۱۰۰۰روز را با موفقیت در شستا و وزارت کار طی کردن برای مدیران آن، متاعی نیست که بشود آن را در بورس کالا عرضه یا خریداری کرد بلکه دستاوردی است که باید در قالب تجربه انتقال یابد تا مدیران آینده گام‌های بلندتری بردارند. - اخبار بازار -

خبرگزاری تسنیم، شستا هنوز هم شهروندی خوب است، اگرچه این روزها با تیغ تیزی که خودش برای اصلاح عرضه کرده بود به صورتش خط می‌کشند.

شهروند خوب بودن در شهر خوب هم کار سختی است چه رسد به اینکه در کارزارهای رقابتی اقتصادی- سیاسی گاهی به سویی می‌برندت که سخت جانی‌ات را امتحان کنند و اگر سود 32هزار میلیارد تومانی در چنته نداشته باشی و کاهش‌دهنده شرکت‌های زیان‌ده از40 به صفر نبوده باشی و حتما اگر ده‌ها سامانه مدیریتی را برای کنترل و مدیریت یک هلدینگ بزرگ چندرشته‌ای راه‌اندازی نکرده باشی، سخت جان می‌دادی نه اینکه سخت جان بکنند و تو ایستاده باشی.

سودآوری شستا، پیگیری و دریافت مطالبات (که این روزها برخی به ناحق به آن حمله می‌کنند)، ادغام‌ها و انحلال‌های مدیریتی، نقش‌آفرینی جدی و برنامه‌ریزی شده در بورس، بازارگردانی‌های هوشمند و تمرکز بر بهره‌گیری از سودها در پروژه‌های جدید، برنامه‌های در دست اجرا نیست، بلکه واقعیت‌های روی زمینی است که در شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی محقق شده است.

آنچه در شستای این روزها به فرهنگ خوب مدیریتی تبدیل شده است، برگزاری به‌موقع مجامع عمومی سالانه البته با تلاش مضاعف برای دریافت گزارش مقبول است به‌گونه‌ای که 94درصد گزارش‌های حسابرسی به صورت مقبول اخذ شده است. اینکه تلاش برای دریافت گزارش مقبول به یک فرهنگ سازمانی در مجموعه شستا با 166 شرکت مدیریتی تبدیل شده، آثاری دارد که علاوه بر درک این واقعیت در کوتاه‌مدت حتما سال‌های آتی اثرگذاری‌اش را در سودآوری و درآمدزایی حس خواهیم کرد، اما این رقابت سالم درون گروهی موجب شده است تا رقبای شستا در هلدینگ‌های چندرشته‌ای دیگر نیز به تکاپو بیفتند تا بتوانند سهام‌داران و ذی‌نفعان‌شان را نسبت به این عقب‌ماندگی قانع کنند. به همین روی شفافیت شستا و گزارش‌گیری‌های مقبول شستا عملا به یک شفافیت جمعی نیز در بازار رقابت‌های اقتصادی تبدیل شده است و این وظیفه یک شهروند خوب است که بتواند یک فرهنگ خوب را در اتمسفر خود نیز جاری کند.

در مدت اخیر و در آستانه تغییر دولت، حجم حملات به شستا به دلایل مختلف افزایش یافته است که معتقدم بخشی از این حملات ناشی از رقابت حامیان دو دولت است که برخی‌شان لازم می‌دانند با قلب واقعیت موفقیت‌های دولت‌ها درهیچ حوزه‌ای ثبت نشود و شستا که بدون اغراق مهم‌ترین نقطه قوت دولت فعلی است باید مورد هجمه قرار می‌گرفت. البته برخی صاحبنظران بلند نظر نگاه دیگری دارند و می‌گویند دولت‌ها سکوهایی در کشتی نظام هستند و تخریب آن تخریب بلند مدت همان کشتی است به همین خاطر آنها که از این منظر به روند پیشرفت کشور می‌نگرند تمرکزشان روی نقاط قوت هر دولتی است.

شاید روزی که محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی  در مجلس شورای اسلامی بومی‌گزینی، جوانگرایی و شفافیت را وعده داد، نمایندگان مجلس و خبرنگارانی که این خبر را نشر دادند باور نمی‌کردند در همان 48ساعت ابتدایی گام اول شفافیت برداشته شود و با انتشار لیست هیات‌مدیره‌های شرکت‌های تابعه، اولین زمین‌لرزه‌ها آغاز شود. ضمن آنکه از همان ماه‌های ابتدایی با جوانگرایی نخبگانی، شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی، رشد فزاینده‌اش را آغاز کرد و با تکیه برهیات‌مدیره با تجربه، کارآمد و همراه یک تیم قدرتمند و پیگیر در شستا صرفا با تمرکز بر کار و اقدامات اجرایی توانست رویکردی دیگر در شستا به نمایش بگذارد و آن هم رویکرد اجرایی و دوری گزینی از بازی‌های مرسوم سیاسی در این هلدینگ بزرگ اقتصادی بود. دورکردن شستا از سیاست‌ورزی مدیران‌اش اقدام موثری بود تا مدیران بدانند در شستای نوین با کار ارزیابی می‌شوند نه با لابی‌گری.

نقدهای سازنده‌ای که البته در این دوسال و اندی به شستا در رسانه‌ها شده و لیست‌های متعددی که منتشر شده است فارغ از درست و غلط بودن آنها، نشان از فاصله‌ای است که شفاف بودن با شفاف نبودن در یک ساختار ایجاد می‌کند و به نظرم اصحاب رسانه بیش از هر کنشگر دیگری می‌دانند که در دو‌ونیم سال اخیر شستا و روابط‌عمومی پاسخگو و در دسترس آن چه تفاوتی با در دسترس نبودن داشته و دارد و قاعدتا این فرهنگ بدون خواست و همراهی مدیریتی کلان در یک مجموعه بزرگ امکان تحقق نداشته و ندارد.

در حالی که سال 1397 برای دریافت اطلاعات از شستا باید چراغ به‌دست در لا‌به‌لای صفحات گوگل گشت و گذار می‌کردیم تا بتوانیم اندک اطلاعاتی به دست آوریم، اما این روزها فقط با مراجعه به سایت رسمی و پرتال شستا که حدود 17هزار صفحه اطلاعات در آن بارگذاری شده، لازم است ساعت‌ها وقت بگذارید تا هر آنچه نیاز است از این دریای اطلاعات برداشت کنید و دست پر از آن خارج بشوید. اینها به جز حضور فعال در کانال تلگرام، اینستاگرام و حساب توییتری با عنوان شستا رسانه است که هر کدام با مخاطبان خاص خود در لحظه ‌ترین اطلاعات را در اختیار مخاطب قرار می‌دهد و سهامداران و ذی‌نفعان شستا به سادگی به هر آنچه باید دست می‌یابند. این دستیابی البته گاهی برای ما دردسرساز شده است، اما وقتی نگاه بلندمدت به مدیریت کلان در یک وزارت‌خانه حاکم باشد مدیران تابعه نیز ناچار به حرکت در مسیر تعیین شده ادامه می‌دهند و هربار که برخی سنگ‌اندازان به این قطار در حال حرکت سنگی پرتاب کنند و شیشه‌اش را بشکنند آن شیشه به سرعت ترمیم می‌شود تا هنگام جابه‌جایی راننده قطار ابهت و وقار آن قطار از بین نرفته باشد، لذا 1000 روز با موفقیت و پیروزی‌های مستمر را که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و به تبع آن شستا طی کرده است دستاورد یک شخص یا یک شرکت نباید تلقی شود که با نگاه شخصی‌محوری به آن حمله کنیم، بلکه اینها دستاورد یک نظام حاکمیتی است که در چشم مردم در روزهای بحرانی تفاوتی بین راننده‌های این لکوموتیو نمی‌گذارند و به خود لکوموتیو می‌نگرند.

شستا با سیستمی کردن دسترسی به اطلاعات علاوه بر بهبود نظام تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی یکی از مهم‌ترین اقداماتش را برای نظارت بر فرآیندهای متعدد و پیچیده انجام داد و به قول آقای شریعتمداری، امروز از مرحله دسترسی به اطلاعات عبور کرده‌ایم و به مرحله استفاده‌پذیری اطلاعات رسیده‌ایم.

1000روز را با موفقیت در شستا و وزارت کار طی کردن برای مدیران آن، متاعی نیست که بشود آن را در بورس کالا عرضه یا خریداری کرد بلکه دستاوردی است که باید در قالب تجربه انتقال یابد تا مدیران آینده گام‌های بلندتری بردارند.

*حسن محمدی مدیر روابط عمومی شستا

انتهای پیام/

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: تسنیم

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.tasnimnews.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «تسنیم» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۲۶۳۷۵۶۵ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

ایران جای قطر را گرفت/ افزایش سهمیه لیگ قهرمانان آسیا به ۱+۳؟

سهمیه بنزین مهرماه امشب چهارشنبه واریز می‌شود

افزایش سقف وام مشاغل خانگی بانک مسکن به ۱۰۰ میلیون تومان

وضعیت سبد سهام عدالت در ۳۰ شهریور

مدارس اول مهر بازگشایی می‌ شود / معوقات معلمان پرداخت شود

خبر بعدی:

دفاع مقدس عرصه اثبات موفقیت حول محور مقاومت

به گزارش خبرگزاری مهر، سپاه انصارالحسین (ع) در بیانیه‌ای هشت سال دفاع مقدس را عرصه‌ای دانست که نشان داد مقاومت، ایثار مردمی و حضور همیشگی در صحنه، رمز موفقیت جاودانه است و در این بیانیه بر ایستادگی در مسیر آرمان‌های شهدای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس تاکید کرده است.

در این بیانیه آمده است:

بسم الله الرحمن الرحیم

هشت سال دفاع مقدس ما، آئینه تمام نمایی از تلخی‌ها و شیرینی‌هاست؛ عرصه‌ای که نشان داد مقاومت و ایثار مردمی و حضور همیشگی در صحنه، رمز موفقیت جاودانه است و انقلاب اسلامی هم متکی به همین مردم و البته با رهبری‌های داهیانه حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری همچنان به پیشرفت‌های روزافزون می‌اندیشد و قله‌های حماسه و مقاومت را در تمام عرصه‌های حساس داخلی و خارجی در می‌نوردد.

تقویم تاریخ سربلند ایران گواه آن است که ظهر روز ۳۱ شهریورماه ۱۳۵۹ به وقت بغداد با به پرواز درآمدن ۱۹۲ فروند از انواع هواپیمای جنگنده بمب‌افکن و به حرکت درآمدن ۱۲ لشکر پیاده، زرهی و مکانیزه به سمت مرزها و داخل خاک ایران، سردمداران رژیم بعث عراق کلید آغاز جنگی را علیه نظام نوپای جمهوری اسلامی و ملت ایران زدند با این هدف امیدوارانه که حداکثر ظرف یک هفته به پایان برسد لیکن این جنگ، ۸ سال به طول انجامید و به دفاع مقدس مشهور شد.

ما سپاهیان انصارالحسین (ع) شاهد بوده‌ایم که همدان در ساعات اولیه آغاز جنگ در شمار استان‌هایی بود که صدام بعثی آن را هدف قرار داد، این دارالمجاهدین در دوران جنگ تحمیلی ۱۰۹ بار مورد حمله هوایی، بمباران و حمله موشکی قرار گرفت.

از جمله اهداف حملات هوایی در دوران جنگ، مراسم نماز جمعه همدان در استادیوم قدس با تعداد زیادی کشته و زخمی و از دیگر اقدامات وحشیانه و غیرانسانی رژیم بعثی ارتش عراق در این استان، بمباران نهاوند در جنوب استان بود که با توجه به کوهستانی بودن منطقه نزدیک به ۵۰ بار مورد حمله هوایی قرار گرفت و ۱۰۰ درصد تخریب شد.

این است که نهاوند را در کشور به نام دروازه ورود اسلام، گروه انقلابی ابوذر و شهر عالمان شهید مانند شهیدان حیدری و قدوسی می‌شناسند.

امسال در چهل و یکمین سالگرد دفاع مقدس با پیام طنین انداز «ما مقتدریم» در جاده‌های تاریخ حماسی میهن عزیزمان، همگام با دولت انقلابی پیش می‌رویم تا ضمن جهاد در عرصه سلامت، دفاع همه جانبه را با کمک ارتش مجازی و رسانه‌ای علیه دشمنان نابخرد این نظام مقدس تا جایی پیش ببریم که به فرمان فرمانده کل قوا، تمام عداوت‌های داخلی و خارجی را به خاک نشانده و به فضل قادر متعال، پرچم پرافتخار ایران اسلامی را به دست صاحب اصلی این انقلاب، حضرت مهدی صاحب الزمان (عج) برسانیم.

کد خبر 5310575

دیگر خبرها

 • بیانیه رونالد کومان: نباید در لیگ قهرمانان انتظار معجزه داشته باشید؛ ماندن در بالاترین سطح فوتبال اروپا یک موفقیت خواهد بود
 • بانک آینده بیش از 1000 میلیارد تومان تسهیلات اعطا کرد
 • دلیل موفقیت اسکوچیچ در تیم ملی ؛ دراگان خوش‌شانس!
 • خبر خوش یک اسطوره برای هواداران فولاد
 • خدمت به مردم، ایثار به معنای واقعی کلمه است
 • مقام سوم مازندران در مسابقات آب‌های آرام کشور
 • رئیس جمهور چین: هرگز به دیگران حمله یا قلدری نخواهیم کرد | موفقیت یک کشور لزوماً به معنای شکست یک کشور دیگر نیست
 • از همسرم ممنونم/ این جایزه تقدیم به همه کسانی که پای من ایستادند/ به موفقیت‌ها ادامه می‌دهم
 • جلال کوزه‌گری: شاهد خلق حماسه در تاریخ هندبال بودیم/ دختران ایران شایسته حمایت بیشتری هستند
 • اولین پرواز آزمایشی هواپیمای تمام‌برقی رولز-رویس با موفقیت انجام شد
 • طعنه کیهان به یک اصلاح طلب/ آفتابه لگن حزبی، 31 دست موفقیت اصلاح‌طلبان، هیچی!
 • تهامی: ویسی رابطه رفاقتی با بازیکنان دارد / خوب نیست که اسطوره‌ خانه‌نشین شود
 • کیهان: آفتابه لگن حزبی، ۳۱ دست موفقیت اصلاح‌طلبان، هیچی
 • کیهان: آفتابه لگن حزبی، 31 دست موفقیت اصلاح‌طلبان، هیچی!
 • تقصیرهای روحانی، گردن احمدی‌نژاد موفقیت‌های رئیسی به نام روحانی
 • آفتابه لگن حزبی، ۳۱ دست موفقیت اصلاح‌طلبان، هیچی!
 • شور زندگی در پیرمردی که سالی ۱۰۰۰ کیلومتر مسیر را می پیماید!
 • فتاح اعلام کرد: افزایش ۱۰۰۰ تُنی نخ پنبه پلی‌استر به تولیدات سالانه کشور در اوج تحریم‌ها
 • عکس/ افتتاح خط تولید ۱۰۰۰ تُنی نخ پنبه با حضور فتاح
دیگران می‌خوانند: