به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، فواید شیر مادر بر هیچ کس پوشیده نیست، فوایدی که تنها در طول دو سالی که نوزاد، شیر را مصرف می کند، موثر نیست و در تمام طول زندگی کودک چه از نظر سلامت جسمی و چه از نظر سلامت روان، سلامت او را تامین می کند.

اهمیت مصرف شیر مادر، نقش بسیار موثری در کیفیت سلامت مادر و نوزاد دارد و برخلاف باور برخی که معتقدند برای مادر مشکلاتی را ایجاد می کند، در سلامت جسمی و روان او بسیار اثرگذار است و به طور کلی طی تحقیقات مختلفی که انجام شده، مشخص شده که تفاوت های بسیاری بین نوزادانی که شیر مادر مصرف می کنند و نوزادانی که شیر خشک می خورند، از جهات مختلف مثل رشد و سلامت روان و بهبود کیفیت زندگی در سنین بالاتر وجود دارد.

مصرف شیر مادر در تمام دنیا و حتی در دین مبین اسلام، مورد تاکید قرار گرفته است . در این گزارش به اهمیت مصرف شیر مادر برای مادر و نوزاد خواهیم پرداخت.

 شیرین شمس متخصص زنان و زایمان در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان اظهار کرد: استفاده نوزاد از شیر مادر، اهمیت و مزایای بسیار زیادی هم برای مادر و هم برای نوزاد دارد؛ از اصلی‌ترین مزایای شیر مادر برای نوزاد این است که آنتی بادی‌ها و پادتن هایی که بدن نوزاد نیاز دارد ، از طریق شیر به او منتقل می شود. همه مادران در طول زندگی و به ویژه بارداری خود در معرض انواع باکتری‌ها و عفونت‌ها قرار دارند و با توجه به آنتی بادی‌هایی که برای علیه آن میکروب‌ها و عفونت‌ها در بدن مادر به وجود می آیند، سازگار‌ترین و متناسب‌ترین آنتی بادی برای بدن نوزاد هم هست . از طریق شیر به راحتی منتقل می‌شوند و در نتیجه نوزاد نیز در برابر میکروب‌های احتمالی مصون می‌ماند و بدن نوزاد در سال‌های بعدی عمر واکسینه می‌شود.

شمس افزود: با توجه به آنتی بادی آ  که به وفور در آغوز (شیر ابتدایی که در ۴۸ ساعت اول به نوزاد داده می‌شود) وجود دارد، نوزاد در برابر عوارض آلرژیک و حساسیت زا ایمن می‌شود، در نتیجه ایجاد حساسیت‌های مختلف در نوزادانی که از شیر مادر استفاده می‌کنند، بسیار کمتر است. شیر مادر برای دستگاه گوارش و غشای مخاط دستگاه گوارش، پوشش ایجاد می‌کند و ریسک آسیب‌ها و کولیت‌ها و اختلال‌های روده در نوزاد و شیرخوار را به مراتب کاهش می‌دهد. همچنین دادن شیر مادر به نوزاد باعث می شود که نوزاد و شیرخوار به تدریج افزایش وزن پیدا کند و به صورت ناگهانی دچار چاقی کاذب نشود و همچنین افزایش اشتهای کاذب در او به وجود نیاید. نتیجه این مسئله داشتن رشد مناسب نوزاد و در نتیجه جلوگیری از اضافه وزن و اشتهای کاذب در سنین بالاتر است.

خواص بیشمار شیر مادر برای مادر و نوزاد 

این متخصص زنان و زایمان بیان کرد: مصرف شیر مادر، جلوی ابتلای کودک به دیابت در سنین بزرگسالی را می گیرد و عامل موثری در پیشگیری از ابتلا به مننژیت و مشکلات مغزی یا اختلالات کاهش حافظه و آلزایمر است. طبق تحقیقات انجام شده نوزادانی که از شیر مادر استفاده می کنند بهره هوشی بیشتری نسبت به نوزادانی که از شیر مادر استفاده نکرده‌اند دارند.

او گفت: نکته قابل تامل این است که شیر دادن به نوزاد برای خود مادر هم مفید است و باعث می‌شود که افزایش وزن ناشی از بارداری مادر به سرعت از بین برود و تناسب اندام مناسب خود را بازیابد، همچنین به تنظیم مناسب هورمون‌ها کمک می‌کند و باعث منظم‌تر شدن و بهتر شدن سیکل ماهیانه مادر می شود.

شمس اظهار کرد: با توجه به تنظیم هورمونی که به دنبال شیردهی در مادر ایجاد می شود حتی جلوی یائسگی زودرس مادر را نیز می‌گیرد و اگر شیر دادن، با دستورات لازم و مناسب و مهمتر از همه در پوزیشن استاندارد انجام شود، در جلوگیری از آرتروز و اختلال ستون فقرات نقش موثری دارد.

این متخصص زنان و زایمان ادامه داد: برخلاف باور عموم، شیردهی می‌تواند در جلوگیری از افتادن پوست بدن و چروک شدن شکم و یا ایجاد خطوط روی شکم و سینه موثر باشد، همچنین طی تحقیقات و بررسی‌های انجام شده، مشخص شده که افتادگی سینه و شکم در مادرانی که به نوزاد خود درست شیر داده اند به مراتب کمتر از مادرانی است که به نوزادشان شیر نمی‌دهند. ضمن اینکه دادن شیر به نوزاد باعث می‌شود که مادرانی که به قند خون دوران بارداری مبتلا شده اند، سریع‌تر قندشان تنظیم شود و به تنظیم قند مناسب در بدن خودشان برسند و جلوی تبدیل شدن دیابت بارداری به دیابت نوع ۲ در آن‌ها گرفته می‌شود.

شمس بیان کرد: نکته جالب توجه این است که شیر دادن به نوزاد باعث می‌شود که نوزاد یاد بگیرد سیکل مصرف شیر خوردنش تنظیم شود و در زمان مناسب غذا بخورد به همین دلیل مشاهده می‌شود افرادی که در دوران نوزادی از شیر مادر استفاده کردند ، تمایل به غذای مناسبتر و سالمتر در ساعت های مشخص دارند، همچنین این افراد در سنین بالاتر از سیستم ایمنی بسیار قوی تری برخوردار هستند و دچار بیماری‌های مختلف عفونی نمی‌شوند و در برابر عفونت‌ها مقاوم هستند و احتمال ابتلا به بیماری‌های قندی قلبی و مغزی در آن‌ها بسیار کاهش پیدا می‌کند.

او گفت: این موهبت الهی و توانایی شیر دادن به نوزاد باید گرامی داشته شود و همچنین باید قدر این مورد را دانست که طبیعت به ما این قدرت را داده که بتوانیم خودمان نوزادمان را سالم و پر انرژی بار بیاوریم . همچنین باید این نکته را مورد توجه داشت که مادری که در دو سال اول زندگی به نوزاد شیر می‌دهد دچار اختلالات روحی و افسردگی پس از زایمان نمی‌شود همچنین اختلالات روحی و خلاء عاطفی در نوزادی که در دوران شیردهی از شیر مادر تغذیه می‌کند به مراتب کمتر است .

مضرات شیر خشک را بشناسید

اما استفاده نکردن از شیر مادر، به استفاده از شیر خشک منجر می شود و دلیل توصیه و تاکید متخصصان به عدم مصرف شیر خشک، معایب استفاده از آن است. از مهمترین، مضرات استفاده از شیرخشک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

حساس شدن سیستم تنفسی نوزاد و افزایش امکان ابتلا‌ی نوزاد به عفونت‌های تنفسی، ایجاد اختلال در روند طبیعی دستگاه گوارشی، افزایش خطر برخی از بیماری‌های مزمن مثل چاقی،  اختلال در پیوند رابطه احساسی بین مادر و کودک، حساسیت بیشتر و به وجود آمدن مقاومت در نوزاد در برابر شیر مادر، افزایش خطر کم خونی، سرطان تخمدان و سرطان پستان در مادر، امکان بروز بارداری ناخواسته، بروز سوء تغذیه و کمبود ویتامین A

در مقابل، مصرف شیر مادر، خواص بسیاری از جمله، تنظیم سطح قند خون، کاهش خطر ابتلا به دیابت بارداری نوع دو در کودک، رشد دستگاه گوارش و کمک به بهبود زردی یا یرقان دارد.

خواب کافی و تغذیه مناسب، عوامل اصلی افزایش شیر مادر 

نرگس جوزدانی، رژیم شناس و متخصص تغذیه ، در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: یکی از عوامل افزایش شیر مادر مک‌زدن مرتب نوزاد است. نکته مهم دیگر که در افزایش شیر مادر، نقش موثری دارد،  خواب کافی مادر در یک ماه اول زایمان است.

جوزدانی ادامه داد: دوری از استرس و اضطراب در این مدت، بسیار برای مادر و نوزاد نقش مهمی دارد و با کمک و حمایت اطرافیان باید مراقبت‌های لازم در راستای شیر دادن مادر در شرایط  و وضعیت مناسب به نوزاد انجام شود، زیرا بعضی از مادر‌ها علاقه دارند حتماً نوزادشان شیر خودشان را مصرف کند، ولی به دلیل بی‌تجربگی نمی‌توانند این کار را انجام دهند و اطرافیان نیز اطلاعات غلط در اختیار آن‌ها قرار می‌دهند.

او گفت: چند روز ابتدایی تولد نوزاد به دلیل اینکه شیر مادر کامل ایجاد نشده و به شکل آغوز است و مک زدن برای نوزاد سخت است، نمی‌تواند به خوبی شیر بخورد و در این شرایط نباید وضعیت شیر خوردن نوزاد را با نوزادان دیگر مقایسه کرد، چون ممکن است در بعضی از مادران در همان روز‌های ابتدایی با توجه به وضعیت جسمی و عوامل دیگر، شیر زیادی برای تغذیه نوزاد وجود داشته باشد.

جوزدانی اظهار کرد: تغذیه مناسب مادر در ماه های اول زایمان، بسیار حائز اهمیت است و این به دلیل که شیر، روزانه تولید می‌شود نمیتوان از قبل برنامه ریزی برای افزایش شیر مادر داشت.

او افزود: توصیه ما به مادرانی که تازه زایمان کرده اند و قصد دارند خودشان به نوزادشان شیر بدهند این است که ابتدا یک سری از مواد غذایی را از برنامه غذایی شان حذف کنند. برای اینکه مادر شیر بهتری داشته باشد و منجر به نفخ نوزاد نشود و همچنین خود مادر نیز در فرآیند شیر دادن دچار مشکل نشود، باید حبوبات از لیست غذایی مادری که تازه زایمان کرده حذف شود، زیرا حبوبات نفاخ هستند و می‌توانند از طریق شیر مادر این نفخ به نوزاد منتقل شود و باعث دل درد و دل پیچه و ریفلاکس معده نوزاد بشود و در نتیجه نوزاد شیر را پس بزند و شیر نخورد و در نتیجه مادر دچار بی خوابی شود.

تغییر عادت غذایی در ماه های اول شیردهی، برای سلامت نوزاد ضروری است

این رژیم شناس و متخصص تغذیه بیان کرد: لبنیات به ویژه شیر باید از سبد غذایی مادران حذف شود، اما در برخی موارد مصرف ماست موردی ندارد. نکته بعد این است که سبزیجات و میوه جات، حتی الامکان به صورت پخته شده مصرف شوند. همچنین برخی سبزیجات مثل بادمجان یا پیاز خام و نخود فرنگی و ذرت که نفاخ هستند از برنامه غذایی مادر حذف بشوند.

او ادامه داد: در مقابل، مصرف سبزیجات سالمی مثل کدو، کلم و هویج، توصیه می‌شود. تاکید ما این است که مادران از رژیم پایه بیمارستانی استفاده کنند یعنی از رژیم‌های ساده مثل برنج ساده با مرغ آب پز استفاده کنند یا برای استفاده از خورش‌ها از خورشتی مثل کرفس استفاده کنند که حبوبات ندارد و یا از گوشت آب پز استفاده کنند.

او افزود: مصرف عرق نعنا در تشدید رفلاکس معده نوزاد موثر است، به همین دلیل مادرانی که شیر می‌دهند، خودشان و نوزادشان نباید از عرق نعنا استفاده کنند، زیرا موجب رفلاکسشان می‌شود.

جوزدانی اظهار کرد: تا یک ماه اول باید رژیم بر پایه رژیم بیمارستانی استوار باشد و غذا‌ها به ساده‌ترین شکل ممکن پخته و آب پز و مصرف شوند و سپس در صورت نداشتن مشکل کودک از حبوباتی مثل عدس و ماش که کمتر نفاخ هستند به تدریج استفاده شود . 

او گفت: همچنین پس از یک ماه، برای شروع مصرف لبنیات، ابتدا از پنیر و ماست و پس از آن در صورت عدم بروز مشکل  از شیر نیز می‌توان استفاده کرد. رعایت این نکات می‌تواند در شیردهی باکیفیت موثر باشد، همچنین مادران قبل و بعد از شیردهی حتماً باید آب بنوشند و وعده‌های غذایی را به صورت مرتب و منظم و کافی دریافت کنند و روزانه دو میان وعده داشته باشند.

بیشتر بخوانید 

شیر مادر؛ موهبتی الهی که اغلب نادیده گرفته می‌شود

انتهای پیام / 

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: باشگاه خبرنگاران

کلیدواژه: شیر مادر شیرخواران مادران باردار شیر مادر استفاده افزایش شیر مادر باعث می شود مصرف شیر مادر شیر مادر استفاده کنند مادر و نوزاد برای مادر طریق شیر آنتی بادی شیر دادن عفونت ها شیر خشک او گفت

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.yjc.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «باشگاه خبرنگاران» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۲۶۸۴۵۵۲ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

افزایش قیمت سکه و دلار

یک گروهک تروریستی منهدم شد

پیش‌فروش 5 محصول ایران خودرو از شنبه | شرایط و لینک ثبت نام

استدلال جالب علامه حسن‌ زاده برای محل تدفین همسرشان

یک خبر بد کرونایی !

خبر بعدی:

آیا واقعا «پچ واکسن» می‌تواند واکنش ایمنی قوی‌تری را نسبت به تزریق با سرنگ در بدن ایجاد کند؟

دانشمندان موفق به تولید پچ واکسن دارای ریزسوزن شده‌اند که پاسخ ایمنی بسیار بیشتری نسبت به تزریق واکسن سنتی ارائه می‌دهد و علاوه بر بر این حس درد و اضطراب احتمالی مربوط به تزریق با سوزن‌های معمولی را به وجود نخواهد آورد.

به گزارش برنا و به نقل از ساینس الرت، در حالی که پچ‌های ریز سوزنی (Microneedle) سال‌هاست که در حال تحقیق و توسعه هستند، اما مشخص شده است که تولید انبوه آن‌ها دشوار است. علاوه بر این، تطبیق یک پچ یکسان برای انواع مختلف واکسن‌ها نیز می‌تواند چالش دیگری در مسیر توسعه این فناوری باشد.

این تحقیقات جدید با استفاده از روش پیشرفته چاپ سه‌بعدی به نام «تولید رابط مایع پیوسته» یا CLIP، با استفاده از پرتوی فرابنفش و رزین مخصوص برای تولید پچ‌ها (پچ‌هایی که از نظر اندازه، شکل و فاصله سوزن‌ها یکسان هستند)، به این دو چالش پاسخ داده است.

شائومین تیان، میکروبیولوژیست از دانشگاه کارولینای شمالی در چاپل هیل می‌گوید: «رویکرد ما به ما این امکان را می‌دهد که ریزسوزن‌ها را مستقیماً به صورت سه‌بعدی چاپ کنیم؛ این کار به ما اجازه می‌دهد تا از نظر عملکرد و هزینه بهترین ریزسوزن‌ها را طراحی کنیم.»

به گفته محققان، سهولت و سرعتی که توسعه این پچ‌های ریزسوزنی به همراه خواهد داشت می‌تواند در فراگیر شدن آن‌ها مؤثر باشد. علاوه بر مزیت استفاده نکردن از اجتناب از سرنگ‌های معمولی، نقطه قوت دیگر این پچ‌ها امکان استفاده شخصی از آنهاست؛ یعنی با استفاده از این پچ‌ها نیازی به رزرو نوبت از پزشک یا پرستار برای دریافت واکسن مورد نظر نیست و هر شخصی می‌تواند خودش واکسن مورد نیازش را به خودش تزریق کند. زیرا این سوزن‌های کوتاه فقط به لایه زیر لایه سطحی پوست (ترانس درمال) نفوذ می‌کنند و مانند واکسن‌های سنتی به لایه‌های زیر پوستی (تزریق زیرجلدی یا عضلانی) وارد نخواهند شد.

با این روش دارو مستقیماً در مجاورت سلول‌های ایمنی پوست وارد خواهد شد، که برای واکسیناسیون بسیار مناسب است. به این ترتیب با یک سیستم دارورسانی کارآمدتر، ممکن است دوز‌های مورد نیاز تزریق واکسن‌ها نیز کاهش پیدا کند.

در بررسی‌های آزمایشگاهی روی موش‌ها، محققان مشاهده کردند که با استفاده از این پچ، میزان تولید سلول‌های ایمنی T و پاسخ آنتی‌بادی اختصاصی علیه آنتی‌ژن ۵۰ برابر بیشتر از تزریق سنتی زیرجلدی زیر سطح پوست خواهد بود.

پژوهشگران این تیم تحقیقاتی می‌گویند طراحی و رویکرد این پچ‌های پوستی می‌تواند برای پوشش واکسن‌های آنفولانزا، سرخک، هپاتیت و حتی کووید-۱۹ مناسب باشد. از نظر حمل‌ونقل نیز نیازی به روش‌های ویژه جابه‌جایی یا نگهداری در سرما نخواهد داشت که می‌تواند با تسهیل فرآیند به افزایش نرخ واکسیناسیون کمک کند. این پچ‌ها حتی می‌توانند بر اساس پیشرفت‌های اخیر در زمینه برای ترکیب چندین دارو، چند دارو را روی یک پچ عرضه کنند.

اگرچه این پچ‌ها هنوز وارد کارآزمایی بالینی نشده‌اند، به نظر می‌رسد مزایای مشابه مزایایی که در موش‌ها مشاهده شد، باید در مورد انسان هم مشاهده شود و به این ترتیب امکان ایجاد پاسخ سریع‌تر و کارآمدتر واکسن به همه‌گیری‌ها و عالم‌گیری‌ها را در آینده فراهم کند.

محققان در همین مرحله از کار متوقف نشده‌اند و در مرحله بعدی به دنبال چگونگی تطابق دادن واکسن‌های آر‌ان‌ای مانند واکسن‌های کووید-۱۹ فایزر و مدرنا با پچ واکسن ریزسوزنی‌شان هستند.

مهندس شیمی، جوزف دی سیمون، از دانشگاه استنفورد می‌گوید: «ما با توسعه این فناوری، امیدواریم بتوانیم پایه و اساس توسعه سریع‌تر واکسن‌ها را در دوز‌های پایین‌تر و بدون درد و نگرانی ناشی از تزریق، ایجاد کنیم.»

نتایج این تحقیق در مجله علمی معتبر PNAS منتشر شده است.

 

دیگر خبرها

 • سیستم ایمنی خود را با این غذاها تقویت کنید
 • توصیه‌های تغذیه‌ای برای بهبودیافتگان کرونا
 • زایمان باورنکردنی زن باردار پس از مرگش + جزئیات عجیب
 • خواص شگفت انگیز چای سیستوس برای سلامت بدن، پوست و مو
 • پنج بیمار مبتلا به قارچ سیاه در لرستان فوت شدند
 • آیا کرونا باعث کاهش قدرت باروری مردان می‌شود؟
 • محصولی برای جداسازی سلولهای توموری از خون تولید شد
 • آیا ابتلا به کرونا باعث کاهش قدرت باروری آقایان می‌شود؟
 • زندگی مهاجران افغان در پایگاه نظامی آمریکا؛ تولد 24 نوزاد، احداث سالن زیبایی و عروسی
 • چهار ترکیب طبیعی برای تقویت سیستم ایمنی و مبارزه با ویروس کرونا/ چگونه خودمان را در برابر کرونا تقویت کنیم
 • زندگی مهاجران افغان در یک پایگاه نظامی آمریکا؛ تولد 24 نوزاد، احداث سالن زیبایی و عروسی
 • میوه‌هایی که حتی بیشتر از شیر کلسیم دارد
 • شناسایی و جداسازی تمام سلول‌های توموری به کمک محصولی دانش‌بنیان
 • واکسن اصلا ترسناک نیست/ ابتلای مادر باردار به کرونا خطر دارد؛ نه تزریق واکسن کرونا
 • راه های تقویت سیستم ایمنی بدن در پاییز چیست؟
 • طلوع زندگی نوزاد رفسنجانی به همت اورژانس رقم خورد
 • آینده انرژی ایران-3| همه چیز پیرامون معدن انرژی باد ایران/ ساخت 1000 مگاوات نیروگاه بادی با شیوه‌های نوین تامین مالی
 • مدیریت مصرف آب خیلی جدی گرفته شود/سیستم فاضلاب شهری یزد تقویت شود
 • فیلم: وزن نگرفتن نوزاد از علامت ریفلاکس معده است
دیگران می‌خوانند: