شیوع گسترده کرونا و آغاز پیک پنجم، مدیران شهری و استانی را بر آن داشته است تا با اعمال تدابیری از ایجاد تجمع در شهرها به خصوص شهرهای بزرگ جلوگیری کنند.

به گزارش خبرنگار ایمنا، شیوع کووید ۱۹ دنیا را با چالش‌های متفاوتی در حوزه‌های مختلف روبرو کرد اما نحوه برخورد با این چالش‌ها در نقاط مختلف دنیا متفاوت بوده است.

مشکلات شیوع کرونا هیچ کشور و هیچ شهری در دنیا را بی نصیب نگذاشته است و مدیران و برنامه ریزان را بر آن داشته تا در سطوح مختلف سیاست‌ها و راهکارهایی به منظور کاهش گسترش این ویروس در نظر بگیرند. موفقیت در اجرای این سیاست‌ها در کشورهای مختلف بنا بر زمینه و بافت اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و حتی کالبدی متفاوت بوده و بعضاً با اعتراض‌های گسترده‌ای نیز در سطح شهرهای دنیا همراه بوده است. در این میان کنترل و نظارت بر شهرهای بزرگ به مراتب دشوارتر است چرا که این شهرها هم جمعیت زیادی را در خود جای داده‌اند و هم ویژگی‌های جمعیتی و مشکلات ساختاری در آنها بیشتر است. البته این مشکلات در شهرهای کشورهای در حال توسعه در زمان شیوع کرونا جدی‌تر بروز پیدا کرد و مسئولان را در رده‌های مختلف بر آن داشت تا حداقل در زمان اوج بیماری تصمیمات اجرایی را اتخاذ کنند. یکی از تصمیماتی که در کلانشهرهای کشورمان به منظور کنترل حضور شهروندان و جلوگیری از تجمع آنان در سطح شهر گرفته شده، کاهش روشنایی شهر است. روشنایی یکی از شاخصه‌های مهم در سنجش میزان زیبایی، رونق، نشاط اجتماعی و امنیت شهر است و کاهش آن به خصوص در شرایطی که شهروندان به حضور شبانه در فضاهای شهری به عنوان بخشی از اوقات فراغت خود عادت کرده‌اند، با چالش‌هایی روبرو است. از طرفی اوج گیری بیماری کرونا مدیران را بر آن داشته است تا به هر نحوی از حضور شهروندان و تجمع آنان جلوگیری کنند. اما اینکه کاهش روشنایی تا چه اندازه مانع حضور شهروندان شده و می‌تواند چه تبعاتی برای شهر داشته باشد، خود یک مسئله است.

"‌حفظ امنیت" از اهداف مهم روشنایی شهر است

فرزاد مؤمنی، کارشناس شهرسازی دراین‌باره به خبرنگار ایمنا می‌گوید: یکی از اهداف روشنایی شهر در هنگام شب، حفظ امنیت و جان شهروندان در مواقع خطر است که به دلیل تاریک بودن فضا ممکن است امنیت شهروندان به لحاظ تعارض اجتماعی و یا به دلیل وقوع تصادف به خطر بیفتد.

وی می‌افزاید: هدف دوم از روشنایی، زیبایی شهر است و مدیریت شهری می‌تواند با اجرای طرح‌های روشنایی مثل کاهش و افزایش نور، تمرکز یا پراکنش نور، جلوه بصری خاصی به فضاهای شهری در هنگام شب بدهد.

این کارشناس شهرسازی خاطرنشان می‌کند: شهروندان اصفهانی تعلق خاطر خاصی به حاشیه زاینده رود دارند و بیشتر اوقات فراغت خود را در این ناحیه سپری می‌کنند، اما با شایع شدن پیک جدید کرونا لازم است فواصل اجتماعی رعایت و از تجمع جلوگیری شود.

مؤمنی اضافه می‌کند: این تجمع در سطح بوستان‌های شهر به خصوص پارک‌های حاشیه زاینده رود علی‌الخصوص در روزهای تعطیل می‌تواند بیشتر باشد؛ از این جهت در اقدامی کوتاه مدت و مسکنی نسبت به خاموشی روشنایی پارک‌ها و بوستان‌های سطح شهر اقدام شده است.

وی تصریح می‌کند: بر طبق مشاهداتی که در هنگام شب در سطح شهر داشته‌ام قطع روشنایی بوستان‌ها موجب کاهش جمعیت و حضور شهروندان و عدم تمرکز آنها در پارک‌های سطح شهر نشده است.

خاموشی‌ها مانع حضور شهروندان نشده است

این کارشناس شهرسازی ادامه می‌دهد: شهروندان حتی با خاموش شدن پارک‌ها روی به سمت میدان‌های شهری مثل میدان‌های بزرگمهر، فیض، خواجو و صائب روی آورده‌اند که نور بیشتری دارد و این خود نشان از آن دارد که راهکار در نظر گرفته شده به منظور کاهش تجمعات مردمی مطلوب نبوده است.

مؤمنی خاطرنشان می‌کند: بهتر است به جای کاهش نور که موجب بروز جرایم اجتماعی یا وقوع حوادث می‌شود، دادن آموزش توسط مأموران شهرداری با همکاری نیروی انتظامی در دستور کار قرار بگیرد تا در بازه زمانی مشخصی بتواند مؤثر باشد چرا که خاموش کردن روشنایی شهر موجب نمی‌شود شهروندان در فضاها و پارک‌های شهری حضور پیدا نکنند.

وی می‌گوید: همچنین بهتر است هر اقدامی در این خصوص بیشتر آموزش محور و بر مبنای صحبت با شهروندان باشد و عواقب حضور و تجمع در چنین شرایطی به آنها گوشزد شود؛ این راهکار در یک بازه زمانی کوتاه مدت مؤثرتر است.

این کارشناس شهرسازی اظهار می‌کند: تداوم خاموشی‌ها منجر به از دست رفتن امنیت شهر می‌شود و شرایط را برای سو استفاده کنندگان و مجرمان فراهم می‌کند تا از تاریکی شهر استفاده کرده و برای شهروندان ایجاد مزاحمت کنند، به علاوه ممکن است سایر اتفاقات نابهنجار اجتماعی رخ دهد که خطر جدی برای اجتماع شهری است.

کاهش روشنایی بوستان‌ها بر اساس مصوبات ستاد کرونا استان است

در همین ارتباط حسین امیری، معاون خدمات شهری شهردار اصفهان به خبرنگار ایمنا می‌گوید: با توجه به شیوع بیماری کرونا و در پیک پنجم این بیماری شهرداری بر اساس مصوبات ستاد کرونای استان ملزم به اعمال محدودیت‌های مصوب است؛ یکی از مصوبات ستاد جلوگیری از ورود شهروندان به پارک‌ها و جلوگیری از ایجاد هرگونه تجمع است که در این راستا شهرداری پلاکاردها و بنرهای هشدار دهنده‌ای را نصب کرده است.

وی می‌افزاید: از دیگر موارد، کاهش روشنایی بوستان‌ها و پارک‌ها است که بر اساس مصوبات ستاد کرونا استان، میزان روشنایی پارک‌ها و بوستان‌ها به یک سوم رسیده است، اما متأسفانه با اجرای این مصوبه با چالش‌ها و مشکلات زیادی در پارک‌ها روبرو هستیم.

معاون خدمات شهری شهرداری اصفهان خاطرنشان می‌کند: یکی از این چالش‌ها، بحث از بین بردن تأسیسات و امکاناتی است که در پارک‌ها وجود دارد و متأسفانه در پاره‌ای موارد تأسیسات پارک‌ها توسط عده‌ای افراد ناآگاه تخریب شده است.

امیری ادامه می‌دهد: همواره تاکید کرده‌ایم که این امکانات و تأسیسات، اموال عمومی است و با توجه به اینکه همه شهروندان از این تأسیسات و تجهیزات استفاده می‌کنند، از شهروندان درخواست داریم که با شهرداری همکاری کنند و اجازه تخریب این وسایل توسط افراد بی مسئولیت را ندهند.

وی اضافه می‌کند: کاهش روشنایی‌ها منجر به ایجاد مسائل اجتماعی نیز شده که نیاز است سایر دستگاه ها در این خصوص ورود کنند و اجازه بروز ناهنجاری‌های اجتماعی در پارک‌ها و بوستان‌ها را ندهند.

معاون خدمات شهری شهرداری اصفهان تاکید دارد: در این زمینه هم شهروندان و هم مسئولان دغدغه دارند و همگی باید دست به دست هم بدهیم تا مشکلاتی که در پارک‌ها و بوستان‌ها وجود دارد، کاهش پیدا کند و بتوانیم تأثیری در روند نزولی ویروس کرونا داشته باشیم.

کد خبر 509964

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: ایمنا

کلیدواژه: کلانشهر شهر شهرداری ویروس کرونا پیک پنجم با کرونای هندی شیوع کرونا فضاهای شهری سیستم روشنایی روشنایی شهر روشنایی پارک چراغ های روشنایی مدیریت شهری معضلات شهري ناهنجاری اجتماعی امنیت امنیت شهر پارک بوستان تجمع خاموشی معضلات اجتماعی آموزش فرهنگسازی آموزش شهروندی نیروی انتظامی ماموران شهرداری خطر انتقال کرونا در تجمعات انسانی خاموشی پارک ها روشنایی پارکها شهر شهروند کلانشهر مدیریت شهری کلانشهرهای جهان حقوق شهروندی نشاط اجتماعی فرهنگ شهروندی توسعه پایدار حکمرانی خوب اداره ارزان شهر شهرداری شهر خلاق پارک ها و بوستان ها کارشناس شهرسازی حضور شهروندان کاهش روشنایی روشنایی شهر مصوبات ستاد پارک ها سطح شهر چالش ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.imna.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «ایمنا» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۲۶۳۷۳۵۴ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

سه استقلالی در لیست جدید اسکوچیچ

اتهام زنی رئیس‌جمهورآذربایجان علیه ایران

آنچه باید درباره واکسیناسیون کودکان و نوجوانان بدانیم

ارزان ترین مدل های ماشین ظرفشویی در بازار چند؟

ثبت‌نام مسکن متری ۳ میلیون/ زمان ثبت‌نام مسکن اولی‌ها

خبر بعدی:

آدرس مراکز واکسیناسیون کرونا در البرز

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از البرز، روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی البرز اعلام کرد: "با فعالیت ۳۵ پایگاه تجمیعی واکسیناسیون در سراسر استان علاوه بر دسترسی آسان شهروندان در کلیه مناطق، زمان انتظار برای دریافت واکسن نیز به حداقل ممکن رسیده است.

 تمام تلاش مان را به کار گرفتیم تا با راه اندازی پایگاه های واکسیناسیون در جای جای استان، شهروندان البرزی در کوتاه ترین زمان علیه کرونا، واکسینه شوند.

در حال حاضر ۳۰ مرکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی نیز در امر واکسیناسیون فعال هستند.

کلیه پایگاه های تجمیعی واکسیناسیون، پذیرای افراد ۱۵ سال به بالا هستند.

آدرس سی و پنج مرکز تجمیعی در تصاویر ذیل درج شده است:

انتهای پیام/د.خ

دیگر خبرها

 • روزنامه موندو| آنسو روشنایی آورد
 • کشت پاییزه؛ توصیه ها،چالش ها و فرصت ها
 • آیا استارتاپ Colossal می‌ تواند زنده کردن ماموت‌ ها تا سال ۲۰۲۷ را امکان پذیر کند؟
 • جنایت هولناک در صالحیه تهران/درگیری سر جای پارک +عکس
 • بحران جدی در چین/ کارخانه‌ها تعطیل شدند + جزئیات
 • نمایش رشادت های غواصان دوران دفاع مقدس در پارک آزادگان تهران
 • جنایت در صالحیه تهران / درگیری مرگبار 2 همسایه‌ بر سر جای پارک + عکس
 • خداحافظی مرکل؛ آغاز چالش اتحادیه اروپا و آلمان
 • از جای خالی سبدهای زباله تا نارضایتی شهروندان کرج
 • ۳۵ شرکت دانش‌بنیان در اردبیل فعالیت می کنند
 • تعطیلی کارخانه‌های چین درپی کمبود برق و خاموشی‌های گسترده
 • پارک پول در بورس چیست؟
 • هماهنگی های لازم جهت بازگشت عزاداران حسینی / برخی شهروندان از میانه راه بازمی گردند
 • سوگواره ملی عکس «راه دل» پذیرای شهروندان شیرازی است
 • پارک جنگلی ماموستا هه ژار تنها جنگل‌کاری نیست
 • تجهیز ۲۷ نقطه پرحادثه گیلان به سیستم روشنایی جدید
 • کدام شهرها بیشترین کارتخوان را دارند؟
 • تعامل و مشارکت بین پلیس و شهرداری لازمه مدیریت شهر است
 • تجهیز جان پناه شیرکوه به سامانه خورشیدی
دیگران می‌خوانند: