به گزارش خبرنگار حوزه رفاه و تعاون گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان،تولیدات و خدمات کارگران در بستر کارخانه‌های کوچک و بزرگ، کارگاه‌ها و مشاغل آزاد همواره یکی از جریان‌های موثر در پیکره‌ی اقتصادی کشور محسوب می‌شود.

در واقع کارگران با تلاش و زحمات بسیار در کارگاه‌ها و همچنین با توجه به ساعات کاری بالایی که دارند اقدام به تولید می‌کنند تا چرخ‌های اقتصاد کشور بچرخد و از حرکت نایستد.

با این حال کسی صدای کارگران را نمی‌شنود و آن‌ها با مشکلات بسیاری از جمله قرارداد‌های موقت، قرارداد‌های سفید امضا، نبود امنیت شغلی، سختی کار، مشکلات معیشت، دستمزد پایین و برخی هم با نداشتن بیمه دست و پنجه نرم می‌کنند.

قراردادی سفید به سلیقه کارفرما!

قرارداد سفید امضا همانطور که از نامش پیداست کاملا سفید است، اما پایان سیاهی برای کارگران در پی دارد این قرارداد به گونه‌ای است که هیچ چیز خاصی در آن نوشته نمی‌شود تا زمانی‌که کارگر زیر آن را امضا کند!

بعد از اینکه کارگر با امضا کردن مهر تایید بر شرایط و قول و قرار‌های نانوشته‌ای که روحش هم از آن خبر ندارد و کارفرما هر چیزی که به نفع و سلیقه خودش است می‌تواند در آن بنویسد و از آن  علیه کارگر استفاده کند.

در این قرارداد نه مدت زمانی که کارگر باید برای کارفرما کار کند مشخص است، نه میزان دستمزد تعیین می‌شود، ممکن است کارفرما کارگر را بیمه نکند یا بنویسد که به او وام پرداخت کرده یا حتی حقوق تمام سال را با او تسویه کرده است هر چیزی که بخواهد می‌نویسد و کارگر هم راهی برای نجات از دامی که خودش با دستان خودش آن را پهن کرده ندارد.

شاید با خود بگویید هیچ عقل سلیمی حاضر به انجام این کار و امضای چنین قراردادی نمی‌شود، اما باید گفت مشکلات مالی، بیکاری، نبود امنیت شغلی، بالا بودن هزینه‌های زندگی و ترس از دست دادن کار و هزاران دلیل دیگر آن‌قدر بر کارگر فشار می‌آورند که او را وادار به انجام چنین کاری می‌کنند.

پایانی برای تخلفات در قرارداد‌ها

روز‌های زیادی از وعده‌ی وزیر کار و رفاه اجتماعی مبنی بر روی کار آمدن سامانه جامع روابط کار و الکترونیکی شدن اطلاعات قرارداد‌های کارگری و به دنبال آن خداحافظی کارگران با قرارداد‌های سفید امضا می‌گذرد، اما می‌بینیم که این نوع قرارداد همچنان وجود دارد و یکی پس از دیگری امضا می‌شود.

نه قانون که قرارداد‌های سفید امضا را جرم دانسته، نه سامانه جامع روابط کار که به منظور شفافیت در قرارداد‌های بین کارگر و کارفرما به وجود آمده تا حق و حقوق کارگران پایمال نشود نتوانسته در برابر این نوع قرارداد‌ها بایستد.

یکی از دلایل مهمی که باعث شده قانون و سامانه جامع روابط کار نتوانند مانع از سوء استفاده کارفرمایان متخلف از کارگران شوند عدم توانایی کارگران بر اثبات سفید امضا بودن قرارداد است و همچنین آن‌طور که باید و شاید بارگزاری قرارداد‌های الکترونیکی در سامانه کار جدی گرفته نمی‌شود و در نتیجه این کارگران هستند که در این بازی شکست می‌خورند.

کارگران برای گذران زندگی مجبور به امضای قرارداد‌های سفید می‌شوند

فرامرز توفیقی رئیس کمیته دستمزد کانون عالی شورا‌ها در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان درباره دلایل وجود قرارداد‌های کاری سفید امضا گفت: مادامی که سامانه جامع روابط کار نتواند برای کارفرمایان الزام قانونی ایجاد کند تا مطابق نسخ صریح قانون پس از عقد قرارداد با کارگر و ایجاد ارتباط کارگر و کارفرمایی یک نسخه از قرارداد را در این سامانه بارگزاری کنند قرارداد‌های سفید امضا هم وجود خواهند داشت.

رئیس کمیته دستمزد کانون عالی شورا‌ها در پاسخ به این پرسش که چند درصد قرارداد‌های موقت سفید هستند بیان کرد: تا زمانی که یک نسخه از قرارداد دست کارگر نباشد و قانون بارگزاری قرارداد‌ها در سامانه کار عملیاتی نشود هرگز نمی‌توانیم راجع به این موضوع صحبت کنیم که چند درصد از نزدیک به ۹۵ درصد قرارداد‌های موقت سفید امضا هستند.

توفیقی با اشاره به پیامد‌های منفی قرارداد‌های سفید امضا تصریح کرد: وقتی قراردادی سفید امضا می‌شود سفید باقی نمی‌ماند و کارفرما آن چیزی که دلبخواه خودش است را در آن می‌نویسد این نوع قرارداد مانند چک سفید امضایی می‌ماند که به هرکسی می‌دهیم قطعا در آن عدد و رقمی نوشته می‌شود که به موقع‌اش با آن ما را محکوم می‌کنند و وقتی این اتفاق می‌افتد دیگر کارگر نمی‌تواند بگوید من این قرارداد را سفید امضا کردم و دلیلی برای اثبات آن بیاورد.

او ادامه داد: در قرارداد‌های سفید امضا اگر مشکل و مساله‌ای پیش بیاید قطعا و یقینا کارفرما سود می‌برد و برنده می‌شود و کارگر صرف اینکه بتواند شکایت کند درخواست بازرسی بزند و بتواند رابطه کارگر کارفرمایی را از یک سری راه‌ها مانند دریافت و واریز حقوق در حسابش ثابت کند خیلی از مسائلی را از دست می‌دهد و دیگر نمی‌تواند آن را به دست آورد.

رئیس کمیته دستمزد کانون عالی شورا‌ها با اشاره به اینکه در شرایط اقتصادی کنونی کارگران مجبور به تن دادن به این نوع قرارداد‌ها هستند گفت: وقتی عرضه و تقاضا مناسب نیست، وقتی نظارت قانونی وجود ندارد، وقتی که خلاء قانونی وجود دارد، وقتی از سال ۱۳۶۹ تا به امروز قانون کار اجرا نشده و کسی هم پیگیری نکرده نه قوه مقننه، نه قوه مجریه و نه قوه مجریه پیگیر این موضوع نبودند قطعا و یقینا کارگر به خاطر زندگی‌اش و گذراندن معیشت گاهی در تنگنا‌هایی قرار می‌گیرد و در نهایت به قرارداد سفید امضا تن می‌دهد.

چرا سامانه وزارت کار نتوانسته قرارداد‌های سفید امضا را از بین ببرد؟

توفیقی بیان کرد: عزم جزم برای مقابله با قرارداد‌های سفید امضا وجود ندارد، چون خود دولت، بدنه دولت و ترکیب دولت کارفرمایی است دولت ما دولتی است که حجم زیادی از کارگران مستقیم و غیر مستقیم توسط پیمانکاری با دولت ارتباط دارند از وزارت صنعت معدن تجارت، وزارت اقتصاد و دارایی‌اش گرفته تا وزارت کشور، وزارت کار و سازمان تامین اجتماعی‌اش با زیر شاخه‌هایی مانند شستا پی می‌بینیم که دولت کاملا کارفرماست.

او با بیان اینکه ترکیب دولت کارفرمایی است افزود: رفتن به سمت و سوی قانون سامانه وزارت کار باعث قانونمند شدن ارتباط بین کارگر و کارفرما می‌شود و دود آن اول از همه به چشم دولت می‌رود چرا که دولت بزرگ‌ترین کارفرمای حال حاضر کشور است برای همین سعی می‌کند از این کار فرار کند.

رئیس کمیته دستمزد کانون عالی شورا‌ها ادامه داد: دولت فقط سعی می‌کند درباره‌ی قانونمند کردن روابط کارگری و کارفرمایی صحبت کند، اما خیلی زیاد به آن ورود نمی‌کند که بخواهد صد در صد آن را اجرایی کند این ربطی به دولت کنونی یا دولت‌های قبل و بعد ندارد و نخواهد داشت بلکه دولت کارفرمایی ماهیتش سرپوش گذاشتن روی این مسائل است.

با همه‌ی این‌ها باید گفت کاملا آشکار و بدیهی است که بازنده اصلی کاغذ بازی‌های قراردادی و قرارداد‌های سفید امضای بین کارگر و کارفرما فقط و فقط کارگران هستند، اما گاهی روزگار قشر زحمتکش جامعه را در شرایطی قرار می‌دهد که برای داشتن شغل و درآمدی هرچند ناکافی و با وجود آگاهی از پیامد‌های منفی قرارداد‌های سفید خود را در دام بیاندازند و تن به امضای این نوع قرارداد بدهند و راه نامعلوم آینده‌ی کاری خود در پیش بگیرند.

انتهای پیام/

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: باشگاه خبرنگاران

کلیدواژه: قراردادهای سفید امضا قرارداد موقت وزارت کار قانون کار قرارداد های سفید امضا سامانه جامع روابط کار کارگر و کارفرما نوع قرارداد قرارداد ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.yjc.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «باشگاه خبرنگاران» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۲۶۳۷۴۵۵ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

«فرهاد مجیدی» از هرگونه فعالیت فوتبالی محروم شد

جزئیات طرح فروش فوق العاده رانا پلاس جدید اعلام شد

زنگ سال تحصیلی جدید نواخته شد

وزیر اطلاعات انتصاب محمد باقر ذوالقدر را تبریک گفت

اطلاعیه اداره کل زندان های استان تهران درباره فوت یک زندانی

خبر بعدی:

تشریح ضوابط و مقررات سرباز محقق

ایسنا/مازندران معاون وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی استان مازندران ضوابط و مقررات سرباز محقق را تشریح کرد.

به گزارش پایگاه خبری پلیس، محمدرضا کریم پور در این باره، اظهار کرد: در راستای استفاده بهینه از توان علمی جوانان تحصیل کرده، در سال های اخیر فرصتی ایجاد شده تا مشمولان وظیفه دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد و بالاتر بتوانند با انجام پروژه تحقیقاتی در سطح نیروهای مسلح از کسر خدمت بهره مند شوند.

وی با بیان اینکه شرط بهره مندی مشمولان از پروژه های تحقیقاتی، نداشتن غیبت است، گفت: دانشجویان مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و بالاتر، فارغ التحصیلانی که در مهلت یکساله معرفی خود قرار دارند و دارندگان برگ آماده به خدمت تا موعد اعزام قانونی خود می توانند نسبت به اجرای فعالیت های تحقیقاتی اقدام کنند.

معاون وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی استان مازندران در خصوص نحوه دریافت پروژه تحقیقاتی توضیح داد: داوطلبین می بایست  به  سازمان های نیروهای مسلح و یا مراکز تحقیقاتی مراجعه و تقاضای خود را ارائه و حسب توانمندی آنان به مراکز تحقیقاتی یا معاونت تخصصی مربوط معرفی می شوند و درنهایت در صورت تاییدپروژه در سامانه نیروهای مسلح ثبت می شود.

وی اظهارکرد: کارکنان وظیفه حین خدمت صرفا مجاز به گرفتن پروژه تحقیقاتی مرتبط با مدرک تحصیلی از نیرو یا سازمان محل خدمت خود می باشند و همچنین کارکنان وظیفه ای که دارای خدمت قبلی هستند می بایست نسبت به اخذ پروژه تحقیقاتی از یگان خدمتی قبلی خود اقدام کنند.

کریم پور با بیان اینکه  حداکثر مدت کسرخدمت برای سربازان محقق 12 ماه است، افزود: ثبت اطلاعات مربوط به پروژه کارکنان وظیفه محقق مانند انصراف، خاتمه کار، عنوان پروژه و غیره به عهده یگان کسری پروژه است.

معاون وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی مازندران در خاتمه، خاطرنشان کرد: مشمولان و خانواده های آنان برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند از طریق پایگاه اطلاع رسانی سازمان به نشانی www.vazifeh.police.ir، سامانه تلفن گویا به شماره 096480 و یا کانال سازمان در پیام رسان سروش به نشانی khabaresarbazi@ از آخرین اخبار مربوطه مطلع شوند.

انتهای پیام

دیگر خبرها

 • توضیح کاخ سفید درباره احتمال «عذرخواهی» بایدن از مکرون
 • توضیح کاخ سفید درباره ماجرای عذرخواهی بایدن از مکرون
 • توضیح کاخ سفید درباره احتمال "عذرخواهی" بایدن از ماکرون
 • تصادف موتورسوار بی احتیاط با کارگر اداره آب و فاضلاب + فیلم
 • توضیح کاخ سفید درباره احتمال عذرخواهی بایدن از ماکرون
 • محقق: دایکندی در آستانه فاجعه انسانی ناشى از کوچ اجبارى است
 • حکم امینی به عنوان شهردار اهواز امضا شد
 • وزیر راه حکم تعلیق پروانه اشتغال مهندسان متخلف را امضا کرد
 • بهترین آموزش با تعامل معلم و دانش آموز محقق می‌شود
 • زنان بادغیس: ما را مجبور به شرکت در راهپیمایی حمایت از طالبان کردند
 • سردار کارگر: در دفاع مقدس از همه مظلوم ‌تر حضرت امام خمینی(س) هستند
 • دادگاه آمریکایی فیس‌بوک را مجبور به انتشار اسناد یک نسل‌کشی کرد
 • احیاء و جلوگیری از تعطیلی ۳۱ واحد تولیدی خراسان شمالی در سال ۱۴۰۰/ ۱۲۵ کارگر به کار بازگشتند
 • بازگشایی مدارس در استان‌ها| محقق شدن آموزش حضوری در استان بوشهر/ آموزش و پرورش پروتکل‌های بهداشتی را کاملا اجرا کند + فیلم
 • میزان حمایت اتحادیه اروپا از دانشگاه محقق اردبیلی از مرز ۴۱ هزار دلار گذشت
 • کارگران چگونه حق خود را از کارفرما بگیرند؟/ قوانین رسیدگی به دعوای حقوقی کارگر و کارفرما
 • امید کارگران معادن زغال‌سنگ به اصلاح قوانین در دولت جدید/بیمه کارگری تعیین‌تکلیف شود
 • سجادی: منویات رهبر معظم انقلاب در عرصه ورزش محقق می‌شود/ حامی فدراسیون‌ها برای حل مشکلات خواهیم بود
 • سرپرست جدید مرکز علمی کاربردی خانه کارگر تبریز معرفی شد
دیگران می‌خوانند: