رویداد۲۴ زینب غبیشاوی: رابطه نزدیک ایران و طالبان در دولت روحانی آغاز شد و تا مذاکرات دوجانبه و چندجانبه نیز پیش رفت. اصولگرایانی که منتظر پایان دولت روحانی هستند، نیز منتظرند زمان آغاز به کار رئیسی فرا برسد و آنها نیز همین مسیر و البته با ارتباطی نزدیک‌تر را در پیش بگیرند.

در روزهای گذشته روزنامه اصولگرای کیهان نوشته طالبان با طالبان گذشته تفاوت دارد و ایران باید با آن ارتباط برقرار کند.

بهمن سال گذشته هم عبدالله گنجی در سرمقاله روزنامه جوان نوشته بود «طالبان بر خلاف داعش و القاعده اهل مذاکره است و این نشان می‌دهد به قدرت‌خواهی در جغرافیای افغانستان (نه جهان اسلام) یا شراکت در قدرت در آنجا معتقد است، در غیر این‌صورت مذاکره نمی‌کرد. اگر ارتباط با آنان داعش را زمین‌گیر، سلامت شیعیان را تضمین و خواب راحت را از امریکایی‌ها می‌گیرد، ارتباط لازم است و دولت باید این موضوع را باز بگذارد.»

احمد نادری نماینده اصولگرای تهران نیز معتقد است «طالبان یکی از جنبش‌های اصیل منطقه و با زمینه قوم پشتون است. حضور در سفارت جمهوری اسلامی ایران در دوحه را بایستی به فال نیک گرفت. همکاری با آنان می‌تواند به گسترش ثبات در جامعه افغانستان و جلوگیری از نفوذ گروه‌هایی همچون داعش منجر شود.»

طالبان نسبت به امنیت مرکزی افغانستان برتری نظامی پیدا کرده است

برخی از جریان‌های سیاسی در ایران به شدت موافق  مذاکره و ارتباط نزدیک با طالبان هستند و معتقدند این ارتباط به سود جمهوری اسلامی است. پیرمحمد ملازهی کارشناس مسائل افغانستان و پاکستان در گفت‌وگو با رویداد۲۴ بررسی کرده که ارتباط ایران و طالبان چه دستاورد و هزینه-فایده‌ای دارد. او می‌گوید: طالبان به لحاظ نظامی نسبت به امنیت مرکزی افغانستان برتری نظامی پیدا کرده و بحث این است در شرایط کنونی افغانستان، ایران هم برای امنیت خود هم باید تلاش کند.

او می‌گوید: درباره اینکه ایران باید در شرایط فعلی در قبال طالبان چه سیاستی را اتخاد کند، دیدگاه‌های متفاوتی وجود دارد. یک دیدگاه این است که با طالبان که در آینده بخشی از قدرت را در اختیار خواهد گرفت، تعامل داشته باشد و از این منظر یک مصونیت را برای خودمان در منطقه شرق ایجاد کنیم.

قرارداد ایران و چین چه تاثیری بر رابطه ایران و طالبان گذاشته است؟

از ملازهی پرسیدیم قرارداد ایران و چین و تلاش ایران برای ارتباط با چین از طریق افغانستان چقدر در رابطه ایران و طالبان اثرگذار است. او پاسخ داده قرارداد ایران و چین به آن بحثی که در ارتباط با جاده ابریشم جدید است، برمی‌گردد که در واقع بخشی از آن جاده کریدور اقتصادی پاکستان و چین است. این کریدور دو بندر دارد، یکی بندر چابهار و دیگری بندر گوادر است. بندر چابهار در ایران و بندر گوادر در بخش شرقی سیستان است که متعلق به پاکستان است.

او می‌گوید: چینی‌ها طرحی دارند که برای دسترسی به انرژی حوزه خلیج فارس و دیگری بازار‌های منطقه است. در واقع چین می‌خواهد با ایران به تفاهم برسد و حدود ۴۰۰ میلیارد دلار در صنایع بالا دستی اکتشاف و استخراج و راه‌های انتقال آن به گوادر سرمایه‌گذاری کند که آنهم به جاده کمربندی که وجود دارد برمی‌گرد. اگر از این زاویه نگاه کنیم، ارتباط جناح‌های حکومتی در ایران با طالبان چندان ارتباطی به این موضوع ندارد. چرا که طالبان در افغانستان است و آن پروژه از مناطق قبایلی پاکستان و ایالات بلوچستان عبور می‌کند، بنابراین در این بحث به نظر می‌رسد باید احتیاط کرد.

مواجهه ایران با تحولات افغانستان و موج مهاجرین

ملازهی می‌گوید: آن چیزی که اهمیت دارد این است که ایران نگران است اگر تحولاتی در افغانستان ایجاد شود و طالبان مناطق شمالی را تصرف کند، یک موج جدیدی از مهاجرین روبرو خواهد و در شریط تحریمی و اقتصادی که ایران در آن حضور دارد، این حجم از مهاجر یک بار اقتصادی سنگینی به همراه دارد. به خصوص اینکه این تردید هم وجود دارد که در میان این مهاجرین، افرادی که واقعا مهاجر نیستند هم وارد کشور شوند و امنیت ایران را به خطر بیاندازند.

بیشتربخوانید: استقبال اصولگرایان از جنبش‌های اصیل منطقه!/ محافظه‌کاران ایران درباره طالبان چه می‌گویند؟

او ادامه داد: مسئله دوم موضوع قاچاق مواد مخدر است که آنهم برای ایران بسیار مهم است، زیرا ایران یکی از راه‌های ترانزیت مواد مخدر به بازار‌های جهانی است و در این سال‌ها مشکلات جدی برای ایران ایجاد کرده است و بیش از ۳ هزار نفراز نیرو‌های ایران در درگیری با قاچاقچیان مواد مخدر کشته شده‌اند. اگر طالبان در افغانستان مسلط شود، خصوصا در هلمند که بیشترین مواد مخدر در آنجا تولید می‌شود، می‌تواند ایران را با مشکلات جدی تری مواجه کند.

چرا ایران به طالبان نزدیک شده است؟

این کارشناس خاورمیانه می‌گوید: بحث دیگری که ایرانی‌ها از بابت آن نگرانی دارند، این است که در برخی از گروه‌های رادیکال برخی از ایرانی‌ها هم در آن حضور دارند. ایران فکر می‌کند که اگر به طالبان نزدیک شود می‌تواند امنیت و مصونیت برای خود و خصوصا مردم شرق ایران به وجود بیاورد.

ملازهی گفت: طالبان گروهی نیست که ایران بتواند از آن استفاده کند. طالبان به لحاظ ایدئولوژیک گروهی است که به عربستان نزدیک است و به لحاظ سیاسی و تدارکاتی و نظامی پاکستان از آن حمایت می‌کند. اگر رقابت‌های ایران و عربستان را در نظر بگیرید که رقابت‌های ایدئولوژیک است و اگر رقابت‌های ایران و پاکستان را در نظر بگیرید که رقابت‌های سیاسی است، در آن صورت بسیار است که بگوییم که طالبان از ایران حرف شنوی خواهد داشت! واقعیت این است که طالبان از پشتون‌ها هستند و پشتون‌ها یک غرور ملی دارند و اجازه نمی‌دهند که کسی در کار آن‌ها دخالت کنند، از همین رو نزدیکی ایران به طالبان برای استفاده از آن‌ها منتفی است.

وی ادامه داد: تغییر نگاه به طالبان تازه نیست و اکنون چندین سال است که نهادهای نظامی ایران به طالبان نزدیک شده است. حتی اجلاس اسلامی که در ایران برگزار شد، ملا برادر از طالبان در آن حضور داشت. اکنون این ارتباطات با طالبان علنی‌تر شده است. بعد از آنکه آقای بهرامی سفیر ایران در کابل تایید کند که با طالبان همکاری داریم، ارتباط با طالبان علنی شد. ضمن اینکه ایران فکر می‌کند طالبان می‌تواند کمک‌هایی به ایران انجام دهد، شاید مهمترین دلیل این باشد که ایران نسبت به گروه‌های رادیکال مانند القاعده و داعش نگرانی دارند که امنیت شرق ایران را از بین نبرند. ایران شاید امیدوار است که طالبان بتواند به ایران کمک کند و مراقب مرز‌های ایران باشد و از این طریق نتواند.

گروه‌بندی طالبان

ملازهی می‌گوید: دو گروه از نزدیکان و هم‌پیمانان ایران یعنی شیعیان هزاره و فارس‌زبانان هرات، از نزدیکی ایران به طالبان ناراضی هستند و برایشان سوال است که چرا ایران باید به سمت گروهی برود که مردم و دختران را در مدارس می‌کشد. یک حساسیت‌هایی وجود دارد و اگر زمانی که طالبان در مناطقی که همجوار با ایران است مسلط شود، بعید است که به تعهدات خود با ایران پایبند بمانند.

ملازهی همچنین با بیان اینکه طالبان با آ.اس.آی پاکستان همکاری دارد، تصریح کرد: طالبان تمام امکانات را از پاکستان می‌گیرد. اما طالب به دو بخش تقسیم می‌شوند. یکی «طالب پاکستانی» که با پاکستانی‌ها می‌جنگد و دیگری طالبی است که در جهت منافع پاکستان و افغانستان می‌جنگد. اما سیاست پاکستان دو گانه است و در همان حال که اعلام می‌کند که به دنبال صلح هستیم و با دولت مرکزی مذاکره می‌کنیم، در همان حال هم به طالبان سلاح می‌دهد. آن‌ها از آمریکایی‌ها برای مبارزه با طالبان پول می‌گرفتند، ولی آن پول را خرج تقویت طالبان می‌کردند.

سیاست ارتباط با طالبان جایی مهمتر از دولت تعریف می‌شود

این کارشناس مسائل شبه‌قاره با اشاره به اینکه سیاست ایران نسبت به طالبان را نه اصولگرایان و نه اصلاح‌طلبان مشخص می‌کنند، گفت: تعیین سیاست‌ها به مراجع بالاتر برمی‌گردد و این دولت‌ها هستند که دستور‌ها را اجرا می‌کنند. سیاست اصلی در جای دیگری تعیین و مشخص می‌شود و وزارت خارجه و دولت‌ها عملا فقط مجری این سیاست‌ها و دستور‌ها هستند.

ملازهی با بیان اینکه حمایت ایران از طالبان نمی‌تواند تاثیری در امنیت ایران و ایجاد ثبات در افغانستان داشته باشد، گفت: معتقدم این حمایت نمی‌تواند تاثیری داشته باشد، زیرا طالبان اکنون در افغانستان احساس قدرت دارد و می‌تواند عملیات نظامی انجام دهند و بخشی از افغانستان خصوصا مناطق عشایری و روستایی را در اختیار دارند و بیش از ۶۰ درصد از افغانستان در اختیار طاللان است. به نظر می‌رسد که با توجه به نزدیکی طالبان به عربستان به لحاظ ایدئولوژیکی، فضا برای ایران چندان باز نیست که بتواند مانور بدهد.

لینک کوتاه: کپی در کلیپ بورد کپی لینک خبر های مرتبط

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: رویداد24

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.rouydad24.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «رویداد24» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۲۳۹۸۶۳۱ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

فروش فوق العاده اقساطی خودرو ، تحویل 1 ساعته

اطلاعیه صندوق بازنشستگی کشوری درباره ثبت نام وام ضروری

علی دایی: خانه من ۴۱۸متر است!

ریحانه پارسا به قتل رسید؟ + عکس

امیرعبداللهیان جانشین رئیسی شد

خبر بعدی:

توصیه‌های رئیس جمهور به استاندار جدید آذربایجان‌شرقی

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، عابدین خرم در دیدار جمعی از روحانیون تبریز، اظهار داشت: حرکت جامعه به سمت رشد و تعالی در جنبه‌های مختلف، مهم‌ترین دغدغه رهبر انقلاب است که وظیفه داریم به این دغدغه جامه عمل بپوشانیم.

 وی با بیان اینکه رهبر انقلاب در ابتدای هر دولت مسیر حرکت آن دولت را مشخص کرده‌اند، افزود: مهم‌ترین توصیه ایشان به دولت مردمی، عدالت‌محور و فسادستیز آیت‌الله رئیسی در نخستین دیدار خود با هیأت دولت، بازسازی عقلانی و انقلابی در عرصه‌های مدیریتی بود.
 
خرم خاطرنشان کرد: تأکیدات مکرر رهبری بر پشتیبانی و رفع موانع تولید نشان می‌دهد که امروز از نظر اقتصادی و معیشت مردم دچار مشکل هستیم و این موضوع باید جزو اولویت‌های اساسی مسئولان اجرایی قرار گیرد.
 
استاندار آذربایجان شرقی در ادامه به توصیه‌های رئیس جمهور پس از رأی اعتماد هیأت وزیران به خود اشاره کرد و گفت: استفاده از همه ظرفیت‌های جامعه مخصوصاً صاحب‌نظران، زمان‌بندی در اجرای برنامه‌ها و استفاده از جوانان انقلابی و متخصص مهم‌ترین توصیه‌های ایشان بود.
 
وی با بیان اینکه برنامه‌های توسعه استان با واقعیت‌های موجود فاصله دارند، افزود: امروز به یک نوسازی اساسی در عرصه خدمت‌گزاری نیاز داریم که لازمه این امر، ارتباط شفاف و بدون واسطه با مردم است.
 
خرم گفت: با وجود کارهای بزرگی که در کشور انجام شده، در ارتباط با مردم مشکل داریم که علت این امر غفلت از ظرفیت‌هایی مانند روحانیت است.
 
استاندار آذربایجان شرقی ابراز امیدواری کرد، با دغدغه‌مندی و مشورت روحانیون استان و ارتباط تنگاتنگ آنان با مسئولان، مسائل استان متناسب با اهداف گام دوم انقلاب اولویت‌بندی شده و مردم طعم شیرین تلاش‌ها و خدمات را احساس کنند.
 
وی تأکید کرد: اگر به ذات اصلی انقلاب بازگردیم بخش مهمی از چالش‌ها و مشکلات کشور قابل حل است.
 
روحانیون حاضر در جلسه هم به بیان برخی از مهم‌ترین دغدغه‌ها و دیدگاه‌های خود در خصوص مسائل استان پرداختند.
 
استفاده از همه ظرفیت‌های موجود در دستگاه‌های اجرایی در جهت حل مشکلات مردم، ارتباط شفاف و بی‌واسطه مسئولان با مردم و اهتمام جدی نسبت به مسائل فرهنگی و اجتماعی از جمله مطالب مطرح‌شده بود.

انتهای پیام/60001

دیگر خبرها

 • چراغ سبز اتحادیه اروپا به طالبان
 • خوشحالی طالبان از بازگشایی دفتر نمایندگی اتحادیه اروپا در کابل
 • تاکید سفیر پاکستان بر لزوم حل اختلافات کشمیر مطابق با قطعنامه‌های شورای امنیت
 • استقبال طالبان از بازگشایی دفتر نمایندگی اتحادیه اروپا در کابل
 • عمران‌خان در دیدار جان کری خواستار آزادسازی دارایی‌های افغانستان شد
 • تأکید دبیر کل پیمان امنیت جمعی بر حمایت از تاجیکستان در برابر هر گونه تهاجم
 • تشکیل دولت فراگیر و برگزاری انتخابات تنها راهکار حل مشکلات مردم افغانستان
 • سفر به طالبان (1): فرودگاه خلوت/ سقوط اقتصاد / رضایت از امنیت
 • حمایت آلمان از تشدید سیاست های لهستان علیه مهاجران/ تشدید کنترل‌های مرزی در دستور کار برلین
 • اظهارات بایدن درباره تایوان برای کاخ سفید دردسرساز شد
 • کابلوف: پاکستان میزبان ترئیکای توسعه یافته درباره افغانستان می‌شود
 • گزارش طلوع نیوز از نشست منطقه‌ای تهران درباره افغانستان
 • مدرسه در روزگار کرونا ار تعریف تهی شده است
 • تعریف و تمجید روزنامه قطری از لژیونر پرسپولیسی
 • سرفیس لپ تاپ استودیو چگونه تعریف کامپیوتر همراه را دگرگون می‌کند؟
 • برگزاری مسابقات ره‌نشان بنیاد ملی نخبگان با هدف حل مسائل کشور
 • بررسی تأثیر تحولات جمهوری آذربایجان و حکومت طالبان بر امنیت ملی ایران در خانه احزاب
 • واکسن کرونا تاثیری در ناباروری ندارد/ قبل از تزریق باید داروی خاصی بخوریم؟ +فیلم
 • تهران با میزبانی نشست وزرای خارجه همسایگان افغانستان به نقطه کانونی تعاملی تبدیل می‌شود
دیگران می‌خوانند: