اعتیاد باعث ازدست‌دادن کنترل می‌شود

اعتیاد معمولاً شامل ناتوانی در کنترل مصرف مواد یا رفتارهای خاص است. این می‌تواند باعث ازدست‌دادن شغل، مشکلات در سلامتی و برهم خوردن روابط عاطفی شود. در پاسخ، شما ممکن است تصمیم بگیرید که مواد یا رفتار خود را ترک کنید، فقط متوجه شوید که علی‌رغم تمام تلاش خود، کوتاه می‌آیید.

در مورد اعتیاد به مواد شیمیایی چه باید دانست؟

درمورد اعتیاد شیمیایی و درک آن مشکلات زیادی وجود دارد زیرا درمورد اینکه چه موادی باعث وابستگی و اعتیاد می‌شود، اغلب سردرگمی وجود دارد و به همین دلیل است که جدیدترین نسخه راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی استفاده از اصطلاح "اختلال مصرف مواد" را توصیه می‌کند. این طبقه‌بندی شامل معیارهایی است که به متخصصان مراقبت‌های بهداشتی در تشخیص موارد خفیف، متوسط، کمک می‌کند.

علائم رایج اختلال مصرف مواد عبارتند از:

-    شوق به مصرف آن‌قدر شدید است که توانایی شما را درمورد فکرکردن درباره چیزهای دیگر تحت تأثیر قرار می‌دهد

-    نیاز به استفاده بیشتری از مواد برای تجربه همان اثرات اولیه

-    اگر نتوانید به‌راحتی به ماده دسترسی پیدا کنید، ناراحت یا آزرده می‌شوید

-    باعث ایجاد خلل در فعالیت‌هایی مانند رانندگی، کار و... می‌شود

-    به دلیل استفاده از مواد در مدیریت کارهای خود، در مدرسه یا دانشگاه، یا مسئولیت‌های خانه مشکل دارید.

-    در روابط دوستی و خانوادگی خود دچار مشکل می‌شوید

-    وقت کمتری را صرف فعالیت‌هایی می‌کنید که قبلاً از آن‌ها لذت می‌بردید

درباره اعتیاد رفتاری چه باید دانست؟!

درباره مفهوم اعتیاد رفتاری و اینکه آیا اعتیاد رفتاری، اعتیاد به‌حساب می‌آید؟ اختلاف‌نظر وجود دارد. بااین‌حال، دی اس ام اکنون دو اعتیاد رفتاری را تشخیص می‌دهد. نکته‌ای که رفتارها به اعتیاد تبدیل می‌شوند این است که: رفتارهای خاصی که می‌تواند باعث اعتیاد شود.

به‌عنوان‌مثال، برخی ممکن است موافق باشند که اعتیاد به خرید، رابطه جنسی و ورزش وجود دارد اما این ایده را که افراد می‌توانند به فیسبوک اعتیاد پیدا کنند زیر سؤال می‌برند.

اما هنوز سند و مدرکی از طرف دی اس‌ام بر اینکه یکسری از رفتارها می‌تواند اعتیاد باشد ارائه نشده است.

در نتیجه، هیچ معیار رسمی تشخیصی وجود ندارد. اما رفتارهای عمومی رایج شامل موارد زیر است:

•    افرادی که زمان زیادی را برای کارهای روزمره، یا مسئولیت‌های خود می‌گذارند. حتی اگر باعث تأثیر منفی در روابط آن‌ها شود.

•    افرادی که احساسات خود را همیشه از دیگران پنهان می‌کنند یا افرادی که عادت به دروغ گفتن دارند.

اعتیاد رفتاری رایج که افراد معمولاً به دنبال درمان آن هستند عبارت‌اند از:

•    اعتیاد به خرید

•    اعتیاد به ورزش

•    اعتیاد به غذا

•    اعتیاد به رابطه جنسی

•    اعتیاد به تلویزیون

•    اعتیاد به فیسبوک (شبکه‌های اجتماعی)

درمان‌های اختلال مصرف مواد!

ترک یا کنترل مصرف مواد به‌تنهایی و بدون حمایت از یک متخصص آموزش‌دیده، بسیار سخت است. اولین مرحله درمان برخی از اشکال اختلال مصرف مواد، از جمله مواردی که شامل، بنزودیازپین‌ها و هروئین هستند، به طور معمول شامل سم‌زدایی تحت نظارت پزشکی است. این بیماری هیچ مشکلی را درمان نمی‌کند، اما می‌تواند به افراد کمک کند تا با خیال راحت از روند ترک استفاده کنند.

از آنجا به بعد معمولاً یکی از موارد زیر توصیه می‌شود.

•    درمان مسکونی:

توان‌بخشی یا درمان مسکونی شامل اقامت در یک مرکز درمانی است که متخصصین آموزش‌دیده آموزش پزشکی را ارائه می‌دهند و از آن حمایت می‌کنند. برخی از برنامه‌ها فقط چند هفته طول می‌کشد، درحالی‌که برخی دیگر ممکن است چند ماه تا یک سال طول بکشد. بسیاری از برنامه‌های توان‌بخشی نیز عناصر رویکردهای درمانی زیر را در برمی‌گیرند.

•    روان‌درمان:

روان‌درمانی و مشاوره در مورد اعتیاد می‌تواند به بهبودی کمک کند، به‌خصوص اگر کسی شروع به استفاده از مواد برای مقابله با احساسات ناراحت‌کننده کند. یک درمانگر می‌تواند به آن‌ها کمک کند برخی از دلایل مصرف مواد خود را کشف کنند و برای مقابله با چالش‌ها راهکارهای مقابله‌ای جدیدی ارائه دهند.

•    دارو

در برخی موارد، دارو می‌تواند به افرادی که اعتیاد دارند کمک کند تا موفقیت بیشتری در بهبودی داشته باشند.

این به‌ویژه می‌تواند برای جلوگیری از افرادی که با اختلال مصرف مواد درگیر، نیکوتین یا مواد مخدر روبرو هستند مفید باشد. این داروها به روش‌های مختلف کار می‌کنند، اما به‌طورکلی به کاهش اشتیاق برای این ماده و کاهش علائم ترک کمک می‌کنند. ارائه‌دهندگان درمان معمولاً استفاده از دارو را در ترکیب با سایر روش‌های درمانی مانند درمان برای رسیدگی به عوامل اساسی توصیه می‌کنند.

گروه‌های پشتیبانی

برنامه‌های ۱۲ مرحله‌ای برای کمک به افراد آماده می‌شوند تا از آن ها استفاده کند. این برنامه‌ها به روش‌های درمانی خودآموزی متکی هستند و شامل پشتیبانی گروهی ناشناس از افراد دیگری هستند که برای بهبودی تلاش می‌کنند.

راحتی و راهنمایی دیگران در تلاش برای بهبودی می‌تواند تفاوت زیادی ایجاد کند. بااین‌حال، این برنامه‌ها معمولاً به‌خودی‌خود پشتیبانی کافی را ارائه نمی‌دهند. به‌علاوه، مدل 12 مرحله‌ای برای همه مناسب نیست.

برنامه‌های دیگر، مانند اسمارت ریکاوری ممکن است گزینه بهتری برای افرادی باشد که به دنبال روش علمی بیشتری برای پشتیبانی گروه هستند.

درمان‌های اعتیاد رفتاری

همانند اعتیاد شیمیایی، عوامل مختلفی می‌توانند در اعتیاد رفتاری نقش داشته باشند. رویکردهای درمانی ممکن است متفاوت باشد، اما درمان معمولاً اولین توصیه است.

درمان شناختی رفتاری

نوعی از درمان که به‌عنوان درمان شناختی رفتاری شناخته می‌شود که اغلب برای اعتیاد رفتاری بسیار مفید است. درمان شناختی رفتاری افکار و احساسات را که باعث پریشانی می‌شود را تحت تأثیر قرار می‌دهد که این می‌تواند در مرور زمان نیاز به رفتارهای اعتیادآور را کاهش دهد.

انواع دیگر درمانی نیز می‌تواند به رفع موضوعات اساسی کمک کند که ممکن است در اعتیاد رفتاری نقش داشته باشد، مانند نگرانی‌های مربوط به روابط.

سایر درمان‌ها

گروه‌های خودیاری و انواع دیگر حمایت‌های همسالان می‌توانند به اعتیاد رفتاری کمک کنند، به‌ویژه هنگامی‌که در ترکیب با درمان شناختی و رفتاری استفاده می‌شود. برخی از منابع معتبر همچنین نشان می‌دهد که داروهای ضدافسردگی اس آر آل ممکن است فوایدی برای درمان اعتیاد داشته باشد

خط آخر

ممکن است هنوز کارشناسان چیزهای بیشتری در مورد چگونگی و چرایی اعتیاد یاد بگیرند، اما یک چیز واضح است: اعتیاد قابل‌درمان است. وب‌سایت اداره مصرف مواد و خدمات بهداشت روان می‌تواند به شما کمک کند منابع بهبودی را برای خود یا یکی از عزیزان خود پیدا کنید.

پربیننده ترین ۲۰ میوه مفید برای پوست زخم های دستگاه تناسلی زن شوره سر؛ نشانه ای از یک بیماری عصبی ترشحات سفید چیست؟ خواص زردچوبه در بهبود سلامت را بشناسید

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: اقتصاد آنلاین

کلیدواژه: اعتیاد اعتیاد رفتاری اختلال مصرف مواد اعتیاد رفتاری درمان شناختی برنامه ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.eghtesadonline.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «اقتصاد آنلاین» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۲۲۷۱۸۷۲ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

دستور فوری محسنی اژه‌ای درباره پرونده محکومان حوادث آبان ۹۸

فروش سهام عدالت از چه زمانی آغاز می‌شود؟

خواهر- برادر ژاپنی تاریخ‌ساز شدند (عکس)

کار بزرگ کیمیا علیزاده در المپیک توکیو

منوچهر مولایی درگذشت

خبر بعدی:

در صورت حل مشکلات مالیات و بیمه قادریم بدون تسهیلات به افزایش تولید و اشتغال استان کمک کنیم

مدیرعامل هلدینگ تولی پرس گفت: در صورت رفع موانع تولید و حل مشکلات بیمه و مالیات و تامین مواد اولیه قادریم بدون تسهیلات بانکی ضمن افزایش میزان تولید ظرفیت اشتغال جدیدی در این مجموعه تولیدی ایجاد کنیم.

به گزارش خبرگزاری برنا از قزوین؛ در جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع که روز یکشنبه در استانداری برگزار شد مشکلات چند واحد تولیدی مورد بررسی قرار گرفت و برای حل آنها دستور لازم از سوی استاندار صادر شد.

یک شرکت کشت و صنعت برای تعلیق چک های برگشتی، دریافت تسهیلات، یک شرکت کاشی و سرامیک برای تقسیط بدهی، یک شرکت تولید مواد بهداشتی برای بخشودگی مالیاتی و بیمه ای و گشایش سامانه بهین یاب، یک شرکت تولید مواد غذایی برای به روز رسانی و ثبت سفارش، یک شرکت ریخته گری برای دریافت تسهیلات و یک شرکت تولید شکلات و بیسکوییت برای تسهیل در اجرای طرح توسعه مشکلات و درخواست های خود را مطرح  کردند که برای آنها تصمیم لازم گرفته شد.

در این جلسه بیژن اسماعیلی مدیرعامل شرکت هلدینگ تولی پرس و داروگر تولید کننده مواد بهداشتی، شوینده با ارائه رنج نامه ای از مشکلات یک دهه گذشته شرکت اظهارداشت: این شرکت بیش از 93 سال سابقه فعالیت دارد و یک برند تولید مواد بهداشتی در کشور محسوب می شده که پس از مشکلاتی که برای آن ایجاد شود آن را در بورس خریداری کردیم.

وی اضافه کرد: علیرغم این که باید در زمان عرضه در بورس تمام بدهی های مالیاتی و بیمه ای آن مشخص و تسویه می شد اما این کار انجام نشد و ما از سال 90 با مشکلات عدیده ای چون بسته بودن حساب های بانکی شرکت، ناتوانی در خرید مواد اولیه و بدهی و جرایم مالیاتی و بیمه ای مواجه شده ایم.

علیرغم مشکلات ، تعدیل نیرو نداشتیم/ حقوق کارگران بموقع پرداخت شده است

این کارآفرین تصریح کرد: بدون تردید امروز کارشناسان و اهل فن تایید می کنند در شرایط کنونی کشور و ضعف های قانونی و سیستمی که داریم تولید مقرون به صرفه نیست بویژه در دورانی که با تحریم و جنگ اقتصادی دشمن مواجه شده ایم، تنها کسانی توانسته اند در مقابل سختی و ناملایمات موقوالمت کنند که عشق به کار، کشور و تولید را داشته اند و راضی نشده اند خانواده های شاغلین خود را دچار بحران کنند.

وی اضافه کرد: در این مجموعه ماهانه 15 میلیارد تومان حقوق برای مجموعه هلدینگ پرداخت می شود که فقط در شرکت تولی پرس حدود 500 نیروی شاغل داریم و حق بیمه ماهانه ما بیش از 3 میلیارد تومان است و با همه مشکلات تاکنون هیچ کارگری تعدیل نشده و حقوق شاغلان آن حتی یک روز عقب نیفتاده و با مدیریت منطقی و جهادی نگذاشتیم بحران کارگری ایجاد شود.

قدردان همراهی مدیران استان قزوین هستیم

اسماعیلی گفت: مشکلات ما ساختاری و کلان است و امروز مالیات چند ده میلیاردی ما چند صد میلیارد شده که شرکت که در مورد اصل آن هم حرف زیادی برای گفتن دارد اما برای پرداخت بخشی از بدهی حاضر شدیم همه خودروهای مجموعه تولیدی خود را که بالغ بر 183 دستگاه بود را واگذار کنیم و اگر تصمیم عاجلی برای رفع مسدود شدن حسابهای بانکی و تامین مواد اولیه صورت نگیرد قادر به ادامه کار نخواهیم بود و با بحران مواجه خواهیم شد

مدیرعامل هلدینگ تولی پرس و داروگر یادآورشد: این شرکت مدت 9 ماه است نتوانسته مواد اولیه تهیه کند، تمامی حساب های بانکی اش مسدود شده و هیچگونه ارزی بابت مواد اولیه دریافت نکرده اما تمامی حق و حقوق پرسنل هلدینگ را پرداخت کرده و هیچ نیرویی تعدیل نشده و با بهره گیری از نیروی انسانی متعهد و تلاش گر و دلسوز  خود تولید را متوقف نکرده لذا منطقی نیست اجازه دهیم موانع تولید موجب بیکاری کارگران و مشکلات حاد برای خانواده بزرگ این مجموعه شود.

وی اضافه کرد: انتظار داریم با نگاه مثبتی که استاندار قزوین در گره گشایی از مشکلات صنعتگران داشته اند و نیز همراهی خوب رئیس سازمان صمت و سایر مدیران استان تصمیم مناسبی برای حل مشکلات این واحد اتخاذ شود.

اسماعیلی گفت: در صورت حل مشکلات مالیاتی و بیمه ای و گشایش سایت برای خرید مواد اولیه آمادگی داریم با ایجاد خط جدید و افزایش تولید برای افراد بیشتری شغل ایجاد کنیم.

وی اضافه کرد: بدون تقاضای تسهیلات و سهیمه ارزی آنقدر توانمند هستیم که در صورت رفع موانع تولید قادریم جایگاه گذشته این شرکت را همچنان در ایران حفظ کرده و به اقتصاد استان هم کمک کنیم.

در این جلسه استاندار قزوین ضمن همراهی کامل با مدیران این مجموعه و تماس تلفنی با مسئولان کشوری برای حل مشکلات آن دستور اکید و لازم را صادر کرد.

در ادامه این نشست مقرر شد با تشکیل کمیته ویژه نسبت به مشخص شدن اصل بدهی مالیاتی و بیمه ای و شرایط استفاده از بخشودگی و تقسیط بدهی، گشایش سایت برای تامین مواد اولیه اقدام مقتضی صورت گیرد.

 

 

دیگر خبرها

 • دوستداران کبد را بشناسید
 • ٣.١٨ درصد؛ تورم مواد خوراکی
 • بوتاکس پیشانی به ۵روش طبیعی در منزل
 • تمامی نکات برای داشتن اندامی جذاب
 • 10راهکارساده کمک به سلامت کبد
 • ۲۲۰ کیلوگرم تریاک در یزد کشف شد
 • راه‌اندازی سامانه پایش مواد کودی در استان سمنان
 • کامیون حامل مواد مخدر در دام قانون افتاد
 • فرهنگ پذیرش و بخشش آسیب دیدگان اجتماعی در جامعه ما ضعیف است
 • کاربردهای نانوفناوری را در کشاورزی بشناسیم
 • کشف بیش از ۱۰ هزار مواد محترقه در نظرآباد
 • ۵۰ محصول پرکاربرد نانویی در کشاورزی روانه بازار شده است
 • بدون نگرانی و با انگیزه زیاد منتظر پارالمپیک توکیو هستم / بازدید مسئولین در افزایش روحیه ملی پوشان موثر است / دریافت حکم سفیر مبارزه با مواد مخدر از وزیر ورزش افتخار بزرگی بود
 • اجرای طرح ارتقاء امنیت اجتماعی در دره شهر
 • اخراج عضو تیم بیسبال دومینیکن به دلیل استفاده از مواد مخدر در دهکده بازی‌های المپیک
 • دستگاه های برقی دیگر با قطع برق از کار نمی افتند
 • آشنایی با 6 عادت رایج که منجر به سفیدی زودرس مو می شوند!
 • (تصاویر) ما هنوز زنده ایم...
 • مقابله با پدیده اعتیاد به نقش آفرینی همه دستگاه‌های متولی نیاز دارد
دیگران می‌خوانند: