یک روز مانده به برگزاری سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، بازار خودرو همچنان در رکودی سنگین قرار دارد، رکودی که از چند هفته قبل بر بازار مستولی شده است. این اتفاق البته بی‌سابقه و جدید نیست، چه آنکه معمولا هفته‌های قبل از انتخابات، دوران انتظار بازار‌ها به‌خصوص خودرو است.

امسال نیز همین اتفاق رخ داده، به نحوی که بسیاری از شهروندان خرید و فروش خودرو را به بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری موکول کرده اند.

تصور ایرانی‌ها این است که واکنش بازار‌ها به فرد منتخب انتخابات ریاست‌جمهوری پیش رو، متفاوت خواهد بود و هم احتمال افت وجود دارد و هم خیز. به عبارت بهتر، بسته به اینکه چه کسی برنده انتخابات شود، انتظارات تورمی شهروندان دچار نوسان خواهد شد و به تبع آن، بازار ارز هم نوسانی می‌شود؛ بنابراین بازار خودرو نیز به تبعیت از این دو عامل (انتظارات تورمی و قیمت ارز) نوسان را تجربه خواهد کرد، به نحوی که هم احتمال افت قیمت در این بازار وجود دارد و هم رشد. تصور کلی این است برنده انتخابات در کند شدن یا سرعت گرفتن مذاکرات برجامی اثرگذار خواهد بود، این همان عاملی است که می‌تواند انتظارات تورمی و قیمت ارز را تکان دهد.

از چند هفته قبل، مذاکرات برجامی در وین آغاز شده و طرفین در حال فراهم کردن شرایط لازم برای احیای برجام هستند. این در حالی است که گفته می‌شود آمریکایی‌ها برای اعلام نظر نهایی درباره برجام، منتظر مشخص شدن نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری ایران هستند.

بازار در انتظار فرجام انتخابات

با توجه به مواضع کاندیدا‌های ریاست‌جمهوری درباره برجام، آن‌هایی که از شانس بالاتری برای برنده شدن برخوردارند، مخالفت خاصی با اصل برجام نداشته و بیشتر در روش اجرا و مدل مذاکرات با آمریکا و دیگر کشور‌ها موافق نظرات یکدیگر نیستند؛ بنابراین اگر فرض را بر این بگذاریم که در نهایت یکی از همین کاندیدا‌ها برنده انتخابات خواهد شد، برجام شانس زیادی برای احیا خواهد داشت، فقط ممکن است احیای آن عقب بیفتد، تسریع شود یا در همین مدار فعلی پیش برود. تصور کلی شهروندان این است که اگر کاندیدای منتسب به جناح حساس به برجام، رای بیاورد، مذاکرات به کندی پیش خواهد رفت و امکان دارد حصول نتیجه به بعد از تشکیل دولت سیزدهم موکول شود.

در این صورت احتمالا با رشد موقت انتظارات تورمی و قیمت ارز مواجه خواهیم شد، بنابراین بازار خودرو نیز متاثر از این اتفاقات با صعود قیمت روبه‌رو می‌شود. این اتفاق بار‌ها به‌خصوص طی سه سال گذشته رخ داده، به نحوی که با نوسان انتظارات تورمی و قیمت ارز، منحنی قیمت در بازار خودرو هم بالا و پایین شده است. معمولا هرگاه انتظارات تورمی رشد کرده و قیمت ارز هم بالا رفته، منحنی قیمت در بازار خودرو نیز به تبعیت از آن‌ها صعودی شده است. از آن سو با کاهش تورم انتظاری و عقب‌نشینی بازار ارز، خودرو هم کوتاه آمده است.

نکته دیگر اینجاست که اتفاقات سیاسی همواره نقش مهمی در افت و خیز انتظارات تورمی و بازار‌ها داشته است، چه در حوزه سیاست خارجی و چه در حوزه مسائلی مانند انتخابات. هرچه هست، به نظر می‌رسد در صورت برنده شدن کاندیدای منتسب به جناح حساس به برجام، روند مذاکرات برجامی کند می‌شود و بازار خودرو احتمالا با رشد قیمت مواجه خواهد شد. اتفاقا طی هفته‌های گذشته، خودروسازان با افت تولید محصولات پر تیراژشان مواجه شده اند و این موضوع نیز یکی از دلایل رکود بازار خودرو بوده است؛ بنابراین اگر این روند ادامه داشته باشد و جناح حساس به برجام نیز برنده انتخابات شود، بازار افزایش قیمت قابل‌توجهی را به خود خواهد دید.

از آن سو، اما در صورتی که کاندیدای منتسب به جناح مقابل، برنده انتخابات شود، این احتمال وجود دارد که روند احیای برجام تسریع شده یا حداقل کند نشود. این موضوع می‌تواند شوک منفی به انتظارات تورمی بدهد یا حداقل مانع تشدید آن شود، بنابراین بازار ارز نیز تکانه شدیدی را به خود نخواهد دید و به تبع اینها، منحنی قیمت در بازار خودرو هم در آرامش خواهد بود. حتی این احتمال وجود دارد که در صورت کاهش انتظارات تورمی و قیمت ارز، منحنی قیمت خودرو نیز سر به زیر شود. در آینده نیز اگر برجام احیا و تحریم‌ها لغو شوند، شوک منفی دیگری به بازار خودرو وارد خواهد شد که می‌تواند منحنی قیمت را سر به زیرتر بکند.

افزایش قیمت در بازار خودرو

به بازار خودرو برویم و ببینیم این هفته در آن چه گذشته و منحنی قیمت چه وضعی دارد. با وجود رکود معاملات، این هفته نیز مانند هفته گذشته، قیمت‌ها در بازار بالا رفتند. به نظر می‌رسد دلیل اصلی رشد قیمت خودرو در بازار طی این هفته‌ها، روند صعودی در بازار ارز بوده است. طبق اخبار رسیده از بازار در حال حاضر پژو پارس در مدل LX، قیمتی برابر با ۲۷۸ میلیون تومان دارد. این قیمت نشان می‌دهد خودروی موردنظر نزدیک به ۴میلیون تومان صعود کرده است. همچنین برای پژو ۲۰۶ تیپ ۲ نیز تا ۲۱۴ میلیون تومان هم قیمت پیشنهاد می‌شود، هرچند قیمت‌های پیشنهادی کمتر نیز به چشم می‌آید. این خودرو در مقایسه با هفته گذشته بیش از ۶ میلیون تومان رشد قیمت داشته است.

از بازار مدل صندوق‌دار ۲۰۶ هم خبر می‌رسد قیمت این خودرو تا مرز ۲۶۰ میلیون تومان پیشروی کرده است که نشان از صعود بیش از ۵ میلیون تومانی این خودرو دارد. در مورد پژو ۲۰۶ تیپ۵ نیز فعالان بازار از صعود قیمت این خودرو تا ۲۶۵ میلیون تومان خبر می‌دهند. این محصول نیز چیزی حدود ۵ میلیون تومان رشد قیمت را تجربه کرده است.

اما برای خرید پژو ۲۰۷ اتومات، چیزی حدود ۳۹۰ میلیون تومان باید هزینه کرد، حال آنکه مدل دنده‌ای آن را می‌توان تا ۲۸۰ میلیون تومان نیز خرید. سری، اما به بازار سمند و پژو ۴۰۵ بزنیم. طبق اطلاعات رسیده از بازار، برای سمند در مدل EF ۷ قیمتی برابر با ۲۲۰ میلیون تومان هم پیشنهاد می‌شود. برای خرید پژو ۴۰۵ نیز باید دو، سه میلیون تومان بیشتر هزینه کرد. اما رانا نیز با افزایش قیمت در بازار مواجه شده، چه آنکه برای خرید آن ۲۳۵ میلیون تومان نیاز است. همچنین برای خرید دنا در مدل معمولی هم باید ۲۷۵ میلیون تومان هزینه کرد، این در حالی است که قیمت مدل پلاس و غیر اتوماتیک این محصول به ۳۵۵ میلیون تومان رسیده است. اگر مشتری دنا پلاس توربو شارژ اتومات هستید نیز باید چیزی حدود ۴۳۰ میلیون تومان برای آن کنار بگذارید.

اما نگاهی هم به قیمت محصولات سایپا و پارس خودرو در بازار بیندازیم. طبق اطلاعات کسب شده از بازار، در حال حاضر برای خرید کوئیک دنده‌ای در مدل R باید ۱۵۴ میلیون تومان هزینه کرد. همچنین قیمت مدل اتومات پلاس این خودرو نیز به ۲۰۸ میلیون تومان رسیده است. برای خرید تیبای معمولی هم نیاز به ۱۳۲ میلیون تومان پول دارید و مدل هاچ بک این خودرو نیز چند میلیون تومان گران‌تر از آب در می‌آید. در نهایت اینکه قیمت ساینا اس در مدل دنده‌ای نیز به ۱۵۳ میلیون تومان رسیده است و برای مدل پلاس آن هم تا ۱۶۴ میلیون تومان قیمت پیشنهاد می‌شود.

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: فرارو

کلیدواژه: قیمت خودرو انتظارات تورمی و قیمت ارز انتخابات ریاست جمهوری قیمت در بازار خودرو برنده انتخابات میلیون تومان افزایش قیمت منحنی قیمت بازار ارز برای خرید خودرو نیز خواهد شد خودرو هم رشد قیمت

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت fararu.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت « فرارو» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۲۲۵۷۴۷۳ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

درخواست نمکی برای مداخله رهبری در مقابله با کرونا/ تعطیلی ۲ هفته‌ای تنها راه پیشگیری از وقوع فاجعه

خبری خوش برای متقاضیان وام 7 میلیونی

اصلاحیه مصوبه تعیین ضریب حقوق کارمندان و افزایش حقوق بازنشستگان

پیش بینی سیاه از مرگ‌های کرونایی در ایران / روزی 600 فوتی+نمودار

فوق العاده ویژه معلمان اصلاح و با حقوق مردادماه پرداخت می شود

خبر بعدی:

پیش‌بینی قیمت خودرو در تابستان 1400

خودرو  در اقتصاد کشورها، یک کالای مصرفی بادوام به حساب می‌آید. نگاه افراد  عموما به این کالا رویکرد سرمایه‌گذارانه نیست. البته در ایران شرایط فرق می‌کند و چند سال است که بازار خودرو، محل جولان واسطه‌ها و منبع درآمد گروه‌های عظیمی از افراد است..

هرچند همان‌طور که گفته شد، اساسا خودرو کالا مصرفی است؛ اما شرایط اقتصادی کشور این اجازه را به ما نمی‌دهد که چنین نگاهی به این دارایی داشته باشیم. در نتیجه باید بر اساس متغیرهایی همچون تورم، نرخ بهره، نرخ ارز و شرایط و قواعد واردات خودرو بهترین قیمت و زمان را برای خرید این دارایی انتخاب کرد. در این مقاله در صدد هستیم به پیش‌یبنی قیمت این کالا در تابستان 1400 بپردازیم. اگر شما هم درصدد خرید یا فروش خودروی خوده هستید، با ما همراه باشید.

رکود یا رونق بازار خودرو در سه‌ماهه نخست سال

در سه سال گذشته با رشد قیمت دلار، قیمت خودرو افزایش شدیدی داشته است. خودروسازهای داخلی با فشار دولت نتوانستند قیمت‌های خود را بر اساس تغییر قیمت ارز به‌روز کنند و مجبور شدند مدتی تولیدات خود را پایین‌تر از بهای تمام شده بفروشند. این مساله نیز سبب کاهش قیمت خودرو برای مصرف‌کننده نشد و رانت ناشی از اختلاف قیمت را به جیب دلال‌ها و واسطه‌ها برد.

برای بررسی دقیق‌تر باید بدانیم که از اواخر سال ۹۶ تولیدات شرکت‌های خودرویی در بازار ایران به سمت کاهش رفت و خودروسازها با افزایش تحریم‌ها و کاهش قدرت خرید مردم نتوانستند روند تولید خود را همچون گذشته حفظ کنند. از سال ۹۹ تولیدات خودرویی‌ها بهبود داشت و به سمت افزایش رفت، به ‌طوری که تولید ایران‌خودرو از ۳۹۳ هزار دستگاه در سال ۹۸، به ۴۸۰ هزار دستگاه در سال ۹۹ رسید. قیمت خودرو در بهار ۱۴۰۰ تغییر چندانی نداشت و نوسانات آن منطبق با نوسان قیمت ارز بود.

از طرفی با داغ‌تر شدن بحث توافق هسته‌ای، انتظار کاهش قیمت ارز و افزایش واردات خودرو در کشور تقویت شد. همین موضوع جنبه سوداگری و سفته‌بازانه در بازار خودرو را کمتر کرد و این بازار بیشتر در دست خریداران و فروشندگان عادی افتاد. در صورتی که واردات خودرو در کشور آزاد شود، احتمالا اثری بر بازار خودروهای داخلی نخواهد گذاشت؛ زیرا قیمت این خودروها و متقاضیان آن‌ها بسیار متفاوت با گروه داخلی است. در واقع این دو گروه کالایی (خودرو خارجی و خودرو داخلی) هیچ رقابتی با هم ندارند. از طرفی خودروهای چینی تولید داخل رقیب جدی برای خودروهای داخلی تولید ایرانخودرو و سایپا شده‌اند. در واقع با کاهش یا توقف تولید خودروهای جدید در خودروسازهای داخلی، چینی‌ها در حال فتح بازار خودروهای نسبتا گران قیمت و لوکس هستند (خودروهایی با قیمتی بیشتر از 500 میلیون تومان).

پیش‌بینی قیمت ورق و تاثیر آن بر تولید خودرو

بهای تمام شده تولید هر محصولی تاثیر بسزایی در قیمت‌گذاری آن خودرو دارد. از آنجایی که شرکت بر مبنای سوددهی فعالیت می‌کنند، در اکثر مواقع بهای تمام‌شده محصول تولیدی آن‌ها حداقل قیمتی است که حاضر به فروش محصول تولیدی خود هستند. در بازار خودرو کشور ما خودروسازهای داخلی به دلایل مختلف همواره زیان‌ده هستند. از مهم‌ترین این دلایل غیراقتصادی بودن چرخه تولید بسیاری از خودروهای تولید داخل است. از طرفی مدیریت این شرکت‌ها نیز انگار به رانت دولت عادت کرده‌اند و علاقه‌ای به افزایش سود ندارند. از آنجایی همیشه در بزنگاه ورشکستگی و گرفتاری، دولت و حاکمیت به کمک آن‌ها آمده است. هیچ اراده‌ای برای سوددهی این شرکت‌ها وجود ندارد. صنعت خودروسازی نیز باید مقیاس تولید بزرگی داشته باشد تا وارد ناحیه اقتصادی شود اما خودروسازهای ما کیفیت لازم برای رقابت در بازار کشورهای دیگر را ندارند.

خوشبختانه بخش قابل توجهی از مواد و قطعات لازم در خودروسازی، توسط شرکت‌های داخلی تولید می‌شود. برای مثال ورق مورد نیاز برای تولید خودرو به طور کامل در داخل کشور تولید می‌شود و هزینه تمام شده خرید ورق یا در واقع قیمت ورق گالوانیزه در بازار داخلی تاثیر زیادی در افزایش هزینه تولید خودروسازهای داخلی و به طبع آن افزایش قیمت محصولات آن‌ها دارد. در نمودار زیر می‌توانید قیمت فروش ورق گالوانیزه در بورس کالا طی یک سال گذشته را ببینید. قیمت به محدوده ۲۷۰۰۰ تومان رسیده است که با احتساب مالیات بر ارزش افزوده قیمت ورق گالوانیزه برای خریداران در حدود کیلویی ۳۰۰۰۰ تومان تمام می‌شود.

با توجه به افزایش شدید قیمت روی و ورق فولادی در بازارهای جهانی احتمال کاهش قیمت این دو محصول در بازارهای جهانی وجود دارد. از طرفی احتمال کاهش قیمت دلار در پی توافق با کشورهای غربی وجود دارد. این دو عامل در کنار هم قیمت این محصول در داخل را تعیین می‌کند. با نزولی بودن این دو عامل قیمت ورق گالوانیزه در داخل کاهش خواهد یافت و به سمت نزول خواهد رفت. با این همه احتمالا این کاهش هزینه در تولید خودرو تاثیر در قیمت خودرو در بازار نخواهد داشت.

تاثیر افزایش یا کاهش تولید بر بازار

افزایش یا کاهش تولید یکی از عوامل موثر بر قیمت است در واقع با کاهش تولید، قدرت قیمت‌گذاری به دست عرضه‌کنندگان و صاحبان خودرو می‌افتد. با افزایش تسلط عرضه‌کننده‌ها بر بازار امکان کاهش قیمت‌ها از بین می‌رود و قیمت‌ها تا جایی که کشش تقاضا اجازه بدهد، افزایش پیدا می‌کنند. در نمودار زیر حجم تولیدات ایرانخودرو در دهه نود مشخص است. از سال 97 در پی کاهش شدید تولید خودرو با افزایش شدید قیمت‌ها روبرو هستیم. البته باید به این نکته اشاره کرد که همان عاملی که باعث افزایش ناگهانی قیمت دلار شد، حجم تولید خودرو در کشور را کاهش داد و سبب افزایش قیمت این محصول شد. به عبارت دیگر علت کاهش تولید، عرضه خودرو و افزایش قیمت خودرو در بازار ایران تحریم‌ها و فشارهای بین‌المللی است..

دیگر عوامل موثر بر قیمت خودرو

برداشته شدن تحریم‌ها، کاهش قیمت ارز و آزادشدن واردات خودرو عواملی است که می‌تواند بازار خودرو را رونق بدهد، در عین حال سبب کاهش قیمت یا جلوگیری از افزایش بیشتر قیمت‌های شود. در صورتی که خودروسازهای خارجی بتوانند دوباره به ایران بازگردند و به  فعالیت خود ادامه دهند، امکان عرضه خودرو با کیفیت‌تر و ارزان قیمت‌تر فراهم می‌شود. البته باید به این نکته اشاره کرده که مهم‌ترین عامل رشد قیمت خودرو در کشور قیمت دلار است. به نظر می‌رسد دلار در تابستان با ثبات باشد و در صورت تغییر قیمت آن تا حدود 20000 تومان کاهش داشته باشد (احتمال افزایش قیمت دلار نیز وجود دارد، ولی اندک است).

دولت جدید و قیمت‌گذاری دستوری

با روی کار آمدن دولت جدید در تابستان ۱۴۰۰ احتمالا برخی سیاست‌های اقتصادی در کشور دستخوش تغییر شوند. محتمل است که دولت جدید محدودیت‌های وارداتی را بیشتر کند و حداقل برای یک سال قیمت دلار را در محدوده ۲۰ تا ۳۰ هزار تومان نگه دارد. همان‌طور که گفتیم کاهش واردات عرضه خودرو در بازار را کم می‌کند و با کاهش عرضه احتمالا قیمت خودروهای وارداتی و خارجی افزایش خواهد یافت. رشد خیره‌کننده قیمت خودرو در دو سه سال اخیر قدرت خرید بسیاری از مشتریان این بازار را کاهش داده است. وزارت کار و رفاه اجتماعی پیش از تلاطم قیمت در بازار خودرو اعلام کرده بود که فقط حدود نیمی از خانوارهای ایرانی خودرو دارند و با رشد قابل توجه هزینه‌های زندگی به نظر می‌رسد، این نسبت کاهشی شده باشد. در واقع بخش مهمی از رکود بازار به دلیل کاهش قدرت خرید مردم است.

از طرفی اگر دولت جدید دوباره به سمت قیمت‌گذاری دستوری برود، عرضه به مشتریان دشوارتر می‌شود و همین مساله تعادل بازار را برهم می‌زند. فروش به شکل قرعه‌کشی و پیش‌خرید نیز باید کنار گذاشته شود تا از فروش محصولات زیر قیمت بازار آن هم به شکل بخت‌آزمایی و شانسی جلوگیری شود. اگر خودروسازها قصد فروش دارند، باید تولیدات خود را در قیمت بازار و خریداران واقعی بفروشند. در این صورت رانتی در بازار خلق نمی‌شود و همه کسانی که قدرت خرید کافی برای خرید خودرو دارند، امکان خرید آن را پیدا می‌کنند.

جمع‌بندی

به طور کلی مهم‌ترین دلیل خرید خودرو  تقاضای مصرفی است. اگر به بازار خودرو نگاه کنیم و نگاهی به قیمت خودرو و سهم آن از سبد خانوار کنیم. خرید خودرو در قیمت مناسب اهمیت زیادی دارد. در این مقاله سعی کردیم عوامل مهم در قیمت خودرو را بررسی کنیم و به سه‌ماهه پیش روی بازار خودرو نگاهی بیندازیم. روی هم رفته این بازار همواره رو به صعود بوده؛ زیرا رشد شدید نقدینگی در کشور تورم را افزایش می‌دهد. در نتیجه این مساله که افزایش قیمت خودرو آن را گزینه مناسبی می‌کند، اساسا غلط است؛ زیرا بخشی از این افزایش قیمت، ناشی از تورمی است که در همه کالاها وجود دارد.

بخش دیگر نیز ناشی از محدودیت‌ها و مشکلاتی است که شاید در بسیاری از مواقع قابل پیش‌بینی نباشد. در این شرایط تنها گزینه مهم برای خرید خودرو، خرید آن در مواقعی است که قیمت خودرو حباب ندارد. برای مثال با افزایش تب سوداگری در بازار خودرو در سال 99 قیمت برخی خودروها با دلار 50 هزار تومانی ارزش‌گذاری می‌شد که اساسا منطقی نبود و خریداران در صورتی که در آن بازه زمانی اقدام به خرید این دسته از خودروها می‌کردند، در حال حاضر زیان کرده بودند. بهترین نگاه به بازار خودرو، خرید آن در مواقع سکون و ثبات ارز است. خودروهای داخلی هرچند کیفیت کمتری دارند، ولی هزینه تعمیر و نگهداری آن‌ها بالا نیست و در مواقع ریزش قیمت خودرو، کاهش قیمت کمتری را تجربه می‌کنند.

منبع:

https://ahanonline.com

دیگر خبرها

 • قیمت خودرو‌های سایپا و ایران‌خودرو ۱۱ مرداد ۱۴۰۰
 • خودروهای ۲۵۰ تا ۴۰۰ میلیون تومانی بازار + جدول
 • قیمت طلا، سکه و دلار در بازار امروز ۱۴۰۰/۰۵/۱۱| کاهش قیمت‌ها
 • بازار طلا امروز ۱۱ مرداد| قیمت هرگرم طلای ۱۸ عیار یک میلیون و ۹۸ هزار تومان
 • افزایش عجیب عرضه مسکن!/ قیمت مسکن به چه سمت می‌رود؟
 • قیمت خودرو‌های سایپا و ایران‌خودرو یازدهم مرداد ۱۴۰۰
 • قیمت سکه، طلا و ارز ۱۴۰۰.۰۵.۱۱/ پیشروی دلار ادامه دارد
 • رشد عجیب افزایش قیمت خودرو در بازار/ پراید ۱۴۲ میلیون تومان شد
 • قیمت پراید امروز 11مرداد 1400 + لیست قیمت ها
 • پیش‌بینی قیمت دلار امروز دوشنبه یازدهم مرداد ۱۴۰۰
 • افزایش قیمت ها در بازار خودرو شدت گرفت+ جدول
 • خطر جدی افزایش قیمت گوشی در بازار
 • بازار طلا امروز ۱۰ مرداد ۱۴۰۰| قیمت هرگرم طلای ۱۸ عیار یک میلیون و ۱۰۲ هزار تومان
 • قیمت مسکن، اجاره‌بها و خودرو در آگهی‌های آنلاین امروز یکشنبه دهم مرداد ۱۴۰۰
 • بهره‌برداری از تصفيه‌خانه فاضلاب شهرهای شازند، آستانه و مجتمع آبرسانی كمال صالح تا خرداد سال آینده
 • قیمت روز خودرو امروز ۱۰ مرداد ۱۴۰۰
 • قیمت سکه و طلا امروز یکشنبه ۱۴۰۰/۵/۱۰
 • کاهش قیمت ها در بازار طلا و سکه | جدیدترین نرخ طلا و سکه در ۱۰ مرداد ۱۴۰۰
 • قیمت روز خودرو امروز ۱۰ مرداد ۱۴۰۰ + جزئیات قیمت ایران خودرو و سایپا
دیگران می‌خوانند: