به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری ایسکانیوز، عید غدیر سال گذشته مرحله دوم آزاد سازی سهام عدالت اجرا شد و کسانی که روش مدیریت مستقیم را انتخاب کرده بودند اختیار پیدا کردند تا علاوه بر 30 درصد آزاد شده در مرحله اول، 30 درصد دوم و جمعا ۶۰ درصد سهام عدالت خود را بفروشند یا نگه دارند. اما با توجه به شرایط بازار بعد از گذشت چند ماه علیرغم وعده‌های آزادسازی کامل و 100 درصدی سهام عدالت، فروش همین ۶۰ درصد نیز به دلیل ریزش شدید بازار سرمایه متوقف شد.

به این بهانه با کارشناسان در رابطه با راهکارهای موجود برای آزاد سازی سهام عدالت به گفت و گو پرداخته ایم:

همایون دارابی کارشناس بازار سرمایه در رابطه با این پرسش که آیا آزادی سازی سهام عدالت در ریزش بازار نقش داشت یا خیر؟ بیان کرد: آزادسازی سهام عدالت تا حدودی در ریزش بازار نقش داشت، اما سهم عمده در ریزش بازار را تغییر سیاست‌های کلان اقتصادی و افزایش بی علت نرخ بهره باید دانست، اما آزاد سازی مرحله دوم سهام عدالت یک اقدام شتاب زده بود و عملا غیرمنطقی بود.

دارابی در ادامه با ارائه راهکار خود برای آزادسازی فروش سهام عدالت اظهار کرد: با توجه به این که خانوارها بدون پرداخت مبلغی، مالک سهامی ارزشمند شده اند. تجربه‌ ای است که تا حدودی موفق واقع شد و می تواند دوباره تکرار شود. پیشنهاد این است که سهام عدالت دوم، سوم و چهارم  برای مردم و کسانی که از طرح اولیه جا مانده اند اعلام شود و در واقع سهام عدالت دوم و سوم طرح‌های نیمه کاره را کامل کنند و در مقابل مردم اجازه دهند یارانه نقدی خود که دیگر تاثیری در خانوارها ندارد صرف تکمیل این طرح‌ها شود و صندوق‌های عدالت دوم و سوم نیز با بخشی از مازاد دارآمد خود بیایند و آن دسته از خانوارهایی را که قصد فروش دارند با پرداخت سود مناسب از فروش منصرف کنند.

خرید زمان بندی یکی از راهکارها برای فروش سهام عدالت

مهدی قلی پور دیگر کارشناس بازار سرمایه معتقد است در شرایط فعلی نیز امکان فروش سهام عدالت وجود دارد.

او گفت: باید راهکاری برای نقدشدن این سهام خارج از تابلوهای بورس یا فرابورس تعبیه نمود مثلا سهامداران عمده شرکت‌های موجود در پرتفوی عدالت، متعهد به خرید زمانبندی شده این سهام در اختیار مردم قرار گیرد و برای اینکار درصدی از سود نقدی را به آن تخصیص دهند، یا دولت از بانک‌ها بخواهد که هر کدام بودجه مشخصی برای خرید تخصیص دهند.

مدیریت آزاد سازی بازار را تحت تاثیر قرار داد

مهدی میرزایی کارشناس بازار سرمایه در رابطه با این پرسش که آیا آزاد سازی سهام عدالت در ریزش بازار نقش داشت؟ بیان کرد: خود آزادسازی فی نفسه نمی‌تواند بازار را برهم زند بلکه مدیریت این آزاد سازی بود که بازار را تحت تاثیر قرار داد، اما اگر این آزاد سازی تدریجی بود اثری نمی‌توانست بگذارد.

میرزایی در ادامه با ارائه راهکار خود برای حل مشکل فروش سهام عدالت اظهار کرد:بازار برای آزاد سازی سهام عدالت هنوز به استحکام لازم نرسیده و در حال کف سازی است باید آزاد سازی زمانی انجام گیرد که متقاضی و پول به میزان کافی در بازار باشد زمانی که بازار به این شرایط رسید باید به صورت تدریجی در بازار عرضه شود.

این کارشناس بازار سرمایه افزود:اما نکته مهم‌تر فرهنگ سازی و تشویق مردم به نگهداری سهام عدالت خود است.

نیاز به فراهم سازی بسترهای مناسب قبل از آزاد سازی

علیرضا تاجبر کارشناس بازار سرمایه در رابطه با این پرسش که آیا آزاد سازی سهام عدالت در ریزش بازار نقش داشت؟ بیان کرد:آزاد سازی سهام عدالت یکی از دلایل ریزش بازار بوده است، اما علت عمده ریزش‌ها مسائل دیگر مانند تامین مالی دولت از بازار بوده است.

تاجبر در ادامه با ارائه راهکار خود برای فروش اظهار کرد:در ابتدا باید بستر مناسب سفارش گذاری فراهم شود در حال حاضر هسته معاملات ما این ظرفیت را ندارد.

در چند روز گذشته، اما خبرهایی از آزاد سازی سهام عدالت و ایده‌های که این آزاد سازی به بازار آسیب نرسد از سوی رئیس سازمان بورس مطرح شده است.

محمد علی دهقان دهنوی رئیس سازمان بورس با بیان اینکه سهام عدالت افرادی که روش مستقیم را انتخاب کرده اند در اختیار خود سهامداران است، بیان کرد: مساله حائز اهمیت در خصوص فروش سهام عدالت در روش مستقیم، بالا بودن میزان حجم سهام است، به همین دلیل اگر اجازه داده شود تا همه سهامداران اقدام به فروش سهام خود کنند طبیعتا حجم گسترده‌ای از عرضه وارد بازار می‌شود، ظرفیت بازار نمی‌تواند جوابگوی این میزان از فروش سهام باشد و این امر منجر به ایجاد روند نزولی بازار خواهد شد.

او به ریزش بازار سهام در تابستان سال گذشته اشاره کرد و افزود: شروع ریزش بازار سهام در تابستان سال ۹۹ در مقطعی بود که فرآیند آزادسازی سهام عدالت از ۳۰ به ۶۰ درصد اجرایی شد؛ ایجاد چنین روندی در بازار باعث شد تا به سرعت اقدام به توقف فروش سهام عدالت و وقفه در معاملات آن کنیم تا از این طریق اجازه داده شود که بازار در وضعیتی مناسب قرار بگیرد.

دهقان دهنوی اظهار کرد: در این مرحله از آزادسازی سهام عدالت دقت خواهیم داشت تا به هیچ عنوان آزادسازی به شکلی نباشد که تاثیر منفی بر روند معاملات بازار داشته باشد و دوباره شاهد تکرار روند نزولی سال گذشته در بازار باشیم.

گره گشایی از سهام عدالت با فروش تدریجی

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه اگر قرار است فروش سهام عدالت تدریجی آغاز شود باید تلاش کرد تا این اقدام را به صورت ماهانه و با درصدهای کم اجرایی کنیم، گفت: به هیچ عنوان لازم نیست که یکباره ۳۰ درصد از سهام عدالت آزادسازی شود، در این زمینه می‌توان به منظور جلوگیری از تاثیر منفی آن بر معاملات بورس در هر مرحله یک درصد از آن را در بازار آزادسازی کنیم.

او ادامه داد: در این میان به دنبال آن هستیم که روش غیرمستقیم را در کنار فروش سهام عدالت در روش مستقیم قرار دهیم تا افرادی که مایل به فروش سهام خود هستند به جای فروش سهام، آن‌ها را در اختیار صندوق‌ها قرار دهند و یونیت صندوق‌ها را در اختیار بگیرند تا در پایان امکان آزادسازی یونیت صندوق‌ها فراهم شود.

به گفته دهقان دهنوی، تمهیداتی در دست طراحی است که به محض اجرایی شدن آن‌ها امکان فروش تدریجی سهام عدالت داده خواهد شد.

در آخر با توجه به صحبت‌های کارشناسان می‌توان گفت آزاد سازی سهام عدالت در ریزش‌های بازار نقش کمی داشته و برای آزاد سازی باید برنامه ای مناسب و دقیق اجرا شود و باید  از  مشکلات مدل‌  آزاد سازی‌های گذشته درس گرفت.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

انتهای پیام/

کد خبر: 1104821 برچسب‌ها سهام عدالت

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: ایسکانیوز

کلیدواژه: سهام عدالت ریزش بازار نقش کارشناس بازار سرمایه آزاد سازی سهام عدالت فروش سهام عدالت سهام عدالت برای آزاد صندوق ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.iscanews.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «ایسکانیوز» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۲۶۵۹۸۸۵ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

«فرهاد مجیدی» از هرگونه فعالیت فوتبالی محروم شد

جزئیات طرح فروش فوق العاده رانا پلاس جدید اعلام شد

زنگ سال تحصیلی جدید نواخته شد

اطلاعیه اداره کل زندان های استان تهران درباره فوت یک زندانی

وزیر اطلاعات انتصاب محمد باقر ذوالقدر را تبریک گفت

خبر بعدی:

مصوبه آزاد سازی واردات خودرو مغایر با سیاست های کلی نظام است!

به گزارش صدای ایران به نقل از صداوسیما، هادی طحان نظیف سخنگوی شورای نگهبان درباره نظر این شورا درباره طرح مجلس درباره واردات خودرو گفت: طرح ساماندهی صنعت خودرو چند بار بین مجلس و شورای نگهبان رد بدل شده است که آخرین ایرادی که شورای نگهبان به آن داشت درباره ماده ۴ این طرح بود.

وی ادامه داد: این ماده درباره واردات خودرو‌های هیبریدی بود که مجلس آن را اصلاح کرده بود.

وی افزود: در جلسه امروز، این مصوبه مجلس بار دیگر مورد بررسی قرار گرفت. ارزیابی اعضای شورای نگهبان نسبت به این مصوبه در یکی دو مورد ابهاماتی داشت. در یک قسمت این مصوبه درباره واردات و نحوه انتقال ارز صحبتی نشده بود و از مجلس خواستیم که این موضوع دقیق‌تر و شفاف‌تر بیان شود. یکی دیگر از نکات این مصوبه تصویب سایر مقررات توسط وزارت صمت است که ابهامی درباره آن به وجود آمد، لذا این موارد اگر دقیق‌تر مطرح شود، امکان اظهار نظر درباره آن دقیق‌تر است.

طحان نظیف افزود: البته هیات عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام که در مجمع تشخیص مصلحت نظام مستقر است طی نامه‌ای مواردی از این مصوبه را به عنوان مغایر با سیاست‌ها اعلام کرده بود که ما در شورای نگهبان بر اساس مقررات موظف هستیم آن‌ها به مجلس منعکس کنیم.

سخنگوی شورای نگهبان بیان کرد: هیات عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام این ماده را مغایر با سیاست‌های حمایت از تولید ایرانی و کار و سرمایه ایرانی، مغایر با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و مغایر سیاست‌های اداری دانسته بود. حتی ماده ۱۰ مصوبه که قبلا ایرادی به آن وارد نشده بود را مغایر با سیاست‌ها دانستند.

سخنگوی شورای نگهبان گفت: در شورای نگهبان به این مصوبه فقط یک الی دو ابهام وارد شد، ولی شورای عالی نظارت ایراد‌های بیشتری را به این مصوبه وارد کرد. لذا این مصوبه بار دیگر به مجلس برمی گردد و در دستور کار مجلس قرار می‌گیرد تا این ایرادات برطرف شود و به شورای نگهبان ارسال شود.

طحان نظیف در ادامه درباره سایر مصوبات امروز شورای نگهبان گفت: مصوبه دیگر امروز شورای نگهبان که معروف به مصوبه قیر است امروز در دستور کار شورای نگهبان قرار گرفت و ابهامی در مصوبه در خصوص بند ز تبصره یک قانون بودجه ۱۴۰۰ وجود داشت. این مصوبه در دستور کار امروز شورای نگهبان بود و مغایر شرع و قانون اساسی شناخته نشد و مورد تایید شورای نگهبان قرار گرفت.

دیگر خبرها

 • قیمت دلار در اولین روز کاری مهرماه
 • ارزش سهام عدالت هفته گذشته چقدر شد؟
 • ارزش سهام عدالت افت کرد
 • ارزش سهام عدالت ۵۳۲ هزار تومانی این هفته چقدر شد؟
 • چشم‌انداز پاییزی بورس
 • دلیل محکومیت فرهاد مجیدی فاش شد؟/ پنهان کاری بهتر است یا شفاف سازی …
 • کسب و کاری که زحمت خرید از میادین میوه را از زندگی مردم حذف کرد
 • دو نگاه به بحران اورگرند
 • راز جاماندگی بورس از دلا‌ر
 • «زخم کاری» نه مکبث بود نه رمان چهل زخم کاری/ ماجراهای درامی سرکش و خونین بر سر زر و زور
 • حجت‌الاسلام مظفری : ورود ۲۵۰ هزار پرونده به دیوان عدالت اداری نشانگر مشکل در عقبه‌ی کار است
 • ورود ۲۵۰ هزار پرونده به دیوان عدالت اداری به معنای وجود مشکل بسیار در عقبه است
 • خبرخوش برای دارندگان سهام عدالت/سهام عدالتی ها پولدار شدند
 • مشکلات زائران برای تهیه بلیط اربعین و گلایه دانش آموزان در آستانه بازگشایی مدارس
 • رئیس دیوان عدالت اداری: باید به دنبال تحقیق کاربردی برویم
 • وورد ۲۵۰ هزار پرونده به دیوان عدالت اداری به معنای وجود مشکل بسیار در عقبه است
 • باید به دنبال تحقیق کاربردی برویم
 • علت فروش داروهای کرونایی در بازار آزاد چیست؟ / ارزش داروهایی که رصد نمی‌شود به 25 هزار میلیارد تومان می‌رسد!
 • وضعیت سبد سهام عدالت در ۳۱ شهریور
دیگران می‌خوانند: