رویداد۲۴ فضای انتخابات اگرچه با برگزاری سومین و آخرین مناظره هم گرم نشد، اما فضای مجازی حداقل تا چندماه سوژه برای پرداختن دارد. کمتر از یک هفته مانده به زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری نه از میتینگ‌های انتخاباتی خبری هست و نه از گردهمایی‌های خیابانی. کرونا را اگر کنار بگذاریم، با اتفاقاتی که در فرایند بررسی صلاحیت‌ها افتاد دیگر رمقی برای گرم کردن تنور انتخابات برای کسی باقی نمانده.

با برگزاری سومین وآخرین مناظره انتخابات ۱۴۰۰، همانند دو مناظره قبل واکنش‌ها به ۷ کاندیدای حاضر نیز در شبکه‌های اجتماعی خصوصا توئیتر شدت گرفت و بسیاری از مردم با هشتگ‌های متفاوتی چون «#صدا و سیمای عشقی تا #رئیسی منتشر کن» سعی داشتند تا نظر خود را به هریک از کاندیدا‌ها نشان دهند.

بیشتر بخوانید:حاشیه‌های جنجالی آخرین مناظره انتخاباتی/ سید محرومان یا سید مرحومان؟

طبق آمار بیشترین کاندیدا‌هایی که در فضای مجازی و به ویژه پس از سومین مناظره خطاب به آنها هشتگ ایجاد شده، عبدالناصر همتی، ابراهیم رئیسی و محسن مهرعلیزاده بود. ابراهیم رئیسی در دومین مناظره اعلام کرده بود که در اینستاگرام دومیلیون نفر فالوور دارد. همین موضوع باعث شد تا بسیاری آن را دست مایه طنز قرار دهند و بگویند اگر فالوور بالا داشتن ملاک است، پس تتلو و حسن ریوندی نیز با نزدیک به ۱۰ میلیون فالوور می‌توانند رئیس جمهور بهتری برای ایران باشند.

این در حالی است که رئیس قوه قضاییه فعالیت خود در توییتر را نزدیک به دو هفته قبل و برای تبلیغات انتخاباتی آغاز کرد. نکته جالب اینکه این شبکه اجتماعی به دستور قوه قضاییه فیلتر شده است. در این گزارش به وضعیت ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضاییه در توییتر می‌پردازیم تا ببینیم کاربرارن درباره او چه می‌گویند.

رئیسی انصراف بده!

بخشی از کاربران اصولگرا در شبکه‌های اجتماعی نظیر توئیتر، با توییت کردن هشتگ‌هایی از جمله رئیسی انصراف بده، تلاش کردند تا رئیسی را به سمت و سوی انصراف دادن به نفع جلیلی سوق دهند.

عبدالرضا داوری از مشاورین و نزدیکان سابق محمود احمدی نژاد در توئیتی اعلام کرد که برخی از منابع از قوت گرفتن احتمال انصراف ابراهیم رئیسی سخن می‌گویند. بعد از آن، کاوه اشتهاری مسئول رسانه ستاد ابراهیم رئیسی، در واکنش به این توییت نوشت: دونکته را پیشنهاد می‌کنم، یکی اینکه این خبرسازی‌ها را شفاهی بگید که شاید بقیه تا هفته بعد این ساعت که شمارش آرا شروع، آنرا فراموش کنند. دیگر اینکه عملیات روانی خودش ذاتا اصالت ندارد، باید فایده‌ای هم بکند. آیا از این حرف‌ها نیم رای به آقای رضایی اضافه می‌شود؟

کاربر دیگری از اصولگرایان نیز نوشته بود که بهتر است رئیسی به نفع سعید جلیلی به قوه قضاییه برگردد، زیرا سعید جلیلی نماد واقع‌گرایانه‌تری از یک کاندیدای اصولگرا است.

با شدت گرفتن توییت‌ها علیه رئیسی برای انصراف از انتخابات خصوصا به نفع سعید جلیلی، نیکزاد رئیس ستاد انتخاباتی ابراهیم رئیسی اعلام کرد که از انصراف کاندیدا‌ها به نفع رئیسی استقبال می‌کنیم، اما اجباری برای اینکار نداریم.

هرچند که بسیاری از بزرگان اصولگرا مانند مصباحی مقدم، اعلام کردند که رقابت اصلی میان رئیسی و همتی است. با این حال بسیاری انتظار داشتند که سعید جلیلی به نفع رئیسی کنار بکشد، اما این اتفاق تا به این لحظه رخ نداده است.انتظار می‌رود تا پش از شروع رای‌گیری، کاندیدا‌های پوششی از صحنه رقابت به نفع رئیس قوه قضاییه کنار بروند.

زنانی به جای ون گشت ارشاد، به ستاد ابراهیم رئیسی رفتند!

هرچه به انتخابات نزدیک‌تر می‌شویم، همانند انتخابات‌ها در ادوار گذشته فضای جامعه نیز بازتر می‌شود. مسئولان یکی پس از دیگری در شبکه اجتماعی فیلتر شده حضور پیدا می‌کنند، لباس شخصی‌هایی که به مردم گل می‌دهند و زنانی که آزادانه و بدون ترس از گشت ارشاد و پیامک‌های وحشت، در خیابان‌ها تردد می‌کنند. زنان تنها در روز‌هایی از سال می‌توانند آنطور که می‌خواهند لباس بپوشند و در جامعه تردد کنند، روزهایی مانند ۲۲ بهمن یا انتخابات.

عکس‌هایی در توییتر دست به دست می‌شود که نشان می‌دهد زنان و دختران با سبک و سیاق متفاوتی در میتنیگ‌های انتخاباتی ابراهیم رئیسی حضور دارند. زنانی آرایش کرده و لباسی که اگر شما در یک روز عادی به تن داشته باشید و از خیابان‌هایی مانند فردوسی یا ولیعصر عبور کنید، گشت ارشاد حتما شما را ابتدا به داخل ون گشت ارشاد هدایت کرده و بعد ساختمان وزرا، برای پاره‌ای از توضیحات.
این رویه و برخورد دوگانه صدای مردم را درآورده است. برخی با انتشار این عکس‌ها نوشتند که رئیسی نسخه به روز شده احمدی نژاد است. کاربر دیگری هم با انتقاد از این موضوع نوشت: یک روز عادی در روز‌های انتخاباتی ایران، زنانی که با آن‌ها ابزاری برخورد می‌شود و فقط چندروز در سال، می‌توانند لباسی که می‌خواهند را به تن کنند و ترسی از بگیر و ببند و رفتار زشت گشت ارشاد نداشته باشند.

ستاد‌های مردمی یا پولی؟

زمانی که ابراهیم رئیسی برای ثبت نام در انتخابات به وزارت کشور رفت، پشت میکروفن خبرنگاران قرار گرفت و اعلام کرد که هیچ هزینه‌ای برای تبلیغات انجام نمی‌دهد و مردم خودشان خانه‌هایشان را ستاد می‌کنند.

اما شواهد چیز دیگری را نشان می‌دهد. کاربران در توئیتر تصاویری را منتشر می‌کنند که نشان می‌دهد ارگان‌های مختلفی از جمله قوه قضائیه برای او تبلیغ می‌کنند. بنر‌های چند متری، ماسک‌هایی با چاپ نام رئیسی و ... بخشی از تبلیغات گسترده در سطح شهر برای رئیسی است. البته رئیس قوه قضاییه بعد از این اتفاق در دستوری، اعلام کرد که بنر‌های او از سطح شهر جمع شود. هنوز مشخص نیست که اگر این ستاد‌ها مردمی است، پس چه دلیلی برای جمع آوری آن‌ها وجود دارد!

یکی از کاربران توئیتر با انتشار تصویری از بنر چند ده متری رئیسی، در صفحه خود نوشت: کاش رئیسی بعد از انتخابات، این بنر را به مردم بی بضاعت بدهد تا آن را برای در امان ماندن از باران، روی خانه‌های خود بکشند. هادی مهرانی کاربر دیگری هم با انتشار تصویری از ساختمان زیر مجموعه قوه قضاییه که پوستر‌های رئیسی را زده بودند، نوشت: داداش شانس آوردیم که شما مستقل اومدی، اگر مستقل نبودی چه می‌کردی!

رئیس منتشر کن!

بعد از مناظره سوم بود که هشتگ رئیسی منتشر کن، به یکباره در توییتر ترند شد و بسیاری از کاربران از رئیسی خواستند تا اسامی ابربدهکاران بانکی را منتشر کند. داستان از این قرار بود که در مناظره‌های اول، ابراهیم رئیسی اعلام کرد که بانک مرکزی به ۱۱ نفری که بیشترین وام را از بانک‌ها گرفته و پس نمی‌دهد رسیدگی نمی‌کند. عبدالناصر همتی رئیس سابق بانک مرکزی و کاندیدای فعلی انتخابات نیز در سومین مناظره، در برگه‌ای اسامی ۱۱ ابربدهکار بانکی را نوشت و جلوی دوربین‌های صدا و سیما به ابراهیم رئیسی داد و از او خواست به عنوان رئیس قوه قضاییه، نام این ۱۱ نفر را برای مردم بخواند.

رئیسی، اما با طفره رفتن از خواندن اسامی این بدهکاران، اعلام کرد که مردم می‌توانند در رسانه‌ها بخوانند و ببینند که قوه قضاییه با آن‌ها برخورد کرده است یا نه! ماجرا، اما به این جا ختم نشد و بعد از زمان استراحت میان مناظره، رئیسی با انتقاد از همتی اعلام کرد که «این اسامی را باید زودتر به من می‌دادید نه حالا!» همین موضوع باعث شد تا کاربران در توییت‌های مختلفی نسبت به این اقدام اعتراض کنند. سینا رحیم پور نوشت: «دم خروس را باور کنیم یا قسم حضرت عباس؟ رئیسی منتشر کن.»

کاربر دیگری هم نوشت: خوشبحال اون ۱۱ نفر که حتی رئیس قوه قضاییه هم جرات نداره اسمشون رو بخونه. برخی دیگر با تشکر از این اقدام همتی، از رئیسی خواستند تا اگر واقعا دغدغه مبارزه با فساد را دارد، اسامی این ۱۱ ابربدهکار بانکی که ۹۰ هزار میلیارد وام گرفته‌اند را منتشر کند و با آن‌ها همکاری و همدستی نکند. کاربر دیگری هم با انتشار عکس تتلو، با کنایه به ابراهیم رئیسی گفت:تتلو یه آهنگی داشت که می‌گفت منم یکی از اون یازده تام! یعنی این روز‌ها رو پیش بینی می‌کرد. کابر دیگری هم نوشت: پیروز مناظره سوم آن ۱۱ نفر  ابربدهکار بانکی بودند که هیچ کس جرات نکرد نامشان را بخواند.

آرزوی انصراف نامزدهای انقلابی به نفع رئیسی

حامیان رئیسی هم در توییتر کم نیستند. اکانت‌هایی با تصویر ابراهیم رئیسی در چند هفته گذشته در حمایت از رئیسی توییت‌هایی را منتشر کردند. بعد از مناظره سوم یک کاربر در این باره نوشت: «رئیسی بودن فقط اون قسمتش که برای دفاع از خودت صدا تو پایین‌ترین حالته، اما واسه درد مردم لازم باشه فریاد هم میزنی.» کاربر دیگری نوشت: «بعد از ۸ سال ذلت و تباهی، شنیدن حرف‌ها و دیدن اعمال و کارنامه آقای رئیسی امید رو توی دلمون زنده کرد. با افتخار رای من رئیسی»

حامیان رئیسی پیروزی او را در انتخابات قطعی می‌دانند و انتظار دارند دیگر نامزدهای اصولگرا به نفع وی کناره گیری کنند. کاربری در این باره نوشت: «دوست داریم چند روز آینده این خبر را مخابره کنیم، تمامی نامزد‌های انقلابی به نفع آقای رئیسی انصراف دادند.»

کاربری هم در حمایت از رئیسی نوشت: «رئیسی امروز ثابت کرد که میشه هم مناظره رو برد و هم اخلاق رو»

 

 

 

 

لینک کوتاه: کپی در کلیپ بورد کپی لینک خبر های مرتبط

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: رویداد24

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.rouydad24.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «رویداد24» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۲۲۵۷۶۹۱ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اطلاعیه دفتر رئیس جمهور منتخب درباره کابینه پیشنهادی

زمان واریز وام ۷ میلیونی بازنشستگان کارگری اعلام شد

باید بازگشایی مدارس را فارغ از واکسیناسیون برنامه ریزی کنیم

والیبال المپیک توکیو | ایران - کانادا؛ گزارش زنده

شکاف پیشانی کار دست «شه‌بخش» داد؛بدشانسی جوان اول بوکس ایران در المپیک

خبر بعدی:

زمان دقیق مراسم تحلیف ابراهیم رئیسی مشخص شد

با اشاره به جلسه غیرعلنی صبح امروز مجلس شورای اسلامی،گفت: در این جلسه درباره برگزاری مراسم تحلیف رئیس جمهور سیزدهم بحث و تبادل صورت گرفت و هماهنگی های لازم در این باره انجام شد.

وی بیان کرد: براساس مباحث مطروحه از مقامات و روسای جمهور کشورهای خارجی برای حضور در مراسم تحلیف رئیس جمهور سیزدهم دعوت به عمل آمده و بسیاری از آنان اعلام آمادگی کردند که در این مراسم حضور یابند.

نماینده مردم دشتستان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: همچنین تعداد زیادی از مقامات داخلی هم قرار است در مراسم تحلیف رئیس جمهور سیزدهم حضور یابند اما به دلیل شرایط کرونایی قطعاً محدودیت هایی در تعداد مهمانان مراسم تحلیف رئیس جمهور سیزدهم وجود خواهد داشت.

رضایی درباره زمان برگزاری مراسم تحلیف گفت: طبق مباحثی که در این جلسه مطرح شد، قرار است مراسم تحلیف رئیس جمهور سیزدهم ساعت ۱۷ روز پنجشنبه ۱۴ مردادماه در صحن علنی مجلس شورای اسلامی برگزار شود.

وی اعلام کرد: مجلس شورای اسلامی هفته آینده جهت آماده سازی مراسم تحلیف جلسه علنی ندارد.

27215

کد خبر 1539411

دیگر خبرها

 • متقی: در تفکر آمریکایی‌ها عدالت مبتنی بر قدرت است
 • لزوم هم‌افزایی میان مجلس جهادی و دولت انقلابی
 • موافقان و مخالفان طرح محدودیت اینترنت در مجلس چه گفتند؟
 • خبر مهم از کابینه ابراهیم رئیسی
 • موافقان و مخالفان طرح فضای مجازی چه گفتند؟
 • درخواست بسیج دانشجویی از قاضی القضات برای بررسی افتتاح بیمارستان نیمه کاره مهدی
 • خبر مهم از کابینه ابراهیم رئیسی /زمان معرفی وزرا و معاونان پیشنهادی اعلام شد
 • موافقان و مخالفان طرح صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی چه گفتند؟
 • فرار از توئیتر برای رهایی از انتقادات!
 • سخنان امروز رهبر انقلاب در توییتر انگلیسی khamenei.ir
 • می خواهند ابراهیم رئیسی را در منگنه قرار دهند /چرا طرح صیانت را پیش از انتخابات تصویب نکردند؟
 • موافقت مجلس با ارجاع طرح ساماندهی فضای مجازی به کمیسیون تخصصی/ موافقان و مخالفان طرح چه گفتند؟
 • موافقان و مخالفان طرح صیانت از حقوق کاربران چه گفتند؟
 • ویدئو | «زخم کاری» زهر «بیست زخم کاری» را گرفت! | انتقادات محمود حسینی‌زاد به سریال جنجالی
 • اصلی‌ترین موانع دولت ابراهیم رئیسی چیست؟
 • جزئیات مراسم تحلیف سید ابراهیم رئیسی
 • زمان دقیق مراسم تحلیف ابراهیم رئیسی اعلام شد
 • گلایه بورسی‌ ها از دخالت و جرم‌انگاری
 • آخرین تلاش‌ها برای تعویق آزمون؛ یک عضو هیأت‌مدیره نظام‌مهندسی متولیان برگزاری را به‌مناظره دعوت کرد +فیلم
دیگران می‌خوانند: