به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، از جمله الزامات اقتصاد پیشرو و قوی، تکیه بر دانش و خلاقیت است. در ایران نیز نبود ارتباط میان صنعت و دانشگاه، باعث آسیب پذیری اقتصاد شده است.

این آسیب‌ها بعد از تحریم‌های شدید اقتصادی نمود واضح‌تری پیدا کرده است و لزوم رجوع به تعامل علم و عمل بیش از پیش حس می‌شود.

به منظور بررسی و ریشه‌یابی دقیق چالش‌های‌ پیش‌روی شرکت‌های‌ دانش‌بنیان با رمضان روحانی، مدرس دانشگاه و عضو هیئت مدیره شرکت پیشرو سازه پارس پرداختیم.

فارس: نقش یک شرکت دانش‌بنیان در فرآیندهای اقتصادی چیست؟

متاسفانه اقتصاد کشورهای دارای ذخایر نفتی، به سمت خام فروشی پیش رفته است. مشتریان، نفت را با حداقل قیمت از تولیدکنندگان خریده و با پالایش و ایجاد ارزش افزوده، محصول تولید شده را به چند برابر قیمت خرید به مشتریان می‌فروشند.

حلقه این چرخه ایجاد ارزش افزوده، شرکت‌های دانش بنیان هستند. شرکت دانش بنیان بر دو محور اصلی است. در بحث فناوری ما برای خرید، طراحی، مهندسی معکوس و ساخت تجهیزات پیشرفته با مشکلات زیادی روبه‌رو هستیم؛ پس از حل این چالش‌ها ما با تولید یک محصول دانش‌بنیان مواجه هستیم که باید در بازارهای هدف به فروش برسد.

دولت در چشم انداز ۱۴۰۴ مکلف به حمایت از تاسیس ۲۰ هزار شرکت دانش‌بنیان شده است

فارس:کمی درخصوص چالش‌های تاسیس یک شرکت دانش بنیان بود توضیح دهید و اینکه چه مشکلاتی بر سر راه این شرکت‌ها وجود دارد؟

در این خصوص باید دولت آینده به برنامه ششم توسعه توجه کند، دولت در چشم انداز ۱۴۰۴ مکلف به حمایت از تاسیس ۲۰ هزار شرکت دانش‌بنیان شده است. متاسفانه این مسیر ناهموار با مشکلات فراوان، باعث عدم تمایل کارآفرینان برای ورود به این حوزه شده است؛ یکی از این مشکلات بحث تامین نیروی انسانی است. فعالین شرکت‌های دانش‌بنیان، نیروی فارغ‌التحصیل تحصیلات تکمیلی و نخبه کشور هستند.

ما حدود ۲۰میلیون فارغ‌التحصیل دانشگاهی در کشور داریم که بیش از پنج میلیون نفر آنها بیکارند. بعد از تامین نیروی انسانی، پیوند نیاز است. وظیفه این پیوند برعهده معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور است، یکی از پیشنهادات من ایجاد یک سامانه برای ثبت اطلاعات نیروی انسانی تحصیل کرده برای رفع نیاز صاحبان شرکت‌ها به نیروی متخصص است.

بدین صورت صاحبان صنایع برای جذب نیروی متخصص به این سامانه مراجعه می‌کنند و از ظرفیت جوانان استفاده خواهد شد.

یکی دیگر از معضلات این شرکت‌ها بحث تامین دفتر و محل کار است. تاسیس کارخانه نوآوری در شهرهایی مثل تهران و مشهد اقدام پسندیده‌ بود. ما در استان ظرفیت‌های مکانی بسیاری داریم از جمله آنها می‌توان به ۲۰ فرهنگسرای شهر مشهد اشاره کرد.

دانشگاه‌‌‌ها و دانشکده‌های متعددی که در شهر وجود دارند نیز می‌توانند به‌عنوان دفتر شرکت دانش بنیان در اختیار فعالین این حوزه قرار گیرد. حتی می‌توان از ظرفیت مساجد نیز استفاده کرد؛ همچنین هزینه بالای آزمایشگاه‌‌‌ها و پژوهشکده‌ها باعث دل‌زدگی فارغ‌التحصیلان از تاسیس و فعالیت در شرکت‌های دانش‌بنیان شده است؛ برای این مشکل پیشنهاداتی وجود دارد از جمله در اختیار قراردادن آزمایشگاه‌های معتبر شهری به فعالین در این شرکت‌ها به‌صورت سانس‌های مشخص در طول هفته.

یکی دیگر از اقداماتی که می‌توان انجام داد، ارتباط آزمایشگاه‌های دانشگاهی به فعالین شرکت‌های دانش بنیان است.

همچنین یکی از مهمترین مشکلات شرکت‌های دانش‌بنیان مسئله تامین هزینه‌ها حین پژوهش است. دولت وظیفه تسهیل بروکراسی ثبت شرکت‌ها را برعهده دارد. پس از ثبت حمایت شرکت‌ها از پژوهش تا تولید محصول و بازارسازی برای محصولات تولیدی وظیفه مهمی است که باید مورد توجه مسئولین قرار گیرد.

یک شرکت دانش‌بنیان از ابتدای تاسیس تا رسیدن به محصول راه پر فراز و نشیبی را طی می‌کند. ورود دلالان نیز در این مسیر باعث دلسردی صاحبان شرکت‌های دانش‌بنیان می‌شود، بنابراین حمایت‌ها باید در طول فعالیت شرکت باشد نه صرفا بعد از تحقق محصول.

فارس: این حمایت‌ها باید شامل چه مواردی باشد؟

محورهای حمایتی می‌تواند به‌صورت وام‌های کم بهره(نهایت ۴ درصد) با بازپرداخت‌های طولانی‌تر(مثلا ۶۰ماه) و مدت تنفس‌های طولانی‌تر(مثلا یک سال) باشد که بخشی از فشارهای وارده بر این شرکت‌ها کاسته شود. بخش دیگر از این حمایت‌ها در زمینه مالیات است.

اولین شرکت دانش‌بنیان در سال ۱۳۹۲ شروع به فعالیت کرد. در همان زمان قانون معافیت شرکت‌های دانش‌بنیان تصویب شد، ولی متاسفانه خوانش‌ سلیقه‌ای از این قانون، باعث ایجاد انحراف از هدف اولیه شد.

از جمله لزوم مالکیت ۵۰ درصدی دولت در شرکت‌دانش‌بنیان که با اصل ۴۴  تضاد دارد. بخش دیگری از این خوانش‌های ناصحیح مربوط به تعبیر سلیقه‌ای محصول دانش بنیان است که باعث بروز دلسردی در میان فعالین این شرکت‌ها شده است.

متاسفانه خوانش دولت و مدیران از قوانین موجود به نفع شرکت‌های دانش بنیان نیست. حتی در مناقصه‌هایی که برگزار می‌شود، شرایط به گونه‌ای است که امکان رقابت برای شرکت‌های دانش بنیان وجود ندارد. این درصورتی است که توسعه شرکت دانش بنیان یکی از پایه‌های ایجاد اقتصاد دانش بنیان و اقتصاد خلاق است.

یکی دیگر از چالش‌های فعالین در این شرکت‌ها بحث نظام وظیفه است. باید قوانین به گونه‌‌ای تغییر کنند که فارغ التحصیلان تحصیلات تکمیلی سربازی خود را در شرکت دانش بنیان به صورت امریه بگذرانند.

این امریه باید به‌عنوان سابقه کار ثبت و باعث ارتباط دائمی نیروی تحصیل کرده و آموزش دیده به شرکت‌های دانش بنیان شود. یکی از وظایف دولت‌ها حمایت از محصول تولید شده داخلی است. سال‌ها است یکی از محورهای اصلی گفتمان رهبر معظم انقلاب لزوم حمایت از اقتصاد مقاومتی و تولید داخلی است، دولت‌ها می‌توانند با منع واردات کالاهایی با مشابه داخلی و یا تعرفه‌های بالا بر این گونه کالاها، از کالای داخلی حمایت کنند و با نظارت دقیق بر این شرکت‌ها و ایجاد فضای رقابتی بر اصالت و کیفیت بالای کالاهای تولیدی این شرکت‌ها نظارت کنند. این امر وظیفه مجلس است که با نظارت بر دولت و خوانش دولت از قانون، از اصالت قانون پاسداری کند.

فارس: مشکلات این شرکت‌ها تا چه اندازه مالی و تا چه اندازه جنبه علمی دارد؟

عموما شرکت‌های دانش‌بنیان در جنبه علمی قوی و در بحث مالی ضعیف هستند، چنانچه دولت بتواند به گونه‌ای مسیر را ریل‌گذاری کند که صنعت و دانشگاه از طریق شرکت‌های دانش‌بنیان بهم مرتبط شوند؛ بخش زیادی از چالش‌های این شرکت‌ها برطرف خواهد شد.

متاسفانه در چهار سال اخیر نه‌تنها شاهد حمایت نبوده‌ایم‌، بلکه با ۵۰ درصد کاهش بودجه آموزش‌وپژوهش بر سردی تنور اقتصاد دانش‌بنیان افزوده است. این درحالی است که حدود ۸۰ درصد مشکلات شرکت‌های دانش بنیان مربوط به مسائل مالی است.

فارس: کمی درخصوص جایگاه خراسان رضوی در ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان در کشور توضیح دهید.

خوشبختانه ما بعد از تهران، جایگاه دوم را در کشور داریم. دانشگاه فردوسی به عنوان دانشگاه مادر، باعث ایجاد یک قطب علمی و حجم بالای فارغ‌التحصیل دانشجویی در کشور شده است، البته وجود مراکزی همچون پارک علم و فناوری استان و کارخانه نوآوری نیز به کسب این جایگاه کمک کرده است.

فارس: پارک‌های علم و فناوری و کارخانه نوآوری چگونه می‌توانند به شرکت‌های دانش بنیان کمک کنند؟

جوا‌ن‌گرایی در کادر علمی و اجرایی این مراکز و نوسازی تجهیزات باعث ایجاد فضای علمی با نشاط می‌شود. لزوم ایجاد سیستم حمل‌ونقل ارزان و مطمئن از سراسر شهر به پارک علم و فناوری و کارخانه نوآوری مسئله دیگری است که باید مورد توجه متولیان قرار گیرد تا دسترسی به این مراکز راحت‌تر باشد و اعضای این شرکت‌ها بتوانند از این امکانات استفاده کنند.

فارس: پیشنهاد شما برای بهبود شرایط فعلی چیست؟

یکی از پیشنهادات موثر من برای ایجاد نشاط علمی در فضای صنعتی کشور، الزام  شرکت‌های صنعتی به تشکیل شرکت‌های دانش‌بنیان مرتبط با صنعت‌شان است. چنانچه صاحبان صنایع با کمک وزارت صنعت، معدن و تجارت، از آنچه که گفته شد(پروژه دانشجویی بودن این فعالیت‌ها، مشکل امریه، استقرار شرکت دانش‌بنیان و حمایت آن تا رسیدن به مرحله قوام‌گیری) حمایت کنند، قطعا مشکلات مربوط به صنایع کشور مرتفع خواهند شد.

انتهای پیام/ ۷۰۰۶۸

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: فارس

کلیدواژه: رمضان روحانی چالش های شرکت های دانش بنیان پارک علم و فناوری خراسان رضوی کارخانه نوآوری مشهد شرکت های دانش بنیان شرکت دانش بنیان کارخانه نوآوری دانش بنیان شرکت ها چالش ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.farsnews.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «فارس» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۲۵۷۶۶۶۲ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

سه استقلالی در لیست جدید اسکوچیچ

کرونا باعث عقیم شدن می‌شود؟

اتهام زنی رئیس‌جمهورآذربایجان علیه ایران

آماده باش برای تغییر یارانه ها / یارانه جدید به چه کسانی می‌رسد؟

ثبت‌نام مسکن متری ۳ میلیون/ زمان ثبت‌نام مسکن اولی‌ها

خبر بعدی:

سخنگوی سازمان انرژی اتمی: آژانس با گزارشات هدف دار و مغرضانه روند سازنده ایجاد شده را تخریب نکند

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران در پاسخ به انتشار گزارش غلط آقای گروسی مدیرکل آژانس، گفت: از این رو نامه‌ای برای آژانس ارسال و نسبت به این اقدام غیر سازنده اعتراض شده است. خبرگزاری میزان - بدنبال انتشار گزارش غیر دقیق مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی، توضیحاتی توسط سفیر و نماینده دائم کشورمان ارائه شد. همچنین سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران گفت در پاسخ به انتشار گزارش غلط آقای گروسی مدیرکل آژانس، نامه‌ای برای آژانس ارسال و نسبت به این اقدام غیر سازنده اعتراض شده است.
کمالوندی توضیح داد که آقای گروسی و همکاران ایشان به خوبی می‌دانند که تفاهم صورت گرفته در قالب بیانیه مشترک، مشمول تجهیزات نظارتی (دوربین ها) مجتمع کرج به این دلیل که در نتیجه خرابکاری تیرماه این مجتمع همچنان تحت تحقیقات امنیتی قرار دارد، نمی‌گردید.
وی گفت که درخواست تعمیم تعویض کارت‌های حافظه به دوربین‌های این مجتمع در سفر مدیرکل به تهران و نیز دیدار حاشیه کنفرانس عمومی وین مطرح شده بود که در هر دو بار ضمن ارائه توضیحات توسط مهندس اسلامی، پاسخ منفی و مخالفت ایران را بدنبال داشت. کمالوندی توضیح داد که درج واژه " مشخص شده " در مقابل کلمه تجهیزات به همین منظور و با هدف مستثنی شدن این مجتمع از سرویس و تعویض کارت‌های حافظه صورت گرفته است.
سخنگوی سازمان بیان داشت که در دیدار وین هنگامی که بار دیگر مدیرکل درخواست سرویس دوربین‌های مجتمع کرج را مطرح نمود، مهندس اسلامی با صراحت کامل و ذکر دلایل مطرح شده در جلسه قبل، تعمیم تعویض کارت‌های حافظه به مجتمع یاد شده را ناممکن و خارج از چارچوب بیانیه مشترک اعلام نمود.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران متذکر شد که ضرورت دارد مسئولین این سازمان بین المللی با پرهیز از موضع گیری‌های هدفمند سیاسی، گزارشات غلط و مغرضانه، روند سازنده ایجاد شده بدنبال مراودات اخیر ایران و آژانس را تخریب نکند.   بیشتر بخوانید: واکنش غریب‌آبادی به گزارش مدیرکل آژانس در مورد دوربین‌های مجتمع تسای کرج

انتهای پیام/

برچسب ها: گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی کمالوندی

دیگر خبرها

 • آخرین اخبار از خرید سربازی/ سربازان مدافع سلامت فوق العاده عملیاتی می‌گیرند
 • تولید قطعات مخابراتی تحریمی در تبریز
 • اختصاص ۱۳ هزار میلیارد تومان منابع مالیاتی به یک هزار شهر کشور
 • گزارش تفریغ بودجه ۹۹ انحراف از بودجه را کاهش می‌دهد
 • آذربایجان: ترکیه در ساعات اولیه جنگ قره‌باغ از ما حمایت کرد
 • از همایش-نمایش دفاع مقدس تا راویان فتح و خوانش پایداری
 • ۳۵ شرکت دانش‌بنیان در اردبیل فعالیت می کنند
 • سخنگوی سازمان انرژی اتمی: آژانس با گزارشات هدف‌دار و مغرضانه روند سازنده ایجاد شده را تخریب نکند
 • آژانس با گزارشات هدف‌دار و مغرضانه روند سازنده ایجاد شده را تخریب نکند
 • آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با گزارشات هدف‌دار و مغرضانه روند سازنده ایجاد شده را تخریب نکند
 • آژانس با گزارشات هدف دار، روند سازنده ایجاد شده را تخریب نکند
 • اختصاص 13 هزار میلیارد تومان منابع مالیاتی به یک هزار شهر کشور
 • عدم توجه به شرکت‌های خلاق خلاف قانون جهش تولید است
 • شرکت‌های دانش بنیان در صورت حمایت و اعتماد، مشکل گشای کشور هستند
 • چه زمانی سهام عرضه اولیه را بفروشیم؟
 • سوسیال دموکرات‌ها با اختلاف اندک پیروز شدند / آلمان در انتظار تشکیل دولت ائتلافی
 • بخشنامه جدید سازمان مالیاتی درباره معافیت مالیاتی واحدهای صنعتی مستقر در مناطق محروم
 • قصور در حفاظت از اراضی ملی تعدادی از مدیران کرمان را به دادگاه کشاند
 • موفقیت یک شرکت دانش‌بنیان در تولید نانو مواد
دیگران می‌خوانند: