به گزارش جام جم آنلاین، ناگهان احساس تهوع کردن، تجربه‌ای واقعاً ناخوشایند است که احتمالاً ذهن را نیز درگیر می‌کند. اگر دچار چنین حالتی شوید احتمالاً شروع می‌کنید به یادآوردن غذاهایی که خورده‌اید یا هر کاری که اخیراً انجام داده‌اید.

شاید هم برای شخص شما این سؤال مطرح شود که آیا ممکن است باردار باشید. اما اگر مطمئن باشید که باردار نیستید و غذای نامناسبی هم نخورده‌اید، دور از انتظار نیست که از حالت تهوعتان متعجب شوید.خیلی چیزها می‌توانند معده‌تان را به هم بریزند که هیچ ارتباطی با بارداری و غذایی که خورده‌اید ندارند.

تهوع چیست؟

مطمئناً همه‌ ما زمانی در زندگی خود تهوع را تجربه کرده‌ایم. تهوع یک احساس ناخوشایند در معده است که اغلب با تمایل به استفراغ کردن همراه است. شما ممکن است حالت تهوع داشته باشید بدون اینکه استفراغ کنید؛ یعنی فقط احساس کنید که استفراغی در راه است.

هر کسی می‌تواند دچار تهوع شود اما در شرایطی خاص، تهوع بیشتر رخ می‌دهد. مثلاً وقتی کسی تحت شیمی‌درمانی است یا باردار است.

لازم به یادآوری است که تهوع به‌خودی‌خود یک بیماری یا مشکلی در سلامتی نیست؛ بلکه یک علامت بالقوه از یک بیماری، عارضه یا دیگر وضعیت‌های فیزیکی است.

علائم تهوع

توضیح علائم تهوع کمی سخت است؛ به هر حال احساسی در معده‌تان دارید که درست و معمولی نیست. اما اگر بخواهیم مشخص‌تر توضیح بدهیم، علائم زیر را می‌توانیم بیان کنیم:

. احساسی عجیب در سینه، بالای شکم یا پشت حلق
. تعریق
. احساس ناراحتی در معده
. از دست دادن اشتها
. انقباضات غیرقابل کنترل عضلات شکمی و تنفسی
. احساس اینکه در حال بالا آوردن هستید
. واقعاً استفراغ کردن
. بزاق زیاد

علت تهوع

برخی از معمول‌ترین علت‌های احساس تهوع که خوب است بدانید:

استرس یا اضطراب دارید

هرچند استرس یک هیجان است اما تغییراتی در بدن نیز ایجاد می‌کند. معده و روده‌ها نسبت به احساسات منفی بسیار حساس‌اند.

روده‌های شما عصب‌هایی دارند که کارشان ایجاد انقباض در عضلات این سیستم برای به جریان انداختن فرایند گوارش غذاست. اما وقتی استرس دارید یا مضطرب هستید، مغز شما ممکن است سیگنال‌هایی به این عصب‌ها ارسال کند که باعث می‌شود انقباضات اضافی روی بدهند.

همه‌ این انقباض‌ها باعث می‌شوند ریتم نرمال گوارشتان به هم بریزد که می‌تواند به شما حالت تهوع بدهد. نیازی نیست خیلی استرس و اضطراب داشته باشید تا این اثرات را احساس کنید؛ حتی کمی استرس هم می‌تواند سبب حالت تهوع شود.

کشیدن چند نفس عمیق می‌تواند کمک کند بیشتر احساس آرامش کنید و در نتیجه حالت تهوعتان تسکین بیابد.

یک راه دیگر هم اینکه یک فنجان چای زنجبیل بنوشید یا آبنبات زنجبیلی بمکید. زنجبیل این ریشه‌ی تند دارای خواصی است که ضد تهوع‌اند.

اگر مدام به دلیل استرس و اضطراب دچار حالت تهوع می‌شوید، مراجعه به روان‌درمانگر هم می‌تواند ایده خوبی باشد.

شاید گرسنه‌اید یا غذای زیادی را باعجله خورده‌اید

وقتی معده‌تان چند ساعت خالی می‌ماند، قند خونتان خیلی پایین می‌آید (خصوصاً اگر آخرین چیزی که خورده‌اید بیشتر کربوهیدرات بوده است). این اتفاق می‌تواند به شما احساس سرگیجه و تهوع بدهد؛ چیزی شبیه این احساس که انگار دارید از حال می‌روید.

چیزی بخورید که کربوهیدرات زیادی دارد مانند یک لیوان آبمیوه، یک میوه تازه یا میوه خشک‌شده و یا نان. رساندن قند به سیستم بدن باعث می‌شود قند خونتان به سطح نرمال برگردد، بنابراین احساس بهتری خواهید داشت.

در این شرایط از خوردن غذاهایی که چربی یا پروتئین زیاد دارند خودداری کنید زیرا این‌ها نمی‌توانند قند خون را بالا بیاورند و در واقع جذب کربوهیدرات را هم کُند می‌کنند.

از طرفی دیگر اگر به یک باره مقدار زیادی غذا بخورید هم ممکن است دچار حالت تهوع شوید.

شاید نیاز دارید مقداری آب بنوشید

احساس تهوع می‌تواند ناشی از این باشد که معده‌تان به شما می‌گوید مقداری آب به بدنتان برسانید. برای برخی از افراد حتی دهیدراسیون خفیف هم می‌تواند ناراحتی‌هایی در معده ایجاد نماید.

اگر احساس تشنگی هم بکنید پس حتماً متوجه می‌شوید که حالت تهوعتان ناشی از دهیدراته شدن بدنتان است. پس در چنین شرایطی باید آب بنوشید.

معمولاً آب خالی مناسب است اما اگر علائم دهیدراسیون شدید را دارید، مثلاً خستگی، سرگیجه یا گیجی و پریشانی، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

کشیدن چند نفس عمیق می‌تواند کمک کند بیشتر احساس آرامش کنید و در نتیجه حالت تهوعتان تسکین بیابد.

یک راه دیگر هم اینکه یک فنجان چای زنجبیل بنوشید یا آبنبات زنجبیلی بمکید. زنجبیل این ریشه‌ی تند دارای خواصی است که ضد تهوع‌اند

ممکن است از عوارض داروهایتان باشد

خیلی از داروها و حتی مکمل‌ها و داروهای معمولی می‌توانند حالت تهوع ایجاد کنند. گاهی مصرف یک قرص معمولی مانند ایبوپروفن و استامینوفن با معده خالی می‌تواند واقعاً حالت تهوع به شما بدهد.

وقتی غذایی در معده‌تان نیست که مثل یک ضربه‌گیر عمل کند، عناصر برخی از قرص‌ها می‌تواند مخاط معده را تحریک نماید. مکمل‌هایی مانند ویتامین C و ویتامین E و آهن نیز می‌توانند همین اثر را داشته باشند.

اگر بیشتر از یکی دو ساعت از آخرین غذایی که خورده‌اید می‌گذرد، می‌توانید با خوردن یک چیز کوچک جلوی ناراحتی معده‌تان را بگیرید.

اغلب حتی یک تکه نان یا بیسکوئیت برای این منظور کافی است. سعی کنید داروها و ویتامین‌ها را با معده خالی نخورید تا معده‌تان پیش از اینکه دارویی وارد آن شود با غذا پوشش پیدا کند. معمولاً خوردن غذا بعد از مصرف دارو از این جهت کمکی به رفع مسئله نمی‌کند.

شاید میگرن دارید

میگرن در برخی از افراد می‌تواند ایجاد حالت تهوع کند. کارشناسان دقیقاً نمی‌دانند چرا میگرن می‌تواند احساس تهوع به شما بدهد اما چیزی که مسلم است میگرن می‌تواند تاری دید و سرگیجه ایجاد کند و از این طریق سبب حالت تهوعتان بشود.

اگر احساس می‌کنید در شرف یک حمله میگرن هستید از داروهای مسکن OTC استفاده کنید. ولی حتماً پیش از مصرف دارو خوراکی کوچکی بخورید. ضمناً آب زیاد بنوشید چون کم آب شدن بدن می‌تواند سردرد و حالت تهوع را بدتر کند.

مسمومیت غذایی و آنفلوآنزای معده

مسمومیت غذایی زمانی روی می‌دهد که سیستم گوارش در اثر مصرف غذا یا نوشیدنی آلوده، تحریک یا عفونی شود. آنفلوآنزای معده یا گاستروانتریت نیز زمانی رخ می‌دهد که یک ویروس، سیستم گوارش را آلوده می‌کند.

به هر حال حالت تهوع یک علامت شایع در هر دوی این موارد است. علائم دیگری مانند اسهال و گرفتگی‌های شکم نیز در این عارضه‌ها وجود دارند.

شاید دچار عفونت گوش شده‌اید

اگر همراه با تهوع احساس فشار در گوشتان می‌کنید می‌تواند علامت عفونت گوش باشد. خوشبختانه این عارضه کاملاً قابل درمان است. کانال‌های گوش داخلی نقش مهمی در کمک به حفظ تعادل دارند. اما یک عفونت می‌تواند سبب تغییراتی در سطح نرمال مایعات در یکی از گوش‌ها شود.

وقتی چنین اتفاقی می‌افتد، مغز شما سیگنالی می‌گیرد که فشار در گوشی که عفونی شده با فشار گوش سالمتان تفاوت دارد و این سیگنال‌های به هم ریخته می‌توانند به شما سرگیجه و حالت تهوع بدهند.

از کجا باید بدانید عفونت گوش عامل تهوعتان است؟ معمولاً عفونت گوش باعث گوش‌درد، احساس فشار در گوش، تغییراتی در شنوایی، گرفتگی بینی، سردرد و تب می‌شود. اگر متوجه این علائم شدید به پزشک مراجعه نمایید. پزشک با تجویز آنتی‌بیوتیک، عفونت را درمان می‌کند و شما در عرض چند روز احساس بهتری خواهید داشت.

شاید باردارید

بارداری نیز یکی از علت‌های حالت تهوع است که به دلیل نوسانات هورمونی رخ می‌دهد، خصوصاً طی ماه‌های اولیه بارداری.

حالت تهوع معمولاً تا پیش از هفته نهم بارداری وجود دارد و گاهی ممکن است تا هفته چهاردهم نیز ادامه داشته باشد.

هرچند به تهوع‌های بارداری بیماری صبحگاهی می‌گویند اما متأسفانه در هر زمانی از روز می‌تواند رخ بدهد.

هرچند تهوع و استفراغ در دوران بارداری می‌تواند کاملاً طبیعی باشد اما اگر به جایی رسید که شما را ترساند یا زندگی‌تان را به طور کلی تحت تأثیر قرار داد حتماً از پزشکتان کمک بگیرید. تهوع و استفراغ شدید و ادامه‌دار در بارداری می‌تواند منجر به مشکلاتی مانند دهیدراسیون بدن شود.

ممکن است یک حمله قلبی باشد

این علت بالقوه‌ حالت تهوع ممکن است متعجبتان کند اما واقعیت این است که علائم حمله قلبی می‌تواند فراتر از درد در قفسه سینه باشد، خصوصاً در خانم‌ها. هرچند درد سینه‌ای که برای چند دقیقه ادامه‌دار یا بدتر شود، همچنان شایع‌ترین علامت یک حمله قلبی چه در زنان و چه در مردان است، اما زنان معمولاً علائم کمتر شایع حمله قلبی را تجربه می‌کنند که شامل موارد زیر می‌شود:

. تهوع
. استفراغ
. عرق سرد
. درد دست و شانه
. درد فک، گردن و کمر
. تنگی نفس که می‌تواند با یا بدون درد قفسه سینه باشد

درمان تهوع

. نوشیدنی‌های سرد و یخی بنوشید
. غذاهای سبک و بدون ادویه بخورید مانند نان ساده یا بیسکوئیت معمولی
. از خوردن غذاهای سرخ‌شده، چرب یا شیرین خودداری نمایید
. به‌آرامی غذا بخورید و وعده‌های غذایی‌تان را کوچک‌تر و مکررتر کنید
. غذاهای گرم و سرد را با هم نخورید
. مایعات را به آرامی بنوشید
. بعد از غذا فعالیت نکنید
. بعد از غذا فوراً مسواک نزنید
. غذاهایتان را از تمام گروه‌های غذایی انتخاب کنید تا بتوانید تحملشان کنید

چگونه از تهوع پیشگیری کنیم؟

. طی روز وعده‌های غذایی کوچک‌تر بخورید، نه وعده‌های بزرگ و حجیم
. به آرامی غذا بخورید
. غذاهای سخت هضم نخورید
. غذاهای سرد یا با دمای اتاق بخورید تا در اثر بوی غذا یا غذای داغ دچار حالت تهوع نشوید
. بعد از غذا استراحت کنید
. اگر صبح‌ها حالت تهوع دارید، پیش از بیرون آمدن از رختخواب بیسکوئیت نمکی بخورید یا شب قبل از خواب یک اسنک پرپروتئین مانند گوشت بدون چربی یا پنیر میل کنید
. به جای اینکه وسط غذا آب بنوشید بین وعده‌های غذایی آب و مایعات بنوشید
. اگر در معرض حالت تهوع قرار دارید سعی کنید از محرک‌هایی مانند بوی غذا و پخت‌وپز، عطر، دود، فضاهای شلوغ، گرما، رطوبت، نورهای تند و رانندگی خودداری کنید

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

شاید بتوانید با چند اقدام ساده حالت تهوعتان را برطرف کنید اما برخی از علت‌های تهوع مانند دهیدراسیون شدید یا عفونت گوش، نیازمند اقدام پزشکی‌اند. علائم زیر نشان می‌دهند که باید به پزشک مراجعه کنید:

از آنجایی که تهوع معمولاً با میل به استفراغ کردن همراه است، هر تهوع و استفراغی که بیش از دو روز برای بزرگسالان و بیش از 24 ساعت برای کودکان و بیش از 12 ساعت برای نوزادان طول کشید باید مورد بررسی پزشکی قرار بگیرد حتی اگر حالت تهوع یا استفراغتان تا چند روز طول نکشید اما اپیزودهایی از این حالت را بیشتر از یک ماه داشتید، قطعاً باید به پزشک مراجعه کنید.

دیگر علائمی که نیاز به اقدام پزشکی را ایجاد می‌کنند شامل درد در قفسه سینه، شکم‌درد شدید، تاری دید، گیجی، تب، سفتی گردن یا وجود خون در استفراغ یا مدفوع می‌شوند.

اگر هیچ‌کدام از این مشکلات را ندارید باز هم بد نیست برای معلوم شدن علت تهوعتان به پزشک مراجعه کنید.

شاید توصیه‌های پزشکی، مشکلتان را فوراً برطرف نکند اما دست‌کم از نظر روحی احساس بهتری خواهید داشت و می‌توانید صبر کنید تا مشکل برطرف شود.

منبع: تبیان

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: جام جم آنلاین

کلیدواژه: تهوع استفراغ علائم تهوع میگرن مسمومیت غذایی آنفلوآنزای معده عفونت گوش حمله قلبی پزشک مراجعه کنید خورده اید احساس تهوع عفونت گوش حمله قلبی حالت تهوع معده تان اما اگر

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت jamejamonline.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «جام جم آنلاین» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۲۷۲۸۲۹۳ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

دستور فوری وزیر کشور برای پیگیری درمان نوجوان فداکار ایذه‌ای

تصویری از نماز خواندن رئیسی در هواپیما

خودکشی زن راز مرگ شوهر را فاش کرد

رهبر انقلاب با استعفای محسن رضایی از دبیری مجمع تشخیص مصلحت نظام موافقت کردند

رئیس سازمان سنجش ممنوع الخروج شود

خبر بعدی:

ارتباط اثر بخش با کودکان

یکی از مهم ترین مسائلی که در خانواده ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، ارتباط با کودکان می باشد. نحوه ارتباط با کودکان مستقیما بر روی رفتار آنها با والدین در تمامی سنین تاثیر می گذارد. مخصوصا زمانی که والدین ساعت های بیشتری را با فرزندان خود سپری می کنند. کودکان در سنین مختلف روحیات مختلفی دارند و پدر و مادر ها باید بتوانند با تمامی روحیات فرزند خود به درستی رفتار کنند. ممکن است شما نیز همانند بسیاری از والدین چالش های گوناگونی را با فرزندتان تجربه کرده باشید و به دنبال راه حل هایی برای رفع این چالش ها باشید.

ما در این مطلب  می خواهیم در رابطه با ارتباط اثر بخش با کودکان و مذاکره با آنان صحبت نماییم تا شما آگاهی بیشتری را از چگونگی رفتار با آنها داشته باشید.

مذاکره با کودکان

بسیاری از والدین شاید به علت عدم تجربه کافی نتوانند ارتباط خوبی را با فرزندشان برقرار کنند. پیچیدگی های رفتار و زبان صحبت کودکان به قدری زیاد است که شاید ما نتوانیم در بسیاری از موارد آن را درک کنیم. پس بهتر است با افزایش آگاهی خود از این موضوع، چالش ها و مشکلات بین فرزندان مان را حل کنیم. البته بسیاری از والدین برای آگاهی بیشتر از چگونگی تربیت فرزندان و یا حل مشکلات روحی و اختلالات کودکان و نوجوانان، با مشاور های مختلفی مشورت می کنند.

معمولا مشاوره کودک و نوجوان از نظر بسیاری از والدین نگران کننده است و دوست ندارند که فرزندشان را برای مشاوره ببرند؛ اما باید بگوییم، این طرز فکر کاملا اشتباه است. هنگامی که کودک شما، با پرخاشگری با شما صحبت می کند و یا آنقدر خجالتی است که نمی تواند با دیگران به خوبی ارتباط بر قرار کند و یا دچار مشکلات روحی و صدمات ناشی از اتفاقاتی است که برای او رخ داده است، باید با جلسات مشاوره ای این مشکلات را رفع نمود. حل کردن این دسته از مشکلات با مشاوره تخصصی کودک و نوجوان موجب می شود که کودکان در سنین بالاتر دچار بیماری هایی مثل افسردگی، فوبیا و... نشوند.

روش های مذاکره با کودکان

توجه کنید که به دنبال چه چیزی هستید

همه ما در محل کار، اهداف مذاکره را درک می کنیم و می دانیم که حد و مرز ها به چه صورتی است؛ اما این مذاکره در خانه و در مقابل کودکان بسیار متفاوت می باشد. به عنوان مثال والدین برای اینکه کودک شان هنگام بیرون رفتن از خانه کلاه خود را سر کند به توافق می رسند؛ اما با بیان این موضوع به کودک با این حرف ها مواجه می شوند که من نمی خوام کلاه بزارم!!! در این مواقع معمولا والدین با کودک دچار چالش هایی می شوند و هرکس می خواهد حرف خود را به کرسی بنشاند.

در این مواقع شما باید هدف اصلی را از گذاشتن کلاه بر روی سر کودک تان پیدا کنید. معمولا والدین برای پیشگیری از سرما خوردن کودکان، بر روی سر وی کلاه می گذارند. حال اگر پدر و مادر ها هدف اصلی از کلاه گذاشتن را در آن لحظه متوجه شوند، می توانند با راهکار های بهتری با کودک خود مذاکره کنند.

از رویکرد ها در زمان مناسب تری استفاده کنید

والدینی که از رفتار و کردار فرزند خود آگاهی دارند، می دانند که چه زمانی باید مذاکره کنند و چه زمانی باید مذاکره را به عقب اندازند. پس بهتر است بدون فکر وارد چالش های ذهنی با کودکان خود نشوید. گرفتن تصمیم درست تنها به زمان، مکان، شرایط سنی، حالات روحی و... کودک بستگی دارد. پس با تمرکز بر رفتار های کودک خود، ببینید که چه زمانی بهتر است با او وارد بحث شده و قانعش کنید و چه زمانی بهتر است در برابر خواسته او تسلیم شوید. البته توجه داشته باشید که از این رویکرد ها نباید بیش از اندازه استفاده کنید.

سوال کنید تا با کودک تان صمیمی تر شوید

هیچ کس به اندازه والدین کودک خود را نمی شناسد؛ اما این جمله بدین معنی نیست که شما هیچ سوالی از فرزند تان نپرسید و تنها تا تحلیل رفتار هایش وضعیت وی را مورد بررسی قرار دهید. سوال کردن یکی از بهترین روش هایی است که می تواند شما را با نوع شخصیت کودک بیشتر آشنا نماید. به عنوان مثال شما برای کودک تان یک کیک خریداری می کنید و می خواهید آن را نصف کرده و به کودک خود بدهید؛ اما می بینید که کودک تان دوست دارد آن کیک را به صورت کامل میل نماید.

در این مواقع کودک با پافشاری کردن بر روی تصمیم خود پیروز شده و کار خودش را انجام می دهد. در این مواقع بهتر است از کودک تان سوال کنید که چرا دوست دارد این کیک را کامل میل کند. با این کار نه تنها بحث و جدالی بین کودک و والدین به وجود نمی آید بلکه با یک گفتگو زیبا ماجرا تمام می شود و شما متوجه علت رفتار کودک تان می شوید.

پدر و مادر ها می توانند برای برقراری بهتر رابطه با کودکان خود در جلسات مشاوره خانواده شرکت نمایند و با آگاهی کامل از شخصیت و رفتار های کودک با وی ارتباط بگیرند.

مهربان و خوشایند با کودک تان صحبت کنید

مذاکره کردن با کودکان زمانی موفقیت آمیز  خواهد بود که شما بتوانید از فن بیان مناسبی استفاده کنید. برخی از فنونی که شما می توانید در مکالمه تان با کودکان از آنها بهره ببرید عبارت است از:

حق انتخاب دادن به کودک در هنگام مذاکره و صحبت با او، موجب می شود که کودک تان احساس آزادی عمل کند و بیشتر به صحبت های شما اهمیت بدهد. این مورد موجب می شود که شما بتوانید کنترل اوضاع را حفظ نمایید. پیش قدم بودن و ارائه پیشنهادات جذاب به کودکان موجب می شود که نتیجه مذاکره به سمتی که شما می خواهید برود. به عنوان مثال شما با کودک تان در رابطه با وقت خواب صحبت می کند و پیشنهاد می دهید که او ساعت 10 شب به رختخواب برود و او نیز پیشنهاد می کند که ساعت 11 برود. در این لحظه شما می توانید با وی توافق کنید که نه ساعت 10 و نه ساعت 11 بلکه ساعت 10:30 او به رختخواب برود.

به طور کلی، صحبت دوستانه و مذاکره با کودکان می تواند موجب صمیمی تر شدن والدین با وی شود. این صمیمی شدن نتیجه اش تاثیرگذاری و حرف شنوی کودک از والدین خود خواهد بود.

برای مطالعه مقاله مشاوره رشد فردی بر روی لینک زیر کلیک کنید:

https://mahdavinasab.com/individual-growth-counseling/

دیگر خبرها

 • پروتئین خطرناک کرونایی چیست؟ / عارضه «خودایمنی» در بهبودیافتگان کرونایی
 • رعب آورترین عوارض تراکم و فشردگی دندان‌ها
 • تحرکات خطرناک برای قطع ارتباط مرکز به شمال عراق/ آیا تروریست ها به اهداف خود در «سامراء و طارمیه» خواهند رسید؟ + نقشه میدانی و عکس
 • حسینی بوشهری: دولت حوزه علمیه‌ را مستقل بخواهد
 • پامپئو مدعی شد/ اقدامات خطرناک بایدن در قبال کره شمالی
 • سرلشکر سلامی: امروز ما دیگر یک آمریکای خطرناک نمی‌بینیم
 • شرایط بورس چه زمانی خطرناک می‌شود؟
 • اسرائیل همچنان در وضعیت خطرناک
 • این انگل خطرناک به همه اعضای خانواده سرایت می کند
 • ساعت رسمی کشور چه زمانی تغییر می کند؟
 • حسن هانی زاده: قارچ‌های سمی احساس انزوا می‌کنند / صباح زنگنه: جهان عرب چند حاکم مرتجع را جدی نمی‌گیرد!
 • محمد پنجعلی: احساس می‌ کنیم پرسپولیس برای یک کشور دیگر است!
 • وضعیت قرمز و خطرناک کرونا در همدان ادامه دارد
 • پنجعلی: احساس می‌کنیم پرسپولیس برای یک کشور دیگر است/ با برنامه‌ریزی درست می‌توانیم الهلال را حذف کنیم
 • گواردیولا: احساس گناه می کنم خوب نبودیم / ساوتهمپتون ۷روز تمرین کرد، ما ۱۰ دقیقه!
 • گواردیولا: احساس گناه می کنم خوب نبودیم / ساوتهمپتون 7روز تمرین کرد، ما 10 دقیقه!
 • پمپئو رویکرد بایدن در قبال کره‌شمالی را خطرناک خواند
 • کرونا چقدر برای کودکان خطرناک است؟
 • نعمتیان: نیاز به باشگاه‌های ورزشی در طبیعت احساس می‌شود/ مربیان و سرمایه‌گذاران درآمد خوبی کسب خواهند کرد
دیگران می‌خوانند: