کیفیت پایین:

کد ویدیو دانلود فیلم اصلی

کیفیت خوب:

کد ویدیو دانلود فیلم اصلی

عصر ایران؛ محسن ظهوری – «اردشیرخوره» شهری بود که به دست «اردشیر بابکان» ساخته شد. همان‌جایی که امروز آن را «فیروزآباد» می‌شناسیم. در حوالی این شهر در «تنگاب»، نقش‌برجسته‌ای وجود دارد که روایت یک جنگ را به تصویر کشیده؛ نبردی میان اردشیر و اردوان؛ پایان یک سلسله و آغاز یک دوره جدید.

داستان این نقش‌برجسته را در این قسمت از «ایران به روایت آثار» ببینید.

«ایران به روایت آثار» مجموعه‌ گزارشی ویدئویی است که هر هفته شنبه‌ها در عصر ایران منتشر می‌شود. قسمت پنجاهم این مجموعه را می‌توانید روز شنبه ۲۹ خرداد ببینید.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

در قسمت قبل منتشر شد:

ایران به روایت آثار؛ قسمت چهل‌وهشتم: چگاسفلی

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

نبرد، نبرد آخر است.

«میان دو لشکر دو پرتاب ماند / به خاک اندرون مار بی‌تاب ماند

خروشان سپاه و درفشان درفش / سرافشان دل از تیغ‌های بنفش» / شاهنامه

نبرد آخر است، اما نه برای اردشیر، برای اردوان.

«بیامد ز قلب سپاه اردشیر / چکاچاک برخاست و باران تیر

گرفتار شد در میان اردوان / بداد از پی تاج شیرین روان» / شاهنامه

اردیبهشت‌روزی است در ۱۸۰۰ سال پیش؛ ۲۲۴ میلادی. اردشیر بابکان با سپاه خود رودرروی سپاه آخرین شاه اشکانی ایستاده؛ اردوان پنجم که در تقسیم‌بندی جدید شاهان اشکانی او را اردوان چهارم نامیده‌اند.

جنگ در قصه‌ها روزها و روزها طول کشیده اما در واقعیت کار یک‌روزه تمام شده.

«جنگی سخت درگرفت، و شاپور داد بنداد، دبیر اردوان را به دست خود کشت. اردشیر هم به سوی اردوان تاخت و او را کشت.» / تاریخ طبری

این، تمام قصه‌ای است که قرار است در این فیلم تعریف شود. داستانی که نقش‌اش در تنگاب فیروزآباد بر دل کوه حک شده. بزرگ‌ترین سنگ‌نگاره بازمانده از تاریخ ایران. نقشی با شش سوار؛ سه پیروز و سه شکست‌خورده. نبرد سواران، راوی داستانی که در هرمزدگان رخ داد.

هرمزدگان، آوردگاه اردشیر ساسانی و اردوان اشکانی بود. محلش کجا بوده؟ دقیق نمی‌دانیم. عده‌ای آن را در رامهرمز دانسته و برخی هم در گلپایگان که گویا این یکی به واقعیت نزدیک‌تر است. وقتی فرماندهان اردوان در جنگ‌های پیاپی با اردشیر یکی یکی شکست خوردند و سپاه اردشیر، ایالت‌های پارس، کرمان، اصفهان و بخش‌هایی از خوزستان را تحت سلطه خود درآورد، شاه اشکانی تصمیم گرفت خود شخصا در جنگ حاضر شود. که پایان کارش رقم خورد.

نقش‌برجسته تنگاب این لحظه را تصویر کرده؛ لحظه‌ای است که اردشیر با نیزه خود اردوان اشکانی را از اسب به زیر می‌کشد. موی بافته شده اردشیر در باد رهاست، به زیبایی بر دل سنگ حک شده. اردشیر نواری بر پیشانی بر بسته که دو روبان انتهایی‌اش را باد به عقب رانده. چشمانش به دشمن خیره شده و ریش کوتاهی دارد که آن را بافته. لباس رزمی بر تن دارد و نیزه‌ای به دست، سوار بر اسبی با برگستوانی بر تن؛ همان زره اسبان. روی اسب نشان‌هایی می‌بینید که پژوهشگران آن را نشان شاه ساسانی دانسته‌اند.

پشت او سوار پیروز دیگری است با نشان‌هایی متفاوت روی اسب که آن را نشان ولیعهدی می‌دانند. پس این سوار را هم شاپور اول پسر اردشیر تشخیص داده‌اند. دومین شاه سلسله ساسانی که پدر پیش از مرگ حکومت را به او سپرد و خود احتمالا به آتشکده‌اش در فیروزآباد رفت. جایی در شهر اردشیرخوره که حالا آن را به فیروزآباد می‌شناسیم؛ شهری که زمانی به دستور اردشیر ساخته شد که هنوز شاه ایران اردوان اشکانی بود و بنا کردن شهر هم از کارهای پادشاهان. می‌گویند همین کار اردشیر خشم اردوان را صدچندان کرده بود.

برگردیم به نقش تنگاب فیروزآباد.

پس سوار دوم شاپور است که در نبرد هرمزدگان، آخرین نبرد شاه اشکانی با اردشیر، موفق شد دبیر او را از پای درآورد. یعنی این فرد را که داد بنداد نام داشت و اینجا در حال سرنگونی از اسب است. نیزه شاپور در شکم او فرو رفته. نیزه‌ای که ولیعهد اردشیر آن را محکم با دو دست گرفته. چشمانش خیره شده؛ انگار کمی ابروها را پایین آورده و مصمم جلوه می‌کند. ریش او از پدرش بلندتر است اما مثل او آن را بافته. تاجی بر سر دارد که انتهای آن به عقابی منتهی می‌شده ولی در نقش از بین رفته. موهای مجعدش از زیر تاج بیرون زده و دو روبان وصل شده به تاج هم در باد رها شده.

حالا به سوار پیروز سوم برسیم. مردی که دشمن را روی اسب خود گیر انداخته. موهایش همچون اردشیر و شاپور مجعد است، اما به جای تاج کلاهی بر سر گذاشته و ریشی هم بر صورت ندارد. عده‌ای او را «ابرسام اردشیرفر» فرمانده توانای اردشیر ساسانی می‌دانند. برخی هم او را «تَنسَر» دانسته‌اند؛ موبد قدرتمند آن زمان که اوستا را جمع‌آوری کرد. پژوهشگرانی هم هستند این سوار را نماینده‌ یکی از خاندان‌های اشکانی مثلا قارن دانسته‌اند. اما نظر والتر هینس پذیرفتنی‌تر به نظر می‌آید. او می‌گوید روی کلاه این سوار نشانی است شبیه گل لاله نشکفته که در این نقاشی از اوژن فلاندن مشخص‌تر است. این نشان را در نقش‌برجسته هرمزد دوم ساسانی در محوطه نقش‌رستم هم می‌بینم. روی کلاه دشمن او که واژگون شده. احتمال داده‌ایم که این دشمن «بیدخش بابک» است که از مخالفان سلطنت هرمزد دوم بوده و شاه او را کشته. اگر این فرد بیدخش آن دوره یعنی یکی از بالاترین سمت‌های زمان ساسانی بوده و این نشان را داشته، پس این فرد یعنی سوار سوم نقش تنگاب هم می‌تواند بیدخش اردشیر باشد و همتای خود در سپاه اشکانی را در هرمزدگان سیر کرده.

در نبردی که پایان یک سلسله حدود ۵۰۰ ساله را رقم زد و ساسانیان بر سر کار آمدند تا بیش از ۴۰۰ سال بر فلات ایران حکم برانند.

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: عصر ایران

کلیدواژه: نقش برجسته

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.asriran.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «عصر ایران» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۲۱۹۵۲۷۹ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

پیش‌بینی آرای نامزدهای ریاست‌جمهوری پس از موج انصراف‌ها

نتایج غیررسمی انتخابات ریاست‌جمهوری؛ مشارکت بالای ۵۰ درصد| پیشتازی رئیسی

کنایه واعظی به نامزدهای پوششی رئیسی

نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری؛ رئیسی با ۱۷ میلیون و ۹۲۶ هزار رای، رئیس‌جمهور شد

اولین پیام ابراهیم رییسی به آمریکا پس از پیروزی در انتخابات 1400

خبر بعدی:

نقش‌آفرینی بسیج اساتید در پاسخ به نیازهای علمی، پژوهشی و فناورانه

در بیانیه مرکز بسیج اساتید که امروز دوشنبه منتشر شد آمده است : استاد بسیجی عنوانی است کوتاه، برای فهرست بلندی از فضایلی که بایست یک عالم عامل بدان آراسته باشد، روشنگری بدون چشم‌داشت ، امیدآفرینی و مبارزه.

به گزارش وزارت علوم مرکز بسیج اساتید، سی و یک خرداد را عجین با خاطره بزرگ استاد شهید چمران دانسته که اطلاق این روز به نام بسیج اساتید جلوه‌ای از ویژگی‌های او را در جامعه زنده نگه می‌دارد و حامی رسالتی سنگین برای نخبه‌ترین قشر جامعه است.

در متن نوشته شده است: چهل سال از پرواز عارفانه و جاودانی او می‌گذرد، اما روزهای پرتکاپو، تلاش‌های صادقانه همراه با ترکیبی از علم و عمل، بی‌اعتنا به پیرایه‌های دنیوی به رغم امکان برخورداری از همه آن‌ها فراموش‌شدنی نیست، بحق وی استادی بود که علم، عمل و اخلاق همراه با بصیرت و بردباری که ویژگی بسیجی بودن است را با این مقام ترکیب کرد.

استادان بسیجی گفته اند: در دهه چهارم حیات پربرکت انقلاب، ایران اسلامی و ملت مسلمان علی‌رغم مواجهه سنگین، به عنوان الگویی روشن و دست‌یافتنی برای سایر ملت‌ها نمود یافته است و بسیج اساتید باور عمیق دارد، اساتید در مواجهه با جنگ نرم نقش اساسی و جایگاه ممتاز فرماندهی را دارند و اگر این نقش به درستی انجام شود توفیقات صد چندان خواهد شد.

در بیانیه مزبور قید شده است:  استاد بسیجی بایست اولویت و تمرکز خود را در ایفای رسالت انقلابی خود بر توسعه ظرفیت و توانمندی علمی و فناورانه با هدف ارتقای کارآمدی و پاسخگویی به نیازهای پیش رو بنا نهاده باشد. بر اساس تأکید رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت الله خامنه ای (مدظله) بر لزوم «تحول در امور مختلف کشور با پشتوانه فکری و نظری مناسب»، این تحول بدون نقش‌آفرینی اساتید انقلابی و بسیجی میسر نخواهد بود. 

بسیج اساتید ضمن تبریک انتخاب سیزدهمین رییس جمهوری اسلامی ایران عنوان می کند که بدون شک دولت جدید می تواند با کمک اساتید انقلابی کشور، گام دوم انقلاب اسلامی را مستحکم تر بردارد و سرآغاز نهضتی بزرگ برای جبران کمبودهای نظام اسلامی و سرآغازی بر پایان فساد، تبعیض، رانت و اشرافی گری از دامن نظام و جامعه اسلامی ایران باشد.

بسیج اساتید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، ضمن گرامی داشت روز بسیج اساتید و قدردانی از همراهی قابل توجه اساتید انقلابی دانشگاه در اقدامات سال گذشته این تشکل انقلابی و به خصوص نقش‌آفرینی موثر در بحران کرونا ، و نیز تحرک اقشار مختلف در مشارکت حداکثری و پرشور در انتخابات اخیر، بار دیگر بر عهد خود در تقویت و رشد دانشگاهیان به منظور دستیابی به دانشگاه تراز انقلاب اسلامی تأکید کرده و آحاد دانشگاهیان را به نقش‌آفرینی عمومی و تخصصی در راستای رفع نیازهای کلیدی جامعه فرا می‌خواند.

برچسب‌ها وزارت علوم تحقیقات و فناوری انقلاب اسلامی ایران روز بسیج اساتید و شهادت دکتر مصطفی چمران سازمان بسیج اساتید سازمان بسیج مستضعفان

دیگر خبرها

 • اردشیر مطهری به عنوان رئیس مجمع نمایندگان استان سمنان انتخاب شد
 • «اردشیر مطهری» رئیس مجمع نمایندگان استان سمنان شد
 • برتری استقلال در نبرد 108 دقیقه‌ای
 • لیگ برتر فوتبال| پیروزی مجیدی در نبرد کاپیتان‌های محبوبِ آبی/ یاغیِ استقلالی‌ها گل زد، برق ورزشگاه آزادی قطع شد!
 • نقش امام رضا (ع) در فرهنگ سازی جامعه ایرانی+ فیلم
 • نماینده مجلس افغانستان برای نبرد با طالبان اعلام آمادگی کرد
 • نبرد دیدنی یک غاز اسیر شده با مار گرسنه میان زمین و آسمان + فیلم
 • گزارش زنده| آغاز نبرد حساس ایران با فرانسه در روز نیمکت‌نشینی معروف
 • مقصدهای سفر دوره‌ای اسماعیل هنیه شامل کدام کشورهاست؟
 • دوچرخه‌سوار پارالمپیکی: هنوز هم باورم نمی‌شود که مسافر توکیو شده‌ام
 • ال‌کلاسیکو؛ نبرد رونالدینیو و راموس در فیفا 21
 • (عکس) فیفا به یاد نبرد تاریخی ایران - آمریکا
 • ظهور زیدان جدید در آلمان
 • یورو ۲۰۲۰| نبرد تزارها با وایکینگ‌ها برای صعود و جدال حیثیتی اوکراین و اتریش
 • هندی ها از چاله به چاه؛ ظهور گونه جدید کرونا در هند
 • امام رضا(ع) برای رهایی منتظران از استضعاف دستورالعمل‌های ویژه دارند/ خدمت کریمانه زمینه‌ساز ظهور است
 • آغاز نقالی و پرده خوانی داستان نبرد دوازده رخ در «پرده عشاق»
 • «شمشیر قدس» یک تحول راهبردی را در معادله نبرد با صهیونیسم رقم زد
 • نبرد شمشیر قدس تحولی راهبردی در مبارزه با رژیم صهیونیستی بود
دیگران می‌خوانند: