وزیرخارجه چین نیز در اظهارنظری گفت مذاکرات وین در مرحله نهایی است و طرف‌ها نیازمند به‌کارگیری تلاش‌های مضاعف برای بازگشت به توافق هسته‌ای هستند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، وانگ یی وزیر‌خارجه چین روز جمعه در نشست خلع‌سلاح ژنو با تاکید بر اینکه اقدامات یک‌جانبه آمریکا، دلیل اصلی مشکلات بر سر برنامه هسته‌ای ایران است گفت: «برای احیای برجام، لغو تحریم‌های ضد‌ایران نخستین اقدامی است که قاعدتا آمریکا باید اتخاذ کند.

» پیش‌تر نیز هایکو ماس، وزیر امورخارجه آلمان گفته بود که گفتگو‌های وین در مورد احیای کامل برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در مرحله پایانی قرار دارد.

تلاش بی‌وقفه بروکسل

جوزپ بورل، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در جلسه شورای امنیت سازمان ملل گفت که اتحادیه اروپا برای احیای توافق هسته‌ای طی مذاکرات وین بی‌وقفه تلاش می‌کند. به گزارش «ایسنا» به نقل پایگاه اینترنتی اتحادیه اروپا، جوزپ بورل در بخشی از سخنرانی‌اش در جلسه شورای امنیت سازمان ملل گفت: «ما بی‌وقفه درحال فعالیت برای احیای برجام در تمام جنبه‌های آن هستیم، بحث فعالیت‌های هسته‌ای و لغو تحریم‌ها.»

بورل ادامه داد: «من با تمامی بازیگران اصلی تعاملی فعالانه دارم، همان‌طور که گروه من مذاکرات را در وین رهبری می‌کند. ما درحال پیشرفت هستیم، اما مذاکرات در زمینه برخی مسائل از جمله توالی دقیق اقداماتی که باید انجام شوند، تنگاتنگ هستند.»

مذاکرات میان اعضای کمیسیون مشترک برجام درباره احیای توافق هسته‌ای در وین و با حضور آمریکا در مقر مذاکرات از ماه گذشته در جریان بوده است.

آمریکا و ایران مذاکرات مستقیمی نداشته‌اند و نمایندگان دولت آمریکا با نمایندگان سایر اعضای برجام در این زمینه رایزنی می‌کنند.

امیدواری نماینده روسیه

از سوی دیگر نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین از برگزاری ششمین دور مذاکرات وین در روز‌های آتی خبر داد.

به گزارش «ایسنا» میخائیل اولیانوف درباره برگزاری دور بعدی مذاکرات احیای توافق هسته‌ای در وین در صفحه توییترش نوشت: «نشست بعدی کمیسیون مشترک برجام آخر هفته برگزار می‌شود. این نشست آغاز ششمین دور از مذاکرات وین درباره احیای توافق هسته‌ای خواهد بود. آیا این دور آخر خواهد بود؟ هیچ‌کسی نمی‌داند، اما تمامی مذاکره‌کنندگان امیدوارند که این‌طور باشد.»

همچنین نماینده دائمی روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین و رئیس هیات روسی در مذاکرات برجام در سخنان دیگری با اشاره به اینکه چند مورد از موضوعات بااهمیت برای آمریکا و ایران در مذاکرات برجام باقی مانده، گفت: «به همین دلیل پیش‌بینی نتیجه دشوار است، اما اراده جدی طرف‌های مذاکرات، دستیابی به نتیجه است.»

به گزارش «ایرنا» از مسکو، اولیانوف روز جمعه در گفتگو با خبرگزاری ریانووستی با بیان اینکه دور جدید مذاکرات برجام هفته پیش رو در وین آغاز می‌شود تصریح کرد: «ارزیابی چشم‌انداز‌ها متفاوت است.» وی با تاکید بر اظهارات محتاطانه طرف ایرانی و طرف آمریکایی گفت: «باید توجه داشت که همچنان برخی از مسائل بسیار مهم برای دو طرف ایران و آمریکا باقی‌مانده که حل نشده است.»

اولیانوف ادامه داد: «پیش‌بینی و حدس و گمان درباره چگونگی روند مذاکرات سخت و البته بیهوده است.»

به گفته وی، مهم این است که اراده و عزم برای دستیابی به نتیجه و تکمیل موفقیت‌آمیز روند مذاکره وجود دارد و باید دید که این امر چقدر زمان‌بر است.

مشکل حادی وجود ندارد

همزمان سرگئی ریابکوف، معاون وزیرخارجه روسیه اعلام کرد هیچ مشکل برطرف نشدنی در مسیر احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ ایران و قدرت‌های جهان وجود ندارد.

به گزارش اسپوتنیک، ریابکوف، روز پنج‌شنبه در رویدادی با اشاره به مذاکرات وین بر سر احیای برجام گفت: «هم‌اکنون از دید من هیچ مشکل برطرف نشدنی در مسیر این گفتگو‌ها وجود ندارد. هیات روسی تمام تلاش خود را می‌کند تا نتیجه حاصل شود.»

وی افزود: «دلیلی ندارد این روند بیش از این طولانی شود؛ زیرا با اینکه مشکلاتی هستند که نیاز به حل‌وفصل شدن دارند، نمی‌توان گفت که تعداد این مشکلات زیاد است.»

ارزیابی واشنگتن از مذاکرات وین

از سوی دیگر ند پرایس، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا در سخنانی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا ممکن است مذاکرات احیای برجام تا پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ایران به سرانجام برسد؟ گفت: «در پنج دور قبلی مذاکرات پیشرفت‌هایی حاصل شد. فکر می‌کنم در مورد ایرانی‌ها، این فرصتی برای آنهاست تا گام‌هایی را که برای پایبندی به برجام نیاز است بردارند، مورد شفاف‌سازی قرار داده و به پیروی از قدرتمندترین راستی‌آزمایی‌ها و رژیم‌های پایشی که تاکنون مورد مذاکره قرار گرفته است، بازگردند.»

پرایس افزود: «از طرف ما، مذاکرات وین کمک کرد تا تصمیمات و گام‌هایی که لازم است برای ادامه دادن به پایبندی نسبت به برجام برداریم را شفاف‌سازی کنیم. این اقدام، تحریم‌هایی که لازم است برداریم و تحریم‌هایی که با برجام سازگار نیستند را مشخص می‌کند.»

سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا با اشاره به فنی بودن مذاکرات وین و غیرمستقیم بودن آن گفت: «به همین دلیل نمی‌خواهیم برای آن زمان‌بندی تعریف کنیم. اینکه ایران بخواهد به این جمع‌بندی برسد که می‌خواهند به پایبندی ادامه دهند یا خیر، چیزی نیست که ما بخواهیم اعلام کنیم. قطعا این چیزی است که امیدواریم به آن دست یابیم، اما درحال‌حاضر پاسخ این سوال را نمی‌دانیم.»

پیشرفت‌هایی حاصل شده

در ادامه از پرایس پرسیده شد اگر دو طرف واقعا خواستار بازگشت به پایبندی نسبت به برجام باشند، آیا یک هفته برای رسیدن به نتیجه کافی خواهد بود؟ که او در پاسخ گفت: «نمی‌خواهم نظر قطعی در این‌باره بدهم. آنچه می‌خواهم بگویم این است که پیشرفت‌هایی حاصل شده است. اما همان‌طور که شنیده‌اید چالش‌ها پابرجا هستند و مسائل عمده همچنان طرف‌ها را درگیر اختلاف نگه داشته‌اند. ما درحال تعلل نیستیم بلکه با سرعتی اصولی پیش می‌رویم. با سرعتی پیش می‌رویم که برای میل ما جهت محدود کردن دوباره برنامه هسته‌ای ایران و ممنوعیت قابل راستی‌آزمایی دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای، مطلوب است.»

لزوم اتحاد واشنگتن با شرکای برجامی

خبرنگار دیگری از پرایس پرسید آیا دولت فعلی آمریکا برخلاف دولت قبلی، برداشته شدن محدودیت‌های تسلیحاتی ایران در سازمان ملل را به رسمیت می‌شناسد که پرایس در این رابطه توضیح داد: «معتقدم که این [محدودیت‌ها]اکتبر سال گذشته منقضی شده است. با این حال از بسیاری جنبه‌ها مایه شرم است که چنین ابزاری دیگر در دسترس نیست. آنچه متوجه شده‌ایم و تلاش کرده‌ایم آن را اصلاح کنیم این است که درباره مسائل مربوط به ایران، ظرف چند سال گذشته در موارد مختلفی در موضع مقابل نزدیک‌ترین متحدان خود قرار گرفته‌ایم. هنگامی که وارد [دولت]شدیم فهمیدیم که باید درمورد مسائل ایران، متحدان را با خود همسو کنیم. به همین دلیل با متحدان اروپایی و دیگر شرکایمان در قالب ۱+۵ به همراه روسیه و چین در تلاش هستیم احتمال بازگشت به پایبندی به برجام را بررسی کنیم.»

اظهارات ضدبرجامی مکرون

از سوی دیگر امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه در اظهاراتی برنامه هسته‌ای و موشکی ایران را یک «تهدید» خواند. به گزارش «ایسنا» به نقل از توییتر انگلیسی شرق الاوسط، مکرون، روز پنج‌شنبه در اظهاراتی مدعی شد که برنامه هسته‌ای ایران یک «تهدید» است. وی در ادامه همچنین ادعا کرد برنامه موشکی ایران نیز یک «تهدید منطقه‌ای» محسوب می‌شود.

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: فرارو

کلیدواژه: مذاکرات وین برجام احیای توافق هسته ای برنامه هسته ای احیای برجام مذاکرات وین تحریم ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت fararu.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت « فرارو» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۲۱۹۵۳۲۳ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

بازی اصولگرایان در انتخابات ریاست‌جمهوری؛ شگفتی در راه است؟

واکنش روحانی به ادعاهای رئیسی و یارانش

فیلم| جنجال جدید بهنوش بختیاری؛ اعتراض الکی نکنید و رای بدهید

وزیر اطلاعات احمدی‌نژاد: به شورای نگهبان گفتم هاشمی پیروز انتخابات است، ردصلاحیت شود

حل شدن یکی از مشکلات بزرگ با استفاده از آهن‌ربا + فیلم

خبر بعدی:

دهه کرامت زمانی برای مرور مفاهیم ناب و گرانبهای اهل‌بیت(ع) است

کاراندیش ضمن تاکید نسبت به بزرگداشت دهه کرامت اظهار کرد: این ایام زمانی برای مرور مفاهیم ناب و گرانبهای اهل بیت(‌ع) به شمار می‌آید.

به گزارش خبرگزاری شبستان، «علی‌اصغر کاراندیش» در گفت‌وگو با ستاد ارتباطات رسانه‌ای (فهما)، این ایام که مصادف با دهه نخست ماه ذی‌القعده می شود با ولادت حضرت معصومه (س) آغاز و با ولادت حضرت علی بن موسی‌الرضا(ع) پایان می‌یابد و از آنجایی که فرهنگ و سیره اهل بیت‌(ع نزد ایرانیان از اهمیت  بسیاری برخوردار بوده و تاثیر بسزایی در زوایای زندگی آنان دارد برنامه‌های متنوع سرور و شادی در  نقاط مختلف میهن اسلامی مان برگزار و معارف ارزشمند این دهه و گوهرهای گران‌بهای آن به جهانیان و مسلمانان در سراسر نقاط گیتی ارایه می‌شود. 
 
 معاون حقوقی، امور مجلس و استانها وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: در دهه کرامت بسیاری از مفاهیم ناب و گران‌بهای فرهنگ و سیره اهل بیت(ع) یادآوری و لطیف‌ترین مضامین وفا و علایق موجود در این فرهنگ در قالب مهر و وفای حضرت معصومه(س) نسبت به حضرت ثامن الحجج(ع) بیان و به عنوان نماد و الگو به آحاد بشر به ویژه نسل جوان گوشزد می‌شود.

 

وی گفت: مفاهیم و مضامین ارزشمندی که در فضای فرهنگی غامض و پیچیده کنونی ملهم از سردمداری دنیاداران مادی‌گرا و سردرگم، با الهام از سایه‌سار معارف اهل‌بیت(س) حلاوت و لطافت خود را بر سر فرهنگ و معارف گسترانیده و سبک ارزشمندی از نحوه زیستن بر این کره خاکی را به نمایش می‌گذارد.

 
کاراندیش افزود: مهر و وفایی که خواهر را به هجرت وادار کرده و غربت و بیماری و مرگ در فصل جوانی را برای او آسان کرده است؛ از همین رو این بانوی متمدن و گره‌گشا، در برنامه‌های دهه کرامت در سرزمین ما به عنوان «اسوه دختران تمدن ساز، ملجأ گره گشایی» نام می‌گیرد و با تاسی از آن حضرت برنامه‌ها و مضامین بلندی چون «هم‌عهدی در مسیر ولایت، گره‌گشایی از امت»، «خیرخواهی و نشاط مومنانه برای گره گشایی عمومی» رخ می‌نماید و به مرحله اجرا در می‌آید.

 

وی گفت: دهه کرامت با ترسیم مهر و وفای خواهر دلداده و مهربان و هجرت و غربت وی در عین بیماری، عزم و قاطعیت و اراده آهنین زنان بزرگ و بانوان والامقام و ارزش‌مدار را در سراسر جهان به صحنه نمایش می‌گذارد و با شعار «خدمت کریمانه؛ گره‌گشایی به رسم اهل‌بیت علیهم السلام» جهانیان را به قضاوت می‌خواند.
معاون حقوقی، امور مجلس و استانها وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: وجود حضرت امام رضا(ع) که کانون مهر، وفا، تعهد، نیایش، تعبد و ... در ایران اسلامی است ملجایی برای آحاد بشر از نقاط مختلف جهان می‌شود و جمال و کمال بشر را به منصه ظهور گذاشته و از سوی دیگر نمایانگر مفاهیم سازنده و انسان‌ساز فرهنگ غنی و بی‌بدیل اسلامی و کرامت می‌شود. 
 
کاراندیش با اشاره به نامگذاری ایام دهه کرامت ابراز کرد: مساجد و بقاع متبرکه، چهارم ذی‌القعده با عنوان «مسجد تراز اسلامی و انقلابی، محور گره گشایی و همدلی» و پنجم ذی‌القعده با عنوان «امام زادگان و بقاع متبرکه، قطب های فرهنگی و گره گشایی اجتماعی» نام گرفته‌اند، همچنین در بسط فرهنگ متعالی اهل‌بیت(ع) ششم ذی‌القعده روز بزرگداشت حضرت شاهچراغ(علیه السلام) با عنوان «حضرت شاهچراغ علیه السلام، امین ولایت، الگوی روشنگری و گره گشایی» نامیده می‌شود و به جهت تقارن هفتم ذی‌القعده (28 خرداد) با انتخابات ریاست جمهوری، «گره گشایی از مشکلات کشور با حضور پرشور  و دولت مؤمن انقلابی» به عنوان شعار این روز تعیین می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: «گره‌گشایی اقتصادی با پشتیبانی و مانع زدایی از تولید»، «گره‌گشایی از جهان اسلام با وحدت و مقاومت» و «تشکل‌های جوان و انقلابی؛ پرچمدار گره‌گشایی فرهنگی» از جمله شعارهای پرمحتوای این دهه عزیز است که شعار آخرین روز آن در سالروز ولادت امام رضا(علیه السلام) و روز تبلیغ و اطلاع‌رسانی دینی، با عنوان «امام رضا علیه السلام؛ امام کرامت و گره‌گشایی» به عنوان مهر زرین آخری بر تارک دهه کرامت می‌درخشد.

پایان پیام/14

دیگر خبرها

 • عراقچی: مذاکرات وین پیشرفت خوبی داشته است/ روسیه: مذاکرات وین در زمینه توالی احیای برجام پیشرفت کرده است
 • توسل به اهل بیت(ع) یکی از گره گشاترین راهها برای رفع مشکلات است
 • اولیانوف: در یکی از بحث برانگیزترین مسائل مذاکرات پیشرفت کرده ایم
 • دیدار هیات‌های روسیه و آمریکا در وین جهت احیای برجام
 • اولیانوف مذاکرات احیای برجام را مثبت ارزیابی کرد
 • جشن‌های «زیر سایه خورشید» مکتب اهل بیت(ع) را بین مردم ماندگار می‌کند
 • پیشرفت در «بحث‌انگیزترین مسائل» مذاکرات برجام
 • دیدارهای جداگانه هیئت روسی با مذاکره‌کنندگان ایرانی و آمریکایی در وین
 • روسیه: برخی مسائل دشوار و زمان‌بر برجام همچنان حل نشده
 • راهکار خروج از بن بست بهینه سازی مصرف سوخت؟
 • روسیه: مذاکرات وین در زمینه توالی احیای برجام پیشرفت کرده است
 • عراقچی: پیشرفت‌های ملموسی در مذاکرات وین داشته‌ایم اما هنوز برخی مسائل اساسی باقی مانده است
 • مذاکرات وین در چارچوب‌های مختلف ادامه دارد
 • خبر اولیانوف از مذاکرات احیای برجام
 • اولیانوف از ادامه مذاکرات احیای برجام خبر داد
 • دیدار هیات‌های مذاکره کننده ایران و روسیه در وین
 • تحلیل آسوشیتدپرس از احیای برجام همزمان با انتخابات ایران
 • گروسی: برای احیای برجام باید منتظر دولت بعدی ایران ماند
 • نابودی رویای روحانی درباره زنده سازی برجام
دیگران می‌خوانند: