به گزارش اتاق خبر به نقل از اتاق ایران، مزیت جغرافیایی ایران در حوزه ترانزیت و قرار گرفتن در کریدورهای شمال-جنوب و شرق به غرب بر هیچ کس پوشیده نیست و همواره ایران به همین دلیل در مرکز توجه‌ها بوده است اما این به تنهایی کافی نیست. زیرساخت‌هایی لازم است تا مزیت جغرافیایی را به مزیت رقابتی تبدیل کند.

وجود نهادهای متعدد و ناهماهنگ، صنعت ترانزیت به ویژه ترانزیت جاده‌ای ایران را به شدت تهدید می‌کند.

رقبای منطقه‌ای ما برنامه‌های بلند مدتی برای توسعه زیرساخت‌های حمل‌و‌نقلی خود طراحی کرده‌اند و درحال رایزنی با دیگر کشورها برای جذب بارهای آنها و عبور از مسیرهای خود هستند.

پایانه‌های مرزی کشور به زیرساخت‌های ایمنی، تسهیل‌گر و رفاهی مجهز نیستند و همین عوامل روند فعالیت‌های ترانزیتی را در مرزهای ایران کند می‌کند. حضور نمایندگانی از دستگاه‌های متعدد در مرزها و ناهمانگی بین آنها چالش جدی است که بارها از سوی فعالان اقتصادی به ویژه رئیس اتاق ایران مورد انتقاد قرار گرفته است؛ در حال حاضر 25 دستگاه در پایانه‌های مرزی ایران  مستقر هستند.

در حال حاضر دستگاه‌های متعددی مانند سازمان بنادر، شرکت راه آهن و سازمان راهداری، گمرک ایران، نیروهای انتظامی، استاندارد، قرنطینه و دیگر دستگاه‌ها در حوزه ترانزیت دخالت می‌کنند که متاسفانه هیچ برنامه مشخص و منسجمی با یکدیگر ندارند و جزیره‌ای و جدا از هم فعالیت می‌کنند.

طبق برآوردهای صورت گرفته مهم‌ترین موانع ترانزیت در ایران در بخش نرم‌افزاری، وجود قوانین و مقررات موازی و دست‌وپاگیر، تشریفات اداری زائد، تأخیر فراوان در ترانزیت کالا از مسیر ایران، تعدد سازمان‌های تصمیم‌گیر و اجرایی در حوزه ترانزیت، اقدامات کنترلی مضاعف و دخالت در وظایف سازمان‌های مذکور بدون هماهنگی با آنها، عدم انطباق مقررات حمل‌ونقل بین‌المللی و گمرکی ایران با عرف رایج بین‌الملل، نبود تعرفه دقیق و رقابتی برای حمل کالا از مسیر ایران، نگاه جزیره‌ای سازمان‌های مرتبط با ترانزیت و نبود نگرش کلان و مثبت نسبت به این حوزه است.

به دنبال طراحی الگوی مدیریت بهینه پایانه‌های مرزی هستیم

بابک طالبی معاون حمل‌ونقل سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای در خبرگزاری مهر این سازمان را عهده‌دار هماهنگ کردن همه امور واحدهای مستقر در مبادی ورودی و خروجی مجاز زمینی کشور دانست و تصریح کرد: در سه سال گذشته بر اساس تصمیم مقامات ارشد کشور، مدیریت پایانه‌های مرزی به گمرک واگذار شده بود که در جلسات هیات دولت و ستاد هماهنگی اقتصادی دولت به دستور رئیس جمهور بار دیگر مدیریت پایانه‌های مرزی به وزارت راه و شهرسازی و سازمان راهداری منتقل شد.

او به وجود نهادهای متعدد در پایانه‌های مرزی اشاره و اظهار کرد: رکن موفقیت در مدیریت پایانه‌های مرزی، تعامل سازنده بین همه این نهادها است. همچنین باید سازمان راهداری در جمع‌آوری و اشتراک‌گذاری اطلاعات فعالیت هر نهاد، به مدیریت بهینه پایانه‌های مرزی اقدام کند.

معاون حمل‌ونقل سازمان راهداری گفت: این سازمان در حال مطالعه الگوهای مختلف مدیریت بهینه پایانه‌های مرزی در کشورهای پیشرو است تا یک ساختار کارآمد برای مدیریت پایانه‌های مرزی ایران طراحی و اجرا کند.

این مقام مسئول از دیگر برنامه‌های سازمان راهداری را واگذاری امور تصدی‌گرایانه از ستاد مرکزی سازمان راهداری به مدیریت‌های استانی عنوان کرد و هدف آن را چابک سازی مدیریت پایانه‌های مرزی دانست.

طالبی تاکید کرد: ایجاد سامانه یکپارچه حمل‌ونقل بین‌المللی با همکاری دستگاه‌های مرتبط در دستور کار سازمان راهداری است؛ برای تحقق این موضوع، نیاز به یکپارچه سازی خدمات در بخش‌های سخت افزاری و نرم افزاری داریم.

به گفته این مقام مسئول در سازمان راهداری، نهادهای بین المللی مرتبط با حمل‌ونقل جاده‌ای شامل اتحادیه حمل‌ونقل بین المللی جاده‌ای (IRU) سازمان همکاری‌های اقتصادی (اکو) و غیره نیز بر یکپارچه سازی مدیریت نهادهای کنترل مرزهای هر کشور تاکید دارند. بنابراین تحقق راه‌اندازی چنین سامانه‌ای به ارتقا جایگاه لجستیکی ایران در مجامع تخصصی بین‌المللی منجر خواهد شد.

طالبی با تأکید بر اینکه صفر تا صد حمل‌و‌نقل جاده‌ای در ایران از سوی بخش خصوصی انجام می‌شود و دولت نقش رگولاتور و تسهیل‌کننده امور و نظارت بر حسن اجرای موافقت‌نامه‌های ترانزیتی و همچنین تفاهم‌نامه‌های دو یا چندجانبه حمل‌ونقلی با کشورها را ایفا می‌کند، گفت: در این میان نقش تشکل‌های صنفی بین‌المللی در توسعه حمل‌ونقل و ترانزیت بسیار تعیین کننده است و قدرت چانه‌زنی و رایزنی سازمان راهداری و دولت با سازمان‌های همسو در دیگر کشورها را افزایش می‌دهد.

او خاطرنشان کرد: در حاضر ۲۶ پایانه مرزی فعال داریم که دو مرز ریمدان و پیشین در جنوب شرق سیستان بلوچستان نیز به تازگی با مصوبه دولت از بازارچه مرزی به پایانه مرزی ارتقا یافته‌اند. در سفر اخیر رئیس جمهور به عراق هم راه اندازی ۶ مرز جدید با این کشور به تصویب ۲ دولت رسید که هنوز عملیات اجرایی این مرزها آغاز نشده است.

این مقام مسئول در سازمان راهداری درباره ادعای گمرک بر مدیریت مرزها گفت: بر اساس قانون گمرکی، این دستگاه فقط بر تردد کالاها نظارت و مدیریت دارد اما مدیریت پایانه مرزی با سازمان راهداری است؛ ۳ سال مدیریت پایانه‌های مرزی با گمرک بود اما اخیراً رئیس جمهور دستور داده تا مدیریت این پایانه‌ها بار دیگر به راهداری منتقل شود.

علی‌رغم مزیت‌های جغرافیایی، سهم بالایی از ترانزیت نداریم

سید روح الله لطیفی سخنگوی گمرک نیز در این بین درباره مشکلات ترانزیت در ایران سخن گفت. بر اساس اظهارات او ایران سهم بالایی از ترانزیت در اختیار ندارد؛ یکی از علل آن عدم توسعه متناسب زیرساخت‌هاست و در مقایسه با کشورهای رقیب، از زیرساخت‌های کمتری برخوردار است.

او درباره مدیریت یکپارچه پایانه‌های مرزی گفت: بر اساس ماده ۱۲ قانون امور گمرکی، فرمانده واحد مرزی و مباحث تجاری و ایجاد رویه‌های واحد، گمرک است و چون ترانزیت یک رویه گمرکی در حوزه تجاری است باید به این موضوع توجه کرد.

این مقام مسئول ادامه داد: در حال حاضر مدیریت پایانه‌های مرزی به سازمان راهداری منتقل شده است که بر اساس مصوبه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت و با دستور رئیس جمهور بود با وجود اینکه مصوبه ستاد نمی‌تواند مقدم بر قانون کشور و در این موضوع خاص قانون امور گمرکی باشد با این حال ما در حال همکاری با وزارت راه هستیم. اما قانون وظایف هر سازمان را در مرز مشخص کرده و با وجود موظف بودن راهداری برای فراهم کردن بنا و زیرساخت‌ها، زیرساخت‌های لازم قانونی در اختیار سازمان راهداری قرار ندارد. سازمان راهداری فقط باید بناها و تأسیسات مربوطه در مرزها و تیر پارک‌ها را ایجاد کند و در حوزه نرم افزار و اعمال حاکمیت بر رویه‌های گمرکی و تجاری اختیار قانونی ندارد.

سخنگوی گمرک افزود: حتی در ایجاد زیرساخت‌ها هم سازمان راهداری اگر از نظرات تخصصی و حوزه وظایف سایر سازمان‌ها به ویژه گمرک استفاده می‌کرد، تأسیسات ایجاد شده می‌توانست سرعت بیشتری به کنترل و عبور کالا دهد، مثلاً در مرز باشماق، سمت عراق تردد روان دارد اما در سمت ایران مسیرهای ورود و خروج کالا و مسافر متناسب با مسیر مقابل نیست و در بهره‌گیری از محوطه‌ها می‌شد بهتر عمل کرد.

وی تصریح کرد: در هر مرز یا پایانه مرزی، ۲۵ دستگاه مستقر است که از صدور و کنترل ویزا و اجازه عبور گرفته تا انبارها و قرنطینه را شامل می‌شود.

دبیر شورای اطلاع رسانی گمرک یادآور شد: به دلیل نبود مدیریت یکپارچه، و عدم تفویض اختیار به یک دستگاه در مرز، مشکلات زیادی در مرزها داریم که سبب معطلی بیش از حد شده و لذا مزیت جغرافیایی ما در حوزه ترانزیت به شدت کاهش یافته است. که در کنار روش‌های جابه جایی کالا از ترانشیپمنت تا جابجایی کشنده‌ها و محدودیت پذیرش کالا در کشورهای مقابل فرصت‌های بزرگ بهره گیری از مرزهای تجاری به آسانی از دست می‌رود.

   

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: اتاق خبر

کلیدواژه: پایانه های مرزی حمل ونقل گمرک مدیریت پایانه های مرزی حوزه ترانزیت سازمان راهداری مقام مسئول پایانه مرزی بین المللی زیرساخت ها رئیس جمهور سازمان ها دستگاه ها حمل ونقل بر اساس جاده ای

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.otaghnews.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «اتاق خبر» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۲۲۳۱۰۴۵ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

عکس/ رهبر انقلاب نوبت دوم واکسن ایرانی کرونا را دریافت کردند

آماری از ازدواج دختران 10تا14ساله در99

حسین‌پور: هنوز بابت محرومیت گل‌محمدی از بازی با ماشین‌سازی قانع نشده‌ایم/ ارکان فدراسیون باید پاسخگو باشند

فیلم/ تعجب زندانی داعشی از حضور رییس قوه قضاییه در زندان

امام خامنه ای: اگر به توصیه‌ها نسبت به آب خوزستان توجه می شد، حالا این اشکالات را نداشتیم / اهالی خوزستان مردم باوفایی هستند

خبر بعدی:

تحریم 7 مقام و شرکت آمریکایی توسط چین/ چندین کشته و زخمی در درگیری مرزی جمهوری آذربایجان و ارمنستان/ رد ادعای تسلط طالبان بر 90 درصد مرزهای افغانستان/ هشدار چین درخصوص قدرت‌نمایی نظامی انگلیس

 

کیوسک بین الملل تابناک: تحریم 7 مقام و شرکت آمریکایی توسط چین، چندین کشته و زخمی در درگیری مرزی جمهوری آذربایجان و ارمنستان، رد ادعای تسلط طالبان بر 90 درصد مرزهای افغانستان، هشدار چین درخصوص قدرت‌نمایی نظامی انگلیس و اعلام نگرانی سازمان سیا از پیشروی های طالبان در افغانستان از مهم ترین خبرها و رویدادهای مرتبط با خاورمیانه در 24 ساعت گذشته بوده اند.

تحریم 7 مقام و شرکت آمریکایی توسط چین

وزارت امور خارجه چین روز جمعه اعلام کرد که تحریم‌هایی را علیه هفت نهاد و شهروند آمریکایی از جمله «ویلبور راس» وزیر تجارت دوره «دونالد ترامپ» رئیس جمهور سابق آمریکا اعمال می‌کند.

وزارت خارجه چین افزود که تحریم‌های جدید، پاسخ مستقیم به تصمیم پیشین آمریکا در تحریم هفت مقام دفتر ارتباط هنگ‌کنگ بوده است.

آمریکا جمعه پیش هفت مقام چینی را به بهانه آنچه «سرکوب دموکراسی در هنگ‌کنگ» خوانده شده به فهرست تحریم‌های خود اضافه کرد.

بر اساس لیستی که توسط وزارت خزانه‌داری آمریکا منتشر شده، این تحریم‌ها افرادی را که در دفتر ارتباطی چین در هنگ‌کنگ هستند هدف قرار داده است.

پس از آن، وزارت امور خارجه چین در بیانیه‌ای تحریم‌های جدید آمریکا علیه این کشور به بهانه نقض حقوق بشر در هنگ‌کنگ را محکوم و آن را «به شدت گستاخانه» و «به شدت نامعقول» توصیف کرد.

سخنگوی دولت هنگ‌کنگ نیز روز شنبه گذشته گفت:‌ «جدیدترین تلاش ایالات متحده برای صدور به اصلاح "توصیه" بر اساس هراس افکنی مضحک و بی‌اساسی است که درباره وضعیت هنگ‌کنگ به راه انداخته و فقط بار دیگر دورویی و استانداردهای دوگانه آمریکا بر پایه هژمونی ایدئولوژیک را ثابت می‌کند».

سال گذشته در پی مطرح شدن قانون استرداد مجرمین به سرزمین اصلی، مخالفان دولت هنگ‌کنگ با تحریک دولت‌های غربی دست به تظاهرات گسترده زدند. رفته رفته این اعتراضات به تخریب اموال عمومی و حمله به نیروهای پلیس کشیده شد.

پس از آن قانون امنیت ملی هنگ‌کنگ توسط کمیته دائمی کنگره ملی خلق چین به تصویب رسید و اجرایی شد که بر اساس آن، پکن می‌تواند با اعمال این قانون جرائم مربوط به ایجاد جدایی، براندازی، تروریسم و تبانی با نیرو‌های خارجی را مجازات کند. این مجازات می‌تواند شامل حکم حبس ابد نیز باشد.

چندین کشته و زخمی در درگیری مرزی جمهوری آذربایجان و ارمنستان

منابع خبری از بروز درگیری میان آذربایجان و ارمنستان در منطقه «کلبجار» خبر می‌دهند.

بر اساس گزارش‌ها در این درگیری، یک نظامی آذربایجانی کشته و سه نظامی ارمنستانی نیز مجروح شده‌اند

ژنرال «ذاکر حسن‌اف» وزیر دفاع جمهوری آذربایجان روز دوشنبه گذشته ارمنستان را مسئول تشدید تنش در منطقه بر شمرد و گفته بود: «هرچند جنگ تمام شده است، اما با وجود این، ما آماده هستیم و هر لحظه باید آماده جنگ باشیم».

«نیکول پاشینیان» نخست‌وزیر ارمنستان نیز روز شنبه در کنفرانس خبری مشترک با «چارلز میشل» رئیس شورای اروپا مدعی شد که جمهوری آذربایجان قصد دارد درگیری‌های نظامی جدیدی را در منطقه قره‌باغ کوهستانی و در مرز ارمنستان و جمهوری‌ آذربایجان آغاز کند.

پاشینیان در این خصوص گفت: «طبق اطلاعاتی که از منابع غیررسمی به دست آمده است، (جمهوری) آذربایجان قصد دارد درگیری‌های نظامی جدیدی را در آرتساخ (قره باغ کوهستانی) و در مرز ارمنستان و آذربایجان به راه اندازد. نشانه‌هایی از این موضوع را امروز در بخش نخجوان مرز ارمنستان و آذربایجان شاهد هستیم. اقدامات تحریک‌آمیز آذربایجان به ما اجازه نمی‌دهد کار در زمینه تعیین مرزها را آغاز کنیم.»

دور جدید تنش‌ها در منطقه قره باغ کوهستانی از ۲۷ سپتامبر ۲۰۲۰ آغاز شد و پس از یک ماه و نیم درگیری، در نهایت در تاریخ ۹ نوامبر سال گذشته میلادی، «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه با «الهام علی اف» رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان و «نیکول پاشینیان» نخست‌وزیر ارمنستان بیانیه‌ای مشترک در خصوص توقف کامل خصومت‌ها در منطقه قره‌باغ امضا کردند.

در تاریخ ۱۳ آوریل سال جاری میلادی، علی اف اعلام کرد که انتظار دارد که پیشنهاداتی از سوی گروه مینسک در خصوص عملکرد بیشتر این کشور دریافت کند و تصریح کرد که می‌تواند نقش مثبتی را در برقراری بیشتر یک زندگی صلح‌آمیز در منطقه ایفا کند. در همان روز، گروه مینسک از دو طرف خواست که از اتهام‌زنی متقابل خودداری کنند و مقدمات مذاکرات سازنده را فراهم آورند.

رد ادعای تسلط طالبان بر 90 درصد مرزهای افغانستان

دولت افغانستان اعلام کرد که ادعای طالبان در خصوص کنترل بر 90 درصد مرزهای این کشور صحت ندارد.

فواد امان، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان گفت: ادعای طالبان درخصوص کنترل بر 90 درصد مرزهای کشور کذب و بی‌اساس است.

وی با بیان اینکه این ادعا با هدف تبلیغات انجام شده گفت: متاسفانه برخی رسانه‌ها این موضوع را با خبر فوری منتشر کردند.

سخنگوی وزارت دفاع تاکید کرد: بخش عمده‌ای از قلمرو و همچنین مرز در اختیار نیروهای امنیتی بوده و به مرور سایر مناطق نیز از کنترل طالبان خارج خواهد شد.

پیش از این طالبان گفته بود که بر 90 درصد مرزهای افغانستان تسلط دارد.

این در حالی است که برخی از گذرگاه های مهمی و گمرکی افغانستان از جمله اسلام قلعه در مرز ایران و گذرگاه تورغندی طی هفته‌های گذشته به کنترل طالبان در آمده است.

هشدار چین درخصوص قدرت‌نمایی نظامی انگلیس

«ژائو لی‌جیان» سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز پنجشنبه درخصوص قدرت‌نمایی نظامی انگلیس برای چین در حوزه آبی اقیانوس‌های هند و آرام هشدار داد.

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، لی‌جیان در نشستی خبری گفت، دولت چین به آزادی ناوبری و پرواز در مجاورت این کشور احترام می‌گذارد و هر کشوری می‌تواند در چارچوب قوانین بین‌المللی از آن بهره بگیرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین افزود، پکن «قویاً با اقدام به قدرت‌نمایی برای چین مخالف است» و ارسال کشتی جنگی به آب‌های آسیایی از سوی انگلیس «حق حاکمیت و امنیت چین را به خطر انداخته و صلح و ثبات منطقه را تهدید می‌کند».

این هشدار پکن پس از آن صورت می‌گیرد که «بن والاس» وزیر دفاع انگلیس اعلام کرد به‌دنبال اعزام ناوگروهی شامل ناو هواپیمابر ملکه الیزابت، دو کشتی جنگی انگلیسی نیز حضوری مداوم در حوزه هند و آرام خواهند داشت.

به گفته والاس این دو کشتی جنگی انگلیسی با اسامی «اچ‌ام‌اس اسپِی» و «اچ‌ام‌اس تامار» به قصد پشتیبانی از عملیات‌های ژاپن، استرالیا، سنگاپور و احتمالاً آمریکا اعزام خواهند شد.

از سوی دیگر روزنامه «هندوستان تایمز» از رزمایش مشترک ناو هواپیمابر ملکه الیزابت و نیروی دریایی هند در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه خبر داد.

اظهارات اخیر وزیر دفاع انگلیس پس از دیدار او با همتای ژاپنی بیان شد که طی آن، دو طرف بر ادعای «محافظت از کشورهایی که قادر به محافظت از خود در برابر دشمنان نیستند» تأکید کردند.

«بوریس جانسون» نخست‌وزیر انگلیس فروردین امسال، طرح بازبینی در سیاست خارجی کشورش را به پارلمان تحویل داد که در آن بر تبدیل فزاینده حوزه هند-آرام به «مرکز ژئوپولیتیک جهان» تأکید شده است.

همچنین در این طرح اشاره شده که قدرت رو به افزایش چین، احتمالاً «مولفه ژئوپولیتیکی» اصلی دهه پیش رو خواهد بود و تطابق لندن با تأثیر فزاینده پکن بر مناسبات جهانی را خواستار شده است.

اعلام نگرانی سازمان سیا از پیشروی های طالبان در افغانستان

ویلیام برنز، مدیر آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا سیا گفت، گامهای اتخاذ شده از سوی مقامهای روسیه علیه هکرهایی که شرکتهایی آمریکایی را هدف گرفتند، نشان دهنده جدیت مسکو در مقاصدش است.

 ویلیام برنز، مدیر سیا در مصاحبه‌ای با پایگاه ان.پی.آر گفت، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در جریان نشست چند وقت پیش خود با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و همچنین یک گفتگوی تلفنی با وی "صراحتا تایید کرد" که به مبارزه با حملات سایبری توجه دارد و آمریکا در صورتی که مسکو علیه هکرها تدابیری را اتخاذ نکند تدابیر خود را اتخاذ خواهد کرد.

او اظهار کرد: من فکر می‌کنم این یک محک واقعا مهم برای مشخص کردن این که رهبران روسیه تا چه میزان جدی هستند، است. به گفته مدیر سیا، بعد از نشست ژنو، شرکت آمریکایی Kaseya از سوی گروه هکری REvil که بر اساس گزارش ها در روسیه قرار دارد هدف حمله قرار گرفت.

از سوی دیگر ویلیام برنز در مصاحبه با ان.پی.آر تصریح کرد پیشروی‌های جنبش طالبان در افغانستان او را نگران کرده است.

برنز در این مصاحبه تاکید کرد: روندهایی که همه ما امروز شاهدش هستیم مطمئنا نگران کننده هستند.طالبان در حال کسب پیشروی های نظامی چشمگیر است. آنها احتمالا قوی‌ترین موضع نظامی خودشان را از سال ۲۰۰۱ تا کنون دارند.

برنز اضافه کرد که آمریکا با هدف جمع آوری اطلاعات درباره گروه‌های تروریستی قابلیت‌های چشمگیری را در افغانستان و اطراف آن حفظ خواهد کرد.

او همچنین گفت که اعتقاد دارد دولت افغانستان ظرفیت نظامی لازم برای دفع طالبان را به شرط اینکه "از قدرت اراده سیاسی و اتحاد رهبران برای مقاومت کردن در برابر طالبان برخوردار باشد" دارد.

دیگر خبرها

 • دستگاه های تصفیه آب در ابعاد بزرگ در استان خوزستان مستقر شده است
 • تحریم ۷ مقام و شرکت آمریکایی توسط چین/ چندین کشته و زخمی در درگیری مرزی جمهوری آذربایجان و ارمنستان/ رد ادعای تسلط طالبان بر ۹۰ درصد مرز‌های افغانستان/ هشدار چین درخصوص قدرت‌نمایی نظامی انگلیس
 • یک نظامی جمهوری آذربایجان در قره باغ کشته  شد
 • درگیری مرگبار میان مرزبانان ارمنستان و جمهوری آذربایجان
 • درگیی مرگبار میان مرزبانان ارمنستان و جمهوری آذربایجان
 • خلاء مدیریت نرم‌افزاری در پایانه‌های مرزی/ وزارت راه بر رفع گلوگاه‌ها تمرکز دارد
 • مشکلات آبرسانی به روستا‌های سوسنگرد مرتفع شد/چرا آب این مناطق قطع بود؟
 • بازگشایی راه۲۱روستاوآبادی خسارت دیده از سیلاب درجبالبارز
 • دیروز تا امروزِ صادرات نفت از جاسک
 • ثبت بیش از ۱۷ میلیون تردد در جاده‌های استان همدان
 • آغاز صادرات نفت ایران از دریای عمان با ظرفیت ۳۰۰هزار بشکه در روز
 • بازگشایی راه‌های خسارت دیده روستایی جیرفت
 • درآمدهای ترانزیت می‌تواند جایگزین فروش نفت شود؟
 • توافق جدید بغداد-واشنگتن بر سر مأموریت نظامیان آمریکایی/ انهدام همه موشک‌های اسرائیلی توسط پدافند هوایی سوریه/  ساخت دیوار مرزی با ایران از سوی ترکیه/ مذاکرات لاوروف و پدرسن درباره حل و فصل بحران سوریه
 • راهداری : ۸۰ درصد راه های روستایی در کهگیلویه و بویراحمد بازگشایی شد
 • آغاز صادرات نفت ایران از دریای عمان با ظرفیت ۳۰۰ هزار بشکه در روز
 • اوقات بی ترافیک در آدینه البرز!
 • جاده مسجد سلیمان – جریک - ایذه بسته می شود
 • ترکیه دیوار 3 متری در مرزی با ایران می‌سازد
دیگران می‌خوانند: