نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: مجلس روز گذشته به این رای داد که اصل قانونگذاری در امر فضای مجازی صورت گیرد، چرا که پارلمان محل قانونگذاری است و مجلس باید به وظیفه خود عمل کند.

علی خضریان در گفت و گو با خبرنگار ایمنا با اشاره به تصویب اعمال اصل ۸۵ برای بررسی طرح صیانت از کاربران فضای مجازی و ساماندهی پیام رسان‌های اجتماعی اظهار کرد: ابتدا از همه نمایندگان به خصوص رئیس مجلس که روز گذشته در فراکسیون نیروهای انقلاب با تبیین اهمیت موضوع و اعلام صریح موافقت با اعمال اصل ۸۵ برای طرح صیانت از کاربران در فضای مجازی موجب انسجام بیشتر نمایندگان شد، نایب رئیس مجلس که در غیاب رئیس مجلس به دلیل سفر از پیش تعیین شده به سوریه اداره جلسه را به صورت آرام و منطقی به همراه بیان دیدگاه‌های مختلف برعهده داشت و همچنین رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس که گزارش دقیقی از دلایل اعمال اصل ۸۵ برای این طرح شد، تشکر می‌کنم.

وی افزود: روز گذشته در مجلس پیشنهاد اعمال ماده ۸۵ برای طرح صیانت از کاربران فضای مجازی و ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی رأی آورد که لازم است معنای اقدام مجلس در فضای اجتماعی تشریح شود؛ در واقع مجلس اصل ضرورت قانونگذاری و ایجاد قاعده برای صیانت از کاربران و مردم در فضای مجازی را جزو وظایف خود می‌داند.

نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در حال حاضر در حوزه فضای مجازی قاعده‌گذاری و قانون‌گذاری صورت نگرفته و تنها شورای عالی فضای مجازی دستورالعمل‌ها و مصوبه‌هایی دارد. همه به این مهم قائلند که زندگی مردم بیش از یک دهه با فضای مجازی مأنوس شده است و هر چه جلو می‌رویم این ارتباط تشدید می‌شود، لذا وجود قواعد و قانون برای چنین محیطی جزو واجبات است، بنابراین اینکه مجلس یازدهم به این زمینه ورود کرده قابل تقدیر است و خلأ موجود کم‌کاری ادوار گذشته را نشان می‌دهد.

خضریان با بیان اینکه در این امر که در زمینه فضای مجازی خلأ قانونی داریم شکی نیست، اظهار کرد: مجلس روز گذشته به این رأی داد که اصل قانونگذاری در امر فضای مجازی صورت گیرد، چرا که پارلمان محل قانونگذاری است و مجلس باید به وظیفه خود عمل کند؛ فضای مجازی جدا از فضای واقعی نیست از سوی دیگر حضور مردم در این فضا روز به روز افزایش پیدا می‌کند و نیازمند صیانت از سوی حاکمیت است.

نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به نکته دوم مصوبه روز گذشته تاکید کرد: با توجه به اینکه تجربه قانونگذاری در حوزه فضای مجازی نداریم مجلس نمی‌توانست ریسک کرده و در این زمینه قانون دائمی تصویب کند، در عین اینکه تصویب قانون با اعمال اصل ۸۵ قانون اساسی باعث تخصصی‌تر شدن موضوع می‌شود و از آنجایی که باید اثرات اجتماعی قانون را مدنظر قرار دهیم، بنابراین با اعمال اصل ۸۵ قانون اساسی، قانون موقتی می‌شود در حالی که اگر در صحن علنی تصویب می‌شد قانون دائمی است. در واقع مجلس معتقد به این نیست حتی در نهایت حرف تخصصی‌تری که از کمیسیون ویژه بیرون می‌آید، می‌تواند حرف نهایی قانونگذاری باشد از این رو آن را موقتی تصویب می‌کند.

وی تصریح کرد: تصویب اعمال اصل ۸۵ برای ساماندهی فضای مجازی به این معنا است که مجلس قائل به این است محتوایی که کمیسیون فرهنگی در یک سال گذشته با مشارکت مرکز پژوهش‌های مجلس تهیه و متعدد تغییر کرده که آخرین نسخه آن ۲۶ تیرماه آماده شده، باید همچنان چکش‌کاری شده و روی آن از منظر دیگر کمیسیون‌ها کار تخصصی انجام شود.

وی افزود: اعمال اصل ۸۵ به این معنا است که ابعاد گسترده‌تری از فضای مجازی به غیر از ابعاد فرهنگی و اجتماعی از جمله ابعاد اقتصادی، حقوقی و امنیتی را می‌توان در نظر گرفت لذا با اعمال اصل ۸۵ کمیسیون‌های بیشتری درگیر موضوع می‌شوند؛ و مصوبه گرفتن از کمیسیون ویژه با توجه به الزام به رأی دو سوم اعضا، بسیار سخت‌تر از مصوبه گرفتن از کمیسیون عادی است. ضمن اینکه اگر متن فعلی کمیسیون فرهنگی در صحن علنی مورد بررسی قرار می‌گرفت پیشنهادها با درصد احتمال پایین‌تری به تصویب می‌رسید و ابعاد دیگر در این موضوع دیده نمی‌شد. در واقع با اعمال ۸۵، قانونگذاری در زمینه فضای مجازی را تخصصی‌تر کردیم؛ در ضمن نشان دادیم طرح کمیسیون فرهنگی، طرح نهایی نیست.

خضریان خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه کشور در شرایط نامناسب اقتصادی و معیشتی قرار دارد، ضمن اینکه قانون فضای مجازی مهم است، اما در شرایطی نیستیم که مجلس برای تصویب حدود ۴۰ ماده واحده زمان بگذارد؛ چرا که پیش‌بینی می‌شد بالغ بر دو ماه از صحن علنی زمان برای تصویب گرفته شود. نمایندگان با تصویب اعمال اصل ۸۵ کار فوق‌العاده‌ای برای خود تراشیده‌اند، هم صحن برای بررسی موضوعات اساسی‌تر از جمله مسائل اقتصادی و معیشتی جامعه تشکیل می‌شود و هم نمایندگان در کمیسیون ویژه به صورت تخصصی‌تر به موضوع قانونگذاری در فضای مجازی رسیدگی می‌کنند، مجلس زمان شناسی کرده که الان صحن را نمی‌توان معطل تصویب قانونی کند که مستقیم مرتبط با زندگی و معیشت مردم نیست؛ اما از سوی دیگر اصل قانونگذاری آن را هم نمی‌توان نادیده گرفت، در واقع نمایندگان کار ویژه و افزونی را قرار است به سرانجام برسانند.

وی گفت: بسیاری تصور می‌کنند که روز گذشته محتوا در صحن تصویب و برای شورای نگهبان ارسال شده است؛ اما در واقع محتوا برای کمیسیون ویژه که با حضور نمایندگان کمیسیون‌های مختلف تشکیل خواهد شد، ارسال می‌شود تا با رأی دو سومی مواد آن تصویب شود، ضمن اینکه احتمال رای‌آوری پیشنهادها در صحن زیر ۱۰ درصد است این در حالی است وقتی به کمیسیون ویژه می‌سپاریم تک تک پیشنهادها باید بررسی و رأی دو سومی اعضا را کسب کند.

نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: عموم انتقادات و نگرانی که در حوزه طرح صیانت از کاربران فضای مجازی و ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی صورت می‌گیرد حاکی از آن است که طرح محتوای مسدودسازی یا فیلترینگ دارد؛ اما وقتی به متن و محتوا رجوع می‌شود کسی مصداقی از مسدودسازی را نمی‌تواند نشان دهد، قاعده‌مند کردن فضای مجازی به معنای محدودسازی نیست اتفاقاً به دنبال آن هستیم حقوق مردم رعایت شود. در فضای مجازی آمار بالایی از کلاهبرداری‌ها و سو استفاده‌های مالی وجود دارد اما به دلیل اینکه اعمال قانون در اختیار ارکان کشور نیست و شرکت‌های موجود در فضای مجازی پاسخگو نیستند، امکان پیگرد کلاهبرداری نیست با قانونگذاری می‌توان پیگردها را به نفع مردم به نتیجه رساند.

خضریان ادامه داد: یکی دیگر از دغدغه‌هایی که بیان می‌شود این است که با بررسی طرح در کمیسیون ویژه، جامعه از جزئیات مصوبات مطلع نمی‌شود، این در اختیار هیأت رئیسه مجلس است و پیشنهاد می‌کنم برای رفع این دغدغه، اظهارات و جلسات کمیسیون ویژه مانند کمیسیون ویژه برجام، طرح مذکور پوشش خبری شود و اصحاب رسانه جلسات کمیسیون را مانند صحن علنی به صورت زنده مخابره کنند.

کد خبر 510572

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: ایمنا

کلیدواژه: علی خضریان طرح صیانت از کاربران طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی جزئیات طرح صیانت از فضای مجازی مجلس شورای اسلامی نماینده مجلس شورای اسلامی نمایندگان مجلس شورای اسلامی شهر شهروند کلانشهر مدیریت شهری کلانشهرهای جهان حقوق شهروندی نشاط اجتماعی فرهنگ شهروندی توسعه پایدار حکمرانی خوب اداره ارزان شهر شهرداری شهر خلاق نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی طرح صیانت از کاربران اعمال اصل ۸۵ اعمال اصل ۸۵ فضای مجازی فضای مجازی کمیسیون ویژه روز گذشته صحن علنی تخصصی تر

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.imna.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «ایمنا» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۲۶۵۹۷۵۵ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

نمودار قیمت سکه امروز ۳۰ شهریور ۱۴۰۰

چه افرادی نباید واکسن کرونای سینوفارم تزریق کنند؟

۶ متهم خرید و فروش کودکان در مشهد بازداشت شدند

واریز ۴۸۰ هزار تومان به حساب «معلولان شدید»

دستگیری۲ مسافر با ۴ میلیارد ارز قاچاق در فرودگاه امام خمینی (ره)

خبر بعدی:

مانع‌زدایی کسب و کارها با اجرای طرح تسهیل صدور مجوزها

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس معتقد است پروسه صدور مجوزها سدی محکم جلوی پای سرمایه‌گذار شده است که در نتیجه آن سرمایه‌گذار کم انگیزه و کلافه و از ادامه سرمایه‌گذاری منصرف می شود.

به گزارش بازار به نقل از خانه ملت، سید ناصر موسوی لارگانی با اشاره به تصویب کلیات طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار در جلسه علنی هفته گذشته مجلس شورای اسلامی، گفت: شاید یکی از اقداماتی که مجلس یازدهم در آینده به آن افتخار کند؛ تصویب طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار باشد هرچند ممکن است در جزئیات ایراداتی داشته باشد که باید در زمان بررسی رفع شود.

نباید مردم را در مسیر ایجاد کسب و کار در تنگنا قرار داد
نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در شرایطی که ایران با تحریم‌های ظالمانه اقتصادی رو به رو شده نباید اجازه داد با مقررات منسوخ، گره‌ کار مردم بیشتر شود و آن‌ها در مسیر ایجاد شغل یا کسب و کار در تنگنا قرار گیرند.

وی افزود: شخصا شاهد بودم که مجوز ایجاد یک کسب و کار مرتبط با گیاهان دارویی که اشتغالزایی ایجاد می‌کرد بیش از ۲ سال و نیم طول کشیده و هنوز هم به نتیجه نرسیده است، لذا پروسه صدور مجوزها سدی محکم جلوی پای سرمایه‌گذار شده است که در نتیجه آن سرمایه‌گذار کم انگیزه و کلافه و از ادامه هرگونه سرمایه‌گذاری منصرف می‌شود.

مجلس درصدد درمان دردهای اقتصادی جامعه
موسوی لارگانی بیان کرد: همچنین بارها مشاهده کردم یک درمانگاه توسط فردی ساخته شده و آماده بهره‌برداری است اما فرد مسئول ارائه "پروانه بهره‌برداری" می‌گوید؛ من باید حداقل در ۲۰ درصد این پروژه سهیم شوم تا پروانه صادر بشود! این چنین اقدامات، دردهای بزرگی برای این جامعه است که مجلس درصدد درمان آن برآمده است.    

این نماینده مجلس با یادآوری انتخاب شعار سال ازسوی مقام معظم رهبری باعنوان "سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها"، مطرح کرد: "طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار" دقیقا در راستای مانع‌زدایی در مجلس مطرح و در مسیر تصویب نهایی است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه تصویب این طرح درصورت اجرای دقیق مثمرثمر خواهد بود، افزود: متاسفانه افرادی که با طرح مذکور تعارض منافع دارند درصدد ایجاد مانع در تصویب و اجرای آن هستند.

بازار/

 

برچسب ها: کسب و کار ، صدور مجوز ، مانع زدایی لینک کوتاه خبر: bzna.ir/000P9J

دیگر خبرها

 • افراد مشکوک به اجاره کارت بانکی به ۲۰ تراکنش در روز محدود می‌شوند
 • تراکنش های دریافتی کارت به کارت هر فرد به ۲۰تراکنش روزانه محدود شد
 • پیشگیری از وقوع جرم نباید به کارهای روزمره دستگاه‌ها محدود شود
 • بانک مرکزی برای جلوگیری از قمار، واریزی روزانه افراد از حساب‌های بانکی را به 20 تراکنش محدود کرد
 • کاهش قیمت چهارچرخ‌ها با تصویب طرح ساماندهی صنعت خودرو
 • برگزاری نشست کمیسیون ورزشکاران با تصویب آیین‌نامه
 • تصویب فعالیت‌های "شاد" در فضای مجازی
 • قدردانی از پیشکسوتان دفاع مقدس به اهدای لوح و آئین تجلیل محدود نشود
 • نیک بین: مطلبی که از جانب بنده درباره وزارت ارتباطات منتشر شد شیطنت خبرنگار بود / نظرات همه در طرح صیانت فضای مجازی اعمال می‌شود
 • ساکنین شهرک خبوشان از آب شرب سالم و بهداشتی بهره‌مند شدند
 • پیمان شانگهای؛ بلوکی برای جلوگیری از یکه‌تازی و توسعه سلطه غرب/ ارتباط با شرق به معنای رها کردن غرب نیست
 • برهم زدن قرارداد اجاره با استناد به قانون
 • معنای الحاق به «شانگهای»
 • مردم بم و بروات تا پایان امسال از آب سد نساء بهره مند می شوند
 • خبرهای جدید از رتبه بندی معلمان
 • آخرین خبر از رتبه بندی معلمان
 • آخرین خبر از رتبه بندی معلمان/ بار مالی ۶۰ هزار میلیاردی؛ بزرگترین مانع اعمال رتبه بندی
 • بیش از ۸۲ درصد دانش آموزان لرستان از بستر شبکه شاد بهره‌مند شده‌اند
 • ۱۰ هکتار بستر و حریم رودخانه در محدود جاده کاشان - قمصر آزادسازی شد
دیگران می‌خوانند: