فرارو- مناظره سوم انتخابات ریاست جمهوری میدان پاسخگویی نامزدهای اصولگرا به چالش‌هایی بود که عبدالناصر همتی برای آنها طرح کرده بود. در این مناظره موضع نامزدهای اصولگرا درباره چند موضوع کلیدی روشن شد. 

به گزارش فرارو، کاندیداها دیدگاه خود را درباره مسائل مناقشه برانگیزی همچون برجام و فیلترینگ تا حدودی روشن کردند.

از طرف دیگر دیدگاه نامزدهای اصولگرا درباره اف ای تی اف همچنان در ابهام ماند. 

در مناظره سوم مشخص شد که ابراهیم رئیسی با برجام مخالفتی ندارد، سعید جلیلی مخالف آن است. محسن رضایی نیز اعلام کرد که به اجرای برجام پایبند است. حتی امیر حسین قاضی زاده هاشمی نیز موضع مشابهی داشت اما علیرضا زاکانی در این باره اظهار نظر مشخصی نکرد. 

عبدالناصر همتی و محسن مهرعلیزاده نیز پیش از این و در این مناظره بارها بر اجرای برجام و ادامه آن تاکید کردند. 

درباره اف ای تی اف هم همتی نامزدهای اصولگرا را به چالش کشید، ابراهیم رئیسی و محسن رضایی موضع خود را روشن نکردند، سعید جلیلی در این مورد نیز از در مخالفت در آمد.

همتی همچنین ابراهیم رئیسی را درباره فیلترینگ به چالش کشید و رئیسی صراحتا اعلام کرد که مخالف فیلترینگ است. 

در مناظره شنبه محسن مهرعلیزاده از میتینگ انتخاباتی رئیسی در اهواز انتقاد کرد که بازتاب وسیعی یافت. رئیسی نیز به این انتقاد پاسخ داد و گفت که آن همایش مجوز ستاد کرونا را داشته است که البته ستاد ملی کرونا نیز با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد در همایش مزبور پروتکل هایی بهداشتی رعایت نشده و جزییات بیشتری درباره ماجرا اعلام کرد.

مناظره سوم انتخابات ریاست جمهوری تحت تاثیر اقدام عبدالناصر همتی در ارائه لیست یازده نفره ابربدهکاران بانکی به ابراهیم رئیسی قرار داشت. ابراهیم رئیسی ناچار در موقعیت واکنش قرار گرفت و دوبار درباره لیست ارائه شده توسط همتی توضیح داد. 

البته رئیسی اسامی لیست ارائه شده را نخواند و پس از پایان مناظره علی نادری مسئول روابط عمومی قوه قضائیه تصویری از این لیست را منتشر کرد. 

بازتاب  اقدام همتی گسترده بود و و هواداران رئیسی نیز در پی توضیح در این رابطه برآمدند. سید نظام الدین موسوی نماینده تهران و از حامیان رئیسی در توئیتی نوشت: «همین که در جریان مناظره سوم، آقای همتی لیست ابربدهکاران بانکی کشور را تحویل آقای رئیسی داد یعنی خودشان هم خوب میدانند تنها مرد میدان برخورد با مفسدان بزرگ، سید ابراهیم رئیسی است.»

در این مناظره دوقطبی رئیسی - همتی تقویت شد. از طرف دیگر شکاف میان اصولگرایان بر سر انتخاب جلیلی یا رئیسی نیز افزایش یافت. 

واکنش ها به مناظره سوم نشان می‌دهد عبدالناصر همتی موفق‌تر از دیگر نامزدها عمل کرده است. او توانست نامزدهای اصولگرا را در موقعیت واکنش قرار دهد. البته بعید به نظر می رسد این موفقعیت همتی برای پیروزی او در انتخابات کافی باشد. 

به نظر برخی اصلاح طلبان او توانسته بخشی از بدنه این جریان را برای حضور در انتخابات مردد کند. به تعبیر عبدالله رمضان زاده سخنگوی دولت اصلاحات "لشگر مُردًَدها تعیین کننده هستند".

اما یکی از مهمترین بخش های مناظره پذیش ضمنی برجام از سوی ابراهیم رئیسی بود. عباس عبدی تحلیلگر مسائل سیاسی درباره مناظره سوم در این باره نوشت: «با پذیرش برجام از سوی رئیسی به نظر می‌رسد که حال اصولگرایان از اصلاح‌طلبان و سایر مردم خیلی بدتر شده باشد، چون یک آبروریزی تمام عیار است. مردم و اصلاح طلبان که از قبل هم انتظاری نداشته و به این وضعیت عادت کرده بودند. فعالین اصولگرا به وضعی گرفتار شدند که نمی‌توانند سر بلند کنند.»

احسان بداغی روزنامه نگار نیز در توئیتی در این رابطه نوشت: «حضرات اصولگرا، یادتان هست؟ وعده شما آتش زدن برجام بود نه بهتر اجرا کردن آن.»

در مناظره روز شنبه ابراهیم رئیسی آشکارا تلاش کرد فاصله رویکردی و فکری‌اش را با سعید جلیلی و علیرضا زاکانی نشان دهد. او نه تنها به نوعی برجام را تائید کرد که صراحتا از مخالفت با فیلترینگ گفت و همچنین از رد اف ای تی اف هم طفره رفت.

با این مواضع رئیسی، برخی معتقدند ادعاهای رقیب علیه ابراهیم رئیسی اعتبار چندانی ندارد. 

اما سعید جلیلی برجام را "چک بی محل" خواند و با اف ای تی اف مخالفت کرد. مواضع او در این مناظره مورد توجه بخشی از بدنه اصولگرا قرار گرفت. به گونه‌ای که کاربران زیادی از او حمایت کردند و حتی از رای دادن به او حرف زنند.

بسیاری هم او را با اخلاق‌ترین نامزد در مناظره‌های انتخاباتی دانستند. 

علی علیزاده تحلیلگر مسائل سیاسی در این باره نوشت: «جلیلی گفت «چرا درباره FATF به مردم...» مکث کرد، کلامش را خورد و گفت «حرف غیرواقع میزنید.». حتی نتوانست به رقیبش بگوید دروغگو. جلیلی رسما اسلامگراست. با او فرق بسیار دارم. اما این میزان سلامت اخلاقی و فقدان مردم‌فریبی باورکردنی نیست. او تنها «اصول» گرای واقعی این روزهای نظام است.»

بحث همتی درباره رفع تحریم‌ها و تاثیر آن بر اقتصاد کشور و جدال او با سعید جلیلی نیز مورد توجه کارشناسان قرارگرفت. در این مورد اشاره همتی و جلیلی به مورد عراق بازتاب داشت. 

مجید شاکری تحلیلگر اقتصادی در  نقد همتی نوشت: «فرمايش آقاى همتى درباره بلوكه شدن پول صادرات برق وگاز به عراق بدليل تحريم هاى ثانويه دقيق نيست. علت بلوكه شدن، مكانيسم تسويه مبتنى بر بانك تجارت عراق (به سهامدارى جى پى مورگان آمريكا) است. علت انتخاب اين شيوه هم اصرار دولت فعلی بر خريد كالاى اساسى صرفا از كانالهاى آمريكاست.»

از طرف دیگر پدرام سلطانی عضو اتاق بازرگانی رویکرد جلیلی را نقد کرد و نوشت: «آقای جلیلی می‌گوید ۳۳ سال کار سیاست خارجی کرده. سپس می‌گوید امضای کنوانسیونها هیچ کمکی به کشور نمی‌کند. یعنی ایشان نمی‌داند که کنوانسیونها زبان مشترک و سند وفاق کشورها در روابط بین‌الملل است؟ با این بینش و نگرش با دنیایی که «۲۰۰ کشور دارد» می‌خواهید کار کنید؟»

افزایش اقبال به جلیلی در میان کاربران اصولگرا می تواند سبد رای رئیسی را تهدید کند. این موضوع برخی فعالان اصولگرا را نگران کرده است. 

واکنش‌ها به عملکرد علیرضا زاکانی در مناظره سوم هم خوب نبود و بسیاری از او انتقاد کردند که اخلاق را در مناظره رعایت نکرده است. کاربری هم به کنایه نوشته است: "حالا که گذشت اما هرگز فراموش نکنید فداکارترین نامزد این انتخابات زاکانی بود. هر مقامی در دولت رئیسی بگیرد، بی‌تردید فقط حق اوست."

یک اظهار نظر از زاکانی در مناظره سوم نیز بحث خبرساز و بارها از سوی کاربران باز نشر شد. زاکانی گفت که اگر انقلاب نشده بود هیچ‌یک از ما در این جایگاه نبودیم!

قاضی زاده هاشمی هم توسط برخی اصولگرایان به عنوان برنده کاپ اخلاق مناظرات معرفی شد.

مناظره سوم نیز مملو از وعده های انتخاباتی بود. حمله و انتقاد نامزدهای اصولگرا به دولت حسن روحانی نیز مانند دو مناظره اول بارز بود.. اما در این مناظره اتفاق غیر منتظره، نقد تند و تیز همتی از وزیر اقتصاد دولت بود. او وزیر اقتصاد را در بحث بورس متهم به «بی اخلاقی» کرد. همتی همچنین از نامه ای به رهبر انقلاب درباره بورس پرده برداشت که بازتاب وسیعی در شبکه های اجتماعی و فعالان بازار سرمایه داشت. 

در کل مناظره سوم نیز پر از تقابل نامزدها بود و البته به نظر می‌رسد این تقابل ها مفیدتر از دو مناظره پیشین بود. داود سوری تحلیلگر اقتصادی مناظره های تلویزیونی را با رقابت های "کشتی کج" مقایسه کرد و نوشت: «کشتی کج آمریکائی فرهنگ جالبی دارد، همه می‌دانند بسیاری از ضربه‌ها واقعی نیست، نمایش زیاد دارد، غلو زیاد می‌شود، کرکری‌های آن بر مسابقه می‌چربد و اما همه از آن لذت می‌برند، کلی تماشاچی در سطح دنیا با گردش مالی زیاد! دقیقا مثل مناظره‌ها....»

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: فرارو

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت fararu.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت « فرارو» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۲۲۱۹۴۳۴ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

بررسی پیشنهاد تعطیلی دو هفته‌ای کشور

تنفیذ سیزدهم: آغاز کار دولت مردمی

غول هاوانا با ۴ طلای المپیک تاریخ‌ساز شد/کوبا طلاها را درو کرد

چند عکس و جنجال گورجمعی کرونایی در کرمان

آخرین آمار کرونا در ایران تا 11 مرداد/

خبر بعدی:

سقوط خودرو از پرتگاه در ایلام ۲ نفر را به کام مرگ فرستاد

رضا همتی زاده در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: در پی اعلام مرکز فوریت‌های پلیس ۱۱۰ مبنی بر وقوع سقوط یک دستگاه خودرو به پرتگاه در محور کوهستانی بانکول شهرستان چرداول بلافاصله کارشناسان پلیس راه به محل اعزام شدند.

وی افزود: با حضور کارشناسان در محل مشخص شد یک دستگاه خودروی سواری چری با ۲ نفر سرنشین به علت عدم توانایی راننده در کنترل وسیله نقلیه ناشی از سرعت زیاد از جاده خاکی منحرف و به داخل پرتگاه سقوط می‌کند.

همتی زاده یادآور شد: بر اثر این سانحه راننده به همراه پسر ۱۴ ساله‌اش به علت شدت جراحات وارده جان خود راز دست دادند.

کد خبر 5271714

دیگر خبرها

 • مسابقات مناظره الگوی سایر نهادهای دانشجویی شد
 • ایلام/ مرگ پدر و پسر در سقوط خودرو به پرتگاه
 • مسابقات مناظره الگویی سایر نهادهای دانشجویی شد
 • غفلت از شیوه نامه‌های بهداشتی آمار کرونا را افزایش داد
 • سقوط خودرو از پرتگاه ۲ نفر را به کام مرگ فرستاد
 • پیشنهاد تشکیل شورای عالی جزایر ارائه شده است
 • ظرفیت ICU بیمارستان‌های همدان تکمیل شد
 • واژگونی خودرو در سرابله ۲ کشته برجا گذاشت
 • واژگونی خودرو در سرابله ۲ کشته برجا داشت
 • ظریف و جلیلی در صف اول مراسم تنفیذ رئیسی /کاندیدای پوششی و رقیب رئیسی هم آمدند +عکس
 • ظریف و جلیلی در صف اول مراسم تنفیذ رئیسی /کاندیدای پوششی هم آمد +عکس
 • سقوط خودرو از پرتگاه دو نفر را به کام مرگ فرستاد
 • جلسه شورای اداری و تقدیر از مدیر شعب پست بانک خراسان رضوی برگزار شد
 • اینترنت ماهواره‌ای شاید تا یک سال دیگر به کشور ما بیاید
 • اینترنت ماهواره‌ای ممکن است تا یکسال دیگر به کشور ما بیاید
 • اینترنت ماهواره‌ای ممکن است تا یکسال دیگر به ایران ما بیاید
 • عضو شورای عالی فضای مجازی: اینترنت ماهواره‌ای ممکن است تا یکسال دیگر به کشور ما بیاید
 • جلیلی: «مرحوم رجایی» آوینی افغانستان بود/ خاطره مادر شهیدی که نتوانست مزار فرزندش را ببیند
 • همه تخت‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های استان همدان پر است
دیگران می‌خوانند: