پرش پلک از محسوس بودن تا آزاردهنده بودن تغییر می‌کند. تیک چشمی به طور معمول در مدت زمان کوتاهی برطرف می‌شود، اما ممکن است پس از چند ساعت، چند روز یا بیشتر دوباره تکرار شود.

به گزارش برنا؛ پرش پلک از محسوس بودن تا آزاردهنده بودن تغییر می‌کند. تیک چشمی معمولاً در مدت زمان کوتاهی برطرف می‌شود، اما ممکن است پس از چند ساعت، چند روز یا بیشتر مجدد تکرار شود.

“پرش پلک” چشم یک حرکت غیر ارادی چشمی است که ممکن است یک تا دو دقیقه طول کشد، در این مطلب در مورد علل، علائم و راه‌های درمان و کاهش پرش چشم توضیحات بیشتری می‌دهیم.

پرش پلک چشم یا تیک عصبی چشم چیست؟

پرش یا تیک عصبی چشم یا اگر دقیق‌تر بگوییم پرش پلک چشم – یک اسپاسم و گرفتگی غیر قابل کنترل ماهیچه‌های پلک چشم است. در بیش‌تر موارد، این عارضه تنها چند دقیقه طول خواهد کشید، اما برخی اوقات ممکن است تا روز‌ها و یا حتی بیش‌تر ادامه داشته باشد.

زمانی که فرد دچار پرش چشم می‌شود، تصور می‌کند که همه‌ی اطرافیان متوجه‌ی مشکل او هستند. اما در بیش‌تر موارد این مشکل به راحتی قابل مشاهده توسط دیگران نیست. در پزشکی به مشکل پرش پلک چشم مایوکیمیا گفته می‌شود.

چه چیزی باعث پرش پلک می‌شود؟ علت چیست؟

اسپاسم پلک‌ها، ممکن است بدون علت قابل شناسایی رخ دهد، از آنجایی که به ندرت نشانه‌ای از یک مشکل جدی هستند، علت معمولا مورد بررسی قرار نمی‌گیرند با این وجود، ممکن است پرش پلک، بخاطر علل زیر ایجاد یا تشدید شود:

سوزش چشم

آسیب پلک

خستگی

کمبود خواب

پرکاری فیزیکی

عوارض جانبی دارو

فشار و استرس

مصرف الکل، تنباکو یا کافئین

اگر اسپاسم مزمن شود، ممکن است آنچه را که به نام "اسپاسم مزمن خوش خیم" شناخته می‌شود، داشته باشید نامی که برای چشمک زدن و یا چشمک زدن مزمن و غیر قابل کنترل انتخاب شده است این وضعیت، معمولا بر دو چشم تاثیر می‌گذارد علت دقیق این وضعیت ناشناخته است، اما موارد زیر ممکن است سبب افزایش اسپاسم شوند:

بلفاریت یا التهاب پلک

ورم ملتحمه

چشم‌های خشک

تحریک کننده‌های زیست محیطی مانند باد، نور خورشید یا آلودگی هوا

خستگی

حساسیت به نور

فشاربیش از حد

الکل یا کافئین

سیگار کشیدن

پرش پلک می‌تواند عوارض بیماری جدی باشد

به ندرت، اسپاسم پلک‌ها علامت یک اختلال جدی مغز یا اعصاب است وقتی که پرش‌های پلک از این شرایط جدی‌تر است، تقریبا همیشه با علائم دیگر همراه می‌شوند.

اختلالات مغزی و عصبی که ممکن است موجب بروز پلک شوند عبارتند از: فلج بل (فلج صورت)، که وضعیتی است که باعث می‌شود یک طرف چهره شما به سمت پایین حرکت کند.

دیستونی که موجب اسپاسم غیرمنتظره عضلانی و قسمت اعصاب منطقه آسیب دیده می‌شود.

دیستونی گردن (تورتیکولیس اسپاسمودی)، که سبب اسپاسم گردن به طور تصادفی و چرخش سر به موقعیت‌های ناراحت کننده می‌شود.

مولتیپل اسکلروز (MS) که یک بیماری سیستم عصبی مرکزی است، که باعث مشکلات شناختی و حرکتی و خستگی می‌شود.

بیماری پارکینسون، که می‌تواند باعث لرزش اندام، سختی عضلات، مشکلات تعادل و مشکل صحبت کردن شود.

سندرم تورتز، که توسط حرکت ناخواسته و تیک‌های کلامی مشخص می‌شود.

خراش‌های قرنیه ناشناخته همچنین، می‌تواند باعث ایجاد پرش‌های پلک شود، اگر فکر می‌کنید آسیب‌های چشم را تجربه کرده اید، فورا به پزشک متخصص مراجعه کنید چرا که خراش قرنیه، می‌تواند آسیب دائمی چشم ایجاد کند.

آیا هنگام پرش پلک، نیاز به معاینه‌ پزشک است؟

پرش پلک ،به ندرت به اندازه کافی برای نیاز به درمان پزشکی جدی و اضطراری است با این حال، اسپاسم پلک مزمن ممکن است، نشانه ای از اختلال مغزی یا سیستم عصبی جدی تر باشد اگر شما با اسپاسم پلک مزمن همراه با هر یک از علائم زیر روبرو هستید، ممکن است معاینه ی پزشک لازم باشد :

چشم شما قرمز، متورم یا دچار خستگی غیرعادی است.

پلک فوقانی شما به سمت پایین می رود.

پلک شما به طور کامل هر زمانی که پلک های خود را تکان می دهید، بسته می شود.

پرش چندین هفته ادامه دارد.

دردناک شروع می شود ،بر قسمت های دیگر چهره شما تاثیر می گذارد.

درمان‌های خانگی برای از بین بردن پرش پلک چشم

۱. کمپرس گرم

کمپرس گرم، عضلات چشم را به خوبی آرام و در نهایت، حرکات ناخواسته پلک‌ها را متوقف می‌کند، حوله یا دستمالی را در آب گرم فرو کنید پس از فشردن آن، آن را بر روی پلک چشم قرار دهید، تا زمانی که گرما از بین می‌رود این فرآیند را ۵-۶ بار در روز تکرار کنید.

۲. موز

یکی از شایع‌ترین علل شل شدن پلک چشم، کمبود پتاسیم است. موز را به طور مرتب مصرف کنید، زیرا مقدار زیادی پتاسیم را در بر می‌گیرد، که به غلبه بر برانگیختگی و پرش پلک کمک می‌کند.

۳. تکنیک آبرسانی

اسپری کردن، جایگزین آب گرم می‌تواند به حل مسئله پلک‌ها کمک کند مژه‌های خود را با آب گرم بشویید تا آرامش پیدا کنید.

۴. کلسیم

کلسیم، عنصر مهمی برای نگه داشتن اعصاب و سیستم عصبی سلامت است به منظور متوقف کردن پرش چشم، مواد غذایی غنی از کلسیم مانند:شیر، ماست، پنیر و آب پرتقال میل نمایید.

۵. منیزیم

منیزیم، به حفظ عضلات و عملکرد عضلانی نرمال کمک می‌کند و بنابراین یک درمان مؤثر برای درمان شوک چشم، مصرف مواد غذایی غنی از منیزیم، مانند آووکادو، دانه ها، لوبیا، آجیل، سبزی برگ و ... است.

پرش پلک و هرآنچه که باید درباره آن بدانید

۶. گلاب

گلاب، لوسیون چشمی است، این پاک کننده، بی ضرر به عنوان یکی از راه حل‌های اصلی تحریک شدن پلک که آلودگی است، استفاده، و از گلاب، به عنوان قطره چشم برای تمیز کردن، تغذیه، و آرام کردن ماهیچه‌های چشم کمک گرفته می‌شود فقط یک پد پنبه را در گلاب، آغشته کرده و چشم‌ها را با آن بشویید.

۷. بخار

بخار، یکی دیگر از روش‌های خوب درمان چشم‌ها است، بخار حرکت عصبی را کاهش می‌دهد و تمام آلودگی را از منافذ پوست می‌شوید تمام کاری که باید انجام دهید اضافه کردن چند قطره اکالیپتوس در آب جوش است و به مدت ۱۰ دقیقه به طور منظم صورت خود را بخور دهید.

۸. خیار

یکی از بهترین راه‌ها برای تسکین عضلات چشم و آرامبخشی حرکت عصبی، خیار است چرا که دارای خواص ضد التهابی است، که به طور طبیعی عضلات چشم را ریلکس میکند، یک قطعه خیار خنک، بر روی چشم آسیب دیده نگه دارید تا زمانی که به دمای اتاق برسد.

۹. سیب زمینی

اثر خنک کننده سیب زمینی، ماهیچه‌های چشم را آرام می‌کند، در نتیجه، کمک خواهد کرد همه آنچه باید انجام دهید، این است که یک سیب زمینی کوچک را در برش‌های نازک بریده و این برش‌ها را روی چشم خود قرار دهید.

۱۰. ماساژ چشم

ماساژ مناطق اطراف (زیر و بالا) چشم، با کمک انگشت اشاره ماساژ، در نهایت باعث افزایش گردش خون و تقویت عضلات چشم خواهد شد این فرایند را حداقل برای ۳۰ ثانیه ۵-۶ بار در روز تکرار کنید.

۱۱. پلک زدن سخت

چشمک زدن، یک روش عالی برای درمان پرش پلک است، چشمانتان را ببندید و سپس آن‌ها را از حد معمول بازتر کنید این روش باعث افزایش رطوبت چشم‌ها می‌باشد. تکرار این روند، را تا زمانی که تولید اشک کنند، راه حلی ست که به پلک‌های شما کمک می‌کند.

۱۲. چشمک زدن سریع

چشمک زدن به سرعت نه تنها کمک می‌کند، تا آلودگی چشم را از بین ببرد، بلکه عضلات چشم را نیز روان و آرام می‌کند به سرعت و به مدت حدود ۲۰ ثانیه چشمک بزنید سپس یک استراحت کوچکی بگیرید، و روند را تکرار کنید.

۱۳. بستن نیمه پلک‌ها

بسته شدن پلک‌ها تا نیمه می‌تواند تسکین فوری را فراهم کند سعی کنید آن را برای حداقل سی ثانیه انجام دهید این درمان باعث می‌شود که ماهیچه‌ها، قوی و هیدراته شوند تا مشکل چشمی باقی نماند.

۱۴. تمرین تنفس

تمرینات تنفس، تمرینات ده دقیقه‌ای روزانه (قبل از خواب و بعد از بیداری)، هستند که می‌توانند به کاهش سطح استرس کمک کنند، که در نهایت مشکل را برطرف کند.

توصیه‌های دیگری که باید برای پرش پلک رعایت کنید

خواب مناسب ۸ ساعت در روز

نوشیدن بیش از ۸-۱۰ لیوان آب

استفاده از عینک‌های آنتی ریفلکس، جهت کم کردن فشار، اگر زمان زیادی را در مقابل کامپیوتر می‌گذراندید.

پرش پلک و هرآنچه که باید درباره آن بدانید

چنانچه که روی کامپیوتر کار می‌کنید، استراحت داده و چشم‌ها را ببندید.

چشمان خود را در فواصل منظم شستشو دهید.

چشمانتان را با استفاده از قطره‌های چشم مرطوب کنید.

چای یا قهوه بیش از حد، ننوشید، زیرا ممکن است، باعث بروز مشکل شود.

از مصرف بیش از حد الکل خودداری کنید.

وقت زیادی را در مقابل دستگاه‌های الکترونیکی، مانند؛ کامپیوتر، لپ تاپ و موبایل صرف نکنید.

چشمانتان را به طور مرتب، با دست پاک نکنید.

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: خبرگزاری برنا

کلیدواژه: درمان تیک عصبی زیست محیطی نور خورشید مغز مشکلات پزشک متخصص پزشک موز سلامت مواد غذایی پنبه پوست سیب زمینی استرس مصرف بیش از حد لپ تاپ موبایل تیک عصبی پلک چشم پرش پلک چشم اسپاسم پلک عضلات چشم ماهیچه ها چشمک زدن چشم ها پلک ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.borna.news دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «خبرگزاری برنا» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۲۷۲۸۲۰۱ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا| مراسم قرعه کشی آغاز شد

درگذشت وزنه‌بردار طلایی قزاقستان در ۲۵ سالگی

ورزشگاه میزبان پرسپولیس-الهلال مشخص شد

هر برگه سهام عدالت 409 هزار تومانی چقدر می ارزد؟

نظر سازمان جهانی بهداشت درباره تغییر دز دوم واکسن و واکسیناسیون زنان باردار

خبر بعدی:

زمان مناسب برای تزریق دُز یادآور واکسن کرونا/ افراد بعد از واکسینه شدن به بیماری «زونا» مبتلا می‌شوند؟

رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره تزریق دُز یادآور واکسن کرونا توضیحاتی ارائه کرد.

خبرگزاری میزان - ایلنا نوشت: «علیرضا ناجی» در پاسخ به این سوال که باتوجه به اینکه ایمنی افرادی که در فروردین ماه دوز اول واکسنشان را دریافت کرده‌اند و بعد از مدتی دوز دوم را دریافت کرده اند، به مرور زمان کاهش پیدا کرده است، چه زمانی باید برای دوباره واکسینه کردن جمعیت در ایران برنامه ریزی کرد که از بروز موج‌های شدید کرونا جلوگیری کرد، گفت: دوز یادآور واقعیتی است که وجود دارد و در طول زمان براساس نوع واکسن، کاهش سطح آنتی بادی‌هایی که حاصل از واکسن است، ایجاد می‌شود. به غیر از این در این چند مدت اخیر واریانت‌هایی آمده‌اند که تاثیر واکسن‌ها را کم کرده‌اند، بنابراین تقویت ایمنی و پادتن‌های مربوط به کووید، یک واقعیت است که باید صورت بگیرد و اینکه آیا کشور‌ها باید برنامه‌ای برای این موضوع داشته باشند، کاملا به امکان سنجی‌ها برمی‌گردد که این کشور‌ها توانایی تهیه واکسن را تا چه حدی دارند. به هرحال در کشور خودمان تعداد مناسبی از افراد هنوز دوز اول یا دوم واکسنشان را نزده‌اند، باید بررسی شود که آیا اولویتی برای زدن دوز یادآور وجود دارد و اگر دارد برای چه کسانی است و اینکه اگر بخواهیم واکسن بزنیم، چه واکسن‌هایی داریم که این کار را انجام بدهیم. اما به طور کلی باید گفت که بین ۶ تا ۱۰ ماه بعد از تزریق واکسن و بسته به نوع آن این نظریه وجود دارد که دوز تقویتی یا بوستر برای افراد زده شود، اما نه برای همه افراد، بلکه افرادی که در ریسک بیشتری برای ابتلا هستند، مانند کسانی که سن بالا یا ایمنی ضعیفی دارند، باتوجه به بیماری‌ها یا دارویی که مصرف می‌کنند و همینطور کادر درمان و کسانی که با آن‌ها برخورد دارند می‌توانند از جمله این افراد باشند.

درچند روز اول پس از تزریق واکسن کرونا مراقب باشید

رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است افراد بعد از واکسینه شدن به بیماری «زونا» یا «تبخال» مبتلا شوند، گفت: نخست اینکه کسی که زونا دارد نباید واکسن بزند و باید درمانش را انجام دهد و بعدا واکسن بزند. اما در برخی از موارد، زمانی که واکسن زده می‌شود، به علت اینکه زدن واکسن یک پروسه التهابی است و سیستم ایمنی را درگیر می‌کند، ممکن است برخی از عفونت‌ها بروز کنند. البته مطالعات ارتباط میان واکسن و خانواده «هرپس ویروس‌ها» از جمله زونا، را کاملا نشان نداده است. اما می‌توانیم مکانیسمی را درنظر بگیریم که در کسانی که واکسن می‌زنند، ممکن است که در درصد بسیار کمی از مواقع به علت پروسه التهابی در سیستم ایمنی و برانگیختگی علیه واکسن، بدن پایش خود را برروی بیماری‌های دیگر کمتر کند و برخی از بیماری‌ها ممکن است بروز پیدا کنند. شنیده‌اید که می‌گویند اگر واکسن زدید، در چندروز اول خیلی مواظب خودتان باشید که با بیماری برخورد نکنید، به این علت که ممکن است بیمار شوید. استراحت کنید و در خانه باشید و ملاحظات را درنظر بگیرید. این توصیه به دلیل همین موضوع است.

او در ادامه افزود: به طور کلی افراد پس از تزریق واکسن باید از خودشان مراقبت کنند و اینکه کل خانواده هرپس ویروس‌ها، که شامل بیماری‌هایی مانند تبخال، زونا و آبله مرغان می‌شوند، درواقع در بدن وجود دارند و وقتی که پایش بدن ضعیف‌تر می‌شود، این‌ها ممکن است بروز کنند. البته من باز هم تاکید می‌کنم که در این زمینه مطالعات صورت نگرفته و رابطه صددرصدی بین این دو مورد دیده نشده است، اما گاهی ممکن است براساس درگیری که در بدن افراد به خاطر واکسن به وجود می‌آید و سیستم ایمنی آن ها، این مساله ایجاد شود.

ناجی در پاسخ به این سوال که آیا انواع مختلف واکسن کرونا ممکن است برای افراد با بیماری‌های زمینه‌ای خاص تاثیرات متفاوتی داشته باشند، گفت: خیر چنین نیست. در برخی از بیماری‌ها گفته شده است که ممکن است تزریق واکسن با محدودیت همراه باشد، اما به طور کلی ما درارتباط با نوع واکسن برای افراد چندان محدودیت خاصی نداریم، اما در برخی از موارد کسانی که بیماری صرع دارند و تشنج می‌کنند، گفته شده است که بهتر است واکسن سینوفارم و اسپوتنیک را نزنند و در این موارد در ایران بهتر است افراد آسترازنکا بزنند البته ممکن است کسانی باشند که نسبت به اجزای واکسن حساسیت داشته باشند. این افراد ممکن است از زدن برخی از واکسن‌ها منع شوند. اما طور کلی می‎توانم بگویم که نوع واکسن چندان تفاوتی برای بیماری‌های زمینه‌ای مختلف ندارد، اما اینکه در چه موقعی واکسن بزنند بله. برای مثال اگر کسی سرطان دارد یا دارو‌های سرکوبگر ایمنی می‌خورد یا رادیو تراپی و شیمی درمانی می‌کند، باید حواسشان باشد در زمان‌های خاصی که شیمی درمانی انجام نمی‌شود یا چندماه بعد از پیوند اعضا واکسن نزنند. اما اینکه بگوییم کدام واکسن را بزنند، نه چنین چیزی وجود ندارد.

او درارتباط با مشکلات گوارشی برخی افراد پس از تزریق واکسن گفت: ممکن است که با درصد پایین‌تر چنین علایمی در افراد دیده شود. به هرحال ما یک سری علایم اصلی داریم که شامل درد در محل تزریق، تب و لرز، بدن درد، آبریزش بینی و مانند این است و علائمی شبیه به آنفولانزا ممکن است که به وجود بیاید، اما ممکن است علائم دیگری وجود داشته باشد که کمتر مشاهده می‌شود مانند عوارض گوارشی.

بیشتر بخوانید: «صفر تا صد» واکسن‌های موجود در ایران

انتهای پیام/
خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

برچسب ها: واکسن کرونا اخبارسلامت

دیگر خبرها

 • علائم آلرژی که شاید نمی‌دانستید!
 • بهترین خبر ممکن برای هواداران پرسپولیس از لیگ قهرمانان آسیا و بازی با الهلال
 • قند خونتان را اینگونه کنترل کنید
 • امام جمعه بوشهر: مشکلات آبرسانی استان با تلاش جهادی و بر اساس سند چشم‌انداز برطرف شود
 • وضعیت بحرانی آب استان بوشهر با وجود سند چشم‌انداز
 • بلندپروازترین دختر ایران: هرچه رکورد بزنم باز هم راضی نیستم/ لایق حمایت هستم
 • افراد بعد از واکسینه شدن به بیماری «زونا» مبتلا می‌شوند؟
 • ۳۸ طرح ورزشی گیلان چشم به راه دستان آبادگر
 • مردم روستانشین سیستان و بلوچستان چشم انتظار ساخت جاده و خیابان‌های ایمن
 • کتاب های مهم و پر فروش سال 1400
 • ۴ عاملی که باعث افت شاخص بورس شد | چشم انداز بازار سرمایه
 • اسلامی: رآکتور آب سنگین اراک در سریع ترین زمان ممکن به بهره‌برداری برسد
 • روز سرنوشت پرسپولیس؛ آشنایی با رقیب آسیایی شاگردان گل محمدی
 • کدام خلبان رکورددار پرواز رزمی با جنگنده فانتوم است؟/ خلبانی که بارها مرگ را به چشم خود دید
 • فاز جدید اختلاف مجیدی و مددی/ دود این آتش به چشم استقلال می‌رود
 • نکات مهم و کلیدی در کاشت مژه
 • شهری عجیب بدون فساد در اروپا ! +عکس
 • ضعف در بینایی چشم ، نشانه زوال عقل در آینده
 • نابینایی موقت در یک‌ چشم
دیگران می‌خوانند: