ایسنا/بوشهر همه ما در ارتباط هایمان چه خانوادگی و چه اجتماعی تجربه هم کلام شدن با افرادی را داشته‌ایم که نه تنها در بهتر شدن حالمان تاثیری نداشته‌اند، بلکه ارتباط با آنها منجر به از دست دادن همان حال خوب خودمان و بلکه از دست دادن انرژی زیادی هم می‌شود، چنین افرادی در علم روانشناسی به افراد سمی معروفند.

یک روانشناس و عضو هیئت علمی دانشگاه خلیج‌فارس در گفت‌وگو با ایسنا ویژگی‌های افراد سمی و منفی را مختلف دانسته و در تعریف آنها عنوان کرد: افراد سمی افرادی هستند که حضورشان رابطه را مسموم می‌کند و نبود آنها شرایط بهتری را ایجاد می‌کند، ولی بنا به شرایطی این افراد در سراسر زندگی ما حضور دارند. این آدمها منفی نگرند، از دیدن پیشرفت در زندگی سایرین خوشحال نمی‌شوند و تلاش می‌کنند تا بقیه را از رسیدن به موفقیت بازدارند. آنها با حرف و رفتارشان روح ما را خدشه دار می‌کنند و به زندگی ما به طور مستقیم یا غیر مستقیم آسیب می‌زنند.

راضیه خرم آبادی اضافه کرد: گاهی این افراد با تاثیر منفی خود در زندگی نزدیکانشان سبب می شوند که آنها به انواع بیماری های جسمی و روحی دچار شوند، در واقع ارتباط با افراد سمی، ارتباطی زهرآلود است که به فضای رابطه و ذهن و روان ما آسیب می زند. همان‌طور که گفتم ممکن است به طور روزمره با این افراد سروکار داشته باشیم و حتی برخی از ویژگی‌های سمی در ما نیز وجود داشته باشد، ما حداقل ۳۰ ویژگی سمی داریم که به برخی از آنها اشاره می‌کنیم.

ویژگی های افراد سمی:

آدم های منتقد

وی بیان کرد: نوعی از آدم‌های سمی، افرادی هستند که خیلی اهل قضاوت کردن و انتقاد کردن از ما هستند، آنها با کوچک‌ترین چیزهایی که از ما می بینند ممکن است به ما انتقاد کنند و مسلم است که ما در رابطه با این افراد چقدر احساس نا امنی می‌کنیم.

آدم‌های کنترل‌گر

این استاد دانشگاه نوع دیگر را افرادی دانست که ما را کنترل می‌کنند، چون خودشان احساس می‌کنند همه چیز را از همه بهتر می‌دانند، آنها اعتقاد دارند برای همه چیز راه‌حل های درست و عالی دارند، بنابراین با این گروه افراد مدام در کلنجار هستیم.

افراد دروغ گو

خرم آبادی، افراد دروغ‌گو را نیز در زمره آدم های سمی برشمرده و عنوان کرد: نوع دیگر، آدم‌هایی هستند که خیلی راحت دروغ می‌گویند، آنها فضای زندگی یا شغلی شما را سمی می‌کنند، چون هیچوقت نمی‌دانید که آنها کی راست و کی دروغ می‌گویند، بنابراین همیشه در برابر آنها احساس بلاتکلیفی دارید، و انرژی زیادی از شما در رابطه با این آدم‌ها از شما صرف می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: به طور کلی در رابطه با انواع و اقسام آدم های سمی ما احساس ناامنی زیادی را تجربه می‌کنیم.

افراد سرزنش‌گر

این کارشناس افزود: افراد سرزنش‌گر هم نوع دیگری از افراد سمی هستند که می‌توانند در ما احساس ناامنی ایجاد کنند، این افراد به‌طور معمول اعتماد بنفس ضعیفی دارند و در رابطه با دیگران، برای پنهان کردن اعتماد بنفس ضعیف خود  آن را با تحقیر دیگران می‌پوشانند. این افراد حتی در لابه‌لای تعریف و تمجید خود از دیگران نیز تحقیر می‌کنند.

افراد خودشیفته

عضو هیئت علمی دانشگاه خلیج فارس در ادامه آدم های خودشیفته و خودمحور را رابطه ناامن دیگری بیان کرده و افزود: افراد خود محور در ارتباط با دیگران فقط خودشان را می‌بینند و فقط درباره چیزهایی که به آنها مربوط است صحبت می‌کنند، و بیشتر، خودشان محور گفت‌وگوهایشان هستند پس نمی‌توانیم با این افراد رابطه صمیمانه‌ای داشته باشیم.

خرم‌آبادی افزود: اگر چنین فردی شریک زندگی شما باشد، زندگی با آن خیلی دشوار است چون احساس می کنیم تمام موضوعات حول محور او می چرخد.

افراد بدبین

وی تصریح کرد: آدم های منفی باف و بدبین نیز نوع دیگری از آدم‌های سمی هستند که انسان‌های ترسویی نیز هستند، آنها همیشه شاکی و افسرده اند و تفکرات منفی دارند، و همه چیز برای‌شان مورد تردید است. هم خودشان ناامنی زیادی تجربه می‌کنند و هم در ما ناامنی ایجاد می‌کنند. این دسته، احساس‌های منفی شدیدی دارند و آدم‌های بد قلقی هستند که افراد دور و برشان را چه آشنا و چه غریبه با کلام و یا رفتارشان می‌آزارند و در رابطه استرس ایجاد می‌کنند.

افراد بی احساس

این روانشناس افزود: نوعی دیگر از انسان‌های سمی، آدم‌های بی‌احساس و بی عاطفه‌ای هستند که در روابط با دیگران خیلی سرد بوده و شما نمی‌توانید هیجان‌های مختلف را در آنها ببینید.

آدم های حسود و متملق

خرم‌آبادی در ادامه به اختصار آدم های حسود را نیز جز گروه آدم های سمی برشمرده و افزود: این دسته نیز می‌توانند فضای ارتباط را مسموم کنند. همچنین آدم های متملق و چاپلوس نیز دسته دیگر هستند که فضای رابطه را زهرآلود می کنند.

نحوه ارتباط با شخصیت های سمی:

وی در خصوص تعامل با افراد سمی عنوان کرد: این افراد به‌طور حتم باید تحت نظر یک متخصص به اصلاح این ویژگی‌ها بپردازند ولی اغلب اوقات این افراد از اساس در خود مشکلی نمی‌بینند و نیاز به تغییر در خود احساس نمی‌کنند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه خلیج فارس افزود: در عین حال باید دانست که تلاش یک‌جانبه برای تغییر آنها و بدون خواست خودشان دشوار و شاید غیر ممکن است، بنابراین حفظ چنین ارتباطی خیلی اثربخش نیست.

راضیه خرم‌آبادی ادامه داد: گاهی فاصله گرفتن از این ارتباط یا حذف افراد سمی خود بهترین راه حل است ولی در مواردی ما این امکان را نداریم، پس بهتر است در رابطه با آنها مرز خودمان را مشخص کنیم و بتوانیم با مرز بندی، آن انتقال حال منفی را خنثی کنیم و به آنها یادآوری کنیم که تا این نقطه نمی‌توانند جلوتر روند.

منطقی رفتار کنید نه احساسی

وی خاطرنشان کرد: در رابطه با این افراد باید بیش از هیجانی بودن، منطقی رفتار کنید، چون اگر شما هم احساساتتان را درگیر کنید ممکن است رابطه سرانجام خوشی نداشته باشد و اوضاع را وخیم تر کند.

این روانشناس افزود: البته برای منطقی برخورد کردن باید احساسات خودمان را هم بشناسیم و بتوانیم روی آنها کنترل و تسلط داشته باشیم.

فقط بشنوید

خرم‌آبادی راه حل دیگر را فقط شنیدن، عنوان کرده و افزود: می‌توانیم چیزی را که می‌شنویم فقط بشنویم و خودمان را از آن جدا کنیم، یعنی اجازه ندهیم که آنها با احساساتشان و رفتارهایشان در ما تاثیر بگذارند و باعث تشویش ما شوند، باید ببینیم چه مقدار رفتار و کلامشان واقعیت، و چقدر آن، ویژگی منفی طرف مقابل ماست و از آن عبور کرده و آن فاصله احساسی را حفظ کنیم، به عبارتی بیشتر باید شنونده خنثی باشیم.

حد و مرز بگذارید

وی اظهار کرد: اگر این شخصیت سمی، شخصی مثل همکار یا یکی از اقوام نزدیک شماست، سعی کنید حد و مرز بگذارید و برای این ارتباط یک فاصله مشخصی را تعریف کرده و اجازه ندهید در این ارتباط غرق شوید.

این عضو هیئت علمی تاکید کرد: ما باید حواسمان باشد و درباره خودمان  نیز آگاهی‌مان را بیشتر کنیم و اجازه ندهیم که دیگران احساساتمان را دستکاری کنند و روی آنها تاثیر بگذارند. در این زمینه خود آگاهی ما نسبت به نقاط حساسمان می‌تواند به ما کمک کند که خودمان را از آسیب‌ها حفظ کنیم، و بدانیم هیچکس نمی‌تواند ما را ناراحت کند مگر اینکه ما به او اجازه دهیم، چرا که در این صورت ما نیز خودمان را برای تاثیرپذیری از شخصیت‌های منفی اماده کرده ایم.

انتهای پیام

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: ایسنا

کلیدواژه: روانشناسي روانشناس حسادت خودشیفتگی بدبيني بدبین دانشگاه خلیج فارس عضو هیئت علمی آدم های سمی خرم آبادی افراد سمی نوع دیگر

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.isna.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «ایسنا» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۲۳۱۵۱۹۱ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

دستور فوری محسنی اژه‌ای درباره پرونده محکومان حوادث آبان ۹۸

فروش سهام عدالت از چه زمانی آغاز می‌شود؟

خواهر- برادر ژاپنی تاریخ‌ساز شدند (عکس)

کار بزرگ کیمیا علیزاده در المپیک توکیو

منوچهر مولایی درگذشت

خبر بعدی:

تسلیت مقامات و شخصیت‌های کشور در پی درگذشت رییس بنیاد مسکن

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، علیرضا تابش رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی روز گذشته به دلیل ابتلا به کرونا درگذشت. وی از سال ١٣٨۴ ریاست بنیاد مسکن انقلاب اسلامی را بر عهده داشت.

تابش پیشتر معاون سیاسی وزارت کشور بود. وی همچنین در ادوار مختلف استاندار کردستان و گیلان بود.  

بنیاد مسکن انقلاب اسلامی‌ در تاریخ ۲۱ فروردین سال ۱۳۵۸ به فرمان حضرت امام خمینی(ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی‌ایران به منظور تأمین مسکن محرومان و متولی توسعه و عمران روستاهای کشور و ساخت واحدهای مسکونی شهرها در چارچوب سیاست‌ها و برنامه‌های دولت جمهوری اسلامی‌ایران تشکیل شده است.

به همین مناسبت جمعی از وزیران، مقامات و شخصیت های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی کشور، در گذشت علیرضا تابش را در پیام‌هایی جداگانه تسلیت گفتند.

تابش یکی از مدیران ساعی و چهره های خدوم در تاریخ پر افتخار انقلاب اسلامی بود

رئیس شورای مرکزی و نماینده ولی فقیه در بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: ضایعه مولمه و فقدان ناگهانی درگذشت خدمتگزار متعهد، مدیر جهادی خستگی ناپذیر و یاری گر مسکن محرومین مرحوم مغفور مهندس علیرضا تابش، رئیس فقید بنیاد مسکن انقلاب اسلامی موجب تأسف و تأثر گردد و همه ما را به سوگ نشاند.

حسین روحانی نژاد افزود: این فقید سعید یکی از مدیران ساعی و چهره های خدوم در تاریخ پر افتخار انقلاب اسلامی بوده و سالیان متمادی از عمر با برکت خود را صرف محرومیت زادیی در شهرها و روستاها و توسعه روستایی نمود که بی‌شک در خاطر مردم قدرشناس ایران اسلامی باقی می ماند. محرومین و مسئولین خاطره حضور میدانی و خدمات شایسته ایشان را در کشور  فراموش نخواهند کرد و به یقین عملکرد نیک وی باقیات و صالحات و موجب مزید لطف الهی بوده و تسلی خاطر باز ماندگان خواهد شد.

وی خدمات ارزشمندی برای محرومان و اقشار ضعیف آسیب دیده جامعه انجام داد

سید پرویز فتاح رئیس بنیاد مستضعفان با صدور پیامی درگذشت رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی را تسلیت گفت و نوشت: درگذشت دوست گرامی و مدیر با اخلاق و متدین مهندس علیرضا تابش رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی که طی سال‌های متمادی حضور در این مسئولیت، خدمات ارزشمندی را برای محرومان و اقشار ضعیف آسیب دیده جامعه انجام دادند و در حوادث طبیعی در صف نخست خدمت‌رسانی قرار داشتند موجب تاثر و اندوه فراوان شد . رحلت این خادم صادق مردم و نظام را به محضر مقام معظم رهبری، دوستان، همکاران و خانواده معزز ایشان تسلیت عرض می‌کنم و امیدوارم خدمات خالصانه ایشان، ذخیره گرانبهایی برای فردای قیامت باشد.

خدمات وی در زمینه ساخت مسکن و بازسازی مناطق آسیب دیده ماندگار است

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور در پیامی درگذشت رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی را تسلیت گفت و یادآور شد: خدمات ایشان در زمینه های ساخت مسکن، بازسازی مناطق آسیب دیده از حوادث و کمک به مدیریت روستایی و دهیاری ها ماندگار است.

مهدی جمالی نژاد خاطرنشان کرد: درگذشت مرحوم مهندس تابش رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و از استانداران باسابقه و مدیران اجرایی سخت کوش عرصه عمران و آبادانی پس از عمری تلاش و خدمت شبانه روزی، موجب تأثر و تألم فراوان شد. از خداوند متعال برای آن مرحوم در جوار رحمت الهی، آرامش  و غفران  واسعه الهی و علو درجات و برای بازماندگان صبر و اجر مسالت دارم.

سازمان بهزیستی برای بازماندگان ایشان صبر و شکیبایی مسألت دارد

 رئیس سازمان بهزیستی هم در پیامی، درگذشت مهندس علیرضا تابش رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی را تسلیت گفت و یادآور شد: برای آن عبد صالح خدا و یار و یاور سازمان بهزیستی در نهضت ساخت مسکن مددجویان در روستاها و شهرهای کوچک، آمرزش و علو درجات و برای بازماندگان خاصه خانواده محترم و داغدار ایشان صبر و شکیبایی توأم با سلامتی مسألت دارم.

قبادی دانا خاطرنشان کرد: مجموعه مدیران و پرسنل سازمان بهزیستی کشور، یاد و خاطره مرحوم مهندس تابش در همراهی، همدلی و همکاری در تامین مسکن مددجویان و بازسازی مسکن آسیب دیدگان از سیل، زلزله و بلایای طبیعی را هرگز از یاد نخواهند برد و بی تردید خدمات ارزشمند و مجاهدت شبانه روزی مرحوم تابش،  صدقه جاریه و باقیات الصالحات بی پایان برای آن سفر کرده در سرای باقی خواهد بود.
 

برچسب‌ها انتخابات ۱۴۰۰ وزارت راه و شهرسازی بنياد مسكن انقلاب اسلامی

دیگر خبرها

 • واقعیت‌هایی جالب درباره پلنگ صورتی
 • عادت های خواب تان درباره شخصیت تان چه می گوید؟
 • اصلاح یک قانون به قیمت سلامت آدم و هوا
 • بحران سیاسی در تونس بالا گرفت/ خبرهای تایید نشده از بازداشت شخصیت‌های مهم
 • بازیگر مشهور در نقش سوپرمن در یک مینی سریال + عکس
 • سریال سوپرمن سیاه پوست توسط مایکل بی جردن ساخته می‌شود
 • چوب حراج به ابراز علاقه و محبت کردن به دیگران نزنید!
 • تست کرونای مجری صدا و سیما مثبت شد! + عکس
 • حقایقی جالب درباره تام و جری و ملوان زبل
 • «در جهنم باران نمی‌بارد»؛ افسانه جنگ و قدرت!
 • بررسی فیلم «دندان مار»، نگاه عنکبوت‌ها و زبان سینما
 • بیوفیلتر، راهکار تصفیه آب و پساب از ترکیبات سمی
 • مشکلات جواد عزتی پس از پخش زخم کاری + عکس
 • نساجی - استقلال؛ اعاده شخصیت در مستطیل سبز
 • ماجراهای سوپرمن سیاه‌پوست سریال می‌شود
 • به یک موضوع چندبار می‌توان خندید؟
 • شرکت‌هایی که کمک می‌کنند آدم‌ها ناپدید شوند
 • ازدواج سفید و استعمار بانوان!
 • مراجعه مردم به رمال‌ها و فالگیران درحال افزایش است/ خرافات یک باور غلط بر پایه شانس است/ فالگیرها از سرنخ‌هایی که مردم می‌دهند، پیش گویی می‌کنند/ وجود درمان برای افراد خرافاتی
دیگران می‌خوانند: