Web Analytics Made Easy - Statcounter

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ حوادث رانندگی با اهمیت‌ترین و عمده‌ترین حوادثی است که گاهی خسارت‌های غیرقابل جبرانی را از خود برجا می‌گذارد. این موضوع باعث شده تا همه ارگان‌ها و مراکز مختلف در تلاش باشند تا میزان حوادث این حوزه را کاهش دهند.
در ماده یک قانون بیمه اجباری عنوان شده، کلیه دارندگان وسائل نقلیه موتوری زمینی و انواع یدک و تریلر متصل به وسائل مزبور و قطار‌های راه آهن، مسئول جبران خسارات بدنی و مالی هستند که در اثر حوادث وسائل نقلیه فوق و محمولات آن‌ها به اشخاص ثالث وارد می‌شود.

بیشتر بخوانید: اخباری که در وبسایت منتشر نمی‌شوند!

منظور از حوادث مذکور در این قانون هر گونه تصادف، سقوط، آتش‌سوزی و انفجار وسائل نقلیه موضوع این ماده و نیز خساراتی است که از محمولات وسائل مزبور به اشخاص ثالث وارد شود.
آیا بیمه در حوادثی که شخص مجرم گواهینامه ندارد تعلق می‌گیرد؟
‌ممکن است در برخی حوادث، شخص مجرم دارای صلاحیت رانندگی نباشد که در این صورت قانون چنین مقرر می‌کند که اگر ایجاد حادثه عمدی بوده و در صورتی که راننده فاقد گواهینامه رانندگی باشد، شرکت بیمه پس از پرداخت خسارت زیان دیده می‌تواند برای استرداد وجوه پرداخت شده به شخصی که موجب خسارت شده مراجعه کند.
طبق قانون، شرکت‌های بیمه موظف هستند که خسارت زیان‌دیده را تحت هر شرایطی پرداخت کنند، اما در حالتی که راننده مقصر فاقد گواهینامه باشد یا به هر دلیلی اجازه رانندگی نداشته باشد، شرکت بیمه بعد از پرداخت خسارت مبلغ را از راننده خاطی دریافت می‌کند.
به طور معمول خسارت پرداختی بیمه به صورت قسط بندی شده از راننده مقصر دریافت می‌شود ولی با تصور بدترین حالت یعنی خسارات جرحی (که نیاز به پرداخت دیه دارند) متوجه می‌شویم که مبلغ بازپرداخت حتی به صورت اقساطی نیز بسیار سنگین است. نکته‌ی دیگری نیز در زمان رانندگی بدون گواهینامه وجود دارد آن هم این است که در صورت وقوع خسارات جانی، راننده مقصر به قتل عمد متهم می‌شود مگر آنکه خلاف این موضوع ثابت شود.
پس در چنین شرایطی بهتر است به هیچ عنوان خطر نکرده و تا زمانی که اجازه رانندگی ندارید، سمت رانندگی بدون گواهینامه نروید!
باید توجه کنید که اتمام اعتبار گواهینامه به معنای نداشتن گواهینامه یا ابطال آن نیست. با این وجود با داشتن گواهینامه فاقد اعتبار زمانی، جریمه می‌شوید و در صورت تصادف جبران بخشی از خسارت به عهده خودتان است.
آیا بیمه خسارت راننده مقصر را پرداخت می‌کند؟
در شرایطی که فرد مقصر حادثه، فاقد گواهینامه باشد و در تصادف خودش نیز آسیب ببیند، بیمه شخص ثالث به هیچ عنوان خسارت فرد را پرداخت نمی‌کند. چراکه طبق قانون این فرد نباید رانندگی کند و چون از قانون سرپیچی کرده است، بیمه تحت هیچ شرایطی خسارت او را پرداخت نمی‌کند.
خسارت راننده زیان‌دیده بدون گواهینامه
ممکن است در تصادف رانندگی، راننده زیان‌دیده فاقد گواهینامه باشد. در این حالت خسارت فرد توسط بیمه پرداخت می‌شود اما در رابطه با رانندگی بدون گواهینامه، طبق قانون با وی برخورد خواهد شد و ممکن است حتی خودرو راننده به پارکینگ منتقل شود.
رانندگی غیر متناسب با گواهینامه
در ابتدای دریافت گواهینامه و یا در صورت داشتن گواهینامه پایه 3 و پایه 2، محدودیت‌های مختلفی برای افراد وجود دارد. برخی از این محدودیت‌ها عبارتند از:
رانندگی با داشتن همراه در 3 ماه اول دریافت گواهینامه
محدودیت رانندگی خارج شهر تا یکسال پس از دریافت گواهینامه
منع رانندگی با خودروی سنگین در صورت نداشتن گواهینامه متناسب و در صورتی که فرد هر یک از محدودیت‌های بالا را نادیده بگیرد، در صورت وقوع حادثه بیمه مبلغ خسارت را به زیان‌دیده پرداخت می‌کند و سپس فرد مقصر باید مبلغ را به شرکت بیمه پرداخت کند.
با تمام شرایطی که توضیح دادیم، توصیه ما این است که به هیچ عنوان به رانندگی بدون گواهینامه یا زیرپا گذاشتن قوانین فکر نکنید چراکه در صورت وقوع یک حادثه غیرقابل پیش‌بینی ممکن است خود را به دردسر بزرگی بیاندازید.
طبیعتا قوانین ایران در جغرافیای کشور معتبر است و در خارج از این محدوده قوانین مسئولیت مدنی کشور محل حادثه حاکم خواهد بود.
ماده ۹ قانون بیمه اجباری ذکر می‌کند، دارندگان وسائل نقلیه موتوری زمینی که از خارج وارد ایران می‌شوند، در صورتی که خارج از کشور مسئولیت خود را نسبت به حوادث ناشی از وسیله نقلیه موضوع این قانون به موجب بیمه‌نامه‌ای که از طرف شرکت سهامی بیمه ایران معتبر شناخته شده بیمه نکرده باشند، مکلف‌اند هنگام ورود به مرز ایران طبق قانون اقدام به بیمه کنند.
در مواقعی که اعتبار بیمه‌نامه به پایان رسیده و حادثه رخ می‌دهد، بیمه پرداخت خسارت می‌گیرد؟
در ماده ۶ قانون اصلاح بیمه اجباری ۱۳۸۷ برای حمایت بیشتر از قربانیان حوادث، در موارد ویژه‌ای که از استثنائات پوشش بیمه‌ای محسوب می‌شود، بیمه‌گر را مقید کرده، از عهده خسارت بدنی اشخاص ثالث برآید و سپس برای عودت خسارت و زیان پرداختی خود به مسئول حادثه مراجعه کند. طبق ماده فوق، در صورت اثبات عمد راننده در ایجاد حادثه توسط مراجع قضائی، رانندگی در حالت مستی، استعمال مواد مخدر و روانگردان مؤثر در وقوع حادثه و در صورتی که راننده مسبب فاقد گواهینامه رانندگی باشد یا گواهینامه او متناسب با نوع وسیله نقلیه نباشد، شرکت بیمه موظف است بدون اخذ تضمین، خسارت زیان دیده را پرداخت کند و پس از آن می‌تواند به قائم مقامی زیان‌ دیده از طریق مراجع قانونی برای استرداد تمام یا بخشی از وجوه پرداخت شده به شخصی که موجب خسارت شده است مراجعه کند.
در مواقعی ممکن است روز حادثه همزمان با پایان اعتبار بیمه‌نامه رخ دهد که ماده ۱۰ قانون اصلاح بیمه نامه اجباری، به منظور حمایت از زیان‌دیدگان حوادث رانندگی، خسارت‌های بدنی وارد به اشخاص ثالث که به علت فقدان یا انقضاء بیمه نامه، بطلان قرارداد بیمه، تعلیق تأمین بیمه‌گر، فرار کردن، شناخته نشدن مسئول حادثه و ورشکستگی بیمه‌گر قابل پرداخت نباشد یا به طورکلی خسارت‌های بدنی خـارج از شرایط بیمه‌نامه به استثناء مواردی که در ماده ۷ توسط صندوق مستقلی به نام صندوق تامین خسارت‌های بدنی پرداخت خواهد شد.

منبع: جام جم آنلاین

کلیدواژه: بیمه گواهینامه رانندگی رانندگی بدون گواهینامه فاقد گواهینامه وسائل نقلیه راننده مقصر اشخاص ثالث زیان دیده طبق قانون شرکت بیمه بیمه نامه

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت jamejamonline.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «جام جم آنلاین» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۲۸۰۸۹۳۸ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۵۷۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

امکان پرداخت مستقیم جرائم رانندگی از طریق پلیس من فراهم شد

مدیرعامل شرکت پژوهش و توسعه ناجی بنیاد تعاون فراجا با بیان اینکه در دفاتر پلیس+۱۰ تعداد ۲۷ خدمت ارائه می‌شود اما در اپلیکیشن "پلیس من" ۳۵ خدمت در خدمت مردم است، از اضافه شدن امکان پرداخت مستقیم جرائم رانندگی از طریق اپلیکیشن "پلیس من" خبر داد. - اخبار اجتماعی -

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، اپلیکیشن "پلیس من" برای راحتی شهروندان طراحی و به مخاطبان  عرضه شد و بنا شد تا اکثر خدماتی که در دفاتر پلیس +10 انجام می‌شود، در این اپلیکیشن هم به مخاطبان ارائه شود.

اما در این اپلیکیشن در بخش خدمات مربوط به خدمات پرداخت قبض‌های جریمه فقط امکان مشاهده جرائم بود و لینکی برای پرداخت وجود نداشت! همین موضوع باعث می‌شد تا شهروندان برای پرداخت جرائم رانندگی خود به سایت‌های متفرقه مراجعه کنند و حتی در برخی مواقع هم به سایت‌های فیشینگ وصل شوند و نه تنها جرائم را پرداخت نکنند بلکه مالباخته هم شوند.

پیشنهاد گنجاندن لینک مستقیم پرداخت قبض جریمه در اپلیکیشن "پلیس من" ابتدا توسط خبرگزاری تسنیم به پلیس پیشنهاد شد و حالا این پیشنهاد توسط فراجا اجرایی شده است.

اپلیکیشن "پلیس من" در واقع یک دفتر پلیس+10 مجازی است

در همین رابطه، مهدی سیدهاشمی؛ مدیرعامل شرکت پژوهش و توسعه ناجی بنیاد تعاون فراجا در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم اظهار کرد: اپلیکیشن "پلیس من" در واقع یک دفتر پلیس+10 مجازی است؛ همانطور که مردم برای انجام برخی خدمات مربوط به پلیس به دفاتر پلیس+10 در سراسر کشور مراجعه می‌کنند، می‌توانند به این اپلیکیشن هم مراجعه و با پرداخت هزینه‌ای مانند هزینه مراجعه حضوری این خدمات را به صورت آنلاین دریافت کنند.

وی افزود: البته در دفاتر پلیس+10 تعداد 27 خدمت به مردم ارائه داده می‌شود و در اپلیکیشن "پلیس من" 35 خدمت به مردم ارائه داده می‌شود! همچنین برخی از خدمات در اپلیکیشن "پلیس من" قرار است به زودی افتتاح شود.

درخواست "صدور کارت سوخت" تا اردیبهشت اینترنتی می‌شود

مدیرعامل شرکت پژوهش و توسعه ناجی بنیاد تعاون فراجا با بیان اینکه اپلیکیشن "پلیس من" نسبت به نمونه اولیه ارائه شده آن سرعت بیشتری پیدا کرده است، گفت: در دستور کار داریم تا خدمات جدیدتری را بر روی این اپلیکیشن اجرا کنیم تا هر پلیسی بخشی از خدمات خود را در این اپلیکیشن به مردم ارائه دهد تا دیگر مردم برای دریافت این خدمات نیاز به مراجعه به مراکز انتظامی نداشته باشند.

سیدهاشمی ادامه داد: به عنوان مثال اکنون در اپلیکیشن "پلیس من" در بخش "پلیس پیشگیری" خدماتی مانند استعلام پرونده و اضافه کردن مستندات، ثبت سرقت خودرو، ثبت سرقت موتورسیکلت و ... انجام می‌شود.

اضافه شدن لینک پرداخت در راستای سهولت کار شهروندان

وی با اشاره به اینکه قرار است اپلیکیشن "پلیس من" اکثر نیازهای پلیسی مردم را برطرف کند، گفت: امکان پرداخت جرائم راهنمایی و رانندگی به اپلیکیشن "پلیس من" اضافه شده است؛ در گذشته فقط امکان مشاهده جرائم وجود داشت اما با پیگیری فراجا و برگزاری جلسات با بانک مرکزی، امکان پرداخت جرائم با لینک مستقیم پرداخت نیز اضافه شده است.

مدیرعامل شرکت پژوهش و توسعه ناجی بنیاد تعاون فراجا با بیان اینکه این اقدام در راستای سهولت پرداخت جرائم برای شهروندان ایجاد شده است؛  تاکید کرد: جرائم راهنمایی و رانندگی تماما به وسیله شناسه "بهداد" اخذ و به حساب خزانه ملی واریز می‌شود و هیچ مبلغی نزد پلیس نمی‌ماند.

انتهای پیام/

دیگر خبرها

  • امکان پرداخت مستقیم جرائم رانندگی از طریق پلیس من فراهم شد
  • عاقبت سبقت غیرمجاز، راننده را به کام مرگ کشاند! (فیلم)
  • قانون و مقررات جدید گواهینامه رانندگی در سال 1403
  • ۲ فوتی و ۱۰ مصدوم در ۳ تصادف در محور گناوه
  • جزئیات قانون جدید گواهینامه رانندگی 1403
  • چطور در خیابان زنده بمانیم؟
  • مصدومیت ۴ کودک در پی تصادف رانندگی در آبادان
  • خسارت بارش‌های بهاره به ۶ هزار هکتار از مزارع استان
  • راننده پرخطر رنو کشنده به دام قانون افتاد
  • یک کشته و پنج مصدوم در تصادف رانندگی در صوفیان