افزایش آمار ابتلا و عبور فوتی‌های پایتخت از مرز عدد 100 در یک شبانه روز، باعث شد تا دو استان تهران و البرز بمدت شش روز تعطیل شوند.

قدس آنلاین: گزارش‌های میدانی و آمارهای وزارت بهداشت نشان می‌دهد که شرایط کرونایی کشور در مرز بحران قرار دارد و اگر نخواهیم نسبت به رعایت پروتکل‌ها جدی باشیم، باید منتظر فاجعه در پیک پنجم کرونا باشیم.

بر اساس اعلام علیرضا زالی رئیس ستاد مقابله با کرونا در استان تهران، روز گذشته دو رکورد اعجاب‌آور در استان تهران ثبت شد؛ به طوری که از روز آغاز کرونا تا کنون چنین موردی وجود نداشت و تعداد بستری شدگان در مراکز درمانی استان تهران از مرز ۸ هزار نفر گذشت و هم اکنون بیش از ۸ هزار بیمار بستری در مراکز درمکانی استان تهران وجود دارد. همچنین برای اولین بار میزان مراجعان سرپایی به مراکز درمانی استان تهران از مرز ۲۰ هزار نفر عبور کرد که این رکورد از زمان آغاز کرونا تا کنون سابقه نداشته و ثبت شد. ‌در روز گذشته در استان تهران ۹۲ فوتی داشتیم.

افزایش تعداد بیماران مبتلا با کرونا در کشور با وجود جهش مجدد ویروس کرونا منجر شد تا سویه دلتای این ویروس به سرعت در کشور بچرخد و افراد زیادی را درگیر خود کند، تا جایی که بر اساس اعلام مسوولان بیمارستان امام خمینی (ره) بیان کرده‌اند هر شب دو بخش به تعداد بخش‌های کرونایی افزوده می‌شود تا بتوانند پاسخگوی مراجعان کرونایی باشند. در همین حال، سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت، از افزایش ۱۸.۵ درصد مرگ‌های کرونایی در پیک پنجم خبر داده و گفته است که میزان بستری‌های کرونایی با افزایش ۳۵ درصدی مواجه شده است.

تمامی این آمار و ارقام می‌تواند هشداری برای مواجه شدن با فاجعه‌ای ناگوار باشد، اگر نخواهیم نسبت به رعایت پروتکل‌ها و دستورالعمل‌های بهداشتی جدی باشیم. شرایط نا مناسب شیوع کرونا در تهران باعث شد تا مسوولان ستاد کرونا برای آرام‌تر شدن وضعیت تعطیلی 6 روزه‌ای را در استان تهران و البرز وضع کنند.

*عادی انگاری دلیل بروز فاجعه

بی توجهی به دستورات ستاد ملی مقابله با کرونا و عادی انگاری را باید یکی از دلایل اصلی شیوع مجدد سویه دلتا در کشور عنوان کرد به طوری که بر اساس اعلام علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا میزان رعایت پروتکل‌ها به طرز بی‌سابقه‌ای کاهش یافته و به عدد ۴۸ درصد رسیده است. یعنی اینکه ۵۲ درصد مردم به این نتیجه رسیده‌اند که کرونا وجود ندارد و این خیلی خطرناک است. زیرا، همین ۵۲ درصد می‌توانند زحمات ۴۸ درصد افرادی که پروتکل‌ها را رعایت می‌کنند، به باد بدهند.

باید توجه کرد که از ۱۶ تا ۲۳ تیر ۱۴۰۰ به ترتیب سوپرمارکت و خواروبار فروشی، نانوایی‌ها و رستوران‌ها رتبه‌های اول تا سوم دریافت اخطار و معرفی به مراجع قضائی را در میان اماکن عمومی را به خود اختصاص داده‌اند و بعد از آن فروشگاه‌های زنجیره‌ای، بانک‌ها، مطب‌ها، ادارات و سازمان‌ها، مراکز ورزشی، پیشخوان و پلیس +۱۰، آرامستان‌ها، داروخانه‌ها، تالارهای پذیرایی، پاساژها، پایانه‌های مسافربری درون شهری و اماکن متبرکه و مساجد قرار دارند.

*وارد خیز پنجم شدیم

علیرضا ناجی رییس مرکز تحیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی اظهار کرد: متاسفانه در خیز چهارم بیماری در کمال ناباوری وارد خیز پنجم کرونا شده ایم. یکی از مهمترین مواردی که در بحران کرونا به چشم می خورد، عدم قرنطینه کردن شهرها، روند کند واکسیناسیون و عدم تمکین مردم در رعایت بهداشت اجتماعی است.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خاطرنشان کرد: طبق اطلاعات رسمی کاملا مشخص است که تمکین مردم به رعایت بهداشت اجتماعی، استفاده از ماسک و فاصله اجتماعی به کمتر از ۵۰ درصد رسیده است. کشور در حال حاضر در وضعیتی قرار دارد که روزانه بیش از ۲۰ هزار موارد مثبت جدید داریم و آرام آرام باید در طول دو هفته آینده منتظر آمار بیشتر مبتلایان و به دنبال آن افزایش موارد مرگ و میر باشیم.

رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه با اشاره به این که خیزش پنجم کرونا به دلیل چرخش واریانت دلتا بسیار سهمگین تر از پیک های قبلی است خاطرنشان کرد: این موضوع و به تبع ضررهای ناشی از آن تماما مواردی است که  متوجه مردم است. عواقب کرونا عواقبی است که صددرصد متوجه مردم است؛ مثل از دست دادن جان و عوارض پایداری که ابتلا به این بیماری به جای می گذارد.

رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه با بیان این که ایران از جمله کشورهایی است که شیوع بالای کرونا را تجربه کرده خاطرنشان کرد: خطر مرگ و میر و از کارافتادگی بعد از کرونا بسیار بالاست و متاسفانه در روزهای آینده باید منتظر عددهای بالاتر مرگ و میر ناشی از کرونا باشیم.

*کرونا مردم را راهی شمال کرد!

ظاهرا تعطیلی 6 روزه استان‌های تهران و البرز فرصت مناسبی بود برای سفرهای تابستانه؛ بلافاصله پس از اعلام خبر تعطیلی 6 روزه نقشه‌های ترافیکی نشان می‌داد که سیل عظیمی از مردم راهی شهرهای شمالی شده‌اند و در اولین ساعات بعد از ظهر، جاده‌های هراز و چالوس بار ترافیکی سنگینی مواجه شد.

* و جریمه ۵۰۰ هزار تومانی

در پی اعلام تعطیلی تمامی ادارات استان تهران و البرز از امروز تا دوشنبه هفته آینده توسط ستاد ملی مقابله با کرونا، راهور اطلاعیه‌ای را مبنی بر دستورالعمل‌های اجرایی برای جلوگیری از ترددهای جاده‌ای صادر کرد. در این اطلاعیه آمده است که جریمه یک میلیون تومانی برای ورود به شهرهای قرمز و جریمه ۵۰۰ هزار تومانی برای ورود به شهرهای نارنجی و زرد برای متخلفان در نظر گرفته شده است و راهور در هر کجا که با خودروهای شخصی غیر بومی مواجه شود افراد متخلف را اعمال قانون خواهد کرد. فرمانده انتظامی شرق استان تهران نیز از اعمال ممنوعیت تردد در شرق این استان از ۲۹ تیر خبر داد و گفت: مجوزهای تردد صادره شده دارای تاریخ، در اجرای این طرح فاقد اعتبار است.

اما به نظر می‌رسید که ساکنان شهر تهران توجهی به این اظهارات نداشتند و بیش از باقی شهروندان، می‌خواستند خود را از ملال تابستانه رها کرده و به سواحل شمال کشور پناه ببرند و مثل هر سال، خاطرات خوشی از این تعطیلی نسبتا طولانی به یاد بسپرند!  ساعت 14 دیروز، خبرگزاری‌ها به نقل از سامانه تلفن گویای ۱۴۱ مرکز مدیریت راه‌های کشور، در اعلام آخرین وضعیت ترافیکی در محورهای منتهی به مازندران نوشتند: در محور کندوان مسیر جنوب به شمال محدوده تونل کندوان ترافیک سنگین مشاهده شده است. بررسی تصویری آخرین تصاویر ثبت شده از ورودی‌ جاده چالوس در دهانه شمالی تونل کندوان نشان می‌دهد که طی برخی ساعات ترافیک سنگینی در این نقطه ایجاد شده و مسافران زیادی در حال سفر به مازندران هستند.

افزایش سفرهای تهرانی‌ها با خودروی شخصی در حالی از ظهر دیروز آغاز شد که طبق مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا، از ساعت ۱۸ دیروز ۲۸ تیر، هرگونه تردد از استان‌های تهران و البرز به تمام نقاط کشور تا صبح روز دوشنبه ۴ مرداد، ممنوع و مقرر بوده که متخلفان، علاوه بر تقبل جریمه نقدی، به مبدا بازگشت داده شوند. این موضوع درحالی است که به نظر می‌رسد ستاد ملی مقابله با کرونا باید تمهیدات سخت‌تری را برای ممنوعیت سفرها در این روزها در نظر می‌گرفت و همین عدم سختگیری باعث خواهد شد تا سویه جدید ویروس کرونا در سراسر کشور تاخت و تاز کند و حتی در شهرهایی که شیوع بیماری شدید نیست بعد از تعطیلات شاهد افزایش شیوع بیماری باشیم.

نمودارها از شیوع بیماری تا ۲۸ تیر ماه حکایت از بالا رفتن موارد بستری بیماران کرونایی در تمامی استان‌های کشور دارد با این حال باوجود هشدارهای مسئولان وزارت بهداشت مبنی بر شیوع ویروس دلتا با خصوصیت سرایت‌پذیری ۶۰ درصدی آن کماکان مسافرت‌های تعطیلات تابستانی با شدت بیشتری ادامه دارد؛ بازار و پاساژها شلوغ و پرازدحام است و اصناف و کسبه نیز نسبت به قوانین محدودیت‌های کرونایی و تعطیلی‌ها بی‌تفاوت عمل می‌کنند، لذا با توجه به تجارب پیک‌های گذشته انتظار می‌رود مسوولا ستاد ملی مقابله با کرونا با بروزرسانی قوانین نظارت بیشتری بر اجرای پروتکل‌ها داشته باشند.

منبع: فارس

انتهای پیام/

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: قدس آنلاین

کلیدواژه: رکوردشکنی ویروس کرونا آزادراه شمال تهران ستاد ملی مقابله با کرونا استان تهران تهران و البرز استان تهران

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت qudsonline.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «قدس آنلاین» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۲۵۸۱۱۹۹ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

آخرین رنگ بندی کرونایی شهر‌های کشور/ تهران از وضعیت قرمز خارج شد

یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا| مراسم قرعه کشی آغاز شد

هر برگه سهام عدالت 409 هزار تومانی چقدر می ارزد؟

درگذشت وزنه‌بردار طلایی قزاقستان در ۲۵ سالگی

ورزشگاه میزبان پرسپولیس-الهلال مشخص شد

خبر بعدی:

یک باند گروهک تروریستی در شمال غرب کشور منهدم شد

به گزارش  گروه اجتماعی خبرگزاری ایسکانیوز، اعضای باند تروریستی که قصد ورود به کشور از مرزهای شمال غربی را داشتند، توسط مرزبانان ناجا دستگیر شدند.

در یک عملیات هدفمند و موفق در منطقه مرزی شمال غرب کشور  یک تیم از گروهک تروریستی که برای انجام اقدامات خرابکارانه قصد ورود به کشور را داشتند، منهدم شد.

دراین عملیات دو نفر از تروریست‌ها، دستگیر و مقادیر قابل توجهی سلاح و مهمات و نارنجک جنگی، مواد منفجره و همچنین تجهیزات ارتباطی و انواع بیسیم از تروریست ها بدست مرزبانان ناجا افتاد.

انتهای پیام/

کد خبر: 1111417 برچسب‌ها اخبار حوادث

دیگر خبرها

 • پلدختر از قطب‌‌های کشتی لرستان است / لرستان می‌تواند پایتخت کشتی ایران شود
 • انفجار در مناطق اشغالی تروریست‌ها در شمال سوریه؛ ۹ نفر زخمی شدند
 • مرزبانی: انهدام تیم تروریستی مسلح در شمال‌ غرب کشور
 • انفجار در مناطق اشغالی تروریست‌ها در شمال سوریه؛ 9 نفر زخمی شدند
 • ترافیک محورهای شمالی به سمت تهران سنگین است
 • طوفان چانتو به غرب ژاپن نزدیک می‌شود
 • انهدام یک تیم تروریستی مسلح در شمال غرب کشور
 • پیش‌بینی افزایش ابر در مناطق غربی و شمال غربی اصفهان از روز یکشنبه
 • قیمت نفت برنت ۷۵ دلار و ۵۰ سنت شد
 • افت قیمت نفت به دنبال رفع تدریجی اختلال عرضه در آمریکا / بازار همچنان شاهد کسری خواهد بود
 • ترافیک در برخی مقاطع جاده چالوس سنگین است
 • کمبود سیلندر گاز در پایتخت انرژی کشور!/ بیوکی: خودروها علت نبود گاز
 • کمبود سیلندر گاز در پایتخت انرژی کشور!/ بیوکی: خودروها عامل نبود گاز هستند
 • کمبود گاز در پایتخت انرژی کشور!/ بیوکی: خودروها عامل نبود سیلندر
 • قیمت جهانی نفت امروز ۲۶ شهریور‌ماه/ نفت برنت به 75 دلار و 50 سنت رسید
 • کشف رازی وحشتناک در دل یک تمساح
 • تردد در محورهای شمالی کشور روان است
 • قیمت جهانی نفت امروز ۱۴۰۰/۰۶/۲۶| برنت ۷۵ دلار و ۵۰ سنت شد
 • کشف رازی وحشتناک در دل یک تمساح غول پیکر
دیگران می‌خوانند: