به گزارش خبرگزاری مهر، سمیه رفیعی نماینده مردم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس در جمع خبرنگاران با اشاره به انتخابات پیش رو،گفت: یکی از ظرفیت‌های بسیار مهم، دست اول و جا افتاده که البته تبدیل به یک مسئله‌ی غیر مهم و دست دوم شده، ظرفیت زنان است. ظرفیتی که اگر به صورت درست و اصولی به آن نگریسته شود و مبتنی با عدالت با آن برخورد شود، برکات و عوائد بسیار زیادی را برای کشور نیز به همراه خواهد داشت.

اما ابتدا بهتر است از واقعیت‌های موجود در ستاد بانوان رئیسی سخن بگوییم.

وی افزود: اینکه در عمل، ستاد مرکزی بانوان برای اولین بار در ساختار فعالیت‌های ستادی حوزه‌ی زنان، دیگر ذیل قشر تعریف نشد و برای بانوان، هم‌تراز با رأس، ستاد تعریف گردید تا در عمل امکان فعالیت برای بانوان فراهم گردد و این امکان صرفا محدود به یک فرد تعریف نشد بلکه با این تصمیم، ظرفیت خوبی برای عموم جامعه‌ی زنان دغدغه‌مند، فعال شد.

نماینده مردم تهران در مجلس به تشریح اقدامات ستاد بانوان پرداخت و گفت: رویکرد حمایتی و پشتیبانی از تمامی ظرفیت‌های جامعه‌ زنان خصوصا در قالب اقشار و گره خوردن ستاد و صف در کنار یکدیگر از جمله این اقدامات است.

رفیعی همچنین رویکرد دولت مردمی و ایران قوی را برشمرد و تاکید کرد: این روزها تب و تاب سخن گفتن از جایگاه زنان در دولت‌های احتمالی آینده در بین کاندیداها زیاد است و واکنش‌های شکل‌گرفته نیز قابل توجه و اعتنا است. البته این حساسیت ایجاد شده از ناحیه‌ی جامعه‌ زنان کاملا به حق است.

وی اضافه کرد: اما رویکرد دولت مردمی و ایران قوی، رویکردی مبتنی بر اصول و مبانی گفتمان انقلاب اسلامی در حوزه زنان است و به دنبال این است که تمام ظرفیت‌ها و امکانات خود را حول این محور، بسیج کند تا بتواند کرامت و منزلت زن ایرانی مسلمان را در عمل، محقق سازد.

نماینده مردم تهران در مجلس خاطرنشان کرد: دولت مردمی، مطلع است که در حوزه زنان، چه نوع واکنش‌های سیاسی و جناحی صورت می‌گیرد و همیشه نگاه به این ظرفیت، به عنوان یک ظرفیت ابزاری برای کسب رأی تعریف می‌شود و در خدمت مقاصد سیاسی قرار می‌گیرد که صد البته مخالف این مسئله است. این دولت مطمئنا همان‌طور که در نسبت با مسائل کلان کشور یک نگاه تحولی را دنبال می‌کند و به دنبال این است که این تحول را در حوزه‌های مختلف پیاده سازد، در حوزه زنان نیز قطعا تحول، یکی از الزامات اصلی دولت خواهد بود.

رفیعی گفت: از تحول در حوزه‌های ساختاری گرفته تا تحول در بخش‌های مختلفی مانند بهره‌مندی از کارگزاران خانم در دولت مردمی و قوی و برنامه‌های مدون شده در خصوص نظام مسائل زنان.

وی ادامه داد: برای دولت، نظرات کارشناسی قطعا مهم است و برنامه‌هایی که در حوزه زنان مطرح می‌شود، قطعا رویکردها، دغدغه‌مندی‌ها و اولویت‌های دولت است. برای عملیاتی شدن این مسئله، باور به این وجود دارد که جامعه‌ زنان باید خودشان، مسائل خودشان را پیگیری کنند. اهم این اولویت‌های برنامه‌ای دولت در حوزه زنان شامل موارد متعددی است.

نماینده مردم تهران در مجلس برنامه در حوزه زنان خانه‌‎دار را از جمله موارد مورد توجه در دولت مردمی خواند و گفت: زنان خانه‌دار با جمعیت حدود 20 میلیون به عنوان یک قشر مهم و عظیمی هستند که ظرفیت آنها همیشه در دولت‌ها مغفول مانده است. در این دولت قطعا به زنان خانه‌دار، نگاه ویژه‌ای وجود خواهد داشت و سعی می‌کند که تمامی مسائل زنان خانه‌دار را ببیند و برای رفع همه‌ آنها برنامه داشته باشد.

رفیعی اظهار داشت: از جمله موضوعات قابل توجه ناظر به زنان خانه‌دار، بیمه، سلامت، تفریحات، سرگرمی و ... است. این موارد به صورت بک بسته کامل همه از دغدغه‌مندی‌های دولت مردمی است و معتقد است که همه‌ی این موارد، از نیازمندی‌های زنان خانه‌دار محسوب می‌شود که باید به آنها پاسخ داد. کم و کیف عملی شدن این ظرفیت و فعال شدن آن در بدنه‌ی کارشناسی، مورد بررسی قرار گرفته و بررسی‌های مجدد نیز صورت خواهد گرفت.

وی همچنین توجه به دختران جوان را از دیگر برنامه‌ها رئیسی برشمرد و گفت: موضوع و اولویت بعدی که در دولت مردمی مورد توجه است، ظرفیت دختران جوانی است که اینها در آینده نقش‌های همسران و مادران جامعه‌ ایران را برعهده خواهند داشت. ما یک غفلت بسیار عظیمی نسبت به دختران جوان داشتیم و دولت مردمی به صورت ویژه در موضوع دختران جوان، برنامه‌ریزی خواهد کرد.

نماینده مردم تهران در مجلس تاکید کرد: از مهم‌ترین سرفصل‌هایی که در موضوع دختران جوان، باید فعال شود، نخست بحث تفریحات و سرگرمی دختران جوان است که متناسب با اقتضائات دختر بودنشان، ما باید بسترهایی را برای آنها فراهم کنیم.

رفیعی گفت: ما الان در موضوع تفریحات و سرگرمی برای دختران، درگیر یک سری کلیشه‌هایی هستیم که اینها خیلی کارآمد نیستند و برای نسل جوان نیز جذابیتی ندارند، لذا باید به دنبال طراحی‌های نوین در این حوزه باشیم. سرفصل مهم بعدی، آموزش است. در حوزه آموزش بانوان نیز ما به دنبال مهارت‌افزایی برای دختران براساس اصل استعدادیابی هستیم که این را نیز جزو اقدامات دولت آینده مطرح می‌کنیم.

وی توجه به زنان سرپرست خانوار و بدسرپست و برنامه داشتن برای این قشر را از دیگر برنامه‌های رئیسی عنوان کرد و گفت: در موضوع زنان سرپرست خانوار و بدسرپرست باید به این مسئله توجه شود که دغدغه‌ی اصلی آنها، معیشت و مسائل و مشکلات مالی است.

نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه حکومت اسلامی وظیفه دارد که در این حوزه عمل کند اما مسائل و مشکلات این قشر از جامعه را صرفا محدود به این نمی‌دانیم،افزود: دولت باید نسبت به رشد اقتصادی و معیشتی زنان سرپرست خانوار و بد سرپرست نیز دغدغه داشته باشد. برای همین ایده‌های جدیدی را در موضوع زنان سرپرست خانوار و بدسرپرست دنبال خواهیم کرد که از مهم‌ترین آنها فعال شدن سرمایه‌های زنان سرپرست خانوار است.

رفیعی افزود: دولت باید بستری را فراهم کند برای اینکه از سرمایه‌ آنها به صورت ویژه، صیانت شود. دولت مردمی به دنبال این است که مسائل فرهنگی و اجتماعی زنان سرپرست خانوار نیز دیده شود و برای این امر، سازوکار تعریف کرده است.

وی با اشاره به مشکلات زنان شاغل اظهار داشت: از اولویت‌های دیگر در حوزه زنان، بحث زنان شاغل است که در دو سطح مشاغل دولتی و مشاغل خصوصی است و هر دوی آنها نیاز به بازبینی و اصلاح دارد. موضوع امنیت بانوان در مشاغل خصوصی در بخش‌های مختلف را مدنظر خواهیم داشت.

نماینده مردم تهران در مجلس گفت: عدم وجود نظارت و اجحاف‌هایی که در حق زنان شاغل صورت می‌گیرد و عدم اجرای عدالت ناظر به آنها بخصوص مشاغل خصوصی، مورد توجه ما است.

رفیعی اضافه کرد: دولت ناظر به مشاغل خصوصی بانوان، بحث نظارت، شناسایی و رصد دقیق را مدنظر خواهد داشت و به دنبال این هستیم که بتوانیم مشاغل خصوصی بانوان را در راستای حفظ عدالت برای جامعه‌ زنان، مدیریت کنیم.

وی گفت: ناظر به مشاغل دولتی نیز به همین نحو خواهد بود. از جمله اولین موضوعاتی که در دستور کار دولت قرار خواهد گرفت، قطعا توجه به مدل اشتغال بانوان به عنوان یک تقاضای جدی از سوی آنان است که تزاحمی میان نقش‌های زنان بخصوص مادری و همسری با شغل آنها شکل نگیرد.

نماینده مردم تهران در مجلس توجه به اقشار فعال بانوان را از دیگر برنامه‌های دولت مردمی خواند و بیان کرد: موضوع بعد، رسیدگی به اقشار فعال بانوان است. این قشرها هر کدام با نظام مسائل اختصاصی خود مواجه هستند. زنان کارگر، زنان معلم، زنان پرستار، زنان هنرمند، زنان ورزشکار و ... که دولت مردمی ناظر به هر کدام از این موارد، وضعیت‌شناسی انجام داده و مسائل آنها را احصاء کرده است.

رفیعی تاکید کرد: دولت مردمی ناظر به مسائل این دسته از بانوان نیز فهم و اشراف خوبی وجود دارد و ایده‌های پیشنهادی فراوانی نیز وجود دارد که آنها را در برنامه‌ای که در ساختار دولت باید توسط خود بانوان فعال شود، عرضه خواهد کرد. اما دولت رئیسی، رویکردهای مختلفی را دارد؛ قطعا در حوزه ورزش بانوان، تقویت زیرساخت‌ها جهت حضور فعال و هر چه بیشتر زنان، مدنظر خواهد بود.

وی افزود: در حوزه معلمان، وضع معیشت آنها را دنبال می‌کند و فرآیند کاری و ارتقای آنها را مسئله خود می‌داند. بازنشستگی زنان بخصوص در مشاغل دولتی بسیار مهم است بخصوص برای معلمان و کارگران. در مورد زنان شاغل نیز دریافتی‌ها و حق‌الزحمه آنها، سن بازنشستگی و دریافت مستمری و .... را دنبال خواهد کرد.

نماینده مردم تهران در مجلس گفت: به صورت خلاصه بگویم که دولت مردمی ایران قوی، هرگز به حوزه زنان به چشم یک ظرفیت ابزاری و یا نگاه قیم‌مآبانه نگاه نخواهد کرد. بلکه به دنبال ایجاد ظرفیت و زیرساخت‌های لازم جهت کنشگری و فعالیت هر چه بهتر جامعه‌ی زنان و حل مسائل آنها به واسطه‌ی خود آنها است.

رفیعی تاکید کرد: در حقیقت این زنان هستند که باید مشکلات خود را حل کنند و دولت تنها می‌تواند تسهیل‌گر امور آنان باشد و به صورت جدی باید از مداخله در امور زنان جلوگیری کند.

کد خبر 5232315 سید مهدی حسینی

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: مهر

کلیدواژه: سمیه رفیعی سیدابراهیم رئیسی انتخابات 1400 بیمه زنان خانه دار انتخابات 1400 سیدابراهیم رئیسی مجلس شورای اسلامی انتخابات ریاست جمهوری سعید جلیلی علیرضا زاکانی مناظره انتخاباتی عبدالناصر همتی سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی محمد باقر قالیباف محسن رضایی ریاست جمهوری صحن مجلس سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری نماینده مردم تهران در مجلس زنان سرپرست خانوار زنان خانه دار حوزه زنان مشاغل خصوصی دختران جوان دولت مردمی برنامه ها زنان شاغل ی زنان

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.mehrnews.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «مهر» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۲۱۹۴۰۳۲ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

فیلم| جنجال جدید بهنوش بختیاری؛ اعتراض الکی نکنید و رای بدهید

وزیر اطلاعات احمدی‌نژاد: به شورای نگهبان گفتم هاشمی پیروز انتخابات است، ردصلاحیت شود

رویا‌های خطرناک یک جریان؛ چرا اصولگرایان نگران مشارکت پایین مردم در انتخابات نیستند؟

ستاد ملی مقابله با کرونا: رئیسی ۴۰۰۰ نفر را با اتوبوس از ۲۸ شهرستان خوزستان به اهواز آورده بود

برد شیرین پرتغال در اولین گام

خبر بعدی:

حرم مطهر حضرت شاهچراغ (ع) پناه گاهی امن برای مردم

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، سیده معصومه دستغیب مدیر کل امور زنان و خانواده استانداری فارس با تبریک ایام دهه کرامت، این دهه را یادآور مهر و وفا و محبت بی همتای یک خواهر نسبت به مقام شامخ و والای برادر خویش به عنوان امام و پیشوا دانست و گفت: دین مبین اسلام برای زنان و دختران جایگاه و احترام ویژه‌ای قائل است.

مدیر کل امور زنان و خانواده استانداری فارس افزود: همه مفاهیم سازنده‌ای که ما در فرهنگ اسلامی داریم در دهه کرامت تداعی می‌شود و وجود حرم حضرت احمد ابن موسی (ع) در شیراز موجب معنویت و رنگ و بویی از محبت و صداقت در استان شده است.

او اظهار داشت: برنامه‌های ویژه این ایام در سراسر استان توسط مشاوران امور زنان و خانواده، فعالان حوزه‌های فرهنگی، مساجد و امام زاده‌ها برگزار می‌شود. از جمله این برنامه‌ها «اجتماع بانوان احمدی» است که با رعایت اصولبهداشتی همراه با برنامه‌های متنوع فرهنگی از قبیل تواشیح، مولودی خوانی، سخنرانی و تجلیل از دختران و بانوان موفق اسلامی در حرم مطهر حضرت شاهچراغ (ع) برگزار شده است.

مدیرکل امور زنان و خانواده استانداری فارس دیگر برنامه‌های این ایام را، برگزاری نشست‌های تخصصی با عنوان مشارکت زنان در اجتماع و حضور در عرصه انتخابات و وبینار سلامت جسمی و بهداشتی دختران وکسب هویت عنوان کرد و گفت: جشن بزرگ دختران رأی اولی، ویژه برنامه دخترانی به قامت سرو و معرفی دختران نخبه در شهرستان سروستان، نمایشگاه صنایع دستی بانوان، وبینار دختران و کسب هویت و جایگاه شهروندی در جامعه، جشنواره «من یک دختر موفق ایرانی هستم»، برگزاری مسابقه کتاب خوانی با موضوع «زندگینامه حضرت فاطمه معصومه (س)»، برگزاری مسابقه و تهیه کلیپ یک دقیقه‌ای با عنوان «زیبایی حجاب» مسابقات خوشنویسی، شب شعر و محافل قرآنی و تجلیل از بانوان و دختران قاری و حافظ قرآن، دختران جهادگر و کارآفرین، از دیگربرنامه متنوع در راستای تبیین جایگاه و وجود الگویی حضرت معصومه (س) برای دختران و نقش بانوان و اهمیت توجه به حرم‌های مطهر به عنوان پایگاهی برای توانمندسازی زنان، است.

انتهای پیام/ 

دیگر خبرها

 • نگاه تحول گرا لازمه پیشرفت گرگان/توسعه با مشارکت مردمی شدنی است
 • همتی: زنان هویت مستقل داشته باشند
 • آنری: امیدوارم امباپه هرگز مصدوم نشود
 • دختران دانشجو در «فارس من»: برخی نامزدها مطالبات زنان را مقلوبه فهمیدند!/ افزایش بانوان سرپرست خانواده در کرونا
 • آرزوی پیروزی آقای بازیگر برای تیم ملی/ پست مجری «طبیب» به مناسبت تولدش/ دو عملی که پوریا پورسرخ هرگز از آن پشیمان نیست
 • کارگاه برابری جنسیتی و توانمند سازی زنان در سند توسعه پایدار برگزار شد
 • امباپه: با احترام، پی اس جی مورد علاقه‌ام نیست
 • توجه به مطالبات زنان و خانواده در اولویت کاندیداها باشد
 • قدرت خارق العاده انتخاباتی زنان که مغفول مانده است
 • بانوان عنصر تاثیرگذار در ایجاد شور انتخاباتی هستند
 • نشست فارس| مقایسه مشارکت زنان قبل و بعد از انقلاب در انتخابات/ نگاه قانون اساسی به زنان چگونه است؟
 • هرگز برای درمان کرونا مایع سفید کننده نخورید!
 • جراره: آیت‌الله رئیسی علی‌رغم تهمت‌ها هرگز اخلاق را زیر پا نگذاشت
 • رئيسي: همه ظرفيت‌ها را براي شکوفايي زنان فراهم خواهيم کرد
 • سرپرستی اجباری خانواده توسط زنان با اصول اسلام هماهنگ نیست/ بانوان باید از طریق دولت‌ها تامین شوند
 • مدیرکل بانوان استانداری یزد: نقش بانوان در مشارکت انتخابات اجتناب ناپذیر است
 • بانوان زمینه‌ساز حضور پرشور اعضای خانواده در انتخابات هستند
 • میرطاهر مظلومی: نباید به فرهنگ و هنر نگاهی ابزاری داشت
 • نباید به فرهنگ و هنر نگاهی ابزاری داشت
دیگران می‌خوانند: