیست؟

ابتدا باید دانست که خوشبختی چیست؟ شاید از شما پرسیده باشند که آیا احساس خوشبختی می‌کنید؟ سؤالی که دامنۀ وسیعی از عوامل را شامل می‌شود و پاسخ به آن آسان نیست.

خوشبختی را نمی‌توان تک بعدی نگاه کرد و تنها بر اساس یک دلیل، بتوان گفت که ما احساس خوشبختی می‌کنیم یا نه. یافتن معنا در زندگی، گامی مهم در رسیدن به آرامش و داشتن احساس خوشبختی است.

وقتی به خوشبختی فکر می‌کنیم، معمولاً آن را به عنوان یک تصویر ذهنی از رفاه، احساس شادی، آرامش و رضایت خاطر در نظر می‌گیریم. چیزی که ممکن است بسیاری از مردم متوجه آن نشوند این است که خوشبختی فقط یک احساس زودگذر نیست و ثبات در این احساس نقش بیشتری در آرامش خواهد داشت. هر چند به گفتۀ روانشناسان مثبت اندیش، شادمانی، مهمترین نماد بیرونی برای نشان دادن احساس خوشبختی فرد است، اما این کافی نیست و تنها یکی از معیار‌های اندازه گیری خوشبختی است.

خوشبختی علاوه بر شادی؛ شامل یافتن معنایی عمیق در زندگی، کشف ارزش‌هایی ماندگار و داشتن اهداف والا است که فرد با آن بتواند به آرامشی نسبتاً پایدار در زندگی خود برسد.

کاوه قادری محقق دانشگاه و روانشانس در این باره می‌گوید: هنگامی که احساس شادی می‌کنید، اما همچنین احساس می‌کنید زندگی شما معنایی دارد، بیشتر احساس خوشبختی می‌کنید.

او معتقد است وقتی در مورد خوشبختی با مراجعین خود صحبت می‌کنم، بر نقش هدفمند بودن زندگی، داشتن ارتباطات اجتماعی مناسب، پرورش احساس رضایت از خود و احساس شادمانی در میزان خوشبختی فرد تأکید می‌کنم؛ هر چند همۀ این‌ها عوامل مهمی در سنجش میزان خوشبختی فردی است؛ اما قدردانی، بیش از همه این‌ها از سعادت و خوشبختی فردی پشتیبانی می‌کند.

شاید حلقۀ گم شدۀ انسان درمانده و مستأصل امروزی برای رسیدن به سعادت و آرامش ابدی در زندگی همین شکرگزاری و قدردانی است. همان معنایی که برای داشتن زندگی بهتر باید آن را کشف کرد. بله؛ قدردانی یک ویژگی شخصیتی بسیار مهم در زندگی است و می‌تواند نقش شگفت انگیزی در احساس رضایت شما از زندگی داشت باشد.

بیایید به مزایای مثبت شکرگزاری و راه‌های پرورش شکرگذاری در زندگی روزمره خود نگاهی بیندازیم:

وقتی قدردان هستیم چه اتفاقی برای بدن ما می‌افتد؟

بسیاری از شواهد علمی نشان داده است که قدردانی تأثیرات گسترده‌ای بر سلامتی ما دارد. هنگامی که مردم سپاسگزار باشند و با مسائل و مشکلات، خوب برخورد کنند، سلامت جسمی آن‌ها بیشتر است. آن‌ها بیشتر به ورزش، تغذیه بهتر و مراقبت از خود تمایل دارند.
محققان در طول سال ها، به ارتباط میان روحیۀ قدردانی و شگرگزاری فردی با بهبود سیستم ایمنی اشاره کرده اند. قدردانی، موجب کاهش استرس، کاهش درد و حتی بهبود گردش خون در بدن می‌شود و تأثیرات مثبتی برسلامت قلب دارد.

قدردانی تأثیر مثبت بسیاری بر کیفیت زندگی نیز دارد. این ویژگی باعث افزایش عزت نفس، افزایش احساسات مثبت و خوش بینی در ما می‌شود.

وقتی احساس خوشبختی عمیق می‌کنیم، بدن ما انواع مواد شیمیایی شگفت انگیز را تولید می‌کند. شکرگزاری و قدردانی، انتقال دهنده‌های عصبی مانند دوپامین را که با احساس لذت همراه هست و سروتونین را که باعث تنظیم خلق و خوی ما می‌شود فعال می‌کند. همچنین باعث ترشح اکسی توسین در مغز می‌شود، هورمونی که احساساتی مانند شادی، اعتماد به نفس و سخاوت را ایجاد می‌کند.

چگونه قدرشناسی را تقویت کنیم؟

دقیقاً مانند رشد یک عضله، وقتی شکرگذاری را در خود تقویت کنید، اثرات مفیدی در زندگی خود خواهید دید. بهترین راه برای عادت کردن به قدردانی، منتظر ماندن برای لحظات خاص نیست. اقدامات و رویداد‌های مثبتی را که ممکن است کوچک، ساده، بی معنی یا بی نتیجه به نظر برسند، حتماً در نظر بگیرید. در اینجا چند نمونه برای فهم بهتر این موضوع ذکر شده است:

روحیۀ قدردانی را به طور منظم در خود فعال کنید و به هر بهانه‌ای سعی کنید این ویژگی را در خود تکرار کنید تا نهادینه شود.
- از فنجان چای گرمی که کنار خانواده می‌نوشید و لذت می‌برید، سپاسگزار باشید.
- به آسمان نگاه کنید و از هوای پاک و آسمان آبی بالای سر خود قدردانی کنید.
- به مهربانی‌های کوچکی که هر لحظه در حق شما انجام می‌شود و شما آن‌ها را نادیده می‌گیرید توجه کنید؛ مثلاً قدردان مهربانی فردی که در صف نانوایی به شما اجازه می‌دهد جلوتر از او کار خود را انجام دهید باشید.
- شکرگزار باشید که چند دقیقه پیش ممکن بود ماشین شما در تصادفی آسیب ببیند، اما این اتفاق نیفتاد.
- قدردان بهترین دوستتان باشید که برای شما پیام کوتاهی فرستاده تا ببینید حالتان خوب است؟
- لحظه‌ای به مادرتان فکر کنید که هر شب برای سلامتی شما دعا می‌کند و قدردان او باشید.
- لحظه‌ای بایستید و در سکوت به چیز‌های زیبایی که در زندگیتان وجود دارد و شما هر روز آن‌ها را می‌بینید، ولی ساده از کنار آن‌ها می‌گذرید فکر کنید و روحیۀ قدردانی خود را نسبت به همۀ جزئیات مثبت زندگی خود تقویت کنید.این‌ها البته یک لیست جامع و کامل نیستند؛ زیرا انواع روش‌های پرورش شکرگزاری و قدردانی وجود دارد. بنابراین، خلاق باشید و آن‌ها را متناسب با زندگی خود تنظیم کنید!

تمرین‌های قدرشناسی را در همه لحظات زندگی خود انجام دهید

آیا احساس می‌کنید بیش از حد مشغول کار هستید و فرصت شکرگزاری برایتان وجود ندارد؟ ما به شما توصیه می‌کنیم که حتی در محل کار خود نیز شکرگزار باشید.

تحقیقات نشان می‌دهد کسانی که پیش از آغاز جلسات کاری بزرگ و تصمیمات مهم زندگی خود، زمانی هرچند اندک را به شکرگزاری اختصاص داده اند؛ نه تنها اضطراب آن‌ها را کاهش می‌دهد، بلکه باعث تغییر نگرش آن‌ها نسبت به زندگی شده و در نتیجه باعث تعاملات مثبت و مثمرثمرتر می‌شود که به نوبه خود احساس موفقیت را بهبود می‌بخشد و در نهایت به احساس رضایت و ارزشمندی فرد از خود منجر می‌شود. در روز‌های شلوغ کاری و حتی آخر هفته‌ها یا وقتی که شما به دلیل فشار کاری خسته هستید، روش‌های قابل قبولی وجود دارد که می‌تواند قدردانی را در برنامه روزمره شما جای دهد.

قدم بزنید و از هر موردی که می‌بینید سپاسگزار باشید: درختان، گلها، آسمان، پرندگان.
- یک مجله یا فهرستی از عکس‌های قدیمی و جدید تهیه کنید و از همه چیز‌هایی که در زندگی شما تأثیر مثبت داشته اند یک آلبوم تهیه کنید؛ گاهی آن را مرور کنید.
- یک جعبه به نام جعبۀ قدرشناسی برای خود تهیه کنید. با استفاده از ورقه‌های کاغذ، روزانه سه مورد را یادداشت کنید که بخاطر آن‌ها لازم است از خدا، دیگران و یا حتی خود، سپاسگزار باشید. درون جعبه بگذارید و به صورت دوره‌ای آن‌ها را مرور کنید.
- با شخصی که مهربانی هرچند کوچک در حق شما انجام داده است تماس بگیرید و قدردانی خود را اعلام کنید.
- برای کسی که لطفی در حق شما داشته است نامه بنویسید و بیان کنید چقدر به خاطر کاری که آن شخص برای شما انجام داده شکرگزار و قدردان هستید.
- برنامه‌ای برای ملاقات حضوری ترتیب دهید و به این شخص بگویید واقعاً لطف یا عمل سخاوتمندانه او برای شما چقدر معنی دارد و قدردان آن هستید.

حقیقاتی که توسط هاروارد هلث منتشر شده است نشان داد که قدردانی، به طور مداوم به شادی بیشتر منجر می‌شود. قدردانی به مردم کمک می‌کند تا "احساسات مثبت بیشتری را داشته باشند، از تجربیات خوب خود در زندگی لذت ببرند، سلامتی خود را بهبود بخشند، با مشکلات، بهتر مقابله کنند و روابط فردی و اجتماعی محکمی برقرار کنند. "

انتهای پیام/ع

صرافی ارز دیجیتال

منبع: باشگاه خبرنگاران

کلیدواژه: ماه رمضان نعمت الهی احساس خوشبختی خوشبختی فرد زندگی خود

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.yjc.news دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «باشگاه خبرنگاران» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۱۹۸۱۲۹۰ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

باید علی‌اف را سرجایش نشاند

یک استاد ژئوپلیتیک دانشگاه، وحدت داخلی و رسیدن به توافق هسته‌ای را در حل حداقل 50 درصد مشکلات گردنکشی امثال علی‌اف موثر دانست

عبدالرضا فرجی‌راد در گفت‌وگو با ایسنا در تحلیلی درباره برگزاری رزمایش مشترک جمهوری آذربایجان و ترکیه اظهار کرد: از زمانی که جنگ آذربایجان و ارمنستان شروع شد، این جنگ نیمه تمام ماند یعنی این‌که آذربایجانی‌ها با کمک اسرائیل و ترکیه تلاش کردند نه تنها قره باغ را بگیرند، بلکه خاک‌هایی را که در اختیار ارمنستان بود،‌به دست آورند. البته موفقیت‌هایی نیز داشتند.

وی تصریح کرد: با ورود روسیه به این مساله و ایجاد آتش بس،‌ آن ها به دنبال ایجاد تونل زنگزور بر آمدند که در این موضوع ایران مخالفت کرد. بنابراین علی اف احساس کرد که کارش نا تمام مانده و علت این ناتمامی مسکو و ایران بودند پس از آن بود که شروع به حمله به مسکو و تهران کرد، طبیعتا نمی توانست در رابطه با مسکو تندروی کند،‌اما در رابطه با ایران این تندروی را شروع کرد و حرکات زیگزاگی و بازی هایی را طراحی کرد و یا اخبار دروغی را منتشر کرد که ما نمی خواهیم تونل ایجاد کنیم به دنبال این هستیم که از طریق نخجوان به ارمنستان متصل شویم. 

این استاد ژئوپلیتیک دانشگاه همچنین بیان کرد: از همان زمان مشخص بود بازی در می آورند تا در این بازی کار خودشان را انجام دهند، نهایتا مانوری که در شهریور ماه ایران انجام داد،‌ علی اف را عصبانی کرد  و او احساس کرد با مانوری که انجام شده در واقع امکان عملیاتی شدن تونل زنگزور در مقطع فعلی وجود ندارد. 

سفیر پیشین کشورمان در نروژ افزود: بعد از این قضایا،‌ شخص الهام علی اف احساس کرد شاید بتواند از حوادث اخیر ایران سوء استفاده کند و نظرات خودش را که قبلا به نحو دیگری بیان می‌کرد در شرایط فعلی با تندی و الفاظ تجزیه طلبانه و قومی مطرح کرد و این اظهارات به صورت ممتد ادامه داد. 

فرجی راد ادامه داد: از طرفی ایران سعی کرد مدارا کند و اجازه ندهد روابط بین دو کشور از این تندتر شود،‌ اما علی اف علاوه بر بیان الفاظ تند با هماهنگی ترکیه مانوری را در مقابل مانور ایران انجام داد و همان پلی را که ایران بر روی رود ارس زد، آن ها نیز همان پل موقتی که در زمان جنگی استفاده می شود را اجرایی و شبیه سازی کردند. بنابراین به نوعی شاخ و شانه کشیدن برای ایران را از خود نشان داد. 

این استاد ژئوپلیتیک دانشگاه خاطرنشان کرد: ترکیه از نظر سیاسی به دنبال منافع خودش است و طبیعتا آذربایجان نیز کشور ثروتمندی است در زمان فعلی قیمت نفت بالاست و فروش نفت خوب است، می‌تواند یک گذرگاه نفتی مطلوب باشد. در نتیجه ترکیه هیچ وقت آذربایجان را به خاطر منافع مادی رها نمی‌کند ضمن این‌که همکاری‌هایی با یکدیگر دارند که منافع مادی داشته و هزینه هایش را دریافت می کند.

وی درباره این که آیا آذربایجان به دنبال این است که ایران وادار کند تا واکنشی غیر از گفت و گوهای سیاسی داشته باشد، گفت: عواملی باعث شده تا علی‌اف چنین اظهاراتی را داشته باشد؛ بنابراین ما باید ابتدا تفاهم داخلی داشته و از طرف دیگر توافق هسته ای را به انجام برسانیم تا از طریق حداقل 50 درصد مشکلات کم شود و گردن کشی امثال علی اف کاهش یابد.

این دیپلمات پیشین کشورمان همچنین اظهار کرد: از سوی دیگر در مساله اوکراین که غرب مدعی است ایران به روسیه کمک می کند باید این موضوع شفاف حل و فصل شود، در واقع همه این موضوعات باعث شده تا غربی ها نسبت به ما موضع بگیرند و کشورهای همسایه نیز سوء استفاده کنند حتی طالبان هم به امارات سفر داشته اند و سوء استفاده می کنند؛ لذا باید این مشکلات را حل کنیم بعد ببینیم حرف علی اف چیست،‌اگر زبان درازی زیادی می کند طبیعتا باید سر جایش بنشیند و درک کند که جغرافیای محدود دارد. 

انتهای پیام

دیگر خبرها

  • باید علی‌اف را سرجایش نشاند  
  • نوری: هدف اصلی من شماره یک جهان شدن است
  • نوری: هدف اصلی من شماره یک جهان شدن
  • نوری: هدف اصلی من این است که شماره یک جهان باشم
  • شغلی که ضامن خوشبختی ام شد
  • باید علی‌اف را سرجایش نشاند
  • نشانه های خاموش ابتلا به ام اس
  • ام اس باعث افسردگی می‌شود؟
  • چرا همیشه احساس خستگی داریم؟
  • رابطه اعتماد به نفس و اعتبار