یک داوطلب انتخابات ریاست جمهوری گفت: کشورمان نباید نه معطل FATF و نه معطل تحریم‌ها باشد.باید رشد اقتصادی و تعاملات خارجی اقتصادی ما باید با یک رشد چشمگیر شتاب پیدا کند و دولت در اینجا نقش دارد و باید ابتکارات جدیدی داشته باشد.

به گزارش ایسنا، سعید جلیلی امشب در حاشیه نشست کارگروه های دولت سایه در جمع خبرنگاران درباره برنامه‌های دولت در سایه، اظهار داشت: سعی کردیم برنامه ما یک برنامه واقعی و مبتنی بر واقعیت ها و ظرفیت های کشور باشد.

خوشحالیم که در دیدن ظرفیت ها و واقعیت ها به این نتیجه رسیدیم که کشور می‌تواند در چهار سال آینده یک جهش داشته باشد. مهمترین موضوع در عرصه سیاست خارجی که به آن رسیدیم این است که باید تعامل سازنده و گسترده با جهان داشته باشیم. ما معتقدیم که نباید معطل چند کشور غربی ماند و مسائل داخلی را معطل آن‌ها کرد. در عرصه خارجی و بین المللی فرصت‌های خوبی داریم که این فرصت‌ها باید به خوبی شناسایی شود تا شکوفایی در کشور شکل بگیرد.

این نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب در سال‌های اخیر به جهش تولید و پشتیبانی از آن تاکید فرمودند. زمانی تولید می‌تواند جهش پیدا کند که صادرات هم جهش پیدا کند و زمانی صادرات جهش پیدا می‌کند که شما بتوانید تعاملات سازنده و گسترده با بخش‌های مختلف جهان داشته باشید. امروز در همسایگی ما ۱۵ کشور وجود دارد که آنها وارداتشان هزار میلیارد تومان است و ما هم باید سهمی از این بازار داشته باشیم و مناسبات قوی با آنان داشته باشیم. اگر ما صحبت از جهش می کنیم، باید در همه ابعاد از جمله در تعاملات خارجی و اقتصادی هم باشد.

جلیلی در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه مهمترین نقد شما از دولت روحانی در عرصه اقتصادی چیست گفت :مهم‌ترین نقدی که ما به دولت در عرصه اقتصادی داریم این است که اقتصاد کشور را معطل موضوعات موهوم کردند. ما صحبت از جهش و پیشرفت اقتصادی می‌کنیم و می‌گوییم که کشور باید جهش داشته باشد و نباید معطل چیزهای دیگر بماند. دولت نباید منفعل باشد بلکه باید فعال باشد و بستر را برای فعال شدن اقتصاد فراهم کند و اجازه ندهد موانع سیاسی ، اقتصادی و حتی برخی حوادث طبیعی اقتصاد را معطل کند.

وی در پاسخ به سوالی درباره FATF، گفت: این که من می گویم کشور معطل نماند این است که چند کشور در دنیا یک نهاد مالی را تشکیل دهند و ما اقتصاد خود را بر اساس مقرراتی که آنها می خواهند معطل آنان کنیم، حتماً غلط است. ما باید راه حل هایی داشته باشیم تا بتوانیم روابط گسترده اقتصادی با کشورهای جهان داشته باشیم. غیر از FATF ، ما با تحریم هایی مواجه هستیم که آمریکا علیه کشورمان اعمال می‌کند و آنان حتی راجع به تراکنش های بانکی ما با کشورهای دیگر هم می‌خواهند نظر دهند. کسانی که بحث FATF را مطرح می کنند، بگویند که با تحریم های ثانویه و اولیه آمریکا می‌خواهند چه کار کنند که به قوت خود باقی است؟

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: بحث ما این است که کشورمان نباید نه معطل FATF و نه معطل تحریم‌ها باشد باید رشد اقتصادی و تعاملات خارجی اقتصادی ما باید با یک رشد چشمگیر شتاب پیدا کند و دولت در اینجا نقش دارد و باید ابتکارات جدیدی داشته باشد. وظیفه دولت این نیست که بنشیند و بگوید که به دلیل این موانع امکان کاری وجود ندارد.

جلیلی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برنامه شما در حوزه فضای مجازی چیست، گفت: فضای مجازی یکی از فرصت های کم نظیر است و باید در جهت پیشرفت کشور از آن استفاده کرد و امروز فضای مجازی و فناوری ها یک فرصت بی‌نظیر و بی‌بدیل را برای کشور فراهم می‌کند و می‌توانید در آن بستر بسیاری از خدمات رسانی ها به مردم را انجام دهید و لذا باید نگاه شما به فضای مجازی یک نگاه فرصت محور باشد و با همین نوع نگاه است که شما نباید اجازه دهید که این فضای فرصت محور تبدیل به فضای تهدید شود.

وی ادامه داد: اگر کسی بخواهد از این فضا علیه ملت ما استفاده و استقلال کشور ما را محدود کند، حتماً وظیفه دولت است که اجازه ندهد که این افراد استقلال و آزادی شما را در فضای مجازی محدود کنند. همانطور که در فضای واقعی این اجازه را نمی دهیم، در فضای مجازی هم باید از استقلال و آزادی کشور و شهروندان مان پاسداری کنیم.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: امروز می‌بینید که آنان با جسارت هرچه تمام‌تر مثلاً این اجازه را به شهروندان ما نمی‌دهند که عکس شهید قاسم سلیمانی را در صفحه مجازی خود مورد استفاده قرار دهند. آیا این تهدید استقلال و آزادی یک ملت نیست؟ آیا جسارت به یک ملت نیست؟

جلیلی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آینده روابط ایران با آمریکا و همچنین مذاکرات را چگونه می‌بینید، اظهار داشت: آن چیزی که اهمیت دارد، دفاع از منافع ملی کشور است. مذاکره یک وسیله است و ما به مذاکره یک نگاه مثبت داریم و معتقدیم که مذاکره یک وسیله برای استیفای حقوق ملت است اما مذاکره تنها راه نیست و ما نباید معطل مذاکره بمانیم.

وی ادامه داد: ما از مذاکره استقبال می‌کنیم اما معطل مذاکره نمی‌مانیم و شیوه‌های دیگری برای دفاع از حقوق ملت وجود دارد که به موازات با مذاکره آن کارها هم باید پیش برود. برای مثال اگر ما از خنثی‌سازی و بی اثر کردن تحریم‌ها صحبت می‌کنیم، یک راه آن مذاکره است و راه‌های دیگری هم وجود دارد.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در واکنش به سوالی مبنی بر اینکه آیا نامزدهای جبهه انقلاب قرار است در نهایت به نفع یک نفر کنار بروند و به اجماع روی یک نفر برسند یا خیر گفت: آن چیزی که در جبهه انقلاب اهمیت دارد، این است که روی آن رویکردهایی که صحیح است و منجر به جهش کشور می‌شود، در باور عمومی جامعه اقناع ایجاد شود و امیدواریم همه نامزدهای جبهه انقلاب این موضوع را به جد دنبال کنند.

وی در واکنش به سوالی درباره مناظره با عبدالناصر همتی،تصریح کرد: عرصه انتخابات و مناظرات و تبلیغات انتخابات عرصه‌ای است برای اینکه مردم بتوانند با نظرات نامزدهای انتخابات درباره هر مسئله که مورد نظرشان است، آشنا شوند. بنده معتقدم کشور را نباید حداقلی اداره کرد و کسانی که نظر متفاوتی دارند، آنان را دعوت به مناظره می‌کنم و آمادگی دارم که از نظراتی که مطرح می‌کنم، با قوت دفاع کنم و نظرات کسانی را هم که به نظراتم انتقاد دارند، پاسخ دهم.

جلیلی درباره رابطه ایران با عراق و اینکه آیا از ظرفیت ارتباط با عراق در جهت بهبود روابط با دیگر کشورهای عربی چون عربستان استفاده می‌کنید یا خیر، گفت: روابط ایران با عراق یک روابط عمیق و دوستانه و تاریخی است. ما امروز شاهد صحنه هایی از دوستی های دو کشور هستیم مانند آن چیزی که در راهپیمایی اربعین صورت می گیرد و بسیار کم نظیر است. بین دولت‌های ما هم یک مناسبات خوبی وجود دارد و حتما از این ظرفیت برای ارتباط با سایر کشورهای منطقه هم استفاده خواهیم کرد.

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: فرارو

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت fararu.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت « فرارو» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۲۱۸۸۱۵۳ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

بگو مگوی تند همتی، رئیسی و مهرعلیزاده | زاکانی عصبانی شد

الگوبرداری گزینشی اصولگرایان از مدل چینی برای ایران

انتقاد شدید روحانی از صداوسیما و نامزدهای اصولگرا: در این انتخابات جفاها و ظلم‌های بسیار بدی شد

چرا روحانی دست‌های پشت پرده را رو نمی‌کند تا دلیل مشکلات امروز معلوم شود؟

روزنامه خبرورزشی| از خاطیان به جرم سوءقصد شکایت شد

خبر بعدی:

کنایه صریح واعظی به سنگ اندازی محسن رضایی در تصویب FATF /برخی کاندیداها سخنان شیرینی می زنند!

اهم اظهارات محمود واعظی را در ادامه بخوانید؛

*{ درباره هجمه‌ها علیه دولت}: دلیلش این است که ما اعتقاد داریم این دولت، خادم و خدمتگزار مردم است و به همین دلیل تا روز آخر، یعنی تا ۱۲ مرداد که سر کار است، مسئولیت دارد تا برای مردم کار کند. درست است؛ هر نتیجه‌ای که مذاکرات امروز بدهد و هر توافقی که حاصل شود، هیچ منفعتی برای این دولت نخواهد داشت، بلکه منافع آن برای دولت آینده است. اما ما اینطور فکر می‌کنیم که «مگر دولت آینده با دولت ما فرق دارد؟» یا به عبارت بهتر، «مگر قرار است ما برای یک ملت دیگر کار کنیم و دولت آینده هم برای یک ملت دیگر کار کند؟» هم افتخار دولت ما و هم افتخار دولت آینده، و اساساً هرکسی که می‌خواهد در دولت بعدی باشد، این است که خدمتگزار این مردم باشد.

*{ درباره نظرات متفاوت مخالفان دولت که در طول سال‌ها مخالف برنامه‌های دولت در حوزه سیاست خارجی و برجام بوده‌اند حالا مدعی تعامل با دنیا و موافقت با برجام هستند}: بالاخره بین جریان‌ها و شخصیت‌های سیاسی تفاوت‌هایی هم وجود دارد. مثالی بزنم. اگر من بخواهم مانند منتقدان خود فکر کنم و به مسائل از زاویه‌ای صادقانه و منصفانه نگاه نکنم، کارهای کشور پیش نمی‌رود. به عبارت دقیق‌تر، اگر صرفاً به این دلیل که فرد دیگری دارد کار خوبی انجام می‌دهد، مانع این کار شوم و صرفاً کارهایی را تأیید کنم که خودم انجام می‌دهم، در این صورت من هم مانند بقیه خواهم شد و میان ما و آنان تفاوتی نخواهد بود. از این‌رو، بر این عقیده هستیم که همه ما، با هر گرایش سیاسی و فکری و در هر دولتی که باشیم، خدمتگزار این مردم هستیم. در این صورت، اگر بتوانیم گره‌ای از کار این مردم بازکنیم، خواه امروز در دولت باشد و خواه روز دیگر در بیرون از دولت، صریح اعلام می‌کنیم که حاضریم این کار را انجام دهیم؛ یعنی تحریم‌ها را برداریم، موافقتنامه را امضا کنیم، فحشش را هم بخوریم و همان‌طور که ۸ سال گذشته انتقادها را تحمل کردیم، در این دو ماه هم انتقادها را تحمل می‌کنیم، اما مسأله ما این است که یک؛ مشکلات مردم برطرف شود و دغدغه دوم ما این است که دولت آینده بتواند در یک جاده صاف و سرراست کار خود را آغاز کند، به این صورت که همه پول‌های بلوکه شده ملت ایران آزاد شده باشد، همه تحریم‌ها برداشته شده باشد تا بتواند با فراغ بال بیشتر، با دستان بازتر و با خیال آسوده‌تری به مردم خدمت کند. ما دنبال این هستیم.

* { درباره  این که یکی از نامزدهای انتخابات اخیراً دولت را متهم به کوتاهی و به تعویق افتادن تصویب لوایح «اف. ای. تی. اف» کرده است}: دولت در این زمینه همه تلاش خود را کرده است، اما در مجمع تشخیص مصلحت نظام اراده‌ای وجود داشت که به‌صورت مستمر بررسی این مسأله را به تعویق می‌انداخت و آن را به‌طور دقیق و کامل مطرح نمی‌کرد. همه مردم می‌دانند که لوایح مرتبط با «اف.ای.تی.اف» در مجمع تشخیص مانده بود و کار هم دست همان نامزد محترمی است که این حرف‌ها را گفته است. اما گذشته از اینها، برخی‌ها امروز سخن شیرین و جالبی را می‌گویند. تا آن زمان مرتب مصاحبه می‌کردند یا در جاهای مختلف می‌گفتند که «چه فایده که دو لوایح باقی مانده «اف. ای. تی. اف» را تصویب کنیم، ما که تحریم هستیم و تصویب این لوایح فایده‌ای ندارد.» حالا که بحث برداشته شدن تحریم مطرح شده و امیدها در این زمینه پررنگ شده است، می‌گویند «چه فایده که به «اف.ای.تی.اف» بپیوندیم، اگر تحریم‌ها برداشته شود، وقتی در فهرست خاکستری «اف.ای.تی.اف» هستیم، روابط بانکی ما که تغییر نمی‌کند.» این مواضع متناقض، بسیار عجیب و البته بسیار جالب است. زیرا «اف.ای.تی.اف» را خودتان نگه داشتید. اگر شما در زمان خودش درباره «اف.ای.تی.اف» تصمیم می‌گرفتید و فضا را باز می‌کردید، وقتی که تحریم برداشته می‌شد، هیچ مانعی جلوی راه مبادلات بانکی ما نمی‌بود.

* اما برخی، دیروز «اف.ای.تی.اف» را به تحریم گره می‌زدند و امروز هم اینطور این مسائل را به هم گره می‌زنند. به نظر من این کار اشکال دارد و از نظر سیاسی و از دیدگاه مردم پسندیده نیست. البته باید به این نکته هم اشاره کرد که همان‌طور که شما گفتید، به نظر می‌رسد حالا که از مردم رأی می‌خواهند، می‌گویند ما راه حل مسأله «اف.ای.تی.اف» را بلد هستیم، اما دولت کم‌کاری کرده است، این درحالی است که این دو لایحه از مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان به مجمع تشخیص آمد، اما وقتی مجمع تشخیص این لوایح را نگه داشت، دولت چه کاری می‌توانست انجام دهد؟ اگر کسی خواب است می‌توان او را بیدار کرد، اما اگر کسی خود را به خواب زده باشد، هرکاری هم که بکنیم، نمی‌توانیم او را بیدار کنیم. بنابراین، آنچه درباره «اف. ای. تی. اف» گذشت، به این دلیل بود که نمی‌خواستند این مسأله حل شود.

* ۵۰ روز به پایان کار دولت آقای روحانی باقی مانده است، اما شاهد هستیم که در چنین شرایطی مجلس شکایت از دولت را به قوه قضائیه ارسال کرده است.

* این کار درستی نیست. این مجلس دارد اقداماتی انجام می‌دهد که پسندیده‌ شأن مجلس و روابطی نیست که باید میان قوه مقننه و اجراییه باشد. امیدوار هستیم با ارتباط نزدیکی که میان آقای دکتر قالیباف و دکتر روحانی وجود دارد بتوانند با تفاهم این مسائل را حل کنند.

۲۷۲۱۵

کد خبر 1524344

دیگر خبرها

 • مخالفت چندین باره سعید جلیلی با FATF در مناظره آخر
 • حمله زاکانی به روحانی: سواد اقتصادی ندارد
 • جلیلی: FATF برای کشور هیچ فایده ای ندارد
 • سوال های همتی از رقبا: آقای رئیسی مخالف افکار آقای علم الهدی هستید یا نه؟ | آقای جلیلی  ۲۰۰ کشور نمی دانند fatf  بد است؟
 • ببینید | حمله همتی به رئیسی و جلیلی: فقط شما و کره شمالی مخالف FATF هستید/ مخالف افکار علم الهدی در حوزه زنان هستید یا خیر؟
 • آقای جلیلی! شوخی می کنید که ۲۰۰ کشور FATF را نمی‌فهمد فقط شما و کره شمالی می فهمید؟/ آقای رئیسی نسبت شما با مواضع علم الهدی در خصوص زنان چیست؟
 • جلیلی: FATF هیچ فایده ای برای کشور ندارد / برجام سند طلبکاریست نه بدهکاری
 • امضای کنوانسیون‌ها هیچ فایده‌ای برای کشور ما ندارند
 • کنایه مهرعلیزاده به زاکانی: به جای کرسنت به FATF توجه کنید
 • رئیسی به روحانی: شما نمی توانید برجام را اجرا کنید /نظر من درباره FATF را از کجا ذهن‌خوانی کردید
 • کنایه مهرعلیزاده به زاکانی: به جای کرسنت به FATF توجه کنید /آب در آسیاب ترامپ ریختید
 • افشاگری همتی از سود هنگفت کاسبان تحریم، ۱۱ بدهکار بانکی، دلایل سقوط بورس و مخالفان FATF
 • همتی لیست ۱۱ بدهکار عمده بانکی را تحویل رئیسی داد/ این ۵ نفر نگذاشتند FATF تصویب شود
 • نامه خصوصی همتی به رهبر انقلاب درباره بورس /آقای جلیلی یک دهه کشور را با بیانیه خوانی در مذاکرات معطل کردید
 • همتی به رئیسی: شما که مخالف fatf هستید، گل به خودی زدید
 • کنایه صریح واعظی به سنگ اندازی محسن رضایی در تصویب FATF
 • مردم منتظر راه حل مشکلات اقتصادی هستند/ برنامه کاندیداها برای تصویب FATF و رفع تحریم‌ها مشخص نیست
 • کنایه صریح واعظی به سنگ اندازی محسن رضایی در تصویب FATF /برخی کاندیداها سخنان شیرینی می گویند!
 • کاندیداهای ریاست جمهوری برنامه‌محور باشند/ پرهیز از شعارهای پوچ و توخالی!
دیگران می‌خوانند: