به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان،اگرچه ایالات متحده همواره خودش را پیروز همه درگیری‌های نظامی می‌داند، اما جنگ ویتنام نخستین رویداد نظامی‌ای بود که حتی آمریکایی‌ها هم به شکست‌خوردن در آن اعتراف کردند. جنگ ویتنام مجموعه درگیری‌هایی بود که از سال ۱۹۵۵ تا سال ۱۹۷۵ در سرزمینی که امروز ویتنام نامیده می‌شود در جریان بود.

اگرچه این جنگ میان نیرو‌های ویتنام شمالی و جبهه ملی آزادی‌بخش ویتنام جنوبی با نیرو‌های ویتنام جنوبی و متحدانش به ویژه ایالات متحده آمریکا بود، اما نشانه‌هایی از درگیری‌های مشابه در لائوس و کامبوج هم دیده می‌شد.

شکست در جنگ ویتنام به حدی برای آمریکایی‌ها تلخ بود که با گذشت حدود نیم‌قرن از آغاز آن هنوز هم برای سیاستمداران آمریکایی طعنه‌آمیز به نظر می‌رسد. آمریکایی‌ها که تصور می‌کردند با حضور در جنگ ویتنام می‌توانند مانع از نفوذ کمونیسم در کشور‌های شرق میانه شوند در حالی پس از ۲۰ سال این منطقه را ترک کردند که همه کشور‌های درگیر جنگ با حکومت‌های کمونیستی مدیریت می‌شدند؛ بنابراین همواره انتقاد‌های بسیاری به حضور آمریکا در ویتنام وارد بوده است.

انتقادات از حضور آمریکا در ویتنام در سینما هم خودش را نشان داد. بسیاری از سینماگران آمریکایی به ساخت فیلم‌هایی مشغول شدند که حضور آمریکا در این جنگ را به باد انتقاد می‌گرفت. گروهی هم با عناوین ضدجنگ تلاش کردند تا سیاست‌های آمریکایی را زیر سوال ببرند. در ادامه می‌توانید با تعدادی از بهترین فیلم‌های درباره جنگ ویتنام که باید تماشا کنید، آشنا شوید.

Apocalypse Now | اینک آخرالزمان

نمره منتقدان: ۹۸ از ۱۰۰

فرانسیس فورد کاپولا کارگردانی است که بسیاری از هواداران سینما نام او را با سه‌گانه «پدرخوانده» به یاد می‌آورند. اما یکی از بهترین فیلم‌های او که کوئنتین تارانتینو هم علاقه خاصی به آن دارد، «اینک آخرالزمان» است. فیلمی که یکی از متفاوت‌ترین و تحسین‌برانگیزترین هنرنمایی‌های مارلون براندو را هم درون خودش جای داده و شاید بهترین هنرنمایی او هم باشد. این فیلم نامزد هشت جایزه اسکار شد و در نهایت ۲ جایزه را تصاحب کرد و جایزه نخل طلا جشنواره کن ۱۹۷۹ را هم به خانه برد. «اینک آخرالزمان» یکی از بهترین فیلم‌های درباره جنگ ویتنام است که باید تماشا کنید.

خلاصه داستان: سروان ویلارد در دوران جنگ ویتنام این دستور را دریافت می‌کند که باید سرهنگ نیرو‌های ویژه، والتر کورتز، که به همراه افرادش در جنگل‌های کامبوج پناه گرفته را پیدا کرده و به قتل برساند. والتر کورتز به رهبری شایسته و دوست‌داشتنی تبدیل شده که همه نیروهایش او را به اندازه پروردگارشان می‌پرستند.

پنج هم‌خون | Da ۵ Bloods

نمره منتقدان: ۹۲ از ۱۰۰

اسپایک لی، کارگردان سیاه‌پوست و خلاق آمریکایی، از سال‌ها پیش با خلق فیلم‌های محبوب و تاثیرگذار به یکی از چهره‌های دوست‌داشتنی هالیوود تبدیل شده است. جدیدترین فیلم او یعنی «۵ هم‌خون» هم در شرایطی روی سرویس‌های استریم و سرویس‌های پخش آنلاین ویدیو منتشر شد که موضوع آن قرابت معنایی مستقیمی با وضعیت سیاسی اجتماعی این روز‌های ایالات متحده دارد. آمریکایی‌ها این روز‌ها با جنبش «جان سیاه‌پوستان مهم است» به نژادپرسی سیستماتیک در ایالات متحده اعتراض دارند و فیلم «هم‌خون» هم که مدتی پیش ساخته شده بود توسط اسپایک لی منتشر شد تا این اعتراضات را وارد سطح تازه‌ای کرده باشد.

چادویک بوزمن، بازیگر ۴۴ ساله که مدتی پیش به‌دلیل درگیری با سرطان روده بزرگ جان خود را از دست داد هم در این فیلم هنرنمایی کرده است. این فیلم که نامزد جوایز متعددی در مراسم آکادمی اسکار شده بود در نهایت جایزه بهترین فیلم‌نامه غیراقتباسی را تصاحب کرد.

خلاصه داستان: چهار سرباز آفریقایی-آمریکایی بازنشسته از دوران جنگ ویتنام به این کشور سفر می‌کنند. آن‌ها هدفش مهمی دارند. باید گنجی که یکی از عزیزترین دوستانشان که حکم رهبر گروهشان را هم داشته پیدا کنند. این گروه امیدوار است نشانه‌هایی از این دوست قدیمی هم پیدا کند.

Full Metal Jacket | غلاف تمام‌فلزی

نمره منتقدان: ۹۱ از ۱۰۰

کتاب «زمان‌سنج‌های کوتاه» یک رمان اتوبیوگرافی از وقایع جنگ ویتنام است. این کتاب را گوستاو هاسفورد، یکی از سربازان ارتش آمریکا در ویتنام، نوشته بود و در سال ۱۹۸۷ استنلی کوبریک هم این کتاب جذاب را به یک فیلم سینمایی تبدیل کرد. البته فیلم کوبریک، چندان هم به کتاب وفادار نبود، اما در نهایت موفق شد جایزه بهترین فیلم‌نامه‌ی اقتباسی اسکار را برای او ارمغان بیاورد. این فیلم به عنوان یکی از بهترین آثار استنلی کوبریک می‌تواند یکی از بهترین عناوین پیرامون جنگ ویتنام هم باشد.

خلاصه داستان: جوانان آمریکایی در پادگان آموزشی ارتش آمریکا تلاش می‌کنند تا برای مهم‌ترین جنگ ایالات متحده در دوران خودشان آماده شوند. اما واقعیت آن است که آماده‌شدن برای چنین جنگی چندان هم آسان به نظر می‌رسد و دردسر‌های بی‌پایانی دارد.

Platoon | جوخه

نمره منتقدان: ۸۹ از ۱۰۰

نخستین فیلم از سه‌گانه جنگ ویتنام کارگردان منتقد آمریکایی، اولیور استون، یکی از بهترین فیلم‌هایی است که درباره جنگ ویتنام ساخته شده و می‌تواند یکی از صادقانه‌ترین فیلم‌های جنگی هم باشد. اولیور استون که به دلیل ساخت فیلم‌هایی که سیاست آمریکایی را نقد می‌کند همواره مورد توجه رسانه‌ها بوده، روزگاری در جنگ ویتنام به عنوان سرباز حاضر بوده است. به همین دلیل به خوبی با فضای این جنگ أشنایی دارد و آن را در سه‌گانه جنگ ویتنام به تماشاگر نشان می‌دهد.

خلاصه داستان: یک جوان آمریکایی متوجه می‌شود ارتش کشورش در ویتنام به حضور او نیاز دارد؛ بنابراین تصمیم می‌گیرد برای خدمت به وطن راهی ویتنام شود. او که با رویای نجات سرزمین راهی ویتنام شده با صحنه‌هایی روبرو می‌شود که با همه آرمان‌ها و آرزو‌های او در تضاد به نظر می‌رسد.

Born on the Fourth of July | متولد چهارم جولای

نمره منتقدان: ۸۵ از ۱۰۰

دومین فیلم از سه‌گانه جنگ ویتنام اولیور استون بر اساس کتاب زندگینامه ران کوویچ، کهنه سرباز جنگ ساخته شده است. استون که در نخستین فیلم به انتقاد از حضور نیرو‌های آمریکایی در ویتنام پرداخته بود در فیلم دوم به سراغ زندگی سربازان آمریکایی رفت تا نشان دهد حضور نیرو‌های آمریکایی در جنگ‌های مختلف دلایل سیاسی هم دارد. نام این فیلم طعنه جذابی به روز استقلال آمریکا می‌زند. نیازی به یادآوری نیست که این فیلم هم یکی از تندترین و صریح‌ترین فیلم‌هایی است که درباره جنگ ویتنام ساخته شده و عنوانی بسیار جنجالی بود.

خلاصه داستان: ران کودکی است که آهسته آهسته بزرگ می‌شود. او پس از پایان دوران تحصیل تصمیم می‌گیرد به نیروی دریایی ایالات متحده بپیوندد. اما جنگ ویتنام که ارتش آمریکا را درگیر یک بحران بزرگ کرده می‌تواند زندگی ران را برای همیشه تحت تاثیر قرار دهد.

منتهای حد کمال | The Last Full Measure

نمره منتقدان: ۵۹ از ۱۰۰

سباستین استن، اد هریس، ویلیام هرت، پیتر فوندا و ساموئل لروی جکسون شناخته‌شده‌ترین بازیگران این فیلم هستند؛ بنابراین «منت‌های حد کمال» به عنوان یک درام جنگی که تمرکزش روی روایت یک داستان کاملا واقعی است چندان هم فیلم بدون ستاره‌ای نیست. این فیلم یکی از واقع‌گرایانه‌ترین فیلم‌های اکشن سال ۲۰۲۰ هم لقب می‌گیرد. این فیلم هم می‌تواند در لیست بهترین فیلم‌های درباره جنگ ویتنام قرار بگیرد.

خلاصه داستان: ۳۲ سال پس از کشته‌شدن یک سرباز آمریکایی در جنگ ویتنام گروهی از دوستان او که در منطقه جنگ همراه بودند، تصمیم می‌گیرند برای کسب مدال افتخار ارتش آمریکا برای او تلاش کنند. آن‌ها با یکی از کارمندان پنتاگون که اسکات هافمن نام دارد، ارتباط برقرار می‌کنند. اگرچه اسکات هافمن در ابتدا تحت توجهی به درخواست کهنه‌سربازان آمریکایی ندارد، اما در نهایت می‌پذیرد که پرونده را بررسی کند.

بهشت و زمین | Heaven & Earth

نمره منتقدان: ۴۰ از ۱۰۰

اگرچه سومین فیلم از سه‌گانه جنگ ویتنام اولیور استون در مقایسه با دو فیلم قبلی عنوان ضعیف‌تری به نظر می‌رسد، اما واقعیت آن است که می‌تواند در لیست بهترین فیلم‌های درباره جنگ ویتنام هم قرار بگیرد. نکته جالبی که درباره «بهشت و زمین» وجود دارد آن است که این فیلم با بودجه‌ای ۳۳ میلیون دلاری حتی موفق به فروش ۶ میلیون دلاری هم در باکس‌آفیس نشد. تامی لی جونز مشهورترین بازیگر فیلم «بهشت و زمین» است و موسیقی متن آن را کیتارو نواخته که یکی از شناخته‌شده‌ترین نوازندگان ژاپنی لقب می‌گیرد.

خلاصه داستان: للی دختری است که در روستایی کوچک در ویتنام زندگی می‌کند. پس از آن‌که شورشیان کمونیست به روستای کوچک محل زندگی للی می‌رسند، زندگی دخترک برای همیشه تغییر می‌کند. چراکه کمونیست‌ها ابتدا با نیرو‌های فرانسوی می‌جنگند و سپس نوبت به سربازان آمریکایی می‌رسد. او در جریان درگیری‌ها توسط نیرو‌های نظامی ویتنام جنوبی دستگیر می‌شود. نیرو‌های ویتنام جنوبی به للی تجاوز می‌کنند و وقتی این خبر به گوش خانواده‌اش می‌رسد، آن‌ها را مجبور می‌کند تا از محل زندگی‌شان مهاجرت کنند.

منبع:ایرنا

انتهای پیام/

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: باشگاه خبرنگاران

کلیدواژه: فیلم سینمایی بهترین فیلم بهترین فیلم یکی از بهترین جنگ ویتنام جنگ ویتنام نظر می رسد اولیور استون ایالات متحده خلاصه داستان ویتنام جنوبی نمره منتقدان ارتش آمریکا آمریکایی ها ساخته شده درگیری ها فیلم هایی

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.yjc.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «باشگاه خبرنگاران» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۲۶۳۷۴۴۷ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

«فرهاد مجیدی» از هرگونه فعالیت فوتبالی محروم شد

جزئیات طرح فروش فوق العاده رانا پلاس جدید اعلام شد

زنگ سال تحصیلی جدید نواخته شد

وزیر اطلاعات انتصاب محمد باقر ذوالقدر را تبریک گفت

اطلاعیه اداره کل زندان های استان تهران درباره فوت یک زندانی

خبر بعدی:

عقب گرد طلا پس از اجلاس فدرال‌رزرو/ تورم همسایه ایران زیر سه درصد آمد/ پاسخ معاون بانک مرکزی به انتقاد وزیر اقتصاد/ همه چراغ‌های بورس قرمز شدند/ بهترین خودرو‌های برقی ۲۰۲۱ کدامند؟

تابناک هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و ... تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کند.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر‌هایی همچون ارزش برگه‌های سهام عدالت در آخرین روز تابستان ۱۴۰۰، طلای سیاه قد کشید، صعود دلار در بازار جهانی، عرضه ۱۱۴ میلیون دلار در سامانه نیما، بررسی مجدد محدودیت تراکنش‌های کارت به کارت، تلاش می‌کنیم بازار کالا‌های اساسی به آرامش برسد و ارزش بازار جهانی ارز‌های دیجیتالی را در بر دارد.

همه چراغ‌های بورس قرمز شدند

بازار بورس هفته ای کاهشی را پشت سر گذاشت به طوری که شاخص کل بورس شاخص ۱ میلیون و ۴۰۰ هزار واحد را هم از دست داد و به کانال ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار واحد عقبگرد کرد. به گزارش ایسنا، بررسی معاملات بازار بورس در هفته جاری نشان می‌دهد که ارزش کل معاملات با ۱۹ درصد کاهش نسبت به هفته قبل از ۱۸۰ هزار و ۵۹۷ میلیارد ریال به ۳۰۸ هزار و ۲۹۹ میلیارد ریال رسیده است. همچنین حجم کل معاملات این بازار در هفته گذشته ۵۰ هزار و ۷۱۱ میلیون سهم بود که با ۲۹.۲ درصد تا ۳۵ هزار و ۸۸۲ میلیون سهم در هفته جاری کاهش یافته است.

۵ بازار اول سهام، بازار دوم سهام، بازار بدهی، بازار مشتقه و صندوق‌های سرمایه گذاری قابل معامله در هفته جاری روندی نزولی داشتند به طوری که ارزش معاملات در بازار اول سهام با ۲ درصد کاهش از ۱۱۰ هزار و ۸۵۰ میلیارد ریال در هفته گذشته به ۱۰۸ هزار و ۵۸۶ میلیارد ریال در هفته جاری رسید. همچنین ارزش معاملات در بازار دوم سهام که کاهشی ۲۷ درصدی را تجربه کرده است از ۱۷۷ هزار و ۹۱۳ میلیارد ریال در هفته گذشته به ۱۲۹ هزار و ۹۷۴ میلیارد ریال در هفته جاری رسید.

ارزش معاملات در بازار بدهی که در هفته گذشته ۶ هزار و ۹۷۵ میلیارد ریال بود به هزار و ۵۱۴ میلیارد  ریال در هفته جاری رسید که کاهشی ۷۸ درصدی را نشان می‌دهد. این روند کاهشی در بازارهای مشتقه و صندوق‌های سرمایه گذاری قابل معامله نیز وجود داشت به طوری که ارزش معاملات در بازار مشتقه با یک درصد کاهش از ۲۳۱ میلیارد ریال در هفته گذشته به ۲۲۸ هزار میلیارد ریال در هفته جاری رسید. همچنین ارزش معاملات در صندوق‌های سرمایه گذاری قابل معامله که هفته گذشته ۸۴ هزار و ۶۲۸ میلیارد ریال بودبا کاهشی ۱۹.۶۴ درصدی به ۶۸ هزار و ۹ میلیارد ریال در هفته جاری رسید.

ارزش برگه های سهام عدالت در آخرین روز تابستان 1400

در پایان معاملات دیروز بازار سهام، ارزش سهام عدالت به ۱۳ میلیون و ۶۱ هزار و ۱۷۴ تومان رسید که نسبت به روز معاملاتی گذشته ۰.۰۳ درصد معادل ۴ هزار و ۱۵۸ تومان افزایش داشت. با احتساب این موضوع، ارزش ۶۰ درصد قابل فروش سبد ۵۳۲ هزار تومانی سهام عدالت به ۷ میلیون و ۸۳۶ هزار و ۷۰۴ تومان رسیده است.

عقب گرد طلا پس از اجلاس فدرال‌رزرو

به نقل از سی‌ان‌بی‌سی، قیمت جهانی طلا در معاملات امروز، پنجشنبه، تحت تأثیر بیانیه فدرال‌رزرو که احتمال افزایش زودتر از موعد نرخ بهره آمریکا را بالا برد، افت کرد. افزایش نرخ بهره تورم را کنترل خواهد کرد در حالی که قیمت طلا حساسیت ویژه‌ای به نرخ تورم دارد و با بالا رفتن آن افزایش می‌یابد. بانک مرکزی آمریکا در پایان اجلاس سیاست‌گذاری ۲ روزه خود اعلام کرد از ماه نوامبر برنامه خرید اوراق قرضه بازار و تزریق نقدینگی به بازار را کاهش خواهد داد. همچنین اعلام شد که نیمی از اعضای بانک موافق آن هستند که از آغاز سال میلادی بعدی نرخ بهره آمریکا در واکنش به تورم افزایش داده شود. قیمت خرید نقدی هر اونس طلا در بورس لندن، اسپات‌گلد، تا ساعت ۷:۲۰ به وقت تهران، ۰.۲۱ درصد افت کرد و به ۱٫۷۶۴.۱۹ دلار رسید. قیمت پیش‌خرید هر اونس طلای آمریکا هم تا این لحظه ۰.۸۰ درصد دیگر سقوط کرد و به ۱٫۷۶۴.۵۰ دلار بازگشت.

طلای سیاه قد کشید

قیمت نفت خام در معاملات دیشب و امروز (پنج‌شنبه) تحت تأثیر افت شدید ذخایر نفت انبارهای آمریکا که تقاضای نفت خام را بالا برد جهش کرد. قیمت نفت خام برنت که دیشب ۲ درصد جهش کرده بود تا ساعت ۷:۰۵ امروز به وقت تهران، ۰.۲۲ درصد رشد کرد و به ۷۶.۳۶ دلار رسید. قیمت پیش‌خرید هر بشکه نفت خام نیمه‌سنگین تگزاس غرب آمریکا هم که دیشب ۲.۴۷ درصد جهش کرده بود امروز تا این لحظه ۰.۱۸ درصد رشد کرد و به ۷۲.۳۶ دلار رسید. اداره اطلاعات انرژی خبر داد این هفته بخش دیگری از اسکله‌های نفتی خلیج مکزیک آمریکا تولید خود را از سر گرفتند و تولید نفت آمریکا را با ۵۰۰ هزار بشکه در روز افزایش به ۱۰.۶ میلیون بشکه در روز رساندند. اما آنچه قیمت‌های نفت خام را بالا برد این بود که در گزارش این اداره اشاره شده بود ذخایر انبارهای نفت خام آمریکا در هفته گذشته ۳.۵ میلیون بشکه سقوط کرده و به ۴۱۴ میلیون بشکه رسیده است. همچنین مشخص شد که تولید سوخت توسط پالایشگاه‌های آمریکا به ۲۱ میلیون بشکه در روز افزایش یافته است که با رکوردهای ۲۰۱۹ تفاوت چندانی ندارد.

صعود دلار در بازار جهانی

ارزش دلار در برابر رقبا افزایش یافت. شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد، در معاملات امروز با ۰.۲۶ درصد افزایش نسبت به روز گذشته در سطح ۹۳.۳۹۵ واحد بسته شد.

عرضه ۱۱۴ میلیون دلار در سامانه نیما

سامانه نیما دیروز شاهد عرضه حدود ۱۱۴ میلیون دلار به صورت حواله ارزی به منظور تامین ارز واردات کشور بوده است. به نقل از بانک مرکزی، دیروز مورخ ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۰ از عرضه‌های مذکور، حدود ۴۳ میلیون دلار معامله شده است. براساس معاملات انجام شده، میانگین موزون نرخ دلاری معاملات ۲۳۱،۰۲۸ ریال بوده است. این امر حاکی از این است که نرخ ارز مؤثر در واردات کشور نرخ مذکور بوده است.

بررسی مجدد محدودیت تراکنش‌های کارت به کارت بانک مرکزی اعلام کرد: پیرو اخبار منتشر شده در خصوص محدودیت تراکنش‌های "واریز به" کارت، به اطلاع هم میهنان گرامی می‌رساند، این محدودیت تاکنون توسط هیچ بانکی اعمال نشده است و حسب دستور ریاست کل بانک مرکزی در راستای حمایت از کسب و کار‌های خرد، مقرر شد این موضوع بار دیگر مورد بررسی قرار گرفته و رویه‌های بانک مرکزی به نحوی تعیین شود که نگرانی برای کسب و کار‌ها ایجاد نشود. لازم به ذکر است تراکنش‌های ساتنا، پایا، خرید از پایانه‌های فروشگاهی (پوز)، برداشت وجه از خودپرداز و کارت به کارت، طبق روال معمول در سیستم بانکی انجام می‌شود. تلاش می کنیم بازار کالاهای اساسی به آرامش برسد

وزیر جهاد کشاورزی گفت: تلاش ما این است که در حوزه کالاهای اساسی، بازار به آرامش برسد. سید جواد ساداتی نژاد در رابطه با کاهش تولید گندم در کشور، تصریح کرد: امسال به دلیل خشکسالی گندم به میزانی که پیش بینی شده بود تولید نشده و کمی بیشتر از ۴.۵ میلیون تن گندم خریداری شده است و نیاز مازاد بر این میزان، وارد خواهد شد. وی با اشاره به مصوبه تنظیم بازار برای قیمت سبوس، افزود: قیمت سبوس طبق مصوبه تنظیم بازار تا پایان سال همان ۱۴۰۰ تومان خواهد بود.

تورم همسایه ایران زیر سه درصد آمد

نرخ تورم قطرمجددا در محدوده کاهشی قرار گرفت. به نقل از تریدینگ اکونومیکس، نرخ تورم لبنان در دوره ۱۲ ماه منتهی به آگوست به ۱۳۷.۸ درصد رسید که این نرخ تورم در مقایسه با دوره زمانی مشابه منتهی به ماه قبل ۱۴.۳ درصد بیشتر شده است. لبنان که پیشتر نیز درگیر بحران ارزی شده بود پس از انفجار مرگبار بندر بیروت با شرایط پیچیده تری مواجه شده و بسیاری از کارشناسان گفته اند وضعیت اقتصادی این کشور در ماه های پیش رو بدتر خواهد شد. از زمان جنگ داخلی لبنان در سه دهه قبل تاکنون هیچ گاه تورم این کشور سه رقمی نشده بود. در بین بخش های مختلف، مواد غذایی و نوشیدنی با تورم ۲۹۰.۴ پیشران تورم بوده است و پس از این بخش نیز حمل و نقل با تورم ۲۹۰.۲ درصدی و پوشاک با ۲۸۸.۵ درصدی قرار دارند. از طرف دیگر کمترین تورم مربوط به فرهنگ و آموزش با ۱۱۵.۱ درصد بوده و آب و برق با تورم ۱۲۸.۷ درصدی دیگر بخش کاهنده تورم بوده است. بر مبنای ماهانه نرخ تورم لبنان ۱۰.۳ درصد اندازه گیری شده که نسبت به ماه قبل آن ۴.۲ درصد بیشتر شده است. متوسط تورم لبنان در بازه زمانی ۲۰۰۸ تا ۲۰۲۱ میلادی معادل ۳۴.۳ درصد بوده که بیشترین تورم ثبت شده در دوره فوق ۱۴۵.۸ درصد و کمترین تورم نیز منفی ۴.۶۷ درصد بوده است.

از طرف دیگر نرخ تورم قطر در دوازده ماه منتهی به آگوست با ۰.۲ درصد کاهش نسبت به بازه زمانی مشابه منتهی به ماه قبل به ۲.۹۵ درصد رسید که کمترین تورم ثبت شده در این کشور در سه ماه اخیر محسوب می شود. در بین بخش های مختلف، آب و برق با تورم منفی ۴.۷۶ درصدی بیشترین تاثیر را در کاهش تورم داشته است و پس از آن نیز لباس و پوشاک با تورم منفی ۲.۴۱ درصدی قرار دارند. از سوی دیگر لوازم منزل با تورم ۲.۳۶ درصدی پیشتاز گروه های تورمی بوده است. بر مبنای ماهانه نرخ تورم قطر ۰.۳ درصد اندازه گیری شده که نسبت به ماه قبل آن ۰.۱ درصد بیشتر شده است. لازم به ذکر است که متوسط تورم قطر در بازه زمانی ۲۰۰۵ تا ۲۰۲۱ میلادی معادل ۲.۳۶ درصد بوده که بیشترین تورم ثبت شده در دوره فوق ۱۶.۵۹ درصد و کمترین تورم نیز منفی ۹.۹۶ درصد بوده است.

ارزش بازار جهانی ارزهای دیجیتالی چقدر شد؟

مجموع ارزش بازار جهانی ارزهای دیجیتالی در حال حاضر ۱۹۶۰ میلیارد دلار برآورد می‌شود که این رقم نسبت به روز قبل ۶.۲۷ درصد بیشتر شده است.

در حال حاضر ۴۴ درصد کل بازار ارزهای دیجیتالی در اختیار بیت کوین و ۱۷ درصد در اختیار اتریوم است. بیت‌ کوین ۱۲ سال پیش توسط گروه گمنامی از معامله‌گران بر بستر بلاک‌چین ایجاد شد و از سال ۲۰۰۹ معاملات اولیه آن شکل گرفت.  

به‌روزرسانی قیمت ارزهای دیجیتال (تا ساعت ۱۵ ظهر به وقت شرقی)؛ این رده حاوی تغییرات قیمتی ۱۰ ارز دیجیتالی بزرگ از نظر ارزش بازار است.

۱- بیت کوین

قیمت: ۴۳ هزار و ۶۶۶.۶۳ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۳.۴۷ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۸.۶۵ درصد کاهش

۲- اتریوم

قیمت: ۳۰۷۹.۰۷ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۶.۹۵ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۱۳.۹۲ درصد کاهش

۳- کاردانو

قیمت: ۲.۲۴ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۹.۱۵ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۸.۵۶ درصد کاهش

۴- بایننس کوین

قیمت: ۳۷۷.۱۴ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۶.۵۰ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۱۱.۵۵ درصد کاهش

۵- تتر

قیمت: ۱.۰۰ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۰.۰۱ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۰.۰۱ درصد افزایش

۶- ریپل

قیمت: ۱.۰۰ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۱۱.۰۶ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۹.۱۲ درصد کاهش

۷- سولانا

قیمت: ۱۴۶.۷۱ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۱۳.۱۰ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۵.۳۸ درصد کاهش

۸- پولکا دوت

قیمت: ۳۱.۳۳ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۱۳.۶۸ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۱۲.۵۲ درصد کاهش

۹- دوج کوین

قیمت: ۰.۲۲۴ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۸.۸۹ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۸.۰۸ درصد کاهش

۱۰ - یو اس دی کوین

قیمت: ۱.۰۰ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۰.۰۱ درصد کاهش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۰.۰۱ درصد افزایش

پاسخ معاون بانک مرکزی به انتقاد وزیر اقتصاد

مهران محرمیان معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی در پاسخ به این سوال که گفته می‌شود، در سامانه سمات (سامانه متمرکز الکترونیکی اطلاعات تسهیلات و تعهدات)، داد‌ه‌ها فقط منتشر و ارائه می‌شود و امکان تحلیل و پردازش داده‌ها وجود ندارد، اظهار داشت: قدرت پردازش وجود دارد و به‌واسطه این سامانه تسهیلات‌ تذکرات زیادی به بانک‌ها داده‌ایم. وی در پاسخ به این سوال که آیا بانک مرکزی با این سامانه می‌تواند یک بانک را از پرداخت تسهیلات به یک شخص به خاطر اعتبار نامناسب منع کند، گفت: بله، سامانه هوشمند است. به گزارش فارس، احسان خاندوزی پیش از تصدی وزارت امور اقتصادی و دارایی در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری گفته بود: بازدیدی که از سامانه سمات بانک مرکزی داشتیم که تمام تسهیلات در آنجا ثبت می‌شود. به عنوان مثال در مقابل تسهیلاتی که بنده گرفته‌ام نوشته شده چه وثایقی گذاشته‌ام. من پرسیدم که اگر یک وثیقه‌ای بنده گذاشته‌ باشم و همان وثیقه را فرد دیگری در بانک دیگر گذاشته باشد، آیا این سامانه هوشمند هست و می‌تواند اخطار بدهد که این زمین را دو نفر وثیقه گذاشته‌اند؟ گفتند نه این اطلاعات را نمی‌دهد.

بهترین خودرو‌های برقی ۲۰۲۱ کدامند؟

فورد بهترین خودروی برقی سال را از آن خود کرد. به نقل از دیلی صباح، بحران محیط زیستی و گرمایش زمین در سال های اخیر باعث شده است تا خودروسازان در راستای ایفای نقش خود، تولید خودروهای بیشتر برقی را در دستور کار قرار دهند و محبوبیت این خودروها نیز به لطف ارتقای تکنولوژی آن ها و قیمت رقابتی، در حال افزایش است. اکنون بسیاری از خودروسازان مطرح جهان اعلام کرده اند که در آینده نزدیک بخش بزرگی یا تمام ظرفیت خط تولید خود را به خودروهای برقی و یا هیبریدی اختصاص خواهند داد.

در ادامه با برترین خودروهای برقی در سال ۲۰۲۱ آشنا می شوید:

فورد موستانگ ماخ ای

طول پیمایش با هر بار شارژ کامل الکتریکی: ۳۴۰ تا ۴۸۳ کیلومتر

توان: ۲۶۶ اسب بخار

حداکثر سرعت: ۱۸۰ کیلومتر بر ساعت

هیوندای کونا

طول پیمایش با هر بار شارژ کامل الکتریکی: ۳۷۰ تا ۴۱۵ کیلومتر

توان: ۲۰۱ اسب بخار

حداکثر سرعت: ۱۶۷ کیلومتر بر ساعت

شورولت بولت

طول پیمایش با هر بار شارژ کامل الکتریکی: ۳۷۰ تا ۴۱۷ کیلومتر

توان: ۲۰۰ اسب بخار

حداکثر سرعت: ۱۴۵ کیلومتر بر ساعت

آیودی ای ترون

طول پیمایش با هر بار شارژ کامل الکتریکی: ۳۰۰ تا ۳۵۷ کیلومتر

توان: ۳۵۵ اسب بخار

حداکثر سرعت: ۱۹۰ کیلومتر بر ساعت

فولکس واگن ای دی ۴

طول پیمایش با هر بار شارژ کامل الکتریکی: ۳۶۰ تا ۴۰۲ کیلومتر

توان: ۲۰۱ اسب بخار

حداکثر سرعت: ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت

تسلا مدل ایگرگ

طول پیمایش با هر بار شارژ کامل الکتریکی: ۴۲۳ تا ۵۳۷ کیلومتر

توان: داده نشده

حداکثر سرعت: ۲۳۳ کیلومتر بر ساعت

تسلا مدل ۳

طول پیمایش با هر بار شارژ کامل الکتریکی: ۴۲۰ تا ۵۶۰ کیلومتر

توان: ۱۹۰ اسب بخار

حداکثر سرعت: ۲۲۸ کیلومتر بر ساعت

 

دیگر خبرها

 • وحیدی: رویکرد وزارت کشور انتخاب بهترین‌ها برای سمت استانداری است/ وزارت کشور چهره‌هایی را معرفی می‌کند که بتوانند مسائل استان را پیش ببرند
 • وحیدی رویکرد وزارت کشور در انتخاب استانداران را اعلام کرد
 • بهترین ترکیب تیم‌مذاکره‌کننده
 • تقدیر مقام روس از نقش «آنگلا مرکل» در روابط دو جانبه برلین-مسکو
 • عکس| سقوط پرسپولیس در رنکینگ جهانی
 • بازیگرانی که نقش شهدا را بازی کردند + تصاویر
 • با امتیاز عالی و اختلاف زیاد به پیروزی رسیدم / امیدوارم بهترین نتیجه را بگیریم
 • رزرو هتل مشهد برای زیارت حرم مطهر امام رضا (ع) با سفرهای گالیور
 • بهترین قیمت روز انواع آهن آلات ( میلگرد ، نبشی ، ناودانی ، ورق و ... )
 • بهترین مارک های دوربین مداربسته در بازار ایران کدام است؟
 • بهترین آموزش با تعامل معلم و دانش آموز محقق می‌شود
 • وزیر کشور: اصراری بر تغییر استانداران نداریم/ اولویت دولت، بومی بودن استاندار به شرط توانمندی است
 • بازیگران سینما در شمایل شهدا +عکس
 • صلحی که بوی خون می‌داد
 • سردار شریف: آمریکایی‌ها هیچ توانایی برای پیروزی در جنگ با طالبان نداشتند
 • صعود سخت روسیه به یک چهارم با حذف ویتنام سرسخت
 • روسیه به مرحله بعد رقابت های جام جهانی فوتسال صعود کرد
 • آمریکایی‌ها هیچ توانایی برای پیروزی در جنگ با طالبان نداشتند
 • اصغری: تک تیرانداز در سینما خط‌ شکنی می‌کند/ پاسخ به یک حاشیه در فضای مجازی+ویدیو
دیگران می‌خوانند: