مارگ هیبز از پژوهشگران غیرروس کارنگی در مقاله‌ای با عنوان «توافق برای ایران- خرید برای روسیه» که در سال ۲۰۱۳ منتشر شده است. بیشتر تأکید خود را بر احتمالاتی قرار داده که برای همکاری میان ایران و روسیه در خصوص قرارداد‌های هسته‌ای میان طرفین وجود دارد.

خبرگزاری میزان - با ترسیم نمودار تحول نگرش روسیۀ پساشوروی به ایران، جابه جایی‌هایی با شدت نوسان گسترده قابل مشاهده است که در یک سوی آن، ایران به مثابه «متحدی مطمئن و قابل اتکا در منطقه و جهان» و «متحدی در برابر دشمان مشترک» و در سوی دیگر به عنوان «تهدید جنوبی و به منزله ابزاری برای تنظیم روابط با غرب» مورد شناسایی قرار گرفته است.

یکی از جلوه‌های عملی این نوسان، در ارائه دو رای متفاوت و مهم در شورای امنیت سازمان ملل متحد در قبال ایران مشاهده می‌شود، مخالفت و وتوی قطعنامه ضد ایرانی شورای امنیت در ۲۶ فوریه ۲۰۱۸ و موافقت و رای به قطعنامه ضد ایرانی ۱۹۲۹ در ۹ ژوئن ۲۰۱۰ است.

«ایران در هندسه سیاست خارجی روسیه» عنوان کتابی به قلم محمد شاد است که وی در این اثر کوشیده است تصویری منطبق با واقعیت، از نحوه سیاستگذاری خارجی روسیه در مقابل ایران و عناصر دخیل در شکل‌گیری این سیاست‌ها ارائه دهد. خبرگزاری میزان در نظر دارد هر روز برشی از این کتاب را با خوانندگان خود به اشتراک بگذارد.

سایر پژوهشگران کارنگی
برخی مطالب نیز توسط اندیشکده کارنگی مسکو بازنشر می‌شود که از پژوهشگران روس تبار نیست، اما در شکل‌دهی به ادراک پژوهشگران و مخاطبان کارنگی اثرگذار است؛ برای مثال، ویلیام برتر، رئیس کنونی اندیشکده مرکزی کارنگی، خود کارشناس مسائل روسیه است و مطالبی را در خصوص ایران نگاشته است.
برنز سفیر اسبق آمریکا در روسیه و از باسابقه‌ترین دیپلمات‌های آمریکایی است که بعد از ۳۳ سال کار در دیپلماتیک بازنشسته شده است. او، که در رده‌های بالای تصمیم‌گیری در حوزه سیاست‌های آمریکا در برابر روسیه فعالیت کرده، مقام‌های مدیریتی مختلفی از جمله پست قائم مقامی را در وزارت خارجه آمریکا داشته است.   برنز چندین مدال لیاقت نیز دریافت کرده که یکی از آن‌ها مربوط به جامعه اطلاعاتی و دفاعی آمریکاست از سال ۲۰۱۵ نیز به ریاست موقوفه کارنگی برای صلح بین‌المللی رسیده است.
برنز که با جیک سالیوان در مذاکرات محرمانه با ایران در عمان همراه بود در مصاحبه‌ای با اندیشکده کارنگی عنوان می‌کند که از نظر او، آمریکا و روسیه در خصوص مسئله هسته‌ای ایران زمینه‌ها و مقاصد مشترک دارند و این درک روس‌ها از تهدیدات ایران مسلح به تسلیحات هسته‌ای است که باعث شده است در خصوص این موضوع ترجیح بدهند با آمریکا و غرب همکاری سازنده‌ای در راستای محدودسازی ایران داشته باشد.   برنز ورود روسیه به سوریه را عاملی می‌انگارد که آمریکا نتوانسته است آن را پیش‌بینی کند. در نهایت، مجدداً رفتار منطقه‌ای ایران را بررسی می‌کند و آن را دلیلی می‌داند بر اینکه آمریکا نباید ساختار تحریم‌ها را از بین ببرد.
او در مطلبی با عنوان «مذاکره‌کنندگان آمریکایی ایران را به تعهدات هسته‌ای خود پایبند کننده نیز که در واقع متن گفتگوی ویژه‌اش با شبکه پی‌بی‌اس بوده، موضعی را که آمریکا باید در قبال ایران حفظ کند شرح داده است.   در این مصاحبه، برنز مواضع دولت آمریکا را در قبال تعهدات مندرج در توافق هسته‌ای بررسی، و از طرف دیگر، ایده تغییر رفتار‌های منطقه‌ای ایران به خصوص در موضوع سوریه را مطرح کرده و بیان داشته است که رهبر ایران در این خصوص کاملاً غیر احساسی (عقلانی)، رفتار می‌کند و این تغییر، فرایندی کاملاً پیچیده است.   او همچنین در مقاله «میوه‌های دیپلماسی با ایران» ضمن مطرح کردن شرایط برجام، محدودیت‌ها و دستاورد‌های آن را برای ایران بررسی کرده است. او می‌گوید که امیدوار است این توافق، رفتار منطقه‌ای ایران را تاریخ بر از فرصت‌های از دست رفته ارزیابی، و برای به ثمر رسیدن مذاکرات هسته‌ای ابراز امیدواری کرده بود. برنز از نزدیکی روابط روسیه و ایران در مسائل منطقه‌ای ابراز نگرانی می‌کند.
مارگ هیبز یکی دیگر از پژوهشگران غیرروس کارنگی است که مطالبی را در خصوص ایران می‌نگارد و در اندیشکده شعبه مسکو بازنشر می‌دهد. او یکی از متخصصان مسائل هسته‌ای و راستی آزمایی‌های اتمی و آلمانی الاصل است. تخصص او علاوه بر خلع صلاح و عدم اشاعه سلاح‌های کشتار جمعی، در تجارت نیز تعریف شده است.   او مشاور سازمان بین‌المللی انرژی هسته‌ای نیز بوده است. تقریباً تمام تألیفات این پژوهشگر در بنیاد کارنگی در حوزه راستی آزمایی است و علاوه بر این بنیاد در حوزه راستی آزمایی فعالیت‌های اتمی ایران، فعالیت‌های علمی و تحقیقاتی متنوعی انجام داده است.
او در مقاله‌ای با عنوان «توافق برای ایران- خرید برای روسیه» که در سال ۲۰۱۳ منتشر شده است. بیشتر تأکید خود را بر احتمالاتی قرار داده که برای همکاری میان ایران و روسیه در خصوص قرارداد‌های هسته‌ای میان طرفین وجود دارد.   او استدلال کرده است که سه انگیزه قوی برای مسکو در مشارکت با غرب در شکل‌دهی توافق هسته‌ای ایران وجود دارد: ۱. تشویق شدن ایران توسط کشور‌های غربی برای همکاری با سازمان بین‌المللی انرژی هسته‌ای؛ ۲. باز کردن مسیری پایدار برای استفاده از تجاری ایران از انرژی هسته‌ای؛ و ۳. فراهم آوردن راهی مداوم و با ثبات برای غنی‌سازی نظام‌مند اورانیوم در ایران، او بیشتر با رهیافت اقتصادی به رابطه مسئله هسته‌ای ایران و منافع روسیه می‌نگرد و مباحث مربوط به صادرات منابع هسته‌ای روسیه پس از توافق را در دستور کار قرار داده است.
هیبز به نقش رژیم صهیونیستی در شکل‌دهی به سیاست بازیگران مختلف اشاره می‌کند و در مقاله‌ای با این عنوان این موضوع را تحلیل می‌کند: اسرائیل تحلیل هزینه و فایده در حمله رژیم صهیونیستی به تأسیسات هسته‌ای است که هیبز در پاسخ به این پرسش که آیا رژیم صهیونیستی به ایران حمله خواهد کرد بیان می‌دارد که این حمله بر اساس گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای این رژیم هزینه خواهد داشت و رژیم صهیونیستی با هزینه و فایده مرتکب این عمل نخواهد شد.
مقالات کریم سجادپور نیز حجم زیادی از تحلیل‌های حوزه مسائل داخلی ایران را به خود اختصاص داده است. او عضو کارنگی شعبه روسیه نیست؛ بلکه مقالاتش به سبب انگلیسی بودن به کارنگی در خصوص دینامیسم سیاسی داخلی ایران را تشکیل می‌دهد و اکثر تحیلی‌هایش نیز به همین مسائل داخلی مربوط می‌شود.
اشخاصی که نام برده شدند. مهم‌ترین افرادی هستند که در مجموع بیش از دو مقاله در خصوص ایران منتشر کرده‌اند. علاوه بر آنها، تحلیلگران دیگری نیز به صورت موردی در موضوع ایران یا ذیل موضوع وسیع‌تری مثل خاورمیانه در این بنیاد فعالیت کرده‌اند. برای درک درست روند‌های تحلیلی در بنیاد ذکر شده، به نظر می‌رسد که مقالات بررسی شده حد معقولی از اطلاعات و توان الگوسازی را به تحلیلگر می‌دهند.   بیشتر بخوانید:  منافع کلیدی روسیه   انتهای پیام/  برچسب ها: روسیه سیاست خارجی

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: خبرگزاری میزان

کلیدواژه: روسیه سیاست خارجی روسیه در خصوص رژیم صهیونیستی بین المللی منطقه ای هسته ای

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.mizanonline.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «خبرگزاری میزان» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۲۶۳۷۳۷۴ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

والیبال ایران جهانی شد

قیمت دلار ۲۷ شهریور ماه۱۴۰۰

مجوز مصرف ۲ واکسن کرونا برای افراد زیر ۱۸ سال صادر شد

شایع‌ترین بیماری روده را با یک قرص ارزان‌قمیت درمان کنید

ستاد کرونا: احتمال آغاز پیک ششم کرونا از شرق کشور در اواخر مهر ماه

خبر بعدی:

عکس/ امضای اسناد همکاری میان ایران و تاجیکستان

طی سفر صبح امروز حجت الاسلام و المسلمین رئیسی و هیئت همراه به تاجیکستان، ۸ سند همکاری بین مقامات دو کشور امضا شد.

دیگر خبرها

 • مالزی نسبت به توافق تسلیحاتی استرالیا با آمریکا ابراز نگرانی کرد
 • تظاهرات گسترده استرالیایی ها علیه قرارداد هسته ای با آمریکا
 • ناتو به اختلافات میان فرانسه با استرالیا و آمریکا واکنش نشان داد
 • واکنش فرانسه به توافق نظامی واشنگتن و کانبرا
 • فرانسه آمریکا را به دروغگویی متهم کرد
 • لودریان از بحران عمیق میان فرانسه و آمریکا خبر داد
 • خشم شهروندان استرالیا از قرارداد تسلیحاتی با آمریکا و انگلیس
 • آمریکا: در حال تلاش برای عادی سازی روابط با فرانسه هستیم
 • آماده باش کامل ارتش چین با تردد ناوهای آمریکایی/ اتمام آزمایش سامانه موشکی فوق پیشرفته اس-500 روسیه/ عقب‌نشینی بلینکن از موضع‌گیری تند درقبال چین/ امضای ۸ سند همکاری میان ایران و تاجیکستان
 • در حال تلاش برای رفع اختلافات خود با فرانسه هستیم
 • تنش میان آمریکا و فرانسه بر سر چیست؟
 • بیانیه پرسپولیس در خصوص پایان همکاری با شرکت کارگزار
 • ییانیه پرسپولیس در خصوص پایان همکاری با شرکت کارگزار
 • بیانیه باشگاه پرسپولیس در خصوص پایان همکاری با شرکت کارگزار
 • بیانیه پرسپولیس در خصوص پایان همکاری با کارگزار
 • پس از پاکسازی تدریجی «درعا»، مقصد بعدی کدام استان سوریه است؟
 • فرانسه: از طریق رسانه‌ها از لغو قرارداد با استرالیا مطلع شدیم
 • امضای ۸ سند همکاری میان ایران و تاجیکستان
 • پشت پرده رد پیشنهاد استقلال توسط شیمبا/ پای یک زن در میان است…
دیگران می‌خوانند: