به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، مشارکت در انتخابات به عنوان مهم‌ترین اصل مردم سالاری تلقی می‌شود و حضور باشکوه مردم در انتخابات، صرف‌نظر از مسائل سیاسی داخلی به نوعی منبع مهم قدرت نظام سیاسی برای اجرای برنامه‌هایش در سطح بین‌المللی شناخته می‌شود.

انتخابات یکی از مهم‌ترین معیار‌ها برای سنجش مشروعیت دولت‌های دموکراتیک در جهان محسوب می‌شود که این موضوع در منطقه خاورمیانه که بسیاری از کشور‌های آن نظام انتخابات ندارند یا در حال تمرین نظام دموکراتیک هستند مضاعف می‌شود.

پیچیدگی دنیای کنونی و روابط بین کشور‌ها و دولت‌ها تأثیر انتخابات و رویداد‌های داخلی یک سرزمین را بر این روابط افزایش داده و به همین دلیل است که انتخابات بر دیپلماسی حکومت‌ها تأثیرات غیرقابل انکار دارد.

بیشتربخوانید

حضور حداکثری در انتخابات پشتوانه محکم برای منتخبین است

مشارکت حداکثری مردم در انتخابات کشور را در مقابل توطئه بیمه می‌کند حسن هانی زاده، کارشناس مسائل بین‌الملل می‌گوید: جمهوری اسلامی پس از پیروزی انقلاب، همواره بر حضور و مشارکت مردم در انتخابات استوار بوده و در طول ۴۲ سال گذشته بیش از ۴۰ انتخابات در ایران برگزار شده است.

به گفته وی، مشارکت چشمگیر مردم در انتخابات به معنای پاسداری آن‌ها از ارزش‌های انقلاب اسلامی است؛ همچنین حضور حداکثری مردم در پای صندوق‌های رأی پیام مهمی را به کشور‌های منطقه و بین‌المللی مخابره می‌کند.

به گفته این کارشناس مسائل بین‌الملل، نظام جهانی باید متوجه شود که مردم ایران در برابر تمام توطئه‌های دشمنان پشتیبان ایران هستند و اگر قدرت‌های استکباری در تلاش برای اعمال سیاست‌های خصمانه علیه ایران هستند باید بدانند که مردم ایران همواره در صحنه حضور دارند.

به عقیده هانی زاده، مشارکت حداکثری مردم در انتخابات، کشور را در مقابل توطئه‌های خصمانه دشمنان ایران بیمه می‌کند و رهبر معظم انقلاب اسلامی همواره بر ضرورت حضور حداکثری مردم در انتخابات تاکید می‌کنند.

باید دولتی مقتدر در عرصه بین‌المللی سر کار بیاید

سید رضا صدر الحسینی، کارشناس مسائل منطقه می‌گوید: انتخاب دولت سیزدهم یکی از مهم‌ترین انتخاب‌هایی است که کشور در حال حاضر با آن رو به رو است چرا که تحریم‌های حداکثری آمریکا و فشار‌های گوناگونی که بر ملت ایران تحمیل می‌شود، می‌طلبد دولتی مقتدر، کاردان، آگاه و آشنا به مسائل روز و خباثت‌ها و نیرنگ‌ها و توطئه‌های دشمن روی کار بیاید تا بر این اساس بتواند راهبرد‌های هوشمندانه‌ای برای تنظیم سیاست خارجی کشور در پیش بگیرد و آن را اعمال کند.

به گفته این کارشناس مسائل منطقه، به نظر می‌رسد دولت سیزدهم در ارتباطات منطقه‌ای و بین‌المللی خود باید‌ها و نباید‌های مهم و حساسی را باید اعمال و اجرا کند؛ دولت آینده باید توجه ویژه به کشور‌های همسایه، کشور‌های دوست و مسلمان داشته باشد یعنی دولت آینده باید نگاه حداکثری به ارتباطات و تعاملات بیشتر بخصوص در بخش اقتصادی با پانزده کشور همسایه ایران داشته باشد تا در این تعامل و ارتباطات گسترده بتوانیم بخشی از نیازمندی‌های اقتصادی و ارز خارجی مورد نیاز کشور را تأمین کنیم.

صدرالحسینی با بیان اینکه این مساله قطعاً با عنایت به افزایش کیفیت و ارتقای توان تولید داخلی محقق می‌شود، می‌گوید: اگر حل مشکلات اقتصادی یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های دولت سیزدهم است، نباید از ۱۰۰ میلیارد دلار آورده ارز خارجی از تعاملات و صادرات کالای ایرانی به همسایگان غفلت کند.

وی معتقد است که حتی اگر جمهوری اسلامی ایران بتواند یک پنجم رقم بیان شده یعنی ٢٠ میلیارد دلار از بازار‌های منطقه‌ای را با صادرات در دست بگیرد، قطعاً نیازی به تأمین ارز خارجی از کشور‌های غربی و فروش نفت نخواهد داشت.

این کارشناس مسائل منطقه در ادامه می‌گوید که دولت سیزدهم باید به این موضوع توجه داشته باشد که کشور‌های پیرامونی ما، واردات محور هستند؛ یعنی بخش عمده‌ای از محصولات مورد نیاز آن‌ها در داخل کشورهایشان ساخته نمی‌شود و با واردات ارتزاق می‌کنند، از این رو با عنایت به اهمیت رونق و جهش تولید که از جمله مهم‌ترین تأکیدات و شعار‌های مقام معظم رهبری است با ارتقای کیفیت محصولات تولید ملی می‌توانیم در عرصه تبادلات منطقه‌ای فعال شده و درآمد قابل توجهی در بخش صادرات غیر نفتی برای کشور کسب کنیم.

به گفته صدرالحسینی، در حقیقت اگر دولت آینده در کنار توسعه اقتصادی و ارتقای تولید با حمایت از کسب و کار‌ها و بهبود فضای کار در مسیر توسعه ارتباطات منطقه‌ای و بین‌المللی باشد، قطعاً اولین مؤلفه مهم برای سیاست خارجی ما باید تغییر نگاه از غرب به توسعه ارتباطات با شرق آسیا، کشور‌های مسلمان همسایه، کشور‌های آفریقایی و آمریکای لاتین و جنوبی باشد.

وی در ادامه می‌گوید: متأسفانه بخش قابل توجهی از انرژی کشور در دهه گذشته معطوف به برقراری ارتباط با کشور‌های اروپایی شد که عملاً در این حوزه هم نتیجه‌ای برای دولت حاصل نشد؛ لذا با توجه به اینکه کشور‌های تروئیکا اروپایی دائماً با ضرب آهنگ آمریکایی‌ها حرکت می‌کنند و سیاست آن‌ها همچون واشنگتن مخدوش کردن اقتصاد و امنیت ماست نباید به قراردادهایی، چون برجام یا نشست‌هایی مثل وین اعتماد و دلخوش کرد چرا که این کشور‌ها همپای آمریکا برای ضربه زدن به ایران و محور مقاومت از هیچ کوششی فروگذار نمی‌کنند، به گونه‌ای که در کمال بی‌شرمی شاهد ارسال پیام‌های تبریک کشور‌های اروپایی به آقای نتانیاهو برای کودک کشی در جنگ ۱۲ روزه غزه بودیم!

به عقیده این کارشناس مسائل منطقه، در دو روز گذشته همین کشور‌های ضعیف و بدعهد اروپایی در بیانیه‌ای در جنب اجلاس جی ۷ مجدداً مطالبی خلاف واقع در خصوص توان هسته‌ای و نفوذ جمهوری اسلامی صادر کردند.

صدرالحسینی خاطرنشان می‌کند: باید اولویت سیاست خارجی ایران اسلامی را در گردش و چرخشی فوری از سمت غرب به سمت کشور‌های اشاره شده برگردانیم و در درجه دوم می‌توانیم تعامل بیشتری با کشور‌های درجه دو و غیر معاند اروپایی داشته باشیم؛ بنابراین دولت سیزدهم باید دیپلماسی فعالی در بخش‌های مختلف جغرافیای جهان داشته باشد تا در حوزه سیاست خارجی و به تبع آن تعاملات بیشتر اقتصادی موفق‌تر باشد و از این رهگذر کاستی‌های ارزی کشور را برطرف کند و علاوه بر آن باعث رونق تولید، افزایش کیفیت تولید داخلی و شکوفایی اقتصادی را برای مردم صبور و عزتمند ایران به ارمغان آورد.

منبع: ایمنا

انتهای پیام/

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: باشگاه خبرنگاران

کلیدواژه: انتخابات انتخابات 1400 سیاست خارجی کارشناس مسائل منطقه کارشناس مسائل مردم در انتخابات حداکثری مردم سیاست خارجی دولت سیزدهم بین المللی منطقه ای مهم ترین کشور ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.yjc.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «باشگاه خبرنگاران» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۲۲۷۲۳۲۳ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

ثبت نام واکسیناسیون برای گروه سنی جدید +جزئیات

تحولات بازار مسکن تهران در تير 1400

ارزش سهام عدالت من (۹ مردادماه)

یارانه معیشتی مرداد فردا واریز می‌شود

کیهان باز هم عصبانی شد؛ این بار از رضا عطاران

خبر بعدی:

دشمن به‌دنبال تحت تاثیر قرار دادن آیین تحلیف ریاست جمهوری است

به گزارش خبرگزاری فارس از کرمان، حسین انجم‌شعاع صبح امروز در جمع خبرنگاران به‌مناسبت ۱۲ مرداد سالروز تاسیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی اظهار داشت: امام (ره) دستور تاسیس شورا را صادر کردند به این علت که مراسم انقلابی و مذهبی بزرگ‌ مانند نیمه شعبان دارای بی‌انضباطی‌هایی بود، با تشکیل شورا شاهد برگزاری منظم و باشکوه برنامه‌ها هستیم.

مسؤول شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان کرمان بیان داشت: شورا توانسته برگزاری مراسم و حضور مردم در صحنه را انجام دهد و سرلوحه اجرای فرامین رهبری بوده است.از تمام ظرفیت‌ها برای اجرای برنامه‌ها استفاده می‌کنیم و با همراهی همه دستگاه‌ها پیش می‌رویم.

وی ادامه داد: حمایت از حضور مردم از دیگر وظایف شوراست و زمانی که بین مردم و نظام جدایی بیفتد، اتفاقات ناگواری روی می‌دهد، که دشمن به‌دنبال این جدایی‌ست.

انجم شعاع با اشاره به اینکه مردم به علت گرانی‌ها تحت فشار هستند، متذکر شد: این گرانی‌ها موجب نارضایتی مردم شده است و دشمن و رسانه‌هایش به‌دنبال این هستند تا به نارضایتی‌ها دامن بزند.

مسؤول شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان کرمان اضافه کرد: شهید سردار سلیمانی می‌گوید «نظام ما حرم است اگر آسیب ببیند همه حرم‌ها آسیب می‌بینند» و ما این را به‌خوبی می‌دانیم که با تضعیف نظام جمهوری اسلامی شاهد تضعیف مقاومت در منطقه خواهیم بود.

انجم‌شعاع با اشاره به حرکت‌های دشمن در مناطقی مانند خوزستان تصریح کرد: به نظر می‌رسد دشمن با توجه به نزدیک شدن به زمان تحلیف ریاست جمهوری منتخب به‌دنبال تحت تاثیر قرار دادن این آیین است.

وی در ادامه سخنان خود از ۱۷ مرداد روز خبرنگار سخن به میان آورد و خبرنگاران را چشم بیدار جامعه خواند و از تلاش اصحاب رسانه در راستای پوشش اخبار و گزارش‌های شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی قدردانی کرد.

انتهای پیام/۸۰۰۱۹/ب

دیگر خبرها

 • بنای سیاست خارجی جدید رژیم صهیونیستی بر آوار دوران نتانیاهو
 • ارزیابی تاثیر جامعه، مخاطب و فیلمساز در سینما
 • برداشت حداکثری ایران از بزرگترین میدان گازی جهان
 • کمیته هسته ای نحوه اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها را بررسی می‌کند
 • یک استاد دانشگاه: روابط ما با چین تحت تاثیر روابط چین و عربستان قرار گرفته است
 • تاثیر کرونا بر کاهش اهدای خون
 • چهارمحال و بختیاری/ تاثیر کرونا بر کاهش اهدای خون
 • آیا مقتدی صدر به عرصه انتخابات باز می‌گردد؟
 • ظاهرگرایی مهدی نصیری در سیاست خارجی
 • زارعان: روحانی دنبال یک توافق نیم‌بند با آمریکا بود
 • خطر توتالیتری مجلس حداقلی برای جامعه حداکثری
 • انصراف از انتخابات، نمایش گروه‌های سیاسی در شبکه‌های اجتماعی است
 • روحانی از بدعهدی غرب عبرت نگرفت/ دنبال یک توافق نیم‌بند بودند
 • تاثیر جهش‌های کرونا بر اثربخشی واکسن‌ها/ چند درصد مردم ایران به کرونا مبتلا شدند؟
 • تاثیر جغرافیا و سیاست بر کم آبی سیستان و بلوچستان
 • سنگ بزرگ وسط جاده صلح هسته ای
 • سنگ بزرگ جاده بسته شده صلح هسته ای
 • گفت‌وگوی بدفرجام به بن بست ترسناک رسید
 • مبارزه با فساد باید در اولویت کشور قرار گیرد
دیگران می‌خوانند: