به گزارش «تابناک» به نقل از خبرگزاری صدا و سیما, حجت الاسلام والمسلمین احمد مروی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با بیان اینکه از تلخ‌ترین دوران زندگی من محدودیت زیارت برای زائران حرم رضوی در شرایط کرونا بود افزود: هم آموزه‌های دینی و هم عقلانیت به ما آموخته است به سلامت مردم فکر کنیم و بر این اساس بین زیارت و سلامت زائران جمع کردیم و بار رعایت دقیق شیوه نامه‌های بهداشتی زیر نظر کارشناسان وزارت بهداشت یکسالی است که وضع بهتر شده است.

وی افزود: در ایام کرونا ۱۰ میلیون ماسک رایگان بین زائران توزیع شد و ۷ هزار خادم یار سلامت در رواق‌های متبرکه بر رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی نظارت می‌کنند و اکنون امکان تشرف زائران تا روضه منوره وجود دارد.

مروی گفت: روند ساخت و تجهیز زائرسرا و زائر شهری که تولیت قبلی آستان قدس آن را آغاز کرد ادامه دادیم و در سال ۹۸ سیصد و هفتاد هزار زائر اولی در این مراکز ساکن شدند، اما بدلیل محدودیت‌های کرونایی به سمت استفاده از همه ظرفیت فضای مجازی رفتیم و صدا وسیما نیز نهایت همکاری را با برنامه‌های معرفتی آستان قدس انجام داد البته هیچ چیز جای حضور در این فضای مقدس را نمی‌گیرد.

وی با بیان اینکه هزاران ساعت برنامه‌های معرفتی و زیارتی از حرم مطهر به زبان‌های مختلف دنیا پخش کردیم افزود: با ایجاد بستر مناسب در فضای مجازی بیش از یک میلیون مخاطب را جذب کردیم.

تولیت آستان قدس رضوی گفت: اداره حرم مطهر و هزینه‌های آن همه از موقوفات و نذورات مردم است.

وی با بیان اینکه حدود یک میلیون متر مربع فضای باز و مسقف حرم مطهر است افزود: در شرایط عادی سالانه ۳۰ میلیون زائر به مشهد می‌آید که به طور میانگین سه روز در این شهر توقف می‌کند و روز دو بار نیز به حرم مطهر مشرف می‌شود که با در نظر گرفتن مجاوران حرم رضوی سالانه ۲۰۰ میلیون تردد در آستان مقدس انجام می‌شود و هزینه بسیار زیادی دارد.

وی ادامه داد: آستان قدس رضوی اداره موقوفات دارد و اگر وقف مشکل قانونی نداشته باشد پذیرفته می‌شود البته برخی موقوفات عام و برخی خاص هستند و مقید هستیم از موقوفات صیانت و براساس وقف نامه عمل کنیم.
مروی گفت: اکنون فقط روشنایی صحن قدیر مناسب است و بقیه صحن‌ها از نظر بنده کم نور هستند و ما از روشنایی صحن‌ها رازی نیستیم.

وی افزود:​ هزینه‌ها را فقط وقف خاص تامین نمی‌کند، زیرا زمانی کل حرم با هزار شمع روشن می‌شد، اما اکنون اینطور نیست.

تولیت آستان قدس رضوی گفت: در شرایط کرونا یک میلیون بسته غذایی به نیازمندان داده شد که همه از موقوفات مردمی بود.

وی با بیان اینکه کار‌های مثبت تولیت‌های معزز گذشته را با قدرت ادامه می‌دهیم وهیچ کاری را تعطیل نکرده ایم ادامه داد: درباره برخی کار‌ها با کار کارشناسی ادامه روند را مانند خادم یاری متوقف کردیم.

مروی گفت: در موضوع خادم یاری اگر می‌خواستیم روند نام نویسی در سایت ادامه یابد ۲۰۰ هزار نفری که تا آن زمان برای خادم یاری نام نویسی کرده بودند اکنون به دو میلیون نفر رسیده بود در حالی که ظرفیت استفاده از خادم یاران برای صحن‌ها محدود است.

وی افزود: همه مجموعه‌های آستان مقدس از جمله اقتصادی و فرهنگی زیر نظر بازرسی و حسابرسی هستند و هیچ خط قرمزی در این زمینه وجود ندارد.

تولیت آستان قدس رضوی گفت: حتی حسابرسان و بازرسان دفتر تولیت را نیز بازرسی و حسابرسی می‌کنند.
وی ادامه داد: حسابررسی‌ها به وسیله موسسه مفید راهبر که همه نهاد‌های زیرنظر رهبر معظم انقلاب اسلامی را حسابرسی می‌کنند انجام می‌شود.

مروی افزود: بازرسی و حسابرسی در آستان قدس جنبه زینتی ندارند و آن‌ها در سه لایه حسابرسی کار خود را انجام می‌دهند.
وی گفت: تصمیم ما ادغام شرکت‌های آستان قدس و کاهش تصدی گری در این شرکت هاست.

وی با بیان اینکه فعالیت‌های اقتصادی آستان قدس همه از موقوفات است و بنیاد بهره وری موقوفات آستان قدس کار اقتصادی انجام می‌دهد افزود: رویکرد ما در این زمینه دستیابی به سود محض نیست بلکه به استقلال اقتصادی کشور می‌اندیشیم و نمونه آن تولید داروی فاکتور هشت برای بیماران هموفیلی در مجموعه داروسازی آستان قدس است که نیاز به واردات این دارو را رفع کرده است.

وی ادامه داد: در حوزه کشاورزی و تولید دانه‌های روغنی زمین در اختیار کشاورزان قرار داده ایم و فقط برآن نظارت و مدیریت می‌کنیم.

وی افزود:​ تقویت شرکت‌های دانش بنیان از برنامه‌های ماست و به جز مواد اولیه ضروری کالایی را وارد نمی‌کنیم.

مروی گفت: زمین‌هایی را که در اختیار داریم نیز به بهره وری می‌رسانیم تا هم هزینه‌های حرم را تامین کنیم و هم منابع آستان قدس پایدار بماند و تمام نشود.

وی درباره توزیع غذای حضرتی نیز ادامه داد: شرمنده زائرانی هستیم که نمی‌توانیم در این زمینه به همه آن‌ها پاسخ دهیم.

تولیت آستان قدس رضوی گفت: موقوفات و نذورات آستان قدس آنقدر نیست که همه زائران از غذای حضرتی بهره‌مند شوند و سالانه فقط یک میلیون زائر میتواند از غذای حضرتی استفاده کند.

وی افزود: در سامانه‌ای که برای این موضوع ایجاد شده و افراد در آن نام نویسی می‌کنند هر سه سال یکبار می‌توانند غذا دریافت کنند.

مروی گفت: به این دلیل و برای بهره مندی زائران ۴ چایخانه‌ها را در صحن‌ها تدارک دیده ایم که سه چایخانه به بهره برداری رسیده و برای یکی در حال مکان یابی هستیم البته شیوع کرونا استفاده از این چایخانه‌ها محدود کرده است.

وی ادامه داد: تا کنون گیت‌های بازرسی برای سهولت ورود زائران به صحن‌های متبرک ساخته نشده است و گفتگوی‌هایی در این زمینه با وزارت دفاع و صنایع دفاعی داشته ایم که گیت‌هایی بسازند تا هر فلز همراه زائر را به عنوان شی خطرناک تشخیص ندهند.

مروی گفت: زیرساخت‌های ما در زمینه فرهنگی مناسب است و برای ۲۰ سال آینده برنامه ریزی کرده ایم که از جمله آن‌ها تبدیل کردن پشت بام‌های حرم مطهر به صحن است تا حداکثر بهره وری را از فضا‌های موجود داشته باشیم.

تولیت آستان قدس رضوی افزود: در زمینه فضای مجازی برای اشاعه فرهنگ رضوی و زیارت متعالی و با معرفت در صدد ایجاد کتابخانه در رواق‌های مطهر رضوی هستیم البته اکنون میلیون‌ها نفر ازطریق فضای مجازی با کتابخانه حرم مطهر ارتباط دارند.

وی گفت: براساس وظیفه و آنچه که رهبری معظم انقلاب برای ما تبیین فرموده اند توجه و کمک به محرومان مجاور زائران نیازمند و نیازمندان ساکن در محل موقوفه هاست.

مروی افزود: با دقت فراهم این کار را انجام می‌دهیم وافزون بر توزیع یک میلیون بسته ۵۰۰ هزار تومانی در شرایط کرونا در پی اشتغال پایدار برای نیازمندان هستیم.
وی ادامه داد: البته امکاناتی که بتوانیم همه نیازمندان شهر مشهد را بی نیاز کنیم نداریم.

تولیت آستان قدس رضوی گفت: در سامانه رواق تمام عملکرد استان قدس رضوی برای ایجاد شفافیت وجود دارد.

وی افزود: با دولت همکاری می‌کنیم که نمونه آن اجرای طرح آبیاری ۳۲۰ هکتار از اراضی کشاورزی سیستان و بلوچستان است.

تولیت آستان قدس رضوی گفت: ۳۰ هکتار زمین آستان قدس را نیز در منطقه شهید رجایی و باهنر مشهد برای خانه سازی برای محرومان اختصاص داده ایم.

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: تابناک

کلیدواژه: انتخابات 1400 شورای شهر ششم سید ابراهیم رئیسی آستان قدس رضوی تولیت آستان قدس مالیات پرداخت مالیات انتخابات 1400 شورای شهر ششم سید ابراهیم رئیسی تولیت آستان قدس رضوی گفت فضای مجازی یک میلیون مروی گفت حرم مطهر صحن ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.tabnak.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «تابناک» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۲۳۱۵۰۸۲ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبری خوش برای متقاضیان وام 7 میلیونی

غول هاوانا با ۴ طلای المپیک تاریخ‌ساز شد/کوبا طلاها را درو کرد

گرایی و ثبت زیباترین صحنه روز یازدهم المپیک(عکس)

آخرین آمار کرونا در ایران تا 11 مرداد/

فوق العاده ویژه معلمان اصلاح و با حقوق مردادماه پرداخت می شود

خبر بعدی:

بازداشت شماری از فلسطینیها در قدس اشغالی

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از فلسطین الیوم، نظامیان صهیونیست عصر امروز سه فلسطینی را در محله شیخ جراح در قدس اشغالی بازداشت کردند.

نظامیان رژیم صهیونیستی همچنین به فلسطینی ها حمله کردند.

شاهدان عینی اعلام کردند که که نظامیان اشغالگر صهیب صیام، غیت و غیث غوشه را بازداشت کردند.

از سوی دیگر منابع فلسطینی اعلام کردند که یک فلسطینی امروز دوشنبه به ضرب گلوله یک شهرک نشین اشغالگر در محله شیخ جراح در قدس اشغالی زخمی شد.

این منابع تاکید کردند: این شهرک نشین در جریان تجمع همبستگی با ساکنان محله شیخ جراح اقدام به تیراندازی به سمت فلسطینیها کرد که طی آن این جوان از ناحیه پا هدف قرار گرفته و زخمی شد.

در پی زخمی شدن این جوان فلسطینی نظامیان رژیم صهیونسیتی محله شیخ جراح را بسته و اجازه تردد به فلسطینی ها را ندادند.

این در حالی است که شمار زیادی از شهرک نشینان اشغالگر در این منطقه در حال گشت زنی بودند.

کد خبر 5271466

دیگر خبرها

 • تنها ۲ درصد واردات کل کشور متعلق به مناطق آزاد است
 • 400 درخواست سرمایه گذاری در قشم بی نتیجه ماند/ آخرین وضعیت خودروهای رسوبی در گمرک
 • قانون مالیات بر ارزش افزوده در مناطق آزاد اصلاح می شود / ترخیص 2500 خودور وارداتی باقی مانده در گمرک
 • معافیت مالیات بر ارزش افزوده به مناطق آزاد بازمی گردد؟
 • خالد البطش: پیامد‌های نبرد «شمشیر قدس» ادامه دارد
 • 75 درصد از بودجه کشور قابل کاهش نیست
 • آستان قدس رضوی پرچمدار فعالیت‌های قرآنی عتبات مقدسه
 • فیلمی از آستان مقدس معصومه خاتون(س) در شهر ونک
 • مشارکت ۲۰ میلیارد ریالی خیران در پویش «اطعام غدیر»
 • زیارت به روایت تصویر...
 • هزینه دولت افزایش یافت
 • نیازمند برنامه جامع و راهبردی در حوزه اقتصادی کشور هستیم/رفع مشکلات بازار فولاد و سیمان جزو اولویت‌های دولت آینده باشد
 • برخی دستگاه ها بر خلاف قانون از بودجه سهم می گیرند
 • درخواست از آستان قدس: مشهد در وضعیت سیاه است؛ لااقل تردد در مکانهای مسقف حرم رضوی را مسدود کنید
 • آستان مقدس امامزاده نورالدین(ع) جاذبه‌ای در قلب گردشگری سپیدان
 • مشکلات بودجه ای چطور کاهش می‌ یابد؟
 • راه‌های جبران کسری بودجه
 • برگزاری مسابقه قرآنی طرح ملی تلاوت شباب الرضا(ع)
 • صرفه جویی ۲۹ درصدی مصرف برق و ۲۳ درصدی مصرف آب در حرم مطهر رضوی
دیگران می‌خوانند: