به گزارش خبرگزاری فارس از ایلام، چندی پیش خبرهایی از توزیع نوشیدنی حاوی الکل در سطح فروشگاه‌های ایلام به گوش رسید و دلسترهایی با برندی جعلی که حاوی درصدی از الکل بودند در فروشگاه‌های استان موجود شد.

فروشندگان با توجه به اینکه توزیع به صورت قانونی و فاکتور رسمی صورت گرفته بود متوجه‌ی مشکل در این نوع دلستر نشدند که با ورود اداره اماکن و جمع آوری این نوشیدنی علاوه بر ضرر و زیان‌های مالی باعث جریمه نقدی برای فروشندگان شد.

این نوشیدنی‌ها به صورت غیرقانونی در بین مسیر و خارج از شبکه تولید به محصول اضافه شده بود که بعد از اطلاع از این موضوع مسوولین مربوطه اقدام به تشکیل کارگروه، بازدید میدانی و جمع آوری این نوشیدنی کردند.

نوشیدنی که اسلام آشامیدن آن را به علت ضررهای زیادی که به انسان می‌رساند، حرام اعلام کرده و برای آن حد نیز در نظر گرفته است که بایستی دستگاه‌های نظارتی نسبت به این موضوع مهم و حساس اقدامات سریع انجام دهند.

توزیع دلسترهای حاوی الکل در سطح شهر

کریمی یکی از فروشندگان ایلامی در گفت‌وگو با فارس گفت: مدتی است که شرکتی معروف، دلسترهایی که حاوی الکل هستند را با استفاده از نمایندگی خود در سطح استان توزیع می‌کند.

وی افزود: هیچ کدام از فروشگاه‌ها متوجه این موضوع نشده و با توجه به اینکه توزیع به صورت قانونی و فاکتور رسمی صورت می‌گیرد با ورود اداره اماکن و جمع آوری این نوشیدنی علاوه بر ضرر و زیان‌های مالی باعث جریمه نقدی برای فروشندگان شده که امید داریم که با سر منشا این حرکت غیر اسلامی و غیر قانونی برخورد شود.

لزوم پیگیری موضوع توسط دستگاه‌های نظارتی

محمدرضا یوسفوندی یکی از شهروندان ایلامی گفت: یکی از شرکت‌های نوشیدنی اقدام به تولید و توزیع دلسترهایی کرده که دارای الکل بوده و خاطر مردم را مکدر کرده است لذا مسوولین و دستگاه‌های نظارتی باید علاوه بر جمع‌آوری این نوشیدنی به جد موضوع را پیگیری کنند.

وی افزود: این شرکت به تولید و توزیع این نوع نوشیدنی که دارای الکل است اقدام کرده و لذا از مسئولین کشوری و استانی تقاضا داریم با چنین عمل زشت و نادرستی برخورد شدید و انقلابی شود.

الکل در مسیر و خارج از شبکه تولید به محصول اضافه شده است!

سعید شریفی معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ایلام در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس گفت: شرکت‌های مختلفی در استان ایلام مشغول به توزیع و تولید محصولات و کالاهای بوده که از طریق سازمان صمت دارای مجوزات قانونی فعالیت هستند اما چند وقتی است نوشیدنی که حاوی الکل بوده در سطح استان ایلام توزیع شده است.

وی افزود: دستگاه‌های نظارتی و امنیتی در استان ایلام در حال پیگیری موضوع هستند؛ شرکتی که این محصولات را توزیع می‌کند خارج از سیستم کارخانه و شرکت اصلی بوده و ما از طریق استعلام دستگاه‌های مختلف اعلام می‌کنیم که شرکت فاقد مجوز است.

 معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ایلام گفت: اگر به هر دلیلی محصولی خلاف قانون تولید شود قطعاً با آن کارخانه و شرکت برخورد صورت خواهد گرفت اما این شرکت معروف از این خلاف مبرا شده و این الکل در بین مسیر و خارج از شبکه تولید به محصول اضافه شده است.

وی در پایان گفت: اگر توزیع این محصول توسط نمایندگی رسمی شرکت در استان صورت پذیرد و خلاف آن ثابت شود، قطعاً با آن برخورد و مجوز آن شرکت در استان ایلام لغو و از طریق وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص برخورد با شرکت اصلی اقدامات لازم صورت خواهد گرفت.

نوشیدنی الکلی تنها برای صادرات بوده است

ولی زاده معاون اجرایی تعزیرات حکومتی استان ایلام گفت: این موضوع نوشیدنی دارای الکل در سال گذشته در یکی از شهرستان‌ها نیز به گوش رسید که محصول این شرکت با این نوع و مشخصه فقط صادراتی و درصدی الکل به آن اضافه شده است.

وی افزود: آن تعداد از محصولات صادراتی با مصارف داخلی ادغام شده و در سطح شهر هم پخش شده است، اقدام در خصوص محصولاتی که دارای الکل باشند دیگر در صلاحیت تعزیرات حکومتی نیست و باید محاکم قضایی به این قضیه ورود پیدا کنند.

معاون اجرایی تعزیرات حکومتی استان ایلام گفت: اداره اماکن نیروی انتظامی استان و سازمان غذا و دارو با بازرسی از نمایندگی شرکت در استان و شناسایی محصولات اقدامات لازم را بایستی انجام دهند؛ اگر مسوولین این شرکت از این قضیه مطلع بوده نسبت به پلمپ این شرکت در استان اقدام و اگر نسبت به این موضوع بی اطلاع باشند قطعاً نسبت به ضبط این محصول و تحویل به سازمان غذا و دارو تا تعیین تکلیف باید اقدام کنند.

لزوم بررسی زنجیره تامین 

مهتاب شاهماری معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام گفت: در حال حاضر نمی‌توانیم نسبت به یک برند خاص صحبت کنیم در صورتی که مستنداتی نسبت به وجود الکل در این محصول وجود داشته باشد قطعاً اقداماتی اتخاذ خواهیم کرد فعلاً نسبت به تایید یا رد این موضوع نمی‌توانیم اظهار نظر کنیم.

وی افزود: اگر با نمونه گیری این محصول هم مشکل وجود داشته باشه باید زنجیره‌ تامین مورد بررسی قرار بگیرد و اسم یک برند خاص بدون اطمینان از اینکه مشکل تولید کننده باشد یا نه تبعاتی را در پی دارد و فعلاً اطلاعاتی در این زمینه در اختیار نداریم.

وی ادامه داد: بخشی از این کار در حیطه وظایف سازمان غذا و دارو است و بخش دیگر در سایر دستگاه‌ها باید پیگیری شود فعلا نسبت به این محصول مشکلی وجود ندارد و اگر هم وجود داشته باشد قطعا اطلاع رسانی عمومی خواهیم کرد.

شاهماری گفت: ما برای این موضوع که نسبت به یک برند خاص یک تولید کننده در سطح وسیعی این نوع محصول تولید می‌کند هیچ اظهار نظری نمی‌کنیم و هیچ بخشنامه‌ای دال بر جمع آوری و آلوده بودن این محصول هنوز به دست ما نرسیده است.

تشکیل کارگروه برای بررسی و جمع آوری نوشیدنی الکلی

رضا امیری‌مقدم جانشین دادستان استان ایلام در گفت‌وگو با فارس گفت: نوشیدنی حاوی الکل با برند تقلبی در سطح فروشگاه‌های استان وجود داشت که معاونت غدا و دارو کارگروهی را برای جمع آوری و بررسی موضوع تشکیل دادند.

وی افزود: ما دستورات لازم را به اداره صمت و اماکن در خصوص جمع آوری و تشکیل پرونده صادر کردیم.

جانشین دادستان استان ایلام گفت: بسیج اصناف، اماکن، پلیس امنیت اقتصادی، غذا و دارو، تعزیرات و دادستانی برای بازدید میدانی وارد میدان شدند و اقدامات لازم را نیز انجام دادند و تقریبا به صورت صد در صدی این نوشیدنی جمع آوری شده است.

اگر به وجود مقادیر خطرناکی متانول در یک نوشیدنی الکلی مشکوک هستید، تست‌هایی سریع و ابتدایی برای تشخیص آن وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید؛ ساده‌ترین راه تشخیص تتانول از متانول، بوییدن نوشیدنی است.

اگر نوشیدنی بویی تیز و ناخوشایند دارد، احتمالا برای نوشیدن مناسب نیست؛ با این حال از آن جایی که همه‌ی نوشیدنی‌های حاوی متانول این بو را ندارند، می‌توان از تست شعله نیز استفاده کرد؛ اگر در اثر سوزاندن مقداری از نوشیدنی، شعله بیشتر به رنگ زرد باشد تا آبی، این نوشیدنی برای مصرف مناسب نیست.

انتهای پیام/ ۹۷۰۸

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: فارس

کلیدواژه: الکل در فروشگاه ها دستگاه های نظارتی دستگاه های نظارتی استان ایلام گفت نوشیدنی الکلی شرکت در استان دارای الکل فروشگاه ها جمع آوری غذا و دارو اضافه شده دستگاه ها حاوی الکل

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.farsnews.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «فارس» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۲۷۰۵۹۳۳ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

آخرین رنگ بندی کرونایی شهر‌های کشور/ تهران از وضعیت قرمز خارج شد

یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا| مراسم قرعه کشی آغاز شد

هر برگه سهام عدالت 409 هزار تومانی چقدر می ارزد؟

درگذشت وزنه‌بردار طلایی قزاقستان در ۲۵ سالگی

ورزشگاه میزبان پرسپولیس-الهلال مشخص شد

خبر بعدی:

قطع کمک مالی به دانشگاههای آمریکایی که ماسک و واکسن را ممنوع کنند

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تایمز، پاول باسکن در تایمز نوشت، دولت بایدن احتمال اجبار واکسن و ماسک در محوطه دانشگاه های آمریکا را رد کرده است اما می گوید موسسات آموزش عالی باید «مراقبت های بهداشتی» را برای دانشجویانی که به آنها احتیاج دارند، تضمین کنند.

وزارت آموزش و پرورش آمریکا این مسئله را در مورد مدارس رسماً اعلام کرد و هشدار داد ممکن است کمک های فدرال را در مناطقی که مقامات محلی استفاده از ماسک را برای مدارس خود ممنوع کرده اند، قطع کند. آن اعلامیه شامل تحصیلات عالی و دانشگاه ها نبود اما در پاسخ به سوالات، این بخش تصریح کرد که این مسائل را در مورد کالج ها و دانشگاه ها در نظر می گیرد.

تهدیدهای این اداره متکی به قوانین حقوق مدنی فدرال است که تبعیض علیه دانش آموزان را بر اساس هر گونه معلولیت ممنوع می کند. در این زمینه ، اگر ایالت ها حفاظت در برابر شیوع کووید-۱۹ را در محیط های آموزشی ممنوع کنند، ممکن است نقض کننده این قانون تلقی شود.

یک مقام وزارت آموزش و پرورش گفت که اعلان عمومی دولت به پنج ایالت مربوط می شود که مقامات آنها اقداماتی مبنی بر ممنوعیت استفاده از ماسک در مدارس انجام داده اند. این مقام مسئول در پاسخ به سوالات مربوط به ماسک و واکسیناسیون در دانشگاه ها به تایمز گفته است: موسسات آموزش عالی که پس از دوران متوسطه از دولت کمک مالی می گیرند باید اطمینان حاصل کنند که فراگیران دارای فرصت برابر برای مشارکت و بهره مندی از آنها هستند.

دولت در میان تنش های فزاینده در همه مقاطع تحصیلی در ایالات متحده قرار گرفته است. بسیاری از سیاستگذاران مناطقی از این کشور که به محافظه کاران گرایش دارند، مخالف ماسک و واکسن هستند.

نمونه یکی از این تنش ها در دانشگاه جورجیا رخ داد، جایی که یک استاد ۸۸ ساله روانشناسی در میانه کلاس استعفا داد زیرا یک دانشجو در مقابل درخواست برای استفاده از ماسک، امتناع کرد. این استاد بازنشسته به صورت کمکی برای یک کلاس اجباری فارغ التحصیلان تدریس می کرد و رفتن ناگهانی وی باعث شد تا دانشگاه برای یافتن جایگزین تلاش کند.

این پرونده یکی از چندین نمونه در موسسات آموزش عالی آمریکایی است که استادان دانشکده را ترک می کنند زیرا مسئولان آن دانشگاه ها نیازی به محافظت از کرونا نمی بینند. در مقابل چندین موسسه آموزش عالی دیگر به دلیل اجبار واکسیناسیون با شکایت دانشجویان مواجه شده اند.

در ادامه این تنش ها، ویرجینیا فاکس نماینده ایالات متحده از کارولینای شمالی و از نمایندگان جمهوری خواهان در کمیته آموزش مجلس نمایندگان جو بایدن و تیمش را متهم کرد که «از وزارت آموزش و پرورش و دانشگاه ها به عنوان یک ابزار تبلیغاتی علیه ایالت ها و فرمانداران مخالف خود استفاده می کند.»

اما گروه لابی اصلی آموزش عالی در شورای آموزشی ایالات متحده آمریکا اذعان کرد که دولت بایدن حق دارد با تهدید به جلوگیری از کمک مالی فدرال که بسیاری از کالج ها و دانشگاه ها برای زنده ماندن به آن احتیاج دارند، از اقدامات اولیه حفاظت در برابر کووید-۱۹ دفاع کند.

تری هارتل نائب رئیس ارشد شورای روابط عمومی و امور عمومی شورای آموزشی ایالات متحده آمریکا به تایمز می گوید: هیچ مشکلی در این مورد وجود ندارد و شرایط دانشگاه ها در حال تغییر است زیرا افزایش میزان شیوع بیماری کرونا در ایالات متحده، آمریکایی ها را بیشتر مایل به پذیرش ماسک و واکسن می کند.

دانشگاه دوک پس از مواجه شدن با بیش از ۳۰۰ آزمایش مثبت کووید در بین دانشجویان خود در یک هفته، اعلام کرد همه اعضای هیئت علمی و کارکنان باید تا ابتدای اکتبر مدرک واکسیناسیون را داشته باشند وگرنه بدون هیچگونه فرصتی برای استخدام، اخراج خواهند شد. دوک قبلاً دانشجویان خود را واکسینه کرده بود.

کد خبر 5305461

دیگر خبرها

 • قطع برق دمشق بر اثر حمله به یک خط لوله گاز
 • کشف شیوه جدید برای قطع پاندمی کرونا | «ایمنی دورگه» شیوه‌ای بالقوه برای خاموش کردن پاندمی کرونا
 • وزیر صمت از قیمت کالا‌ها راضی است؟
 • بزرگترین سینمای زنجیره ای جهان ارزهای دیجیتال را هم می‌ پذیرد
 • غلبه بر تهاجم فرهنگی دشمن با زبان هنر امکان پذیر است
 • برگزاری دومین آزمون صلاحیت حرفه‌ای گروه پرستاری در دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان به روایت تصویر
 • سرقت کابل، تلفن‌های یک شهر و ۲ روستا در قزوین را قطع کرد
 • سرقت کابل، تلفن‌های یک شهر و ۲ روستا را قطع کرد
 • تصمیم بزرگ‌ترین شرکت سینما‌های زنجیره‌ای جهان برای پذیرفتن ارز‌های مجازی
 • بزرگ ترین زنجیره سینما‌های جهان رمزارز‌های دیگر را هم می‌پذیرد
 • وعده وزیر صمت برای متعادل شدن قیمت لبنیات
 • تصمیم بزرگ‌ترین شرکت سینماهای زنجیره‌ای جهان برای فروش بلیت به بیت‌کوین و دیگر ارزهای مجازی
 • زنجیره تولید محصولات لبنی ساماندهی می شود
 • بزرگترین زنجیره سینماهای جهان رمزارزهای دیگر را هم می‌پذیرد
 • گاز در خیابان کروشات اهواز قطع می‌شود
 • بزرگترین سینمای زنجیره‌ای جهان ارزهای دیجیتال را هم می‌پذیرد
 • مضرات نوشیدن چای داغ
 •     تامین مالی زنجیره‌ای، راهکاری مناسب برای توسعه صنعت/ بلاکچین فناوری پیشرو در عصر نوین  
 • زنجیره سازی در تولید پوشاک/ بانوانی که در خانه ارزش آفرین می شوند
دیگران می‌خوانند: