ایسنا/خراسان جنوبی نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: همجواری با کشور افغانستان فرصت بزرگ و خوبی برای توسعه روابط اقتصادی و تجاری با این کشور است و خراسان جنوبی در این زمینه سهم ویژه‌ای دارد.

سعید جلیلی، عصر جمعه ۲۱ خرداد در برنامه تلویزیونی گفت‌وگو با مردم خراسان جنوبی که از شبکه استانی خاوران پخش شد، تصریح کرد: همجواری استان فراه افغانستان با استان خراسان جنوبی این فرصت را ایجاد می‌کند تا محصولاتی که در خراسان جنوبی تولید می‌شود به بهترین شکل بتواند از مجرا و مسیر افغانستان بازار صادراتی خودش را در آن کشور و بلکه کشورهای دیگر پیدا کند.

به گزارش ایسنا، وی اظهار کرد: در کشورهای شرق ایران این یک فرصت بسیار خوب است و ما وقتی در مرز ماهیرود حضور پیدا می‌کنیم، می‌بینیم آنجا چگونه تجار، صنایع و صنعتگران می‌توانند از این بستر و دروازه برای افزایش صادرات به کشور افغانستان استفاده کنند و این می‌تواند به تولید ما جهش بدهد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: سال ۹۵ پس از اعلام گشایش‌های اقتصادی و اینکه گفته می‌شد برای ما زمینه‌هایی فراهم شد در عرصه روابط خارجی، صادرات ایران به ۲۸ کشور اتحادیه اروپا در همان سال‌ها که می‌گفتند شرایط خوب است، نصف صادرات ایران به افغانستان بود.

وی افزود: اگر امروز ما بتوانیم بازار افغانستان را به شکل خوب هدف کالاهای ایرانی قرار دهیم صادرات می‌تواند تا چند برابر افزایش یابد و سهم استان خراسان جنوبی در این زمینه یک سهم قابل توجه و چشمگیر خواهد بود.

جلیلی گفت: همچنانکه در نزدیکی افغانستان، در پاکستان هم چنین بازاری وجود دارد و امروز این کشور بیش از ۶۰ میلیارد دلار واردات دارد و در بررسی‌هایی که ما انجام دادیم از این میزان، ۱۶ میلیارد دلار به راحتی می‌تواند در همین شرایط از ایران تامین شود.

وی اظهار کرد: من می‌گویم حتی شما عزیزان ما در استان خراسان جنوبی می‌توانید یک نقش بزرگ و ارزنده در این عرصه داشته باشید، شما می‌توانید نقش بزرگی در روابط خارجی اقتصادی ایران ایفا کنید که اگر در این زمینه جهش بزرگ در صادرات صورت بگیرد این همان جهشی است که به جهش ایران کمک می‌کند.

نامزد انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری افزود: امروز یکی از بحث‌های مهمی که در عرصه روابط اقتصادی با خارج داریم، موضوع کریدور شمال - جنوب ایران است، کریدوری که می‌تواند نه تنها به اقتصاد ما و اقتصاد منطقه بسیار کمک کند بلکه برخی از قدرت‌های بزرگ اقتصادی دنیا مثل چین و هند به شدت مشتاق هستند چنین مسیر ترانزیتی در کشور شکل بگیرد.

وی گفت: در این مسیر نقش استان خراسان جنوبی قابل توجه است و می‌تواند تاثیر بسیار زیادی بر اقتصاد این استان داشته باشد که در این زمینه حتما باید برنامه‌های جدی که طراحی شده است، دنبال شود.

جلیلی اظهار کرد: از باب حمل و نقل ریلی، ترانزیت کالا همچنین در عرصه‌های دیگر، در انتقال و صادرات نه تنها کالا که صادرات برق و انرژی، اینها فرصت‌هایی است که امروز برای کشور ما فراهم است.

وی گفت: خراسان جنوبی استانی است که هرگاه در جلسات و موضوعات مختلف در مقایسه بین استان‌ها بررسی شده و آمار، آثار و شاخص‌های‌ این استان مطرح می‌شود، موجب افتخار است؛ به لحاظ سطح تحصیلات، حضور در مجامع علمی و دانشگاهی، کاهش آسیب‌های اجتنماعی در استان که همه اینها باعث افتخار است.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بیان کرد: من به خوبی با فرصت‌ها و ظرفیت‌هایی که در استان شما وجود دارد آشنا هستم، توانمندی‌های شما را می‌شناسم و می‌دانم امروز استان چه فرصت‌ها و توانمندی‌هایی پیش رو دارد.

وی افزود: امروز برای اداره کشور دو نگاه می‌توان داشت که یک نگاه حداقلی است و اینکه فقط بخواهیم کشور را به شکل روزمره اداره کنیم و حتما با نگاه حداقلی، کشور ارتقا و جهش پیدا نخواهد کرد و با این نگاه حداکثر چند مساله حل بشود یا نشود اما این برای اداره کشور کافی نیست.

جلیلی گفت: نکته دوم نگاهی که به قله‌ها باشد و قله‌های پیشرفت را هدف قرار دهد و بخواهد کشور در چهار سال آینده جهش پیدا کند و سوال این است که آیا این جهش ممکن است.

وی افزود: من و همکارانم که جوانان همین مرز و بوم هستند و برخی از جوانان و متخصصین استان شما هستند در حرکتی که در هشت سال گذشته داشته‌ایم به خوبی پی برده‌ایم که امروز کشور می‌تواند به یک ارتقا و جهش دست یابد.

وی تصریح کرد: این یک شعار نیست و یک مطالعه عمیق و بررسی جدی است، بررسی که فقط در اتاق‌های دربسته صورت نگرفته است و با حضور در ۳۱ استان، شهرها و روستاها، شهرک‌های صنعتی، دانشگاه‌ها، جلسات متعدد گفت و گو با صاحبنظران صورت گرفته است.

جلیلی با بیان اینکه با دهها صنف گفت و گو شده است، گفت: در همین هشت سال چند بار به استان شما سفر کرده‌ و جلسات متعدد و بازدیدهای مختلف داشته‌ام، از مرز ماهیرود تا جلسه در اتاق باررگانی، از جلسه با اساتید دانشگاه تا جلسه و پرسش و پاسخ با دانشجویان، از جلسات متعدد با کارشناسان حوزه‌های مختلف در استان و شهرهای مختلف را آمده‌ام و دیده‌ام.

وی اظهار کرد: به این جمع‌بندی رسیده‌ام که امروز کشور ما می‌تواند جهش پیدا کند و این جهش به معنای این است که خراسان جنوبی هم می‌تواند در همه شاخص‌ها جهش پیدا کند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: امروز فرصت‌های بسیار خوبی در این استان وجود دارد در بخش کشاورزی محصولات ارزشمندی که استان خراسان جنوبی دارد محصولاتی است که می‌تواند یک مبنای جدی برای ارزآوری، صادرات کشور و افزایش اشتغال باشد.

وی افزود: اینها فرصت‌های بسیار ارزشمندی است و فرصت‌های معدنی که در استان شما وجود دارد اگر به خام‌فروشی اکتفا نشود می‌تواند نه تنها برای استان که کل کشور یک سرمایه بزرگ و گران‌سنگ باشد.

جلیلی بیان کرد: هر میزان ما ارزش افزوده بیشتری بر این مواد معدنی در داخل استان انجام دهیم می‌تواند برای ما فرصت‌های بزرگی را هم در زمینه اشتغال و هم در ارزآوری ایجاد کند.

وی گفت: اگر ما به فرصت جوانان، نخبگان و متخصصان این استان توجه جدی داشته باشیم که نه تنها در استان که در همه کشور باعث افتخار هستند و نقش‌آفرینی می‌کنند، این یک سرمایه بزرگ نه تنها برای استان که برای کل کشور خواهد بود.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با نام بردن از عالمان بزرگ خراسان جنوبی از جمله آیت الله تهامی، آیت الله آیتی، آیت الله موهبتی، آیت الله ربانی و خاندان بزرگ عبادی افزود: امام جمعه بیرجند امروز به زهد و وارستگی شهره تمام کشور است و اینها سرمایه‌های ارزشمند مردم خراسان جنوبی است.

وی با بیان اینکه شهدای گرانقدری از این خطه از جمله شهیدان رحیمی، آهنی و ناصری تقدیم نظام و انقلاب شده‌اند گفت: ده‌ها شهید دیگر از جوانان این استان در دفاع از نظام، انقلاب و اسلام تقدیم شده‌اند و برای ایران عزیز حماسه‌آفرین بوده‌اند.

جلیلی اظهار کرد: امروز جوانان، دانشمندان و نخبگان استان خراسان جنوبی در جای جای این کشور افتخارآفرینی می‌کنند که بسیار ارزشمند است.

وی افزود: من از شما مردم خراسان جنوبی به ویژه جوانان عزیز، با انگیزه، انقلابی، متخصص و دانشمند این سوال را می‌کنم که آیا این امکان وجود ندارد شما که چنین عرصه‌های بزرگی را فتح کردید، در عرصه اقتصاد، تجارت، کشاورزی و روابط خارجی اقتصادی هم این حماسه‌ها را ایجاد کنید.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: هریک از شما در شهرها و روستاهای خراسان جنوبی باید اهتمام کنید و سند پیشرفت استان را خود جوانان منطقه بنویسید و در سایر مناطق کشور هم باید همین ابتکار رقم بخورد؛ جوانان باید به دولت بگویند که چه ظرفیت‌هایی در هر روستا مورد غفلت واقع شده و یا چه ابتکاراتی را می‌توان به کار برد و از آن به بهترین شکل استفاده کرد.

وی افزود: چه خلاقیت‌هایی را می‌توان در جهت ارتقای خراسان جنوبی به کار گرفت و این را باید قبل از همه، خود جوانان هر استان و شهر و روستا همت بگمارند و این موضوع امکان پذیر است.

جلیلی بیان کرد: در چهار سال آینده هر برادری که بتواند اعتماد ملت ایران را جلب کند، محتاج و نیازمند چنین سرمایه گران‌سنگی است و باید مردم به کمک دولت بیایند و ظرفیت‌ها را معرفی کنند و از او مطالبه کنند، به او بگویند می‌توان با ابتکارات و خلاقیت‌ها آن منطقه را جهش داد.

وی گفت: در همین راستا می‌خواهیم یک کار بزرگ انجام دهیم که دچار روزمرگی نشویم و کار بزرگ نیازمند مردان بزرگ است، مردانی که کار واقعی می‌کنند چرا که کشور را با نمایش نمی‌توان اداره کرد، نمایش، گزارش و همایش کار کشور را حل نمی‌کند و مشکل کشور را دوا نمی‌کند.

وی بیان کرد: حل مشکلات بحث بسیار بزرگی است و این مردان میدان را می‌خواهد و اگر در جای جای کشور موفقیت‌های بزرگی داشتیم مرهون انسان‌های مخلص، مجاهد و ارزشمندی هستیم که با تمام توان کار کردند و نگذاشته‌اند که کشور متوقف شود و سعی کردند که پیشرفت کشور را رقم بزنند.

جلیلی با تاکید بر اینکه باید پیشرفت کشور شتاب جدی بگیرد گفت: این مردان که ابا دارند از شناخته شدن و متاسفانه در رسانه‌ها دیده نمی‌شوند، باید شناخته و شناسانده شوند.

وی افزود: من از شما مردم خراسان جنوبی با شناختی که از ظرفیت‌ها، روحیات و فضلیت‌های شما دارم، خواهشم این است که در این گام همراه شوید تا موفقیت بزرگ شکل بگیرد.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اظهار کرد: اگر امروز از جهاد بزرگ برای جهش ایران صحبت می‌کنیم، لازمه این جهاد بزرگ یک تلاش سترگ و همگانی است و اگر می‌خواهیم ایران اسلامی جهش پیدا کند باید خراسان جنوبی جهش پیدا کند.

انتهای پیام 

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: ایسنا

کلیدواژه: استانی سیاسی وعده های انتخاباتی سعيد جليلي نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری انتخابات ریاست جمهوری گفت استان خراسان جنوبی مردم خراسان جنوبی نامزد انتخابات جهش پیدا استان شما آیت الله ظرفیت ها فرصت ها نه تنها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.isna.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «ایسنا» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۲۱۹۳۹۷۸ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

انتقاد روحانی از ۷ نامزد ریاست‌جمهوری

مهرعلیزاده انصراف داد

بازی اصولگرایان در انتخابات ریاست‌جمهوری؛ شگفتی در راه است؟

واکنش روحانی به ادعاهای رئیسی و یارانش

رسانه‌ی دیکتاتوری سعودی خط تشکیک در انتخابات ایران را آغاز کرد

خبر بعدی:

تجارت ۷۳ میلیارد دلاری ایران در سال ۹۹/ کسری تراز تجاری حدود ۴ میلیارد دلار شد

براساس گزارش بانک مرکزی، صادرات، ۱۲ ماهه سال گذشته ۳۴ میلیارد و ۹۹۸ میلیون دلار و واردات نیز با رقم ۳۸ میلیارد و ۸۹۳ میلیون دلار ثبت شد. - اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرگزاری تسنیم، بانک مرکزی آمار ماهانه صادرات و واردات سال 99 را منتشر کرد که براین اساس بیشترین میزان صادرات در مهر ماه سال گذشته با رقم 4میلیارد و 672 میلیون دلار انجام شد. بیشترین میزان واردات نیز در ماه اسفند با 4 میلیارد و 572 میلیون دلار به ثبت رسید. همچنین بررسی آمار‌ها حاکی از این است که به جز مهرماه، تراز تجاری در 11 ماه دیگر سال منفی بوده است.

براساس این گزارش، صادرات در مجموع 12 ماهه سال گذشته 34 میلیارد و 998 میلیون دلار و واردات نیز با رقم 38 میلیارد و 893 میلیون دلار ثبت شد. سال گذشته در فروردین ماه، 1931 میلیون دلار واردات داشتیم که در مقابل 1652 میلیون دلار هم صادر کردیم. میزان صادرات و واردات دومین ماه سال 1399 نیز به ترتیب 2 میلیارد و 648 میلیون دلار و 3 میلیارد و 110 میلیون دلار به ثبت رسید.

واردات خردادماه نیز 2 میلیارد و 579 میلیون دلار و صادرات در این ماه نیز 2 میلیارد و 64 میلیون دلار بود. ایران در تیر ماه سال گذشته 3 میلیارد و 302 میلیون دلار واردات از دیگر کشور‌های دنیا داشت و 2 میلیارد و 349 میلیون دلار نیز کالا به دنیا فروخت.

آمار واردات در مرداد ماه نیز در حالی به 2 میلیارد و 785 میلیون دلار رسید که میزان صادرات 2 میلیارد و 162 میلیون ثبت شد. آخرین ماه تابستان سال 99 نیز با واردات 3 میلیارد و 76 میلیون دلاری و صادرات 2 میلیارد و 691 میلیون دلاری بشته شد. همچنین 3 میلیارد و 257 میلیون دلار و 4 میلیارد و 672 میلیون دلار نیز به ترتیب واردات و صادرات مهرماه سال گذشته بود که رکورد صادرات در این سال را زد.

در آبان ماه واردات اندکی کاهش داشت و به رقم 3 میلیارد و 92 میلیون دلار رسید. صادرات نیز در این ماه با کاهش همراه بود و 3 میلیارد و 210 میلیون دلار ثبت شد. آذر ماه سال گذشته واردات و صادرات به ترتیب 3 میلیارد و 726 میلیون دلار و 3 میلیارد و 664 میلیون دلار بود.

نخستین ماه از فصل زمستان نیز با واردات 3 میلیارد و 781 میلیون دلاری و صادرات 2 میلیارد و 951 میلیون دلاری آغاز شد. واردات در بهمن ماه نیز با رقم 3 میلیارد و 682 میلیون دلار و صادرات 3 میلیارد و 135 میلیون دلار به ثبت رسید. در نهایت کارنامه تجارت خارجی سال 99 در اسفند ماه با واردات 4 میلیارد و 572 میلیون دلاری و صادرات 3 میلیارد و 800 میلیون دلاری بسته شد.

انتهای پیام/

دیگر خبرها

 • نوازی: استقلال تیم بزرگی است، اما به پدیده تعهد داریم/ گفته بودم عراق نمی‌تواند مقابل ایران عرض اندام کند
 • استقلال دربی را ببرد قهرمان جام حذفی خواهد شد/ سبک بازی تیم رحمتی حُسن بزرگی برای آبی‌ها است
 • صعود تیم ملی فوتبال هدیه بزرگی بود
 • ماموستا رستمی: مشارکت گسترده مردم در انتخابات حاوی پیام های بزرگی است
 • نبود VAR؛ تهدید بزرگی برای میزبانی ایران و عراق
 • مازنی: شاهد غافلگیری بزرگی از سوی ملت ایران خواهیم بود
 • نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی: انتخابات ۱۴۰۰ برای مردم ایران و حُسن انتخابشان دشمنان را مایوس خواهند کرد
 • مشارکت گسترده مردم در انتخابات حاوی پیام های بزرگی است
 • امیدواری ظریف به از سرگیری تعاملات تجاری شرکت‌های ایرانی با کرواسی
 • کومان تیم بزرگی می سازد | روزنامه های ورزشی اروپا؛ جمعه 18 ژوئن 2021
 • کومان تیم بزرگی می سازد | روزنامه های ورزشی اروپا؛ جمعه ۱۸ ژوئن ۲۰۲۱
 • (عکس) پیرزنی که ندیده‌اش را هم دید
 • بانک مرکزی کارنامه تجارت خارجی سال ۹۹ را منتشر کرد/ تجارت ۷۳ میلیارد دلاری ایران/ کسری تراز تجاری حدود ۴ میلیارد دلار
 • تجارت ۷۳میلیارد دلاری ایران در سال۹۹ / کسری تراز تجاری حدود ۴میلیارد دلار شد
 • پیروانی: تیم ملی با سیاست بازی کرد/ اسکوچیچ کار بزرگی انجام داد
 • هر رای مردم مثل یک موشک نقطه زن بر تحریم های دشمن و تهدیدها است
 • ارتقای همکاری‌های اقتصادی و تجاری بین ایران وسوریه
 • کارنامه تجارت خارجی ایران در سال ۹۹ منتشر شد | کسری ۴ میلیارد دلاری تراز تجاری
 • محسن رضایی: این دروغ بزرگی است که برای تامین منابع یارانه ۴۵۰ هزارتومانی بنزین را ۱۰ هزارتومان خواهم کرد
دیگران می‌خوانند: