ایسنا/خراسان رضوی یک جامعه‌شناس در خصوص علت عدم موفقیت برگزاری مناظره‌های ریاست جمهوری در جلب نظر شهروندان تصریح کرد: کم‌اقبالی شهروندان به مناظره‌ها و عدم موفقیت آنها در جلب رضایت مردم و کاندیداها را باید در دو عامل ساختار و محتوای مناظرات ریاست جمهوری جست‌وجو کرد.

دکتر حامد بخشی در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص کارکرد مناظره و انتظار از آن اظهار کرد: به لحاظ رسمی کارکرد و هدف از برگزاری یک مناظره این است که طرفین در یک گفت‌وگوی جدلی به مخاطب در انتخاب خود کمک کنند چون ممکن است که مخاطب در یک موضوع صاحب‌نظر نباشد و اگر هر کدام از طرفین مناظره نیز بخواهد به تنهایی در خصوص یک مساله سخن بگوید، چنین شرایطی به مخاطب برای انتخاب طرف مناسب‌تر کمک نخواهد کرد؛ به همین جهت در یک مناظره می‌توان تشخیص داد که چه کسی در یک موضوع می‌تواند با استدلال مناسب‌تر پیروز باشد.

وی ادامه داد: از اوایل انقلاب نیز در خصوص برخی مسائل که مردم امکان انتخاب و تشخیص نداشتند، مباحث تخصصی صورت می‌گرفت و مناظره و جدل برگزار می‌شد. در یک چنین قالبی اگر کسی از طرفین مناظره بتواند طرف مقابل را متقاعد به درستی سخن خویش کند، آن زمان می‌توان به وی اتکا کرد.

بخشی تاکید کرد: لذا کارکرد مناظره همین گفت‌وگو و تبادل نظر است نه اینکه هر کس سخن خود را بیان کند. بر اساس همین تعریف، جلسات مناظره ریاست جمهوری صداوسیما که برخی نیز به درستی بیان کرده‌اند، بیشتر شبیه یک «مسابقه هفتگی» است. اینکه سوالات از یک جام خارج می‌شود، بیان‌گر همین موضوع است چون پاسخ به سوال نیازمند برگزاری مناظره نیست. تنها بخشی که از این برنامه کمی به مناظره شباهت پیدا می‌کند، 4 دقیقه پایانی سخنان نامزدهاست که مربوط به جمع‌بندی مواضع است و افراد از این فرصت استفاده و یا بعضا سوءاستفاده می‌کنند تا نظرات خود را بیان کنند.

ترویج فرمال موضوع اخلاق در مناظرات غیرضروری است

عضو هیات علمی جهاد دانشگاهی خراسان رضوی با اشاره به اینکه ترویج فرمال موضوع اخلاق در مناظرات امری غیرلازم است، گفت: در یک مناظره طرفین می‌توانند از خود رفع تهمت کنند. برگزاری مناظره برای تهمت‌زننده اثر معکوس دارد چون در همان مناظره طرف مقابل می‌تواند به صورت زنده پاسخ ادعاهای مطرح شده علیه خویش را بدهد. به عنوان نمونه اگر نامزدی طرف دیگر را به کم‌سوادی متهم می‌کند، در همان فضا کاندیدای متهم شده می‌تواند در مورد مدارک تحصیلی خود صحبت کند. به همین جهت در یک مناظره افراد تلاش می‌کنند به چنین شیوه‌هایی که غیراخلاقی خوانده می‌شود، روی نیاورند. از همین رو اینکه گفته می‌شود در مناظرات افراد به یکدیگر تهمت نزنند، براساس قاعده مربوط به مناظرات سخن صحیحی نیست.

وی اضافه کرد: در مجموع آنچه که معمولا از برگزاری یک مناظره مورد انتظار است، راستی‌آزمایی ادعاهاست که البته چنین روش مناظراتی بیشتر در کشورهایی که به لحاظ سیاسی توسعه یافته‌اند مورد استفاده است. این راستی‌آزمایی می‌تواند توسط طرفین مناظره صورت گیرد یا در گفت‌وگوهای عمومی مربوط به انتخابات، بیانیه‌ها و سخنرانی‌ها به آن پرداخته می‌شود. همچنین در این کشورها شرایط راستی‌آزمایی ادعاهای نامزدها توسط نهادهای واسط مانند رسانه‌های مستقل نیز وجود دارد.

بخشی خاطرنشان کرد: متاسفانه در کشور ما فضای رسانه‌ای خیلی آماده نیست و این موضوع کمتر به چشم می‌خورد و رسانه‌ها کمتر سراغ راستی‌آزمایی ادعاهای نامزدها می‌روند. مثلا اگر نامزدی در مورد سابقه مدیریتی اش ادعایی را مطرح می‌کند مستندات این ادعا باید توسط خبرنگاران و رسانه‌های مستقل مورد ارزیابی قرار بگیرد.

عضو هیات علمی جهاددانشگاهی خراسان رضوی بیان کرد: در واقع هر چقدر بتوان به فضای ارتباطی هابرماسی نزدیک شد، همین ساختار ارتباطی موجب می‌شود ادبیات بی‌اخلاقی در نهایت منجر به صدمه به فرد شده و چنین رفتارهایی از جامعه رخت خواهد بست. در یک چنین شرایطی شاهد شکل‌گیری یک فضای شفاف برای برگزاری مناظرات و گفت‌وگوها خواهیم بود. 

وی در خصوص علل بازخورد و بازتاب نامناسب این مناظرات در جامعه عنوان کرد: به نظر می‌رسد این مساله ناشی از دو عامل است که یکی مربوط به ساختار بوده و دیگری به خود نامزدها باز می‌گردد. در خصوص عامل نخست که پیشتر سخن گفته شد اما در مورد علت دوم باید گفت ممکن است یکی از دلایل آن این باشد که نامزدها حرفهایی را که نشان دهد انها در قامت شایستگی ریاست جمهوری هستند بیان نکرده اند .

ساختار معیوب مناظرات دست و پای نامزدها را بسته است

عضو هیات علمی جهاد دانشگاهی خراسان رضوی افزود: ساختار مناظرات نیز عامل دیگری است که بر کاهش استقبال از چنین برنامه‌هایی تاثیر گذارده است. در واقع ساختار این برنامه‌ها دست و بال بسیاری از افراد را بسته و نمی‌توانند به مسائل جدی و اساسی مورد اختلاف بپردازند. به عنوان نمونه در مناظرات سخنی در مورد تحریم‌ها یا FATF گفته نمی‌شود؛ در حالی که این‌ها جزو مسائل کلیدی کشور است. پرداخت جسته و گریخته به این موضوعات نیز عمدتا خارج از مباحث مطرح شده توسط نامزدها صورت می‌گیرد.

بخشی با بیان اینکه یکی از مسائلی که همیشه مورد انتقاد بوده، موضوع رد صلاحیت‌هاست اما موضوع دیگری که به انتخابات ریاست جمهوری آسیب زده، تعدد نامزدها است، گفت: نمی‌توان در یک انتخابات 15 نامزد داشت. در واقع ساختار حقوقی کشور در این زمینه ایراد دارد. زمانی که ما از به رسمیت شناختن احزاب برای معرفی نامزدهای ریاست جمهوری عبور می‌کنیم، شرایط به گونه‌ای می‌شود که هر کس تمایل داشته باشد، وارد گردونه ثبت نام‌ها در انتخابات ریاست جمهوری خواهد شد. 

این پژوهشگر علوم اجتماعی بیان کرد: با این حال باید از همه این افراد پرسید که اگر وارد انتخابات شوند و بنا بر فرضی به موفقیت برسند، پشتوانه تشکیلاتی آنان چیست؟ در حقیقت در یک نظام سیاسی کسانی باید به عنوان یک نامزد وارد عرصه انتخابات بشوند که از پشتوانه تشکیلاتی برخوردار باشند. باید توجه داشت کشور را نه یک فرد که یک تشکیلات می‌تواند اداره کند.

وی ادامه داد: در انتخابات پیش رو در مورد برخی نامزدها موضوع برخورداری از پشتوانه تشکیلاتی صادق است اما برخی از چنین ظرفیتی برخوردار نیستند. در واقع براساس یک نظام حزبی لازم است کاندیداتوری در انتخابات با نامزدهای معدود برگزار شود چون تعداد احزاب معدود است و هر کدام یک برنامه حزبی و تفکر را نمایندگی می‌کند. قرار نیست هر نامزدی 7000 صفحه برنامه منتشر کند. به عنوان مثال امروز می‌دانیم که اگر نامزدی از یک حزب اصولگرا یا اصلاح‌طلب وارد انتخابات شود، برنامه حزبی وی برای اداره کشور چیست.

انتهای پیام

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: ایسنا

کلیدواژه: استانی سیاسی انتخابات ۱۴۰۰ مناظره انتخاباتی راستی آزمایی ریاست جمهوری خراسان رضوی یک مناظره

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.isna.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «ایسنا» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۲۱۹۵۳۱۴ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

پیش‌بینی آرای نامزدهای ریاست‌جمهوری پس از موج انصراف‌ها

نتایج غیررسمی انتخابات ریاست‌جمهوری؛ مشارکت بالای ۵۰ درصد| پیشتازی رئیسی

کنایه واعظی به نامزدهای پوششی رئیسی

نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری؛ رئیسی با ۱۷ میلیون و ۹۲۶ هزار رای، رئیس‌جمهور شد

اولین پیام ابراهیم رییسی به آمریکا پس از پیروزی در انتخابات 1400

خبر بعدی:

رسیدگی به تخلفات انتخاباتی نامزدها پس از اعلام نتایج شورای شهر اهواز

علی ساعدی روز دوشنبه در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا در محل تجمیع آرای ششمین دوره انتخابات شورای شهر اهواز (سالن ۱۳ آبان) ، بیان کرد: هیات نظارت بر انتخابات شورای شهر بر اساس قانون وظایفی دارد که از جمله آنها انتخاب ناظران و اعضایی است که بر عملکرد مجموعه اجرایی انتخابات در زمان رای گیری و شمارش آرا نظارت داشته باشند.

وی درباره شایبه‌هایی که در مورد تقلب و یا تخلفات انتخاباتی از سوی برخی شهروندان مطرح شده، بیان کرد: شایعات زیادی مطرح می‌شود اما تا زمانی که مستندات و دلیل و برهانی مبنی بر تخلف وجود نداشته باشد، نمی‌توان کاری  کرد.

ساعدی افزود: به ناظران آموزش داده شده که در صورت مشاهده تخلف از جمله مواردی همچون خرید و فروش رای، حق برخورد ندارند و گزارش آن را به هیات نظارت ارسال کنند.

وی اضافه کرد: گزارشاتی از ناظران درباره تخلف برخی نامزدها داریم که صحت آنها هنوز مشخص نیست و پس از اعلام نتایج شورای اسلامی شهر به آنها رسیدگی می‌شود.

ساعدی ادامه داد: بر اساس قانون، نامزدها پس از اعلام نتایج انتخابات، ۲ روز مهلت دارند با ارایه مستندات شکایت خود را به هیات نظارت اعلام کنند بنابراین با توجه به اینکه هنوز زمان اعتراض نامزدها فرانرسیده، گزارشی از آنها دریافت نکردیم.

به گفته وی، طبق قانون اگر مستندات قوی باشد، هیات نظارت و هیات اجرایی وظیفه دارند به صورت قانونی اقدام کنند.

دخالت نمایندگان توهم است

رییس هیات نظارت بر ششمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر اهواز همچنین گفت: در این دوره امیدوار بودیم که انتخابات شورای اسلامی شهر به صورت تمام الکترونیکی برگزار شود و همه آموزش‌ها نیز بر همین اساس انجام شده بود، حتی در حد یک درصد هم احتمال نمی‌دادیم انتخابات الکترونیکی نباشد، بنابراین وقتی این فرآیند با مشکلاتی که از سوی وزارت کشور به وجود آمد محقق نشد، روش دستی اجرا شد که برای ثبت اطلاعات شیوه‌ای بسیار زمان‌بر است.

وی افزود: به دلیل تعداد زیاد نامزدهای شورای اسلامی شهر اهواز و با توجه به اینکه مجریان انتخابات از هفت صبح جمعه تا ۲ بامداد شنبه در حال برگزاری انتخابات بوده و بعد از آن نیز کار شمارش را انجام دادند، به صورت طبیعی احتمال خطا به دلیل خستگی بیشتر می‌شود و یا امکان بروز مشکلاتی در صورتجلسات به خاطر عدم اجرای وظایف، وجود دارد که اینها در حال اصلاح است.

ساعدی خاطرنشان کرد: آرای مردم حق الناس است و تمام تلاش خود را برای حفاظت از آرای آنها می‌کنیم و اجازه نمی‌دهیم حتی یک رای از یک نامزد به حساب دیگری واریز شود.

وی با اشاره به احتمال تاخیر در اعلام نتایج شورای شهر اهواز، ادامه داد: احتمال تاخیر بیشتر در اعلام نتایج بخاطر تطبیق صورتجلسات وجود دارد؛ این تاخیر به خاطر افزایش دقت و رعایت حق داوطلبان است بنابراین نامزدها آمادگی این را هم داشته باشند.

ساعدی همچنین درباره شایبه‌های مطرح شده در مورد اعمال نفوذ برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی و یا افراد در نتایج نهایی شورای شهر اهواز را رد کرد و گفت: فرآیند تجمیع آرا به صورتی است که امکان دخالت این افراد کاملا منتفی است و نمایندگان هیچ نقشی در آرای منتخبان ندارند و اینها توهمات و بحث‌هایی است که برخی نامزدها و طرفداران آنها با قصد فضاسازی مطرح می‌کنند.

وی افزود: سامانه انتخابات در صورت ورود اطلاعات اشتباه و یا مغایرت، عملیات ثبت را انجام نمی‌دهد، از سوی دیگر سه گروه مجزا و بیطرف کار بازبینی و بررسی صورتجلسه‌ها را انجام می‌دهند که خطا را به حداقل می‌رساند.

ساعدی با بیان اینکه هیات نظارت از روز نخست و زمان نامنویسی تا تبلیغات در کنار داوطلبان بوده است، خاطرنشان کرد: به همه داوطلبان اطمینان می‌دهم که ما به عنوان نماینده آنها حضور داریم و از آرای آنها حفاظت می‌کنیم و اجازه نمی‌دهیم حتی یک رای آنها از دست برود.

وی اضافه کرد: نگرانی و اعتراض و انتظارات نامزدهای شورای شهر کاملا طبیعی است ولی باید توجه داشت که صحنه انتخابات صحنه برد و باخت است و همانطور که در زمین فوتبال کسی که وارد بازی می‌شود احتمال برد و باختش وجود دارد، باید این ظرفیت در نامزدها وجود داشته باشد که اگر برنده نشوند، بتوانند به بقیه تبریک بگویند و با سایران برای توسعه شهر همکاری کنند.

بر اساس این گزارش، هم اکنون بیش از ۷۰ نفر از عوامل اجرایی و نظارت در سالن ۱۳ آبان در منطقه امانیه اهواز مستقر شده و به صورت نوبت بندی کار تجمیع آرای ششمین دوره انتخابات شورای شهر را برعهده دارند. استاندار خوزستان چهار نفر از مدیران استانداری را نیز به عنوان نماینده تام الاختیار در این محل مامور کرده است.

سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا ۲۸ خرداد برگزار شد اما به دلیل مشکلاتی که در رای گیری الکترونیکی رخ داد، هنوز نتایج انتخابات اعلام نشده است.

پیش از این سلیمانی دشتکی استاندار خوزستان وعده صبح دوشنبه را برای اعلام نتایج نهایی داده بود اما این امر محقق نشد و عالمی نیسی فرماندار اهواز گفته است نتایج تا آخر وقت دوشنبه اعلام می‌شود.

تاخیر در اعلام نتایج، اعتراض نامزدها را به دنبال داشته و از دیروز فهرست‌هایی از منتخبان در فضای مجازی منتشر شده است که عالمی نیسی فرماندار اهواز و نجاتی رییس ستاد انتخابات آنها را تکذیب کردند.

فرماندار اهواز همچنین روز دوشنبه با ارایه توضیحاتی ضمن عذرخواهی از مردم اهواز برای تاخیر در اعلام نتایج شورای شهر، همه نامزدها را به حفظ آرامش دعوت کرد و گفت: تلاش داریم کار تجمیع آرای نامزدهای انتخابات ششمین دوره انتخابات شورای شهر اهواز را تا پایان امروز به اتمام برسانیم.

۷۴۵ نفر برای انتخابات شورای شهر اهواز نامنویسی کرده بودند. انتخابات شورای اسلامی شهر اهواز در خوزستان برای نخستین بار، همزمان با کلانشهرها، قرار بود به صورت تمام الکترونیکی انجام شود و برای این منظور ۲ هزار و ۲۰۰ صندوق اخذ رای الکترونیکی برای اهواز پیش بینی شده بود.

برچسب‌ها انتخابات ۱۴۰۰ ششمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر استانداری خوزستان شورای اسلامی شهر اهواز خوزستان اهواز پروندهٔ خبری انتخابات ۱۴۰۰؛ حضور مردم در روز تعیین سرنوشت انتخابات ۱۴۰۰

دیگر خبرها

 • مناظرات امام رضا (ع) نقش مهمی در شناسایی و ترویج مکتب تشیع داشت
 • تجربه‌های تلخ انتخاباتی تا چه زمان در اهواز ادامه خواهند داشت؟/ مردم همچنان منتظر اعلام نتایج شورای شهر
 • شورآفرینی انتخاباتی چهارباغی ها تحسین برانگیز بود
 • مناظره جنجالی کارشناس صهیونیست و عراقی در مورد ایران
 • خلاء قانونی برای مقابله با بی‌اخلاقی‌های انتخاباتی برطرف شود
 • اهمیت نماز در مناظره امام رضا (ع) با بزرگان ادیان
 • مشهد غرق در میلاد شمس الشموس/ امام رضا (ع) پیشرو در اخلاق مداری مناظرات
 • نقش روش شناسی مناظرات امام رضا(ع) در ایجاد صلح و امنیت جهانی
 • مناظره جنجالی کارشناس صهیونیست و عراقی در مورد ایران + فیلم
 • تلاش اصحاب رسانه استان پشتوانه ای برای مسئولان است/ خلاء قانونی برای بی اخلاقی های انتخاباتی برطرف شود
 • پخش بیش از ۴۲ هزار دقیقه برنامه انتخاباتی در صدا و سیمای فارس
 • مناظره ها مشارکت مردم در انتخابات را چند درصد افزایش داد؟
 • قاضی‌زاده هاشمی: مناظره اول میزان مشارکت را به ۴۹ درصد رساند
 • قاضی‌زاده هاشمی: مناظره اول میزان مشارکت را به 49 درصد رساند
 • مناظره های انتخاباتی میزان مشارکت را چقدر بالا برد؟
 • قاضی‌زاده هاشمی: مناظره اول میزان مشارکت را ۱۱درصد افزایش داد!
 • مناظره اول میزان مشارکت را به 49 درصد رساند/ بخش اول مناظره اول و بخش دوم مناظره سوم در بالا بردن نرخ مشارکت نقش به سزایی داشتند
 • قاضی‌زاده هاشمی: مناظره اول میزان مشارکت را به ۴۹ درصد رساند/ بخش اول مناظره اول و بخش دوم مناظره سوم در بالا بردن نرخ مشارکت نقش به سزایی داشتند
 • مناظره اول میزان مشارکت را به ۴۹ درصد رساند
دیگران می‌خوانند: