مارگ هیبز از پژوهشگران غیرروس کارنگی در مقاله‌ای با عنوان «توافق برای ایران- خرید برای روسیه» که در سال ۲۰۱۳ منتشر شده است. بیشتر تأکید خود را بر احتمالاتی قرار داده که برای همکاری میان ایران و روسیه در خصوص قرارداد‌های هسته‌ای میان طرفین وجود دارد.

خبرگزاری میزان - با ترسیم نمودار تحول نگرش روسیۀ پساشوروی به ایران، جابه جایی‌هایی با شدت نوسان گسترده قابل مشاهده است که در یک سوی آن، ایران به مثابه «متحدی مطمئن و قابل اتکا در منطقه و جهان» و «متحدی در برابر دشمان مشترک» و در سوی دیگر به عنوان «تهدید جنوبی و به منزله ابزاری برای تنظیم روابط با غرب» مورد شناسایی قرار گرفته است.

یکی از جلوه‌های عملی این نوسان، در ارائه دو رای متفاوت و مهم در شورای امنیت سازمان ملل متحد در قبال ایران مشاهده می‌شود، مخالفت و وتوی قطعنامه ضد ایرانی شورای امنیت در ۲۶ فوریه ۲۰۱۸ و موافقت و رای به قطعنامه ضد ایرانی ۱۹۲۹ در ۹ ژوئن ۲۰۱۰ است.

«ایران در هندسه سیاست خارجی روسیه» عنوان کتابی به قلم محمد شاد است که وی در این اثر کوشیده است تصویری منطبق با واقعیت، از نحوه سیاستگذاری خارجی روسیه در مقابل ایران و عناصر دخیل در شکل‌گیری این سیاست‌ها ارائه دهد. خبرگزاری میزان در نظر دارد هر روز برشی از این کتاب را با خوانندگان خود به اشتراک بگذارد.

سایر پژوهشگران کارنگی
برخی مطالب نیز توسط اندیشکده کارنگی مسکو بازنشر می‌شود که از پژوهشگران روس تبار نیست، اما در شکل‌دهی به ادراک پژوهشگران و مخاطبان کارنگی اثرگذار است؛ برای مثال، ویلیام برتر، رئیس کنونی اندیشکده مرکزی کارنگی، خود کارشناس مسائل روسیه است و مطالبی را در خصوص ایران نگاشته است.
برنز سفیر اسبق آمریکا در روسیه و از باسابقه‌ترین دیپلمات‌های آمریکایی است که بعد از ۳۳ سال کار در دیپلماتیک بازنشسته شده است. او، که در رده‌های بالای تصمیم‌گیری در حوزه سیاست‌های آمریکا در برابر روسیه فعالیت کرده، مقام‌های مدیریتی مختلفی از جمله پست قائم مقامی را در وزارت خارجه آمریکا داشته است.   برنز چندین مدال لیاقت نیز دریافت کرده که یکی از آن‌ها مربوط به جامعه اطلاعاتی و دفاعی آمریکاست از سال ۲۰۱۵ نیز به ریاست موقوفه کارنگی برای صلح بین‌المللی رسیده است.
برنز که با جیک سالیوان در مذاکرات محرمانه با ایران در عمان همراه بود در مصاحبه‌ای با اندیشکده کارنگی عنوان می‌کند که از نظر او، آمریکا و روسیه در خصوص مسئله هسته‌ای ایران زمینه‌ها و مقاصد مشترک دارند و این درک روس‌ها از تهدیدات ایران مسلح به تسلیحات هسته‌ای است که باعث شده است در خصوص این موضوع ترجیح بدهند با آمریکا و غرب همکاری سازنده‌ای در راستای محدودسازی ایران داشته باشد.   برنز ورود روسیه به سوریه را عاملی می‌انگارد که آمریکا نتوانسته است آن را پیش‌بینی کند. در نهایت، مجدداً رفتار منطقه‌ای ایران را بررسی می‌کند و آن را دلیلی می‌داند بر اینکه آمریکا نباید ساختار تحریم‌ها را از بین ببرد.
او در مطلبی با عنوان «مذاکره‌کنندگان آمریکایی ایران را به تعهدات هسته‌ای خود پایبند کننده نیز که در واقع متن گفتگوی ویژه‌اش با شبکه پی‌بی‌اس بوده، موضعی را که آمریکا باید در قبال ایران حفظ کند شرح داده است.   در این مصاحبه، برنز مواضع دولت آمریکا را در قبال تعهدات مندرج در توافق هسته‌ای بررسی، و از طرف دیگر، ایده تغییر رفتار‌های منطقه‌ای ایران به خصوص در موضوع سوریه را مطرح کرده و بیان داشته است که رهبر ایران در این خصوص کاملاً غیر احساسی (عقلانی)، رفتار می‌کند و این تغییر، فرایندی کاملاً پیچیده است.   او همچنین در مقاله «میوه‌های دیپلماسی با ایران» ضمن مطرح کردن شرایط برجام، محدودیت‌ها و دستاورد‌های آن را برای ایران بررسی کرده است. او می‌گوید که امیدوار است این توافق، رفتار منطقه‌ای ایران را تاریخ بر از فرصت‌های از دست رفته ارزیابی، و برای به ثمر رسیدن مذاکرات هسته‌ای ابراز امیدواری کرده بود. برنز از نزدیکی روابط روسیه و ایران در مسائل منطقه‌ای ابراز نگرانی می‌کند.
مارگ هیبز یکی دیگر از پژوهشگران غیرروس کارنگی است که مطالبی را در خصوص ایران می‌نگارد و در اندیشکده شعبه مسکو بازنشر می‌دهد. او یکی از متخصصان مسائل هسته‌ای و راستی آزمایی‌های اتمی و آلمانی الاصل است. تخصص او علاوه بر خلع صلاح و عدم اشاعه سلاح‌های کشتار جمعی، در تجارت نیز تعریف شده است.   او مشاور سازمان بین‌المللی انرژی هسته‌ای نیز بوده است. تقریباً تمام تألیفات این پژوهشگر در بنیاد کارنگی در حوزه راستی آزمایی است و علاوه بر این بنیاد در حوزه راستی آزمایی فعالیت‌های اتمی ایران، فعالیت‌های علمی و تحقیقاتی متنوعی انجام داده است.
او در مقاله‌ای با عنوان «توافق برای ایران- خرید برای روسیه» که در سال ۲۰۱۳ منتشر شده است. بیشتر تأکید خود را بر احتمالاتی قرار داده که برای همکاری میان ایران و روسیه در خصوص قرارداد‌های هسته‌ای میان طرفین وجود دارد.   او استدلال کرده است که سه انگیزه قوی برای مسکو در مشارکت با غرب در شکل‌دهی توافق هسته‌ای ایران وجود دارد: ۱. تشویق شدن ایران توسط کشور‌های غربی برای همکاری با سازمان بین‌المللی انرژی هسته‌ای؛ ۲. باز کردن مسیری پایدار برای استفاده از تجاری ایران از انرژی هسته‌ای؛ و ۳. فراهم آوردن راهی مداوم و با ثبات برای غنی‌سازی نظام‌مند اورانیوم در ایران، او بیشتر با رهیافت اقتصادی به رابطه مسئله هسته‌ای ایران و منافع روسیه می‌نگرد و مباحث مربوط به صادرات منابع هسته‌ای روسیه پس از توافق را در دستور کار قرار داده است.
هیبز به نقش رژیم صهیونیستی در شکل‌دهی به سیاست بازیگران مختلف اشاره می‌کند و در مقاله‌ای با این عنوان این موضوع را تحلیل می‌کند: اسرائیل تحلیل هزینه و فایده در حمله رژیم صهیونیستی به تأسیسات هسته‌ای است که هیبز در پاسخ به این پرسش که آیا رژیم صهیونیستی به ایران حمله خواهد کرد بیان می‌دارد که این حمله بر اساس گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای این رژیم هزینه خواهد داشت و رژیم صهیونیستی با هزینه و فایده مرتکب این عمل نخواهد شد.
مقالات کریم سجادپور نیز حجم زیادی از تحلیل‌های حوزه مسائل داخلی ایران را به خود اختصاص داده است. او عضو کارنگی شعبه روسیه نیست؛ بلکه مقالاتش به سبب انگلیسی بودن به کارنگی در خصوص دینامیسم سیاسی داخلی ایران را تشکیل می‌دهد و اکثر تحیلی‌هایش نیز به همین مسائل داخلی مربوط می‌شود.
اشخاصی که نام برده شدند. مهم‌ترین افرادی هستند که در مجموع بیش از دو مقاله در خصوص ایران منتشر کرده‌اند. علاوه بر آنها، تحلیلگران دیگری نیز به صورت موردی در موضوع ایران یا ذیل موضوع وسیع‌تری مثل خاورمیانه در این بنیاد فعالیت کرده‌اند. برای درک درست روند‌های تحلیلی در بنیاد ذکر شده، به نظر می‌رسد که مقالات بررسی شده حد معقولی از اطلاعات و توان الگوسازی را به تحلیلگر می‌دهند.   بیشتر بخوانید:  منافع کلیدی روسیه   انتهای پیام/  برچسب ها: روسیه سیاست خارجی

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: خبرگزاری میزان

کلیدواژه: روسیه سیاست خارجی روسیه در خصوص رژیم صهیونیستی بین المللی منطقه ای هسته ای

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.mizanonline.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «خبرگزاری میزان» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۲۶۳۷۲۰۹ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

افزایش قیمت سکه و دلار

یک گروهک تروریستی منهدم شد

پیش‌فروش 5 محصول ایران خودرو از شنبه | شرایط و لینک ثبت نام

استدلال جالب علامه حسن‌ زاده برای محل تدفین همسرشان

یک خبر بد کرونایی !

خبر بعدی:

همکاری ایران و چین در نفت تا کجا پیش می رود؟

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، مرتضی بهروزی فر اظهار کرد: ایران می تواند با کشوری مانند ونزوئلا قرارداد امضا کند، چون دو دولت با هم هستند و شاید تحریم ها تاثیر چندانی  نداشته باشد اما در همین کشور اگر این قرارداد با شرکت خصوصی منعقد شود، آن شرکت تمایل چندانی برای ادامه فعالیت نخواهد داشت مگر اینکه شرکت کوچکی باشد و هیچگونه ارتباطی با دنیا نداشته باشد.

او ادامه داد: هرچند در این شرایط مشکلات زیادی وجود دارد و شرکتهای کوچک در حوزه صنعت نفت سرمایه چندانی برای سرمایه گذاری ندارند و حتی اگر سرمایه کافی نیز داشته باشد تکنولوژی و امکانات کافی برای انجام پروژه ها را ندارد، از سوی دیگر باید به این موضوع نیز توجه کرد که برای خرید نفت نیز از هر کجا نیازمند چهار حلقه هستیم که اگر هر کدام از آن حلقه ها دچار مشکل شود، عملا صادرات دچار مشکل می شود.

این کارشناس ادامه داد: این چهار حلقه شامل یک شرکت برای خرید نفت، کشتی برای حمل نفت، یک شرکت برای بیمه و آخرین حلقه وجود شرایطی برای دریافت پول است، اواخر دولت احمدی نژاد دولت ایران پولی را برای بیمه کشتی های نفت کش درنظر گرفت، خوشبختانه اتفاقی رخ نداد.

او با بیان اینکه تمام مواردی که در مورد افزایش تعامل با چین و حتی روسیه مطرح است مسلما بعد از حل شدن مشکل برجام خواهد بود و تا زمانی که تحریم ها وجود دارد، حتی چین هم امکان افزایش تعامل با ایران را نداشته و نمی تواند آنطور که موجب توسعه صنعت نفت ما شود.

وی با تاکید بر اینکه شرکت های کوچک چینی که در این دوره از ما خرید می کردند شرکت هایی هستند که پالایشگاه های کوچکی در مناطق دور افتاده در چین دارند که ارتباط مالی بسیاری با دنیا ندارد وتحریم آن ها توسط آمریکا تاثیر چندانی در فعالیتشان بر جای نمی گذارد چراکه این شرکت ها تعاملات خارجی با بازارهای دنیا و یا آمریکا ندارند، تصریح کرد: شرکت های بزرگ نفتی چینی که در آمریکا و اروپا تعامل دارند، خود را در معرض تحریم آمریکا قرار ندادند.

این کارشناس ارشد حوزه انرژی افزود: شرکت های بزرگ چینی در حوزه نفت به دلیل فعالیت با ایران همکاری خود را با دنیا دچار مشکل نمی کنند، موضوعی که در زمان زنگنه نیز مطرح بود که به دلیل عدم انجام فعالیت در برخی پروژه ها شرکت های چینی کنار گذاشته شدند علت آن نیز این بود که به خاطر مشکل تحریم آمریکا آن ها نمی توانستند فعالیتی انجام دهند.

بهروزی فر، اظهار کرد: ایران می تواند با کشوری مانند ونزوئلا قرارداد امضا کند، چون دو دولت با هم هستند و شاید تحریم ها تاثیر چندانی  نداشته باشد اما در همین کشور اگر این قرارداد با شرکت خصوصی منعقد شود، آن شرکت تمایل چندانی برای ادامه فعالیت نخواهد داشت مگر اینکه شرکت کوچکی باشد و هیچگونه ارتباطی با دنیا نداشته باشد.

پربیننده ترین تامین خوراک پالایشگاه های آمریکا با نفت ایران / سرنوشت توافقات سوآپی گذشته تکرار می شود؟ قبض های برق را قسطی پرداخت کنید روسیه تا چند سال دیگر نفت دارد؟ حمایت صندوق بین المللی پول از حذف یارانه های سوخت رشد قیمت نفت برای پنجمین روز متوالی / محدودیت عرضه از عوامل حمایت‌ کننده بازار

دیگر خبرها

 • تأکید ایران و روسیه بر تقویت و توسعه همکاری های صلح آمیز هسته ای
 • تاکید مقامات ایران و روسیه برای گسترش همکاری‌های صلح آمیز هسته‌ای
 • رایزنی ایران و روسیه درباره توسعه همکاری‌های هسته‌ای صلح‌آمیز
 • رایزنی ایران و روسیه درباره همکاری‌های هسته‌ای
 • تأکید ایران و روسیه بر توسعه همکاری‌های دوجانبه در زمینه انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای
 • رایزنی ایران و روسیه درباره توسعه همکاری های هسته ای صلح آمیز
 • رویترز: اولین محموله سوآپ ایران و ونزوئلا شامل تخلیه شد
 • رایزنی ایران و روسیه در مورد توسعه همکاری های هسته ای صلح آمیز
 • پیمان آکوس؛ پاسخ آمریکا به عضویت دائم ایران در سازمان همکاری شانگهای؟!
 • فروش سه ناو جنگي فرانسه به يونان
 • اوکراین و مجارستان سفرای یکدیگر را احضار کردند
 • اولین محموله سوآپ ایران و ونزوئلا تخلیه شد
 • تخلیه اولین محموله سوآپ ایران و ونزوئلا
 • روسیه: توافق زیردریایی‌های هسته‌ای استرالیا باعث افزایش تنش در منطقه می‌شود
 • کارآمدسازی پیگیری‌های حقوقی بین‌المللی با تبادل اساتید و دانشجویان حقوق میان اعضای سازمان شانگهای
 • واکنش ایران به اظهارات رئیس‌جمهور آذربایجان
 • مانورِ کشورمان در مرزهای شمال‌غرب موضوعی حاکمیتی است/ ایران حضور رژیم صهیونیستی در نزدیکی مرز‌های خود را تحمل نمی‌کند
 • سخنگوی وزارت خارجه: اظهارات علی‌اف مایه تعجب است
 • قرارداد نظامی فرانسه و یونان پس از پیمان جنجالی آکوس
دیگران می‌خوانند: