گروه استان‌ها - احداث خانه فولاد در بادرود جزء سرمایه‌ای آب بر در منطقه‌ای خشک محسوب می‌شود و حال این سوال مطرح است که دلیل استقرار صنایع آب بر در منطقه بی‌آب چیست؟ - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از  نطنز، کارخانه‌های فولادسازی نیاز به آب بسیاری دارند و به‌همین خاطر بدیهی‌ترین اصل در خصوص مکان‌یابی این قبیل کارخانه‌ها احداث در نقاطی است که آب فراوان وجود دارد.

امروزه در سراسر دنیا به خاطر همین مسأله فقط در کنار سواحل دریاها اجازه‌ی احداث کارخانه‌ی فولادسازی را می‌دهند تا آب فراوانی که برای کارخانه‌ فولادسازی لازم است از آب شور دریا تامین شود، اما متاسفانه این اصل بدیهی و اولیه در مورد فولاد در حال احداث بادرود دیده نشده است و در منطقه‌ای که هم اینک نیز کمبود شدید آب برای مصارف کشاورزی و آب شرب وجود دارد کارخانه‌ای با مصرف آب فراوان احداث می‌شود.

منطقه کویری بادرود از جمله قطب‌های تولید محصولات کشاورزی در استان اصفهان است و در حال حاضر نیز باغداران و کشاورزان  این منطقه با کمبود آب برای آبیاری زمین‌های خود مواجه هستند؛ حال در این شرایط کدام منطق اجازه می‌دهد در منطقه‌ای کم‌آب کارخانه‌ای با مصرف آب فراوان احداث شود؟

نمونه‌های متعددی از پیامدهای مخرب مکان‌یابی غلط صنایع فولاد در ایران وجود دارد؛ کارخانه‌های فولاد و آهن اصفهان آیینه تمام نمای عبرت برای مکان‌یابی صنایع ایران است؛ کارخانه‌هایی که مصرف آب فراوان دارند به جای اینکه در کنار دریا احداث شوند در منطقه‌ای کم آب و خشک همچون اصفهان احداث شده‌اند و حال بعد از گذشت چندین سال از احداث آن‌ها مشخص شده است که اصفهان مکان مناسبی برای فولادسازی نیست.

کارخانجات فولادسازی اصفهان از اصلی‌ترین دلایل خشک شدن زاینده‌رود هستند؛ به دلیل مصرف بالای آب در کارخانه‌های فولادسازی اصفهان بخش عمده‌ای از آب زاینده‌رود در این کارخانه‌ها مصرف می‌شود و شهر و مردم اصفهان از زاینده‌رود محروم شده‌اند؛ فولاد بادرود نیز چنین پیامد اسفناکی برای منطقه خواهد داشت.

جانمایی صنعت سیاه در مکانی اشتباه

دکتر سعید صالحیان متخصص جغرافیا و برنامه‌ریزی شهری- روستایی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در نطنز اظهار داشت: صنعت فولاد نقش اساسس در اقتصاد ملی و رفاه جوامع دارد و از طرفی یکی از آلوده‌کننده‌ترین صنایع به لحاظ زیست محیطی است که تحت عنوان صنعت سیاه از آن یاد می شود.

وی با بیان اینکه مکان‌یابی استقرار صنایع فولادی با توجه به اهمیت و تاثیرگذاری آن یکی از مهمترین بخش‌های مطالعاتی آن محسوب می‌شود، افزود: اخیرا زمزمه‌هایی از احداث کارخانه مرتبط با صنایع فولادی در بادرود به گوش می‌رسد، درحالی که اصولا صنایع فولادی باید در نزدیکی منابع عظیم آبی باشند.

وی به بخشی از ویژگی‌های استقرار صنایع فولادی در ارتباط با منطقه بادرود اشاره کرد و گفت: ویژگی مهم صنایع فولادی، آب‌بر بودن و مصرف بالای آب آن است؛ طبیعتاً در مکان‌یابی صنایع این چنینی نزدیکی به منابع آبی زیاد از جمله در نزدیکی دریاها یا منابع آبی بزرگ از جمله حاشیه دریاهای جنوب کشور پیشنهاد می‌شود، کما اینکه خط تولید فولاد در مناطق مرکزی کشور با مشکل و محدودیت‌های زیادی برای توسعه مواجه بوده و در مواقعی با کاهش حقابه بخش کشاورزی به ادامه کار پرداخته‌اند.

متخصص جغرافیا و برنامه‌ریزی شهری- روستایی ابراز داشت: دشت بادرود از جمله دشت‌های ممنوعه آبی و از نظر ظرفیت آب، رو به نابودی می باشد که در سال های اخیر با طرح های محدودیت برداشت آب، اندکی بحران و نابودی آبی دشت به تاخیر انداخته شده است.

این متخصص جغرافیا و برنامه ریزی شهری- روستایی در ادامه به آلودگی زیست محیطی کارخانجات فولاد پرداخت و گفت:  صنایع فولادی بسته به نوع خط تولید، حاوی فلزات سنگین چون سرب، کادمیوم، جیوه و غیره بوده که آثار جبران‌ناپذیری بر بدن انسان و ساکنین نزدیک به این کارخانجات دارد.

وی گفت: آلودگی و گازهای برآمده از این کارخانجات همراه با باد به نقاط مسکونی منتقل می‌شود و یا پسماند آن با نفوذ بر آب زیرزمینی به طور مستقیم و غیرمستقیم به بدن ساکنین منطقه وارد شده و در بلندمدت آثار خود را نشان می‌دهد در حالی که عده زیادی از متخصصین، افزایش بیماری‌هایی همچون MS  و انواع سرطان‌ها در منطقه اصفهان و مناطق مسکونی شرق اصفهان را به زباله‌های ناشی از ذوب آهن و فولاد نسبت می‌دهند که آلودگی‌های آن چه بطور مستقیم و چه غیر مستقیم با خشکی زاینده‌رود و تالاب گاوخونی به صورت گرد و غبار و ریزگرد مورد استنشاق مردم قرار گرفته و موجب افزایش چنین بیماری های لاعلاجی شده است.

این پژوهشگر آب به سومین ویژگی استقرار صنایع فولادی اشاره کرد و افزود: صنایع فولادی مثل سایر واحدهای تولیدی نیاز به کارگر دارد و با توجه به ماهیت کار سخت و پرمخاطره صنایع فولادی، به نظر می‌رسد کارگرهای چنین واحدی عمدتا غیر بومی و مهاجر باشند و شاهد ورود مهاجرینی با عدم سنخیت کامل فرهنگی با مردم بادرود باشیم، مسئله‌ای که اهالی نطنز خیلی بهتر مفهوم آن را درک می‌کنند! 

صالحیان بیان داشت: ماهیت آلایندگی چنین صنایعی بر انسان و محیط زیست که لکه سیاهی بر محیط بکر منطقه محسوب شده، آب بر بودن دائمی این صنایع و بحران آبی در دشت بادرود، عدم ایجاد اشتغال پایدار و مناسب برای مردم و دلایل مرتبط با آن، ورود چنین صنایعی به منطقه بادرود پیشنهاد نمی شود. به جای فولاد میتوان انواع کارخانجات و صنایع پایدار دیگر را مد نظر قرار داد.

دشت بادرود امکان افزایش برداشت آب زیرزمینی ندارد

وی تاکید کرد: برای برداشت حتی یک حلقه چاه آب جدید از منطقه (غیر از آب شرب) باید از کشاورزان بخش بادرود به عنوان مالکین اصلی آب کسب مجوز شود، زیرا دشت بادرود ظرفیت افزایش برداشت جدیدی نداشته و به طور طبیعی رو به نابودی است و در نهایت به نظر می‌رسد ضرر صنایع فولاد برای منطقه حاشیه بیابانی بادرود بیش از فواید آن بوده و سودی هم باشد نصیب مالک این کارخانه و نه مردم بادرود شود.

رحمت‌الله فیروزی‌پور نماینده نطنز، بادرود و قمصر در گفت‌وگو با تسنیم ضمن اشاره به مشکلات این منطقه اظهار داشت: یکی از مشکلات کنونی جوانان منطقه بادرود موضوع اشتغال و ورود به بازار کار است.

وی ضمن اشاره به اقدامات صورت گرفته در زمینه سرمایه‌گذاری در منطقه نطنز گفت: طی ماه‌های اخیر تلاش شده است تا با ایجاد بسترهای لازم زمینه جذب سرمایه گزار برای راه‌اندازی واحدهای تولیدی موثر در منطقه فراهم شود.

عضو کمیسیون عمران مجلس با پذیرش نگرانی مردم بابت کم آبی و مخاطرات زیست محیطی ناشی از استقرار واحدهای تولیدی مثل فولاد در بادرود ابراز داشت: تمام تلاش مسوولان و دست‌اندرکاران این خواهد بود تا کمترین آسیب و مشکلات برای مردم و آینده منطقه وارد شود.

یکی از شهروندان بادرودی نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت:،وجود کارخانه و واحدهای تولیدی که بتواند زمینه شغل و به کار گیری جوانان را فراهم سازد خوب است ولیکن یکی از دغدغه‌های ما این است که صنایع فولادی معمولاً نیاز به آب فراوان دارند و با توجه به اینکه منطقه بادرود بیش از 180 حلقه چاه عمیق کشاورزی وجود دارند و روزانه میزان قابل توجهی از آب سفره‌های زیر زمینی را برداشت می‌کنند این صنایع نیز مزید برعلت شود و منطقه بیشتر دچار کم آبی و شاید بی‌آبی شود مگر اینکه مسوولان تدابیر لازمی را اتخاذ کنند که خسارت و آسیبی به مایه حیات انسان وارد نشود.

انتهای پیام/804/ی

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: تسنیم

کلیدواژه: واحدهای تولیدی استقرار صنایع صنایع فولادی منطقه بادرود صنایع فولاد منطقه ای کارخانه ها زاینده رود آب فراوان مکان یابی

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.tasnimnews.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «تسنیم» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۲۶۸۴۶۲۲ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

نمودار قیمت سکه امروز ۳۰ شهریور ۱۴۰۰

چه افرادی نباید واکسن کرونای سینوفارم تزریق کنند؟

واریز ۴۸۰ هزار تومان به حساب «معلولان شدید»

۶ متهم خرید و فروش کودکان در مشهد بازداشت شدند

دستگیری۲ مسافر با ۴ میلیارد ارز قاچاق در فرودگاه امام خمینی (ره)

خبر بعدی:

استقرار ۳۰ واحد فناور در مرکز رشد بروجرد/ آماده حمایت از صاحبان ایده هستیم

ایسنا/لرستان مدیر مرکز رشد واحدهای فناور بروجرد از استقرار ۳۰ واحد فناور در این مجموعه خبر داد و گفت: مرکز رشد بروجرد این آمادگی را دارد از کسانی که صاحب ایده و طرح هستند حمایت‌های لازم برای تولید و تجاری‌سازی ایده‌ها را داشته باشد.

مجید پیرداده در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه مرکز رشد واحدهای فناور بروجرد از سال ۱۳۹۲ تاسیس شده است، بیان کرد: هم‌اکنون در این مرکز ۳۰ واحد فناور در حوزه‌های برق، الکترونیک، آی‌تی، صنایع‌دستی، مکانیک و ... مستقر هستند و فعالیت دارند.

وی با بیان اینکه مرکز رشد واحدهای فناور بروجرد و پارک علم و فناوری لرستان حمایت هایی را از واحدهای فناور مستقر در این مجموعه دارند، تصریح کرد: از جمله این حمایت‌ها می‌توان به ارائه تسهیلات قرض‌الحسنه برای نمونه‌سازی و تجاری‌سازی محصولات فناورانه این واحدها اشاره کرد.

مدیر مرکز رشد واحدهای فناور بروجرد با تاکید بر اینکه یکسری کمک هزینه‌های دیگر نیز برای واحدهای فناور مستقر در مراکز رشد تعریف شده است، افزود: این کمک هزینه‌ها شامل حمایت‌های مالی ویژه حضور در کارگاه‌های آموزشی، ارائه خدمات آزمایشگاهی، کمک هزینه حضور در نمایشگاه‌های داخلی و بین‌المللی و ... می‌شود.

پیرداده با اشاره به اینکه همچنین شرکت‌های خدماتی را برای حوزه فروش و بازاریابی محصولات شرکت‌های فناور جذب کرده‌ایم، گفت: واحدهای فناوری که نمونه محصول خود را تولید کرده‌اند و آن محصول قابلیت تولید انبوه، تجاری‌سازی و صادرات دارد، با مشارکت شرکت‌های خدماتی مذکور می‌توانند محصولات خود را به فروش برسانند.

وی با بیان اینکه با اصحاب رسانه و خبرگزاری‌های استان نیز رایزنی شده تا شرکت‌های فناور و محصولات تولیدی آن‌ها را معرفی کنند.

مدیر مرکز رشد واحدهای فناور بروجرد با اشاره به رایزنی با بنیاد برکت گفت: این مجموعه تسهیلات حمایتی خوبی دارد و با توجه سطح همکاری خوبی که بین بنیاد برکت و مجموعه پارک علم و فناوری لرستان شکل گرفته است، حمایت‌های لازم از شرکت‌های فناور رقم خواهد خورد.

پیرداده با تاکید بر اینکه در این مدت چندین دوره آموزشی مدنظر و مورد نیاز واحدهای فناور مستقر در مرکز رشد بروجرد را برگزار کرده‌ایم، عنوان کرد: دوره آموزشی قوانین کار که واحدهای فناور روزانه با آن‌ها سر و کار داشتند برگزار شده بوده است؛ همچنین در حوزه قوانین مالیاتی و تامین اجتماعی با همکاری اداره امور مالیاتی و مجموعه تامین اجتماعی استان دوره‌های آموزشی را برگزار کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه مرکز رشد بروجرد این آمادگی را دارد از کسانی که صاحب ایده و طرح هستند یا ثبت اختراع دارند حمایت‌های لازم را داشته باشد، تصریح کرد: صاحبان ایده می‌توانند در قالب هسته‌های فناور جذب مراکز رشد شوند و از حمایت‌هایی که مجموعه پارک علم و فناوری استان دارد، بهره‌مند شوند.

انتهای پیام

دیگر خبرها

 • کوهبنان نیازمند احداث کارخانه سرب و روی است
 • استقرار روزانه ۷۰۰ دستگاه اتوبوس برای بازگشت زوار اربعین در مهران
 • از تذکر درخصوص لزوم استقرار خزانه‌‎داری الکترونیک تا ایجاد نهضت ایجاد حال خوب
 • آمریکا ۲۰۰۰ سرباز در عراق مستقر می‌کند
 • لزوم مدیریت بازار با استقرار سامانه‌های هوشمند/ دولت روحانی کوتاهی کرد؛ دولت جدید اقدام کند
 • استقرار ۲۰۰۰ سرباز آمریکایی در عراق
 • احداث نیروگاه‌های خود تامین، تنها راه‌ پیشگیری از چالش پیک بار ۱۴۰۱
 • عکس/ استقرار طالبان در پایگاه بگرام
 • لزوم استقرار خزانه دارای الکترونیک در شهرداری تهران
 • استقرار خزانه داری الکترونیک در دستور کار باشد
 • استحصال آب صنعتی از پساب شهری برای نخستین بار در کشور
 • احداث پل روگذر راه‌ آهن مجتمع فولاد سبا، گامی در جهت توسعه حمل‌ و نقل ریلی کشور
 • استقرار بازرس ویژه وزیر راه در شهر فرودگاهی امام خمینی(ره)
 • آخرین وضعیت کارخانه صدر فولاد
 • استقرار هیئت تحقیق و تفحص مجلس در سازمان سنجش/ راه های ارتباطی مردم با این هیئت اعلام شد
 • برخورد با گران‌فروشی پروازهای اربعین/‌استقرار بازرس در فرودگاه و رصد میدانی دفاتر فروش
 • استقرار 210 گروه بسیجی جهت مقابله با کرونا در شمال غرب شیراز
 • کلنگ‌زنی سه طرح بزرگ شرکت فولاد خوزستان
 • توسعه صنایع فولاد، ارزش افزوده بیشتر در خوزستان ایجاد می‌کند
دیگران می‌خوانند: